15 niezawodnych zabaw team buildingowych

Team Building
15 niezawodnych zabaw team buildingowych, które przypadną do gustu pracownikom

Działanie na zasadach współpracy, wykorzystywanie potencjału każdego członka zespołu pracowniczego oraz miła i przyjazna atmosfera w miejscu pracy to klucz do osiągania spektakularnych sukcesów na rynku. Tylko jak zbudować zgrany zespół, który będzie sprawnie i efektownie wykonywał wszystkie zadania służbowe? Rozwiązaniem jest team building. Przedstawiamy 15 niezawodnych zabaw team buildingowych, które stworzą silną załogę pracowniczą i jednocześnie dostarczą jej potężnej dawki rozrywki.

15 niezawodnych zabaw team buildingowych – czyli budowanie zespołu poprzez zabawę

Badania pokazują, że pracownicy, którzy czują się niekomfortowo w miejscu pracy, nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, są mniej produktywni i osiągają przy tym zdecydowanie gorsze wyniki. Aby firma znalazła się w czołówce w branży i odnosiła sukcesy na rynku, potrzebuje sprawnie funkcjonującego zespołu, w którym panuje przyjazna atmosfera. Jak stworzyć taką grupę? Rozwiązaniem jest skuteczny team building.

Team building to zestaw narzędzi, których celem jest zbudowanie silnego, dynamicznie działającego zespołu. Zabawy team buildingowe pomagają uporać się z problemami powstałymi w grupie pracowniczej. Poprawiają komunikację, wzmacniają więzi, motywują do działania, uczą współpracy i podnoszą wydajność członków firmowej załogi. Pracownicy po warsztatach team buildingowych będą sprawnie i efektywnie wykonywać wszystkie zadania służbowe i z łatwością poradzą sobie z każdą trudnością, która pojawi się na drodze do sukcesu.

zabawy team building

Jak w praktyce wygląda team building? Przygotowaliśmy listę 15 niezawodnych zabaw team buildingowych, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom.

15 niezawodnych zabaw team buildingowych

Zadania team buildingowe nie muszą być skomplikowane. Czasem wystarczy tylko odrobina kreatywności, żeby wymyślić zabawę, która wniesie wiele dobrego do firmy i jednocześnie dostarczy pracownikom porządną dawkę dobrej zabawy.

Wiele zabaw można wykonać w miejscu pracy. Krótka gra team buildingowa będzie znakomitym oderwaniem od obowiązków służbowych a także doskonałym sposobem na odstresowanie. Warto jednak pomyśleć o zorganizowaniu specjalnego wyjazdu integracyjnego, który będzie zawierał elementy team buildingu. Wycieczka w malownicze miejsce nie tylko dostarczy pracownikom mnóstwo niezapomnianych wrażeń, ale także pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie zespołu. Grupa wróci do pracy bogatsza o nowe doświadczenia i ogromną motywację.

Prawda czy wyzwanie

Znakomitą grą na przełamanie pierwszych lodów jest znana od lat „Prawda czy wyzwanie”. Zasady zabawy są dziecinnie proste. Rozgrywkę rozpoczyna pytanie „prawda czy wyzwanie” zadane wybranej osobie. Wskazana osoba musi zdecydować, czy chce odpowiadać na pytanie, czy woli wykonać jakieś zadanie. Pytanie lub zadanie dla osoby odpowiadającej wymyśla gracz wskazujący. Do gry można wykorzystać butelkę i losowo wybierać uczestników, którzy muszą udzielić odpowiedzi.

Przykładowe pytania:

  • Jaka jest najlepsza książka, którą kiedykolwiek przeczytałeś?
  • Do jakiej potrawy masz słabość?
  • Czego najbardziej nie lubisz robić?

Przykładowe zadania:

  • Zrób 15 pompek.
  • Znajdź 3 ciekawe zastosowania dla długopisu.
  • Zrób 3-minutowy stand-up.

Dwie prawdy i kłamstwo

Kolejnym sposobem na przełamanie pierwszych lodów jest zabawa „Dwie prawdy i kłamstwo”. Gra nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Można także rozegrać ją w każdej chwili – nawet w krótkiej przerwie od pracy.

Jak przebiega rozgrywka? Wybrana osoba przedstawia pozostałym uczestnikom zabawy trzy fakty na swój temat. Dwa z nich są prawdą, a jedno – kłamstwem. Gracze muszą odgadnąć, które z nich jest fałszywe.

Gra doskonale rozluźnia atmosferę. Ponadto pozwala zaprezentować się z innej strony w kreatywny sposób. Ułatwia zbudowanie przyjacielskich więzi między nowymi współpracownikami.

Przykłady faktów:

  • Mam 3 koty.
  • Gdy byłem mały, panicznie bałem się pociągów.
  • Nigdy nie jadłem sushi.

Jak dobrze się znacie?

Gra „Jak dobrze się znacie?” sprawdza, ile współpracownicy wiedzą o sobie nawzajem. Kilka dni przed rozgrywką organizator wysyła uczestnikom listę prostych pytań o ich życiu, cechach, upodobaniach itd. Gracze udzielają odpowiedzi na pytania i przekazują je organizatorowi. W dniu rozgrywki prowadzący odczytuje wybrane pytanie i podaje jedną z odpowiedzi. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, która osoba udzieliła takiej odpowiedzi. Wygrywa uczestnik, który zdobędzie największą liczbę punktów.

Kalambury muzyczne

Klasyka w nowoczesnym wydaniu, czyli „Kalambury muzyczne”. Wybrana osoba losuje piosenkę, którą musi zaprezentować pozostałym graczom bez zdradzania tytułu i wykonawcy. Współpracownicy mogą podzielić się na dwie lub trzy grupy (w zależności od liczby uczestników) lub grać indywidualnie.

Wspólne cechy

Innym pomysłem na lepsze poznanie jest zabawa „Wspólne cechy”. Gracze siedzą na krzesłach ustawionych w okręgu. Jedno krzesełko musi pozostać puste. Osoba, która siedzi po lewej stronie od wolnego krzesła, podaje jeden fakt o sobie – np. jakąś cechę charakteru, posiadany przedmiot lub rzecz. Zawodnicy, których również dotyczy ten fakt, muszą zmienić miejsce.

Gra pokazuje, jak dużo łączy niektórych współpracowników. Ułatwia znalezienie wspólnych tematów do rozmów.

Ślepe zaufanie

„Ślepe zaufanie” to kolejna z 15 niezawodnych zabaw team builidngowych. Przygotowanie gry wymaga nieco więcej zaangażowania. Organizatorzy tworzą tor przeszkód wzbogacony o ciekawe zadania do wykonania. Zawodnicy dobierają się w pary. Osoba, która będzie pokonywać drogę z przeszkodami, ma zasłonięte oczy. Jej przewodnikiem jest drugi gracz. Wygrywa zespół, który najszybciej ukończy tor. Gra poprawia komunikację, uczy uważnego słuchania a także zdrowego współzawodnictwa. Ponadto dostarcza mnóstwo śmiechu i wyśmienitej zabawy.

Budowa maszyny Goldberga

Maszyna Goldberga to zaawansowane domino – konstrukcja działająca na zasadzie przyczynowo-skutkowej. Uczestnicy zostają podzieleni na grupy. Każdy zespół musi zbudować część mechanizmu maszyny z najróżniejszych dźwigni, wahadeł, przekładni, drewnianych kloców a także wielu innych gadżetów. Połączone części powinny stworzyć sprawnie pracującą maszynę. Jak tego dokonać? Liczy się współpraca i kreatywność! Uczestnicy zabawy muszą postawić na skuteczną komunikację i wykorzystywanie umiejętności każdego członka drużyny.

Spodobały Ci się nasze propozycje?
Czas wdrożyć je w życie!

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!

Polska gola

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie! Dlatego firmowe rozgrywki mogą być strzałem w dziesiątkę. Zawodnicy do zwycięstwa nie potrzebują wyłącznie sprawności i umiejętności sportowych. Liczy się również współpraca, komunikacja i logiczne myślenie. Uczestnictwo w meczu piłki nożnej rozładuje napięcia pomiędzy poszczególnymi pracownikami, nauczy ich współzawodnictwa a przy tym dostarczy mnóstwo niesamowitych wrażeń.

Igrzyska firmowe

Miłośnicy aktywności fizycznej z przyjemnością wezmą udział w firmowych igrzyskach. Pracownicy podzieleni na grupy rywalizują w różnych konkurencjach – np. sztafeta czy wyścig w workach. Aby zwyciężyć potrzeba dużych pokładów kreatywności i logicznego myślenia! Igrzyska uczą skutecznej komunikacji i aktywnego słuchania. Pokazują, że współpraca jest receptą na wszystko – jest kluczem do sukcesu i sposobem na pokonanie wszystkich trudności, które powstają na drodze.

Rysowanie łączone

Skutecznym sposobem na wzmocnienie więzi w zespole i poprawę komunikacji między poszczególnymi pracownikami, jest zabawa „Rysowanie łączone”. Uczestnicy gry dzielą się na kilka grup. Wybrana osoba z każdej drużyny losuje jedno hasło z puli, a następnie zaczyna je rysować. Po upływie wyznaczonego czasu (np. 30 sekund) przekazuje obrazek następnej osobie, która musi go kontynuować. Praca powinna przejść przez każdego członka zespołu. Na czym polega cała trudność? Osoba, która losowała hasło, nie może zdradzić swoim kolegom i koleżankom, na co trafiła. Gracze muszą sami je odgadnąć. Ich jedyną pomocą jest rysunek, który rozpoczęła pierwsza osoba.

Zagadka kryminalna

Przygotowanie gry ze scenariuszem wymaga sporo pracy, jednak korzyści, jakie może przynieść, są warte każdego zaangażowania. Do rozgrywki niezbędna jest specjalna scenografia. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń przeniesie uczestników w niesamowity świat pełen wrażeń i niezapomnianych przygód! Mroczna aura sprawi, że zawodnicy w pełni wczują się w rozgrywkę, a ich emocje będą autentyczne.

Uczestnicy gry fabularnej muszą rozwikłać tajemniczą zagadkę kryminalną w określonym czasie. Jednak nie uda im się tego zrobić, jeśli nie będą współpracować. Gra scenariuszowa wymaga od graczy pełnego zaangażowania i kreatywności. Pracownicy nauczą się, jak wyznaczać priorytety, jak korzystać z umiejętności i potencjału każdego członka grupy, oraz jak pracować pod presją czasu.

zabawy team building dla pracowników

Wspólna historia

Niezwykle ważna w pracy zespołowej jest umiejętność dokładnego słuchania i wyciągania wniosków z tego, co ktoś do nas mówi. „Wspólna historia” to ćwiczenie uważnego słuchania. Jak przebiega gra? Jeden z uczestników zostaje dyrygentem. Wskazuje osobę, która rozpoczyna opowiadać historię. W dowolnym momencie przerwa i wybiera osobę, która musi ją kontynuować. Następnie dyrygent wskazuje kolejnego gracza itd.

Turniej kulinarny

Podzieleni na grupy zawodnicy rywalizują w najróżniejszych konkurencjach. Ślepy test smaku? Test wiedzy kulinarnej? Stworzenie najbardziej szalonej dekoracji na babeczkach? Możliwości jest wiele! W każdym zadaniu liczy się szybkość, kreatywność i… współpraca! Kluczem do sukcesu jest skuteczna komunikacja i logiczny podział obowiązków. Wygrana drużyna otrzymuje nagrodę-niespodziankę.

Turniej kulinarny pomoże zbudować silny zespół i jednocześnie będzie doskonałą formą rozrywki.

Cecha charakteru

Świetna zabawa dla nowo powstałej grupy. Zadaniem każdej osoby jest znalezienie swojej cechy charakteru zaczynającej się na pierwszą literę imienia – np. Paweł – pracowity, Edyta – empatyczna. Wypowiedź można wzbogacić o dodatkowy komentarz, który pozwoli pozostałym uczestnikom poznać lepiej mówcę.

Paintball

Ostatnią z 15 niezawodnych zabaw team buildingowych jest znany i lubiany paintball. Ciekawym pomysłem jest urozmaicenie gry o dowolny scenariusz – np. historyczna bitwa. Taka forma aktywności nie tylko nauczy pracowników współzawodnictwa i poprawi komunikację w grupie, ale także będzie wspaniałą przygodą, która wygeneruje mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Team building może przynieść wiele korzyści. Jest receptą na sukces w biznesie! Odpowiednio dobrane zadania team buildingowe zbudują silny zespół, który będzie sprawnie i efektownie wykonywał wszystkie zadania, co pozytywnie wpłynie na pozycję firmy na rynku.

Szybki kontakt Zamów ofertę