Organizacja imprez integracyjnych – o czym musisz wiedzieć?

IntegracjaPoradyTeam Building
Organizacja imprez integracyjnych - catering

Przedsiębiorstwa powinny dbać o relacje pracowników i starać się zbudować zespół, w którym każdy będzie miał poczucie satysfakcji, płynące z przynależności do niego. Jedną z najskuteczniejszych metod jest organizacja imprez integracyjnych, które wpływają na jakość pracy zespołowej. Jak stworzyć zgrany i zaangażowany zespół? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego.

Czego się dowiesz z artykułu?

Tworzenie zgranego i efektywnego zespołu to jedno z najważniejszych zadań każdego lidera. Współczesne firmy coraz częściej sięgają po imprezy integracyjne typu team building jako narzędzie do budowania silnych relacji między pracownikami, poprawy komunikacji i zwiększenia motywacji. Udana organizacja takich wydarzeń wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i uwzględnienia wielu elementów. W tym artykule przybliżymy kluczowe aspekty organizacji imprez integracyjnych, przedstawimy pomysły na niezapomniane eventy oraz podpowiemy, gdzie najlepiej zorganizować firmową imprezę na Dolnym Śląsku. Dowiesz się również, komu warto powierzyć to zadanie, aby zapewnić uczestnikom maksimum korzyści i świetną zabawę.

Team building, czyli jak stworzyć najlepszy zespół

Pojęcie team buildingu funkcjonuje w polskiej społeczności już od jakiegoś czasu. Coraz większa część pracodawców zaczyna też dostrzegać korzyści, jakie daje dobry i zgrany zespół pracowników. Team building to narzędzie pracy nad grupą, które bazuje przede wszystkim na zintegrowaniu wszystkich członków zespołu. Z drugiej strony pozwala ich wyposażyć w niezbędne do wspólnej pracy umiejętności. Umiejętnie poprowadzony team building tworzy grupę, która samodzielnie rozdziela pomiędzy siebie role i zadania. Która wie, jak skutecznie się komunikować i potrafi podejmować trudne decyzje. Mówiąc w skrócie – pracodawca tworzy w pełni samodzielny zespół, który wie, co należy do jego obowiązków i jak osiągać założone cele.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Organizacja imprez integracyjnych w typie team buildingu

Imprezy integracyjne w typie team buildingu muszą składać się z odpowiednio dobranych ćwiczeń, które mają przynieść określone rezultaty. Istotny jest także motyw przewodni oraz poziom zaawansowania. Trzeba podkreślić, że wspólne pokonywanie przeszkód i zaliczanie kolejnych zadań kształtują przede wszystkim zdolność do komunikacji, zrozumienia odmienności poszczególnych członków w grupie i uczą budowania oraz utrzymywania długotrwałych relacji.

Team building a integracja

Organizacja imprez integracyjnych nastawionych na team building to jeden z najlepszych sposób na osiągnięcie sukcesu. Idealna impreza integracyjna to taka, która w pozytywnej atmosferze wprowadza umiejętności komunikacyjne, uczy asertywności i rozwiązywania konfliktów.

Doświadczeni organizatorzy potrafią zaproponować idealnie dobrane do danej grupy atrakcje. Dla przykładu, Dwór Korona Karkonoszy oprócz wielu zaskakujących propozycji ma też w zanadrzu 15 niezawodnych zabaw team buildingowych.

Zespół może uczyć się w biurze – to oczywiste. Jednak nie ulega wątpliwości, że imprezy integracyjne to połączenie przyjemnego z pożytecznym, zabawy z nauką. Taka forma przyswajania wiedzy jest nie tylko przyjemniejsza, ale i skuteczniejsza. Warto to wziąć pod uwagę przy organizacji imprez integracyjnych.

Organizator imprez integracyjnych
Blok CTA

Szukasz agencji eventowej, który o organizacji imprez integracyjnych wie prawie wszystko?

To my!
Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Udana organizacja imprez integracyjnych – elementy

Na samym początku warto określić, co chcemy osiągnąć poprzez organizację imprezy integracyjnej. Rozładowanie stresu, naukę nowych umiejętności, a może połączenie tych dwóch? W każdym przypadku liczy się przede wszystkim twórcze i aktywne wypełnienie czasu uczestnikom spotkania. Zabawy zespołowe są doskonałym pomysłem na każdą imprezę integracyjną. Pozwalają, chociaż na chwilę, zapomnieć o wymaganiach i obowiązkach stawianych pracownikom, świetnie integrują i gwarantują dużą dawkę rozrywki. Równie dużym powodzeniem cieszą się warsztaty integracyjne, które nie tylko łączą ludzi, ale i pozwalają zdobyć nowe umiejętności – niekoniecznie związane z profilem i działalnością firmy.

Impreza integracyjna, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Organizacja imprezy integracyjnej – pomysły, które warto rozważyć

Rzecz najważniejsza – zadbajmy o dobrą atmosferę! Tylko jeśli uczestnicy faktycznie się rozluźnią i nic nie będzie wymuszone, uda się ich przekonać do prawdziwej integracji. Reszta to szczegóły, które omówimy poniżej.

Organizacja imprezy integracyjnej powinna zaczynać się od określenia tego, co nami kieruje i co skłania nas do takiego przedsięwzięcia. Na tym etapie wyobraźmy sobie, jak może wyglądać planowany event i po co go robimy. Zakładamy oczywiście, że atmosfera takiej imprezy będzie sympatyczna, i że wszyscy będą się dobrze bawić. To jest podstawa. Reszta to szczegóły, które oczywiście trzeba zaplanować i zrealizować, żeby plan mógł się ziścić.

Centrum Imprez Plenerowych Dworu Korona Karkonoszy

Wróćmy zatem do pierwszego kroku. Jaki jest cel? Czy jest to spotkanie integracyjne ludzi, którzy się dobrze znają i od lat ze sobą pracują? Czy też będzie to przy okazji uczczenie jakiegoś sukcesu bądź awansów. A może właśnie jubileusz wieloletniej współpracy albo 10-lecie firmy? Czy też chodzi o integrację zespołu albo wprowadzenie zupełnie nowych kolegów do firmy?

Sala balowa na jubileusz firmy – sala weselna Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Kolejnym krokiem będzie ustalenie, w jakiej formie chcemy zorganizować imprezę integracyjną. Czy będzie to wspólne wyjście na piwo czy też prawdziwy wyjazd integracyjny? Firmy najczęściej organizują takie przedsięwzięcia, łącząc je ze szkoleniem lub odprawą. Jest to wygodne, gdyż formalnie jest uzasadnione i łatwiej pozyskać środki. Ponadto taki wyjazd zorganizowany „z głową” przynosi faktycznie wiele korzyści dla firmy.

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Organizacja imprez – gdzie zorganizować imprezę firmową?

Jeśli wiemy już, dlaczego chcemy zorganizować imprezę integracyjną i mniej więcej w jakiej formie, to pozostaje już tylko odpowiedzieć na pytanie, gdzie? Najważniejsze, żeby miejsce i obiekt, które wybierzesz, odpowiadał pierwotnej wizji eventu. Jeśli miał to być na przykład wyjazd połączony ze szkoleniem, to oczywiście również wybrany przez nas obiekt musi mieć odpowiednie zaplecze. Nie bez znaczenia będzie też doświadczenie organizatora i jego nastawienie do Twoich pomysłów.

Impreza integracyjna – wybór obiektu

Chodzi o to, żeby organizator był nie tylko otwarty i elastyczny ale też żeby mógł Ci zaproponować jakieś sprawdzone atrakcje na imprezę integracyjną. Powinien też potrafić sam budować dobrą atmosferę i rozruszać gości. Musi też umieć odpowiednio się zachować w jakiejś nieprzewidzianej sytuacji. Doświadczony event manager pomoże też dobrać odpowiedni scenariusz i atrakcje dla naszej grupy, a także dostrzec, które elementy ewentualne wymagają korekty w planie naszej imprezy integracyjnej. Na przykład będzie wiedział, jak długo faktyczne trwa wjazd wyciągiem albo ile czasu zajmuje konkretna gra team buildingowa, i jakie trzeba do niej przygotować materiały pomocnicze. Jednym słowem, wybierzmy taki obiekt, gdzie imprezy szyte są na miarę!

Centrum Eventowe Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza

Organizacja imprez integracyjnych Dolny Śląsk – gdzie konkretnie?

Dolny Śląsk to prawdziwe zagłębie, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju atrakcje. Na tym terenie przyroda pokazuje niemal pełną gamę swojego piękna. Są tu góry, woda i nieograniczona przestrzeń. Również dzieła ludzkie, jak zamki, pałace, parki oraz osiągnięcia techniki i sztuki kumulują się na Dolnym Śląsku. Wszystko to, włącznie ze wspaniałymi zbiorami w muzeach, koncertami i wystawami, a także lokalną kuchnią i wyrobami rzemieślniczymi sprawia, że można tu ciągle wracać. I w dodatku za każdym razem odkrywać ten region na nowo!

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Pamiętajmy jednak, że imprezy integracyjne mają swój własny rytm i potrzeby. Wysoka kultura i najbardziej wysublimowana sztuka wymagają skupienia i pewnego przygotowania. Oczywiście można te elementy włączyć do wycieczki integracyjnej, ale raczej jako uzupełnienie, a nie jako główny punkt integracji firmowej. I tu znów można wrócić do zalet Dolnego Śląska: spływy kajakowe albo pontonowe, piesze wycieczki w góry lub zimą również na narty, parki linowe, opuszczone kopalnie i sztolnie ze swoimi tajemnicami, zamki i dwory to tylko ułamek możliwości. Loty balonem albo śmigłowcem w górach, paintball, gry terenowe, ogniska, różnego rodzaju warsztaty i wiele innych atrakcji mamy tutaj w zasięgu ręki. Do tego można dodać wspaniałą kuchnię regionalną i lokalne wyroby rzemieślnicze. Wszystko to razem sprawia, że organizacja imprez integracyjnych na Dolnym Śląsku daje nieograniczone możliwości, a co najważniejsze, przyjemność i satysfakcję.

Organizacja imprez integracyjnych – dolnośląskie

Dolnośląskie to z pewnością jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie województw w Polce. Wystarczy wymienić kilka nazw i pojęć, jak Wrocław, Jelenia Góra, Karkonosze, Śnieżka, kolorowe jeziorka, kraina pałaców i ogrodów, Góry Stołowe, Kraina wygasłych wulkanów. Każdy od razu wie, o jaki region chodzi. I od razu pojawiają się miłe skojarzenia. Historycznie to też jeden z najbogatszych regionów – to tu kwitło rzemiosło, sztuka ogrodnicza i piwowarska, a także wymiana handlowa i kulturowa między Czechami, Niemcami i Polską. Dolnośląskie to również region z bardzo bogatym zapleczem turystyczny. Nie brak tu dworków i hoteli oferujących ciekawe atrakcje i obsługę na najwyższym poziomie. To idealne miejsce zarówno na dłuższy urlop, jak i krótszy, na przykład dwudniowy wypad. A także na wszelkiego rodzaju imprezy firmowe, integracyjne, team buildingowe. Zespół zaproszony na event w piękne miejsce na Dolnym Śląsku z pewnością doceni starania pracodawcy.

Sosnówka koło Karpacza, widok na zalew

Organizacja imprez integracyjnych Karpacz

Każdy chyba słyszał o najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce. O Śnieżnych Kotłach albo o schronisku Samotnia pewnie także. Jednak nie każdemu było dane zobaczyć te miejsca osobiście. Najłatwiej dotrzeć do nich właśnie z Karpacza albo z sąsiednich miejscowości. Na przykład z Sosnówki obok Karpacza. Ta wczasowa miejscowość ma jeszcze ten dodatkowy walor, że położona jest nad przepięknym zalewem. W połączeniu z panoramą Karkonoszy widok na zalew, zwłaszcza z ruin Zamku Księcia Henryka, robi niesamowite wrażenie o każdej porze roku.

Organizacja imprez integracyjnych w górach –„geoskrzynka”

Organizacja imprez integracyjnych w górach daje bardzo dużo możliwości. Począwszy od najbardziej popularnego spaceru (bądź wyprawy trekkingowej – w zależności od kondycji) do jazdy na nartach lub snowboardzie. Oczywiście możliwości jest bardzo wiele. Można zaproponować spływ kajakowy lub pontonowy, park linowy lub paintball. Może to też być inna gra terenowa.

Jednym z ciekawszych i bardzo ostatnio popularnych pomysłów jest tak zwana „geoskrzynka”. Zabawa polega na tym, że ktoś chowa w terenie na przykład list w butelce i podaje przybliżone współrzędne geograficzne lub jakąś wskazówkę do rozszyfrowania. Zadaniem graczy jest rozszyfrować podpowiedzi i dotrzeć do celu. Tylko od wyobraźni organizatora zależy, dokąd doprowadzi uczestników i jakie atrakcje przewiduje po drodze i w finale.

Karkonoskie lasy

Organizacja imprez integracyjnych dla pracowników – czemu sprzyja?

Organizacja imprez integracyjnych dla pracowników to najlepsza metoda na zbudowanie dobrych relacji między nimi. Odpowiednia atmosfera w zespole to również gwarancja prawidłowej komunikacji, i w konsekwencji zwiększenie produktywności i innowacyjności firmy. Profesjonalne podejście do integracji i employer brandingu to przede wszystkim stabilność zatrudnienia w firmie i łatwość pozyskiwania nowych pracowników. Zadowolony pracownik to gwarancja zadowolenia klienta, a także doskonała wizytówka firmy.

Na imprezach integracyjnych ludzie się poznają, dogadują i czasem zawierają przyjaźnie. Sami sobie odpowiedzmy na pytanie, z kim chcielibyśmy pracować? Z pewnością z ludźmi, którym ufamy, których lubimy, a może jeszcze przy tym cenimy. Jak zbudować takie relacje? Czy jest to możliwe w biegu, pod presją i w ciągłym niedoczasie? Integracja firmowa to taka szansa na dostrzeżenie w innym człowieku czegoś poza relacją służbową. Może uda się zrozumieć jego motywacje? Jak zrobić, żeby zamiast kolejnych maili, poleceń czy rozliczeń po prostu posunąć sprawę naprzód? A w przyszłości drobne kwestie załatwić z uśmiechem na ustach. Integracja to słowo klucz!

Ognisko integracyjne – Dwór Korona Karkonoszy

Organizacja imprez integracyjnych – czy warto?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba zastanowić się nad tym, czy zależy nam na stworzeniu zespołu, który dobrze się komunikuje i potrafi razem współpracować. Na szczęście wielu pracodawców rozumie, że to właśnie pracownicy pracują na sukces firmy. Jeśli należysz do tego grona, możemy jednoznacznie odpowiedzieć – TAK. Warto poświęcić swój czas i środki na organizację imprez integracyjnych. Wystarczy, że spróbujesz raz, a przekonasz się, jak wiele potrafi to wnieść do zespołu i o ile wydajniejsi staną się pracownicy.

Zatrudniasz ludzi, aby dali Ci coś od siebie, ale nie możesz tego oczekiwać, jeśli nie oferujesz nic w zamian. Pracownik, który czuje się potrzebny, „zaopiekowany” i ważny, to ktoś, kto wniesie znacznie więcej do firmy niż – nazwijmy rzeczy po imieniu – tania siła robocza.

kreatywne zabawy integracyjne: zespół
Kreatywne zabawy integracyjneimpreza integracyjna dla firm

Organizowanie imprez – obowiązek czy przyjemność?

Organizowanie imprez integracyjnych powierzmy ludziom, którzy lubią towarzystwo, lubią się bawić i jeszcze mają niebanalne poczucie humoru. Sukces gwarantowany! Jeśli nie mamy nikogo takiego w naszym zespole, powierzmy to zadanie profesjonalistom – oczywiście o cechach jak wyżej. Tacy ludzie gwarantują dobrą zabawę i autentyczną integrację. Wiedzą, jak stworzyć zgraną grupę pracowniczą w nietypowy sposób. Potrafią rozluźnić nawet najbardziej spiętego szefa i zbudować zdrowe, mocne relacje między pracownikami.

Event integracyjny w górach

Doświadczony manager wie, że jego pracownicy potrafią przybierać – i przybierają – różne role w firmie. Czasem wygodnie jest podwładnemu ukryć niektóre talenty i wiedzę w obawie przed poszerzeniem zakresu obowiązków. I odwrotnie, ludzie, którzy niekoniecznie posiadają odpowiednie predyspozycje, chcą awansować. Impreza integracyjna to świetna okazja do ujawnienia prawdziwych talentów i rzadkich predyspozycji czy umiejętności. To okazja dla każdego do podzielenia się swoją pasją i do zbliżenia się z ludźmi. Aby to nastąpiło, musi być swobodnie i wesoło. Pamiętajmy o tym.

Organizacja imprezy integracyjnej – o czym musisz pamiętać?

Dla pracownika liczy się przede wszystkim udana zabawa. Jeśli zależy Ci, aby takową zapewnić, przygotuj się na planowanie. Weź też pod uwagę, że imprezy integracyjne organizowane w czasie wolnym będą ciekawym wyzwaniem, o ile odpowiednio wcześnie poinformujesz uczestników. Pracownicy raczej nie stronią od okazji do odpoczynku, ale uszanuj ich prywatne plany i nie zaskocz informacją o imprezie na kilka dni przed planowanym startem.

Konkursy integracyjne - taniec

Organizacja imprez integracyjnych – komu ją zlecić?

Organizacja imprez integracyjnych to nie lada wyzwanie dla kogoś, kto nie robił tego nigdy wcześniej, a nagle dostał polecenie przygotowania firmowej imprezy integracyjnej. Pierwszy raz może być trudny. Jak się do tego zabrać? Najłatwiej skorzystać z podpowiedzi doświadczonych event managerów. Fachowy organizator imprez firmowych zna wszystkie niuanse tej pracy. Ponadto wiele firm eventowych publikuje na swoich blogach podstawowe informacje. Dobrym przykładem jest swoisty przewodnik w postaci ciekawych artykułów na blogu Dworu Korona Karkonoszy. Można tu znaleźć nie tylko podpowiedzi, od czego zacząć organizację tego typu imprez, ale też przykłady gier i zabaw integracyjnych.

Często firmy eventowe oferują szeroki zakres usług, organizując nie tylko imprezy firmowe, ale także rodzinne (komunie, chrzciny, jubileusze) i wesela w górach oczywiście.

Imprezy integracyjne jako forma nagrody dla pracowników

Dobry motyw do organizacji imprezy integracyjnej to nie tylko stworzenie solidnego zespołu. Imprezy integracyjne mogą być formą nagrody za dotychczasową pracę. To także wspaniała okazja, aby zmotywować zespół do dalszej aktywności. Odpowiednio zmotywowany zespół zdecydowanie chętniej podejmie kolejne wyzwania, będzie bardziej twórczy i gotów, aby odnosić jeszcze więcej sukcesów.

Centrum Imprez Plenerowych, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Imprezy integracyjne to najlepszy sposób, aby okazać pracownikom, że o nich dbasz, dostrzegasz ich trud włożony w pracę i chcesz w ten sposób okazać wdzięczność. Taka inwestycja w ludzi zwróci się z nawiązką, i to szybciej, niż byś się spodziewał!

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest impreza integracyjna?

Impreza integracyjna to specjalne wydarzenie, które ma na celu zintegrowanie zespołu i poprawę relacji między pracownikami. To także okazja do wspólnego spędzenia czasu poza miejscem pracy, co pozytywnie wpłynie na relacje między pracownikami. Impreza integracyjna może mieć różną formę, w zależności od potrzeb danej grupy. Imprezy integracyjne mogą mieć charakter sportowy, kulturalny lub rozrywkowy. Organizacja imprezy integracyjnej to ważna inwestycja w pracowników, która może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie.

Integracja firmowa w górach?

Integracja firmowa w górach to doskonała opcja dla firm, które chcą zorganizować niezapomniane wydarzenie dla swoich pracowników. Góry to nie tylko piękne krajobrazy i świeże powietrze, ale także wiele możliwości spędzenia czasu w plenerze. W górach można zorganizować wiele różnych aktywności, takich jak wspinaczka, jazda na rowerze górskim, trekking, zjazdy na linie czy też przejażdżki konne. Event w górach, na przykład w okolicach Karpacza, to także szansa na odprężenie, zrelaksowanie się i naładowanie pozytywną energią, co przyczyni się do lepszej atmosfery w pracy i większej efektywności.

Czy imprezy integracyjne są obowiązkowe?

Nie ma prawnego obowiązku organizowania imprez integracyjnych w firmie. Jednakże, coraz więcej firm decyduje się na organizację takich wydarzeń, ponieważ zintegrowany zespół pracowników przyczynia się do lepszej atmosfery w pracy i większej motywacji, a co za tym idzie, także lepszych wyników biznesowych. Choć imprezy integracyjne nie są obowiązkowe, są one coraz bardziej popularne i stanowią ważny element budowania kultury organizacyjnej w firmie i strategii employer brandingu.

Co można robić na integracji?

Na imprezie integracyjnej można zorganizować wiele różnych aktywności, w zależności od preferencji uczestników i możliwości finansowych firmy. Profesjonale agencje eventowe, jak na przykład Dwór Korona Karkonoszy z Sosnówki k. Karpacza oferują dziesiątki scenariuszy imprez integracyjnych. Imprezy tematyczne, gry scenariuszowe, zabawy team buildingowe, aktywności z nutką adrenaliny, atrakcje kulturalne, turnieje planszówek czy quizów, warsztaty kulinarne, olimpiady firmowe to tylko niektóre z propozycji wspólnego spędzania czasu przez pracowników. Ważne, aby zaplanować imprezę integracyjną tak, aby każdy mógł wziąć w niej udział i przy tym dobrze się bawić.

Szybki kontakt Zamów ofertę