Sosnówka

Jaka miejscowość w Karkonoszach oferuje turystom, gościom weselnym i uczestnikom eventów firmowych przepiękne widoki, spokój i ciszę? A zarazem możliwość aktywnego wypoczynku? Sosnówka, zabytkowa miejscowość wczasowa w pobliżu Karpacza, oferuje swym gościom to wszystko. Ponadto stanowi ciekawą atrakcję okolic Jeleniej Góry.

Zalew Sosnówka – atrakcje

Sosnówka – wczasowa wieś koło Karpacza

Sosnówka to miejscowość położona u podnóża Karkonoszy nad zalewem o tej samej nazwie. To duża wieś typu łańcuchowego. Domy budowano po obu stronach głównej drogi, biegnącej przez całą wieś. Sosnówka graniczy właściwie z Karpaczem, a odległość od Jeleniej Góry – Cieplic to zaledwie 7 km. Miejscowość stanowi atrakcyjne miejsce dla turystów, którzy cenią sobie spokój, bliskość natury, a z okien hotelu czy pensjonatu chcą podziwiać górskie szczyty i mieć widok na wodę, a nie kolejne budynki.

Miejscowość znajduje się na pograniczu Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej, na wysokości 370–720 m n.p.m. Otaczają ją trzy granitowe szczyty:

– Kazalnica (630 m n.p.m.),

– Skiba (749 m n.p.m.)

– Grabowiec, z żyłami porfiru (784 m n.p.m.).

To duża, mocno rozczłonkowana wieś, podzielona na Sosnówkę Dolną i Sosnówkę Górną. Ta ostatnia prawie styka się z pobliskim Karpaczem. Sosnówka – położenie ma znakomite, to świetny punkt wypadowy w góry.

Szlaki turystyczne w Sosnówce

Sosnówka oferuje kilka tras turystycznych. Główne szlaki turystyczne w Sosnówce to szlak żółty i czarny. Według oznaczeń PTTK znajdujących się przy kościele w Sosnówce Dolnej żółtym szlakiem można dojść do Jeleniej Góry przez Staniszów. W przeciwnym kierunku szlak ten prowadzi do Kaplicy św. Anny (ok. 1,1 h – 45 min) i Cudownego Źródełka, a dalej do Karpacza i Świątyni Wang. Czarny szlak prowadzi do Przesieki. W tym samym miejscu znajduje się przystanek komunikacji miejskiej, można więc pokonać tę trasę tylko w jedną stronę. Sosnówka szlaki turystyczne – jest w czym wybierać!

Sosnówka trasa do Kaplicy św. Anny

Piesze wędrówki wokół Sosnówki mogą także oznaczać krótsze spacery – bardzo łatwy i przyjemny jest spacer ze wsi do Zamku księcia Henryka albo wokół zalewu.

Atrakcje Sosnówka – trasy turystyczne

Trasa Sosnówka – Patelnia

Sosnówka, magiczne miejsce w Karkonoszach, oferuje turystom wiele atrakcyjnych szlaków.  Nadają się one zarówno na piesze wycieczki, jak i treningi biegowe. To, co odróżnia je od innych szlaków karkonoskich, to niewielka liczba turystów na trasach. A to zapewnia nam spokój podczas obcowania z naturą. Dlatego warto się tu wybrać jeśli interesują nas atrakcje wokół Karpacza.

Sosnówka szlaki turystyczne

Miejsce startu szlaku Sosnówka – Patelnia

Jako miejsce startu naszych pieszych wycieczek wybierzmy przystanek autobusowy w pobliżu kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Ostrobramskiej w centrum miejscowości. Trasa Sosnówka – Patelnia to 8-kilometrowy szlak z przewyższeniem około 400 metrów. To szlak o średnim stopniu trudności, gwarantujący przepiękne widoki i odwiedzenie ciekawych i dosłownie magicznych miejsc w tej części Karkonoszy. Z przystanku autobusowego ruszamy w górę ulicą Liczyrzepy. Po przejściu około 800 metrów dochodzimy do ostrego zakrętu w lewo pod górę. My jednak wybieramy skrót, idąc szlakiem prosto i wchodząc na ulicę o takiej właśnie nazwie – „Na Skrócie”. Kilkusetmetrowy kawałek drogi to zdecydowanie bardziej strome podejście, jednak znacznie bezpieczniejsze niż poruszanie się ruchliwą jezdnią.

Sosnówka, widok z góry

Drugi etap trasy Sosnówka – Patelnia

Po dojściu do drogi, którą poruszaliśmy się wcześniej, czyli ulicy Liczyrzepy, przechodzimy na jej drugą stronę. skręcamy szlakiem w lewo. Leśna ścieżka łagodnie doprowadzi nas do najtrudniejszego odcinka wyprawy, czyli stromego podejścia do Dobrego Źródła i Kaplicy św. Anny (700 metrów długości i przewyższenie + 140 metrów). Z napisów na jednym z kamieni przy źródełku dowiadujemy się, że było ono znane już w 1212 roku. Tak naprawdę źródełko wybija pod ołtarzem w pobliskiej kapliczce, natomiast przed nią znajduje się tylko ozdobne ujęcie wody.

Kaplica św. Anny

Jeśli ktoś chce zaznać szczęścia w miłości, wystarczy nabrać źródlanej wody w usta i obejść lub najlepiej obiec 7-krotnie kapliczkę. Ważne, by zrobić to w odpowiednim kierunku. Po okrążeniu możemy odpocząć, podziwiając przepiękne widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Przy kaplicy znajduje się gospoda „Przy Dobrym Źródle”, gdzie możemy się ogrzać i coś przekąsić. Schodami przy gospodzie ruszamy w dalszą drogę szlakiem w prawo i docieramy do domu wczasowego „Lubuszanin”, który swoje lata świetności ma już dawno za sobą.

Dobre Źródło przy Kaplicy św. Anny

Przepiękny widok na Karkonosze z trasy Sosnówka – Patelnia

Po przejściu kilkuset metrów trafimy na sporą łąkę. Wtedy ukaże się nam przepiękny widok na Karkonosze oraz królową polskich Sudetów, czyli Śnieżkę. To połowa naszej drogi i jedna z wielu nagród za nasz wysiłek. Na łące szlak skręca w lewo. Idąc pod górę, zbliżamy się do najwyższego punktu naszej wycieczki – magicznej skały zwanej Patelnią. Tutaj będziemy mogli odzyskać utraconą podczas wspinaczki moc.

Sporych rozmiarów skała, o wysokości około 10 metrów swoją nazwę zawdzięcza spłaszczonemu zwieńczeniu. Wejście na jej szczyt, czyli wykute w skale schody znajdują się z prawej strony. Koniecznie trzeba tam wejść, bo to właśnie jest miejsce emanujące magiczną energią. Punkt o najsilniejszej emisji został oznaczony wbitym w skałę metalowym prętem. Dodatkowym czynnikiem, który na pewno doda nam sił, jest przepiękny widok ze szczytu na Kotlinę Jeleniogórską. Według legend to właśnie na tej skale swoje sabaty odbywały karkonoskie czarownice.

Patelnia

Miejsce docelowe – Patelnia

Po odpoczynku ruszamy szlakiem w dół. Chyba, że ktoś chce spróbować podejścia kilkusetmetrową leśną ścieżką pod górę i ma ochotę zdobyć szczyt Grabowiec, liczący 748 metrów n.p.m. Po zdobyciu Grabowca wracamy tą samą drogą na szlak. Teraz, schodząc 3,5 kilometra w dół, wracamy do Sosnówki. Jak już wspomniano, niesamowitą zaletą poruszania się tutejszymi szlakami jest niewielka liczba turystów, dzięki czemu możemy w ciszy i spokoju obcować z naturą. Jednak z tego też powodu i mając na względzie własne bezpieczeństwo, przed wyruszeniem na szlak warto zapoznać się z mapą i pobrać ślad GPX na urządzenie z nawigacją (telefon, zegarek).

Karpacz panorama

Sosnówka – Karpacz odległość

Sosnówka i Karpacz praktycznie łączą się ze sobą. Dzieli je zaledwie 8 km, co oznacza, że jazda samochodem trwa około 10 minut. Kursują także autobusy, dzięki którym szybko i wygodnie można pokonać trasę z jednej miejscowości do drugiej. Ponadto w Sosnówce znajdziemy szlak turystyczny, który zaprowadzi nas prosto do Karpacza. Zaczyna się w Sosnówce Dolnej, biegnie przez Grabowiec z Kaplicą św. Anny, a potem idzie dalej, do świątyni Wang i wreszcie do Karpacza.

Zalew Sosnówka

Jedną z największych atrakcji Sosnówki jest ogromny zalew o tej samej nazwie, czyli zalew Sosnówka. To sztuczny zbiornik wodny, znany też jako Sosnówka jezioro, oddany do użytku w 2001 roku. Jego powstanie bardzo zmieniło krajobraz wsi. Zalew stanowi awaryjne źródło wody pitnej dla Jeleni Góry, a zarazem jest zbiornikiem retencyjnym. Wciąż aktualny jest plan, by uczynić z Sosnówki zbiornik rekreacyjny, co z pewnością podniesie atrakcyjność zarówno wsi, jak i całego regionu. Zalew Sosnówka zasilany jest wodami trzech okolicznych potoków: Czerwonki, Sośniaka i Podgórnej. To naprawdę malownicze miejsce, gdzie w ciszy i spokoju można podziwiać przepiękny krajobraz Karkonoszy odbijający się w tafli wody.

Zalew Sosnówka hotel

Sosnówka dzięki zalewowi, który powstał kilkanaście lat temu, rozwija się jeszcze szybciej niż przed tą inwestycją. W sąsiedztwie zalewu powstaje coraz więcej ośrodków wypoczynkowych, apartamentów i hoteli oferujących swe usługi zarówno turystom indywidualnym, jak i gościom na imprezach firmowych czy przyjęciach weselnych. Sale weselne w górach są naprawdę wyjątkowe!

Wesele Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Oprócz nowo powstałych obiektów odnawiane są zabytkowe, pełne niezwykłego uroku dworki czy wille, jak choćby Dwór Korona Karkonoszy. Ten liczący sobie ponad sto lat obiekt został gruntownie odrestaurowany i podobnie jak wiele innych w Sosnówce, tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca. 

Sosnówka hotel

Sosnówka hotel, Sosnówka noclegi, Sosnówka restauracje – w tej miejscowości znajdziemy szeroki wachlarz obiektów idealnych do organizacji wszelkiego typu imprez albo do spokojnego wypoczynku w gronie znajomych czy rodziny. Miejsca typu Sosnówka apartamenty czy Sosnówka noclegi z wyżywieniem także stanowią sporą część miejscowej oferty.

Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka noclegi

Sosnówka atrakcje

Jakie atrakcje oferuje Sosnówka? Oprócz majestatycznych szczytów gór i pięknego zalewu są tu także inne atrakcje, jak choćby zaliczany do zabytków klasy zero ołtarz w Kościele św. Marcina, ruiny Zamku księcia Henryka albo Szczęśliwe Źródło przy Kaplicy św. Anny.

Blok CTA

Imprezy firmowe, wesela, chrzciny, komunie…

Tylko w Sosnówce!

Sosnówka atrakcje to także piękne, stare lasy idealne do pieszych i rowerowych wycieczek. Możemy też natrafić na tajemnicze uroczyska i leśne jeziorka. Wielką zaletą Sosnówki jest brak tłumu turystów. Piękne szlaki pozostają niemal puste, co pozwala delektować się górskim klimatem. Sosnówka wspaniale odnajduje się w roli ośrodka wczasowego, na terenie którego znajdują się liczne domy wypoczynkowe, pensjonaty i doskonałe hotele. Rozwój miejscowości widać gołym okiem – od kilkunastu lat powstaje wiele nowych ośrodków, hoteli i inwestycji. Warto tu przybyć, jeśli chcemy zobaczyć atrakcje okolic Jeleniej Góry.

Ponadto w pobliżu Sosnówki znajduje się czakram, czyli miejsce mocy, miejsce magiczne. Legendy głoszą, że na długo przed pojawieniem się człowieka na Ziemi, hinduski bóg Sziwa rzucił w różnych kierunkach siedem magicznych kamieni. Tam, gdzie spadły, zaczęła wydobywać się boska energia. Miejsca te nazywane są czakramami. Jeden z nich znajduje się w grupie Skał Grabowieckich. Te trzy skały, dochodzące do wysokości 35 metrów, były miejscem dawnych kultów.

Jedna z nich jest wyjątkowa – duża i tak płaska, że kształtem przypomina patelnię. Stąd też wywodzi się jej nazwa. Ludzie od zawsze czuli w tym miejscu magiczną moc, która budziła jednocześnie ciekawość i pewien niepokój. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że kiedy w 1697 roku hrabia Schaffgotsch chciał zobaczyć pobliskie góry, to w obawie przed tą pradawną mocą zabrał ze sobą egzorcystę! Niezależnie od tego, czy wierzymy w miejsca kumulowania kosmicznej energii czy nie, warto stanąć na tym kamieniu i rozejrzeć się wkoło. Roztacza się stamtąd przepiękny widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie.

Hotele Sosnówka

Sosnówka jest pięknie położona. Nad zalewem, z widokiem na górskie szczyty oraz Zamek księcia Henryka i Zamek Chojnik. Otoczona starymi lasami z urokliwymi jeziorkami, niedaleko malowniczych  wodospadów. Nic więc dziwnego, że przyciąga turystów, którzy potrzebują bazy noclegowej i gastronomicznej. Już pod koniec XIX wieku zaczęto inwestować w rozwój turystyki w Sosnówce, budując wille letniskowe i pensjonaty. Od tamtej pory Sosnówka apartamenty oferuje rozmaite, na każdą kieszeń. Rodzi się pytanie, Sosnówka hotel – co wybrać? Szukać po prostu Sosnówka noclegi czy Sosnówka noclegi z wyżywieniem? A może Sosnówka restauracje? Tak czy inaczej, na pewno trafimy w jakieś magiczne miejsce…

Sosnówka apartamenty, Dwór Korona Karkonoszy

A więc jeśli chodzi o noclegi – Sosnówka ma wiele do zaoferowania. Także imprezy firmowe i różnego typu eventy często odbywają się właśnie u podnóża Karkonoszy. Hotele Sosnówka oferuje różnorakie – można wybierać spośród wielu ciekawych obiektów – tych zabytkowych i powstających współcześnie. Zwłaszcza jeśli poszukujemy miejsc, w których będziemy mogli odpoczywać lub bawić się w rytmie slow, warto poszukać hotelu w Sosnówce. Można się też zdziwić, jakie atrakcje wokół Karpacza są warte odkrycia.

Atrakcje w Sosnówce i w jej pobliżu to m. in. zamki, pałace, świątynie, atrakcje przyrodnicze. Wszystko to jak magnes przyciąga turystów, spragnionych wypoczynku.

  • Kaplica św. Anny
  • Zamek księcia Henryka
  • Zamek Chojnik
  • Dwór w Bukowcu
  • wioska lapońska Kalevala w Borowicach
  • Szubienica na Straconce w Ścięgnach
  • kaskada Myi
  • wodospad Podgórnej
  • świątynia Wang
  • Góra Witosza w Staniszowie

Sosnówka agroturystyka

Któż z nas nie marzy czasem o oderwaniu się od codzienności, ucieczce od miejskiego zgiełku i zrelaksowaniu się w naturalnym otoczeniu na świeżym powietrzu? I dlatego właśnie agroturystyka cieszy się taką popularnością. Sosnówka atrakcje – hamak, wspaniała panorama gór, piękny zalew czy wręcz Sosnówka jezioro, wyśmienita kuchnia oparta na idei slow food i rzemieślniczych produktach – oto czego można się spodziewać, rezerwując pobyt w tej miejscowości letniskowej.

Pokój Wiejska sielanka, Sosnówka noclegi

Jednak Sosnówka agroturystyka może też oznaczać różne aktywności na świeżym powietrzu, choćby takie jak jazda konno, wędkowanie, piesze wycieczki, wspinaczka, wyprawy rowerowe czy narty zimą. Albo uczestnictwo w warsztatach rzemieślniczych – gotowania tradycyjnych potraw, uprawy roślin czy hodowli zwierząt. Sosnówka agroturystyka ma coś dla każdego, a wypoczynek z dala od tłumów sprzyja prawdziwemu relaksowi.  

Gmina Sosnówka

Sosnówka leży w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn, pomiędzy Karpaczem a Piechowicami. Miejscowość dzieli się na Sosnówkę Dolną i Górną. Główna droga biegnie wzdłuż wartkiego górskiego strumienia, Sośniaka, który zasila znajdujący się tu zalew.

Lasy Sosnówki

Imprezy firmowe Sosnówka

Sosnówka to super baza wypadowa na górskie szlaki. Idealne miejsce, położone trochę z boku,  daleko od zgiełku i natłoku turystów pozwala w spokoju przeprowadzić imprezy team buildingowe w ramach integracji firmowej. Tutaj można naprawdę skupić się na budowaniu relacji w grupie, a nie tylko omijaniu spacerowiczów. Agencje eventowe działające w tym rejonie mają bogatą ofertę gier i zabaw na imprezy firmowe, imprez scenariuszowych i warsztatów różnego rodzaju. Budowanie więzi między pracownikami nad zalewem, w otoczeniu górskich szczytów i pod rozgwieżdżonym niebem podczas ogniska integracyjnego to czysta przyjemność! Dlatego imprezy firmowe Sosnówka są zawsze udane.

Architektura Sosnówki

Sosnówka już w XIX wieku stała się bardzo modną wsią wczasową. Budowa nowej drogi łączącej ją z Karpaczem w 1904 r. spowodowała, że na tym terenie coraz intensywniej zaczęła rozwijać się turystyka. Już na początku XX wieku zaczęły w okolicy powstawać liczne wille. Cały teren przeznaczono wówczas na tak zwaną „Vilenkolonie” – dzielnicę willową służącą jako letnisko dla bogatych mieszkańców Śląska i nie tylko. Miało ich być aż 80. Nie udało się doprowadzić projektu do końca, ale powstawały kolejne wille i dworki, w których prowadzono także pensjonaty i urządzano sale weselne. Dzięki temu wieś w okresie międzywojennym była bardzo popularną miejscowością letniskową.

Dawna Sosnówka

We wsi Sosnówka znajdziemy także domy tyrolskie, zbudowane przez uciekinierów religijnych z Doliny Zillertal w Tyrolu. Mają charakterystyczny, zewnętrzny balkon na wysokości 1. piętra, łączący gospodarczą część domu z mieszkalną. Pozwalał on w czasie obfitych opadów śniegu bez problemu chodzić po całym domu i wykonywać swoje obowiązki.   

Sosnówka restauracje

Na uwagę zasługują także liczne domy o tradycyjnej budowie, przysłupowo-zrębowe, liczące około 200 lat. Dawniej były to domy tkaczy, jako że Sosnówka słynęła niegdyś ze swych wyrobów lnianych, a potem adamaszkowych, czyli głównie bielizny stołowej i welonów. Architektura Sosnówki może naprawdę zaciekawić turystów.

Historia wsi

Sosnówka może poszczycić się długą historią. Pierwsze wzmianki, z 1305 roku, mówią o wsi Seydorf. Potem kilkakrotnie nazwa wsi była zmieniana – kolejno Sendorf, Seydorff i Seidorf, który obowiązywał do końca II wojny światowej. Miejscowość ta została założona w sąsiedztwie jednej ze starych dróg do Czech, a także w pobliżu Dobrego Źródła pod Grabowcem. Początkowo kwitło tu zielarstwo – bogate w roślinność lasy i łąki zapewniały surowiec do produkcji eliksirów i leków. Od XVIII wieku wieś stała się także osadą tkaczy. Tutejsi rzemieślnicy specjalizowali się w wyrobie lnu, adamaszku i welonów.

 

W XIX i XX wieku Sosnówka stała się bardzo modną wsią letniskową. Cieszyła się takim powodzeniem, że czasem w hotelach i pensjonatach brakowało miejsc dla turystów. Ruch turystyczny nasilił się na początku XX wieku w związku z wytyczeniem nowej drogi z Sosnówki do Karpacza. Zaczęto więc rozbudowywać bazę noclegową. Wzdłuż nowej trasy zaczęto budować kolonię willi wypoczynkowych. Nie udało się doprowadzić projektu do końca – miało powstać aż kilkadziesiąt budynków! – jednak wille, które zbudowano, do dziś budzą zachwyt. Także w okresie międzywojennym kwitła tu turystyka. Zwłaszcza zamożni wrocławianie upodobali sobie tę lokalizację – Sosnówka leży zaledwie 130 km od stolicy regionu. Po wojnie nadal wykorzystywano walory krajobrazowe Sosnówki – funkcjonowało tutaj mnóstwo hoteli, pensjonatów, domów wczasowych i kolonijnych. I tak zostało do dziś – obecnie Sosnówka nadal przyciąga turystów, oferując wiele możliwości spędzania czasu wolnego, ale też organizacji wesel i imprez firmowych.

Wesela Sosnówka – na ślub w lektyce!

Ślub i wesele w górach to marzenie wielu par. Niepowtarzalne widoki, jakie znajdziemy tylko w Karkonoszach, zachęcają do zorganizowania właśnie tutaj imprezy weselnej. Dodatkowy atut stanowi doskonała infrastruktura – czyli ogromna liczba obiektów weselnych oraz łatwy dojazd. Dlatego narzeczeni tak często decydują się na wesele w Karpaczu lub okolicach.

Sosnówka – ślub zimą

Zwłaszcza że Sosnówka oferuje świetne warunki do organizacji imprez. Wpisując do wyszukiwarki frazy Sosnówka hotel, Sosnówka restauracje, Sosnówka noclegi, Sosnówka atrakcje, Sosnówka apartamenty czy Sosnówka noclegi z wyżywieniem, niewątpliwie trafimy na ciekawe miejsca, które z pewnością spełnią nasze oczekiwania. 

Wesela Sosnówka. Na ślub – lektyką! Kaplica św. Anny na Grabowcu

Ponadto tylko w Sosnówce można podróżować na ślub… w lektyce! To dawna tradycja nazywana „podróżowaniem na drągach”. Prawdę powiedziawszy, noszono w lektykach nie tylko pary młode, lecz także bogatych turystów. I to nawet na Śnieżkę! W XIX wieku powołano specjalny „Korpus przewodników i tragarzy lektyk”, którego członkowie zajmowali się noszeniem turystów w góry i weselników na śluby. Obecnie ta mało znana tradycja odradza się w postaci wnoszenia lektyką narzeczonych do ślubu w Kaplicy św. Anny.

Kaplica św. Anny na Grabowcu

Sosnówka – komunikacja

Najdłuższa ulica w Sosnówce ma około 6 kilometrów. Najniższy jej kraniec położony jest na wysokości 370 m n.p.m., a najwyższy na wysokości 720 m n.p.m. Przejście całego tego dystansu piechotą może stanowić nie lada wyzwanie! Jednak po miejscowości kursują autobusy nr 104,105, 106 i 119, którymi wygodnie i szybko dojechać można między innymi do Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Dzięki temu, mając bazę wypadową w Sosnówce, bez problemu możemy zwiedzić wszystkie te pobliskie miejscowości.

Sosnówka k. Karpacza

Urlop Sosnówka

Gdzie na urlop? To pytanie co roku zadaje sobie prawie każdy. Urlop Sosnówka to dobry wybór. Bliskość licznych górskich tras, wspaniałych zabytków architektury tworzących Dolinę Pałaców i Ogrodów, atrakcje dla dzieci i rozwijająca się z każdym rokiem baza noclegowa i gastronomiczna zachęcają do wypoczynku właśnie tutaj.

Bez względu na to, czy marzymy o aktywnym wypoczynku, czy chcemy tylko bujać się w hamaku i oglądać leniwie przepływające chmury na tle górskich szczytów, znajdziemy w Sosnówce odpowiedni nocleg. Czy to na wypad z przyjaciółmi, czy na urlop z dziećmi albo romantyczny weekend we dwoje – Sosnówka to świetne miejsce na relaks w każdej formie. A wspaniały zalew, nazywany także przez niektórych Sosnówka jezioro, to dodatkowy atut tej miejscowości.

Sosnówka dla rowerzystów

Ta urocza miejscowość wypoczynkowa oferuje świetne trasy dla miłośników rowerów górskich. Tak zwana singletrack Olbrzymy obejmuje trasy położone na terenie trzech gmin: Jeleniej Góry, Piechowic (warto zobaczyć Stawy Podgórzyńskie) i Podgórzyna. Razem liczą około 70 km, nadano im nazwy słowiańskich bogów i demonów: Rokitnik, Leszy, Skarbek, Zmora, Doppler, Błotnik, Poświt, Czart, Utopiec, Skrzat, Licho, Perun, Borowy, Jaga. Podsumowując, Sosnówka dla rowerzystów to atrakcyjne miejsce. Zastanawiacie się,Sosnówka trasa– którą wybrać? Odpowiedź jest jedna – każda dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Sosnówka trasa w góry

Jako że szlaki wiodą przez góry, wymagają pewnego przygotowania i kondycji. Oczywiście są trudniejsze i łatwiejsze fragmenty, ale mimo wszystko są to trasy off road, więc rzadko płaskie. W dodatku okolica jest bardzo malownicza – zważywszy, że mamy tam piękne widoki, kręte ścieżki, stare lasy oraz ciekawe formacje skalne ten szlak to także uczta dla oczu.

Sosnówka trasa turystyczna  

Pętla Piechowice to trasa między Michałowicami, Piechowicami, a Jagniątkowem o długości 19,5 km. Pętla Przesieka obejmuje rejon między Przesieką, Zachełmiem i Borowicami (długość trasy – 23,5 km). Najłatwiejsza technicznie jest trzecia pętla, szlakowo-szutrowa, czyli trasa pomiędzy dwiema pętlami głównymi, o długości 18,5 km. Warto wspomnieć, że w okolicy odbywają się nawet wyścigi kolarskie.

Sosnówka trasa rowerowa

Dla miłośników nieco mniejszego wysiłku też znajdą się ciekawe trasy. W dodatku można wybrać bardziej płaskie drogi, na przykład wokół zalewu albo szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów.

Sosnówka jest także ciekawym miejscem dla motocyklistów. Można tu jeździć po polsko-czeskich trasach motocyklowych lub też bardziej spersonalizować sobie wycieczkę. Górskie trasy motocyklowe mają wiele do zaoferowania. Możemy tu jednocześnie poczuć wiatr we włosach, oglądać piękne widoki i delektować się zjawiskowymi smakami lokalnych potraw. Nie bez powodu ci, którzy tego doświadczyli twierdzą, że są tu najpiękniejsze trasy w Polsce. Na przykład magistralę sudecką, Karkonosze, Izery czy Góry Sowie można objeździć podczas jednej wyprawy.

Drogi są tu dobrej jakości i dają dużo radości z jazdy. Oczywiście nie prowokują do bardzo szybkiej jazdy, ale taki jest właśnie urok górskich tras. Jest też duży wybór hoteli i miejsc noclegowych, a także niebanalnych miejsc, gdzie można zjeść dobry obiad czy kolację. Można też zjeść obiad w Polsce, a kolację popić piwem już w Czechach albo w Niemczech.

Karkonoska kuchnia regionalna

Regionalna kuchnia zawsze warta jest posmakowania! O specyfice danego miejsca świadczą między innymi lokalne dania i inne smaki. Jeśli chodzi o zupy, to klasyczna karkonoska kuchnia regionalna oferuje między innymi kyselo. To prosta zupa na zakwasie chlebowym, gotowana na roślinach z karkonoskich łąk. Także karkonoski ukrop, czyli zupa czosnkowa to ciekawa propozycja dla wielbicieli mocnych smaków. Inne dania, tradycyjnie przygotowywane w tym regionie, to sejkory, czyli rodzaj placka ziemniaczanego z kwaśną śmietaną.

Catering Sosnówka

Inne regionalne przysmaki to izerskie kluski, faszerowane wołowiną oraz hubnik, czyli rodzaj zapiekanki z kaszy jaglanej z grzybami. I jeszcze ryby z karkonoskich potoków mają swych miłośników. W Karkonoszach sery i twarogi tradycyjnie wyrabiano z mleka owczego i krowiego. Warto posmakować tych mocno doprawionych ziołami wyrobów, przygotowywanych na wzór serów sprzed wieków. Piernik z Karkonoszy to kolejna ważna pozycja na liście regionalnych smaków. W jego skład wchodzą karmel z dzikiej róży i mąka z żołędzi oraz rokitnika, przypominając dawne smaki.

Karkonoska kuchnia regionalna

Zakochani w Sosnówce

Sosnówka swym urokiem urzekła niejednego turystę. Jednym z najsławniejszych jest z pewnością Ian Hickinbotham, który przyjaźnił się z takimi reżyserami jak Stanley Kubrick czy Steven Spielberg. Pracował przy dziesiątkach filmów, choćby przy takich arcydziełach jak Lśnienie, Poszukiwacze zaginionej arki i Monachium czy Gladiator. A jak ze świata filmu trafił do Sosnówki, niewielkiej bądź co bądź, karkonoskiej miejscowości letniskowej?

Podczas kręcenia w Polsce jednego z filmów Ian Hickinbotham poznał Anetę Cebulę, pracującą w agencji „Heritage Films” Lwa Rywina. Zostali parą i postanowili zbudować wspólny dom właśnie w Polsce. Wybrali Sosnówkę. W 2002 roku kupili zniszczoną willę Sonenland, zaprojektowaną przez Wilhelma Kiehnela na początku XX wieku. Przed wojną siostry Auras prowadziły tam m.in. kuracje odchudzające. Aneta i Ian zaczęli remontować willę, chcąc przywrócić jej dawną świetność. Część prac Ian wykonywał samodzielnie, rekonstruując elementy z kamienia i drewna.

Jednak ta historia – choć brzmi jak z filmu – nie ma niestety happy endu… Ian Hickinbotham zmarł na raka w wieku zaledwie 53 lat. Pochowany został właśnie w Sosnówce, na starym cmentarzu przy kościele św. Marcina. Zamiast kwiatów podczas pogrzebu rodzina zażyczyła sobie datków na rzecz odnowienia zabytkowego, XVIII-wiecznego ołtarza św. Anny Samotrzeciej, który zdobi ten cmentarny kościół. Do darczyńców przyłączył się również Steven Spielberg, chcąc w ten sposób uczcić pamięć wieloletniego współpracownika.

Zabytki Sosnówki

Zabytki Sosnówki to, oprócz wspomnianych wyżej domów tkaczy, domów tyrolskich czy willi letniskowych także piękne świątynie. W Sosnówce Dolnej znajdują się dwa zabytkowe kościoły. Obydwa warte obejrzenia przy okazji pobytu w Sosnówce.

Kościół św. Marcina, Sosnówka

Kościół Św. Marcina

Barokowy kościół Św. Marcina z XVIII wieku kiedyś był kościołem parafialnym, a obecnie stanowi kaplicę cmentarną. Zachowały się przy nim cenne epitafia i barokowe nagrobki. Wewnątrz znajdziemy wspaniały drewniany ołtarz rokokowy, polichromowany i złocony, poświęcony Annie Samotrzeciej, pochodzący z końca XVIII wieku. Pierwotny kościół był gotycką budowlą. Pierwsze wzmianki o niej znajdziemy już w 1318 roku. Na jego miejscu, z wykorzystaniem murów starego kościoła, wzniesiono w latach 1796-1797 kolejną świątynię. Jest to budowla salowa z wydzielonym, wielobocznym prezbiterium i kwadratową wieżą. Wewnątrz można zobaczyć rzadkie sklepienie kolebkowe z lunetami. Kościół przykryty jest gontowym dachem, a na murze, który go otacza oraz na murach cmentarza znajdują się kamienne płyty nagrobne z XVIII wieku.

Sosnówka jezioro

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Ostrobramskiej

Druga zabytkowa świątynia to poewangelicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Ostrobramskiej, powstały w latach 1816-1820, z pięknym salowym wnętrzem z podwójnymi emporami.

Oprócz tych dwu kościołów do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisano także dawną karczmę z 1834 roku, kaplicę św. Anny i dom z końca XIX wieku, mieszczący się w okolicy tejże kaplicy, w Sosnówce Górnej.

Widok z Sosnówki
Mapa dojazdu

Co zobaczyć w Sosnówce?

Sosnówka to góry, zalew, lasy i zabytki – każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcji tu nie brakuje. Na pewno warto wejść na Grabowiec, zobaczyć Kaplicę św. Anny, a także Zamek księcia Henryka. Odpocząć nad zalewem i pospacerować po okolicznych starych lasach. A potem odpocząć w jednym z ciekawych lokali, sącząc wyśmienitą rzemieślniczą nalewkę.

Czy w Sosnówce można się kąpać?

Zalew Sosnówka na razie nie jest zbiornikiem kąpielowym, ale wkrótce może się to zmienić. Wciąż trwają rozmowy i konsultacje, mające doprowadzić do otwarcia zbiornika i przekształcenia go w zalew rekreacyjny. Już teraz przez wiele osób zalew nazywany jest Sosnówka jezioro. Póki co to idealne miejsce na relaks i spacery – można podziwiać odbijające się w wodzie okoliczne szczyty i Zamek księcia Henryka.

Jak daleko jest z Karpacza do Sosnówki?

Sosnówka i Karpacz praktycznie łączą się ze sobą. Biegnie tamtędy malowniczy żółty szlak pieszy, kursują autobusy, a jazda samochodem trwa zaledwie kilka minut. Od tablicy ze znakiem końca Sosnówki do początku Karpacza mamy tylko około 3 kilometrów. Podróż – piesza, autobusowa, samochodowa, na rowerze czy motocyklem - z jednego górskiego kurortu do drugiego nie jest więc żadnym problemem. Można mieszkać w jednej miejscowości, a korzystać z usług i atrakcji obydwu.

Atrakcje Sosnówka

Ta zabytkowa miejscowość wczasowa oferuje atrakcje dla osób aktywnych i dla tych, którzy preferują bardziej leniwy sposób spędzania wolnego czasu. Dla miłośników rozrywek umysłowych i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez porządnej dawki adrenaliny. Dla osób towarzyskich, ale też dla tych, którzy wolą odpoczywać w samotności. No i oczywiście dla smakoszy! A więc: Kaplica św. Anny, Zamek księcia Henryka, zabytkowe kościoły, domy Tyrolczyków, domy tkaczy, letnie wille z okresu międzywojennego i zalew - to atrakcje Sosnówki.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę