Jak relacje w firmie wpływają na efektywność pracowników?

PoradyTeam Building
Jak relacje w firmie wpływają na efektywność pracowników?

Człowiek z natury jest istotą społeczną. Biorąc pod uwagę, że w pracy spędzamy jedną trzecią życia, dobre relacje w firmie odgrywają niezwykle ważną rolę. Pracownicy z większym zaangażowaniem podchodzą do wykonywania służbowych obowiązków. Sprawdź, jak stworzyć miłą atmosferę w pracy! 

Dlaczego warto zadbać o pozytywne relacje w firmie? 

Członkowie zespołu czują się wtedy pewnie, dzięki czemu śmiało wyrażają opinie, biorą udział w burzy mózgu i podchodzą pozytywnie do nowych projektów. Przyjazna atmosfera w pracy daje swobodę. Zamiast tracić czas  i energię na rozwiązywanie konfliktów, pracownicy koncentrują się na zadaniu. 

Dobre relacje w firmie wymagają zaufania, samoświadomości, otwartej komunikacji, szacunku i integracji. Jeśli pracownicy ufają sobie nawzajem, otwarcie i szczerze mówią o swoich potrzebach. Nie tracą czasu, ani energii na oglądanie się na innych.  

Jeśli chcesz stworzyć przyjazne miejsce pracy, postaw na otwartą, uczciwą komunikację. Zachęcaj do zadawania pytań, wyrażania własnych opinii i wysyłania informacji zwrotnej. Wprowadź jasne zasady pisania e-maili służbowych, rozmów telefonicznych i bezpośrednich spotkań. 

Jak poprawić relacje w firmie? 

Zadając pytania i aktywnie słuchając, nie tylko lepiej poznajesz współpracowników, lecz także przyczynisz się do lepszych relacji w firmie. Jeśli pytasz o życie prywatne i zawodowe, okazujesz im zainteresowanie. Dzięki temu istnieje duża szansa, że zgłoszą się do Ciebie, jeśli będą mieć z czymś problem. 

Badacze podkreślają, że istnieje ogromna różnica między zaangażowanymi a niezaangażowanymi pracownikami. Niezmotywowani członkowie zespołu wykonują swoje obowiązki tylko po to, by dostać wynagrodzenie. Mają problem z koncentracją i gdy tylko nadarzy się okazja, odchodzą z pracy. Z kolei zaangażowani pracownicy stają się ważną częścią kultury firmy.

Jeśli chcesz podnieść morele i motywację Twojego zespołu, zorganizuj imprezę integracyjną. To doskonała okazja, aby poprawić relacje w firmie. Dobra atmosfera  i  efektywna praca w zespole przełożą się na lepsze wyniki. Zgrani pracownicy chętnie podejmują się nowych wyzwań, jednocześnie zadbają o pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. 

Jak relacje w firmie wpływają na zaangażowanie? 

Imprezy firmowe zbliżą do siebie współpracowników i pomogą pokonać bariery w miejscu pracy. Spójny zespół osiąga lepsze wyniki, ponieważ każdy członek czuje się sobą i może swobodnie mówić o tym, co myśli i czuje.  Nie boi się, że ktoś wyśmieje jego pomysł, w związku z tym podchodzi kreatywnie do swoich obowiązków.  

W wielu przedsiębiorstwach istnieje przepaść między kierownictwem a pracownikami. Impreza integracyjna pomoże zmniejszyć lukę między szefem a podwładnymi. Daje świetną okazję  do wzajemnego poznania się, dodatkowo pracownicy przestają postrzegać swoich przełożonych jako niedostępne autorytety.  Zbudowane w ten sposób relacje można później przenieść na grunt zawodowy. Wyjazd motywacyjny sprawia, że pracownicy zaczynają wierzyć w możliwości, dzięki czemu bardziej angażują się w życie firmy.  

Chcesz mieć zaangażowanych pracowników?

Postaw na integrację!

Wyjazd integracyjny: sprawdzony sposób motywacji pracowników 

Dobrze zaplanowany wyjazd integracyjny może pozytywnie wpłynąć na Twój wizerunek, a tym samym odegrać ważną rolę w rekrutacji nowych członów zespołu. Potencjalni kandydaci chcą pracować w miejscu, w którym panują dobre relacje w firmie. Szukają pracodawcy, który umie docenić i nagrodzić współpracowników.  

Wyjazdy integracyjne i motywacyjne są tak naprawdę częścią strategii budowania relacji w firmie. Docenieni pracownicy dobrze komunikują się ze sobą, co przekłada się na ich efektywność. Pamiętaj, że nawet wspólny lunch lub piknik może doprowadzić do wzrostu zaangażowania. 

Zbuduj efektywny zespół podczas imprezy firmowej 

Na evencie firmowym nie ma presji, by zrealizować wyniki sprzedażowe lub przedstawić prezentację. Pracownicy mogą się zrelaksować i uciec od codziennych problemów zawodowych. Wspólne spędzanie czasu poza biurem zdecydowanie usprawnia pracę zespołową.  

Często pracownicy, którzy siedzą obok siebie, tak naprawdę się nie znają. Impreza pozwala przełamać lody i stworzyć odpowiednią atmosferę. Może się okazać, że koledzy z zespołu mają podobne zainteresowania. Ponadto eventy firmowe gromadzą pracowników wszystkich szczebli z różnych działów. Podczas takiego przyjęcia nowy pracownik działu sprzedaży może usiąść koło wiceprezesa ds. finansowych i znaleźć z nim wspólny język. W ten sposób można stworzyć przyjazne, oparte na współpracy środowisko. 

Organizując regularnie wyjazdy i imprezy integracyjne, poprawisz relacje w firmie. Proponowane wydarzenia są istotne nie tylko dla relacji osobistych, lecz także networkingu. Pracownicy mogą zdobyć i utrzymać wartościowe kontakty biznesowe.  

Jak zwiększyć kreatywność w zespole? 

Miejsce na wyjazd integracyjny ma znaczenie. Wprowadzając pracowników poza ich normalne środowisko i umieszczając w nowym otoczeniu, zachęcisz ich do nieszablonowego myślenia. Pracownicy rozmawiają wówczas z ludźmi z różnych działów, co w przyszłości może ułatwić współpracę. Event firmowy pobudza kreatywność, a tym samym przyniesie nowe, oryginalne pomysły. Takie wydarzenia odrywają współpracowników od ciągłego myślenia o wynikach.  Nie czują presji bycia produktywnym, co może wyzwolić w nich potencjał twórczy. 

Rutyna w pracy niejednokrotnie zmniejsza motywację i produktywność. Pracownicy mogą postrzegać codzienne czynności jako przykry obowiązek. Zaczynają automatycznie wykonywać zadania, nie przywiązując do nich należytej uwagi. Aby zbudować twórczy zespół, warto zrobić przerwę, zmienić tempo i spróbować czegoś nowego. Impreza firmowa idealnie się do tego nadaje. 

Szybki kontakt Zamów ofertę