Warsztaty integracyjne: idealny sposób na zgrany zespół

Imprezy firmoweIntegracjaTeam Building
Szachy na warsztaty integracyjne

Organizacja wyjazdów firmowych wymaga dopilnowania wielu spraw, dlatego warto powierzyć to zadanie działowi marketingu lub HR. Jednak jeśli prowadzisz małą firmę lub lubisz tego typu wyzwania, możesz zorganizować warsztaty integracyjne samodzielnie. Sprawdź, jak zaplanować udany event dla pracowników!

Dlaczego integracja pracowników jest ważna?

Wszędzie, gdzie pracuje więcej niż jedna osoba, trzeba coś ustalać w grupie pracowniczej. Na przykład podział zadań: kto ma je wykonać i w jaki sposób? To wymaga już komunikacji między pracownikami i zrozumienia specyfiki pracy poszczególnych działów, przynajmniej na poziomie potrzebnym do osiągnięcia założonego celu. W przypadku większych firm i trudniejszych wyzwań porozumienie i realizacja założonego celu jest jeszcze trudniejsze i wymaga większej koordynacji. Do tego, aby praca była efektywna, potrzebna jest skuteczna komunikacja. Ale nie tylko ona jest niezbędna. Musi też pojawić się wola współpracy i choćby minimalne zaangażowanie ze strony kadry.

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Integracja pracowników ma właśnie takie zadanie. Ma sprawić, by ludzie nie tylko prawidłowo się komunikowali, ale też chcieli wspólnie pracować. Nie ma nic gorszego niż blokowanie informacji czy działania przeciwko kierownikowi albo innemu pracownikowi, które ostatecznie mogą spowodować straty w firmie. Wyobraźmy sobie, że magazynier świadomie opóźnia wydanie towaru, bo nie lubi danego kierowcy. Albo nie wykonujemy usługi w pełnym zakresie czy wręcz wykonujemy ją nieprawidłowo, bo przyjmujący zlecenie w ogóle nie konsultował się z ostatecznym wykonawcą. Na końcu zawsze jest klient i jego nie będzie interesować, na jakim etapie coś poszło nie tak. Po prostu wystawi nam złą opinię w sieci albo nie zapłaci za źle wykonaną usługę. I z pewnością nie wróci do firmy, którą będzie postrzegał jako byle jaką.

Narciarskie wyjazdy firmowe: gratka dla fanów zimowego szaleństwa
Firmowy wyjazd na narty, Karkonosze

Jak nie dopuścić do konfliktów w firmie?

W każdej grupie ludzkiej nieuchronnie co jakiś czas pojawiają się konflikty, niesnaski czy choćby tylko nieporozumienia. Nie inaczej jest w pracy. Oczywiście zwykle w firmie wszyscy starają się zachować profesjonalizm, jednak nie znaczy to, że nie pojawiają się sympatie i antypatie. A one mogą mieć przełożenie na atmosferę panującą w firmie, a ta z kolei – na osiągane wyniki. Jeśli pracownicy przestają się komunikować ze sobą, nie przekazują sobie ustaleń i nie dzielą się pomysłami, najwyższy  czas, by zacząć działać.

Szkolenia integracyjne

Warsztaty integracyjne, szkolenia integracyjne, gry typu team building z dużym prawdopodobieństwem sprawią, że atmosfera w firmie będzie przyjazna. Oczywiście pracownicy różnią się osobowością, temperamentem, sposobem bycia, ale nie musi to generować konfliktów. Wręcz przeciwnie, może być źródłem nowych, świeżych pomysłów i kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów w pracy.

Czas spędzony wspólnie w mniej formalnej atmosferze sprzyja lepszemu poznaniu się, a to pierwszy krok do akceptacji, a nawet sympatii. Zwykle okazuje się wtedy, że koleżanka z sąsiedniego działu, która wydawała się wszystkim tak wyniosła, jest po prostu trochę zamknięta w sobie i trudno jej nawiązywać kontakty międzyludzkie. Ale za to jest wspaniałą organizatorką i warto to wykorzystać w firmie.

Nowy pracownik w firmie - onboarding

Metody integracji pracowników

Integracja pracowników za pomocą różnego rodzaju metod i narzędzi ma za zadanie sprawić, aby do różnego rodzaju zaniechań w dziedzinie komunikacji i współpracy nie dochodziło. A wręcz, aby to sami pracownicy rozwiązywali drobne problemy i wspierali się nawzajem. Jeśli relacje pracownicze będą dobre, nie będzie problemów z zastępstwami w pracy. Unikniemy niepotrzebnych tarć albo konfliktów. Jednak aby atmosfera była dobra, potrzebny jest pewien wysiłek i świadome kształtowanie odpowiednich relacji miedzy ludźmi. Aby jednak to osiągnąć, potrzebne są warsztaty integracyjne, szkolenia z komunikacji albo inne eventy firmowe, budujące więzi między ludźmi.

Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza – impreza firmowa

Jeśli pracownicy się nie znają, jeśli nic o sobie nie wiedzą, trudno będzie zbudować prawidłowe relacje pracownicze. Oczywiście można powiedzieć, że to tylko praca, że ludzie z firmy nie muszą się lubić. Jednak wszyscy dobrze wiemy, że lepiej nam się pracuje z tymi, do których czujemy choćby minimalną sympatię. A tę łatwiej poczuć do kogoś, kto nie jest całkiem anonimowy, z kim wspólnie głowiliśmy się nad rozwiązaniem zagadki kryminalnej podczas wyjazdu integracyjnego. I z kim śmialiśmy się do rozpuku podczas firmowego festiwalu karaoke.

Team building zabawy integracyjne

Zabawy integracyjne to doskonałe narzędzie budowy zgranego zespołu, silnego siłą wszystkich swych członków. Team building pozwala rozpoznać mocne i słabe strony poszczególnych pracowników, a potem pracować nad tym, co można i warto zmienić. Poza tym dzięki analizie zachowań pracowników w czasie gier i zabaw budujących grupę można przydzielać zadania adekwatne do możliwości, kompetencji i charakteru poszczególnych członków zespołu. A takie podejście przynosi wymierne korzyści – zadania wykonywane są lepiej i szybciej, gdy „leżą” danej osobie. Popularne powiedzenie głosi, że z niewolnika nie ma pracownika, i coś w tym jest. Dlatego z pewnością warto zainwestować w team building.

Kreatywne zabawy integracyjne: zespół

Czy warsztaty integracyjne pomogą zatrzymać wartościowych pracowników?

Każdy manager wie, że firma to nie tylko biuro czy hala produkcyjna. One same z siebie niczego nie tworzą, nie produkują i nie wytwarzają zysków. To człowiek kreuje pomysły i wprawia przedsiębiorstwo w ruch. Doświadczony, wykwalifikowany i zaangażowany pracownik nie jest łatwy do zastąpienia. To bardzo cenny zasób (choć wiele osób nie lubi tego określenia), o który trzeba dbać tak, jak o inne, bardzo wartościowe elementy firmy. Czy w dobie dużej konkurencji na rynku i konkurowania o pracownika za pomocą płacy można go zatrzymać innymi argumentami? Okazuje się, że tak.

Atmosfera w pracy – klucz do sukcesu!

Według badań wielu pracowników nie zmienia zakładu pracy dlatego, że w dotychczasowym ma przyjaciół i dobrze się czuje. Dobra atmosfera pracy to, obok płacy i renomy pracodawcy, najważniejsze elementy, którymi kierują się obecnie pracownicy przy wyborze firmy. Nawet jeśli konkurencja zaoferuje nieco wyższą stawkę za podobną pracę, pracownik pozostanie lojalny wobec dotychczasowej firmy, jeśli będzie miał dobre relacje z pozostałymi pracownikami.

Zadania integracyjne

Warsztaty integracyjne dla pracowników są szansą na zbudowanie takich właśnie więzi. Oznaczają pokonanie barier komunikacyjnych i stworzenie kręgu osób, na spotkanie z którymi będziemy się cieszyć. Brzmi dziwnie? Zapytajmy na imprezie integracyjnej, skąd ludzie biorą przepis na ciasto albo karkówkę z grilla? A może z kim częściej rozmawiają – z domownikami czy z kolegami z pracy?

Kolacja podczas imprezy firmowej

Warsztaty integracyjne dla pracowników – cele do osiągnięcia

Podstawowym celem do osiągnięcia dla pracodawcy jest budowa mocnego zespołu, który osiągnie zakładane przez firmę efekty. To cel kluczowy i długoterminowy. Powinien on być realizowany zgodnie z tym, na jakim etapie rozwoju jest obecnie firma. Chodzi o to, że na przykład całkiem nowa firma czy zespół powinny nieco inaczej organizować warsztaty integracyjne dla pracowników niż firmy z wieloletnim stażem. W tym drugim przypadku można już raczej pogłębiać relacje i dbać o nie.

Nowe zespoły powinny skupić się na wzajemnym poznaniu i zrozumieniu wspólnego celu. Dla takich start-upów albo świeżych struktur w dużych firmach konieczne jest szybkie wypracowanie metod i kanałów komunikacji oraz ich wdrożenie. A także umożliwienie swobodnego komunikowania się bez narzucania sztucznych ograniczeń. Sprawdzi się to zwłaszcza w branżach, gdzie duże znaczenie mają innowacyjne technologie i kreatywność. Podkreślmy – etapy integracji powinny być dopasowane do obecnego stanu zespołu, do jego stażu, sposobu funkcjonowania i ewentualnych bieżących problemów.

Efekt warsztatów integracyjnych

Zadbajmy o to, żeby efekt warsztatów integracyjnych był trwały. Budowanie silnego i zgranego zespołu nie powinno kończyć się na jednorazowym działaniu. Kolejnymi krokami powinna być codzienna dbałość o dobre relacje i kontynuowanie integracji w różnych ciekawych formach. Przemysł eventów firmowych ma wiele do zaoferowania, warto więc cyklicznie korzystać z różnych pomysłów na integrację pracowników.

Grupa pracowników w biurze

Jak zorganizować warsztaty integracyjne?

Jeśli w Twoim zespole znajdują się miłośnicy narciarstwa i snowboardu, zorganizuj warsztaty integracyjne w górach. Zimowe szaleństwo na stoku możesz połączyć z grami i zabawami motywacyjnymi. Zanim wybierzesz miejsce na warsztaty integracyjne dla pracowników, upewnij się, że dysponuje ono dobrym zapleczem gastronomicznym. Pamiętaj też, aby dopasować scenariusz imprezy do potrzeb firmy i zainteresowań uczestników.

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Warsztaty integracyjne dla firm cieszą się coraz większą popularnością. To doskonała okazja, aby pracownicy stacjonarni i zdalni mogli lepiej się poznać, co w przyszłości przełoży się na skuteczną realizację projektów. W ten sposób zapominają też na chwilę o codziennych obowiązkach, korporacyjnych standardach i planach sprzedaży do wykonania.

Blok CTA

Szukasz idealnego miejsca na warsztaty integracyjne?

Jesteśmy jedyną agencją PR z własnym Centrum Eventowym!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Warsztaty integracyjne dla dorosłych

Prowadzenie warsztatów dla dorosłych wymaga dobrego przygotowania. Oczywiście jest też pole do improwizacji, ale dorośli ludzie są bardziej krytyczni niż dzieci i z pewnością szybko wyłapią brak przygotowania czy profesjonalizmu. Dlatego do prowadzenia takich zajęć najlepiej zatrudnić psychologa albo inną doświadczoną osobę. Taką, która wie, na czym polega integracja firmowa i potrafi zaproponować co najmniej 15 niezawodnych zabaw team buildingowych. Warsztaty integracyjne dla dorosłych mogą mieć różne formy.

Zajęcia integracyjne dla pracowników można przeprowadzić w konwencji zabawowej i dyskretnie integrować zespół, lub też wprost przedstawić metody i pokazać korzyści z integracji zespołu. Zwróćmy uwagę, że zabawy integracyjne rozwijają różne kompetencje społeczne. Najważniejsze, żeby zabawy integracyjne dla dorosłych były dobrane odpowiednio do cech, które konkretnie chcemy promować i rozwijać w naszym zespole.  

Zabawy team buildingowe

Warsztaty integracyjne mogą być też na przykład jednym z elementów szkolenia wyjazdowego. Można je wpleść pomiędzy inne tematy albo przeciwnie, stworzyć z nich blok tematyczny i połączyć na przykład z zajęciami pokazującymi, jak radzić sobie ze stresem albo z warsztatami technik relaksacyjnych.

Pomysły na integrację pracowników

Aby umilić czas wolny pracownikom, połącz warsztaty z piknikiem, imprezą karaoke lub wieczorem przy ognisku. Zacznij zajęcia od sesji burzy mózgów, podczas której zachęcisz zespół pracowniczy do poszukiwania rozwiązań 1-2 problemów w firmie. Pamiętaj, że nie ma tutaj złych pomysłów, dlatego zadbaj o przyjazną atmosferę. Nie krytykuj ani nie wyśmiewaj pracowników, wtedy chętniej wezmą udział w dyskusji.

Atrakcje na imprezy integracyjne karaoke

Integracyjne warsztaty kulinarne

Bardzo ciekawym i cieszącym się coraz większą popularnością sposobem na poprawienie relacji między pracownikami są integracyjne warsztaty kulinarne. Dają one możliwość nie tylko wzajemnego poznania się, ale też podzielenia się swoimi pasjami. Do tego można je połączyć z profesjonalnym, a przy tym absolutnie nienachlanym wyjaśnieniem znaczenia odpowiedniego odżywiania. Taka zawoalowana profilaktyka z pewnością wpłynie na poprawę samopoczucia całej załogi w przyszłości. Oczywiście nie jest to element konieczny, ale wiedza podawana w takiej lekkostrawnej formie jest dobrze przyswajana. Bo przecież w tego typu integracyjnych warsztatach kulinarnych chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i pogłębienie relacji międzyludzkich.

Turniej kulinarny, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Cóż zbliża bardziej niż wspólne przygotowanie pysznej potrawy, a później jej wspólna degustacja? A jeśli ten finał połączymy jeszcze z lampką wyśmienitego wina albo prezentacją domowych nalewek lub degustacją piwa rzemieślniczego, oczywiście lokalnego, na pewno wyjdzie z tego niezapomniana uczta dla zmysłów. 

Biesiada piwna z przekąskami, Dwór Korona Karkonoszy

Gdzie zrobić warsztaty integracyjne dla firm?

Wybór miejsca na integrację firmową zawsze budzi pewne emocje. Na szczęście są pewne uniwersalne wskazówki, które z pewnością pomogą w podjęciu decyzji, gdzie zrobić warsztaty integracyjne dla firmy. Po pierwsze, integracja powinna odbywać się w miejscu zapewniającym swobodę wypowiedzi i zachowania. I nie chodzi tu o bankietowe zakończenie uroczystej kolacji, tylko o niektóre gry i zabawy integracyjne dla dorosłych. Mogą one czasem wymagać lekkiej gimnastyki, jak na przykład zabawa w tratwę ratunkową. To ćwiczenie na integrację polega na tym, że ustawiamy kilka osób na kocu (czyli tratwie ratunkowej) i prosimy o odwrócenie koca na drugą stronę. Rzecz w tym, by uczynić to w taki sposób, żeby w trakcie zabawy nikt z niego nie zszedł, czyli nie wypadł za tratwę. To ćwiczenie na myślenie zespołowe i jednocześnie przełamywanie barier w kontaktach z innymi członkami załogi.

Centrum eventowo-konferencyjne, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Po drugie, miejsce na warsztaty integracyjne dla firm powinno być atrakcyjnie położone, ale też dające możliwość skupienia się na zajęciach i innych uczestnikach. Unikajmy więc miejsc zatłoczonych, ale też nie róbmy zajęć ze szkoleń integracyjnych na całkowitym i pozbawionym atrakcji pustkowiu. Optymalny byłby kameralny, butikowy hotel z pełnym zapleczem logistycznym do przeprowadzania warsztatów integracyjnych dla firm. Ważne też, by zapewniał przy tym profesjonalną obsługę, możliwość zorganizowania firmowego ogniska integracyjnego albo inne ciekawe atrakcje na imprezę firmową.

Ognisko firmowe, Dwór Korona Karkonoszy

Warsztaty integracyjne dla firm Warszawa

Jeśli chodzi o warsztaty integracyjne dla firm Warszawa z pewnością może mieć ciekawą ofertę. Wydaje się jednak, że integracja w miejscu pracy nigdy nie będzie pełna. Nie daje ona bowiem pracownikom możliwości wyjścia poza pewne utarte schematy, a także wyjścia poza role pełnione w firmie. Nie każdy pracownik potrafi w miejscu, gdzie pracuje, odegrać jakąś rolę, czy nawet tylko wyobrazić sobie wcielenie się w inną postać. A ćwiczenie na integrację może akurat tego typu działań wymagać.

Zabawy team buildingowe w górach, Sosnówka

Ponadto w integracji pracowniczej chodzi o stworzenie takiej sytuacji, żeby ludzie zechcieli swobodnie mówić o sobie i o tym, co jest dla nich ważne. Może się okazać, że osoby, o których mało wiemy, mają nietypowe pasje i zainteresowania. W pracy, na co dzień, nie mają okazji o tym opowiedzieć. Albo też, że wśród pracowników jest urodzony wodzirej lub miłośnik biegów na orientację. Może też być osoba ucząca się w czasie wolnym języka hiszpańskiego, a my właśnie za kilka dni chcemy nawiązać kontakt z hiszpańskojęzycznym kontrahentem. Dlatego warsztaty integracyjne dla firm bardziej sprawdzą się na jakimś wyjeździe, na przykład w górach albo nad morzem. Tam pracownikowi łatwiej będzie się rozluźnić i porozmawiać na górskim szlaku o niezwiązanych z pracą rzeczach czy pięknych widokach. Takie kontakty często skutkują wypracowaniem prostszych i bardziej bezpośrednich sposobów komunikacji czy rozwiązywania problemów w firmie.

Blok CTA

Warsztaty integracyjne w górach?

W Dworze Korona Karkonoszy na pewno przyniosą efekty!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Warsztaty integracyjne dla firm w górach

Wspaniałe górskie powietrze, majestatyczne szczyty, łąki pełne kwiatów i ziół, wartkie potoki… Czy można sobie wyobrazić lepszą scenerię imprez firmowych? Nic więc dziwnego, że warsztaty integracyjne dla firm w górach cieszą się wielkim powodzeniem. Wyjazd za miasto oznacza oderwanie się od codzienności. Pracownicy przestają myśleć o nigdy niekończącej się domowej liście spraw do załatwienia. Mogą wtedy w pełni oddać się grom, zabawom i warsztatom, podczas których bawią się i jednocześnie integrują z grupą. Ponadto góry oferują moc atrakcji, jeśli chodzi o firmowe eventy. Spływy kajakowe czy pontonowe górskimi rzekami, parki linowe w naturalnie trudnym terenie, rajdy off road lub down hill. Każdy miłośnik adrenaliny będzie się czuł jak ryba w wodzie podczas wyjazdów firmowych w góry.   

Sosnówka – idealne miejsce na firmowe eventy

Organizując warsztaty integracyjne warto wziąć pod uwagę nieoczywiste lokalizacje. Na pewno Sosnówka, piękna miejscowość letniskowa, coraz bardziej popularna zarówno wśród turystów indywidualnych, jak i firmowych sprawdzi się jako miejsce na warsztaty integracyjne.

Znajdziemy tutaj wspaniały zalew, zabytkową architekturę, tajemnicze zamki z ich mrocznymi legendami, pobudzające wyobraźnię podczas, na przykład, zabaw team buildingowych w szukanie skarbów. A do tego wyśmienita kuchnia, wspaniałe trasy spacerowe oraz szeroki  wybór hoteli na wyjazd firmowy i obiektów konferencyjnych.

Sosnówka koło Karpacza, widok na zalew

Największym kapitałem firmy są ludzie, którzy ją tworzą. A zgrany zespół to gwarancja sukcesu. Warsztaty integracyjne to ważne narzędzie w budowie silnej grupy pracowniczej. To niezbędny element polityki kadrowej każdej firmy, świadomej wagi employer brandingu.    

Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez

Najczęściej zadawane pytania

Warsztaty integracyjne Dolny Śląsk?

Warsztaty integracyjne na Dolnym Śląsku najlepiej zorganizować w jego południowej części, w Karkonoszach. Góry to miejsce, gdzie wszyscy chętnie wyjeżdżają, nawet w czasie wolnym. Więc tym bardziej chętnie spędzą tam czas podczas zabaw integracyjnych. Wybierzmy jakiś ciekawy obiekt konferencyjno-eventowy, na przykład Dwór Korona Karkonoszy, w Sosnówce blisko wielkiego zalewu, zaraz obok Karpacza. Znajdziemy tam sale konferencyjne i balowe, ogród idealny na imprezy plenerowe, noclegi dla gości oraz wyśmienitą kuchnię w stylu slow food i 113 atrakcji na warsztaty integracyjne do wyboru.

Co to są zajęcia integracyjne?

Zajęcia integracyjne to zajęcia, które mają na celu konsolidację zespołu pracowniczego. Grupa ludzi pracująca razem niekoniecznie tworzy zespół. Aby stworzyć team, pracownicy muszą umieć się porozumiewać, współpracować, komunikować swoje potrzeby i wymagania. Jednak w firmie często trudno jest nawiązać kontakt. Brak na to czasu i odpowiedniej atmosfery. Zajęcia integracyjne najlepiej zorganizować w jakimś atrakcyjnym turystycznie miejscu, na przykład w górach. Karkonosze idealnie się do tego nadają, ze względu na bogatą bazę noclegową, gastronomiczną i eventową.

Jak zintegrować grupę?

Integrację grupy najlepiej zorganizować poza siedzibą firmy. I warto pamiętać, że nie powinno to być działanie jednorazowe, lecz cykliczne. Wykształcenie więzi w zespole wymaga czasu i budowy zaufania, nie da się tego zrobić w jednej chwili. A odpowiednia atmosfera jest tu kluczowa, dlatego na warsztaty integracyjne warto zabrać pracowników poza firmę, w jakieś neutralne miejsce. Wtedy łatwiej będzie wyjść poza służbowe ramy, podzielić się informacjami o swoich pasjach, wymienić uwagi o życiu. Pokazać swoją prywatną twarz i zobaczyć ją u innych. Zaufanie i zbudowanie więzi to podstawa integracji. A zintegrowany zespół to zespół wydajny i kreatywny.

Warsztaty integracyjne dla pracowników?

Czym są warsztaty integracyjne dla pracowników? To spotkania, w czasie których chodzi o zbudowanie więzi, zaufania w zespole, o lepsze poznanie się. Często odbywają się z udziałem psychologów czy coachów albo doświadczonych event managerów, którzy pomagają w wyborze gier i zabaw integracyjnych pasujących do specyfiki grupy. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy eventowej, która zna skuteczne sposoby na integrację grupy.

Szybki kontakt Zamów ofertę