Jakie zabawy zespołowe sprawdzą się przy niepogodzie?

Jesień - imprezyTeam BuildingZima - imprezy
Zabawy zespołowe dla firm na deszcz

Większość poradników poleca głównie zabawy zespołowe na świeżym powietrzu. Rzeczywiście – słońce, zieleń i piękny pejzaż to idealne uzupełnienie firmowych zabaw zespołowych. Co jednak zrobić, gdy pogoda się psuje, a nad Twoim wyjazdem zbierają się ciemne chmury? Mamy na to sprawdzone sposoby!

Biurowe zabawy zespołowe 

Biuro może wydawać się nudne i opatrzone, ale da się na nie spojrzeć z innej strony. Jednym ze sposobów jest zorganizowanie zabawy zespołowej, w której każdy musi podać co najmniej jeden fakt dotyczący biura nieznany pozostałym. Wcześniej można zwiedzać biurowe przestrzenie, łącznie z tymi, które na co dzień nie są dostępne, jak magazyn czy piwnice. Następnie każdy przygotowuje pytanie, takie jak na przykład: co znajduje się w szafce pod biurkiem na końcu magazynu? Pozostali mają za zadanie zgadnąć odpowiedź.  

Z pomocą biurowej tablicy ścieralnej można też grać w: 

 • kalambury,  
 • wymyślanie wymarzonego wyjazdu integracyjnego. Uczestnicy mogą wymyślić menu, atrakcje, wybrać miejsce na imprezę integracyjną i zaproponować interesujące ich tematy prelekcji. Być może wykorzystasz ich pomysły w przyszłości? 
 • labirynt frustracji – grupa wyobraża sobie, że musi stworzyć labirynt lub grę planszową z przeszkodami typowymi dla Waszego biura. Jakie byłyby to przeszkody? (niedobra kawa, spóźniona do pracy sekretarka, brak miejsc parkingowych etc.). 
 • Mafia – klasyczna zabawa zespołowa, w której ktoś jest policjantem, ktoś inny szefem mafii, a reszta to zwykli obywatele. 
Centrum eventowe, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

To oczywiście tylko kilka podstawowych pomysłów. Można je rozwijać i modyfikować w zależności od potrzeb czy liczebności zespołu. Takie zabawy zespołowe można przeprowadzać pod okiem trenera czy coacha z zewnątrz, ale też osoby z działu HR czy choćby managera. Przy okazji sprawdzi to też kompetencje HR-owca czy osoby zarządzającej zespołem. Imprezy motywacyjne dla firm to prawdziwa okazja do sprawdzenia kompetencji całego zespołu.

Blok CTA

Masz dość nudnych scenariuszy wyjazdów integracyjnych?

Świetnie się składa – nuda, to słowo, którego nie ma w naszym słowniku!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Impreza firmowa – co robić, gdy pada?

Mieszkańcy wielu części świata mówią, że nie ma złej pogody, tylko ludzie są źle na nią przygotowani. I jest w tym wiele prawdy. Wystarczy dostosować strój do warunków atmosferycznych i już jest lepiej. A jeśli mamy do tego jakiś dobry pomysł na spędzanie czasu przy niepogodzie, to już w ogóle jest świetnie! Dotyczy to również wszelkiego rodzaju imprez. A zwłaszcza eventów firmowych, imprez integracyjnych i w ogóle wyjazdów służbowych.

Wycieczki firmowe: kilka pomysłów na udaną integrację
Zabawy scenariuszowe

Przygotujmy sobie wcześniej alternatywne atrakcje na niepogodę. Zawsze warto mieć w zanadrzu pomysł na gry i zabawy indoor. Różnego rodzaju konkursy, quizy, a nawet gry planszowe mogą nas nieźle rozerwać. Zwłaszcza te wymagające wyobraźni i kreatywnego myślenia pomogą rozruszać szare komórki i przy okazji przynieść wiele radości i śmiechu. Rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek, a także gry scenariuszowe dadzą też niektórym pracownikom szansę, by pokazać swe zdolności przywódcze albo analityczne. Takie zabawy to okazja dla kadry kierowniczej, żeby bliżej poznać podwładnych. A dla nich z kolei okazja do zrozumienia, czym kierują się ich szefowie, zlecając im takie, a nie inne zadania.

Zabawy team buildingowe, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Co zatem robić, gdy pada? Odpowiedź jest prosta – nie narzekać, tylko zrobić małe party, rozkręcić zabawę i wybrać atrakcyjne dla naszej ekipy gry i zabawy zespołowe.

Co to jest efekt synergii?

Każdy pracownik ma dużą wartość, wiedzę i potencjał, które można wykorzystać dla dobra firmy. Ale kiedy pracownicy zaczną tworzyć zespół i pracować wspólnie, to rezultat ich wysiłku zwykle jest większy niż suma indywidualnych dokonań. Nazywamy to efektem synergii. To bardzo korzystne zjawisko przekłada się na zysk w każdej dziedzinie życia gospodarczego. Jednak żeby je osiągnąć, musimy zbudować zgrany zespół. Wszystkie techniki i działania temu służące nazywamy team buildingiem.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Metody budowania mocnego zespołu

Metody budowania mocnych zespołów tak, aby były skuteczne, muszą być indywidualnie dopasowane do każdej grupy pracowników. W zależności od tego, czy budujemy całkiem nowy zespół, czy chcemy zmotywować już istniejący, dobierzemy inne narzędzia. Również w przypadku zawodów wymagających ciągłej kreatywności i szukania nowych rozwiązań inaczej należy podejść do team buildingu niż w innych grupach zawodowych. W tym pierwszym przypadku problemem może być nadmierna rywalizacja i chęć wypromowania własnego pomysłu. W przypadku innych zespołów pracowniczych bardziej może zależeć nam na budowaniu lojalności i poczucia współodpowiedzialności za firmę. Niezależnie od tego, jakie przyjmiemy metody budowania mocnego zespołu, to możemy wskazać kilka wspólnych cech. A są nimi właśnie wypróbowane gry i zabawy zespołowe.

Najlepsze gry i zabawy zespołowe oraz integracyjne dla pracowników

Poniżej podajemy kilka ciekawych przykładów gier i zabaw integracyjnych dla pracowników, które sprawdzą się bez względu na pogodę:

 • Rysowanie łączone.

 • Olimpiada firmowa.

 • Warsztaty kulinarne, teatralne, radzenia sobie ze stresem lub inne.

 • Maszyna Goldberga.

 • Imprezy tematyczne.

 • Węzeł gordyjski.

 • Gry i zabawy terenowe.

 • Quizy i kalambury.

 • Zabawy w budowanie albo kreatywną zmianę różnych rzeczy.

Gra detektywistyczna, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Zabawy zespołowe – przykłady 

Ale biuro to nie tylko zwyczajne zabawy zespołowe z tablicą i flamastrem w roli głównej. Może też być miejscem, w którym odbywają się prawdziwe przygody. Zamień je na kilka godzin w escape room. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa! Możesz nawet podzielić zespół na dwa obozy, z których jeden przygotuje scenariusz takiej zespołowej zabawy, a drugi będzie musiał rozwiązać zagadki i wydostać się z escape roomu. Jeśli pomieszczeń w biurze jest więcej, niech oba zespoły przygotują dla drugiej grupy scenariusz, a następnie staną się uczestnikami ich zabawy. To mogą być też podchody w biurowcu. 

Gry teambulidingowe

Drugi pomysł na tego typu grę, gdy nie można marzyć o zabawach zespołowych na świeżym powietrzu, to poszukiwanie skarbów. Jeśli na końcu będzie czekała nagroda, taka jak ulubione danie lub kupony na obiad w pizzerii, to zespół na pewno przyłoży się do odnalezienia skarbu.

Popularne są też zespołowe gry teambuildingowe, jak ta w labirynty. Jeden z wariantów każe uczestnikom „zbudować” zespołowo, za pomocą taśmy klejącej na ziemi kontury labiryntu. Następnie trzeba oczywiście przejść go z zamkniętymi oczami, nie dotykając krawędzi. 

Zabawy zespołowe dla firm w górach

Inny wariant to zbudowanie z rzeczy znajdujących się w biurze przejścia z jednego końca biura na drugi tak, by uczestnicy nie dotykali podłogi. To pomysł na udaną integrację – team building w praktyce, bo siłą rzeczy podczas rozwiązywania tych problemów trzeba będzie współpracować. 

Impreza plenerowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Zabawy zespołowe – sposób na nudę

Nie ma nic gorszego niż nuda na wyjeździe firmowym! W domu sami sobie organizujemy czas i z pewnością jest wiele zajęć, które możemy wtedy wykonać. Nadrobić pewne zaległości albo po prostu wypocząć i się ponudzić. Jednak nudny event firmowy to porażka nie tylko organizatorów, ale też stracony czas dla uczestników. Dlatego zawsze trzeba mieć wariant awaryjny w przypadku niepogody albo jeśli coś nie wyjdzie z naszych planów. Może też zdarzyć się jakaś sytuacja losowa, na przykład nie dojedzie nasz główny prelegent albo zaproszony DJ. Nie można pozwolić, żeby nasi goście nie wiedzieli, co wtedy ze sobą zrobić.

Event manager – niezastąpiony w razie niepogody!

Najlepiej w takich sytuacjach sprawdzi się doświadczony animator imprez firmowych. Z pewnością ad hoc zaproponuje co najmniej kilka gier i zabaw zespołowych, które rozruszają towarzystwo. Najprostszym przykładem będzie choćby zabawa w tratwę ratunkową. Polega ona na tym, że kładziemy na podłodze koc, prześcieradło albo kawałek innego materiału o podobnych rozmiarach. Ustawiamy na nim co najmniej kilku uczestników imprezy (im więcej, tym lepiej) i mówimy, że jest to ich tratwa ratunkowa. Ale żeby przeżyć, muszą zakleić uszkodzenie, które znajduje się na spodniej stronie tratwy. Zadanie polega na takim odwróceniu koca – tratwy, aby nikt z niej w tym czasie nie wypadł.

Impreza turystyczna dla firm - wieczór w pubie

Taka zabawa nie tylko rozrusza towarzystwo, ale też szare komórki wszystkich uczestników eventu. To także świetna gra na przełamywanie barier osobistych, skracanie dystansu między członkami załogi i świetny przykład team buildingu.

Blok CTA

Ciekawe i angażujące zabawy zespołowe?

Tylko w Dworze Korona Karkonoszy!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Zabawy zespołowe ruchowe czy trening mózgu?

Zastanówmy się, czym nasz zespół zajmuje się na co dzień? Co pozwoli się jego członkom bardziej zrelaksować: wysiłek fizyczny czy raczej intelektualny? Wydaje się, że jeśli na co dzień borykamy się z rozwiązywaniem poważnych zagadnień teoretycznych i spędzamy całe godziny przy komputerze, to zabawy ruchowe dadzą nam większe wytchnienie. Jednak czy na pewno to dobry pomysł? Na przykład księgowy czy programista, którzy nie uprawiają na co dzień sportu, mogą nie być do końca zadowoleni, jeśli zaproponujemy im jakieś sportowe konkurencje.

Zimowa integracja

Jednak jeśli od razu wszystko odbywać się będzie w konwencji zabawy, a konkurencje zostaną tak dobrane, żeby było więcej śmiechu niż wyczynowego sportu, to pewnie wszyscy będą dobrze się bawić. I odwrotnie – jeśli nasza impreza firmowa przeznaczona jest dla załogi, która na co dzień wykonuje niezbyt skomplikowane i powtarzalne czynności, a my przygotujemy im trudny quiz, to też niekoniecznie dla części załogi będzie to dobra zabawa.

Oczywiście może się okazać, że nie doceniamy naszych pracowników i że wielu z nich ma ciekawe pasje lub hobby. Dlatego zabawy zespołowe czy imprezy integracyjne to też świetna okazja do autoprezentacji i lepszego poznania potencjału naszej załogi.

Co to jest team building?

Team building to najogólniej mówiąc wszystkie działania i techniki, których celem jest budowa zgranego zespołu. Mają one za zadanie poprawić współpracę i usprawnić komunikację pomiędzy poszczególnymi członkami załogi. Team building najłatwiej realizować poprzez takie działania jak wyjazdy i spotkania integracyjne, szkolenia z elementami nauki współpracy i komunikacji, a także wszelkie gry i zabawy zespołowe.

Integracja dla firm - zabawy kreatywne

Eventy firmowe – atrakcje na niepogodę

Wyjazd firmowy zwykle planowany jest z dużym wyprzedzeniem. Nie zawsze uda nam się idealnie trafić z pogodą. Nie pozwólmy jednak, żeby to aura decydowała o tym, jaka będzie atmosfera na naszym evencie czy szkoleniu. Jest wiele sposobów na atrakcyjne i przy tym pożyteczne spędzenie czasu, nawet w niepogodę. Oczywiście wspólne gry i zabawy team buildingowe to już właściwie kanon wyjazdów służbowych. Ale jest także wiele ciekawych alternatyw.

Wigilia firmowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Eventy firmowe – atrakcje na niepogodę to na przykład wspólne budowanie karmników dla ptaków czy budek dla dzikich kotów. Także wszelkiego rodzaju warsztaty integracyjne można organizować wewnątrz hotelu na wyjazd integracyjny czy obiektu eventowego. Na przykład warsztaty teatralne albo szkolenie, połączone z zabawą, dotyczące kontaktów z mediami. Albo zajęcia z trenerem pod tytułem: Jak radzić sobie ze stresem? Tego typu aktywności nie wymagają wychodzenia na zewnątrz.

Warsztaty kulinarne, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Również wspólne warsztaty kulinarne czy pokaz barmański mogą być co najmniej tak samo atrakcyjne jak aktywności na świeżym powietrzu. To wszystko tylko najprostsze przykłady atrakcji na niepogodę. Przy odrobinie wysiłku możemy sprawić, że dzięki nieco gorszej aurze będziemy mieli niezapomniany event i długo jeszcze będziemy z uśmiechem wracać do niego wspomnieniami.

Warsztaty kulinarne, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Zabawy zespołowe, którym niestraszny deszcz 

Turystyka motywacyjna to pomysł wart rozważenia, nawet jeśli za oknem nie świeci słońce. Podczas niepogody też można zwiedzać. Co więcej, zespół będzie bardziej chętny do wzięcia udziału w warsztatach odbywających się wewnątrz budynku, jeśli za oknem pogoda nie będzie zachęcała do plażowania i spacerów. Coraz częściej przy brzydkiej pogodzie szefowie zabierają swoje zespoły do klubu VR. Każdy w hełmie na głowie przeżywa wówczas własną przygodę, choć są tam też aktywności do przeżywania w parach lub w grupie. W Warszawie istnieje też muzeum starych gier komputerowych, gdzie można pograć na automatach czy Pegasusie.  

Brzydka pogoda? To nie problem!

Brzydka pogoda to też czas idealny na zabawy integracyjne połączone z warsztatami i degustacjami. To mogą być warsztaty kulinarne, ale też zwiedzanie winnic czy minibrowarów z degustacją piwa. Takie aktywności świetnie sprawdzają się w długie, zimowe dni, gdy za oknem jest ponuro, a piwo czy wino przyjemnie rozgrzeją od wewnątrz. To też sposób na to, jak zintegrować zespół, w którym są problemy. Podczas takich warsztatów trzeba współdziałać, ale wszystko odbywa się w bardzo przyjaznej atmosferze i kończy drinkiem.

Zabawy zespołowe dla firm w deszczu

Jak rozkręcić imprezę firmową?

Czasem wystarczy muzyka, dobry żart albo zaskakujący pomysł i drętwa nasiadówka zamienia się w całkiem atrakcyjną zabawę. W każdym zespole albo większej grupie ludzi zawsze znajdzie się ktoś, kto lubi być w centrum uwagi albo dobrze odnajduje się w roli wodzireja i organizatora zabawy. Nawet jeśli atmosfera jest dość oficjalna, to na imprezie integracyjnej wato pozwolić takim ludziom nieco rozwinąć skrzydła. Oczywiście zwracajmy uwagę, żeby żarty były na odpowiednim poziomie i nikogo nie obrażały.

Zabawa taneczna, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Taka osoba, nawet jeśli w firmie na co dzień nie wyróżnia się pracowitością, to jednak dużo wnosi do zespołu. Może być pewnego rodzaju spoiwem właśnie w takich sytuacjach. Albo wtedy, gdy trzeba rozładować napięcie. Wszak każdy z nas przybiera jakąś maskę w pracy i w czymś jest lepszy lub gorszy. Istota zespołu polega na tym, aby się wzajemnie uzupełniać. To też jeden z elementów teambuildingu – pozwolić na to, by naturalnie wyłonił się przywódca, ekspert czy właśnie osoba, która potrafi sprawić, że jest dobra atmosfera w zespole. 

Odpowiedź na pytanie: co zrobić, by rozruszać imprezę firmową, zawiera się zatem w tym, żeby pozwolić uczestnikom na luz, a czasem nawet na spontaniczną zabawę. Doświadczony organizator imprez oczywiście nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu i sam pewnie będzie podrzucał pomysły i aranżował gry i zabawy zespołowe.

Sala Kominkowa, Dwór Korona Karkonoszy – idealna na niepogodę!

Zabawy integracyjne na niepogodę

Dla ludzi szczęśliwych i energicznych pogoda nie ma większego znaczenia. Jest tylko tłem do realizacji ich marzeń i pasji. A niektórzy z nich potrafią tym optymizmem i mocą twórczą nawet zarażać innych. Jeśli mamy w swoim zespole choćby jedną taką osobę, to nie musimy się martwić o niepogodę, słotę czy też inne zjawiska atmosferyczne, na które i tak nie mamy wpływu. Zabawy integracyjne na niepogodę z udziałem takiej osoby albo takiego animatora czy event managera zawsze muszą się udać.  

Impreza tematyczna

Dobrym pomysłem jest przygotowanie imprezy tematycznej. Na przykład, po intensywnym szkoleniu, wieczór można zorganizować w stylu kowbojskim albo w stylu lat 30. czy też 80. Po pierwsze, pracownicy jeszcze przed wyjazdem firmowym będą się już nieco angażować i myśleć o imprezie, przygotowując odpowiednie stroje i rekwizyty. Dla części z nich będzie to też wydarzenie, na które będą oczekiwać z ciekawością i ciekawym pomysłem na autoprezentację. Po drugie, niezależnie od pogody nasz event firmowy będzie udany.

Strój na imprezę firmową

Jako zabawy integracyjne na niepogodę dobrze sprawdzą się również wszystkie te gry, które związane są z pogłębianiem relacji interpersonalnych. Na przykład wszelkie kalambury, gry na skojarzenia albo zabawy i gry, które zbiorczo można określić: mam talent albo zamiennie: odgrywanie jakiejś historii.

W Dworze Korona Karkonoszy, w Sosnówce k. Karpacza mamy tereny zielone, ale też sale konferencyjne, więc możesz zorganizować zabawy zespołowe na świeżym powietrzu lub pod dachem, zależnie od tego, jaka będzie pogoda. To też zdejmuje napięcie z organizatora, dla którego kilka chmur na niebie nie będzie problemem, przekreślającym szanse na udany wyjazd. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, to przeczytaj, jakie kompetencje rozwijają zabawy integracyjne dla pracowników. Być może są wśród nich te, których brakuje Twojemu zespołowi? 

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zabawy dla dorosłych?

Dobór zabaw dla dorosłych zależy od indywidualnych preferencji uczestników integracji i sytuacji, w której zabawa ma odbyć się. Oto kilka propozycji zabaw dla dorosłych, które mogą dostarczyć rozrywki i pozytywnych emocji: gry planszowe; quizy; turnieje kulinarne; wieczory tematyczne; gry i zabawy na świeżym powietrzu; zabawy przy ognisku palenie marchewek, gry integracyjne i wiele innych. Ważne, aby zapewnić odpowiednie warunki i atmosferę, która pozwoli na zabawę i integrację.

Zabawy integracyjne w górach?

Góry to chętnie wybierane miejsce na zabawy integracyjne. Oto kilka propozycji aktywności, w których można brać udział w górach podczas imprezy firmowej: gry terenowe; olimpiada firmowa; paintball; bubble football; spływy pontonowe; wspinaczka; trekking; survival; ognisko firmowe z degustacją piw rzemieślniczych. Te i inne atrakcje na imprezy firmowe oferuje Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce k. Karpacza. Dobrze zorganizowane zabawy integracyjne pozwolą na zacieśnienie więzi wśród pracowników i zapewnią im niezapomniane wrażenia z pobytu w górach.

Zabawy integracyjne dla dorosłych?

Zabawy integracyjne dla dorosłych niekoniecznie muszą bardzo różnić się od tych proponowanych dzieciom. Mają przecież ten sam cel: pomóc w zintegrowaniu grupy i dostarczyć pozytywnych emocji. A więc w co się bawić? Istnieją gry dla osób lubiących aktywność umysłową, dla miłośników adrenaliny, dla urodzonych sportowców, dla konstruktorów, zabawy historyczne, kryminalne i kulinarne, atrakcje kulturalne i muzyczne, aktywności survivalowe, terenowe i towarzyskie. Gry i zabawy z tych wszystkich kategorii – do wyboru w sumie 113 scenariuszy – zorganizuje dla nas firma eventowa Dwór Korona Karkonoszy z Sosnówki k. Karpacza.

Szybki kontakt Zamów ofertę