Maszyna Goldberga event z nią przejdzie do historii!

Imprezy firmoweIntegracjaTeam Building
Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Chcesz wzmocnić twój zespół czy szukasz pomysłu na team building? A może szukasz oryginalnej atrakcji na imprezę firmową? Jeśli tak – zobacz, w czym pomoże Ci budowa maszyny Goldberga. Event z nią na długo utkwi w pamięci Twoich gości. 

Czego się dowiesz z artykułu?

Słyszałeś o maszynie Goldberga? Czy wiesz, że to świetne narzędzie team buildingu? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest słynna maszyna Goldberga, kto ją wynalazł i jak może wyglądać. A przede wszystkim przekonasz się, co możesz zyskać, planując imprezę firmową z budową maszyny Goldberga.

Do czego służy maszyna Goldberga?

Maszyna Goldberg nie jest konkretnym urządzeniem o jednej określonej funkcji. Maszyna Goldberga to raczej ogólne pojęcie, które opisuje różne skomplikowane mechanizmy, które są zaprojektowane do wykonania jednej prostej czynności. Idea polega na tym, że skomplikowany zestaw działań, często z użyciem wielu elementów i mechanizmów, prowadzi ostatecznie do osiągnięcia jednego prostego celu. W swojej istocie, machina jest symbolem ludzkiej kreatywności, inżynieryjnego geniuszu i nieustannej fascynacji mechaniką.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza
Team building, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Te skomplikowane maszyny często były przedstawiane w kreskówkach, rysunkach i filmach, a ich konstrukcje obejmują wszelkiego rodzaju obracające się koła, dźwignie, rampy, łańcuchy, piłki, dzwony i inne elementy.

Baner agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Przykładowo, taka maszyna może być zbudowana, aby nalać kawę, otworzyć drzwi czy włączyć radio. Ale robiłaby to w sposób skomplikowany i mniej efektywny w porównaniu do prostszych urządzeń wykonujących te same zadania. Dlatego budowę maszyny Goldberga traktuje się wyłącznie jako zabawę albo ćwiczenie team buildingowe. Bo przecież na firmowej imprezie nie będziemy budować tokarki albo księżycowego lądownika. Zabawa polega na wymyślaniu, ustalaniu, konstruowaniu i wspólnej budowie efektownego mechanizmu Ruby Goldberga. Najważniejsze jest to, co dzieje się przy okazji – dużo śmiechu, rozmów, odważnych i kreatywnych pomysłów w swobodnej atmosferze. A najważniejszym efektem i celem budowy jest to, że członkowie zespołu zacieśniają relację a także wierzą w siłę i sprawczość wspólnego działania.

W rzeczywistości maszyny Goldberg są przede wszystkim dziełami artystycznymi, koncepcyjnymi i humorystycznymi, a nie praktycznymi narzędziami codziennego użytku. W niektórych przypadkach są też wykorzystywane jako sposób na pokazanie absurdów, paradoksów i zbędnych elementów w projektowaniu urządzeń czy procesów.

Rube Goldberg – twórca

Reuben Lucius “Rube” Goldberg urodził się 4 lipca 1883 roku w San Francisco. Już jako nastolatek uwielbiał rysować, ale nie zdecydował się na karierę artystyczną. Zamiast tego poszedł na Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, gdzie zdobył dyplom z inżynierii górniczej. Rube Goldberg był znanym rysownikiem, pisarzem, wynalazcą i rzeźbiarzem. Zdobył nagrodę Pulitzera, a jego prace doskonale łączą sztukę z nauką. 

Blok CTA

Szukasz kreatywnego organizatora eventów?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Sosnówka koło Karpacza, widok na zalew

Rysował skomplikowane urządzenia, składające się z balonów, konewek, ptaków, kubków i krążków. Wspomniane konstrukcje zostały zaprojektowane po to, by wykonać proste zadanie, na przykład otworzyć okno lub ustawić budzik. Co ciekawe, słynny wynalazca Goldberg nigdy niczego nie zbudował na podstawie swoich szkiców. Warto jednak wspomnieć, że jego rysunki do dziś inspirują twórców i budowniczych. Maszyna Rube Goldberga na evencie to doskonała okazja, by zachęcić uczestników do poszukiwania nowych, nietuzinkowych rozwiązań. 

Maszyna Goldberga, Sosnówka koło Karpacza
Konstrukcja Goldberga – event firmowy w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Prototyp maszyny Goldberga – jak widać, słynna maszyna Goldberga to po prostu efekt naszej wyobraźni i współpracy zespołu przy jej tworzeniu. Maszyna Rubena Goldberga swój początek zawdzięcza ciekawym, fantazyjnym i bardzo kreatywnym rysunkom pomysłowego rysownika.

Na czym polega budowa maszyny firmowej Goldberga?

Zasada jest zawsze ta sama. W skrócie chodzi o to, by zbudować coś z niczego. W dodatku to coś ma jeszcze zadziałać! Jednak w przypadku imprezy firmowej określenie maszyna Goldberga ma jeszcze inne znaczenie. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o pokazanie członkom zespołu, że jeśli tylko zechcą i będą współpracować, mogą osiągnąć sukces. Bo przekonają się w praktyce, że liczy się pomysł i współpraca. I co jeszcze ważniejsze w tej zabawie team buildingowej – widać, że każdy pomysł może być dobry i każdy uczestnik jest ważny. Przekonają się, że każda część mechanizmu maszyny jest istotna, by osiągnąć końcowy efekt.

Jak wygląda zntegracja firmowa z maszyną Goldberga?

Dobry program integracyjny musi zawierać informacje typu:

 • gdzie dokładnie odbędą się poszczególne atrakcje imprezy firmowej,
 • ile potrzeba na nie czasu,
 • kto za nie odpowiada.

Jak wiadomo, do budowy maszyny Goldberga potrzeba bardzo dużo różnych przedmiotów, akcesoriów i narzędzi. Te wszystkie elementy trzeba odpowiednio wcześniej zgromadzić i przygotować. A gotowa konstrukcja ma zadziałać na zasadzie domina, czyli poszczególne elementy wprawiają w ruch kolejne. A do tego potrzeba jest również odpowiednio dużo miejsca.

Impreza firmowa budowa maszyny Goldberga w Dworze Korona Karkonoszy

Pracownicy nauczą się też prawidłowej komunikacji. To znaczy, że w luźnej zabawie nabędą bardzo ważnych dla firmy kompetencji miękkich. To naprawdę efektywne szkolenie! I jeszcze jedno. Kiedy już zbudują niepowtarzalną maszynę Goldberga, to naprawdę widać satysfakcję i radość. Na chwilę znów staną się dziećmi, które potrafią cieszyć się z drobnych sukcesów i towarzystwa innych ludzi.

Konstrukcja Goldberga w kulturze popularnej

Maszyna Goldberga zyskała szeroką popularność, stając się częścią kultury masowej. Występuje w filmach, serialach, grach, teledyskach, a także na różnych eventach firmowych.

Maszyna Goldberga
Współpraca zespołowa

Najlepsze maszyny Goldberga

Słynna maszyna Goldberga może przybierać różne formy i konstrukcje. Jakie są najlepsze maszyny Goldberga? Przykłady takich maszyn można znaleźć zarówno w sztuce, jak i w rzeczywistości. Oto kilka najbardziej znanych przykładów maszyn Goldberga:

 1. W teledysku do piosenki This Too Shall Pass zespołu OK Go maszyna Goldberga zajmuje całe pomieszczenie i składa się z różnych przedmiotów codziennego użytku.
 2. Tom i Jerry – w tym serialu animowanym często pojawiają się maszyny Goldberga, które mają na celu złapanie Jerry’ego przez Toma.
 3. W grach – Crazy Machines, The Incredible Machine, Monkey Island 2.
 4. Seriale też pokazują maszynę Goldberga – ujrzymy ją w: Elementary, Z Archiwum X, Amazing World.
 5. No i oczywiście filmy! W 2022 roku w Polsce powstał film o tym tytule, na pewno wpływając na popularność tej konstrukcji. Poza tym maszyna Goldberga pojawia się w tak słynnych produkcjach jak kultowy wręcz Edward Nożycoręki czy Powrót do przyszłości. Możemy ją też ujrzeć w takich produkcjach jak Skarbonka, Goonies, Wallace i Gromit, Nasz cudowny samochodzik, Oszukać przeznaczenie czy Wielka przygoda Pee Wee Hermana oraz The Way Thing Go.

Maszyna Goldberga przykłady pokazują, że konstrukcje te mogą być zarówno humorystyczne, jak i edukacyjne, pokazując zasady fizyki i mechaniki.

Maszyna Goldberga
Integracja firmowa, Sosnówka k. Karpacza

Maszyna jako inspiracja dla artystów i wynalazców

Z różnych dziedzin sztuki i nauki maszyna Goldberga inspiracje czerpie. Sama także stanowi źródło inspiracji dla twórców. Współcześni artyści, tacy jak Mark Dion czy Tim Hawkinson tworzą dzieła sztuki oparte na idei maszyny Goldberga, łącząc w nich elementy zaskoczenia, humoru i kreatywności. Wynalazcy, tak jak Dean Kamen, twórca Segwaya, często odnoszą się do maszyn Goldberga jako do przykładu niekonwencjonalnego myślenia i innowacyjności. W ten sposób maszyna Goldberga wpływa na rozwój różnych dziedzin sztuki i nauki, inspirując kolejne pokolenia twórców.

Konstruktorska maszyna Goldberga

Konstruktorska maszyna Goldberga to projekt, który można stworzyć samodzielnie, łącząc różne elementy, takie jak klocki, dźwignie, kółka, narzędzia domowe itp., aby uzyskać efekt końcowy.

To rodzaj kreatywnej zabawy, która pozwala na eksperymentowanie z fizyką, inżynierią i rozwiązaniem problemów.

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Maszyna Goldberga na świecie   

Ta ciekawa konstrukcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i tam znana jest jako maszyna Goldberga, od nazwiska swego twórcy. W innych częściach świata nie zawsze kojarzona jest z Goldbergiem, lecz często z miejscowymi wynalazcami. Na przykład w Danii maszyna tego typu nazywana jest Storm P maskiner, od imienia wynalazcy i rysownika Roberta Storma Petersena. Podobnie w Wielkiej Brytanii nazwa konstrukcji pochodzi od nazwiska ilustratora, W. Heatha Robinsona.

W Austrii Franz Gsellmann nazwał maszynę przypominającą konstrukcję Goldberga Weltmaschine, czyli maszyną świata. W Niemczech na określenie maszyny Goldberga przyjęła się nazwa Was-passiert-dann-Maschine. Określenie pochodzi z serialu Ulica Sezamkowa, w którym Kermit używał podobnych urządzeń. Z kolei we Francji używana jest nazwa usine à gaz, czyli rafineria gazowa, jako że tam maszyna Goldberga przedstawiana jest jako skomplikowana fabryka z ciągnącymi się w każdą stronę rurami. Czesi maszynę nazywają raketoplánem, czyli wahadłowcem. Jest symbolem prostego zadania, rozwiązywanego w skomplikowany i generujący niepotrzebne koszty sposób. W Japonii nadawany jest nawet specjalny program – Pitagora Suicchi – prezentujący różne skomplikowane urządzenia, podobne do maszyny Goldberga.

Budowa maszyny Goldberga
Budowa konstrukcji Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy

Jak działa maszyna Goldberga?

Maszyna Goldberga działa na zasadzie przekazywania ruchu od jednego elementu do drugiego, tworząc sekwencję skomplikowanych działań, które prowadzą do osiągnięcia jednego prostego celu. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten obejmuje przemianę różnych form energii, takich jak energia potencjalna, kinetyczna czy elastyczności, w celu wykonania konkretnej czynności.

Jak wykorzystać maszynę Goldberga w team buildingu?

Budowa maszyny Goldberga jest doskonałą aktywnością team buildingową, ponieważ angażuje uczestników w interaktywny i kreatywny sposób. Oto, jak budowa maszyny Goldberg może przyczynić się do budowania zespołu: uczy współpracy; usprawnia komunikację; uczy podziału zadań; pobudza kreatywność; pozwala nauczyć rozwiązywania problemów; wprawia w zarządzaniu czasem. A ostateczny efekt, czyli działająca maszyna Goldberga, może dostarczyć uczestnikom satysfakcji i radości z osiągnięcia wspólnego celu.

Budowanie maszyny Goldberg jako forma team buildingu może być atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych działań. Wspólny wysiłek w kreatywnym przedsięwzięciu pomoże zacieśnić więzi między członkami zespołu i wprowadzi element zabawy do procesu budowania relacji w miejscu pracy.

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Na czym polega zabawa w budowanie maszyny Goldberga? Najłatwiej wyjaśnić, o co chodzi w tej zabawie team buildingowej zaczynając od tego, czemu ma ona służyć i czego uczyć. Przede wszystkim ma za zadanie uczyć współpracy i skutecznej komunikacji. W konstruowaniu maszyny Goldberga zadanie polega na tym, że z wielu bardzo różnych, czasem przypadkowo dobranych  elementów mamy zbudować jakąś konstrukcję. Nikt nie określa z góry, jak ma ona wyglądać ani też jakie mechanizmy zawierać. Istotne jest to, by na końcu, to znaczy po zakończeniu budowy, wykonała jakąś określoną pracę.

Na przykład dajemy pracownikom 1000 różnych przedmiotów. Takich jak sznurki, listwy, taśmy, sprężyny, koła zębate, gwoździe i co tylko mamy pod ręką. Powinno być tych rzeczy dużo i powinny być różnorodne. Na samym początku tej zabawy integracyjnej wspólnie decydujemy, co ta nasza maszyna powinna na końcu zrobić. Na przykład otworzyć butelkę, włączyć lampkę nocną, coś przelać albo coś nasypać. Albo uruchomić brzęczyk lub zrobić cokolwiek innego, co tylko podpowie nam wyobraźnia.

Teraz ważna uwaga: istotą działania maszyny Goldberga jest to, że uruchamiając ją, możemy wprawić w ruch tylko jeden element. On z kolei powinien uruchamiać następny, a ten kolejny i tak dalej. Przypomina to nieco zabawę w przewracanie pionków domina. Jednak kolejne elementy mogą, a nawet powinny różnić się od siebie diametralnie. Cała zabawa polega właśnie na tym, by maksymalnie uruchomić wyobraźnię i zbudować zabawną, niepowtarzalną i przy tym jeszcze skuteczną konstrukcję.

Budowa maszyny Goldberga
Team building, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Projekt maszyny Goldberga

Prosty projekt maszyny Goldberga to taki, który można dostosować i rozbudować według własnych pomysłów i dostępnych materiałów. Pamiętaj, że kluczowe jest wykorzystanie niemal wszystkich dostępnych przedmiotów i różnych elementów, aby stworzyć skomplikowany łańcuch reakcji.

Prosty projekt maszyny Goldberga każdy może stworzyć samodzielnie. Tworząc go trzeba zacząć od określenia celu, czyli zadania, jakie maszyna ma wykonać. Celem projektu maszyny Goldberga może być na przykład włączenie światła albo przelanie płynu z jednego pojemnika do drugiego.

Gdzie zbudować maszynę Goldberga?

To, ile miejsca potrzeba do budowy maszyny Goldberga zależy od tego, jak liczna jest grupa uczestników zabawy. Ważne jest też to, czy zadamy im zbudowanie wielkiej maszyny, czy też konstrukcje będą mniejsze. Przykładowa maszyna Rube Goldberga zbudowana z rurek, listewek i tym podobnych rzeczy zajmuje na ogół powierzchnię około 1-2 metra na 1-2 metra kwadratowego. Ale elementów niezwykłej maszyny może być nawet kilka tej wielkości, więc potrzebujemy pomieszczenia wielkości średniej sali konferencyjnej albo szkoleniowej.

Przy pięknej pogodzie całą integrację, w tym również budowę maszyny Goldberga można przenieść w plener. Na przykład do ogrodu albo, jak to ma miejsce w Dworze Korona Karkonoszy, do Centrum Usług Plenerowych.

Centrum Imprez Plenerowych Dworu Korona Karkonoszy

Imprezy integracyjne z team buildingiem

Do tego, by przygotować profesjonalną integrację dla pracowników i zrealizować cele team buildingu, potrzebna jest osoba komunikatywna, kreatywna i z poczuciem humoru. Dlatego imprezy firmowe, szkolenia i eventy najczęściej organizuje się w obiektach z doświadczoną w tym zakresie obsługą. Co też jest istotne, nie trzeba wtedy przygotowywać i wymyślać samemu wszystkich potrzebnych akcesoriów. Wygodnie jest po prostu wybrać agencję eventową dysponującą odpowiednim personelem, obiektem i sprzętem. Na przykład Dwór Korona Karkonoszy jako firma eventowa dysponuje własnym obiektem konferencyjnym koło Karpacza i oczywiście odpowiednim doświadczeniem w zakresie team buildingu.

Impreza firmowa Karpacz

Jeśli zainteresuje nas pomysł na integrację i budowę mocnego i efektywnego zespołu, to pozostaje jeszcze jedna kwestia: gdzie i kiedy to zrobić? O ile wybór czasu najlepiej dopasować do bieżącej sytuacji firmy, to wybór miejsca na imprezę integracyjną zależy wyłącznie od naszych preferencji. Bardzo modne i pożądane w ostatnim czasie są Karkonosze.

Karpacz i jego okolice to najpopularniejsze miejsce na wypad w Polsce. Dla naszych pracowników również będzie to wymarzone miejsce na firmową integrację. Bo któż nie cieszyłby się z tego, że jedzie na imprezę firmową w najchętniej odwiedzane miejsce w kraju i jeszcze płaci za to pracodawca.

Taka lokalizacja na szkolenie to co najmniej podwójna inwestycja. Po pierwsze, oczywisty bonus dla pracowników, który powinien zaprocentować lojalnością załogi. A po drugie, skuteczna inwestycja w profesjonalny team building i długofalowe korzyści dla firmy. Obiekty konferencyjne w górach zapewniają wysoki poziom obsługi klientów branży MICE, a wspaniałe widoki i idealne miejsce na gry w plenerze to dodatkowy atut integracji w górach.

Karkonosze

Maszyna Goldberga – event teambuildingowy 

Coraz więcej organizatorów imprez firmowych proponuje zabawę w budowę maszyny Goldberga na evencie. Podkreślają, że wspomniana kreatywna zabawa integrująca poprawia współpracę i komunikację w zespole. Skutecznie buduje uczucie jedności, jednocześnie zapewnia mnóstwo dobrej energii, co przełoży się na lepszą atmosferę w firmie albo przy realizacji projektów przez zespół pracujący w systemie rozproszonym. A to coraz częściej spotykany model pracy.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza
Pomysły na maszynę Goldberga

Zastanawiasz się, jak poprawić atmosferę w pracy? Zorganizuj ciekawy event i skorzystaj z naszych podpowiedzi na 15 niezawodnych zabaw team buildingowych. Nie tylko dostarczą mnóstwo pozytywnej energii, lecz także pomogą Ci zbudować silny i skuteczny zespół. Wiele zadań można zorganizować w biurze. Jeśli jednak masz taką możliwość, zaplanuj niezapomniany wyjazd integracyjny. Scenariusz imprezy wzbogać koniecznie o elementy team buildingu, by zwiększyć zaangażowanie pracowników.  

Efekt domina

Każdy z nas w dzieciństwie układał kiedyś skomplikowane konstrukcje z kostek domina. Przy odrobinie szczęścia nie kończyło się na jednym opakowaniu. Aż w końcu przychodził upragniony moment i …można było popchnąć pierwszą kostkę. To wywoływało reakcję łańcuchową, co dawało mnóstwo radości. Jeśli chcesz, możesz taką zabawę zaproponować członkom zespołu na najbliższej imprezie firmowej.

Domino

Jak długo buduje się maszynę Goldberga?

Ile czasu trzeba przeznaczyć na tę zabawę team buildingową? Jak długo buduje się maszynę Goldberga zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od tego, czy chcemy przeprowadzić pogłębioną integrację i team building na najwyższym poziomie. A po drugie od tego, czy w planie mamy również koleje atrakcje. Jakie są następne punkty programu imprezy integracyjnej? Ale tworzenia firmowej maszyny Goldberga i tak zwykle zajmuje kilka godzin. Wprawdzie są to proste czynności, ale jeśli celem jest integracja firmowa, to musi być i na nią miejsce. Zespół musi mieć odpowiednio dużo czasu by się dogadać, zaplanować konstrukcję maszyny Goldberga, przygotować wszystkie elementy mechanizmu. A przy tym musi mieć czas na swobodne rozmowy, żarty, relaks i wymianę pomysłów.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza
Integracja firmowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Im bardziej skomplikowany jest projekt, tym więcej czasu będzie potrzeba na jego realizację. Projekty z większą liczbą elementów i skomplikowaną sekwencją działań zazwyczaj zabierają więcej czasu. Poza tym osoby z większym doświadczeniem w inżynierii, budowie czy pracy z narzędziami mogą być w stanie zbudować maszynę szybciej niż osoby bez doświadczenia. Umiejętność radzenia sobie z problemami i dostosowywania się do zmian może również wpłynąć na czas budowy.

Blok CTA

Team building w górach?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy!
Sosnówka koło Karpacza, widok na zalew

Maszyna Goldberga dla zespołu

Praca grupowa może przyspieszyć proces budowy. Współpraca może pomóc w efektywnym rozwiązywaniu problemów i szybszym przezwyciężaniu trudności. Liczy się także dostępność odpowiednich materiałów i narzędzi. Brak konkretnych elementów może opóźnić postęp projektu. Skrupulatne planowanie i dobra organizacja mogą przyspieszyć budowę maszyny Goldberga. Wypracowanie strategii, podział zadań i skoncentrowanie się na konkretnej sekwencji działań może być kluczowe.

Centrum Imprez Plenerowych w Dworze Korona Karkonoszy
Integracja firmowa – Centrum Imprez Plenerowych, Dwór Korona Karkonoszy

Trudno więc podać czas budowy maszyny, ponieważ każdy projekt jest unikalny. Konstruowanie maszyny Goldberga to nie tylko fizyczne połączenie elementów, ale także proces eksperymentowania, dostosowywania i kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Gra maszyna Goldberga powinna też przebiegać w przyjaznej atmosferze i bez żadnej presji, tak aby każdy mógł się swobodnie wypowiedzieć i zaprezentować własne pomysły.

Czy budowa maszyny to dobra zabawa?

Budowa maszyny Goldberg może być fantastyczną zabawą, zwłaszcza dla osób zainteresowanych mechaniką, fizyką, inżynierią czy sztuką. Ale jest też doskonałą rozrywką dla tych, którzy lubią koncepcyjne zabawy. A przy tym lubią wspólnie się pośmiać i puścić wodze fantazji. Oto kilka powodów, dla których budowa maszyny Goldberg może być dobrą zabawą.

Kreatywność. Tworzenie skomplikowanych mechanizmów wymaga kreatywności w łączeniu różnych elementów w sposób, który prowadzi do zamierzonego celu. Nie ma tu gotowych i jedynie słusznych rozwiązań. Można się przekonać, że do celu może prowadzić wiele dróg, a każdy pomysł jest wart uwagi.

Nauka. Budowa maszyny Goldberg pokazuje zasady fizyki i mechaniki. Ale uczy też współpracy,  podejmowania decyzji i dążenia do celu.

Rozwój umiejętności inżynieryjnych. Proces planowania i konstruowania maszyny rozwija umiejętności inżynieryjne, takie jak analiza problemów, projektowanie rozwiązań i praktyczne umiejętności mechaniczne.

Rozwój umiejętności społecznych. Wspólna budowa maszyny Goldberga pozwala lepiej poznać i docenić innych ludzi. Uczy również, że każde zaangażowanie ma znaczenie i dzięki zespołowi można realizować nawet najbardziej fantastyczne wyzwania. Na pewno uczy też cierpliwości i tego, że sukces wymaga dokładności i konsekwencji w działaniu.

Radość z efektu końcowego. Widok działającej maszyny Goldberga i tego, jak wiele skomplikowanych ruchów i elementów współdziała, może przynieść satysfakcję i radość.

Humor i zabawa. Maszyny Goldberga często są zabawne, dzięki swojej zbędnej komplikacji i niestandardowym rozwiązaniom.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Gra integracyjna

Przygotowując projekt imprezy integracyjnej zwykle staramy się również urozmaicić ją ciekawymi atrakcjami. Jedną z nich może być gra integracyjna maszyna Goldberga. Proces projektowania i budowy takiej maszyny pozwala na bardzo kreatywne myślenie. Pokazuje też, że każdy problem można rozwiązać na wiele sposobów. Budowa mechanizmu Ruby Goldberga pozwala na niebanalne rozwiązywanie problemów i eksperymentowanie z różnymi elementami całości urządzenia. Na czym ogólnie polega ta zabawa, wyjaśniono już wyżej. Ale jak sprawić, by dołożyć jeszcze element rywalizacji i zwiększyć motywację zespołów? Można to zrobić na dwa sposoby.

Jak wygląda scenariusz zabawy team buildingowej?

Pierwszy pomysł na maszynę Goldberga dla dużej grupy to rywalizacja zespołów. Wówczas każdy zespół buduje własną konstrukcję Goldberga, a na koniec sprawdzamy, czy mechanizm działa. Zadanie, które ma wykonać maszyna Goldberga może być jednakowe dla wszystkich grup. Można wtedy porównać jakość wykonania zadania i sprawność konstrukcji, ale także wyobraźnię i zaangażowanie budowniczych.

W drugim wariancie zadajemy wspólne pracę wszystkim uczestnikom. Razem mają zabudować maszynę Goldberga, ale dzielimy ją na etapy. Czyli każda grupa ma zbudować jakiś element tej konstrukcji. A końcowy efekt uznamy za sukces tylko wówczas, jeśli wszystkie te elementy po połączeniu zadziałają.

Oczywiście pomysły na maszynę Goldberga mogą się różnić i zawsze można wybrać swój własny. Podobnie jak cała konstrukcja maszyny Goldberga nigdy nie będzie taka sama, tak też zasady tej zabawy możemy dowolnie modyfikować.

Impreza firmowa budowa maszyny Goldberga w Dworze Korona Karkonoszy

Instrukcja krok po kroku: tworzenie maszyny Goldberga

Oto maszyna Goldberga instrukcja tworzenia krok po kroku:

 1. Ustal cel, jaki ma osiągnąć maszyna Goldberga.
 2. Sporządź szkic maszyny, uwzględniając kolejne etapy reakcji i elementy, które mają być wykorzystane.
 3. Zdobądź niezbędne elementy do budowy maszyny.
 4. Rozpocznij budowę, zaczynając od pierwszego etapu reakcji.
 5. Łącz kolejne elementy, dbając o to, aby stworzyć efekt domina.
 6. Testuj maszynę, sprawdzając, czy wszystkie elementy działają prawidłowo i czy osiągają ostateczny cel.
 7. W razie potrzeby, wprowadź korekty w konstrukcji, aby osiągnąć zamierzony efekt.
Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy
Tworzenie maszyny Goldberga

Tworzenie własnej maszyny Goldberga to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonały sposób na rozwijanie kreatywności, wyobraźni oraz naukę zasad fizyki i mechaniki. Przystąp do budowania swojej maszyny Goldberga i ciesz się fascynującym efektem domina!

Jaki jest koszt budowy maszyny Goldberga?

Jaki jest koszt budowy maszyny Goldberga? Trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Maszyna Goldberga to urządzenie wykonujące serię skomplikowanych działań, które prowadzą do wykonania jednego prostego zadania. Może więc być kosztowna, lecz wcale nie musi. Im bardziej skomplikowana i zaawansowana technicznie jest maszyna Goldberg, tym więcej czasu, pracy i materiałów będzie potrzebne do jej zbudowania. To oczywiście przekłada się na wyższy koszt. Niektóre skomplikowane maszyny mogą wymagać specjalistycznych komponentów lub materiałów o wysokiej jakości, co zwiększa koszt.

Jednak do budowy maszyny Goldberga można też wykorzystać resztki materiałów budowalnych, zabawki czy elementy konstrukcyjne, niekoniecznie drogie. Do tego proste narzędzia. Bo liczy się pomysł! Dzięki temu w zabawie może wykazać się nie tylko specjalista, lecz właściwie każdy chętny. Najważniejsze są wyobraźnia, kreatywności i współpraca.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Co jest potrzebne do budowy maszyny?

Co trzeba mieć, żeby zbudować maszynę Goldberga? Budowa maszyny Goldberga jest bardzo kreatywnym przedsięwzięciem, a do jej stworzenia przyda się wiele różnych elementów. Zacznij od pomysłu – prosty cel, który chcesz osiągnąć za pomocą maszyny Goldberga. To może być coś takiego, jak włączenie światła, odkręcenie zakrętki lub przemieszczenie piłki.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy
Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy

Do budowy maszyny Goldberga potrzebne są różne materiały, takie jak drewno, karton, rury, sznurki, pudełka, dźwignie, klocki i tym podobne. Wszystkie te rzeczy mogą stanowić podstawę dla konstrukcji maszyny. Będziesz też potrzebować narzędzi do cięcia, klejenia, montażu i pomiaru. Do podstawowych przyrządów należą nożyczki, noże, klej, taśma klejąca, linijka i wiertarka. Istotne są też elementy ruchome, takie jak kółka, sprężyny, dźwignie czy łańcuchy. To one będą odpowiedzialne za przemieszczanie się energii przez maszynę. Jeśli chcesz dodać elementy kreatywne. Użyj elementów dźwiękowych (dzwonki, gwizdki) lub wizualnych (kolorowe piłki, malowanki). To może sprawić, że maszyna będzie nie tylko skomplikowaną, ale także atrakcyjną wizualnie konstrukcją.

Blok CTA

Marzy Ci się wyjazd integracyjny pełen atrakcji?

Oferujemy aż 113 scenariuszy imprez firmowych do wyboru!
Centrum Eventowe Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza

Potrzebny też będzie wygodne miejsce do pracy nad maszyną, z odpowiednią przestrzenią do układania i testowania poszczególnych elementów. Kamery, aparaty fotograficzne lub notatki mogą być użyteczne do rejestrowania procesu budowy i ewentualnych zmian. Jeśli chcesz pracować w zespole, to dobierz osoby, którzy podzielą z tobą pracę, pomysły i odpowiedzialność. Po osiągnięciu wspólnego sukcesu nabyte przyjaźnie i dobre relacje ze współpracownikami procentować będą jeszcze bardzo długo w przyszłości.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy
Impreza integracyjna, Dwór Korona Karkonoszy

Budowa maszyny Goldberg wymaga eksperymentowania i testowania. Otwarte myślenie i kreatywność są kluczowe. Bądź gotów dostosować i modyfikować elementy, aby uzyskać pożądany efekt. Konstruowanie maszyny może być czasochłonne, więc ważna jest cierpliwość i wytrwałość. Pamiętaj, że nie ma jednej „poprawnej” drogi do zbudowania maszyny Goldberga, więc po prostu dobrze się baw!

Maszyna Goldberga – przykłady

Można na przykład zacząć od tego, że puszczamy po pochylni kulę, ta wpada na jakąś dźwignię, która podnosi kolejny element i tak dalej, i tak dalej. Ważne, by na końcu uzyskać taki efekt, na który umówiliśmy się rozpoczynając zabawę. Każda drużyna może budować własną konstrukcję. Wygra ta, która zbuduje skuteczną maszynę wykonującą najwięcej działań. Można też umówić się, że poszczególne grupy budują tylko fragment całej maszyny Goldberga. A sukces ogłosimy wtedy, kiedy po połączeniu tych elementów osiągniemy działającą maszynę.

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy
Konstrukcja maszyny Goldberga

Jak widać, mechanizm Goldberga to nie jest budowa według z góry narzuconego i ściśle określonego projektu. Budowanie maszyny Goldberga to kreatywne tworzenie czegoś właściwe z niczego, bo przecież zbiór różnych rzeczy nie stanowił dotychczas żadnej sensownej całości. Ta  kreatywna zabawa integracyjna z pewnością wymaga uruchomienia wyobraźni i puszczenia wodzy fantazji. Ale też logicznego myślenia, choćby podstawowych umiejętności technicznych i przede wszystkim – współpracy między pracownikami

Maszyna Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy
Event firmowy w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Po co budować maszynę Goldberga?

Budowa maszyny Goldberga może przynieść wiele korzyści i dostarczyć różnorodnych doświadczeń. Czego można się nauczyć podczas tego zadania team buildingowego? Właściwej i efektywnej komunikacji, bo żeby zbudować maszynę Goldberga, trzeba pokonać wyzwania i trudności. Jedna osoba może temu nie podołać. Konieczne będzie wparcie i pomysły innych osób. Trzeba więc nauczyć się ich słuchać i efektywnie komunikować, by wspólnie rozwiązać zadanie. Proces planowania i budowy maszyny Goldberg rozwija umiejętności inżynieryjne, takie jak myślenie przestrzenne, analiza problemów, projektowanie rozwiązań i praktyczne umiejętności mechaniczne. Umożliwia też zastosowanie zasad fizyki w praktyce.

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy
Integracja firmowa, Dwór Korona Karkonoszy

Co ważne, tworzenie maszyny Goldberg wymaga kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Możesz eksperymentować z różnymi elementami i połączeniami, co sprzyja rozwijaniu pomysłowości. W trakcie budowy maszyny Goldberga napotkasz różne problemy, które będziesz musiał rozwiązać. To doskonała okazja do rozwijania umiejętności radzenia sobie z trudnościami i znajdowania kreatywnych rozwiązań. A przy tym proces tworzenia i uruchamiania maszyny Goldberga może być po prostu zabawny i satysfakcjonujący. Radość z oglądania, jak skomplikowane elementy współpracują ze sobą, aby osiągnąć prosty cel, może być bardzo gratyfikująca. Tak więc budowa maszyny może być nie tylko zabawą, ale także wartościowym doświadczeniem team buildingowym.

Maszyna Goldberga jako metafora

Maszyna Goldberg, znana również jako urządzenie Goldberga, to skomplikowane urządzenie mechaniczne, które wykonuje prostą czynność za pomocą serii skomplikowanych działań. Nazwa ta często jest używana w odniesieniu do urządzeń, które wykorzystują nadmiernie skomplikowane i zbędne mechanizmy do osiągnięcia prostego celu.

Pojęcie to często jest używane jako metafora dla sytuacji, w których zastosowano nadmiernie złożone rozwiązania dla problemów, które mogłyby być rozwiązane znacznie prostszymi środkami.

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Maszyna Goldberga scenariusz

Przygotowanie scenariusza pod budowę mechanizmu maszyny Goldberga nie jest skomplikowane. Najważniejsze jest po prostu dokładne przekazanie uczestnikom zabawy, jaka jest idea maszyny Goldberga. Cel końcowy, czyli jaką pracę ma wykonać ta konstrukcja, można uczestnikom zadać albo pozostawić to ich wyobraźni.

Najtrudniejsze w przygotowaniu gry maszyna Goldberga jest tak naprawdę znalezienie i przygotowanie setek różnych drobnych elementów potrzebnych do konstrukcji maszyny Goldberga. Scenariusz może też zawierać proste prezentacje maszyny, ale już sam przebieg zabawy powinien być spontaniczny. Nie powinniśmy w żaden sposób narzucać uczestnikom, jak mają wyglądać poszczególne elementy maszyny. Ważne, by w ogóle konstrukcja Goldberga została zbudowana.

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy
Maszyna Goldberga – event firmowy w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Oryginalna atrakcja na imprezę integracyjną 

Zastanawiasz się, jakie atrakcje na imprezę firmową wybrać? Chcesz pozytywnie zaskoczyć swoich współpracowników? W takim razie wykorzystaj maszynę Goldberga. Event naprawdę będzie niezapomniany! Proponowana zabawa nie tylko zachęci uczestników do kreatywnego myślenia, lecz także ich zjednoczy. Zespół powinien wykazać się opanowaniem, inicjatywą, precyzją, wytrwałością, a także dużą dozą cierpliwości. W tym przypadku może nas tylko ograniczać wyobraźnia, zgromadzone materiały i czas. Podziel pracowników na kilka mniejszych grup, by zachęcić ich do sportowej rywalizacji.  

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy
Maszyna Goldberga – event firmowy

Gra integracyjna skutecznie oderwie pracowników od codziennych obowiązków. Z drugiej strony nawet najlepsze ćwiczenie teambuildingowe może z czasem się znudzić. Pamiętaj, by raz na jakiś czas dołączyć nową zabawę do wypróbowanego zestawu gier. Dzięki temu masz pewność, że nikt nie będzie się nudził podczas imprezy firmowej. 

Maszyna Goldberga a integracja zespołu

Na czym polega wartość zabawy w maszynę Goldberga dla integracji firmowej? Wartość takiej integracji, poza oczywistym walorem rozrywkowym, polega na tym, że wszyscy pracują na wspólny efekt. Liczy się tu każdy pomysł i podobnie jak w realnym funkcjonowaniu firmy, każdy pomysł, który firmę usprawnia i przynosi jej korzyści, jest ważny.

Ponadto maszyna Goldberga uczy skutecznej komunikacji, bo przecież trzeba się dogadać w grupie, co i jak robimy. Zaakceptować wspólny projekt maszyny i po prostu ją wykonać Tu każdy ma coś do powiedzenia i każdy jest ważny. W drużynach widać, że wszyscy mają swój wkład w konstrukcję maszyny. A w przypadku kiedy drużyny pracują na efekt końcowy całego zespołu wyraźnie widać, że nawet drobne elementy są bardzo istotne. Choć na co dzień pracujemy tylko przy pewnym wycinku albo z pozoru nieistotnym fragmencie całości, bez niego nic nie zadziała.

 

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy

Maszyna Goldberga to team building w czystej postaci. Oprócz komunikacji i współpracy uczy używania wyobraźni. Ponadto pozwala pracownikom pokazać, kim naprawdę są w zespole i jakie skrywają talenty. Na przykład w naturalny sposób może wyłonić nam się lider zespołu. Osoba, która przewodzi, koordynuje i doprowadza do końcowego efektu. Na co dzień w firmie nawet nie przypuszczalibyśmy, że dana osoba ma naturalne talenty przywódcze i korzystamy z jego potencjału tylko w bardzo okrojonym zakresie. I odwrotnie – przy budowie maszyny Goldberga może okazać się, jak faktycznie działa zespół. Czyli że być może są jakieś niesnaski personalne, które przeszkadzają w osiąganiu celów biznesowych. Albo też, że nasz zespół wymaga głębszej integracji lub odświeżenia.

Czy do budowy machiny Goldberga potrzebny jest zespół?

Zespołowe projektowanie maszyny Goldberga jako forma team buildingu? Tak! Choć budowa maszyny Goldberga może być przeprowadzona zarówno indywidualnie, jak i w zespole, zależnie od preferencji i celów projektu.

Maszyna Goldberga – indywidualny projekt

Budowanie maszyny Goldberga samodzielnie może być doskonałym wyzwaniem dla jednej osoby. Pozwala na pełną kontrolę nad procesem projektowania i wykonawstwa. Indywidualne podejście może również sprzyjać szybszym decyzjom i działaniom.

Maszyna Goldberga – projekt zespołowy

Maszyna Goldberga współpraca jest kluczowa podczas budowania złożonych konstrukcji. Budowanie maszyny Goldberg w zespole jest świetnym doświadczeniem grupowym i doskonałym ćwiczeniem team buildingowym. Dzięki pracy zespołowej uczestnicy mogą nauczyć się, jak efektywnie komunikować się, dzielić obowiązki oraz wspólnie rozwiązywać problemy. Każdy członek zespołu może wnosić różnorodne pomysły i umiejętności. Praca zespołowa może ułatwić rozwiązanie problemów i stworzenie bardziej złożonych konstrukcji.

Praca w zespole umożliwia uczenie się od siebie nawzajem. Wspólna budowa maszyny Goldberga zacieśnia też więzi międzyludzkie oraz buduje i wzmacnia zespół. Działań w grupie można użyć jako sposobu na naukę efektywnej komunikacji i współpracy. Praca w zespole pozwala też poznać talenty i umiejętności poszczególnych osób, które można wykorzystać przy realizacji innych projektów. W zespole można podzielić zadania i skupić się na różnych aspektach konstrukcji, co może przyspieszyć proces budowy.

Maszyna Goldberga integracja zespołu jest możliwa dzięki wspólnemu dążeniu do osiągnięcia celu, co sprzyja budowaniu relacji i zaufania. Maszyna Goldberga kreatywność i pomysłowość są również rozwijane podczas projektowania i konstruowania maszyny, co przekłada się na lepsze wyniki pracy zespołu. Właśnie dlatego zespołowe projektowanie maszyny Goldberga jest często wykorzystywane jako forma team buildingu.

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Event firmowy z konstrukcją Goldberga

Szukasz inspiracji na ekscytujący i efektowny scenariusz imprezy integracyjnej? W takim razie rozważ budowanie maszyny Goldberga na evencie. Zadaniem uczestników będzie skonstruowanie skomplikowanego mechanizmu. W ten sposób przypomną sobie, jak układali konstrukcję z kostek domina. Poproś pracowników, by wprawili maszynę w ruch, by samoistnie się napędzała, doprowadzając do widowiskowego finału. 

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy
Gra maszyna Goldberga

Eventy firmowe służą przede wszystkim integracji pracowników, klientów i partnerów biznesowych. Mogą również poprawić komunikację i współpracę w zespole albo zażegnać konflikty i wprowadzić miłą atmosferę. Dodatkowo zachęcą do dalszego wysiłku i wspólnego osiągania zamierzonych celów. To także wspaniała odskocznia od problemów zawodowych. 

W przypadku maszyny Goldberga ważną rolę odgrywa komunikacja nie tylko we własnym zespole, lecz także współpraca z sąsiednimi drużynami. Aby osiągnąć sukces, uczestnicy muszą połączyć poszczególne elementy konstrukcji.

Podobnie jak w pracy — wszystkie działy powinny ze sobą współpracować, by firma zrealizowała kluczowy projekt i wyróżniła się na tle konkurencji.

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Maszyna Goldberga gra – wynik końcowy

Jak w każdej zabawie integracyjnej, również i na zakończenie budowy maszyny Goldberga powinno dobyć się podsumowanie. Najlepiej jeszcze rozdanie nagród, a później, jako uwieńczenie sukcesu, wspólna zabawa integracyjna. Nawet jeśli mechanizm maszyny Goldberga nie do końca zadziała, warto docenić zaangażowanie i pomysłowość zespołu. Każdy przecież wniósł do tej konstrukcji coś pozytywnego i warto o tym wspomnieć . Nawet jeśli sprawna jest tylko część maszyny Goldberga, to już i tak widać, że jest potencjał w zespole. I niech zabawa zawsze kończy się pozytywnym akcentem.

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy
Maszyna Goldberga – event firmowy w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Nauka poprzez zabawę: maszyna Goldberga w edukacji

Maszyna Goldberga to nie tylko fascynujący wynalazek, ale również doskonałe narzędzie do nauki i zabawy. Maszyna Goldberga nauka i zabawa idą w parze. Dzięki budowaniu uczniowie mogą nauczyć się podstawowych zasad fizyki, mechaniki oraz inżynierii. Maszyna Goldberga efekt domino pozwala na zrozumienie, jak różne elementy oddziałują na siebie, a także jak można je wykorzystać do osiągnięcia zamierzonego celu. Maszyna Goldberga realizacja takiej konstrukcji uczy również cierpliwości, precyzji oraz analitycznego myślenia.

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy
Konstrukcja maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy

Konkursy na najlepszą konstrukcję Goldberga

Konkurs na maszynę Goldberga to doskonały sposób na promowanie nauki poprzez zabawę oraz rozwijanie kreatywności uczestników. W ramach takich konkursów uczestnicy mają za zadanie stworzyć własne maszyny Goldberga, które są oceniane pod względem oryginalności, złożoności oraz efektywności działania. Konkursy te przyciągają zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, którzy chcą zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia niezwykłej maszyny Goldberga.

Dlatego maszyna Goldberga to nie tylko interesujący wynalazek, ale również doskonałe narzędzie do nauki i zabawy. Dzięki budowaniu uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności, a także uczyć się współpracy i kreatywności. Konkursy na najlepszą maszynę Goldberga promują naukę poprzez zabawę i inspirują do twórczego myślenia.

Eventy z udziałem maszyny Goldberga

Eventy z maszyną Goldberga cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i widzów. Przykładem takiego wydarzenia jest coroczny konkurs Rube Goldberg Machine Contest, który odbywa się w różnych uczelniach na całym świecie. W ramach tego konkursu, uczestnicy mają za zadanie stworzyć własne maszyny Goldberga, które są oceniane pod względem oryginalności, złożoności oraz efektywności działania. Eventy te przyciągają zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, którzy chcą zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia niezwykłej maszyny Goldberga.

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Machina Goldberga w akcji

Czy kiedykolwiek widziałeś maszynę Rube Goldberga w akcji? Najprawdopodobniej tak, choć mogłeś nie zdawać sobie z tego sprawy. Proponowane urządzenie wykorzystuje reakcję łańcuchową do realizacji prostego zadania. Zanim zdecydujesz się na uruchomienie programu maszyny Goldberga na evencie, obejrzyj filmy na YouTube. Dzięki temu dowiesz się, jak dokładnie działa – mówiąc najprościej, na zasadzie efektu domina. Czyli poruszenie jednego elementu wprawia w ruch kolejne.

Baner agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Zastanawiasz się, jak zacząć? Przeprowadź burzę mózgu, by wybrać proste zadanie, a następnie znaleźć kreatywne sposoby wykonania projektu. Pamiętaj, by na bieżąco dokumentować wysiłki uczestników. Bawcie się dobrze, pokazując efekty pracy rodzinie i znajomym. 

Zabawy teambuildingowe
Konstruowanie maszyny Goldberga – event firmowy, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Często prosta reakcja, taka jak rząd domino, bujający się obiekt, czy piłka tocząca się po rampie, wyzwala kolejną. Należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie coś może pójść nie tak. Z każdą porażką uczysz się jednak czegoś nowego, co możesz wykorzystać przy budowaniu kolejnej maszyny.  

Blok CTA

Szukasz atrakcyjnego miejsca na wyjazd firmowy?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!
Centrum Imprez Plenerowych, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Zachęć członków zespołu do eksperymentów. Niech wypróbują nowe konfiguracje i rzeczy, które z pozoru wydają się niemożliwe. Jeśli poczujesz frustrację, śmiało zwróć się o pomoc. Zdziwisz się, jak uczestnicy spojrzą na problem i znajdą rozwiązanie, którego nawet nie brałeś pod uwagę. Podejmij wyzwanie i ciesz się, gdy urządzenie zadziała tak, jak sobie wymarzyłeś. 

Podsumowanie

Z naszego wpisu widać wyraźnie, że konstrukcja maszyny Goldberga to świetna propozycja na imprezę firmową. Uczy współpracy, prawidłowej komunikacji, logicznego myślenia, a przy tym pobudza pokłady kreatywności w grupie. Co równie ważne, to nie tylko doskonałe narzędzie team buildingowe, lecz także okazja do świetnej zabawy w gronie koleżanek i kolegów. Nie wahaj się wykorzystywać go co jakiś czas – maszyna Goldberga za każdym razem jest zupełnie nową konstrukcją!  

Jak zorganizować imprezę? Zobacz konfigurator imprez

Najczęściej zadawane pytania

Co to maszyna Goldberga?

Maszyna Goldberga to ciekawa atrakcja na imprezę firmową, a jednocześnie ćwiczenie i zabawa team buildingowa. Polega na budowaniu ruchomych konstrukcji z różnych dostępnych przedmiotów i obiektów. Zadaniem maszyny Goldberga jest wykonanie określonego zadania po wprawieniu w ruch tylko jednego elementu.

Efekt domino w maszynie Goldberga?

Efekt domino odgrywa kluczową rolę w działaniu maszyny Goldberga. Jest to zjawisko, w którym jeden element wpływa na kolejny, powodując reakcję łańcuchową. W przypadku maszyny Goldberga efekt domino sprawia, że każdy element uruchamia kolejny, aż do osiągnięcia ostatecznego celu. Dzięki temu maszyna Goldberga staje się nie tylko fascynującym wynalazkiem, ale również doskonałym narzędziem do nauki zasad fizyki i mechaniki.

Team building przykłady?

Dobrym przykładem na ćwiczenie integrujące zespół jest budowa maszyny Goldberga. Team building można realizować również organizując na przykład olimpiadę firmową z zabawnymi konkurencjami. Inne popularne zabawy integracyjne to warsztaty gotowania albo turniej kulinarny pokaz barmański, zabawy tematyczne i scenariuszowe albo ognisko lub piknik firmowy, a także wspólna degustacja piw rzemieślniczych.

Event firmowy pomysły?

Imprezę firmową najlepiej jest zorganizować w oparciu o konkretny scenariusz. Może to być na przykład bal firmowy w stylu lat 20., wspólne rozwiązywanie zagadki kryminalnej albo gra terenowa. Ważne, żeby przygotować niespodzianki dla uczestników i w miarę możliwości ciekawe i angażujące atrakcje dla uczestników. Wiele gotowych podpowiedzi można znaleźć na przykład w blogu Dworu Korona Karkonoszy, w zakładce Imprezy firmowe. Ta firma eventowa z wieloletnim doświadczeniem oferuje aż 113 scenariuszy spotkań, zabaw i gier integracyjnych dla firm.

Impreza firmowa Dolny Śląsk?

Dolny Śląsk to nie tylko bogactwo atrakcji turystycznych, ale także doświadczone agencje eventowe. Na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza to jednocześnie butikowy hotel i centrum eventowe w Karkonoszach. Zorganizowano tu już ponad 1150 udanych imprez. Zapewnia on pomoc na każdym etapie organizacji eventu oraz niebanalne i ciekawe atrakcje na imprezę firmową.

Jak działa maszyna Goldberga?

Maszyna Goldberga działanie opiera się na zasadzie łańcucha reakcji, gdzie każdy element wpływa na kolejny, aż do osiągnięcia ostatecznego celu. Właśnie to sprawia, że działanie maszyny Goldberga jest tak fascynujące i intrygujące. Maszyna Goldberga mechanizm opiera się na złożonym systemie przekładni, dźwigni, kół zębatych i innych elementów mechanicznych, które współpracują ze sobą, tworząc efekt domina. Mechanizm Goldberga jest tak skonstruowany, że każdy element uruchamia kolejny, aż do osiągnięcia ostatecznego celu, którym jest wykonanie prostej czynności, takiej jak np. włączenie światła czy podniesienie flagi.

Maszyna Goldberga projektowanie?

Projekt urządzenia Goldberga zaczynamy od prostego rysunku schematu działania maszyny Goldberga. Następnie w punktach wymieniamy, co po kolei ma w naszej maszynie zadziałać. Na przykład po uruchomieniu pierwszego klocka domino, ten przewraca kolejny, a ostatni klocek uruchamia dźwignię. Kolejnym krokiem projektu konstrukcji Goldberga jest wypisanie potrzebnych do budowy maszyny rzeczy i narzędzi. Projekt, materiały i narzędzia to wszystkie potrzebne elementy, by stworzyć maszynę Goldberga.

Uzbrojeni w taki prosty schemat i elementy maszyny Goldberga możemy już przystąpić do jej budowy. Pamiętaj, że kluczowe jest eksperymentowanie i dostosowywanie projektu, aby dopasować go do dostępnych materiałów i przestrzeni. Dodaj własne elementy, kreatywnie łącz różne przedmioty i ciesz się procesem tworzenia maszyny Goldberga!

Szybki kontakt Zamów ofertę