Czy warto organizować szkolenia integracyjne dla firm?

Imprezy firmoweIntegracjaPorady
Szkolenia integracyjne dla firm

Cykliczne imprezy integracyjne pomagają stworzyć przyjacielskie więzi między pracownikami i rozluźniają atmosferę w miejscu pracy. Istnieje jednak jeszcze lepszy sposób na budowę silnego, sprawnie funkcjonującego zespołu, który będzie odnosił sukcesy w branży. Rozwiązaniem, które może przynieść spektakularne efekty, jest organizacja szkoleń dla pracowników! Na czym polegają szkolenia integracyjne? O tym w poniższym wpisie.

Czym są szkolenia integracyjne dla firm?

Imprezy integracyjne to popularna forma rozrywki dla pracowników w mniejszych lub większych firmach. Są to gry, zabawy, przyjęcia i inne aktywności, których celem jest zbudowanie przyjacielskich relacji w grupie i odpoczynek od codziennych obowiązków służbowych. Czy imprezy integracyjne są skuteczne? Jak najbardziej! Cyklicznie organizowane przyjęcia czy wyjazdy zbliżają członków firmowego zespołu, wzmacniają więzi w grupie i poprawiają atmosferę w pracy.

Zabawa + nauka

Jednak jeszcze lepszą formą integracji pracowników są specjalne szkolenia, które łączą zabawę z nauką. Szkolenia integracyjne dla firm prowadzone przez doświadczonych, odpowiednio wykwalifikowanych trenerów, mogą być rozwiązaniem wielu problemów w firmowym zespole. Jednak aby były efektywne, muszą być poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb grupy. Program takich warsztatów należy dobrze przemyśleć. Odpowiednio dopasowane szkolenie pomoże rozwiązać konflikty powstałe między poszczególnymi członkami zespołu, poprawi komunikację w grupie, a także podniesie motywację pracowników do działania.

Szkolenia integracyjne dla firm - wspinaczka skałkowa

Szkolenia integracyjne dla pracowników

Pracownicy są siłą napędową każdej firmy. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa nie mogą się bez nich obyć. Może nawet one szczególnie muszą dbać o kadrę. Dlaczego? Bo ich pracownicy dysponują rzadko spotykaną wiedzą ekspercką, a przygotowanie ich do tej pracy wymagało bardzo znacznych nakładów, zarówno finansowych, jak i czasowych. Jednak by pracownik był naprawdę efektywny, musi umieć pracować w zespole. Nawet najlepszy specjalista, który nie umie się porozumieć z innymi pracownikami czy managerami, wcześniej czy później okaże się obciążeniem dla firmy. Każdy pracownik powinien także rozumieć znaczenie swojej pracy dla funkcjonowania innych działów firmy. Dlatego tak ważne są szkolenia integracyjne dla pracowników.

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Szkolenia integracyjne dla firm

Zbudowanie skutecznego i dobrze zmotywowanego zespołu pracowniczego to niełatwe zadanie. Nie wystarczy po prostu zatrudnić ludzi, i z założonymi rękami czekać na efekty. Często pracownik nie ma żadnej motywacji, aby robić coś więcej ponad wymagane przez pracodawcę minimum, które pozwala mu otrzymywać pensję. Cały potencjał pracownika pozostaje ukryty, a efekt synergii po prostu nie zostanie osiągnięty.

Gry integracyjne, szkolenia i warsztaty

Szkolenia integracyjne dla firm mają za zadanie budowę wysoko zmotywowanych zespołów ludzkich. Takich, które potrafią zrealizować nawet najtrudniejsze zadanie. Takich, które wspólnie potrafią osiągać wyznaczone cele. Różnego rodzaju gry integracyjne, szkolenia i warsztaty mogą bardzo poprawić komunikację między pracownikami, a także wewnątrz całej firmy. Szkolenia integracyjne dla firm mogą być też świetnym motorem napędowym nowych przedsięwzięć, albo formą nagrody po osiągnięciu sukcesu. Taki wyjazd integracyjny w ciekawe miejsce, w którym czekają jeszcze dodatkowej atrakcje, pewnością zostanie doceniony przez pracowników.

Turniej kulinarny dla firm, pomysły na integrację firmową

Kiedy organizować ćwiczenia integracyjne szkolenia?

Jak wybrać optymalny dla firmy i pracowników czas na przeprowadzenie szkolenia albo innej formy integracji? Najczęściej integracja kojarzy się z budowaniem nowego zespołu z ludzi, którzy się wcześniej nie znali bądź mieli ze sobą sporadyczny kontakt. Oczywiście to książkowy przypadek – wiadomo, że wtedy integracja firmowa jest konieczna. Ale są też inne sytuacje, kiedy także należy organizować ćwiczenia integracyjne szkolenia. Na przykład po jakimś niekorzystnym lub wręcz dramatycznym wydarzeniu w firmie. Albo w momencie przygotowywania załogi do wdrożenia nowych zadań czy metod pracy.

Szkolenia intergracyjne – kiedy i dla kogo?

Istotna jest też obserwacja sposobu komunikacji i pracy zespołu na co dzień. Jeśli widzimy jakieś konflikty lub zaburzenia w komunikacji wewnątrz firmy, właściwie natychmiast powinniśmy podjąć działania naprawcze. Doświadczeni managerowie wiedzą, że brak prawidłowej komunikacji i niezdrowa atmosfera w pracy przełożą się bezpośrednio na wyniki finansowe firmy. I odwrotnie, zadowoleni pracownicy to doskonała wizytówka firmy i magnes dla potencjalnych klientów – oraz kandydatów do pracy.

Również odniesione sukcesy i osiągnięcie poszczególnych celów czy też etapów rozwoju firmy wymaga podsumowania. Takie pozytywne wydarzenia to również okazja do firmowych eventów. Można je zorganizować właśnie w postaci wyjazdu integracyjnego albo szkolenia z elementami zabaw teambuildingowych i świętowania.

Stroje na imprezę firmową

Gry integracyjne szkolenia a employer branding

Niedobór pracowników albo zbyt duża fluktuacja kadr bywa obecnie wielkim wyzwaniem dla wielu firm. Jak temu zaradzić? Jedną z najbardziej skutecznych metod jest budowanie własnej marki – pokazanie swojego przedsiębiorstwa jako firmy, która jest dobrym i atrakcyjnym pracodawcą. Przemyślana strategia employer barandingowa może sprawić, że specjaliści sami będą ubiegać się o posadę właśnie w naszej firmie.

Blok CTA

Szukasz sposobu na wzrost motywacji pracowników?
Potrzebują szkolenia integracyjnego!

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Employer branding ma za zadanie utrzymać stabilny zespół wykwalifikowanych pracowników.  Ma nam pomóc zatrzymać wartościowe kadry. Można to osiągnąć właśnie organizując gry integracyjne szkolenia. Dzięki nim być może pracownicy poczują się w naszej firmie jak wśród przyjaciół. Oczywiście relacje w firmie nie muszą być aż tak bliskie; wystarczy że związki międzyludzkie zostaną pogłębione, a pracownicy będą chętnie przychodzić do pracy. W trakcie gier i zabaw integracyjnych będą też mieli okazję pokazać swoje talenty i uzdolnienia.

Jaką formę mogą przybrać szkolenia integracyjne dla firm?

Szkolenia integracyjne są ciekawym sposobem na budowę silnego zespołu pracowniczego. Opierają się na grach, zadaniach team bulidingowych i zabawach scenariuszowych, które w pełni angażują uczestników, pomagają się odprężyć, a przy tym sprzyjają rozwijaniu praktycznych umiejętności oraz wpływają na poprawę funkcjonowania grupy. Przykładem takich aktywności może być:

  • budowa maszyny Goldberga,
  • integracja w parku linowym,
  • zabawa polegająca na rozwiązaniu zagadki kryminalnej,
  • turniej kulinarny,
  • igrzyska firmowe z elementami team buildingu.

Olimpiada firmowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Pomysły na zabawy integracyjne szkolenia

W zespołach na co dzień zajmujących się zadaniami wymagającymi wyobraźni i kreatywności pomysły na zabawy integracyjne czy szkolenia rodzą się właściwie same! Warto też korzystać z podpowiedzi i sugestii samych pracowników. Warto spytać kadrę, jak chciałaby spędzić wyjazd integracyjny i jakich szkoleń oczekuje. Jest jednak wiele już wielokrotnie wypróbowanych i sprawdzonych zabaw integracyjnych na szkolenia, z których warto korzystać albo zaczerpnąć z nich inspirację. Doświadczony organizator imprez firmowych zawsze ma w zanadrzu co najmniej 15 niezawodnych zabaw team buildingowych.

integracja w grupie

Integracja w górach

Jak je dobrać do naszego zespołu? W zależności od tego, jak liczna jest nasza załoga i co robi na co dzień dopasowujemy zabawy integracyjne. Ważne też jest, jak długo poszczególne osoby się znają i pracują ze sobą. Wiadomo, że dla nowych zespołów należy dobrać więcej zabaw integracyjnych na lepsze poznanie się i dających możliwość autoprezentacji. Sprawdzi się na pewno zabawa prawda czy fałsz. Dla zespołów, które wspólnie już dłużej funkcjonują i chcemy je zmotywować, bo pojawia się jakieś nowe wyzwanie, odpowiednia będzie na przykład olimpiada firmowa. Jeśli natomiast celem szkolenia jest podsumowanie jakiegoś etapu pracy albo odprężenie się po osiągnięciu dużego celu biznesowego, to sprawdzi się na przykład szkolenie sommelierskie albo prezentacja i degustacja piwa rzemieślniczego.

Degustacja piwa rzemieślniczego – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Sposób na wzrost motywacji

Brak chęci i energii do efektywnego wykonywania zadań służbowych, negatywne nastawienie do pracy i osiąganie słabych wyników na rynku – czyli ogólny spadek motywacji pośród pracowników. Każdy zespół przynajmniej raz przechodził przez kryzys motywacyjny. A niestety bez porządnej motywacji nie osiągnie się spektakularnego sukcesu na rynku. Taka sytuacja jest wskazaniem do organizacji szkolenia integracyjnego. Wykwalifikowany trener pomoże uczestnikom znaleźć przyczynę braku motywacji i skutecznie zmotywuje ich do działania.

Poprawa komunikacji = efektywna praca

Aby zespół pracowniczy działał produktywnie i dynamicznie, niezbędna jest dobra komunikacja pomiędzy jego członkami. Pracownicy, którzy sprawnie wymieniają informacje między sobą i potrafią wykorzystywać potencjał każdej osoby, mogą więcej. Sprawnie wykonują wszystkie – nawet najtrudniejsze – zadania, a w konsekwencji odnoszą spektakularne sukcesy na rynku.

Tańczący ludzie

Nauka sprzedaży, która przyniesie korzyści

Generowanie zysku poprzez sprzedaż produktów czy usług to jeden z podstawowych celów firm działających na rynku. Jednak pozyskiwanie klientów i zawieranie umów handlowych jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Niezbędna jest do tego profesjonalna wiedza oraz odpowiednie umiejętności – w tym zdolności negocjacyjne. Aby sprzedaż była efektywna, musi być dopasowana do potencjalnych kontrahentów. Kluczową rolę odgrywa skuteczna analiza potrzeb klientów. Nie bez znaczenia jest również wykorzystywanie w rozmowach handlowych języka korzyści. Na szkoleniu integracyjnym pracownicy poznają najlepsze techniki sprzedaży, nauczą się, jak budować długoterminowe relacje z klientami, a także dowiedzą się, jak negocjować oferty, aby generować jak największe zyski.

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Walka ze stresem na szkoleniach integracyjnych dla firm

Stres jest nieodłącznym elementem pracy – szczególnie na wysokich stanowiskach. Niestety, ciągłe nerwy mogą negatywnie wpływać na efektywność wykonywania obowiązków służbowych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nauczyć się skutecznych technik panowania nad stresem. Oczywiście najlepszym narzędziem w walce z tym problemem są szkolenia integracyjne dla firm. Celem takich warsztatów jest poznanie metod, które pomagają kontrolować stres, a także nauka nawyków, które mogą zmniejszać odczucie napięcia w pracy. Czy stres może być motorem napędowym? W niektórych sytuacjach jak najbardziej! Podczas szkolenia uczestnicy dowiadują się, jak pracować w stresogennych warunkach i jak wykorzystywać siłę stresu do osiągania wyznaczonych celów zawodowych.

Zabawy integracyjne szkolenia a praca zdalna

Czas pandemii wymusił w wielu firmach całkowite lub przynajmniej częściowe przejście na pracę zdalną. Niektóre z tych firm już po ustaniu pandemicznych obostrzeń dostrzegło wiele plusów takiego rozwiązania i do dziś je stosuje. Czy jednak możliwa jest integracja pracownicza w pracy zdalnej? Oczywiście, że tak! Integracja online nie jest czymś niezwykłym w dzisiejszych czasach.

Szkolenia ćwiczenia integracyjne mogą odbywać się w formie gier, konkursów czy quizów. Najważniejsze jednak, by umożliwić pracownikom swobodne komunikowanie się między sobą za pomocą odpowiedniego kanału. Może to być specjalistyczna aplikacja lub platforma do wideokonferencji czy możliwość tworzenia grup na komunikatorach. Szkolenie online czy też internetowe warsztaty najlepiej jest prowadzić w swobodnej formule, przeplatać żartami i wciągać do aktywnego udziału uczestników. Różnego rodzaju gry komunikacyjne z pewnością okażą się nie tylko rozrywką, ale też pożytecznym narzędziem budowania sprawnego zespołu.

Integracja w grupie - gry i zabawy

Wyjazdowe ćwiczenia integracyjne

Ćwiczenia integracyjne i szkolenia mogą przybrać różne formy. Wszystko zależy od tego, jak duży jest zespół oraz jak na co dzień wygląda jego praca. Nawet przy pracy zdalnej można, a nawet tym bardziej należy, wprowadzać elementy integracji. Można na przykład zorganizować  dla pracowników gry lub konkursy integracyjne. Najlepiej jednak sprawdzają się wyjazdowe szkolenia integracyjne dla pracowników. Podczas takich eventów firmowych pracownicy będą mogli lepiej się poznać i wypracować bardziej bezpośrednie sposoby komunikacji. Dla pracowników, którzy nie spotykają się na co dzień, będzie to świetna – a może nawet jedyna? – okazja do pogłębienia relacji z grupą. W końcu będą mogli zobaczyć się na żywo, porozmawiać osobiście i w luźniej atmosferze przedyskutować ewentualne problemy czy bolączki.

Ćwiczenia na współpracę w zespole

Miejsce na szkolenia ćwiczenia integracyjne

Jeśli jesteśmy już przekonani, że w naszym przypadku warto organizować szkolenie integracyjne dla firm, to pozostaje tylko wybrać miejsce do jego przeprowadzenia. Gdzie najlepiej zorganizować integrację firmową? W miejscu, gdzie pracujemy na co dzień, trudno będzie wyjść poza schemat pracownik – szef. A przecież w integracji chodzi między innymi o to, by nieco się otworzyć na innych i poprawić relacje wewnątrz zespołu.

Blok CTA

Szkolenie integracyjne dla Twojej firmy?

Wiemy, jak się za to zabrać!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Zastanówmy się, czy na co dzień w pracy rozmawiamy z szefem o swoich pasjach, albo o jego zainteresowaniach czy marzeniach? Do bardziej prywatnych konwersacji tego potrzebny jest raczej teren neutralny i luźna atmosfera. Najlepiej, żeby było to miejsce dotychczas nieznane, oferujące spokój, ale też różne atrakcje, m.in. dobrą kuchnię. Dopiero tam będziemy mogli w pełni się odprężyć i skupić na poznawaniu innych pracowników i pogłębianiu relacji z nimi. Gra terenowa w górach albo wspólne warsztaty gotowania na pewno pozwolą poznać nam z innej strony naszych współpracowników i szefów. Gra integracyjna na szkolenie musi być dobrze dobrana.

Dwór Korona Karkonoszy – szkolenia i eventy firmowe

Szkolenia integracyjne bezpośrednie korzyści dla firm

Dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i wynikające z tego wyzwania zmuszają firmy do ciągłego rozwoju. W tym wyścigu nie można pozwolić sobie na potknięcia, nawet te drobne. Brak ludzi do pracy może zablokować możliwość rozwoju firmy albo realizacji ważnego projektu. Również takie problemy jak brak komunikacji między pracownikami mogą powodować straty materialne i wizerunkowe. Dlatego zawsze warto inwestować w człowieka i zadbać o to, by bez przeszkód mógł skupić się na pracy. Aby osiągnąć dobre relacje w zespole i zbudować atmosferę sprzyjającą pracy, należy jednak podjąć pewien wysiłek. Należy stworzyć odpowiedni grunt do integracji zespołu. Szkolenia integracyjne to świetne do tego narzędzie. Pozwolą na bieżącą motywację załogi i zatrzymanie w pracy dobrych pracowników. A w dłuższej perspektywie z pewnością przełożą się na zyski i rozwój firmy. Dobra, wykwalifikowana kadra to dla firmy czysty zysk!

Szkolenia integracyjne dla firm to doskonały sposób na budowę silnego, sprawnie funkcjonującego zespołu. Bez wątpienia są jedną z najlepszych form radzenia sobie z kryzysami czy konfliktami w grupach pracowniczych. Warto rozważyć wdrożenie warsztatów integracyjnych, kiedy działania pracowników nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez

Najczęściej zadawane pytania

Co można robić na integracji?

Integracja pracowników najczęściej przebiera formę różnego rodzaju gier i zabaw team buildingowych. Chodzi o to, by w nieformalnej atmosferze pracownicy mieli okazję lepiej się poznać. Na integracji można wspólnie budować budki dla ptaków, uczyć się gotować, wspinać w parku linowym, rozwiązywać zagadkę kryminalną, wziąć udział w warsztatach sommelierskich, spłynąć pontonem górską rzeką, bawić się przy ognisku lub na balu. To tylko niektóre z propozycji na integrację zespołu.

Szkolenia integracyjne w górach?

Na szkolenie integracyjne warto zabrać pracowników poza siedzibę firmy i miejsce zamieszkania. Dzięki temu będą mogli skupić się na zabawach integracyjnych, a nie myśleć o sprawach służbowych czy codziennych obowiązkach. Warto zadbać, by było to miejsce atrakcyjne turystycznie. Na przykład imprezy firmowe w górach zawsze są dobrze odbierane. W Sosnówce koło Karpacza, w firmie eventowej Dwór Korona Karkonoszy mamy do wyboru ponad 100 różnych atrakcji na imprezy firmowe. Szkolenia integracyjne z górskimi szczytami w tle nabierają nowego wymiaru.

Jakie są szkolenia dla pracowników?

Szkolenia dla pracowników często dotyczą kwestii czysto zawodowych. Mają na celu podnieść kwalifikacje w danej dziedzinie, więc skupiają się na kwestiach merytorycznych. Jednak równie często organizowane są szkolenia z kompetencji potrzebnych właściwie w każdej pracy, tak zwanych kompetencji miękkich. Jakie szkolenia czy warsztaty możemy zaproponować pracownikom? Na przykład z zarządzania czasem, redukcji stresu, komunikacji interpersonalnej, organizacji pracy, pracy w zespole czy rozwiązywania konfliktów. Tego typu wiedza czy umiejętności na pewno zaprocentują.

Jak zintegrować grupę?

Najlepszym sposobem na zintegrowanie grupy będzie stworzenie odpowiednich warunków, by pracownicy mogli lepiej się poznać. Nawał zajęć i zadań w pracy nie sprzyja budowaniu więzi w zespole. Poszczególne osoby nie mają czasu ani sił, by w pracy zadbać o relacje. To pracodawca powinien regularnie organizować wyjazdy czy spotkania integracyjne dla pracowników. Najlepiej poza siedzibą firmy, w luźnej atmosferze, by wszyscy mogli wyjść ze służbowych ram i naprawdę spróbować poznać swoich współpracowników i managerów. Zespół zintegrowany to zespół współpracujący ze sobą, a nie rywalizujący. A to przekłada się na wyniki w firmie.

Szybki kontakt Zamów ofertę