Zabawy team buildingowe, czyli 3 pomysły na udaną integrację

IntegracjaTeam Building
Zabawy team buildingowe dla firm - maszyna Goldberga

Istnieje wiele powodów, dla których w ramach team buildingu warto angażować pracowników w gry i zabawy, zarówno w biurze jak i poza nim. Dzięki temu mogą się lepiej poznać, ćwiczyć umiejętności komunikacyjne, umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów itp. Jaki powód przemówi do wszystkich? Dobra zabawa. Jeśli szukasz aktywności, w których naprawdę cały zespół chciałby uczestniczyć, nie wahaj się skorzystać z poniższych sugestii. Poznaj zabawy team buildingowe, które się sprawdzają.

Zabawy team buildingowe – czym tak właściwie jest team building?

Zgrany, sprawnie funkcjonujący zespół pracowników to jeden z fundamentów przedsiębiorstwa, które odnosi sukcesy na rynku. Grupa, która umie się dogadać, dynamicznie zarządza sytuacjami kryzysowymi i potrafi wykorzystać potencjał każdego członka, efektywnie wykonuje wszystkie zadania służbowe, skrupulatnie realizuje cele, a dzięki temu pomaga firmie w rozwoju. Tylko jak stworzyć taki zespół? Kluczem do sukcesu jest team building. Team building to grupa strategii ukierunkowanych na wzmocnienie zespołu pracowniczego i poprawę jego funkcjonowania. Można określić go jako narzędzie do pracy nad grupą, które poprawia komunikację w grupie i wyposaża pracowników w przydatne umiejętności – takie jak umiejętność korzystnego podziału ról, wspólnego rozwiązywania problemów, czy też sprawnego podejmowania ważnych decyzji.

Team building zwykle realizowany jest w formie ciekawych, angażujących zabaw. Jakie korzyści przynosi wdrożenie takich działań?

Team building – czyli co?

Co nam daje team building? Przede wszystkim pomaga poznać się nawzajem ludziom, którzy dopiero zaczynają ze sobą pracować. Pomaga też zintegrować z zespołem nowych pracowników. Wiadomo, że wejście do zastanej struktury bywa niełatwe. Zabawy integracyjne dla dorosłych przykłady takie jak poniżej pozwalają przełamać pierwsze lody w bezbolesny sposób. Dzięki nim można też zintegrować poszczególne działy firmy – pracownicy muszą ze sobą współpracować, a często nawet się nie znają. Team building sprawi, że będą mieli okazję się poznać, i co może nawet istotniejsze, zrozumieć specyfikę pracy w sąsiednim dziale. To z pewnością ułatwi komunikację przy realizacji kolejnych zadań.

Zadania – team building

Zadaniem team buildingu jest także rozwiązywanie problemów w grupie – konflikty w pracy nie sprzyjają efektywnemu wykonywaniu zadań służbowych. I co nie mniej ważne – gry z tego obszaru dają pracownikom zastrzyk energii i pozwalają się odstresować.

Atrakcje na imprezy firmowe - skutery

Zespół – czyli kto?

W reklamach, gdy widzimy zespół ludzi pracujących razem zawsze są oni uśmiechnięci, życzliwi, przyjaźnie nastawieni, zadowoleni. Jednak rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Do niektórych osób czujemy instynktowną, niczym nie umotywowaną antypatię. W innych denerwuje nas sposób bycia. Ktoś za głośno mówi, zbyt energicznie gestykuluje. Ktoś inny z kolei wydaje się zbyt wycofany, naszym zdaniem nic nie wnosi do zespołu.

Skuteczny team building – tylko z Dworem Korona Karkonoszy!

Team building może sprawić, że inaczej spojrzymy na współpracowników. Ujrzymy ich z trochę innej strony. Poznamy ich marzenia, ale też problemy. Mocne strony, ale też słabostki. Spojrzymy na nich jak na ludzi, a nie tylko trybiki w firmowej maszynie. I dostrzeżemy, że z każdym można pogadać – i się dogadać. Kolega, który tak  mocno gestykulował potrafi z pasją opowiadać o biegach runmageddonowych, w których od lat uczestniczy. To go uczy wytrwałości i przełamywania własnych słabości. A ten cichy, niby wycofany młody mężczyzna jest wolontariuszem w miejscowym schronisku dla zwierząt. Gdy opowiada o swoich podopiecznych, nagle staje się bardzo rozmowny. To zajęcie uczy go szybkiego reagowania w nagłych sytuacjach i rozwiązywania konfliktów. Każdy z tych pracowników ma coś do zaoferowania firmie i zespołowi – dzięki zabawom team buildingowym możemy to dostrzec. A potem wykorzystać w pracy zawodowej.

W pracy ciągle gonią nas terminy, ciągły pośpiech i stres nie sprzyjają zacieśnianiu więzi. Dopiero team building – najlepiej wyjazdowy – umożliwia zespołowi faktyczną integrację i naukę współpracy w grupie.

Gry team buildingowe – paintball

Zabawa team buildingowa 1 – wszystko na P

Ta z pozoru prosta zabawa zmusza do wysiłku intelektualnego i wznosi na wyżyny kreatywności językowej, wywołując przy tym salwy śmiechu. Przygotuj kartki z hasłami i przynależną im kategorią, jak na przykład rzecz, tytuł filmu itp. Podziel pracowników na kilkuosobowe drużyny. Jeden z nich losuje hasło, którego nie pokazuje pozostałym uczestnikom zabawy. Zdradza jedynie z jakiej kategorii hasło będzie opisywał. Może to robić tylko przy użyciu wyrazów rozpoczynających się na literę „p”. Każda drużyna zdobywa punkt za odgadnięte hasło. Wygrywa ta, której uda się zdobyć najwięcej punktów po rozegraniu wcześniej ustalonej liczby rund.

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Ta zabawa z kategorii team building uczy nieszablonowego podejścia do znanych rzeczy. Jednocześnie, dzięki luźnej atmosferze, jaką buduje wśród graczy, pozwala przełamać pierwsze lody, jeśli osoby się nie znają. Ponieważ nie wymaga żadnych narzędzi ani szerokiej przestrzeni, można ją z powodzeniem przeprowadzić także w biurze – to integracja dla firm, która sprawdzi się zawsze i wszędzie.

Warsztaty gotowania, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Zabawa team buildingowa 2 – zbuduj to

Kolejna propozycja wymaga jednak wyjścia na zewnątrz. Do tej zabawy w grupie dla dorosłych potrzebnych jest co najmniej 10 członków dla każdego zespołu oraz koordynator. Jego rolą jest głośne informowanie w jaki kształt mają się uformować członkowie grupy. Po usłyszeniu komunikatu, np. „kwadrat”, drużyny muszą szybko uformować się w jego kształt (w kilka sekund, przy czym czas należy dostosować w zależności od wielkości grup). Począwszy od prostych kształtów, aby rozgrzać uczestników, można przejść do bardziej złożonych, jak „okrąg na kwadracie” lub „kwadrat przecinający trójkąt”. Zespół, który wykona kształt jako pierwszy, wygrywa. O zwycięstwie decydują dobra komunikacja, praca zespołowa i umiejętności interpersonalne. Czyli wszystko to, na czym opiera się team building. Dlatego im większa grupa, tym trudniejsza gra.

Zajęcia integrujące grupę: jak poprawić współpracę w zespole?
Zabawy integracyjne

Zabawa team buildingowa 3 – adrenalina i przygoda

Rafting, czyli spływ pontonami, to ekscytujące zajęcie, które z pewnością przełamie monotonię codzienności, wzmacniając jednocześnie więzi między współpracownikami. Team building w takiej postaci wymaga jednak nie tylko wyjścia z biura, ale udania się w miejsce, gdzie  można doświadczyć tej niezapomnianej przygody. Dużą popularnością cieszy się rafting malowniczą Doliną Bobru. 

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Potężna dawka emocji, sportowa rywalizacja i świetna zabawa na łonie natury tworzą niezapomniane chwile. Wiedzą o tym doskonale eksperci z Dworu Korona Karkonoszy, proponując rafting w ofercie dla firm jako ekscytującą atrakcję, która nie tylko wyzwala w uczestnikach ducha współzawodnictwa, ale także świetnie sprzyja integracji.

Warsztaty integracyjne w górach - zabawy team buildingowe

„W końcu nic tak nie zbliża jak wspólne pokonywanie przeszkód i podwyższona adrenalina, o których opowiada się jeszcze długo po zakończeniu imprezy integracyjnej.” – słusznie zauważa Joanna Hoc-Kopiej, współwłaścicielka Dworu Korona Karkonoszy.

Dlaczego warto wykorzystać zabawy team buildingowe?

Sprawnie poprowadzony team building może wnieść wiele dobrego do firmy. Przede wszystkim uczy współpracy. Pokazuje, że silny, zgrany zespół może więcej. Może osiągać to, czego nie da się osiągnąć w pojedynkę. Dlaczego? Ponieważ może czerpać wszystko, co najlepsze, z wiedzy i umiejętności swoich poszczególnych członków. Ma większe pokłady kreatywności i potencjału. Może dzielić się wszystkim i szukać rozwiązań, które ciężko byłoby znaleźć samemu.

Team building pomaga rozwiązać konflikty w grupie pracowniczej i uczy, jak sprawnie się komunikować. Pracownicy, którzy przeszli szkolenie team buildingowe, dynamicznie wymieniają niezbędne informacje między sobą, potrafią kreować logiczne przekazy, a dzięki temu szybko i efektywnie wykonują wszelkie zadania służbowe.

Zabawy team buildingowe – kasyno, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Gry team buildingowe wzmacniają więzi między pracownikami, podnoszą zaufanie do współpracowników i skutecznie motywują do działania.

Wzmocnienie istniejącego zespołu to nie jedyna zaleta zabaw team buildingowych. Team building może mieć również zastosowanie w przypadku nowo powstałych zespołów. Jest to znakomity sposób na integrację grupy – także wśród pracowników, którzy nigdy ze sobą nie współpracowali. Odpowiednio dobrane zabawy to szansa na lepsze poznanie swoich współpracowników, wzmocnienie więzi w nowo powstałym zespole, a tym samym stworzenie silnych fundamentów, które usprawnią jego pracę na co dzień.

Blok CTA

Szukasz idealnego miejsca na zorganizowanie imprezy firmowej?

Zapewnimy Twoim pracownikom niezapomniane wspomnienia!
Zamek księcia Henryka i widok na Zalew Sosnówka

Zabawy team buildingowe – przykłady na wyjazdy integracyjne i na co dzień

Zabawy team buildingowe muszą być wciągające i maksymalnie dopasowane do grupy. Team building poza swoją główną funkcją, jaką jest budowa silnego zespołu, powinien zapewnić uczestnikom dobrą zabawę i dostarczyć im niezapomnianych wrażeń. Dlatego ważne, aby był ciekawy i inspirujący. Dzięki temu członkowie w pełni zaangażują się w zadania, ich emocje będą autentyczne i, co najważniejsze, team building przyniesie efekty.

Obiekt na imprezy integracyjne, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Zabawy team buildingowe przykłady – dla aktywnych fizycznie

Wiele osób lubi aktywnie spędzać czas. Dla nich idealne są zabawy team buildingowe typu mecz piłkarski, wyprawy trekkingowe, podchody czy wycieczka do parku linowego. Dla tych, którzy oprócz aktywnego trybu życia lubią jeszcze mocniejsze wrażenia i adrenalinę zorganizujmy rajdy off road, obóz survivalowy, downhill czy wspinaczkę skałkową. Sprawdzą się też bardzo modne obecnie rafting, zorbing i skok na bungee czy spływ pontonowy górską rzeką.

Team building gry przykłady – dla aktywnych umysłowo

Pracownicy którzy preferują raczej rozrywki umysłowe niż fizyczne powinni dobrze się odnaleźć w grach i zabawach team buildingowych typu pokój zagadek, escape room, gra detektywistyczna polegająca na szukaniu seryjnego zabójcy czy szpiegów obcego państwa.

Gra kryminalna

Zabawy integracyjne dla dorosłych – na kreatywność 

W każdej grupie znajdą się osoby kreatywne, lubiące przebierane zabawy, odgrywanie różnych ról. Dla nich najlepsze będą imprezy w stylu filmowym – może rycerze, kosmici, wikingowie? – czy wybranej epoki. Na przykład szalona impreza w stylu lat 20. ubiegłego wieku… Wybieranie strojów, scenografii, dodatków, makijażu dla osób lubiących wyzwania modowe to prawdziwy raj!

Zabawa firmowa w stylu lat 20.

Gry team building

Elementy team buildingu można wpleść w firmową codzienność. Raz na jakiś czas warto zorganizować w firmie spotkanie team buildingowe. Co robić podczas takiego spotkania? Do niezawodnych zabaw team buildingowych, które można wykorzystać w firmowych warunkach, zaliczymy grę „Dwie prawdy i kłamstwo”. Na czym polega ta gra? Wybrana osoba przedstawia pozostałym uczestnikom trzy fakty na swój temat – gdzie dwa z nich są prawdziwe, a jedno jest kłamstwem. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, które z nich jest fałszywe. Gra znakomicie rozluźnia atmosferę, pozwala poznać lepiej pracowników i dzięki temu ułatwia zbudowanie przyjacielskich więzi.

Inną ciekawą zabawą team buildingową, która wzmacnia więzi, jest gra „Wspólne cechy”. Uczestnicy siadają na krzesełkach ustawionych w okręgu. Jedno siedzenie pozostaje puste. Osoba, która siedzi po lewej stronie wolnego krzesła, przedstawia pozostałym graczom jeden fakt o sobie – np. swoje hobby, jakąś cechę charakteru, ulubiony posiłek, rzecz, bez której nie wyobraża sobie życia. Gracze, których również dotyczy ten fakt, muszą zmienić miejsce. Zabawa „Wspólne cechy” jest doskonałym rozwiązaniem dla nowo powstałych zespołów. Świetnie integruje i pokazuje, jak dużo wspólnego mają ze sobą niektórzy pracownicy, a dzięki temu rozluźnia atmosferę i ułatwia znalezienie tematów do small talków przy ekspresie do kawy.

Gry integracyjne dla dorosłych – jakie wybrać?

Jaka gra integracyjna dla dorosłych sprawdzi się najlepiej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od grupy, miejsca, czasu. Właściwie nie ma uniwersalnej gry integracyjnej. Zabawy team buildingowe muszą być „szyte na miarę”, tylko wtedy przyniosą spodziewany efekt. Jaki? Współpraca, porozumienie, komunikacja, sympatia – jest szansa, że współpracownicy tymi właśnie określeniami opiszą atmosferę panującą w firmie po jednym lub kilku wyjazdach czy spotkaniach z elementami team buildingu. Integracja pracownicza to ważny obszar, powinna stanowić nieodłączny element funkcjonowania każdej firmy.

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy

Udana integracja

Wszystkie opisane wyżej zabawy mają jeden cel – zintegrowanie grupy. Zespół, by działać efektywnie, musi umieć komunikować się i współpracować. Wydaje się, że to podstawowe umiejętności każdego pracownika w każdej firmie, jednak w praktyce często okazuje się, że wcale niekoniecznie. Tak zwane umiejętności miękkie nie wszystkim są znane. Pracownik, który nie potrafi się dogadać ze współpracownikami, z klientami ani z kierownictwem firmy, choćby był najlepszym specjalistą w swojej dziedzinie, z trudem utrzyma posadę. Patrząc w dłuższej perspektywie, zdolności osobiste i interpersonalne są niezbędne, by odnosić sukcesy w pracy. To kompetencje uniwersalne, przydatne w każdej firmie i na każdym stanowisku.  

Podstawowe kompetencje miękkie

Jakie kompetencje miękkie można wyćwiczyć lub sprawdzić, albo udoskonalić podczas zabaw team buildingowych? Oto kilka podstawowych:

  • efektywna komunikacja – przekaz powinien być dostosowany do odbiorcy. To niby oczywiste, jednak nie wszyscy uświadamiają sobie, że niewłaściwie wydane polecenia mogą nie zostać wykonane, gdyż po prostu mogą pozostać niezrozumiane.
  • umiejętność pracy w zespole – sukces firmy zależny jest od wszystkich pracowników. Jest takie powiedzenie: sukces ma wielu ojców, porażka tylko jednego. I jest w tym trochę prawdy. Żeby firma sprawnie i efektywnie działała, wszyscy jej pracownicy muszą się do tego przyczynić. Ale jeden pracownik, który psuje atmosferę w firmie, nie potrafi z nikim współpracować, nie wykonuje właściwie swojej pracy może zrujnować wysiłki całej reszty.
  • umiejętność pracy pod presją czasu – każdy kojarzy z pracy sytuację, kiedy zbliża się deadline, czasu coraz mniej, a nasz projekt wciąż niegotowy. Trzeba sprawić, by świadomość upływającego czasu nie paraliżowała, lecz mobilizowała do wysiłku. Terminowość jest bardzo ważna, lecz czasem z przyczyn niezależnych pozostaje zbyt mało czasu na skończenie jakiejś pracy, i wtedy przydaje się umiejętność doskonałego zarządzania czasem.
  • odporność na stres – nie ma chyba takiej pracy, która nie generowałaby stresu. Warto nauczyć się, jak z nim sobie radzić.

Gra terenowa dla firm

Zabawy team buildingowe – inne umiejętności interpersonalne

  • rozwiązywanie konfliktów – nie ma się co łudzić, w grupie ludzi, czy to na gruncie prywatnym czy zawodowym, zawsze pojawiają się jakieś spory, nieporozumienia, zdarzają się kłótnie. Rzecz w tym, by umieć o nich porozmawiać, ustalić jakieś kompromisowe wyjście.
  • wypracowywanie kompromisów – nikt chyba ich nie lubi. Nie na darmo noszą przydomek „zgniłych”… Jednak w pracy zawodowej (w życiu zresztą też) często trzeba zrezygnować ze swej wizji, przynajmniej częściowo, posłuchać zdania innych, zmodyfikować projekt.
  • rozwiązywanie problemów – każdy pracodawca ceni osobę, która nie tylko zgłasza istnienie problemu, ale też od razu proponuje sposób jego rozwiązania. Oczywiście wymaga to krytycznego i kreatywnego myślenia.
Firmowa zabawa taneczna, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza
  • kreatywność – innowacyjność to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie. Samodzielny pracownik z punktu widzenia pracodawcy to prawdziwy skarb. Inicjatywa zawsze powinna być doceniana.
  • delegowanie zadań – wielu szefów, zwłaszcza świeżo upieczonych, ma z tym problem. Próbują sami wykonać wszystkie prace, nie potrafiąc rozdzielać zadań między załogę. A nawet jeśli już to zrobią, nie potrafią skutecznie egzekwować wykonywania swoich poleceń.
  • praca według ścisłych wytycznych – czasami trzeba po prostu umieć słuchać poleceń. Niektórym pracownikom przychodzi to z trudem. Zabawy team buildingowe mogą pomóc w nauczeniu się tej niełatwej, wbrew pozorom, sztuki. Podobnie jak wszystkich wyżej wymienionych kompetencji.   

Pracownicy, choćby byli najlepszymi specjalistami, jeśli nie będą się komunikować, przekazywać sobie informacji, odpowiadać na swoje pytania i rozmawiać o wspólnych zadaniach, niewiele zdziałają. Gry team buildingowe pozwolą im wykształcić lub rozwinąć niezbędne do tego umiejętności.

Najczęściej zadawane pytania

Zabawy team buildingowe Karpacz i okolice?

Karpacz to ostatnio najchętniej wybierany górski kurort. Przyjeżdżają tam pary młode na wesela, rodziny na spotkania rodzinne, a pracownicy na eventy firmowe. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna jak magnes przyciągają gości, dlatego czasem bywa tam nieco tłoczno. Można jednak wybrać się kilka kilometrów dalej, do położonej tuż za rogatkami Karpacza Sosnówki. I tam właśnie zorganizować imprezę firmową z zabawami team buildingowym. Na przykład w Dworze Korona Karkonoszy, gdzie znajdziemy sale konferencyjne, wielką salę na bal firmowy, Centrum Imprez Plenerowych w ogrodach, catering, butikowe pokoje i doświadczonych event managerów.

Na czym polega team building?

Team building to, najprościej rzecz ujmując, budowanie zespołu. To działania mające na celu zintegrowanie zespołu, przełamanie lodów między pracownikami, lepsze poznanie się osób z różnych działów czy oddziałów. Team building najczęściej przybiera postać gier i zabaw, podczas których pracownicy w atmosferze zabawy i zdrowej rywalizacji mają okazję lepiej się poznać, i często nawet polubić. A to sprzyja wydajności i kreatywności w zespole, co przekłada się na sukces firmy.

Team building pomysły?

Pomysłów na team building jest całe mnóstwo. Doświadczone firmy eventowe, na przykład Dwór Korona Karkonoszy z siedzibą w stylowym centrum konferencyjno-eventowym w Sosnówce koło Karpacza proponuje swoim klientom aż 113 aktywności do wyboru. Przykładowo: warsztaty kulinarne z celebrytą; gra scenariuszowa Kto zabił pokojówkę; rafting; lot balonem albo helikopterem; manewry wojskowa; survival; warsztaty wizażu; turniej planszówek; podchody 2.0; piknik firmowy; relaks w SPA; impreza integracyjna z elementami CSR; warsztaty slow life itd. Jest w czym wybierać.

Szybki kontakt Zamów ofertę