Zabawy teambuildingowe, czyli 3 pomysły na udaną integrację

Team Building
Zabawy teambuildingowe

Istnieje wiele powodów, dla których w ramach team buildingu warto angażować pracowników w gry i zabawy, zarówno w biurze jak i poza nim. Dzięki temu mogą się lepiej poznać, ćwiczyć umiejętności komunikacyjne, umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów itp. Jaki powód przemówi do wszystkich? Dobra zabawa. Jeśli szukasz aktywności, w których naprawdę cały zespół chciałby uczestniczyć, nie wahaj się skorzystać z poniższych sugestii. Poznaj zabawy teambuildingowe, które się sprawdzają.

Zabawy teambuildingowe – czym tak właściwie jest team building?

Zgrany, sprawnie funkcjonujący zespół pracowników to jeden z fundamentów przedsiębiorstwa, które odnosi sukcesy na rynku. Grupa, która umie się dogadać, dynamicznie zarządza sytuacjami kryzysowymi i potrafi wykorzystać potencjał każdego członka, efektywnie wykonuje wszystkie zadania służbowe, skrupulatnie realizuje cele, a dzięki temu pomaga firmie w rozwoju. Tylko jak stworzyć taki zespół? Kluczem do sukcesu jest team building. Team building to grupa strategii ukierunkowanych na wzmocnienie zespołu pracowniczego i poprawę jego funkcjonowania. Można określić go jako narzędzie do pracy nad grupą, które poprawia komunikację w grupie i wyposaża pracowników w przydatne umiejętności – takie jak umiejętność korzystnego podziału ról, wspólnego rozwiązywania problemów, czy też sprawnego podejmowania ważnych decyzji.

Team building zwykle realizowany jest w formie ciekawych, angażujących zabaw. Jakie korzyści przynosi wdrożenie takich działań?

Zabawa teambuildingowa 1 – wszystko na P

Ta z pozoru prosta zabawa zmusza do wysiłku intelektualnego i wznosi na wyżyny kreatywności językowej, wywołując przy tym salwy śmiechu. Przygotuj kartki z hasłami i przynależną im kategorią, jak np. rzecz, tytuł filmu itp. Podziel pracowników na kilkuosobowe drużyny. Jeden z nich losuje hasło, którego nie pokazuje pozostałym uczestnikom zabawy. Zdradza jedynie z jakiej kategorii hasło będzie opisywał. Może to robić tylko przy użyciu wyrazów rozpoczynających się na literę „p”. Każda drużyna zdobywa punkt za odgadnięte hasło. Wygrywa ta, której uda się zdobyć najwięcej punktów po rozegraniu wcześniej ustalonej liczby rund.

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Ta zabawa z kategorii team building uczy nieszablonowego podejścia do znanych rzeczy. Jednocześnie, dzięki luźnej atmosferze, jaką buduje wśród graczy, pozwala przełamać pierwsze lody, jeśli osoby się nie znają. Ponieważ nie wymaga żadnych narzędzi ani szerokiej przestrzeni, można ją z powodzeniem przeprowadzić także w biurze – to integracja dla firm, która sprawdzi się zawsze i wszędzie.

Zabawa teambuildingowa 2 – zbuduj to

Kolejna propozycja wymaga jednak wyjścia na zewnątrz. Do tej zabawy potrzebnych jest co najmniej 10 członków dla każdego zespołu oraz koordynator. Jego rolą jest głośne informowanie w jaki kształt mają się uformować członkowie grupy. Po usłyszeniu komunikatu, np. „kwadrat”, drużyny muszą szybko uformować się w jego kształt (w kilka sekund, przy czym czas należy dostosować w zależności od wielkości grup). Począwszy od prostych kształtów, aby rozgrzać uczestników, można przejść do bardziej złożonych, jak „okrąg na kwadracie” lub „kwadrat przecinający trójkąt”. Zespół, który wykona kształt jako pierwszy, wygrywa. O zwycięstwie decydują dobra komunikacja, praca zespołowa i umiejętności interpersonalne. Czyli wszystko to, na czym opiera się team building. Dlatego im większa grupa, tym trudniejsza gra.

Zabawa teambuildingowa 3 – adrenalina i przygoda

Rafting, czyli spływ pontonami, to ekscytujące zajęcie, które z pewnością przełamie monotonię codzienności, wzmacniając jednocześnie więzi między współpracownikami. Team building w takiej postaci wymaga jednak nie tylko wyjścia z biura, ale udania się w miejsce, gdzie  można doświadczyć tej niezapomnianej przygody. Dużą popularnością cieszy się rafting malowniczą Doliną Bobru. 

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Potężna dawka emocji, sportowa rywalizacja i świetna zabawa na łonie natury tworzą niezapomniane chwile. Wiedzą o tym doskonale eksperci z Dworu Korona Karkonoszy, proponując rafting w ofercie dla firm jako ekscytującą atrakcję, która nie tylko wyzwala w uczestnikach ducha współzawodnictwa, ale także świetnie sprzyja integracji.

„W końcu nic tak nie zbliża jak wspólne pokonywanie przeszkód i podwyższona adrenalina, o których opowiada się jeszcze długo po zakończeniu imprezy integracyjnej.” – słusznie zauważa Joanna Hoc-Kopiej, współwłaścicielka Dworu Korona Karkonoszy.

Dlaczego warto wykorzystać zabawy teambuildingowe?

Sprawnie poprowadzony team building może wnieść wiele dobrego do firmy. Przede wszystkim uczy współpracy. Pokazuje, że silny, zgrany zespół może więcej. Może osiągać to, czego nie da się osiągnąć w pojedynkę. Dlaczego? Ponieważ może czerpać wszystko, co najlepsze, z wiedzy i umiejętności swoich poszczególnych członków. Ma większe pokłady kreatywności i potencjału. Może dzielić się wszystkim i szukać rozwiązań, które ciężko byłoby znaleźć samemu.

Team building pomaga rozwiązać konflikty w grupie pracowniczej i uczy, jak sprawnie się komunikować. Pracownicy, którzy przeszli szkolenie team builidngowe, dynamicznie wymieniają niezbędne informacje między sobą, potrafią kreować logiczne przekazy, a dzięki temu szybko i efektywnie wykonują wszelkie zadania służbowe.

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Zabawy team buildingowe wzmacniają więzi między pracownikami, podnoszą zaufanie do współpracowników i skutecznie motywują do działania.

Wzmocnienie istniejącego zespołu to nie jedyna zaleta zabaw teambuildingowych. Teambuilding może mieć również zastosowanie w przypadku nowo powstałych zespołów. Jest to znakomity sposób na integrację grupy – także wśród pracowników, którzy nigdy ze sobą nie współpracowali. Odpowiednio dobrane zabawy to szansa na lepsze poznanie swoich współpracowników, wzmocnienie więzi w nowo powstałym zespole, a tym samym stworzenie silnych fundamentów, które usprawnią jego pracę na co dzień.

Szukasz idealnego miejsca na zorganizowanie imprezy firmowej?

Zapewnimy Twoim pracownikom niezapomniane wspomnienia!

Zabawy teambuildingowe – przykłady na wyjazdy integracyjne i na co dzień

Zabawy team buildingowe muszą być wciągające i maksymalnie dopasowane do grupy. Team building poza swoją główną funkcją, jaką jest budowa silnego zespołu, powinien zapewnić uczestnikom dobrą zabawę i dostarczyć im niezapomnianych wrażeń. Dlatego ważne, aby był ciekawy i inspirujący. Dzięki temu członkowie w pełni zaangażują się w zadania, ich emocje będą autentyczne i, co najważniejsze, team building przyniesie efekty.

Gry team building

Teambuilding to doskonały sposób na urozmaicenie wyjazdu integracyjnego. Znakomitym pomysłem jest zorganizowanie igrzysk firmowych składających się z ciekawych gier, zabaw i konkurencji opartych na zasadach współzawodnictwa. Igrzyska to potężna dawka wyśmienitej zabawy połączona z nauką współpracy i sprawnej komunikacji. Zabawa umożliwi pracownikom lepsze poznanie, pokaże mocne i słabe strony poszczególnych członków grupy, a to przełoży się na efektywność ich pracy na co dzień.

Gry team building

Elementy teambuildingu można wpleść w firmową codzienność. Raz na jakiś czas warto zorganizować w firmie spotkanie teambuildingowe. Co robić podczas takiego spotkania? Do niezawodnych zabaw team buildingowych, które można wykorzystać w firmowych warunkach, zaliczymy grę „Dwie prawdy i kłamstwo”. Na czym polega ta gra? Wybrana osoba przedstawia pozostałym uczestnikom trzy fakty na swój temat – gdzie dwa z nich są prawdziwe, a jedno jest kłamstwem. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, które z nich jest fałszywe. Gra znakomicie rozluźnia atmosferę, pozwala poznać lepiej pracowników i dzięki temu ułatwia zbudowanie przyjacielskich więzi.

Inną ciekawą zabawą team buildingową, która wzmacnia więzi, jest gra „Wspólne cechy”. Uczestnicy siadają na krzesełkach ustawionych w okręgu. Jedno siedzenie pozostaje puste. Osoba, która siedzi po lewej stronie wolnego krzesła, przedstawia pozostałym graczom jeden fakt o sobie – np. swoje hobby, jakąś cechę charakteru, ulubiony posiłek, rzecz, bez której nie wyobraża sobie życia. Gracze, których również dotyczy ten fakt, muszą zmienić miejsce. Zabawa „Wspólne cechy” jest doskonałym rozwiązaniem dla nowo powstałych zespołów. Świetnie integruje i pokazuje, jak dużo wspólnego mają ze sobą niektórzy pracownicy, a dzięki temu rozluźnia atmosferę i ułatwia znalezienie tematów do small talków przy ekspresie do kawy.

Szybki kontakt Zamów ofertę