Wesele w Polsce

PoradyTradycjaTrendy

Wesele w Polsce to bardzo ważna uroczystość zarówno dla Pary Młodej, jak i gości. Jak powinna wyglądać? Gdzie i kiedy urządzić wesele w Polsce? Ile kosztuje zabawa weselna? Jaki styl wesela w Polsce wybrać? Przedstawiamy poradnik dla wszystkich Par Młodych.

Pobyt i wesele w Polsce – co warto wiedzieć?

Wesele w Polsce dla par z Niemiec

Wesele w Polsce – dlaczego warto?

Sala weselna Sosnówka

Europejskie menu na wesele w Polsce

Dom weselny w Polsce

Najlepsze miejsca na wesela w Polsce

Miejsce na wesela w Polsce – co wybrać?

Ile kosztuje wesele w Polsce?

Atrakcje na wesele

Ile się daje na wesele w Polsce?

Wesele w Polsce w górach

Ślub w Polsce – kameralne przyjęcie?

Menu weselne

Wesele w plenerze

Wedding plannerka – warto?

Wesele w Polsce – czym jest?

Jak zdefiniować wesele w Polsce? To tradycyjna uroczystość, która zazwyczaj odbywa się bezpośrednio po ceremonii ślubu. To specyficzna ceremonia rytualna, mająca zakorzenienie w systemie norm prawnych i zwyczajach religijnych.

Zwyczaj wspólnego świętowania momentu połączenia węzłem małżeńskim dwojga ludzi podczas wesela jest tak stary jak sam obrządek. Ma wielkie znaczenie dla Państwa Młodych – utrwala więzy rodzinne i przyjacielskie. Wzmacnia poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa, wskazując na krąg ludzi, dla których są oni ważni. Ma też jednak wymiar społeczny. To legitymizacja nowego związku i publiczne usankcjonowanie jego istnienia.

Dworska Sala Balowa – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Wesele jest głęboko zakorzenione w kulturze i zwyczajach. Zabawa ta ma ustalony przebieg i formułę. Niezależnie od przyjętej konwencji jej głównymi elementami są wspólna biesiada i zabawa, na ogół połączona z tańcami. Wyrażają one radość z połączenia Młodej Pary węzłem małżeńskim. Jest pierwszym i najważniejszym wspólnym przedsięwzięciem nowożeńców.

Wesele w Polsce czy za granicą?

Coraz częściej studiujemy na zagranicznych uczelniach. Często też przeprowadzamy się za granicę za pracą. Poślubiamy cudzoziemców. I nawet jeśli nie na całym świecie, to na pewno w zjednoczonej Europie czujemy się jak w domu. Gdy więc pojawia się myśl o ślubie i weselu, zadajemy sobie pytanie – jakie miejsce na wesele wybrać? Poszukać sali weselnej w Polsce czy za granicą? Mimo wszystko wiele par, nawet jeśli mieszka poza krajem, decyduje się na wesele w Polsce. Narzeczeni podkreślają wyjątkowy klimat podczas wesel w Polsce i ogromny wybór obiektów weselnych, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Jeśli chodzi o wesele – Dolny Śląsk to istne zagłębie usług weddingowych. Bogactwo dworków, pałacyków, zameczków i sal weselnych czy restauracji, zwłaszcza w Karkonoszach, a przy tym łatwość dojazdu choćby z Wrocławia i pobliskich Niemiec czyni ten region idealnym miejscem na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak”. Najfajniejsze wesela – tylko w Polsce!

Pobyt i wesele w Polsce – co warto wiedzieć?

Polskie firmy, domy weselne i wedding managerowie w większości utrzymują wysoki, europejski standard usług. Większość doskonale włada też językiem angielskim lub niemieckim i zwykle jeszcze jakimś językiem dodatkowym. Ponadto wszyscy posługują się biegle kanałami komunikacji, jakie zapewnia Internet i nowoczesne media. Można zatem całe wesele przygotować z zagranicy. Najlepiej na dowolnym komunikatorze albo mailowo omówić szczegóły ślubu i wesela w Polsce. Nie ma konieczności przyjazdu dla załatwienia drobnych rzeczy. Również większość formalności można załatwić zdalnie. Dobrą praktyką i najwygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu formalne załatwienie ślubu w kraju, w którym przebywa się na co dzień. A w Polce urządzenie na przykład ślubu wyznaniowego, humanistycznego albo po prostu hucznego wesela. Takie rozwiązanie pomoże uniknąć obaw o dopełnienie formalności, na przykład przesłanie w odpowiednim czasie informacji do urzędu o ślubie konkordatowym. Wtedy też na własnym weselu po prostu będziemy się dobrze bawić.

Wesele w Polsce, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Co też ważne, wesele w Polsce i wszystkie dodatkowe usługi ślubne mogą być sporo tańsze niż za granicą. Pozwoli nam to wydać zaoszczędzone pieniądze na dodatkowe atrakcje ślubne albo po prostu spędzenie w Polsce od razu podróży poślubnej. A jeśli zechcemy, możemy to dodatkowo zrobić w gronie najbliższych nam osób.

Jak dojechać z lotniska  do Sosnówki koło Karpacza?

Najbliższe duże lotnisko po polskiej stronie Karkonoszy znajduje się we Wrocławiu. Ale oczywiście wewnątrz Unii Europejskiej wszędzie jest podobny standard. Dlatego też można równie dobrze do Sosnówki koło Karpacza dojechać z lotniska w Pradze, Dreźnie lub z Berlina. Z tych bliższych lotnisk czas przejazdu to około 2 godziny. W przypadku dużego wesela i większej liczby gości z zagranicy można wynająć autokar i wygodnie dojechać z lotniska do Dworu Korona Karkonoszy. Można też zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu transportu z lotniska do organizatora wesela w Polsce. Czas przejazdu goście weselni z pewnością wykorzystają już na wstępną integrację. Dzięki temu we wspomnieniach nasze wesele zorganizowane w Polsce zapamiętane będzie jako długa i wspaniała zabawa. W pewnym sensie będzie to również nawiązanie do dawnych szlacheckich tradycji weselnych, kiedy to wesele trwało co najmniej kilka dni.

Wesele w Polsce dla par z Niemiec

Żeby zorganizować udane wesele w Polsce dla par z Niemiec czy też innego kraju, wcale nie trzeba ciągle tu przebywać i osobiście wszystkiego załatwiać. Wystarczy współpraca z doświadczonym wedding managerem, który wszystkiego dopilnuje. Pomoże nam znaleźć i wynająć odpowiednią salę weselną, pokoje dla gości czy fotografa. zajmie się także wieloma innymi rzeczami – znajdzie dekoratorkę, kwiaciarkę, załatwi formalności, wynajmie samochody czy autokary oraz doradzi, jakie atrakcje na wesele wybrać.

Wesele w górach, Karkonosze

Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że taki doświadczony organizator wesel doskonale zna lokalny rynek i wszystkich podwykonawców. Wie dokładnie, jakiego typu usługi oferują i czego się spodziewać, jeśli chodzi o ich jakość. Może nam przedstawić propozycję scenariusza przebiegu uroczystości ślubnej i wesela za pośrednictwem Internetu. Również oferty poszczególnych usługodawców można przecież rozpatrzyć zdalnie. Dziś jest to o tyle prostsze, że większość pracowników usług weselnych to młodzi ludzie, którzy doskonale znają języki obce i nie będzie żadnej bariery komunikacyjnej. Również w urzędach wiele rzeczy da się załatwić zdalnie, a nasz koordynator ślubny w Polsce może pomóc też w znalezieniu tłumaczy przysięgłych czy też pośredniczyć w ustaleniu poszczególnych terminów. 

Blok CTA

Wymarzone wesele w Polsce?

Tylko w Karkonoszach!

Wesele w Polsce dla par mieszkających za granicą może być też bardzo korzystne finansowo. Koszt wielu usług, hotelu czy też cateringu weselnego z pewnością będzie niższy niż w krajach położonych bardziej na Zachód. Również słabość polskiej waluty powoduje, że wydając tę samą kwotę w Polsce możemy mieć dużo wyższy standard i pozwolić sobie na dużo więcej, niż na przykład w Niemczech. A do tego dochodzi jeszcze ten plus, że jeśli zechcemy, to można umówić się na rozliczenia w dowolnej walucie. Kolejnym atutem jest to, że organizując wesele w Polsce dla par z Niemiec i ich gości będzie można poczuć lokalny folklor. A przedłużając nieco pobyt, zagwarantować sobie dodatkowo wspaniały mini urlop z wieloma atrakcjami.

Wesele w górach

Wesele w Polsce – dlaczego warto?

Pobyt i wesele w Polsce od dawna już nie jest przygodą survivalową, tylko profesjonalnie przygotowaną usługą na najwyższym europejskim poziomie. Przyśpieszenie gospodarcze po wejściu Polski do UE spowodowało powstanie wielu nowoczesnych domów weselnych. Dodatkowo zrewitalizowano wiele zabytkowych obiektów – parków, pałaców, zamków i dworów. W wielu z nich można przygotować niezapomniane przyjęcie ślubne w oryginalnych historycznych wnętrzach. Dobrym przykładem jest Dwór Korona Karkonoszy  w Sosnówce koło Karpacza. W tym niedawno odrestaurowanym stylowym dworze weselnym znajduje się jedna z najpiękniejszych sal balowych w regionie.  

Europejskie wesele w Polsce

Jeśli Para Młoda na stałe mieszka za granicą i nie ma ochoty załatwiać formalności ślubnych poza miejscem stałego pobytu, jest świetne rozwiązanie: ślub za granicą, a wesele w Polsce! Coraz częściej narzeczeni decydują się na taki krok. Zawierają wtedy małżeństwo bez zbędnych ceremonii, a właściwą imprezę weselną urządzają w Polsce. Ewentualnie w Polsce urządzają jeszcze wzruszającą, zindywidualizowaną ceremonię humanistyczną. Ślub za granicą ma charakter poniekąd „techniczny”, a gości Para Młoda zaprasza na prawdziwe wesele, które odbywa się już w Polsce. W ten sposób mamy prawdziwie europejskie wesele w Polsce!

Sala weselna Sosnówka

W zależności od tego, ilu gości weselnych zaprosimy, będziemy potrzebować sali weselnej na kameralny ślub albo sali balowej na huczne, polskie wesele w górach. Oczywiście istnieje mnóstwo opcji pośrednich. Możemy urządzać polskie wesele na 50, jak i na 100 czy 200 osób. Jak jednak dobrać odpowiednią salę weselną do liczby gości? Doświadczony organizator wesel ma na to proste rozwiązanie.

Sala weselna Dolny Śląsk

Na przykład w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza nie tylko można wybrać odpowiednią salę weselną, ale też tak zaaranżować Dworską Salę Balową, by dla gości czy orkiestry było optymalnie dużo miejsca. Sala weselna Sosnówka daje po prostu wiele możliwości układu stołów, aranżacji ślubu i przyjęcia weselnego z wykorzystaniem wewnętrznej antresoli, a także sąsiedniej Sali Złotej, Sali Kominkowej lub Sali Refektarz. Zaletą tej sali weselnej w Sosnówce jest też to, że można mieć cały dom weselny, włącznie z ogrodem i pokojami gościnnymi dla gości, na wyłączność. W ciepłych miesiącach coraz chętniej Pary Młode wybierają też opcję ślubu i wesela w ogrodzie.

Dojazd i noclegi w Polsce dla gości weselnych z Niemiec

Dolny Śląsk graniczy bezpośrednio z Niemcami i Czechami. Na przykład do bardzo popularnych górskich kurortów, jakim są Karpacz albo Szklarska Poręba, od granicy z Niemcami dzieli nas zaledwie około godziny jazdy. Dodatkowo warto przypomnieć, że drogi w Polsce w dużej mierze zostały zmodernizowane już po naszym wejściu do Unii Europejskiej, czyli stosunkowo niedawno. Dzięki temu ich standard nie odbiega od tego, co widzimy na Zachodzie. Oznacza to, że podróż na przykład do Sosnówki koło Karpacza i w Karkonosze to po prostu wygodna przejażdżka. Za to na miejscu czeka na nas wysokiej jakości obsługa, wyśmienita kuchnia i bardzo ciekawe wrażenia estetyczne.

Europejskie menu na wesele w Polsce

Wesele w Polsce kojarzy się z tradycyjną kuchnią. Ale przecież nie jest tak, że w Polsce wszyscy żywią się przysłowiowym schabowym. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób ceni kuchnię innych krajów. Częste podróże zagraniczne – służbowe i wakacyjne oraz liczne restauracje z europejską i światową kuchnią sprawiły, że w Polsce pokochano jedzenie włoskie, francuskie, hinduskie czy tureckie. Wielu Polaków docenia znakomitą kawę, jaką delektują się Włosi, Hiszpanie czy Francuzi, więc bez problemu można znaleźć ją w polskim kawiarniach i restauracjach. Wielu Polaków pokochało także słodkie, południowoeuropejskie śniadania, więc włączono je na stałe do menu lokali gastronomicznych w Polsce.  

Kuchnia europejska w Polsce

Tak więc nie bójmy się, że podczas wesela w Polsce nasi europejscy goście nie będą mogli raczyć się wyśmienitą kawą czy chrupiącymi croissantami na śniadanie. Także inne posiłki na pewno uda się skomponować pod gust wszystkich weselników – dobre domy weselne, jak na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza, oferują do wyboru ponad 200 potraw, w tym wiele dań kuchni europejskiej i doskonałą rzemieślniczą kawę, a do tego domowe dżemy i konfitury o niepowtarzalnym smaku.

Wesele w Polsce wczoraj i dziś

Ślub w Polsce, podobnie jak w innych krajach, od początku był uważany za ważną społecznie ceremonię. Małżeństwo to poniekąd instytucja. Jeszcze w czasach sprzed zaistnienia polskiej państwowości, u Słowian za pełnoprawnego członka społeczeństwa uważano dopiero człowieka żonatego. Podobno nawet nie znano określenia na człowieka dorosłego, a nieżonatego! To pokazuje, że tylko bycie w związku uważano za stan naturalny.

Oczywiście kiedyś zawarcie związku małżeńskiego to była poniekąd konieczność. Człowiek mógł funkcjonować jedynie w rodzinie. To ona stanowiła podstawę życia społecznego i ekonomicznego. Także gospodarczego i nawet politycznego, w przypadku wyższych sfer. Stąd też wziął się zwyczaj zapraszania na wesele wielu gości. Skoro zawarcie małżeństwa miało charakter obrządku publicznego, to weselnicy równocześnie pełnili rolę świadków. Duże wesele było także symbolem statusu.

Małżeństwo – obowiązek czy wybór?

Jeszcze w XIX wieku scenariusz życia w przypadku kobiet był tylko jeden – zamążpójście. Oczywistym więc jest, że wyjście za mąż stanowiło cel życia każdej kobiety. Teraz mamy do wyboru wiele możliwych dróg, ale i tak zwykle marzymy o tym, że znajdziemy swą platońską drugą połówkę i z nią właśnie spędzimy życie. Nie dlatego, że tylko w ten sposób możemy znaleźć zabezpieczenie finansowe i zapewnić sobie pozycję społeczną, jak kiedyś, lecz po prostu – z miłości.

wejście na salę weselną: jaki utwór?

W 2. połowie XIX wieku przytaczano nawet statystyki mające świadczyć o tym, że stan bezżenny jest szkodliwy dla zdrowia i moralności! Podobno osoby niepozostające w związkach małżeńskich miały większą skłonność do popełniania przestępstw, inklinacje do chorób psychicznych i popełniania samobójstw. Ponadto ówczesna mentalność kazała przypisywać osobom samotnym felery urody, takie jak nadmierna bladość, nieestetyczne wysypki, podkrążone oczy i ciągłe westchnienia… Dziś patrzymy na to wszystko z przymrużeniem oka, ale może jednak nie ma co czekać – już dziś rezerwujmy salę weselną!

Ślub w Polsce

W antropologii kulturowej ślub to jeden z tak zwanych „obrzędów przejścia”. Młoda Para zyskuje, w danej społeczności, oficjalny status rodziny. Oznakami tej zmiany statusu są określone przedmioty i rytuały. Jakie? Symbolicznym gestem zakończenia aktu zaślubin jest pocałunek Młodej Pary. A obrączki ślubne, w Polsce noszone na palcu serdecznym prawej dłoni, są widomym znakiem pozostawania w związku małżeńskim.

Tradycje weselne w Polsce – przed ślubem      

Jak wszędzie indziej, tradycje weselne w Polsce miały podkreślać rangę wydarzenia i przypominać, że założenie rodziny jest ważne dla całej społeczności, nie tylko dla samych zainteresowanych. Tak więc obrzędy publiczne, będące swoistym spektaklem, w którym „aktorzy” grali ściśle określone role, trwały najczęściej kilka dni i gromadziły sporą liczbę „publiczności”.

Oczywiście sam przebieg uroczystości zależny był od epoki, miejsca oraz statusu społecznego i ekonomicznego Młodej Pary i ich rodzin, jednak można znaleźć pewne elementy wspólne.

Zwykle najpierw mieliśmy do czynienia z swatami, swoistym „wywiadem matrymonialnym”. Poważani członkowie danej społeczności próbowali wybadać, czy małżeństwo ma szanse dojść do skutku. Jeśli prognozy były pomyślne i rodzice Panny Młodej udzielali zgody, następowały zaręczyny, zwane też zrękowinami. Jeśli nie, pozostawała rekuza, czyli odmowa.

Pierścionek zaręczynowy

Pierścionek dla narzeczonej, dziś niezbędny element ceremonii zaręczyn, nawet tych najbardziej prywatnych, pojawił się dopiero w XVII-XVIII wieku w sferach arystokracji. Wcześniej wymieniano się wiankami. Pierścionki też początkowo otrzymywały obie strony, nie tylko kobieta. Mężczyzna wręczał swej wybrance sygnet rodowy, a panna dawała mu swój pierścionek; często był to klejnot rodzinny.

Ponadto podczas zaręczyn narzeczeni wymieniali zwyczajowe dary. Mężczyzna dostawał od swej przyszłej żony własnoręcznie przez nią uszytą koszulę, w której powinien potem brać ślub. Z kolei Pan Młody powinien podarować narzeczonej skórzane trzewiki.

Blok CTA

Szukacie idealnego miejsca na wesele?

Gwarantujemy niezapomniane chwile ♥

Tradycje weselne w Polsce – ślub

Dzień ślubu poprzedzał tak zwany dziewiczy wieczór, podczas którego Panna Młoda wiła wianki i rózgę weselną. Wianek był kiedyś jednym z podstawowych atrybutów Panny Młodej. Podczas wesela w orszaku Młodej Pary powinni iść jedynie nieżonaci drużbowie i niezamężne druhny, a starosta weselny miał czuwać nad przebiegiem uroczystości.  

Tradycje weselne – powitanie Pary Młodej chlebem i solą

Od średniowiecza datuje się zwyczaj obsypywania młodych owsem, chmielem lub żytem, symbolami płodności. Po ślubie kościelnym następowała uczta weselna, na której potrawą obowiązkową był kołacz, czyli słodkie ciasto symbolizujące dobre i dostatnie życie. Także zwyczaj wręczania prezentów Parze Młodej ma długą tradycję.

W czasie zabawy i tańców Państwo Młodzi opuszczali towarzystwo i odprowadzono ich do łożnicy (głównie na wsi). Odbywały się pokładziny, którym towarzyszyły śpiewy, tańce i żarty.  

Wesele Sosnówka, Dwór Korona Karkonoszy

Po nocy poślubnej obcinano Pannie Młodej warkocz i wkładano czepek. W ten sposób odbywał się obrzęd oczepin. Następnie miały miejsce przenosiny do domu Pana Młodego. Witano tam młodych małżonków chlebem i solą, a potem zaczynała się kolejna uczta. Po drodze trzeba się było liczyć z koniecznością „wykupywania” Panny Młodej, gdyż sąsiedzi stawiali bramy i domagali się alkoholu czy słodyczy w zamian za przepuszczenie orszaku ślubnego. 

Polskie wesela – nowe zwyczaje

Obecnie jesteśmy świadkami powstawania nowych tradycji weselnych. Pojawiły się takie zwyczaje jak:

 • lista podarunków ślubnych – jeśli Młoda Para w ogóle chce dostać prezenty rzeczowe, szykuje spis konkretnych przedmiotów
 • specjalnie aranżowane sesje fotograficzne – najpierw przed ślubem, potem po ceremonii
 • strojenie samochodu wiozącego Młodą Parę oraz płotów przy domu weselnym
 • wybieranie motywu przewodniego wesela, by dekoracje i aranżacje były spójne
 • szykowanie dodatkowych atrakcji dla gości podczas wesela
 • obdarowywanie weselników drobnymi upominkami na pamiątkę wspólnej zabawy
 • zakładanie specjalnej strony internetowej ze zdjęciami i filmami ze ślubu i wesela.

namiot weselny: para młoda

Dom weselny w Polsce

Polskie tradycje weselne to przede wszystkim huczna zabawa i radość. Oczywiście nikt z nas nie pamięta, jak wyglądały wesela 100 lat temu, ale ze ślubów naszych babć czy rodziców możemy już zobaczyć zdjęcia czy filmy. Domy weselne w Polsce nie były wtedy jednak jeszcze znane. Moda na nie przyszła nieco później. W tamtych czasach organizowano wesela głównie w restauracjach, a na wsiach w świetlicach, remizach albo po prostu w stodołach. W tym ostatnim przypadku termin ślubu i wesela musiał być dopasowany do rocznego rytmu prac polowych. Chodziło o to, by stodoła po prostu była pusta, a taka najczęściej była przed żniwami czyli latem. Stąd też być może przekonanie, że wesele latem jest lepszą opcją niż kiedy indziej.

Sala na wesele Dolny Śląsk

Dziś domy weselne w Polsce są budowane tak, by zapewnić świetną zabawę przez cały rok. Co więcej, nawet starsze obiekty, jak pałace, zamki czy dwory chcąc przyciągnąć Pary Młode unowocześniły swoje reprezentacyjne sale. Zamontowano w nich klimatyzację na lato, odpowiednie ogrzewanie na zimę i wszelkie nowinki techniczne, jak oświetlenie czy nagłośnienie. Dlatego dziś dom weselny w Polsce to nie tylko nowobogacki pałacyk, ale również wiele ciekawych obiektów z charakterem i tradycją.

Najlepsze miejsca na wesela w Polsce

Miejsce na ślub w Polsce – co wybrać? Dolny Śląsk? A może jednak Górny, ze swym postindustrialnym urokiem i wieloma zabytkami techniki, idealny na wesele (a zwłaszcza sesję fotograficzną!) dla fanów motoryzacji czy miłośników steampunka? Może jednak wybrać góry? Tylko które? Pieniny? Tatry? Magiczne, pełne tajemnic Karkonosze, w których przy okazji podróży poślubnej znajdziemy złoty pociąg? Kaszuby czy Mazury albo Pomorze? Z pewnością w każdym z tych regionów znajdziemy odpowiednią salę weselną.

Wesele w górach

Na pewno jeden z najciekawszych turystycznie regionów to Dolny Śląsk, a zwłaszcza Dolina Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Sale weselne

Jedną z piękniejszych sal weselnych w Dolinie Pałaców i Ogrodów dysponuje Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. Zachwyca urodą i ma mnóstwo zalet: to jedna z najwyższych sal w Kotlinie Jeleniogórskiej. Ma piękny, energetyczny kolor – to żywa, lecz elegancka czerwień w połączeniu z białym drewnem. Przepiękny, wysoki sufit z białym, ozdobnym belkowaniem. Kawiarnia na antresoli. Bezpośrednie wyjście do wspaniałego ogrodu, z ponad 100 gatunków roślin i różanym zakątkiem. Czy trzeba wymieniać więcej? Dodajmy jeszcze spektakularne widoki na panoramę Karkonoszy i zalew Sosnówka. Efektowne zdjęcia ślubne gwarantowane!

Polskie wesele – obrzędy

Co to właściwie znaczy: „polskie wesele”? Jak je zdefiniować? I czy w ogóle w dzisiejszych czasach, w dobie homogenizacji społeczeństw, zwłaszcza w kręgu kultury europejskiej, można wyróżnić jakieś cechy charakterystyczne dla wesel czy ślubów w Polsce? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, tym bardziej, że w branży weselnej pozostajemy pod przemożnym wpływem obrazów i klisz, powtarzanych w popularnych filmach. I siłą rzeczy kopiujemy te wzorce.

Tradycyjne polskie wesele

Tradycje weselne zależne są oczywiście od kręgu kulturowego, społecznego i ekonomicznego, z jakiego wywodzą się przyszli małżonkowie. Często to liczba gości – zaproszonych na ślub czy wesele – świadczy o statusie społecznym czy majątkowym Pary Młodej i ich rodzin. Zwykle to duże wesele uznawane jest za wesele tradycyjne.

Zwyczajowo wesele oznacza wystawny, tłumny, kosztowny i wielodniowy ceremoniał. Towarzyszą mu muzyka i tańce, jedzenie i picie. Polskie tradycje weselne wymagają także przestrzegania swoistego weselnego savoir-vivre’u, który określa przyjęte zachowania zarówno Pary Młodej, jak i innych uczestników uroczystości.

sukienka na wesele biała

Dziś, myśląc o weselu, najczęściej oczyma wyobraźni widzimy sceny jak z amerykańskiego filmu. Ojciec Panny Młodej prowadzi ją do ołtarza (umiejscowionego często na świeżym powietrzu), a małe dzieci sypią kwiatki. Więc jak wygląda wesele w Polsce? Czy to faktycznie tylko „podróbka” tych amerykańskich imprez? Czy wesela w Polsce są urządzane na wzór tych, które tak często widujemy na ekranie?  

Wesele Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Mimo wszystko można wyróżnić kilka charakterystycznych dla naszej kultury elementów wesel. Tradycyjne wesele w Polsce wymaga dopełnienia pewnych rytuałów.  

 • Ślub w parafii Panny Młodej – tradycja nakazuje, by tam odbył się ślub.
 • Błogosławieństwo Pary Młodej – przed ślubem rodzice błogosławią Młodą Parę, aby ta żyła w zgodzie i szczęściu. Często odbywa się to przy domu Panny Młodej.

Brama weselna

 • Brama weselna – to rodzaj wykupowania Panny Młodej. Tradycja obecna głównie na wiejskich weselach w Polsce. Sąsiedzi Pary Młodej na trasie prowadzącej do kościoła lub do domu weselnego ustawiają bramki, a świadek musi “zapłacić” alkoholem, czasem słodyczami, aby ślubny orszak mógł jechać dalej.
dekoracje krzeseł na ślub: inspiracje
 • Strój Panny Młodej – welon lub wianek jako symbol niewinności i czystości.
 • Koszty wesela – zwyczajowo Panna Młoda płaci za gości i jedzenie, a Pan Młody pokrywa koszty alkoholu i zespołu.
 • Powitanie chlebem i solą – po ślubie Para Młoda przed progiem sali weselnej witana jest chlebem i solą przez rodziców. Musi spróbować chleba, aby nigdy go nie zabrakło, oraz wypić kieliszek wódki na szczęście. 

Początek wesela

 • Przeniesienie Panny Młodej przez próg – Pan Młody wnosi swoją ukochaną do domu weselnego.
 • Bal – im większa liczba gości weselnych, tym lepiej.
 • Pierwszy taniec Pary Młodej – to jednocześnie sygnał do rozpoczęcia zabawy.

Polskie wesele – rytuały

 • Toast wzniesiony szampanem i stłuczenie kieliszków przez Młodą Parę – na szczęście.

Tort na weselu

 • Tort weselny – musi pojawić się na każdym weselu. Wróży słodkie życie Młodej Parze.
 • Wspólne odśpiewanie „sto lat” przez gości weselnych.
 • Oczepiny – Panna Młoda rzuca welon lub bukiet w stronę zebranych panien. Z kolei Pan Młody rzuca muszką czy krawatem w stronę kawalerów.
 • Poprawiny – jeszcze niedawno dwudniowe wesele to był standard. Dziś coraz częściej nie urządza się poprawin, ewentualnie tylko wspólne, późne śniadanie dla przyjezdnych gości.

Wesela w Polsce czy za granicą – co lepsze?

Czy urządzić wesele w Polsce, czy za granicą? Większość naszych rodaków chciałaby mieć takie dylematy. A co za tym idzie, takie możliwości…

Czy wesela w Polsce mają więcej plusów niż te zagraniczne? Wesela w Polsce to przede wszystkim niższe koszty i możliwość zaproszenia wszystkich gości, na których nam zależy. Oczywiście część pojechałaby także za granicę, ale z pewnością nie wszyscy. Choćby ze względu na czas. Wyjazd za granicę często wiąże się z koniecznością dłuższego urlopu. To też konieczność wcześniejszej rezerwacji biletów lotniczych czy hotelu. Z pewnością wesele za granicą oznacza wyższe koszty.

Obiad weselny – tradycja czy nowoczesność?

Niezależnie od tego, jaka będzie liczba gości weselnych, czy wesele odbędzie się w domu Panny Młodej czy też w restauracji, polskie tradycje wymagają, aby podać wszystkim obiad weselny. W przypadku dużego wesela jest to nie lada wyzwanie. Dlatego zwłaszcza w przypadku hucznego wesela najwygodniej jest jednak skorzystać z usług domu weselnego. Obiad weselny to zwykle pierwsze danie w postaci rosołu, żurku lub nieco nowocześniej, na przykład zupy krem z dowolnych warzyw.

Catering na wesele

Drugie danie nie jest już takie oczywiste. Choć jeśli wesele jest z większą liczbą gości z Polski, to oczywiście królują dania mięsne, surówki, ziemniaki albo kluski śląskie. Obowiązkowo po weselnym obiedzie musi być też deser. I tutaj im większa niespodzianka dla gości weselnych, tym lepiej. Bo niezależnie od ich upodobań i przywiązania do tradycji, deser weselny powinien po prostu wywołać kulinarny zachwyt. Ciasto weselne i tak zwany słodki stół na weselu pojawiają się na ogół dopiero po obiedzie. Bezpośrednio po powrocie ze ślubu, jeśli przerwa do obiadu weselnego wydaje się zbyt długa, zawsze oczywiście można podać przystawki.

Słodkie podziękowania dla gości weselnych – na co postawić?
Candy bar

Tak wyglądają polskie tradycje weselne. Jednak dziś coraz częściej odchodzi się od nich na rzecz sprawienia Parze Młodej i gościom kulinarnej niespodzianki. Współcześnie zmawiając obiad weselny musimy też uwzględnić coraz większą grupę ludzi niejedzących mięsa i osoby mogące mieć różne alergie pokarmowe. Dlatego dobry dom weselny podaje również informacje o składnikach pożywienia, na przykład w dostępnym dla gości menu weselnym.

Sale weselne i nocleg dla gości

Wesele w Polsce to zwykle dobra zabawa do białego rana. Musimy zatem pomyśleć również o noclegach dla gości weselnych. Wesele w górach z noclegiem to coraz bardziej popularna opcja. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest po prostu urządzenie ślubu i wesela w takim obiekcie, który oferuje zarówno piękną salę weselną, jak również pokoje dla gości weselnych. Najlepiej butikowe, z ciekawym wystrojem. Parze Młodej również będzie dużo wygodniej mieć wszystko w jednym obiekcie weselnym. Wtedy przyjedzie w jedno miejsce, gdzie będzie mogła po prostu cieszyć się swoją uroczystością. Wszyscy będą mogli spokojnie się rozgościć, ewentualnie jeszcze ustalić jakieś drobne szczegóły co do ślubu i wesela i zwyczajnie zająć się sobą. A o umówionej godzinie po prostu wyjść z apartamentów na ślub, a później na wesele.

Również w trakcie samej uroczystości można spokojnie się odświeżyć, przebrać czy też przez chwilkę odpocząć. Wszak dla Panny Młodej i Pana Młodego wesele to niemal maraton. Ślub to niewątpliwie duże zobowiązanie towarzyskie i wielkie przeżycie. A wesele oznacza przyjmowanie życzeń, prezentów, gratulacji, toastów, to kolejne tańce i niewątpliwie ciągłe bycie w centrum uwagi i wydarzeń.

Jak widać, wybierając sale weselne i nocleg dla gości warto zadbać również o swoją wygodę i komfort. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór takiego domu weselnego, w którym będziemy mieli to wszystko, plus jeszcze dodatkowe przestrzenie, ogród i obsługę do wyłącznej dyspozycji.

stylowe apartamenty pokoje saloniki

Miejsce na wesela w Polsce – co wybrać?

Góry czy morze? A może jeziora? Jakie jest najlepsze miejsce na wesela w Polsce? Trudny wybór. Możemy kierować się:

 • swoimi upodobaniami – jeśli każdy zimowy weekend spędzamy szusując na stokach, a w inne pory roku przemierzamy górskie szlaki, wiadomo, że najlepszym miejscem na nasze wesele będą góry. Chyba że jesteśmy zapalonymi żeglarzami, i co roku czekamy z utęsknieniem na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego. Wtedy wybierzmy jeziora. A jeśli nade wszystko kochamy spacery po plaży i szum morskich fal, to nasze miejsce na wesele w Polsce jest tylko nad morzem!   

Gdzie wesele w Polsce?

 • lokalizacją – zastanówmy się, gdzie najłatwiej nam i naszym gościom będzie dojechać, jeśli byłoby to wesele wyjazdowe. A co za tym idzie, w którym regionie Polski najprościej będzie nam zorganizować naszą ślubną imprezę.
 • kwestiami finansowymi – jeśli zależy nam na niskich kosztach, wybierzmy raczej bliską lokalizację. W takim przypadku miejsce na wesele w Polsce powinno być położone dość blisko miejsca naszego – i naszych gości – zamieszkania. Odpadnie kwestia opłacenia hotelu i zorganizowania dojazdu dla weselników. 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, gdzie urządzane są najlepsze wesela w Polsce. Pewnie gdyby spytać o to kilka czy kilkanaście osób, odpowiedzi byłyby odmienne. Każdy, bazując na własnych doświadczeniach czy zasłyszanych opowieściach, poleciłby inne miejsce.

Gdzie ślub w Polsce?

Polskie góry – a szczególnie Karkonosze – mają w sobie coś magicznego. Liczne doliny, wartkie potoki, szczyty o urozmaiconej rzeźbie z ponad 1600-metrową Śnieżką na czele. To wszystko sprawia, że Karkonosze każdego roku przyciągają wielu turystów z najbardziej odległych zakątków kraju, a nawet spoza jego granic. W regionie panuje niezwykle romantyczna, bajeczna aura, która idealnie pasować będzie do magicznego charakteru dnia ślubu. Decydując się na wesele w górach, otrzymujemy niepowtarzalną okazję na zrobienie wyjątkowych zdjęć ślubnych.

ślub Jelenia Góra - panorama

Ile kosztuje wesele w Polsce?

Cena wesela w Polsce zależeć będzie w dużej mierze od tego, czy planujemy wesele w wersji ekonomicznej czy raczej de luxe… Wiadomo, że ta sama rzecz czy usługa, abstrahując nawet od kwestii weselnych, może kosztować 10, a może 100 czy 1000 złotych. Podobnie jest przy organizacji ślubu i wesela. W dużej mierze od nas zależy, ile wydamy. Oczywiście są pewne koszty, które trudno jest zminimalizować, ale w większości wypadków cena wesela w Polsce zależy, po pierwsze, od naszych możliwości, oraz po drugie, od naszych oczekiwań i marzeń dotyczących tego jedynego dnia w życiu.

Koszt wesela w Polsce

Jaki jest więc średni koszt wesela w Polsce? Przy szybko rosnącej inflacji takie dane szybko się dezaktualizują. Jedno jest pewne – wesela w Polsce 2023 roku na pewno będą kosztować więcej niż obecnie. A przy planowaniu budżetu weselnego z tak dużym wyprzedzeniem trzeba wziąć pod uwagę nie tylko aktualny poziom inflacji, lecz także ogólną sytuację gospodarczą i polityczną. Tak czy inaczej powinniśmy założyć margines błędu na jakieś 20 procent.

Jak obliczyć koszt wesela? Z pomocą mogą nam przyjść specjalne aplikacje. Istnieją takie, które pozwalają dość szczegółowo zaplanować budżet ślubny. Aby ułatwić sobie zadanie, warto skorzystać z jednego z gotowych szablonów.

Bardzo trudno stwierdzić, jaka jest średnia cena wesela w Polsce. Wiadomo, że średnią mocno zawyżać będą wesela celebrytów, o których czasem donoszą plotkarskie media – sama obrączka kosztuje wtedy nawet kilkanaście tysięcy złotych… A koszt takiego wesela potrafi równać się cenie luksusowego apartamentu w centrum stolicy. Są to sumy dla zwykłych śmiertelników raczej kosmiczne.

Urządzanie ślubu gry i zabawy z gośćmi

Tak więc ile kosztuje wesele w Polsce obecnie? Ile chcemy i ile możemy wydać.

Para Młoda na skuterze

Koszty wesel dawniej…

Kiedyś władze dość często starały się regulować kwestię wydatków weselnych. Na przykład w średniowieczu Rada Miejska Wrocławia wprowadziła bardzo szczegółowe rozporządzenia dotyczące przyjęć weselnych. W tamtej epoce, i przez kolejnych kilkaset lat, śluby i wesela były przede wszystkim okazją do zawierania sojuszy czy umów. Miały charakter ekonomiczny i polityczny, w mniejszej mierze prywatny. Musiały więc być duże, huczne i urządzane „na bogato”. Często ich przepych i wystawność aż kłuły w oczy. Może warto powtórzyć luksusowe wesele Wrocław?

Jesienna Para Młoda

W związku z tym na przestrzeni wieków wydawano coraz to nowe prawa, mające regulować nawet najdrobniejsze szczegóły uroczystości. Na przykład kwestie strojów Pary Młodej i gości, rodzaj prezentów dla Młodych Par, liczbę i rodzaj dozwolonych tańców, czas trwania imprezy, sposoby wynagradzania służby czy kucharzy. Uchwalano nawet przepisy określające dopuszczalne menu, czyli rodzaj i ilość wiktuałów, których można było użyć do przygotowania uczty weselnej, a także liczbę dań, jakie można było zaserwować gościom. Chodziło oczywiście o to, by uroczystości weselne nie były zbyt wystawne i, co za tym idzie, zbyt kosztowne. Chciano uniknąć sytuacji takiej jak ta, kiedy to na wesele trębacza miejskiego z córką piekarza w 1493 roku zaproszono 720 gości! Wesele trwało 8 dni…  

Dziś już nikt nie zabroni wydać nam małej – a nawet i dużej! – fortuny na wesele. Wydatki zależą tylko od nas.

Cena wesela w Polsce – rama wydatków

Jakie elementy składają się na średni koszt wesela w Polsce? Licząc, ile będzie nas kosztować wesele w Polsce, powinniśmy uwzględnić:

 • Zaproszenia
 • Obrączki
 • Stroje ślubne
 • Bukiet
 • Dekoracje kwiatowe
 • Inne dekoracje
 • Fryzjera
 • Makijażystkę
 • Fotografa
 • Zespół weselny/DJ-a
 • Nocleg dla gości
 • Animatora dla dzieci
 • Atrakcje dla gości
Dekoracja wejścia do sali weselnej: zrób to sam!

Atrakcje na wesele

Jeśli chcesz umilić gościom czas na weselu, możesz skorzystać z dodatkowych atrakcji. Czym zaskoczyć gości weselnych? Zastanów się, jakie atrakcje pasują do motywu przewodniego Twojej imprezy. Wesele folkowe? Polecamy plecenie wianków i układanie bukietów z polnych kwiatów. Glamour? Pokaz tańca i sztuczne ognie.

Blok CTA

Miejsce ma znaczenie…

Zarezerwujcie salę weselną swoich marzeń ♥

Bez względu na styl wesela, sprawdzą się atrakcje kulinarne.   

 • Drink bar – kolorowe drinki zawsze cieszą się dużym powodzeniem! Ich przygotowywaniem zajmuje się profesjonalny barman.
 • Show barmański – sztuczki z wykorzystaniem szkła i butelek w rytm energicznej muzyki na pewno zachwycą gości.  
 • Drink bar DIY – bar, w którym goście samodzielnie będą mogli przygotować drinki według specjalnej instrukcji.
 • Prosecco van – to musujące włoskie wino to aktualnie ulubiony trunek kobiet – atrakcja idealna!  

Bar piwny

 • Piwo rzemieślnicze – piwne bary wyglądają elegancko i pasują do każdego stylu wesela. Goście na pewno chętnie spróbują wyśmienitych piw IPA, lagerów i piw sezonowych Dworu Korona Karkonoszy w owocowych smakach, na przykład kultowego już piwa truskawkowego, wiśniowego czy grejpfrutowego. Także ciemne piwa, dla miłośników trunków o posmaku karmelu i kawy, znajdą swoich amatorów.
 • Bar z lemoniadą – atrakcja idealna na letni upał. Napoje zwykle dostępne są w różnych smakach: tradycyjnym, limonkowym, truskawkowym czy arbuzowym.

Słodkie atrakcje weselne

 • Budka z lodami – sprawdzi się zawsze! Bo któż nie lubi lodów…
 • Budka z bubble waffle – czyli z bąbelkowymi goframi. Powstają z nich rożki, których środek można wypełnić dowolnym nadzieniem.
 • Donut bar – pączki dobrze smakują nie tylko w tłusty czwartek…
 • Fontanna czekoladowa – można w niej maczać owoce lub słodkie pianki. Uwielbiana przez dzieci, oczywiście.
 • Food truck – mobilne kuchnie na kółkach mogą oferować bardzo różne menu, od pizzy poprzez burgery po azjatyckie pierożki. Jest w czym wybierać!
 • Sushi bar – warto wzbogacić tę atrakcję o pokaz live cooking. Sushi master na pewno oczaruje gości weselnych. 
 • Stół rybny – rzadko jeszcze spotykany na weselach, ale staje się coraz popularniejszy.

Wesele w Polsce – atrakcje wizualne

Jeśli chodzi o atrakcje wizualne, które mogą mile zaskoczyć naszych gości, także jest w czym wybierać. Możemy olśnić ich pokazem dronów, które „wymalują” imiona Pary Młodej na niebie. Także pokazy laserowe cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza że można je organizować również w budynku. Inne sprawdzone atrakcje dla gości to zimne ognie i bańki mydlane – lubią je wszyscy, bez względu na wiek. Można także wynająć iluzjonistę, który przygotuje profesjonalny pokaz sztuczek magicznych. Albo akrobatów, którzy zachwycą gości pokazami tańca połączonego z akrobatyką.

Dodatkowe atrakcje dla gości weselnych

Inne pomysły na atrakcje dla gości to bardzo popularne obecnie zdjęcia Instaxem. Fotografie te, gotowe natychmiast, robione przez samych gości, stanowią uroczą pamiątkę. Mogą być też od razu wykorzystane przy tworzeniu księgi gości, w której weselnicy wpiszą swoje życzenia dla Młodej Pary i ewentualnie wkleją zdjęcia. Fotobudka lub jej nowsza wersja, czyli magiczne lustro wciąż cieszą się dużą popularnością na weselach. Zdjęcia można podpisać, dodać emotikony, i od razu opublikować w necie. A może zdecydować się na pokaz zdjęć Pary Młodej? Prezentacja może być zapisem związku lub całego życia Panny Młodej i Pana Młodego. To ostatnie wzbudzi więcej śmiechu, bo Państwo Młodzi jako dzieci na pewno byli uroczy i zabawni!

Wesele w Polsce – atrakcje

Z kolei kasyno to idealna atrakcja dla wesel tematycznych, na przykład w stylu lat 20. XX wieku czy Casina Royal z agentem 007. Ciekawa propozycja dla gości to także studio tatuażu, oczywiście tymczasowego. Świetne przy weselach marynarskich czy gotyckich! Atrakcją budzącą wiele emocji na pewno jest mobilny escape room. Wszyscy lubią rozwiązywać zagadki! Oczywiście wersja na wesele trwa o wiele krócej, zaledwie kwadrans, więc więcej gości może skorzystać z tej zabawy podczas przyjęcia.

Ile się daje na wesele w Polsce?

Podobno dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale… Na to jasno postawione pytanie: Ile się daje na wesele w Polce? nie ma, niestety, równie jasnej odpowiedzi. A to bardzo ważne pytanie. Kwestia ta pojawia się zwykle zaraz po tym, gdy otrzymujemy zaproszenie na uroczystość weselną. Odpowiedzi może być kilka.

Jedni mówią, że należy dawać tyle, aby pokryć co najmniej opłatę za tak zwany talerzyk i ewentualny nocleg. Przeciwnicy tej tezy głoszą, że nie mają zamiaru sponsorować czyjegoś wesela. I że jeśli ktoś urządza przyjęcie, to pewnie go na to stać. A jeśli ktoś zaprasza rodzinę czy przyjaciół będących w trudniejszej sytuacji finansowej, to chyba nie spodziewa się od nich kokosów. Zaprasza niejako „na własne ryzyko”, licząc się z tym, że nawet koszt talerzyka mu się nie zwróci.

Para Młoda – wesele zima

Jeszcze inna szkoła głosi, że wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa albo od pełnionych podczas wesela funkcji. Zgodnie z tym rodzice Pary Młodej, rodzeństwo, rodzice chrzestni czy świadkowie powinni więcej włożyć do koperty, niż „zwykli” goście.

Z kolei niektórzy twierdzą, że wysokość podarowanej kwoty powinna zależeć od stopnia zamożności i pozycji społecznej gości. Oczywiście im wyżej goście się plasują, tym więcej powinni dać w kopercie na wesele. Nawiasem mówiąc, to zwyczaj włoskich rodzin. Tam właśnie przyjęto model, w którym zakłada się, że jeśli ktoś chce uchodzić za elitę, powinien stosownie do tego statusu obdarowywać krewnych i przyjaciół. Podsumowując – warto przyjąć zasadę: dajemy po prostu tyle, na ile nas stać.

Blok CTA

Wesele w górach?

Zarezerwuj termin już dziś!

Prezenty rzeczowe czy koperty?

Prezenty rzeczowe czy koperty? Co ucieszy Parę Młodą? W dzisiejszych czasach odchodzi się już zwykle od prezentów rzeczowych, chyba że Para Młoda sobie czegoś konkretnie zażyczy. Ale zdarza się to coraz rzadziej. Po prostu większość dorosłych Polaków (a związki małżeńskie są zawierane w coraz późniejszym wieku, w 2018 roku mediana wieku nowożeńców wyniosła 30 lat dla mężczyzn i prawie 28 lat dla kobiet), ma już urządzone mieszkanie i wszystko, co potrzebne do życia.

Kiedyś w prezencie ślubnym dawano na przykład zastawę stołową, pościel, czy sprzęt AGD. Ale czasy były trudniejsze, a wybór tych przedmiotów ograniczony. Teraz każdy może kupić sobie bez problemu taki model ekspresu do kawy, jaki sobie tylko zażyczy.

Prezent weselny – co podarować Młodej Parze?
Prezenty dla Młodej Pary

Ponadto model życia bardzo się zmienił, a co więcej, pojawiają się nowe mody. Wiele osób nie chce gromadzić zbędnych, ich zdaniem, rzeczy. Inni często się przeprowadzają, więc wolą żyć minimalistycznie. Coraz więcej jest też zwolenników nurtu zero waste, lub, w wersji umiarkowanej, less waste – oni też nie chcą kupować i gromadzić przedmiotów. Jeśli już decydują się na jakiś zakup, to często rzeczy używanych, z drugiej ręki.

A jednocześnie możemy mieć do czynienia z Parą Młodą z przeciwnego bieguna, która uważa, że musi mieć to, co aktualnie jest najnowsze, najszybsze i najbardziej trendy. W tym przypadku też trudno byłoby trafić z prezentem rzeczowym, więc lepiej nawet nie próbować.

Upominki dla gości – szykować czy nie?

Obdarowywanie gości drobnymi upominkami na zakończenie imprezy weselnej to sympatyczny zwyczaj, który przywędrował do nas z Zachodu. Stanowi dodatkową atrakcję i jednocześnie podziękowanie. Wręczając weselnikom podarki pokazujemy im, że doceniamy ich obecność na naszym weselu i cieszymy się, że mogli nam towarzyszyć w tym wyjątkowym momencie naszego życia.

Co wybrać na upominek? To naprawdę może być drobiazg, na przykład domowa nalewka w małych buteleczkach z odpowiednią etykietą z datą ślubu. Albo jakieś słodycze w specjalnie zaprojektowanym, pamiątkowym opakowaniu. Płyta ze zdjęciami Pary Młodej lub zdjęciami z wesela (jeśli fotograf zdąży!). Ciasteczka z miłosnymi cytatami albo małe słoiczki miodu, także z pamiątkowymi nalepkami. Ciekawą propozycją mogą być karykatury gości, wykonane przez zaproszonego artystę. Rysunki zrobione w trakcie przyjęcia goście będą mogli zabrać ze sobą na pamiątkę.
Tak naprawdę rodzaj upominku nie ma aż takiego znaczenia, bo liczy się sam gest!

Wesele w Polsce 2023 czy 2024 – co wybrać?

Tylko wesele last minute! Naprawdę warto, jeśli akurat dysponujemy pieniędzmi, które tak szybko tracą na wartości. I chwilą wolnego czasu. A ponadto i tak planowaliśmy ślub i wesele, tylko jakoś nie mogliśmy się zabrać za ich zorganizowanie. Zróbmy więc to szybko i bezboleśnie.

Przy weselu last minute nie będziemy zbyt długo rozważać różnych kwestii, typu jaki bukiet, jakie dekoracje. Odpadnie nam drobiazgowe ustalania każdego, najdrobniejszego nawet szczegółu ceremonii. Po prostu nie będzie na to czasu. Jeśli nie mamy problemu z szybkim podejmowaniem decyzji i nie lubimy dzielić przysłowiowego włosa na czworo, wesele urządzane na ostatnią chwilę jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Przynajmniej nie spędzimy kilku miesięcy zastanawiając się, czy suknia powinna być koronkowa, czy jednak gładka, i jakie zaproszenia wybrać.

Dekoracje weselne

Ponadto część Par Młodych nie chce czekać miesiącami na moment, w którym już oficjalnie powie sobie sakramentalne „tak” i decyduje się na wesele last minute. Oczywiście jeśli ktoś lubi mieć wszystko dopracowane i szczegółowo zaplanowane, z dużym wyprzedzeniem, takie wesele nie jest dla niego dobrą opcją.

Poza tym jest jeszcze jeden argument, finansowy. Za rok czy za dwa lata na pewno będzie drożej. Na razie trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać wesele w Polsce 2024, ale jedno jest pewne – trzeba będzie na nie wydać o wiele więcej, niż dziś.

Wiejskie wesela w Polsce

Wiele osób pociąga niezaprzeczalny urok wsi. Kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem, sielską, błogą atmosferą. Spokojem i ciszą. Nic więc dziwnego, że wiejskie wesela w Polsce są tak popularne. Oczywiście niewiele już mają wspólnego z tradycyjnymi weselami wiejskimi, które odbywały się za życia naszych pradziadków. Ale łączy je miejsce – urokliwa wieś.

Wydaje się też, że urządzenie wesela na wsi gwarantuje większą prywatność i intymność. Sala weselna najczęściej jest rezerwowana na wyłączność, nie odbywają się za ścianą żadne inne imprezy. Prawie zawsze Para Młoda i goście mają do dyspozycji ogród, często dość spory, w którym można też urządzić ślub cywilny czy poprawiny. W ogrodzie można rozstawić atrakcje dla dzieci, jeśli takowych jest więcej na weselu. Najczęściej obiekty weselne zlokalizowane na wsiach posiadają też sporą bazę hotelową, nie ma więc problemu z noclegiem nawet dla większej grupy weselników.

Jedyna sprawa, o którą trzeba zadbać, to dojazd gości. Ale można umówić się na podróż w kilka – kilkanaście aut, albo wynająć autokar, i sprawa załatwiona.

Więc na pytanie – gdzie polskie wesele najlepiej urządzić? na wsi czy w mieście? – wydaje się, że odpowiedź może być tylko jedna: na wsi. Wiejskie wesela chyba bardziej się sprawdzają.

Wesele w Polsce w górach

Naszą południową granicę stanowią pasma górskie. To idealne miejsca nie tylko dla turystów, ale też dla par pragnących stanąć na ślubnym kobiercu.

Wesele w Polsce w górach, gdzie możemy obcować z dziką przyrodą, oglądać zachwycające pejzaże i napawać się wspaniałą architekturą, może być wspaniałą przygodą. Nikogo nie dziwi więc fakt, że to właśnie Dolny Śląsk jest ślubną stolicą Polski. Karkonosze obfitują wręcz w urokliwe dworki, wspaniałe pałace i eleganckie domy weselne, które przyciągają Młode Pary z całego kraju i z zagranicy. Okazuje się w dodatku, że takie wyjazdowe wesele w górach wcale nie musi być droższe niż urządzane w miejscu zamieszkania.

wesele we wrześniu
Wesela „szyte na miarę” – Dwór Korona Karkonoszy

Na Dolnym Śląsku najłatwiej znajdziemy obiekty zajmujące się kompleksową organizacją wesel. Oferują one uroczystości weselne „szyte na miarę”. Najlepsze obiekty branży weselnej w regionie oferują organizację, pomoc i doradztwo na każdym etapie przygotowań.

Ślub w górach

Ślub w górach oznacza wyjątkowy klimat uroczystości. Majestatyczne górskie szczyty, prastare lasy, bystre potoki i wodospady, niebo na wyciągnięcie ręki – Karkonosze to naprawdę wyjątkowe miejsce na wymarzone zaślubiny.

Ślub w Polsce – kameralne przyjęcie?

Przez całe lata przyjmowano, że wesele powinno być huczne, że należy zapraszać na nie, oprócz rodziny bliższej i dalszej, także sąsiadów, znajomych i kolegów z pracy. A nawet kontrahentów. Jednak zastanówmy się, czy ślub zawsze musi być huczny? Takie wielkie wesela często były urządzane według zasady „zastaw się, a postaw się”.

Jeśli jednak nie lubimy dużych i hucznych imprez, pomyślmy o mniejszej uroczystości. Może wcale nie przemawia do nas wizja wielkiego wesela pełnego osób, z którymi nie łączą nas żadne bliższe więzy? Zdecydujmy się w takim przypadku na kameralny ślub w górach. Starannie wyselekcjonowane grono najbliższych osób na pewno sprawi, że poczujemy się wyjątkowo i będziemy się świetnie bawić. Warto posłuchać własnych pragnień!

Śnieżne Kotły, Karkonosze

Muzyka na wesele

W czasie wesela najczęściej korzystamy z usług profesjonalnych didżejów czy zespołów. Jednak jak zdecydować, jaka muzyka na ślub się sprawdzi? Co wybrać? Trudne pytanie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na usługi DJ-a czy wynajmiemy zespół, trzeba ustalić dość szczegółowy repertuar. Chodzi o to, żeby podczas wesela nie puszczano czy nie grano muzyki, która kompletnie nie odpowiada ani nam, ani naszym gościom.

Zabawy weselne integracyjne, które porwą na parkiet wszystkich weselników
Zabawy na weselu

Jeśli decydujemy się na bardziej kameralną imprezę, możemy sami przygotować playlistę lub poprosić o pomoc kogoś z gości. Składanki mogą być tematyczne lub nawiązywać do ulubionego stylu czy epoki muzycznej. Jeśli Panna Młoda lub Pan Młody mają swoje ulubione kawałki, koniecznie należy uwzględnić ich preferencje.

Warto jednak pamiętać, że zbytnia jednorodność może okazać się męcząca, a dla osób o innym guście muzycznym wręcz nieznośna. Muzyka powinna odpowiadać wszystkim, choć oczywiście niełatwo tak dobrać utwory. Pomyślmy więc o koncercie życzeń! Niech każdy ma prawo zaprezentować swoje ulubione piosenki. Może się okazać, że tego typu zabawa dostarczy i Wam, i gościom mnóstwa dobrej rozrywki!

Fotograf na wesele w Polsce

Serwis fotograficzny to dziś niezbędny element każdego prawie wesela. Nic dziwnego, przecież zdjęcia ze ślubu pozwalają uchwycić i zatrzymać w kadrze pełne emocji i wzruszeń, wyjątkowe chwile. Warto mieć taką pamiątkę.

Ślubne zdjęcia

Profesjonalny fotograf na ślub na pewno się sprawdzi. Jednak w dzisiejszych czasach prawie każdy może zrobić dobre zdjęcia, nawet przy użyciu aparatu dostępnego w telefonie. Aplikacje w komórkach są już tak zaawansowane, że po włączeniu odpowiedniego trybu wystarczy wcisnąć migawkę. Fotografom amatorom warto tylko przypomnieć, że przy mocnym słońcu zdjęcia mogą wyjść bardziej kontrastowe. Trzeba zwrócić na to uwagę, bo różnica światła w pełnym świetle i cieniu będzie bardzo duża, może nawet zbyt duża. Na zdjęciach miejsca zacienione mogą wyjść zbyt ciemne. Ponadto robiąc zdjęcia w plenerze zwróćmy uwagę na to, co znajduje się w tle.

Fotograf powinien towarzyszyć Parze Młodej od pierwszych przygotowań, poprzez tak zwany first look (pierwsze spojrzenie Pary Młodej na siebie, już w oficjalnych, ślubnych strojach), poprzez całą uroczystość, aż do momentu rozpakowania prezentów i wyjazdu gości. Dobre zdjęcia weselne powinny utrwalać najciekawsze i najważniejsze momenty uroczystości i zabawy, ale także tworzyć pewną całość. Fotografia ślubna to sztuka przedstawienia pewnej historii. To opowieść o szczęściu, miłości, oddaniu.

wesele latem

Kamerzysta na weselu – kogo wybrać? Pary Młode zwykle korzystają z usług profesjonalnego fotografa. Przed podpisaniem umowy warto spotkać się z nim osobiście. Powinniśmy sprawdzić, czy czujemy się swobodnie w jego towarzystwie. Jeśli nie, zdjęcia prawdopodobnie nie będą udane. Dobry fotograf powinien umieć słuchać, gdy mówimy o naszych oczekiwaniach. Koniecznie poprośmy o portfolio, by zobaczyć, jakiej estetyce hołduje. Musimy też ustalić czas świadczenia usług. Na koniec trzeba doprecyzować, w jakiej formie dostaniemy zdjęcia i filmy – foto książka, płyta, wydrukowane zdjęcia dla najbliższych etc.

Sesja ślubna

Reportaż ze ślubu

Jak zachować nasz ślub i te wspaniałe emocje na zawsze w pamięci? Zdjęcia ślubne czy wideo oczywiście pozwolą nam wrócić do tych wspaniałych chwil. Ale czy oddają one w pełni całość atmosfery, zakulisowe przygotowania, drobne, lecz bardzo zabawne wpadki? Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie czegoś na wzór reportażu ze ślubu. Pojawia się też moda na bezpośrednie transmisje online najważniejszych momentów ślubu do mediów społecznościowych. Ale ciągle jednak większość z nas ceni sobie bardziej intymną atmosferę i prawdziwe uczucia w świecie realnym.

fotobudka na wesele
Fotobudka na wesele

Dlatego reportaż ze ślubu nie musi być po prostu filmowaniem wszystkiego od A do Z. Bardziej chodzi o pokazanie i opowieść pewnej historii. Mianowicie powinna to być relacja z przygotowań do ślubu, przymiarek, ewentualnych wieczorów panieńskich czy kawalerskich. Tu ważna uwaga: nie przesadzajmy na nich z ekstremalnymi atrakcjami! A reportaż ze ślubu można też zacząć od nawiązania do tego, jak Para Młoda się w ogóle poznała, jak wyglądały zaproszenia, jak witają gości. Nie może zabraknąć w nim oczywiście kluczowych momentów, takich jak ślub i składania przysięgi ślubnej, obrączek ślubnych czy sukni Panny Młodej w pełnej krasie. Warto pokazać też miejsce ślubu z różnych perspektyw. Być może nagrać krótkie wypowiedzi gości czy wniesienie tortu ślubnego. Coraz rzadziej na weselach organizuje się tradycyjne oczepiny, ale jeśli jednak będą, też warto je uwiecznić. Pierwszy taniec Pary Młodej, ale także poprawiny i pierwszy dzień małżeństwa również warto zachować na filmie.

Wesele z dziećmi czy bez?

Dzieci na weselu – temat kontrowersyjny. Niektórzy uważają, że wesele to nie impreza dla maluchów. Że dzieci będą przeszkadzać dorosłym w zabawie. Ponadto będą się tak naprawdę nudzić się i wymagać ciągłej uwagi opiekunów, nie pozwalając dorosłym w pełni się odprężyć. Jednak dla innych obecność dzieci na weselu jest jak najbardziej naturalna i oczywista.

Decyzję, czy zapraszać gości z dziećmi czy nie, ostatecznie musi podjąć sama Para Młoda, ale można rozważyć zatrudnienie animatora na czas wesela. Profesjonalista poradzi sobie z najbardziej nawet znudzonymi maluchami! Zapewni im odpowiednie atrakcje i wypełni czas ciekawymi zabawami. Atrakcje dla dzieci na weselu to kluczowa sprawa. Dla spokoju weselników warto chyba zatrudnić animatora, który zajmie się najmłodszymi gośćmi w trakcie przyjęcia.

wesele atrakcje dla dzieci

Alkohol na wesele w Polsce

Jaki wybrać alkohol na wesele w Polsce? Wiadomo, klasyka to czysta wódka. Jednak coraz częściej oprócz białej wódki na przejęciach weselnych podaje się inne alkohole. Obecnie goście weselni oczekują słabszych trunków, przede wszystkim wina. Zwłaszcza podczas upałów wódka niekoniecznie się sprawdzi. To po prostu zbyt mocny alkohol na lato. Ale jakie wino na wesele wybrać? Białe czy czerwone? A może różowe? Słodkie, półwytrawne czy wytrawne? Musujące czy bez bąbelków? Które szczepy najbardziej posmakują gościom? Opcji jest wiele, wybór trudny, bo każdy ma inny smak i upodobania. Jeśli nie znamy gustów wszystkich gości, najlepiej przygotować różnorakie wina.

Wino na weselu

Warto wspomnieć, że od kilku lat dużym powodzeniem cieszą się lekkie musujące włoskie wina – prosecco czy frizzante. Bardzo orzeźwiające, idealne na lato, nadają się też do drinków. W upały tak samo sprawdzą się szprycery, czyli lekkie drinki składające się z białego wina, wody gazowanej i lodu. Dodają energii do zabawy, a ta w niekończące się letnie noce trwa zwykle do białego rana!

Z kolei późną jesienią czy zimą można zaserwować gościom grzane wino. Ten napój, popularny już w starożytnym Rzymie, a w Polsce znany od średniowiecza, doskonale sprawdzi się podczas wesela w chłodniejszej porze roku. Wino, białe lub czerwone, zależnie od upodobań, doprawione sporą ilością goździków, cytryn, pomarańczy, imbiru i miodu z pewnością pozytywnie nastroi gości i doda im energii, potrzebnej do całonocnej zabawy. Nie wszyscy wiedzą, że także cydr doskonale smakuje na ciepło. Warto sięgnąć po ten wspaniały napój produkowany z polskich jabłek. Jeśli chcecie zadziwić swoich gości, możecie podać takiego cydrowego grzańca w wydrążonych jabłkach. 

Piwo rzemieślnicze Dwór Korona Karkonoszy

Coraz częściej na weselach pojawia się także piwo. Trunek idealny zwłaszcza na letnie imprezy. Orzeźwia i gasi pragnienie podczas szalonych tańców. Zwłaszcza piwa rzemieślnicze godne są uwagi. Wyśmienite IPY, lagery, i piwa sezonowe w owocowych smakach znajdą wielu amatorów.  

menu na wesele latem
Menu na wesele

Menu weselne

Jakie potrawy zaserwować gościom podczas weselnego przyjęcia? Kuchnia polska czy europejska? A może wpleść w menu trochę egzotyki i przygotować na przykład sushi bar? Decyzja nie jest łatwa. Na pewno warto dopasować menu do pory roku. W środku upalnego lata grzane wino i ciężki żurek raczej nie znajdą wielu amatorów. Podobnie jak chłodnik i sorbety w środku mroźnej zimy. Ponadto dopasowanie menu do pory roku pozwoli nam wykorzystać produkty sezonowe. A to wpisuje się w proekologiczne działania less waste, tak ważne obecnie dla wielu osób. Produkty sezonowe są świeże i na pewno najsmaczniejsze dokładnie wtedy, gdy jest na nie pora.    

Weselne menu – co podać gościom?

Menu weselne powinno być na tyle uniwersalne, by każdy z gości znalazł dla siebie coś smacznego. A jednocześnie na tyle ciekawe i urozmaicone, by weselnicy mogli poznać nowe smaki. I zapamiętać na dłużej akurat nasze wesele, także z powodu potraw, których mieli okazję spróbować. Warto więc sięgnąć po przepisy z innych stron świata, ale też wrócić do smaków naszych przodków. Tak modne obecnie kasze stanowiły kiedyś podstawę wyżywienia, podobnie jak zapomniane na długo warzywa typu topinambur, jarmuż czy karczochy. Wracamy do nich w polskiej kuchni, a dania z nich przyrządzone – swojskie i egzotyczne zarazem – mogą stanowić ciekawy akcent weselnego menu.

menu wesele jesienią

Ponadto jedzenie na wesele może, a nawet powinno, uwzględniać dania regionalne. To także działanie w stylu less waste. Wybierając je, nie niszczymy środowiska, bo do produkcji weselnych dań wykorzystywane są produkty miejscowe, które nie płyną do nas na przykład zza oceanu.

Weselne menu – Dwór Korona Karkonoszy

Podczas ustalania menu warto też uwzględnić osoby o specjalnych potrzebach żywieniowych. Weganie to już 6 procent polskiego społeczeństwa, wegetarianie stanowią jedną dziesiątą populacji, tak samo jak osoby na diecie bezglutenowej. A są jeszcze osoby nietolerujące laktozy – to nawet jedna czwarta społeczeństwa! Zadbajmy, by one też mogły delektować się wyśmienitą kuchnią podczas przyjęcia weselnego. 

Wszystkie barwy wesel

Wiosna, lato, jesień, zima… W Polsce wszystkie pory roku są piękne. I wszystkie idealnie nadają się na ślub i wesele. Tylko od naszych oczekiwań zależy, który sezon wybierzemy.

Jeśli nie potrafimy się oprzeć magii wirujących w blasku latarni płatków śniegu, to wiadomo, wybieramy zimowy ślub. Zawsze ulegamy czarowi płomiennych jesiennych liści? Ich złoto i purpura mają dla nas nieodparty urok? Urządźmy ślub we wrześniu, wesele w październiku lub listopadzie. Nade wszystko kochamy słońce i niestraszne nam żadne upały? Ślub weźmiemy oczywiście latem, najlepiej w ogrodzie. A może dopiero wiosną czujemy, że naprawdę żyjemy? Budzimy się z długiego, zimowego snu razem z ptakami i kwiatami, pełni energii i werwy? Nasze wesele oczywiście powinno odbyć się wiosną.

Kolorystykę przyjęcia zawsze można dopasować do pory roku. Wtedy część dekoracji otrzymamy poniekąd za darmo, dzięki szczodrości natury.

wesele jesienią

Wesele w Polsce a ślubne przesądy  

Człowiek od zawsze próbował sobie, na różne sposoby, zagwarantować pomyślność. Chciał wpłynąć na los, oszukać przeznaczenie, mimo wszystko i wbrew wszystkiemu zapewnić sobie szczęście. Zwłaszcza w tak zwanym „momencie przejścia”, czyli także w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Starano się przestrzegać pewnych zasad, by nie kusić losu. Przesądy, wierzenia, rytuały, ceremonie, gusła, zabobony… Istnieje tyle przesądów ślubnych i weselnych, że gdyby chcieć zastosować się do wszystkich zakazów, by nie ściągnąć na siebie pecha podczas ślubu i wesela, okazałoby się szybko, że w ogóle nie uda nam się zawrzeć związku małżeńskiego i wyprawić wesela.

Ale jeden przesąd króluje nad wszystkimi – rzekomo magiczna literka „r”…

Wesele w Polsce – miesiąc z literką „r” czy bez?

W Polsce przesądy na miesiąc ślubu i wesela nakazują wybrać miesiąc, który w nazwie ma literę „r”. Skąd wzięło się przekonanie, że trzymanie się tej zasady zapewni powodzenie, harmonię i miłość w małżeństwie?

Według jednej z teorii litera „r” w nazwie miesiąca oznacza „rodzinę”. Ślub w miesiącu z „r” podkreśla moment małżeństwa – tworzenie nowej rodziny. Inna teoria związana jest z numerologią. Do litery „r” przypisana jest cyfra 9, która oznacza pomyślność i wieczne szczęście.

Jednak jeżeli chcielibyśmy się tego trzymać, to mamy do wyboru tylko 6 miesięcy, równo połowę roku – marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Niewiele. Trudno byłoby urządzać wesela tylko w tych kilku miesiącach. A poza tym może z jakichś powodów marzymy o weselu w kwietniu? Albo chcemy wziąć ślub w styczniu czy urządzić wesele w listopadzie?

Co zrobić, by nie kusić losu na przykładem weselem w maju? Jest pewna furtka: przesąd nie mówi, w jakim języku ma być ta litera „r”. A jako że wierzenia tego typu zwykle wywodzą się z dawnych czasów, to możliwe, że zasada ta mogła dotyczyć łacińskich nazw miesięcy, powszechnie używanych w Europie przez całe wieki. Takie założenie poszerza nam wachlarz możliwości. Do wykazu „szczęśliwych” miesięcy dochodzi styczeń (Januarius), luty (Februarius), kwiecień (Aprilis) i listopad (November). Z kolei maj ma literę „r” w języku ukraińskim (trawen), a lipiec w czeskim (červenec). A to przcież też języki nam bliskie, słowiańskie. Widać więc, że wystarczy bardziej kreatywne podejście do nazw miesięcy, i już wszystkie miesiące idealnie nadają się na wesele.

Ślub w Polsce – jaki dzień tygodnia wybrać?

Wszyscy wiemy, że od lat najbardziej „naturalny” dzień na zawarcie ślubu w Polsce to sobota. Jednak czy tak być musi? Z jednej strony to logiczny wybór – dzień wolny od pracy, ale sklepy czy punkty usługowe działają. A jednocześnie to początek weekendu, następnego dnia znów jest wolne, można urządzić poprawiny i odpocząć po zabawie. Dlatego sobota to najbardziej oblegany dzień w ślubnych terminarzach.

Wesele w górach

A jednak, gdybyśmy chcieli kierować się ceną usług weselnych, warto wybrać inne dni. Ceny wesela mogą znacząco się różnić, zależnie od dnia tygodnia. Wesela organizowane w tygodniu, zwłaszcza w jego pierwszej połowie (poniedziałek-środa) są rzadsze, a co za tym idzie, dużo tańsze. I jeszcze jeden argument – dostępność sal weselnych i podwykonawców. Tak więc w inne dni tygodnia niż sobota ceny spadają, a dostępność usług rośnie. Co prawda dzień powszedni wydaje się nam, na pierwszy rzut oka, zupełnie nieprzystosowany do takiej uroczystości, ale kwestie finansowe i logistyczne mogą zrównoważyć niedogodności związane z organizacją wesela w tygodniu. Także wesele w niedziele zyskuje ostatnio zwolenników.

Dworska Sala Balowa – Dwór Korona Karkonoszy

Ponadto dla przesądnych Par Młodych koronnym argumentem może być fakt, że według dawnych wierzeń sobota to wcale nie jest najlepszy dzień na małżeństwo! Dlaczego? Bo w sobotę „na dwoje babka wróżyła”, a więc nie wiadomo, czy znajdziemy szczęście w  małżeństwie. Najlepiej wziąć ślub na początku tygodnia. Ślub w poniedziałek rzekomo zapewnia zdrowie w małżeństwie, a we wtorek bogactwo. Środa jest po prostu idealnym dniem na ślub, choć ludowe przekazy nie zdradzają niestety, dlaczego…

Wesele Wrocław

Wesele w Polsce – jaki styl wesela wybrać?

Truizmem jest stwierdzenie, że ślub i wesele to bardzo ważne momenty w życiu każdej Pary Młodej. Te chwile wymagają wyjątkowej oprawy. Określony styl wesela to doskonały sposób na to, aby nadać przyjęciu charakter. To okazja do stworzenia spójnej aranżacji, która przeniesie gości w wyobrażony świat Młodej Pary.

W jakim stylu urządzić wesele? Możliwości oczywiście jest sporo. Zastanówmy się, co nam w duszy gra? Co nas pociąga? Jaka estetyka jest nam bliska, a jakiej nie lubimy? Najbardziej popularne są wesela w stylu glamour, rustykalne i boho. Ale nie jedyne! Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.

Styl rustykalny na wesele

Styl rustykalny. Bardzo popularny, zwłaszcza gdy mowa o weselach na wsi. To oczywiste, bo styl rustykalny inspiracje czerpie z natury i sielskiej atmosfery wsi. Elementy stylu? Polne kwiaty, drewniane postarzane ozdoby, koronki, papierowe wycinanki. Materiały pasujące do tej stylistyki to len, batyst i płótno. Kolory przewodnie wesela i ślubu rustykalnego to zieleń, biel i écru. Warto dodać także barwy ziemi, czyli beże i brązy. Stroje Pary Młodej powinny być proste, z naturalnych materiałów, na głowie wianek lub polne kwiaty wplecione we włosy. Prostota i naturalność to wyznaczniki tej estetyki.

Estetyka boho. To styl nieco szalony, kipiący wręcz kolorami i wzorami. Idealnie sprawdzi się podczas niezobowiązującego przyjęcia weselnego w ogrodzie. Jego soczyste kolory na tle natury pokażą całą swą moc. Symbolem stylu boho mógłby być patchwork. Wykorzystajmy kwieciste poduchy i kolorowe pledy. Dorzućmy lamparcie cętki, łowickie i tygrysie pasy doprawione odrobiną szkockich krat. Do tego plastikowe koraliki, papierowe rozety i puchate pompony. A wszystko to podświetlmy lampionami z różnych stron świata. To estetyka nie dla każdego, ale z pewnością przemówi do osób o artystycznym zacięciu. Obecnie boho często występuje także w ciemniejszych barwach, a wtedy prezentuje się bardziej elegancko.

Styl angielski – eleganckie wesele

Ślub w stylu angielskim to propozycja dla miłośników klasyki. Ponadczasowa elegancja zawsze się sprawdza! Umiar, stonowane kolory, wysmakowane dekoracje – oto kwintesencja klasycznego wesela w stylu angielskim. Warto rozważyć urządzenie takiego wesela w ogrodzie różanym. Róże to przecież poniekąd symbol angielskich ogrodów.

Najmodniejsze trendy weselne

Warto rozważyć folk lub neofolk, jeśli ten pierwszy okazałby się dla nas zbyt „dosłowny”. Oba bazują na wiejskiej stylistyce i dekoracjach. W stylu neofolk z rzemiosła i sztuki ludowej wybieramy tylko to, co najpiękniejsze i łączymy je z nowoczesnymi detalami. W tej stylizacji nie może zabraknąć barwnych chust i wstążek, elementów w kolorze intensywnej czerwieni, subtelnych papierowych wycinanek. Wykorzystujemy regionalne ornamenty z różnych części Polski – kogutki, podhalańskie parzenice, łowickie pasy czy pawie oczka zaczerpnięte z kultury kurpiowskiej. Może udekorować salę weselną wiejskimi „pająkami”? Prostota, choć często z nutą wyrafinowania, barwne tkaniny, bezpretensjonalność – oto co pociąga nas w neofolku.

Wesele w stylu glamour

Glamour. Styl dla miłośników blasku i blichtru. Wywodzi się z tak zwanej „złotej ery gwiazd Hollywood”, czyli lat 30.-40. XX wieku. Znane aktorki lubowały się w luksusowych materiałach. Kochały kryształy i srebro oraz złoto. Uwielbiały lustra i perły, puchowe dodatki i błyszczące powierzchnie. Wnętrza ich apartamentów rozświetlały imponujące złote żyrandole i połyskujące świeczniki, a ozdabiały eleganckie wazony ze świeżymi kwiatami. Wszystko to na tle fioletu, różu czy czerwieni. Uwaga, urządzając wesele w stylu glamour łatwo przesadzić z dekoracjami i popaść w kicz!

Styl greenery – oznacza wykorzystanie zieleni, jej botanicznego odcienia. To styl coraz bardziej popularny, bo kto nie chciałby wziąć ślubu w otoczeniu roślin? Styl greenery na weselu opiera się przede wszystkim na dodatkach i dekoracjach. Zamiast tradycyjnych kwiatowych bukietów wykorzystujemy okazałe liście paproci. Oczywiście w otoczeniu elementów z naturalnego drewna, wikliny czy lnu. Ślubna aranżacja z naturą w roli głównej to z pewnością propozycja idealna dla wszystkich uzależnionych od przyrody! Zielone dekoracje weselne zawsze się sprawdzą.

Styl Hamptons na wesele

Wesele w stylu Hamptons pozwoli nam poczuć się na własnym weselu jak na nadmorskich wakacjach. Można urządzić go na świeżym powietrzu. Najlepiej mieć do dyspozycji ogród w stylu marynistycznym, ale nie jest to warunek konieczny. Potrzebne będą wysokie trawy i trochę piasku. Meble koniecznie z białej plecionki, bardzo popularne zresztą. Do nich dobierzmy poduszki czy pledy we wzory rozgwiazd, koników morskich czy egzotycznych ryb. Dobre też będą biało-niebieskie pasy. Dorzućmy wiklinowe kosze i tace oraz muszle. Jeśli całość oświetlimy klimatycznymi latarenkami na wzór latarni morskich, klimat wybrzeża gotowy!

Na takim weselu możemy pozwolić sobie na bardziej swobodną, „plażową” stylizację ślubną. Sandałki lub bose stopy, włosy rozwiane na wietrze, ewentualnie „ujarzmione” jedynie wiankiem z traw – wystarczy! Sukienka także nie typowo ślubna, raczej zwiewna lniana czy batystowa. Kolory strojów i aranżacji to oczywiście biel, błękit, granat. Można dorzucić trochę piaskowego beżu. Do tego złote lub srebrne dodatki, dla podkreślenia stylu.

Motyw przewodni na wesele w Polsce

Jaki motyw przewodni wybrać? I czy jest on w ogóle potrzebny? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o spójnej aranżacji wesela. Dekoracje weselne prezentujące ten sam styl wprowadzą nastrój, o jaki nam chodzi i sprawią, że przyjęcie świetnie wypadnie na zdjęciach. A ponadto goście zapamiętają charakterystyczne kolory i motywy przewodnie naszego wesela.

Tak więc dekoracje sali balowej, stołów, ogrodu, ozdoby w kościele, aranżacja bramy weselnej, samochodów, winietki, zawieszki na alkohol, menu weselne czy bileciki powinny być utrzymane w jednej konwencji. Jakiej? Motywy mogą być naprawdę różnorodne. Mogą wyrażać nasze zainteresowania, pokazywać ulubioną stylistykę czy kolorystykę.   

Wesele w stylu militarnym

Przykładowo? Jeśli regularnie uczestniczymy w zlotach fanów gotyckiego rocka w Bolkowie, to może marzymy o weselu w stylu gotyckim? Albo w stylu steampunk, jeśli fascynuje nas rewolucja przemysłowa i wiek żelaza i pary? A może marzy nam się wesele militarne lub surivalowe? Jeśli jesteśmy miłośnikami samoobrony i szkół przetrwania, czemu nie ubrać na ślub sukienki we wzór panterki? Można też urządzić wesele w stylu Bollywood, jeśli namiętnie oglądamy produkcje tego gatunku.

Blok CTA

Chcesz mieć wesele inne niż wszystkie?

Wszystkim się zajmiemy!

Widać od razu, że motywów przewodnich wesela w Polsce naprawdę może być dużo. Nie rozstajemy się z naszymi dwoma kółkami? Wszędzie jeździmy rowerem? Do ślubu także możemy udać się w ten sposób! Uczyńmy rower motywem przewodnim wesela. Ewentualnie Gwiezdne wojny? Albo Ojca chrzestnego? Czy raczej wybierzemy Alicję w Krainie Czarów? A może styl angielski pod znakiem wyścigów w Ascot? Wyobraźmy sobie te oszałamiające kapelusze…

Tego typu odważne, czasem trochę szalone stylizacje bardziej popularne są w Stanach, ale u nas też Pary Młode coraz częściej indywidualizują swoje przyjęcia, dając wyraz swym pasjom i zainteresowaniom.

Wesele tematyczne

Jeśli Para Młoda chciałaby zdecydować się na wesele tematyczne – żaden problem. Możemy zorganizować każdy pomysł i zrealizować marzenia Pary Młodej. Zrealizowaliśmy już różnorakie scenariusze – od uroczystości w stylu lat 50. po wesele rodem ze słynnego bondowskiego Casino Royale. Elastyczność to główna zaleta każdej dobrej sali weselnej, jaką Dwór Korona Karkonoszy z pewnością może się zwać. Jesteśmy pewni swoich kompetencji. Zadowolenie naszych klientów jest dla nas na wagę złota! – mówi Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna.

Ogród na wesele w Polsce

Wesele w Polsce w ogrodzie to marzenie wielu Par Młodych. Jednak często obawy przeważają nad pragnieniami i przyjęcie odbywa się w budynku. Właściwie dlaczego? Jeśli tylko nie mówimy o środku zimy, aura nie powinna nam przeszkodzić w celebrowaniu ślubu i wesela na świeżym powietrzu. Wesele w plenerze naprawdę może być idealne. Jeśli marzy Wam się wesele inne niż wszystkie, rozważcie przygotowanie przyjęcia weselnego w ogrodzie. Polecane jest Parom Młodym, które lubią kontakt z naturą, kochają przyrodę, fascynują się światem roślin. Podczas wesela w ogrodzie najlepiej wybrać niezbyt „zobowiązujący” styl. Sprawdzi się boho czy rustykalny. Jeśli marzy nam się ślub i przyjęcie w stylu folkowym czy neofolk, ogród to właściwie jedyna opcja! W takich warunkach najlepiej wypadnie aranżacja nawiązująca do wiejskich tradycji.

Ślub w ogrodzie

Ponadto ślub i wesele w ogrodzie mogą stanowić kontynuację zwyczajów naszych przodków. Słowianie w czasach przedchrześcijańskich zwykle zawierali śluby w świętych gajach. Zieleń ma w sobie coś magicznego, wprawia nas w dobry nastrój, budzi pozytywne emocje. Nic tylko brać ślub w ogrodzie! W przypadku ślubu cywilnego czy humanistycznego to jak najbardziej możliwe.

Jak więc przygotować ogród na wesele? To nic trudnego. Wykorzystajmy jego naturalny urok! Mamy przecież do dyspozycji drzewa, krzewy i kwiaty, czyli gotowe dekoracje stworzone przez Matkę Naturę.

ślub w ogrodzie

Wesele w plenerze

Pomyślmy, w jakim stylu planujemy urządzić wesele i jakim ogrodem dysponujemy. Ogród marynistyczny idealny będzie na ślub w stylu Hamptons czy boho. Ogród nieco dziki, naturalistyczny sprawdzi się przy weselach rustykalnych, folkowych lub w stylu neofolk. Albo wybierzmy klasyczny angielski ogród, jeśli marzy nam się romantyczny ślub w otoczeniu przepięknie kwitnących krzaków róż. Elegancki, idealnie przystrzyżony ogród w stylu francuskim pasuje do wesel w estetyce glamour. Jeśli z kolei bliski jest nam minimalizm, poszukajmy nowoczesnego ogrodu w stylu geometrycznym. A może fascynuje nas Wschód i jego estetyka? Najlepszy będzie ogród japoński. Możliwości jest wiele.  

Wesele w plenerze – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

A jak zorganizować wesele na zewnątrz, jeśli pogoda nam nie sprzyja? Jak mawiają Anglicy, nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni ubiór. Ciepłe, przeciwdeszczowe stroje pomogą nam dobrze bawić się na weselu nawet podczas deszczu. Większość gości chętnie je włoży, w końcu kto lubi męczyć się w szpilkach czy krawacie przez cały dzień… Ponadto w przetrwaniu ewentualnego załamania pogody pomóc nam może wieczorne ognisko i pyszny grzaniec.Poza tym aura w naszym kraju coraz bardziej sprzyja plenerowym imprezom, więc nie warto martwić się na zapas.

ślub w ogrodzie
Wesele w plenerze – Dwór Korona Karkonoszy

Można także przygotować specjalny namiot, na wypadek gdyby jednak deszcz również zdecydował się uczestniczyć w naszym weselu. Ścianki namiotu można podnieść, by podziwiać przyrodę. W czasie deszczu zieleń jest szczególnie intensywna, wyjątkowo piękna. Bliskość natury nada przyjęciu wyjątkowy charakter. Ponadto namiot można udekorować w dowolnym stylu, idealnie dopasowując go do naszego motywu przewodniego. 

Ślub w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Suknia ślubna na wesele w Polsce

Chyba niczyja osoba nie budzi na weselu takiego zainteresowania jak osoba Panny Młodej. Nic dziwnego, to ona gra główną rolę w spektaklu, jakim zawsze w pewnej mierze jest przyjęcie weselne. Pan Młody oczywiście też jest ważny, jednak zwykle pozostaje gdzieś w tle, trochę jako dodatek do swej świeżo poślubionej żony. Dlaczego tak to wygląda? Oczywiście głównie za sprawą kreacji Panny Młodej. Nie oszukujmy się, w kwestii męskiego stroju na ślub i wesele nie wymyślimy zbyt wiele. Za to w przypadku stroju Panny Młodej… Tutaj można popuścić wodze fantazji. Wszyscy więc zastanawiają się, jaką będzie miała suknię, jakie dodatki, buty, ewentualnie jakiś szal? Okrycie wierzchnie, bo pora roku nie sprzyja paradowaniu z gołymi ramionami? Sukienka na wesele zawsze budzi zainteresowanie gości!

Biała suknia ślubna

Ślub w Polsce Panny Młode zwykle biorą w białej sukni. Od co najmniej kilkudziesięciu lat kolor ten króluje w salonach sukien ślubnych i na pokazach mody weselnej. Oczywiście występuje w różnych odcieniach – biel bieli nierówna. Biel może być kremowa, śmietankowa, lub w odcieniu rumu czy toffi, by sięgnąć tylko po kulinarne konotacje. Bardzo popularna écru czy w kolorze kości słoniowej. Albo po prostu – biała.

Jednak biała suknia ślubna, tak oczywista dla nas dzisiaj, ma dość krótką historię. Przez całe wieki Panny Młode, zwłaszcza z mniej zamożnych warstw społecznych (to znaczy większość) nie miały specjalnej sukienki na ślub i wesele. Po prostu nie było ich na to stać. Wkładały swą najlepszą sukienkę. Albo najlepszą sukienkę mamy, siostry czy przyjaciółki. I tak ubrane szły do ślubu, uzupełniając swą kreację co najwyżej bukietem czy welonem, by podkreślić odświętny charakter stroju.

Z kolei w warstwach zamożniejszych suknia ślubna stanowiła odzwierciedlenie statusu społecznego i materialnego rodziny Panny Młodej. Ale w związku z tym też niekoniecznie była biała, raczej miała być bogata. Luksusowe materiały, futra, skóry – oto co pozwalało ukazać splendor możnej rodziny.

Suknia ślubna – postaw na kolor!

Jedna z najstarszych zachowanych sukien ślubnych, pochodząca z XIV wieku, uszyta została dla Małgorzaty, królowej Norwegii, Danii i Szwecji. Była koloru czerwonego… Z kolei królowa Anglii, Maria Tudor, w wieku XVI wzięła ślub w sukni koloru czarnego!

Panna Młoda – w bieli? 

Tak więc biała suknia ślubna w naszej kulturze upowszechniła się dopiero w XIX wieku. Mniej więcej wtedy właśnie kolor biały uznano za symbol niewinności, odpowiedni dla Panny Młodej. Jednak nawet wtedy barwę tę wybierały przede wszystkim przedstawicielki wyższych warstw społecznych, dla których kwestia (nie)praktyczności białej sukni nie miała znaczenia. Jeszcze w XVIII i na początku XIX wieku suknie ślubne często były szare czy błękitne.

Panna Młoda w bieli

Warto też wspomnieć, że w innych kulturach Panny Młode wkładają suknie w innych kolorach niż biel. Przykładowo, suknie te w Chinach czy Indiach zwyczajowo są czerwone, gdyż kolor ten symbolizuje szczęście i pomyślność. W Indiach popularne są także zielone kreacje, również wróżące powodzenie. Białe suknie ślubne są raczej niespotykane w Meksyku i Indiach, gdyż tam biel jest kolorem smutku i żałoby. Meksykańskie Panny Młode najczęściej idą do ślubu w sukniach w kolorze… czarnym!

Stroje weselne

Najczęściej na wesela w Polsce Panny Młode szyją lub kupują suknię w specjalistycznym salonie. Jednak coraz więcej jest kobiet, które, czy to ze względów finansowych, czy ekologicznych, nie chcą kupować sukni, którą włożą tylko raz. Wolą wypożyczyć sukienkę, albo pożyczyć od którejś z przyjaciółek. Lub też kupić odpowiedni model, niekoniecznie typowo ślubny, w tak zwanych sieciówkach. Takie działanie, w duchu zero waste lub less waste, zdobywa coraz więcej zwolenniczek. Choć trudno sobie wyobrazić, by tradycyjna suknia ślubna całkiem zniknęła z weselnego krajobrazu w najbliższym czasie…

Eleganckie przyjęcie zamiast wesela: o czym warto pamiętać?

Bukiet Panny Młodej  

Jak powinien wyglądać bukiet Panny Młodej? Proste polne kwiaty czy nieco egzotyczne strelicje? Zawsze eleganckie róże czy swojskie maki? Co wybrać? W takiej różnorodności łatwo się zagubić. I jeszcze te wszystkie kolory! Częściowo można kierować się porą roku – sezonowe kwiaty zawsze będą miały dobre ceny. Częściowo – stylem wesela. Ślub rustykalny, a Panna Młoda z anturium – niekoniecznie… Tak jak podczas wesela w stylu glamour zgrzytem byłby bukiet margerytek.  

Mowa kwiatów

A może kierować się tak zwaną „mową kwiatów”? Fiołek to symbol wierności, goździk oznacza czystą miłość. Konwalie to szczęście, a któż nie chciałby być szczęśliwy w małżeństwie? W ślubnym bukiecie możemy też umieścić symbole wierności, czyli róże jerychońskie, albo niezapominajki oznaczające pamięć o kimś. Skromna stokrotka to dzielenie się z kimś. Lilia to czystość, a przecież idziemy do ślubu z czystym sercem. Kamelia oznacza wdzięczność. Może za szczęście, jakim jest dla nas miłość drugiej osoby? Floks symbolizuje bycie razem, a dość rzadki hiacynt oznacza przywiązanie nowożeńców do siebie.

Jakich kwiatów unikać? Róże, choć wspaniałe, muszą zostać pozbawione kolców, nim trafią do bukietu Panny Młodej – inaczej oznaczają cierpienie… Z kolei bratki i krokusy są symbolem braku wiary w prawdziwość uczuć, więc lepiej z nich zrezygnować.

I jeszcze pytanie – czy to musi być bukiet? Może wystarczy jeden kwiat? Róża na długiej łodyżce czy słonecznik przy prostej, eleganckiej sukni mogą wyglądać równie zjawiskowo co wielki bukiet.

kwiaty na ślub w zimie
Bukiet ślubny – wesele zimą

Wedding plannerka – warto?

Czy warto skorzystać z usług wedding plannerki? Zdania w tej kwestii są podzielone. Jedni wolą wynająć specjalistkę i mieć święty spokój, inni nie wyobrażają sobie powierzenia organizacji najważniejszego dnia swojego życia obcej osobie. Jeśli planujemy małe, kameralne wesele, w dodatku w miejscu zamieszkania, albo tylko przyjęcie dla najbliższych osób w pobliskiej restauracji, z pewnością sami damy radę wszystkim się zająć. Na pewno jednak w kilku wypadkach warto na poważnie rozważyć skorzystanie z usług konsultantki ślubnej. Jakie to sytuacje?

Konsultantka ślubna – kiedy jest potrzebna?

 • Duże wesele. Jeśli planujemy zaprosić 70, 100 czy 150 lub więcej osób. Logistyka w takim wypadku naprawdę ma znaczenie! Sama kwestia ewentualnych noclegów, zgrania dojazdów, transportu do USC czy kościoła, menu dla osób o innych potrzebach żywieniowych, atrakcji weselnych, w tym ewentualnie dla dzieci może być trudna do ogarnięcia. A przecież dla Pary Młodej zwykle to wątek „poboczny”, zasadniczo skupia się ona na przygotowaniu samych siebie, jeśli można tak to określić, do ślubu i wesela.
 • Wyjazdowe wesele. Transport i noclegi, w przypadku wesela odbywającego się poza miejscem zamieszkania Pary Młodej i większej części ich rodzin czy przyjaciół, to kolejna sprawa do załatwienia, niekoniecznie bardzo prosta.
 • Wesele obfitujące w atrakcje dla gości.
 • Wesele, na którym będzie dużo dzieci. Na pewno warto w takim wypadku wynająć także animatora. Rodzice będą mogli spokojnie zająć się zabawą z dorosłymi, nie martwiąc się i nie denerwując znudzonymi dziećmi. Wedding plannerka znajdzie doświadczonego opiekuna.

 • Brak doświadczenia w organizowaniu jakichkolwiek większych imprez.  
 • Brak czasu. Oczywistym jest, że zorganizowanie wesela wymaga czasu. Chyba że ma to być bardzo proste wesele last minute, bez żadnych dodatkowych atrakcji. W innym przypadku samodzielna organizacja wesela oznacza kilkanaście miesięcy podejmowania dziesiątków różnorakich decyzji i kontaktowania się z kilkunastoma nawet podwykonawcami.  
 • Brak zmysłu organizacyjnego. Jeśli nawet przygotowanie proszonego obiadu na 6 osób wydaje nam się czymś trudnym (wybór menu, lista zakupów, dekoracje stołu, przygotowanie potraw, zgranie terminów), lepiej powierzmy przygotowanie własnego wesela ślubnym managerom. Unikniemy mnóstwa stresu, straty czasu i pieniędzy. A i z efektu z pewnością będziemy bardziej zadowoleni, niż gdybyśmy sami się tym zajęli.
 • Brak chęci. Niektórych po prostu nie bawi poświęcanie mnóstwa czasu na przyziemne sprawy organizacyjne. Wolą spokojnie czekać na ślub, wiedząc, że ktoś inny dopnie wszystko na ostatni guzik.
wesele w sylwestra: para młoda
Atrakcje weselne

Wesela w Polce – skojarzenia

Większość z nas na pytanie, z czym kojarzy mu się wesele odpowie, że ze ślubem. A na pytanie, z czym jeszcze, odpowie na ogół: z Weselem Wyspiańskiego. Jest też oczywiście całe mnóstwo filmów i komedii, głównie amerykańskich, choć nie tylko, na ten temat. I to one kreują w dużej mierze obraz tej uroczystości. A przecież każdy, kto był choćby na jednym weselu wie, że jest to wizerunek nieco przekłamany. Zwykle nie jest aż tak dramatycznie jak w filmach Wojtka Smarzowskiego, ani aż tak zabawnie jak w niezapomnianych 4 weselach i pogrzebie

Wesele Wrocław

Nasze doświadczenia zwykle są pozytywne i miło wspominamy polskie wesela. Rodzinna i przyjacielska atmosfera, piękne stroje oraz dekoracje, goście i przede wszystkim szczęśliwi Małżonkowie – to istota polskich wesel. Po latach chętnie oglądamy zdjęcia, wspominamy zabawne sytuacje i myślami wracamy do tamtej atmosfery. To coś więcej niż prosta komedyjka, to prawdziwie wzruszające przeżycie.  I co najważniejsze, nasze własne.

Wesele w Polsce – marzenia a rzeczywistość

Czy można urządzić wesele marzeń w Polsce? Oczywiście, że tak! Wiele zależy jednak od naszych oczekiwań i tego, ile pracy i czasu poświęcimy na organizację tego przedsięwzięcia.

No i od naszych marzeń… Z pewnością nie warto urządzać przyjęcia pod dyktando innych osób. To Wasz dzień – jedyny taki w życiu! Jeśli więc nie pociąga Was wizja konwencjonalnego ślubu, zrealizujcie Wasz plan idealnego wesela. Nie bójcie się podążać za swoimi marzeniami. Wasi goście na pewno będą Wam towarzyszyć i cieszyć się Waszą radością z wymarzonego wesela!

Wesele zimą

Najczęściej zadawane pytania

Wesele w Polsce dla par z zagranicy?

W Polsce bez problemu można zorganizować ślub i wesele dla par mieszkających za granicą. Doświadczeni organizatorzy wesel, jak na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza, oferują również pomoc przy załatwieniu niezbędnych formalności. Ponadto na miejscu zapewniają salę balową, noclegi dla gości, wyśmienity catering i współpracę z wypróbowanymi podwykonawcami wszystkich usług weselnych.

Jak dojechać z Niemiec do Sosnówki?

Najpopularniejsza i najłatwiejsza trasa z Niemiec do Sosnówki koło Karpacza prowadzi przez przejście graniczne w Jędrzychowicach (okolice Gorlitz). Od granicy to zaledwie 80 kilometrów. Ale również z Berlina można dość wygodnie dojechać remontowaną obecnie autostradą. Atutem Sosnówki jest również bliskość Czech. Z jednego miejsca można zwiedzić przy okazji całe Sudety, a szczególnie Karkonosze i poznać kulturę dwóch narodów.

Miejsca na wesele blisko Niemiec?

Bardzo znanym i popularnym górskim kurortem jest Karpacz. A w równie pięknie położonej tuż obok Karpacza Sosnówce znajduje się Dwór Korona Karkonoszy. Ten stylowy dwór weselny ze wspaniałą salą balową jest liderem w organizacji wesel na Dolnym Śląsku. Od granicy z Niemcami dzieli go zaledwie około 80 kilometrów. Odbyło się w nim już wiele udanych ślubów i wesel międzynarodowych.

Wesela Karpacz?

Karpacz to obecnie najpopularniejszy górski kurort, tłumnie odwiedzany przez turystów. Na kameralne wesele lepiej wybrać sąsiednią Sosnówkę, gdzie znajduje się stylowy dwór weselny z ponad stuletnią, odrestaurowaną salą weselną. W Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza zorganizowano już ponad 750 udanych wesel.

Sala weselna Dolny Śląsk?

Jedna z najpiękniejszych i najwyższych w regionie sal weselnych na Dolnym Śląsku znajduje się w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. Jest to wysoka na ponad 9 metrów, odrestaurowana Dworska Sala Balowa. Wesela w niej odbywają się już od ponad 100 lat! To miejsce z duszą, gdzie wesele będzie naprawdę magiczne.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę