Sala weselna Bolesławiec

I żyli długo i szczęśliwie...

sala weselna Dolny Śląsk, wesele Dolny Śląsk, wesele w górach, sala weselna w górach, ślub w górach

Gdzie powiecie TAK?

Młode Pary z Bolesławca, szukacie ciekawego obiektu weselnego?

Pamiętajcie, że sala weselna Bolesławiec to nie jedyna opcja. Zaledwie 63 km od Bolesławca znajdziecie stylowy obiekt weselny –
Dwór Korona Karkonoszy.

Wesele w samym sercu gór? Oczywiście, bo ślub w górach zawsze jest magiczny. Sprawimy, by TEN dzień stał się dla Was prawdziwie wyjątkowy!

 

Bolesławiec wczoraj i dziś

Bolesławiec to miasto w województwie dolnośląskim, położone nad rzeką Bóbr, w okolicy Borów Dolnośląskich. Od początku swego istnienia miasto było ważnym węzłem handlowym, jako że leży między Niemcami a Czechami. Wydobywano tam także złoto. W Bolesławcu zajmowano się także produkcją piwa, farbiarstwem, płóciennictwem, młynarstwem i garncarstwem. Wyroby, które dziś nazywamy ceramiką bolesławiecką, zaczęto produkować już na początku XIV wieku. W XV wieku miasto otoczono murami obronnymi, w celu ochrony przed najazdami husytów.
Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że to właśnie w Bolesławcu powstała jedna z pierwszych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w Europie. Miało to miejsce już w 1531 roku! Bolesławiec był wtedy jednym z większych miast śląskich.
XVII i XVIII wiek to już okres specjalizacji Bolesławca – garncarstwo i ceramika stały się najważniejszą dziedziną miejscowego przemysłu. W XIX wieku w Bolesławcu wyrabiano nie tylko ceramikę użytkową, lecz także rury ceramiczne. W 1897 r. powstała nawet specjalistyczna Szkoła Ceramiczna.
II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, ponad połowa miasta legła w gruzach. Jednak produkcja bolesławieckiej ceramiki przetrwała i nadal przynosi chlubę miastu – wielowiekowa tradycja zobowiązuje!

wiadukt w Bolesławcu

Bolesławiec atrakcje

Skoro Bolesławiec to miasto kobaltowej, znanej na całym świecie ceramiki – uwielbiają ją na przykład Amerykanie i Japończycy! – to odwiedzając miasto nie można nie zobaczyć Muzeum Ceramiki. Obejrzymy tam najbardziej charakterystyczne wyroby bolesławieckich manufaktur z ostatnich kilku stuleci. Muzeum istnieje od 1908 roku, mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku w centrum miasta. Z kolei Żywe Muzeum Ceramiki oferuje możliwość zwiedzania hali produkcyjnej zakładu ceramicznego, a także udział w warsztatach lepienia oraz / lub dekorowania ceramiki.
Coroczne, kilkudniowe, sierpniowe Święto Ceramiki przyciąga miłośników tych wyjątkowych, stempelkowych wyrobów z Polski i ze świata. To świetna okazja do wzięcia udziału w prelekcjach, warsztatach i pokazach związanych w wyrobem i zdobieniem ceramicznych naczyń, a także zakupu wspaniałych okazów bolesławieckiej ceramiki w okazyjnych cenach. Najczęściej spotykane wzory i kolory to biało-kobaltowe kwiaty i kropki. Warto pokreślić, że ceramika bolesławiecka jest wytwarzana i malowana ręcznie. W związku z tym nie ma dwu identycznych egzemplarzy.
Co ciekawego jest w Bolesławcu oprócz ceramiki? Ratusz to reprezentacyjny budynek Bolesławca. Powstał w XV wieku, w wieku XVIII przebudowano go, nadając mu rys barokowy. Składa się z dwu połączonych ze sobą budynków, przykrytych mansardowymi dachami. Do budynku przylega ośmioboczna wieża, zwieńczona hełmem z latarnią. W centrum warto także zobaczyć budynek sądu – pierwotnie gimnazjum, zbudowany w XIX wieku symetryczny budynek z sześciokondygnacyjną wieżą.
Warto obejrzeć także wiadukt kolejowy z XIX wieku, wybudowany z okazji uruchomienia linii kolejowej. Został zaprojektowany na kształt akweduktu rzymskiego. Wiadukt składa się z 35 łuków, z czego aż siedem znajduje się bezpośrednio nad rzeką.
W Bolesławcu godne uwagi są także Fontanna z czaplą, baszta z pozostałościami zamku Kazimierza Wielkiego oraz położony niedaleko Bolesławca gotycki Zamek Grodziec.

ceramika z Bolesławca

Wasze wymarzone wesele w górach ♥

Jeśli interesująca Was sala weselna Bolesławiec oferuje ograniczone możliwości, warto rozszerzyć poszukiwania miejsca na wesele na okoliczne miejscowości.

Będziecie zaskoczeni jak prosta jest organizacja wesela poza miejscem zamieszkania! Zwłaszcza, jeśli wybierzecie miejsce oferujące kompleksową organizację wesel, jak np. Dwór Korona Karkonoszy.

Doświadczony zespół pomoże Wam łatwo i bezstresowo zorganizować uroczystość weselną jak z bajki. A do tego zachwycające widoki na karkonoskie szczyty z pewnością na długo zapadną w pamięć zarówno Młodej Parze, jak i wszystkim gościom.

Wszystkie pary z Bolesławca zachęcamy więc do sprawdzenia, co może zaoferować nie tylko sala weselna Bolesławiec, ale jak może wyglądać sala weselna Dolny Śląsk w wielu innych lokalizacjach.