Polskie tradycje weselne – czy znasz je wszystkie?

Tradycja

Nie ma dwóch takich samych przyjęć, chociaż polskie tradycje weselne są wspólne dla wielu regionów. Nasze zwyczaje dążą przede wszystkim do zapewnienia niezapomnianej zabawy, w której mogą uczestniczyć goście. Zatem mimo że zawsze odbywają się według utartego schematu, jednocześnie to właśnie dzięki nim każde przyjęcie weselne jest wyjątkowe.   

Polskie tradycje weselne bardzo mocno czerpią ze słowiańskich obrzędów. Niektórych zwyczajów już nie kultywujemy, a część z nich przybrała nieco bardziej nowoczesną formę. Polskie wesele jest jedyne w swoim rodzaju i absolutnie niepowtarzalne. Stawiamy przede wszystkim na szampańską zabawę, która ma trwać do białego rana. Wszystkie zwyczaje mają swój urok i niewiele par decyduje się z nich zrezygnować. Czym się wyróżniamy i jakie tradycje celebrujemy?  

Polskie tradycje weselne w pigułce 

Chociaż różnią się nieznacznie w zależności od regionu, to ich trzon pozostaje niezmienny. Huczna zabawa czy wesele w gronie najbliższych nie może odbywać się bez poszanowania dla tradycji. Dlatego Młoda Para nie rezygnuje z ich kultywowania. Niektóre zwyczaje bawią, inne wzruszają, a część z nich ma głęboką symbolikę. Kto nigdy nie był na tradycyjnym polskim weselu, ten nie wie, jak wiele stracił.  

Czy goście z zagranicy mogą dobrze bawić się na takim weselu? Z całą pewnością tak, jednak Młodzi powinni mieć na uwadze, że niektóre tradycje mogą wydawać się im… dziwne. Jeśli zależy Wam na tym, aby poczuli się komfortowo, możecie opowiedzieć im trochę o panujących zwyczajach i delikatnie rozeznać się, jak wyglądają takie przyjęcia u nich. Unikniecie w ten sposób kłopotliwych i niezręcznych sytuacji.  

tradycja wesela toasty

Polskie tradycje weselne przed ceremonią 

Wesele to nie tylko ten jeden dzień, w którym odbywa się ślub i przyjęcie. Wśród wielu polskich tradycji można z łatwością wskazać te, które kultywuje się po dziś dzień, a odbywają się na tydzień, a nawet miesiąc przed weselem. O jakich zwyczajach mowa? Sprawdźmy.  

Zmówiny to spotkanie rodziców obydwojga narzeczonych, które odbywa się na krótko po zaręczynach. W trakcie ustala się wstępne założenia odnośnie ślubu, które dotyczą między innym kwestii finansowych wesela oraz po czyjej stronie są wydatki za poszczególne elementy przyjęcia. To zwyczaj, który obowiązuje tylko w przypadku narzeczonych, których rodzice decydują się pokryć koszty wesela.  

Szukacie wyjątkowego miejsca na wesele?

Już dziś zarezerwujcie termin w Dworze Korona Karkonoszy ♥

Polterabend, potocznie nazywany trzaskaniem, to zwyczaj kultywowany głównie na Śląsku. Biorą w nim udział goście weselni, sąsiedzi i znajomi, którzy zbierają się pod domem Panny Młodej. Wszyscy wspólnie trzaskają porcelanę na znak szczęścia i pomyślności Młodej Pary. Tradycyjne trzaskanie odbywało się na dzień przed weselem, jednak dzisiaj podchodzi się do zwyczaju nieco bardziej pragmatycznie i organizuje trzaskanie na kilka dni wcześniej. W końcu to spontaniczna impreza, często mocno zakrapiana alkoholem!  

Polskie tradycje weselne w dniu ślubu

Tradycje i obrzędy, które kultywuje się w dniu ślubu, to cała paleta zwyczajów, rozpoczynających się już w domach Pary Młodej. W wielu miejscach obowiązują wyprowadziny, czyli moment, kiedy druhny wyprowadzają Pana Młodego z domu.

Wśród tych najpopularniejszych tradycji nie może zabraknąć bramek i szlabanów. Dosłownie wszyscy, sąsiedzi, znajomi, a nawet przypadkowi przechodnie, którzy wiedzą o odbywającym się w danym dniu ślubie, wychodzą na ulicę i zastawiają drogę, aby uniemożliwić przejazd. Młoda Para musi się wkupić w ich łaski, dlatego aby przejechać dalej, w ramach zapłaty wręcza alkohol lub słodycze. Równie popularną tradycją jest obsypanie Młodych ryżem, konfetti lub monetami — przesądy ślubne mówią, że ten z małżonków, który uzbiera ich więcej, będzie odpowiedzialny za finanse w domu.

Witanie chlebem i solą, oczepiny i krojenie tortu

Zanim rozpocznie się zabawa Młoda Para, zwykle już na sali weselnej, zostaje powitana chlebem i solą. Zgodnie z tradycją powinna zrobić to mama Panny Młodej, ale coraz częściej ten zaszczyt przypada obsłudze sali. Po obiedzie pojawiają się pierwsze toasty, a także przyśpiewki związane z gorzką wódką, którą Młoda poprzez pocałunek powinna osłodzić nieszczęsnym gościom. Do bardzo ważnej tradycji należy pierwszy taniec Młodej Pary oraz podziękowania kierowane w stronę rodziców za trud wychowania. Zwykle są to chwile, które wzruszają wszystkich gości i bardzo głęboko zapadają w pamięć. 

W okolicy północy przychodzi czas na oczepiny. Wokół Panny Młodej gromadzą się wszystkie niezamężne damy. Ich zadaniem jest złapanie welonu, który Panna Młoda rzuca za siebie. Podobnie rzecz dzieje się w przypadku Pana młodego, jednak on wyrzuca muszkę lub krawat. Tradycja mówi, że szczęśliwcy, którym uda się pochwycić atrybuty Młodych, będą następnymi, którzy staną na ślubnym kobiercu.  

Polskie tradycje weselne nie mogą istnieć bez ceremonii krojenia tortu weselnego. W wielu regionach moment ten przypada równo o północy, ale część par coraz częściej decyduje się na przyspieszenie wydarzenia i dzieli tort wczesnym wieczorem lub późnym popołudniem. Tutaj zwyczaj nakazuje, aby pierwsze dwa kawałki tortu zjedli małżonkowie, karmiąc siebie nawzajem, a dopiero później rozdzielili tort pomiędzy gości weselnych. W zwyczaju jest rozpocząć serwowanie od rodziców Młodej Pary, następnie przejść do druhen i drużbów, aby na końcu poczęstować wszystkich pozostałych gości.  

tradycja wesela powitanie chlebem i solą
Obrzędy weselne w Polsce

Jeden komentarz

  1. Sebastian pisze:

    Rewelacyjny artykuł, nie znałem wszystkich!

Dodaj komentarz

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę