Koszt wesela na 100 osób – praktyczne wskazówki dla Pary Młodej

Porady

Koszt wesela na 100 osób – temat ten wzbudza wiele emocji, dlatego na pewno warto poruszyć tę kwestię. Jeden z najpiękniejszych dni w życiu wiąże się też z lawiną wydatków. Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje organizacja przyjęcia. Sprawdź, co wpływa na całkowity koszt wydarzenia!

Blok CTA

Zastanawiasz się nad kosztami Twojego wesela?

Nasi specjaliści przedstawią Ci dokładną kalkulację

Wesele na 100 osób: wersja ekonomiczna

Zastanówmy się, co tak naprawdę jest niezbędne do zawarcia ślubu? Warunek konieczny do spełnienia to Wybranka albo Wybranek na ślubnym kobiercu oraz kapłan lub urzędnik USC, który tego ślubu udzieli. Bardzo istotnym elementem, ale już możliwym do zastąpienia, są obrączki i świadkowie. Może brzmi to jak herezja, niemniej jednak na świadka ślubu możemy poprosić dowolną dorosłą osobę. Nie trzeba do tego wielkich przygotowań. A obrączki to tylko symboliczny atrybut zawarcia związku małżeńskiego. Można je zastąpić nawet samodzielnie wykonanym pierścionkiem.

Sala na wesele Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy

Przypomnijmy sobie na przykład niektóre filmowe sceny z klasyków kina: Gustlik oświadczył się Honoracie metalową nakrętką (Czterej pancerni i pies), a w filmie Cztery wesela i pogrzeb drużba grany przez Hugh Granta zapomniał obrączek, więc pożyczono od gości dwa pierścionki – odpustowy różowy dla Panny Młodej i równie mało klasyczny męski pierścień dla Pana Młodego. Bo przecież nawet w skrajnie trudnych warunkach, kiedy ludzie decydowali się na ślub, zawsze znalazło się coś, co można było włożyć na palec wypowiadając sakramentalne „ślubuję”…

Wydaje się więc, że cała reszta to dodatek. Niezbędny czy nie – decydujemy my sami. W związku z tym koszt ślubu i wesela w bardzo dużej mierze zależy od nas, od naszych oczekiwań i fantazji.

Koszt wesela na 100 osób 2023 i 2024 rok

Załóżmy jednak, że żyjemy w normalnych czasach i chcemy się weselić. Poniżej spróbujemy przeanalizować realny koszt wesela na 100 osób. Zanim to zrobimy, jeszcze jedna ważna kwestia. Koszt wesela na 100 osób 2023 roku może się znacząco różnić od kwoty, którą trzeba będzie przeznaczyć na wesele w roku przyszłym.

Wesele Wrocław

Przy planowaniu budżetu z tak dużym wyprzedzeniem należy bowiem wziąć pod uwagę poziom inflacji i ogólną sytuację gospodarczą. Jeśli ktoś ma odpowiednie środki pieniężne, żeby zapłacić za uroczystości ślubne już teraz, to może warto zorganizować wesele last minute? Jeśli jednak chcemy spokojnie zaplanować ślub z dużym wyprzedzeniem, to zróbmy kalkulację. Zobaczmy, jaki jest koszt wesela na 100 osób teraz i załóżmy margines błędu na jakieś 20 procent. Koszt wesela na 100 osób 2024 roku może niestety wzrosnąć…

Tanie przyjęcie weselne

Jak uniknąć wyższych kosztów wesela? Koszt ślubu cywilnego jest ustalony urzędowo, nie można go więc negocjować. Ale inne koszty wesela nie są już takie sztywne. Warto sprawdzić, jakie są ceny usług weselnych w okolicy i czy nie będzie jednak taniej zrobić wesela wyjazdowego, na przykład urządzić wesele w górach. Może się okazać, że firma, która na co dzień organizuje wesela, może negocjować ceny z wykonawcami usług weselnych dużo skuteczniej niż my w pojedynkę i na jedną imprezę. Większość Par Młodych decyduje się sama załatwić większość spraw. Tracą w ten sposób nie tylko czas, ale być może też i pieniądze. Organizacja własnego wesela może dawać dużo satysfakcji, ale też powodować wiele frustracji i niepotrzebnego marnowania czasu. Tanie przyjęcie weselne w całości może przygotować nam również odpowiedzialny wedding manager. Możemy ustalić z nim przybliżony koszt wesela i wydatki, jakie jesteśmy gotowi ponieść, a następnie ustalić wspólnie razem koszt ślubu.

Kto płaci za wesele?

Niezależnie od tego, kto jest organizatorem wesela, oprócz Pary Młodej najważniejsza osoba to ta, która płaci za wesele. Tradycyjnie podział kosztów wesela uzgadniany był przez rodziców Młodej Pary. Ale współcześnie narzeczeni często sami płacą za wesele, bo niejednokrotnie zarabiają więcej niż ich rodzice. Wówczas to oni decydują o liczbie gości weselnych, dekoracji sali weselnej, smaku tortu weselnego i ustalają inne, pozostałe koszty wesela. Również kwestie, czy wybrać ślub cywilny czy kościelny albo humanistyczny coraz rzadziej rozstrzygane są przez innych członków rodziny. Największy koszt wesela to oczywiście koszt sali weselnej. Można by też te wydatki podzielić i ustalić na przykład, że za wynajęcie sali weselnej zapłacą rodzice Panny Młodej, a koszty związane z cateringiem i alkoholem rodzice Pana Młodego. Inna część kosztu wesela może przypaść Młodej Parze albo na przykład chrzestnym lub dziadkom, jeśli zechcą się dołożyć.

Przygotowania do wesela, Apartament Srebrny, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Co wlicza się w koszt wesela na 100 osób?

Jeśli planujesz wesele na 100 osób, z pewnością zastanawiasz się, jaki będzie koszt. Chociaż główne pozycje w budżecie zajmują sala weselna i wybrany pakiet menu, powinieneś również uwzględnić wydatki związane z wystrojem sali, zaproszeniami, winietkami, czy planem stołów. Zastanów się, ile możesz wydać na – i jak wybrać – fotografa weselnego, kamerzystę, zespół weselny/DJ. Analizując koszt wesela na 100 osób, pomyśl, ile chcesz wydać na obrączki ślubne, suknię ślubną, garnitur, bukiet, czy fryzjera. 

Jak obliczyć koszt wesela na 100 osób?

Szukasz podpowiedzi, jak obliczyć koszt wesela na 100 osób? Z pomocą przychodzą aplikacje, które pomogą planować budżet ślubny. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z jednego z gotowych szablonów. W ten sposób spokojnie planujesz i monitorujesz poszczególne wydatki. Możesz w każdej chwili sprawdzić, czy przypadkiem nie przekraczasz budżetu i czy udało Ci się zaoszczędzić na jakimś elemencie.

Badania pokazują, że ponad 60 procent par planuje wesele na 100-150 osób. Narzeczeni zgodnie podkreślają, że największe wydatki generuje sala. Nie chodzi tutaj tylko o rezerwację miejsca, lecz także menu, obsługę kelnerską i oprawę florystyczną. Zazwyczaj pary młode planują wydać 30-80 tys. złotych na organizację ślubu i wesela.

Koszt ślubu i wesela na 100 osób krok po kroku

Planując ślub na 100 osób, warto jak najdokładniej zaplanować poszczególne elementy uroczystości weselnych. Co konkretnie bierzemy pod uwagę? W kolejnych paragrafach prześledzimy krok po kroku możliwe wydatki – albo sposoby ich uniknięcia…   

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego

Dobra wiadomość na początek – ten ślub właściwie nic nie kosztuje! Należy jedynie wnieść opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa. Opłata jest stała i w każdym przypadku wynosi 84 złote. Można jej dokonać na miejscu, w kasie USC lub przelewem na konto odpowiedniego urzędu (potrzebny będzie dowód wpłaty). Czyli zaczynamy prawie bezkosztowo. To może zaszalejmy i urządźmy ślub w plenerze? Jednak w tym wypadku trzeba już dopłacić 1000 złotych, choć oczywiście jest pewna furtka. Jeśli narzeczeni muszą wziąć ślub poza urzędem z powodu zagrożenia życia lub zdrowia, ewentualnie ograniczenia wolności (nikomu nie życzymy!), wówczas dodatkowa opłata nie jest pobierana. Jeśli przekonamy urzędnika USC, że miłość to stan zaślepienia, a więc poniekąd choroby, a małżeństwo to właściwie ograniczenie pewnych swobód, może da nam jakiś rabat…

Ile kosztuje ślub kościelny?

Inaczej ma się rzecz w przypadku ślubu wyznaniowego. Jeśli chcemy, by ślubu udzielił nam ksiądz, pop, pastor czy rabin, tradycyjnie obowiązuje stawka „co łaska”. Ta niezbyt konkretna fraza czasem rozwijana jest jeszcze o: „ale nie mniej niż…”. I wtedy pojawia się już pole do negocjacji. Tak serio, to dużo zależy od regionu, zwyczajowych stawek w danej wspólnocie wyznaniowej i naszych zdolności negocjacyjnych. Możemy też po prostu najpierw wyliczyć całkowity koszt wesela na 100 osób, a później zdecydować, jaki procent z tego chcemy albo możemy przeznaczyć na cel religijny. I taką właśnie kwotę zaproponować duchownemu. W przypadku tradycyjnego wyznaniowego ślubu pamiętać należy jeszcze o dodatkowych opłatach, jak na przykład nauki przedmałżeńskie, koszt zapowiedzi czy opłata dla organisty albo za wystrojenie lub posprzątanie kościoła. Tu jednak w sukurs może przyjść rodzina lub przyjaciele i sami mogą zrobić piękną, odświętną oprawę.  

Ile kosztują obrączki ślubne?

Koszt obrączek w najtańszej wersji to nawet poniżej 100 złotych. W najdroższej… chyba nie ma górnej granicy. Sprzedawcy biżuterii, zwłaszcza tej tańszej twierdzą, że prostota i minimalizm są zawsze modne. Dla osób, które na tę pozycję ślubnego budżetu chcą wydać kwotę z kilkoma zerami, polecamy wizytę w salonie renomowanej marki. Tam z pewnością miła obsługa przedstawi walory takiego rozwiązania, a może nawet czymś nas poczęstuje…

Jak wybrać obrączki ślubne i na co zwracać uwagę?

Koszt strojów ślubnych

Cena garnituru i sukni ślubnej to również ważna pozycja podczas liczenia kosztów ślubu. Tu jednak będziemy mile zaskoczeni, bo garnitur męski spokojnie można kupić już za kilkaset złotych. Do mody wróciły również różnego rodzaju uniformy służbowe i mieszane kombinacje męskiego stroju. Na przykład, jeśli Pan Młody jest strażakiem, policjantem, górnikiem czy wojskowym, to spokojnie może iść do ślubu w mundurze galowym. Zwłaszcza w ostatnim czasie łatwo zapisać się do różnych formacji (oczywiście jeśli komuś naprawdę na tym zależy). Można też wybrać strój etniczny czy ludowy. Tego typu rozwiązania przydają kolorytu i czynią wesele niezapomnianym.

Suknia ślubna

Suknia ślubna… To trudny temat. Zapewne przyszła Panna Młoda ma jakieś preferencje. Może to być tradycyjna biała suknia ślubna, ale może też kupić po prostu piękną sukienkę, którą zechce jeszcze wielokrotnie włożyć. Albo, bo właściwie czemu nie, jeszcze inny strój – autor wpisu jest mężczyzną i niech mu będzie wybaczone, że puścił wodze fantazji… Prostą, a przy tym bardzo ładną suknię można kupić już w okolicach 200 złotych. Oczywiście te droższe nie muszą być – i pewnie nie są? – brzydsze. Warto również rozważyć i sprawdzić, ile kosztuje wypożyczenie sukni ślubnej w naszej okolicy. Cena sukni ślubnej zależy więc tak naprawdę od budżetu, jakim dysponujemy i od podejścia do kwestii materialnych.

Ile kosztuje ślubny bukiet?

Najprostszy bukiet ślubny można zrobić z kwiatów polnych. Wydatek właściwie zerowy, a efekt może być olśniewający. Zwłaszcza że wpiszemy się w ten sposób w tak modny obecnie nurt ekologiczny. Bukiet można też zrobić z innych roślin, na przykład z traw czy zbóż. Szalenie modne rozwiązanie! Miłośników najnowszych trendów zainteresować też mogą bukiety w stylu ludowym, bukiety rustykalne, w stylu boho, bukiety greenery, w stylu etnicznym lub wege, albo nawet rasta. Spokojnie można je zrobić samemu. Ponadto prosty bukiet ślubny nie będzie odwracał uwagi od Panny Młodej.

Koszty wesela i ślubu – bukiet Panny Młodej

Za bardziej zaawansowane aranżacje, które można zamówić u florystów, trzeba już zapłacić. Normalnie bukiety kwiatowe nie są drogie, ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Różnica w cenie pojawi się, jeśli dodamy, że chodzi o bukiet ślubny – ich ceny potrafią dochodzić nawet do kilkuset złotych. W przypadku wesela z pełną kwietną oprawą na zamówienie może to być koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych.

sala ludzie
Wesele w górach

Cena sali weselnej lub balowej

Koszt sali weselnej zależeć będzie przede wszystkim od standardu i położenia obiektu. Także od tego, czy na miejscu są pokoje dla Państwa Młodych i gości. Przede wszystkim trzeba osobiście sprawdzić taki obiekt. Zobaczyć, jak się tam czujemy, czy obsługa jest miła, jak wygląda otoczenie. Dlaczego to takie ważne? Koszt wynajęcia sali weselnej plasuje się wysoko na liście ślubnych wydatków. Cena sali weselnej zwykle uwzględnia już obsługę, ale na przykład dekorację sali niekoniecznie. Takie rzeczy trzeba drobiazgowo sprawdzić. Więc aby uniknąć niespodzianek, zapytaj menedżera lub właściciela, co wchodzi w skład podanej kwoty, a także z jakimi dodatkowymi wydatkami powinieneś się liczyć. Spytaj, gdzie jest parking – zwykle wolimy mieć auto pod ręką. Sprawdź, czy jest kącik dla dzieci albo palarnia? Trzeba też zadbać, by goście mieli gdzie wyjść i się przewietrzyć.

Nie obawiajmy się zadawać pytań. Doświadczeni organizatorzy wesel powinni udzielić nam wszystkich niezbędnych odpowiedzi i jeszcze podpowiedzieć coś od siebie. Optymalnie byłoby znaleźć specjalistę, który załatwi wszystkie sprawy organizacyjne za nas.

Sala weselna – rozmiary

Jest jeszcze kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę szukając sali weselnej. Na przykład: ile dokładnie osób może wygodnie bawić się w danym obiekcie? Najczęściej organizuje się wesela na 100 – 150 osób, ważne więc, by goście czuli się komfortowo i mieli swobodę ruchu. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na wysokość sali balowej. Przy intensywnej zabawie zużyjemy dużo tlenu. Im wyższa sala, tym swobodniej będzie się oddychać, a i akustyka będzie dużo lepsza. Spytajmy koniecznie, czy sala ma klimatyzację. Bez niej wesele w upalny dzień może zmienić się w katastrofę!

wesela układ stołu

Opłata za „talerzyk weselny”

Zanim podpiszesz umowę, zorientuj się, jaka jest cena za talerzyk. Zazwyczaj mieści się w przedziale 200-500 złotych. Różnica jest więc spora, szczególnie jeśli planujesz wesele na 100 osób. To kwota za jednego gościa. Koszt wesela na 100 osób wyliczymy więc, po prostu mnożąc tę stawkę razy 100.

Upewnij się, że całkowity koszt uwzględnia dania gorące, przekąski i obsługę kelnerską. Należy też uściślić, jakie posiłki chcemy podać na weselu. Musimy, po pierwsze, wybrać weselne menu, następnie ustalić, co i o której godzinie ma być podane. Zastanowić się, ile ma być ciepłych dań, jakie desery etc. Całkowity koszt wesela na 100 osób zmieni się oczywiście, jeśli zamówimy dodatkowo na przykład długie poprawiny. Trzeba też zdecydować, jakie mają być napoje. Oczywiście ceny te zależą od wybranego menu, standardu obsługi, sezonu i innych zmiennych.

wesele w sylwestra: szampan
Alkohol na wesele

Koszt alkoholu na wesele dla 100 osób

Z uwagi na to, że gusta się zmieniają i nie wszyscy lubią wysokoprocentowe napoje, zaplanujmy oprócz tradycyjnej białej wódki również inne trunki. Wino dobrej jakości czy piwo z lokalnego browaru, jak również inne, także niealkoholowe ciekawe napoje zawsze robią dobre wrażenie. Jakie więc wino na wesele wybrać, aby zaspokoić podniebienie nawet najbardziej wymagającego smakosza? Pamiętaj, że starannie wybrany trunek uświetni każde przyjęcie. Chociaż powszechnie przyjęło się, że w okresie jesienno-zimowym pijemy czerwone, cięższe wino, a wiosną i latem sięgamy po orzeźwiające gatunki białego wina, nie musisz się tym kierować. Postaw na wysoką jakość alkoholu i pozytywnie zaskocz swoich gości! Jeśli chcesz podążać za modą, pamiętaj, że od kilku lat wśród kobiet triumfy święci prosecco – orzeźwiające musujące białe wino, idealne zwłaszcza na upalne dni.

Blok CTA

Wesele w górach na 100 osób?

W Dworze Korona Karkonoszy zawsze udane!

A koszty? W tym przypadku niektórzy stosują tak zwany przelicznik „na głowę”, czyli zakładają, ile przeciętnie potrzeba alkoholu na jedną osobę. Oczywiście średnią może nam zawyżyć na przykład ulubiony szwagier albo kolega ze studiów, dlatego należy przewidzieć pewien margines i dołożyć nieco na zapas. Warto poradzić się organizatorów, ile i jakiego alkoholu zamówić. Część obiektów weselnych ma również bufet, z którego można będzie skorzystać. Doświadczeni barmani, odpowiadając na najczęściej zadawane pytanie: ile wódki na wesele? zwykle proponują 0,5 l alkoholu na głowę. Czyli średni koszt wesela na 100 osób, jeśli chodzi o alkohol, to 100 razy cena 0,5 litra wódki lub butelki wina.

Ile kosztuje oprawa muzyczna wesela?

W koszt organizacji wesela na 100 osób trzeba też wliczyć koszt wynajęcia zespołu muzycznego albo DJ. Wprawdzie często jest tak, że w miarę jak rozkręca się impreza, pojawiają się chętni do podzielenia się swoimi ulubionymi kawałkami, to jednak chyba lepiej, żeby ktoś nad tym czuwał. Możemy też jednak poprosić przyjaciół o podobnym guście muzycznym o przygotowanie składanki. To z pewnością pozwoli nieco zaoszczędzić, niemniej pamiętajmy, że sporo osób woli muzykę na żywo. Dobry muzyk potrafi też dobrać odpowiednią muzykę do danej sytuacji czy pory wesela i stworzyć atmosferę dobrej zabawy.

Obsługa fotograficzna lub video a budżet weselny

Chyba każdy chciałby mieć pamiątkę z tak ważnej chwili, jaką jest ślub. Fotograf czy wideo operator nie musi być drogi. Ale upewnijmy się, że na pewno zna swoje rzemiosło! Obejrzyjmy jego portfolio, wypytajmy znajomych, sprawdźmy opinie w necie. Bo o ile sesję poślubną można powtórzyć – jeszcze przez jakiś czas i to w różnych plenerach – to samą uroczystość ślubu już niekoniecznie. Tu również widełki cenowe są szeroko rozwarte. Renomowany artysta fotografik może być drogi, a przyjaciel amator może nam zrobić zdjęcia nawet za darmo. Zastanówmy się po prostu, czego oczekujemy i co chcemy oglądać za kilka lat.

Sesja poślubna, wesele Karpacz zimą

Cena noclegu dla gości weselnych

Nie każdy organizując wesele czy przyjęcie ślubne rezerwuje noclegi dla gości. Na przykład urządzając wesele w niewielkiej świetlicy zwykle zakładamy, że goście sami o siebie zadbają i  w odpowiednim momencie zorganizują sobie powrót do domu. Jeśli jednak chcemy, by nasi goście czuli się komfortowo, raczej powinniśmy zadbać o możliwość noclegu na miejscu. Domy weselne, hotele czy dwory na ogół oferują odpowiednią bazę noclegową. Najczęściej ceny noclegów negocjuje się razem z ceną za wynajem sali i menu. W koszt ślubu i wesela na 100 osób zwykle wlicza się i tę pozycję. Cenę za noclegi, jak zresztą i za pozostałe pozycje, można obniżyć organizując wesele na przykład w środku tygodnia czy w mniej popularnym sezonie.

Elegancka sala weselna

Jeśli chcesz zorganizować huczne przyjęcie w stylu glamour, poszukaj sali weselnej, która może pomieścić do 170 osób. Jej wysokość wspaniale podkreśla reprezentacyjny charakter. Angielskie patery na owoce, lampiony i misternie zdobione świeczniki z powodzeniem dopełniają wystroju Dworskiej Sali Balowej. Po szaleństwach na parkiecie goście mogą odpocząć w pięknym ogrodzie różanym lub na wewnętrznej antresoli (Biblioteka Cafe) .

Jak ozdobić stół Państwa Młodych?

Jak rozmawiać o kosztach wesela?

Choć rozmowy o wymarzonym ślubie to zawsze przyjemność, to temat kosztów wesela w wielu rodzinach może być trudny. Zwłaszcza, że z kolejnymi latami koszty wesela rosną. A jeśli ślub i wesele ma być dopiero za 2 lub 3 lata, trzeba jeszcze doliczyć rosnące ceny wszystkich towarów i usług. Trudno wtedy dokładnie oszacować, ile wyniesie koszt wesela. Nie bójmy się jednak rozmawiać o funduszach na wesele. Przecież nasi dziadkowie i babcie też borykali się z różnymi sytuacjami, a mimo to mieli odwagę zakładać rodziny. Co więcej, dzięki temu również i my możemy teraz cieszyć się tym, co w życiu najlepsze. Czyli miłością bliskiej osoby i razem z nią z nadzieją patrzyć w przyszłość.

Wesele w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

A zatem jak rozmawiać o kosztach wesela? Odpowiedź brzmi: po prostu i rzeczowo. O czym kiedyś powiemy dzieciom? Czy o tym, ile udało nam się zaoszczędzić na weselnym torcie czy raczej opowiemy, jaki był wspaniały i smaczny. Dlatego o kosztach wesela musimy rozmawiać jak o inwestycji w przyszłość i wspomnieniach, które pozostaną z nami do końca życia.

Organizacja wesela na 100 osób

Podsumowując: jaki koszt wesela na 100 osób musimy brać pod uwagę? Wyraźnie widać, że trudno oszacować średni koszt wesela z powodu bardzo wielu zmiennych. Jednak prosty kalkulator ślubny każdy może sobie zrobić sam. Na przykład odręcznie, w formie prostej tabeli albo w arkuszu programu kalkulacyjnego. Wystarczy po prostu ustalić, co jest niezbędne i na czym najbardziej nam zależy podczas ślubu i wesela.

Zabawy weselne integracyjne, które porwą na parkiet wszystkich weselników
Wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Na koszt wesela składa się tak wiele czynników, że wyliczenie można zrobić w zasadzie tylko w przybliżeniu. Na przykład można zamówić spersonalizowane serwetki i ręczniki tylko na tę jedną okazję. Pojechać do ślubu karocą albo oldsmobilem. Zamówić prawdziwe motyle do wypuszczenia po wyjściu z kościoła lub urzędu (tylko ze specjalnej hodowli!). Sprowadzić celebrytę, by swym występem uświetnił nasz ślub. Wszystko zależy od tego, ile dodatkowych usług zechcemy zamówić. Pakiet weselny może składać się z kilku lub nawet kilkudziesięciu elementów. W tym wypadku nawet trudno mówić, że standard wesela wyznacza nam to, jakim dysponujemy budżetem. W przypadku ślubu i wesela zarówno Państwo Młodzi, jak też rodzice czy nawet dziadkowie zwykle nie szczędzą pieniędzy i są skłonni nawet się zapożyczyć, byle tylko spełnić marzenia o wyjątkowym weselu.

Wesele w górach

Jaki jest koszt wesela na 100 osób?

Choć coraz więcej par decyduje się na kameralne przyjęcie, wesele na 100 osób wciąż cieszy się dużą popularnością. Zanim przystąpisz do organizacji uroczystości, zastanów się, na co możesz sobie pozwolić. Rezerwując salę weselną, upewnij się, czy musisz wpłacić zaliczkę, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Na wszelki wypadek zapytaj, kiedy możesz liczyć na jej zwrot. Niektóre lokale przewidują takie rozwiązanie, gdy Młoda Para anuluje rezerwację pół roku przed planowanym weselem. Warunki zwrotu zaliczki różnią się w zależności od domu weselnego, dlatego warto to sprawdzić. 

Wesele ile kosztuje?

Zastanawiasz się, jak obniżyć koszt wesela na 100 osób? Przede wszystkim umieść w zaproszeniach RSVP, czyli prośbę o potwierdzenie przybycia/nieobecności na uroczystości w konkretnym terminie (z fr. répondez s’il vous plaît). Choć może się zdarzyć, że kilka osób zrezygnuje w ostatnim momencie, w ten sposób zmniejszasz ryzyko płacenia za “puste krzesła”. Dopytaj również menedżera, kiedy musisz podać ostateczną listę gości.

Wiele Par Młodych zadaje sobie pytanie: wesele ile kosztuje takie na 100 osób? Niezależnie od tego, czy organizujesz kameralne, czy huczne przyjęcie, powinieneś liczyć się z tym, że niektóre usługi są dodatkowo płatne. Jeśli chcesz wpleść w wystrój nieszablonowe elementy oświetlenia lub rzadko spotykane gatunki kwiatów, wygospodaruj większy budżet.

Szacując koszt wesela na 100 osób, uwzględnij również opłaty za tort, ciasta, stół wiejski, fontannę czekoladową, czy drink bar. Marzysz o tym, aby zorganizować pokaz fajerwerków, taneczny show, występ iluzjonisty, czy pokaz zimnych ogni? A może chcesz puścić lampiony szczęścia na swoim przyjęciu? W takim razie przygotuj się na dodatkowe wydatki.

Wesele na 100 osób: atrakcje

Zastanawiasz się, jak umilić czas gościom na weselu? Czym zaskoczyć gości weselnych? Marzysz o tym, aby Twoje przyjęcie na długo zapadło im w pamięć? Pomyśl, jakie atrakcje pasują do motywu przewodniego Twojej uroczystości. Jeśli organizujesz wesele w stylu glamour, rozważ na przykład pokaz tańca i sztuczne ognie. A może chcesz urządzić przyjęcie w stylu boho? W harmonogramie uwzględnij puszczanie lampionów, plecenie wianków i układanie bukietów z polnych kwiatów.

Z kolei starszym dzieciom możesz zaproponować stworzenie biżuterii, amuletów, czy breloczków z różnokolorowych koralików. Pamiętaj, aby nad małymi artystami czuwała jedna dorosła osoba. Dopilnuje, aby nikt się nie skaleczył, ani nie połknął jakiegoś drobnego elementu. Planując atrakcje i upominki dla gości, dopasuj je do swojego budżetu.

Bez względu na to, ile czasu poświęcisz, aby obliczyć koszt wesela na 100 osób, zawsze mogą pojawić się dodatkowe wydatki na wesele. Przygotowując budżet, wygospodaruj przynajmniej 20-procentową rezerwę, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów. Konsultanci ślubni przypominają, że na każdym przyjęciu ktoś może niechcący zbić szklankę, talerzyk lub zepsuć element zastawy stołowej. Rezerwując salę, zapytaj menedżera, ile trzeba zapłacić za takie minimalne szkody. Ponadto sprawdź, ile musiałbyś zapłacić, jeśli przyjęcie trochę by się przeciągnęło.

Dodatkowe koszty wesela

Do całości wydatków weselnych musimy doliczyć na przykład koszt ślubu kościelnego. Choć w porównaniu z innymi elementami to naprawdę drobiazg. Wpływ na cenę wesela mają również standard miejsca organizacji wesela, koszty organizacji imprezy i koszty usług weselnych. Na przykład oprawa muzyczna, dekoracja sali weselnej i alkohol. Kolejny koszt wesela to fotograf, opłata za udzielenie ślubu kościelnego czy też wynajęcie ślubnej limuzyny. Dlatego też koszty przygotowań wesela najlepiej uporządkować w formie tabeli, arkusza albo innej postaci pisemnej. Pozwoli to nam bez problemu nad nimi zapanować. Dzięki temu możemy przyjąć kwotę określającą ostateczny koszt wesela i odejmować kwoty na poszczególne wydatki. Będzie to nasz prywatny kalkulator kosztów ślubu. Wtedy też na przykład będziemy mogli ustalić, że połowa kosztów wesela jest sztywna i nienaruszalna. Natomiast pieniądze z drugiej części elastycznie przesuwamy tam, gdzie nie da się już ciąć kosztów z pozycji, na których zaoszczędzimy.

 

 Jak zaplanować budżet, aby nie przerósł Twoich możliwości?

Przygotowując kosztorys, powinieneś też uwzględnić dodatkowe wydatki na wesele. A więc skąd pieniądze na ślub? Choć wiele Par planuje, że pokryje większość wydatków z kopert dla gości, doświadczeni wedding planerzy odradzają takie rozwiązanie. Nigdy nie ma przecież pewności, jak hojni okażą się goście. Specjaliści zalecają też, aby nie wyzerować stanu na koncie z okazji jednego dnia. Warto zostawić trochę pieniędzy na niespodziewane wydatki po ślubie, żeby nie zaczynać małżeństwa od zmartwień i kłótni. 

Kiedy oszacujesz wstępny koszt wesela na 100 osób, z pewnością stwierdzisz, że to skomplikowane przedsięwzięcie, zarówno pod względem organizacji, jak i finansów. Jeśli nie jesteś w stanie pokryć wszystkich wydatków od ręki, możesz pomyśleć o kredycie. Zachowaj jednak przy tym zdrowy rozsądek! Nie ubiegaj się o gigantyczną kwotę tylko po to, aby zaimponować gościom lub urzeczywistnić wszystkie marzenia. Słynne porzekadło „zastaw się, a postaw się” doskonale oddaje sposób myślenia o weselu, ale chyba nie zawsze warto iść tym tropem.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje wesele?

Główne składowe ceny wesela to koszt wynajęcia sali weselnej. Ponadto koszt organizacji wesela można obliczyć w prosty sposób, mnożąc liczbę gości przez kwotę za talerzyk weselny. Zatem na przykład przy cenie 200 zł za osobę podstawowy koszt wesela na 100 osób wyniesie 20 000 złotych.

Wynajem sali na wesele cena?

Ceny sali na wesele są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od terminu, w jakim chcemy wziąć ślub. Tak zwany wysoki sezon ślubny zawsze winduje ceny. Na cenę lokalu na wesele wpływ ma też jego rozmiar. Sala na kameralne wesele będzie tańsza niż ogromna sala balowa na 150 osób. Także usytuowanie sali weselnej ma wpływ na jej cenę – atrakcyjne miejsce, z ogrodem, w malowniczej okolicy może sprawić, że cena miejsca będzie wyższa. Najlepiej poszukać sali na wesele tam, gdzie jest duży ich wybór. Na przykład Karkonosze czyli wesele w górach to świetny pomysł. Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce k. Karpacza to doświadczony organizator wesel w każdym stylu.

Cena za talerzyk na weselu?

Cena za talerzyk weselny to koszt cateringu dla jednej osoby na weselu. Najczęściej tak właśnie oblicza się koszt całego wesela. Obecnie cena za talerzyk na weselu dla jednej osoby rozpoczyna się od około 200 zł. Górna granica ceny za weselny talerzyk może być bardzo wysoka w przypadku luksusowego obiektu i obsługi oraz super wyszukanego menu.

Koszty wesela 2023?

Całkowity koszt wesela na 100 osób wraz ze wszystkimi dodatkowymi usługami może wynieść około 60 000 – 70 000 złotych. Jednak koszty te można zarówno znacznie obniżyć, jak i w miarę zamożności powiększyć. Na przykład organizując wesele w niskim sezonie możemy znacznie zmniejszyć wydatki weselne. A decydując się na ekscentryczne atrakcje znacznie je zwiększyć. Wiele zależy od tego, ile tak naprawdę chcemy wydać na wesele.

Ile do koperty na wesele 2023?

Ogólna zasada jest taka, że dajemy parze młodej do koperty tyle, ile wynosi cena za tak zwany talerzyk. Czyli koszt cateringu dla danej osoby czy pary. Ale oczywiście wiele zależy też od tego, w jakim stopniu zażyłości jesteśmy z narzeczonymi. Zwykle najbliższa rodzina daje wyższą sumę. Najważniejsze jednak jest to, na ile możemy sobie pozwolić – w końcu nikt nie zakłada, że organizując wesele, zarobi na nim. Więc dajmy po prostu tyle, na ile nas stać.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę