Przesądy ślubne i weselne

Tradycja
przesądy ślubne
Wejście w związek małżeński, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, ale jednocześnie najbardziej stresujących. Nic więc dziwnego, że związanych z nim jest tak dużo zwyczajów, przesądów i zabobonów. Choć część z nich jest już rzadko praktykowana, inne mają się świetnie. Być może nie wierzymy w nie tak mocno jak kiedyś, ale pewność, że w tym dniu będzie dopisywać nam szczęście na pewno nie zaszkodzi.

Przesądy ślubne – data ślubu

Jeden z najpopularniejszych przesądów dotyczy daty ślubu – pary powinny wybierać te miesiące, które w nazwie mają literę „r”, aby zapewnić sobie powodzenie w małżeństwie. Ale na szczęście przesąd nie mówi, w jakim języku. Jesteśmy Europejczykami, więc nasz styczeń, luty, kwiecień, czy listopad ma literkę „r” w wielu językach, to podpowiedź dla tych wolących nie ryzykować?
Są też daty, których tradycyjnie się unika, np. Prima Aprillis, 29.02 w roku przestępnym, czy w ogóle ślub w całym roku przestępnym. Raz na cztery lata dostajemy w prezencie dodatkowy dzień tj. 29.02 i taki nietypowy rok. Zazwyczaj boimy się tego co inne, więc rok przestępny okrzyknięto pechowym. Ale któż by się tym przejmował w XXI wieku?
przesądy ślubne

Przesądy ślubne – stroje

Wiele przesądów związanych jest też z ubiorem Panny Młodej. Suknię powinna ona wybierać z matką lub przyjaciółką, nigdy z przyszłym mężem. Wielu z nas słyszało, że narzeczony nie powinien widzieć partnerki w sukni, aż do dnia ślubu, ale ona także powinna ją wcześniej zakładać tylko do przymiarki, a i wtedy oglądać się w lustrze w niekompletnym stroju. Pan Młody powinien kupić natomiast małżonce buty ślubne, a ona mu koszulę. Buty te powinny stać do dnia uroczystości na parapecie. Do tego w stroju Panny Młodej powinno znaleźć się coś białego, niebieskiego, pożyczonego, starego i nowego.

Przesądy ślubne – podróż

W dniu ślubu Panna Młoda nie powinna wieźć się sama na miejsce ceremonii, nie wolno też zawracać, czy zatrzymywać się.

Przesądy ślubne – samopoczucie

Uśmiech w drodze do ołtarza zwiastuje szczęście w małżeństwie, nie należy się rozglądać przy tym na boki. Pocieszeniem dla wszystkich zestresowanych par niech będzie to, że pomyłki w trakcie składania przysięgi są uważane za dobrą wróżbę.
I odrobinę psychologii. Stres najlepiej jest zatuszować i zmniejszyć właśnie przez uśmiech, nawet początkowo wymuszony. Na skutek uśmiechu zmienia się szybko chemia w mózgu i stres maleje, głos staje się łagodny, oddech spokojny, a uśmiech  naturalny. Warto poćwiczyć przed ślubem w innych okolicznościach.
przesądy ślubne panna młoda

Przesądy weselne – obrzędy

Na weselu nowożeńcy witani są chlebem i solą oraz dwoma kieliszkami – jeden ma w sobie wódkę, a drugi wodę. Ten, kto wybierze kieliszek z wódką, będzie rządzić w małżeństwie. Kieliszki należy rzucić za siebie tak, aby się stłukły.
Pan Młody powinien przenieść małżonkę przez próg sali weselnej, aby się nie potknęła – jest to złą wróżbą. Podczas oczepin Państwo Młodzi rzucają za siebie krawat i bukiet (lub welon) – ten kto je złapie, ten w następnej kolejności powinien zawrzeć związek małżeński.
Niezależnie od tego, czy wierzymy w przesądy, czy też nie, na naszą korzyść w dniu wesela na pewno zadziała pozytywne nastawienie i uśmiech, czego serdecznie życzmy wszystkim parom ????

Przesądy weselne – nie pożyczaj siostrze!

W tym przesądzie chodzi o suknię Panny Młodej, bowiem istnieje założenie, że tej samej sukni nie powinny mieć na swoich ślubach siostry, bo to przyniesie im obu nieszczęście i kłótnię. Ludzie wierzący w ten zabobon nie praktykują więc przechodzenia sukni z matki na córki, ponieważ chcą uniknąć w ten sposób przykrych sytuacji.


Przesądy weselne – biżuteria

Weselne przesądy nie ominęły nawet pierścionka zaręczynowego! Panna Młoda nie powinna mieć na palcu żadnego innego pierścionka, oprócz zaręczynowego. To mogłoby być niebezpieczne dla małżeństwa. Poza tym sam pierścionek musi być wykonany z jak najtrwalszego kruszcu i mieć najbardziej trwały kamień – tylko tak związek będzie równie silny. No i wiadomo – żadnych pereł – one powodują łzy Panny Młodej i pasmo nieszczęść.
zabobony ślubne

Przesądy weselne –  kwiaty

Rodzaj kwiatów w bukiecie ślubnym jest również bardzo istotny, ponieważ nie mogą być to kolczaste róże. Mogłyby bowiem skaleczyć Pannę Młodą, a to bardzo zły znak podczas ślubu i wesela. Nie wybieramy również do bukietu bratków i krokusów.

Weselne przesądy –  świadkowie

Świadkowie pełnią bardzo ważną rolę, nic więc dziwnego, że ich także dosięgają weselne przesądy. Mówią one przede wszystkim o tym, że świadkowie powinni być stanu wolnego, nie powinni być ze sobą zamężni oraz świadkowa nie powinna być w ciąży. Wszystkie te aspekty świadczą o niepowodzeniu Pary Młodej w małżeństwie.

Pamiętajmy, że przesądy, to nie tradycja. A gdyby nawet część z nich uznać za tradycję, to warto się zastanowić, które z nich warto kultywować, a na które spojrzeć z przymrużeniem oka?

Pewne jest, że złapanie dystansu do siebie i innych pomoże w przygotowaniach i realizacji ślubu i wesela, a zwłaszcza w przeżywaniu tych wyjątkowych chwil.

przesądy weselne
Szybki kontakt Zamów ofertę