Kosztorys wesela – zaplanuj wydatki z głową!

Porady
Kosztorys wesela - zaplanuj wydatki z głową!

Jedno z pierwszych pytań, które prawdopodobnie sobie zadacie, gdy podejmiecie decyzję o zorganizowaniu wesela, brzmi: ile kosztuje wesele? To dobre pytanie, choć odpowiedź na nie jest nieco skomplikowana. Okazuje się, że podobnie jak na większość aspektów planowania wesela, także na jego koszt w dużej mierze wpłynęła pandemia COVID. Niemniej liczby są tylko wartościami średnimi, a kosztorys wesela może się znacznie różnić w zależności m.in. od miejsca, w którym jest organizowane i wielkości wydarzenia.  

Nikogo zapewne nie dziwi, że koszt organizacji przyjęcia ślubnego w Polsce rośnie z roku na rok. Nie da się też jednoznacznie stwierdzić ile kosztuje ponieważ kosztorys wesela zależy od wielu czynników. Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, średni wydatek na imprezę dla 100 do 150 osób to od 50 do 80 tysięcy złotych. Wartość rynku ślubnego oscyluje w graniach 7 miliardów złotych, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 miliardów złotych. Wspomniane kwoty to mediana, a najbogatsze pary w Polsce potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na wymarzone przyjęcie ślubne.  

Zastanawiasz się ile będzie kosztowało Twoje wesele?

Zapytaj nas o wycenę!

Kosztorys wesela – wydatki w czasie pandemii 

Pandemia zrewolucjonizowała rynek weselny w Polsce. Coraz więcej par decyduje się na imprezę „ad hoc”, czyli spontaniczne przyjęcie organizowane z miesiąca na miesiąc. Z czego to wynika? Wszystko przez zmieniające się przepisy i wprowadzane obostrzenia. Co ciekawe, część imprez odbywa się w nietypowe dni, tj. w środę lub czwartek. Wesele bez poprawin to także tańsza opcja w porównaniu z dwudniowym wydarzeniem. Zastanawiacie się, ile kosztuje wesele organizowane w tygodniu? Mamy dla Was dobrą wiadomość! Średnio od 10 do 15 proc. mniej za osobę niż w przypadku weekendów. Warto więc wziąć tę opcję pod rozwagę i zrewidować kosztorys wesela pod tym kątem. 

Kto dziś płaci za wesele?

Jedną z najważniejszych części planowania budżetu weselnego jest ustalenie, kto i za co płaci. Obecnie pary często dzielą się kosztami z rodzicami. W tym przypadku, niektórzy rodzice deklarują się pokryć ściśle określone wydatki – np. opłacić hotel, jedzenie i muzykę. Inni natomiast zostawiają młodej parze wolną rękę – mogą oni  wydać pieniądze według własnego uznania. Jeśli chodzi o planowanie ślubu, pieniądze od rodziców zwykle wiążą się z mniejszą lub większą kontrolą ich wydatkowania. Więc jeśli Wasi rodzice przyczyniają się do organizacji Waszego o wielkiego dnia, porozmawiajcie z nimi o tym, jak bardzo chcą być zaangażowani w podejmowanie decyzji. 

Weekendowe wesela górą  

 – Przed pandemią przyjęcia weselne z reguły były organizowane w weekend. To najwygodniejszy termin dla młodych par i ich gości pod wieloma względami – mówi Joanna Hoc-Kopiej, specjalistka ds. planowania wesel w Dworze Korona Karkonoszy. – Z naszych obserwacji wynika, że młodzi nadal najchętniej wybierają sobotę oraz niedzielę na organizowanie przyjęć. Te wciąż są wystawne, a młodzi nie szczędzą pieniędzy na dodatkowe atrakcje. Co ciekawe, są w stanie wydać więcej pieniędzy, jeśli zaproponujemy im nietypowe rozwiązania w postaci dodatkowych, niestandardowych atrakcji.  

Ile kosztuje wesele? Przeciętnie para młoda wydaje średnio 40 tysięcy złotych. Mowa o małym przyjęciu dla rodziny i najbliższych. Jednak coraz więcej par chce, aby ten dzień był wyjątkowy pod wieloma względami, nie szczędząc przy tym środków.  

Kosztorys wesela – lista wydatków   

Ile kosztuje wesele? To pytanie zadaje sobie każda para narzeczonych. Ponad połowa par zwiększa swój początkowo założony budżet – z różnych powodów. Pary odkrywają pozycje „must have”, których nie wzięły pod uwagę podczas planowania lub realizowania ich początkowo ustalonego budżetu. Jak się często okazuje, zapominają też uwzględnić dodatkowe wydatki na wesele. Dlatego dobrym pomysłem jest zrobić listę rzeczy, za które na pewno będzie trzeba zapłacić. To pozwoli od początku do końca kontrolować wydatki. 

Najnowsze dane rynkowe pokazują, że wydatki kształtują się następująco:  

  • Catering: od 120 do 500 zł/os.  
  • Alkohol i napoje: 5000-7000 zł  
  • Orkiestra: 7000-10000 zł  
  • Wynajem samochodu: 1000 zł  
  • Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego kościele wraz z przystrojeniem: 1000-3000 zł  
  • Koszt zaproszeń: 300-500 zł  
  • Strój pani młodej i pana młodego: 10000 zł 
  • Fotograf na ślub i wesele – od 3000 zł 

To tylko wybrane pozycje, które powinien uwzględniać kosztorys wesela. Ostateczna kwota uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od liczby gości, miasta, w którym organizowane jest przyjęcie (z reguły im większa miejscowość, tym drożej) oraz indywidualnych preferencji pary młodej. Można wybrać suknię od krawcowej za kilka tysięcy albo model od Very Vang za niebotyczne pieniądze.  

 – Młoda para coraz częściej chce zaskoczyć swoich gości. W związku z tym wynajmują czekoladowe fontanny, fotobudki czy animatorów – dodaje Joanna Hoc-Kopiej. –  Zdarza się, że młodzi wypuszczają białe gołębie z klatki czy motyle, aby zapewnić sobie szczęście w małżeństwie. Niektóre wesela przybierają mniej formalny charakter, a zamiast orkiestry o oprawę muzyczną dba DJ, niekiedy organizując również karaoke.  

Organizacja wesela podczas pandemii to dla młodej pary ogromne wyzwanie. Kosztorys wesela, który skalkulowano rok wcześniej, z pewnością trzeba zaktualizować. Warto – mając na uwadze powyższe koszty – przygotować się na wiele możliwości i znaleźć alternatywne miejsce na urządzenie przyjęcia. Sala weselna musi spełniać Wasze oczekiwania. Jeśli np. panujecie imprezę w stylu glamour idealną oprawą będzie sala balowa. Wybór odpowiedniego lokalu na pewno pomoże uniknąć rozczarowania i sprawi, że ten dzień będzie dla Was wyjątkowy! 

Szybki kontakt Zamów ofertę