Wino na wesele – jakie wybrać?

Porady
jakie wino na weselu

Jeszcze stosunkowo do niedawna wesela kojarzyły się z wysokoprocentowymi alkoholami, a na stołach niepodzielnie królowała wódka. Gusta i obyczaje się zmieniają, a tradycyjna „czysta” coraz częściej ustępuje miejsca na rzecz szlachetniejszych trunków. Wśród nich prym bez wątpienia wiedzie wino. Starannie dobrane uświetni uroczystość i zaspokoi podniebienie każdego smakosza. I choć o zawrót głowy może przyprawić sama mnogość opcji do wyboru, poniższe informacje mogą być pomocne w podjęciu decyzji. Podpowiadamy jakie wino na wesele zaserwować.

Wino na wesele – jakie wybrać?

Zwykło się uważać, że jesienią i zimą pijemy chętniej czerwone, cięższe wina. Z kolei wiosna i lato są zarezerwowane dla lżejszego, orzeźwiającego wina białego. Tymczasem wcale nie musimy się ograniczać sezonowością – na weselnym stole mogą się pojawić przeróżne wina, bez względu na porę roku. Ważne, by zadbać o ich odpowiednią jakość. Nie musi to być od razu alkohol z najwyższej półki cenowej. Unikajmy jednak wszelkich winopochodnych produktów, których jedyną zaletą jest niska cena.

„Najlepiej zdecydować się na wina znane i lubiane” – radzi Joanna Hoc-Kopiej, ekspert weselny Dworu Korona Karkonoszy, lidera w organizacji wesel na Dolnym Śląsku. „Pozwoli to uniknąć ewentualnych rozczarowań w dniu, który ma zostać zapamiętany jako idealny. Nie tylko przez Parę Młodą, ale także przez gości” tłumaczy ekspertka. Warto też pamiętać, że coraz częściej wino na weselu pojawia się też jako prezent, zwykle zamiast kwiatów. Tu kierujemy się podobną zasadą – postawmy na jakość.

Wina już wybrane?

Czas zarezerwować salę weselną ♥

Białe czy czerwone wino na wesele? 

Nie każdy orientuje się w temacie win. Na rynku jest dostępnych tak wiele rodzajów trunków, że nie każdy rozsmakowuje się w winach. Niektórzy wolą jednak whisky czy gin. Na weselach to zazwyczaj Panie wybierają wina. Warto więc wiedzieć, jakie rodzaje wina kupić. Wino na wesele powinno charakteryzować się wysublimowanym smakiem. Oczywiście nie musi być na samej górze półek cenowych – czasem lepiej wybrać dobrze znane wina, aczkolwiek nie oszczędzajmy na nich. Wybierzmy rozwiązanie pośrednie, ponieważ w taki sposób najpewniej wpiszemy się w gusta smakowe gości.

Białe czy czerwone? Na weselu powinny znaleźć się tak naprawdę oba rodzaje win. Nie tylko dlatego, że goście są podzieleni w tym temacie. Przede wszystkim dlatego, że każdy z rodzajów jest przeznaczony do spożywania innych dań. Wino białe serwuje się do białego mięsa i ryb. Świetnie sprawdzi się więc dla osób, które podczas obiadu weselnego, będą kosztowały właśnie te dania. Natomiast wino czerwone serwowane jest zazwyczaj do mięs czerwonych oraz gęsiny, dziczyzny czy przystawek serowych i grzybów.

W zależności od wybranego przez gościa posiłku, powinno zostać mu zaproponowane odpowiednie wino. Jeśli gość sam wybiera wino spośród dostępnych na stole. Jednak w dobrym obyczaju leży, aby miał możliwość dopasowania wina do potrawy. Dlaczego? Każdy rodzaj wina, wydobywa niesamowity smak z potraw, do których jest przeznaczony. Właśnie dlatego w kuchniach świata, w zależności od rodzaju potrawy, podlewa się ją albo winem czerwonym, albo białym.

jakie wino na weselu

Wino na wesele za zdrowie Pary Młodej!

Jeśli chodzi o wybór win, ze względu na zawartość cukru, bezpiecznym wyborem będzie rozwiązanie pośrednie. To wina półwytrawne i półsłodkie, oparte o popularne szczepy, jak Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay czy Sauvignon Blanc. Znakomicie smakuje, a do tego z pewnością orzeźwi gości, różowe lub białe wino musujące, niezbędny atrybut każdego udanego przyjęcia. Bez względu na to, czy jest to włoskie Prosecco czy hiszpańska Cava, musi być dobrze schłodzone. O tym, jak ważny jest sposób podania, wiadomo doskonale w Dworze Korna Karkonoszy, gdzie odbyły się dotąd setki przyjęć weselnych. -„Serwowane podczas wesel wina otwieramy i nalewamy bezpośrednio przed spożyciem. To warunek konieczny do wydobycia pełni ich aromatu i smaku” – podkreśla Joanna Hoc-Kopiej.

Wino na wesele w zimę

„W miesiącach chłodniejszych ciekawą i wartą rozważenia opcją jest grzaniec” – podpowiada Joanna Hoc-Kopiej. – „Ten serwowany podczas wesel w Dworze Korona Karkonoszy jest naprawdę pyszny, bo na winie własnej receptury” – dodaje z dumą.

Jeśli ktoś z rodziny Państwa Młodych zajmuje się wyrobem wina, podane podczas wesela, w eleganckim szkle, mogą stanowić prawdziwy rarytas. Wino to także doskonała forma podziękowania dla gości weselnych. Trunek przypomni im smak niezapomnianej zabawy nawet długo po tym, jak wybrzmią echa weselnych dzwonów.

Wino na wesele – oprawa

Oprócz serwowania wina bezpośrednio na weselnych stołach, ciekawym pomysłem może być także zaplanowanie „winnego baru” – osobnego miejsca, w którym wyeksponowane wino czeka na degustację. Planując menu na wesele dobrze jest rozważyć taką opcję podania wina. Warto pomyśleć wówczas o opisaniu poszczególnych butelek czy karafek z winem i za pomocą estetycznych karteczek czy „winnego menu” ułatwić gościom wybór. Z praktycznego punktu widzenia lepiej udekorować butelki zawieszkami niż naklejać swoje etykiety – jeśli ustalimy możliwość zwrotu zakupionego wina, butelki muszą pozostać w nienaruszonym stanie, chyba że lubimy pić to samo wino przez kolejny rok, aż do wyczerpania zapasów.

Oprócz tego świetnie sprawdza się ostatnimi czasy Prosecco Bar – idealny na gorące miesiące weselne. Zazwyczaj ustawiony na patio specjalny wóz, serwuje gościom musujące, orzeźwiające Prosecco, a goście mogą dorzucać do kieliszka świeże owoce czy watę cukrową. Taki bar to nie tylko doskonały pomysł na zaserwowanie wina musującego, ale także znakomita atrakcja dla gości.

Czy na weselu musi być wino?

Zdecydowanie nie musi. Jednakże wiele Par Młodych dokłada wszelkich starań, aby każdy na weselu znalazł coś dla siebie. Stąd pomysł na wino na wesele. Jeśli Para Młoda wie, że na weselu będą np. kobiety w ciąży, powinna zadbać również o wino bezalkoholowe dla przyszłej mamy. To pozwoli jej nie czuć się źle w towarzystwie osób pijących, a jednocześnie zadowoli jej kubki smakowe.

Jeśli boicie się, że wydacie krocie na wina, których nikt później nawet nie tknie, powinniście zrobić mały research przed weselem. Jeśli zaproszeni goście są z Wami blisko, z pewnością nie obrażą się na pytanie, czy pijają wino lub czy będą go kosztować na weselu. Wiele osób od razu zaznacza, że za winem nie przepada, więc Para Młoda nie musi się wówczas o to martwić. Warto mieć przygotowanych kilka awaryjnych butelek, a nawet, jeśli ich nie macie, z pewnością dostaniecie kilka win w ramach dodatku do prezentu. Wystarczy je później tylko wyjąć z samochodu i przynieść na salę weselną.

Szybki kontakt Zamów ofertę