Bramy weselne – skąd się wziął ten zwyczaj i na czym polega?

TradycjaTrendy
Bramy weselne – skąd się wziął ten zwyczaj i na czym polega?

Kiedy już uda się dopiąć wszystko na ostatni guzik i wreszcie przychodzi ten ważny, długo wyczekiwany dzień, przyszli małżonkowie muszą stawić czoła jeszcze jednej przeszkodzie – szlabanom weselnym ustawionym na drodze do nowego, wspólnego życia. Czym są bramy weselne? Jak przygotować oryginalną bramę? Wyjaśniamy i podpowiadamy. 

Organizacja ślubu to duże wyzwanie. Przyszli nowożeńcy muszą znaleźć idealną salę weselną, wybrać swoje ślubne kreacje, zaprosić gości, ustalić menu, zamówić podwykonawców i dopełnić mnóstwo formalności związanych z ceremonią. Nie zawsze idzie gładko. Czasem zdarzają się mniejsze lub większe problemy, które trzeba sprawnie rozwiązywać. Na szczęście mając sprawdzonego organizatora, ogrom przygotowań ceduje się na niego. Jest jednak jedna rzecz, której nikt za przyszłych małżonków nie zrobi. To przedarcie się przez bramy weselne.

Bramy weselne dawniej i dziś

Niegdyś bramy weselne stanowiły nieodłączny element każdego ślubu. Dziś są coraz rzadziej kultywowane. To jeden z tych zwyczajów weselnych, który jest przez jednych uwielbiany, a przez innych uważany za zbędny dodatek. Niemniej tradycyjne obrzędy weselne mogą urozmaicić dzień ślubu, rozładować stres i napięcie, które w towarzyszą Parze Młodej. Warto wpleść do swojego ślubnego harmonogramu chociaż niektóre z nich. 

Bramy weselne są jednym ze zwyczajów weselnych. Szlabany, ślogi, czy też zastawy – obrzęd ten ma różne nazwy w zależności od regionu. Jednak w każdym przypadku idea jest taka sama. Skąd wzięła się tradycja robienia bram weselnych? Jak się okazuje, jest to dość stary zwyczaj. Według tradycji Pan Młody przed spotkaniem ze swoją ukochaną odzianą w uroczystą suknię ślubną, musiał ją wykupić. Po drodze do domu wybranki przyszły mąż natykał się na szlabany z różnego rodzaju sznurów czy wstążek, ustawione przez mieszkańców wsi, sąsiadów, czy też bliskich, którzy nie zostali zaproszeni na uroczystość. Młody, chcąc wykupić swoją narzeczoną, musiał obdarować ich weselnym ciastem lub alkoholem. 

Marzycie o tradycyjnym weselu?
Chcecie zrealizować nieszablonowy pomysł?

Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych – przekonajcie się sami!

Dziś zwyczaj rozstawiania szlabanów dla Pana Młodego nie jest już tak popularny, jak kiedyś – jednak wiele osób wciąż go kultywuje. Bramy weselne robi się zarówno na drodze przyszłego męża do domu ukochanej, jak i na późniejszych etapach ceremonii – np. w drodze do kościoła  (urzędu) lub do sali weselnej. Jak wyglądają dzisiejsze bramy? Zwykle są bardzo proste – wstążka lub sznurek z ozdobami. Pan Młody nie musi wykonywać żadnych specjalnych zadań, aby je sforsować. Świadek obdarowuje zebrane przy bramie osoby alkoholem (weselną wódką) lub słodkościami, a one w podziękowaniu przepuszczają samochód. Czasem też składają na ręce świadka bukiet kwiatów czy inny drobny upominek dla Pary Młodej. 

Dekoracje bramy weselnej 

Jak ozdobić bramę? Jeśli chodzi o wystrój bram weselnych, można postawić na minimalizm i wybrać subtelną wstążkę ozdobioną kolorowymi balonami. Takie dekoracje bramy weselnej są łatwe do wykonania, a prezentują się bardzo efektownie. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie szlabanu zgodnego z motywem przewodnim wesela. Aby stworzyć taką bramę, przede wszystkim należy zapytać przyszłych nowożeńców, na jaki styl weselny się zdecydowali. Nie warto zostawić tego na ostatnią chwilę. Lepiej zrobić to wcześniej, żeby na spokojnie skompletować wszystkie dekoracje. 

Pomysł na bramę weselną

Jak dopasować bramę do stylu wesela? Do rustykalnego przyjęcia najbardziej pasuje jutowy sznurek ozdobiony delikatnymi gałązkami i białymi lub kremowymi kwiatuszkami. Młodzi planują wesele i ślub w stylu glamour? to idealna okazja do przygotowania bramy z błyszczącej, grubej wstążki udekorowanej świecącymi kryształkami czy złotymi lub srebrnymi elementami. A jakie dekoracje do bramy weselnej w stylu boho? Piórka, koronki, frędzle, białe kwiaty i wszystkie inne elementy nawiązujące do ziemi i natury. 

Nietypowe bramy weselne 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść o krok dalej i przygotować bramę weselną w niecodziennym stylu. Brama w założeniu miała być czymś zaskakującym. Dlatego warto puścić wodze fantazji i wykonać szlaban, którego Państwo Młodzi się nie spodziewają. Taki, który ich rozbawi i będzie miłym wspomnieniem z tego wyjątkowego dnia. Pomysłów na bramy weselne jest wiele! Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia organizatorów całego przedsięwzięcia. 

Ciekawym rozwiązaniem jest brama nawiązująca do zawodu Pana Młodego. Zamiast sznurka można ustawić wóz strażacki ozdobiony serpentynami i kolorowymi światełkami (jeśli jest strażakiem) lub dwa radiowozy policyjne na sygnale (jeśli jest policjantem). Barykada ze służbowych samochodów będzie wyglądać niczym prawdziwe zatrzymanie! Koledzy Pana Młodego mogą odegrać krótką scenkę, która nada autentyczności całemu wydarzeniu. 

Pomysłem, który z pewnością zaskoczy nowożeńców, jest brama nawiązująca do ich wspólnych zainteresowań. Szlaban z rowerów? Organizatorzy przebrani za postacie z ulubionego filmu Pary Młodej? A może zagroda z plecaków podróżnych ozdobiona kolorowymi transparentami z serdecznymi życzeniami w różnych językach? Jeśli Państwo Młodzi organizują wesele w okresie karnawału, można się przebrać w różnorodne stroje. Możliwości jest wiele! 

Jak zachowywać się przy bramie? 

Przede wszystkim z klasą! Ślub to podniosłe, bardzo ważne wydarzenie, które może wygenerować mnóstwo stresu i nerwów. Nie warto dokładać Parze Młodej dodatkowych zmartwień. Nowożeńcom wypada złożyć serdeczne życzenia na nową drogę życia. Warto wręczyć im drobny upominek, który będzie pamiątką z tego niesamowitego, magicznego dnia. 

Brama weselna pomysły

Pary Młodej nie należy zatrzymywać na dłużej. Wszelkie wymiany uprzejmości i czułości najlepiej ograniczyć do minimum. Grafik dnia ślubu zwykle jest bardzo napięty. A nie chcemy przecież, żeby przyszli małżonkowie spóźnili się na swój własny ślub, prawda? 

Czy warto organizować bramy weselne? Wszystko zależy od preferencji, charakteru ceremonii i tego, jak dobrze znamy Parę Młodą. Bramy mogą być ciekawym urozmaiceniem ślubu. Pamiętajmy, że to nowożeńcy są najważniejszą parą w tym wyjątkowym dniu i powinni być traktowani z szacunkiem. Przy bramie należy zachowywać się z klasą. Zły humor nie jest wskazany! Ślub to przecież radosne, romantyczne wydarzenie. I brama też powinna taka być. 

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę