Magiczny ślub w poniedziałek – jak go zorganizować?

Kiedy weselePoradyTradycjaTrendy

Śluby zwykle organizuje się w soboty. Niektóre pary z różnych powodów decydują się na przesunięcie ceremonii na inny dzień tygodnia. Czy ślub w poniedziałek to dobre rozwiązanie? Jak zorganizować takie wydarzenie?

Ślub w poniedziałek – nieciekawy pomysł czy trafne posunięcie?

Przyjęło się, że najlepszym dniem na zawarcie związku małżeńskiego jest sobota. W dużej mierze wynika to z pragmatyzmu. Następująca po sobocie niedziela dla większości jest dniem wolnym, dzięki czemu goście nie muszą starać się o urlop i mogą bez obaw bawić się do białego rana. Jednak przy odpowiedniej organizacji zaślubiny w tygodniu również mogą się udać. 

Dlaczego warto wziąć ślub w poniedziałek? Znalezienie idealnej sali weselnej na weekendowe przyjęcie bywa trudne. Zwłaszcza kiedy wesele zaplanowane jest na gorący sezon ślubny, czyli okres od kwietnia do września. Najpiękniejsze sale często mają zarezerwowane sobotnie terminy nawet na dwa lata do przodu.

Aby nie czekać kolejnych lat lub nie rezygnować ze ślubu w wymarzonym okresie, warto przesunąć datę ślubu na inny dzień – np. na poniedziałek! Ślub w poniedziałek to szansa na to, by zarezerwować wyjątkową salę weselną i do tego jeszcze… zaoszczędzić. Wiele obiektów weselnych jest bowiem w stanie zaoferować atrakcyjne zniżki dla tych par, które zdecydowały się zorganizować wesele w tygodniu. 

Ślub w poniedziałek to także większa szansa na wynajęcie znanego zespołu muzycznego, rozchwytywanego fotografa weselnego lub innych usługodawców, którzy weekendowe terminy mają zarezerwowane nawet na kilka lat do przodu. 

Dzień ślubu, a przesądy

Istnieje wiele przesądów związanych z datą ślubu. Dla jednych są powodem do śmiechu, dla innych zaś gwarantem szczęścia i dobrobytu w małżeństwie. To, czy wierzyć w przesądy, czy nie, jest kwestią sporną. Jednak nie da się ukryć, że zabobony na stałe wpisały się do naszej polskiej tradycji ślubnej.

Ślub w poniedziałek ma zagwarantować parze dobre zdrowie, a we wtorek – bogactwo. Środa poświęcona jest św. Antoniemu, patronowi szczęśliwych małżeństw, co czyni ją doskonałym momentem na zawarcie związku małżeńskiego.

A kiedy ślub nie jest dobrym pomysłem? Mówi się, że nie powinno się organizować ślubu w czwartek, bo jest to dzień, który przynosi same straty. Podobno „w piątek zły początek”, a w sobotę – co ciekawe – „na dwoje babka wróżyła”.

Czy warto wierzyć w ślubne przesądy? To indywidualna kwestia każdej pary. To, kiedy wyprawicie ślub, zależy wyłącznie od Was.

Jak zorganizować ślub w poniedziałek?

W poniedziałek można wziąć zarówno ślub kościelny, czy cywilny. Organizacja wybranej uroczystości przybiega w podobny sposób jak organizacja tradycyjnego ślubu w sobotę. Narzeczeni muszą udać się do wybranego urzędu bądź kościoła w celu ustalenia daty ślubu. Następnie muszą przygotować wszystkie niezbędne dokumenty przed ślubem i uiścić stosowne opłaty. W przypadku ślubu kościelnego muszą dodatkowo odbyć nauki przedmałżeńskie i przystąpić do spowiedzi. Ostatnie dni przed ślubem to czas, by dopełnić wszelkich formalności – spisać akt ślubu kościelnego lub podać dane świadków do USC.

Udana zabawa w poniedziałek – czy to możliwe?

Ślub w poniedziałek niczym nie odbiega od weekendowej ceremonii. A jak wygląda kwestia wesela? Czy w tygodniu można zorganizować huczne przyjęcie weselne?

Niektórzy uważają, że dzień powszedni to data niekorzystna na ślub z punktu widzenia gości. Większość osób w ciągu tygodnia pracuje, co może utrudnić im uczestnictwo w wydarzeniu. Jednak z tą niewielką dogodnością można sobie sprawnie poradzić, zapraszając gości na ślub z dużym wyprzedzeniem (przynajmniej dwumiesięcznym). Kilka tygodni w zupełności wystarczy, by odpowiednio przygotować się do dnia ślubu – m.in. załatwić urlop lub zastępstwo w pracy.

Poniedziałek jest dość nietypową datą na zawarcie związku małżeńskiego. W związku z tym wielu narzeczonych musi zrezygnować z weselnych poprawin, które miałyby odbyć się następnego dnia. Każdy gość ma bowiem swoje codzienne obowiązki, do których musi wrócić następnego dnia po ceremonii.

Jednak czy wesele bez poprawin to powód do wstydu? Jak się okazuje, coraz więcej par decyduje się na takie posunięcie.  Zakochani zamiast tego wolą wydać zaoszczędzone pieniądze na dodatkowe atrakcje, które urozmaicą przyjęcie weselne. Warto wspomnieć również o tym, że nie każdy lubi uczestniczyć w poprawinach – szczególnie starsi goście (np. dziadkowie czy wujostwo), którzy zmęczeni całonocnym biesiadowaniem, woleliby odpocząć w swoich domach. 

Jeśli zależy Wam na poprawinach, zorganizujcie wspólny wypad na miasto ze znajomymi w najbliższy weekend po ślubie. Takie świętowanie poprawin bez wątpienia będzie doskonałym doświadczeniem zarówno dla Was, jak i dla Waszych gości.

Chcesz zorganizować ślub w poniedziałek?

Dwór Korona Karkonoszy daje Ci taką możliwość!

Niepowtarzalne wesele w poniedziałek – atrakcje dla gości

Za ślub w poniedziałek zapłacicie mniej. Zaoszczędzone pieniądze możecie wydać na niesamowity wyjazd poślubny lub… dodatkowe atrakcje weselne, które oczarują Waszych gości i zapewnią im moc wrażeń. 

Ciekawą atrakcją, która urozmaici dzień ślubu, jest drink bar na wesele – najlepiej z profesjonalnym pokazem barmańskim. Drink bar to ciekawa alternatywa dla klasycznej formy podawana alkoholu, która z pewnością przypadnie do gustu koneserom kolorowych koktajli i wszystkim tym, którzy uwielbiają próbować nowych smaków. Pokaz sztuczek barmańskich do rytmicznej muzyki to zaś spektakularne show, które bez wątpienia zaskoczy gości weselnych i zapewni im potężną dawkę wyśmienitej zabawy.

Znakomitym pomysłem jest pokaz live cooking, czyli gotowanie na żywo zaprezentowane przez doświadczonego szafa kuchni tajskiej, japońskiej czy innej. Jak wygląda atrakcja? Kucharz przy specjalnym stanowisku ustawionym w sali weselnej lub w ogrodzie przygotowuje aromatyczne potrawy na oczach gości. Podczas tworzenia kulinarnych dzieł sztuki opowiada o poszczególnych krokach i przedstawia fascynujące ciekawostki związane z kuchnią, w której się specjalizuje. Pokaz zwykle połączony jest z degustacją.

Inne atrakcje, które mogą znacznie urozmaicić wesele w poniedziałek, to:

  • food truck z Waszej ulubionej knajpy,
  • kącik z grami i zabawami w weselnym ogrodzie,
  • nowoczesna fotobudka, czyli zdjęcia robione polaroidem na tle pięknej, ślubnej ścianki,
  • videobudka,
  • wyjątkowy pokaz tańca,
  • bar z lemoniadą,
  • bar piwny.

O czym pamiętać, organizując ślub w poniedziałek?

Wspomnieliśmy już, że gości należy powiadomić odpowiednio wcześniej o planowanej dacie ślubu. Dzięki temu więcej osób potwierdzi swoje przybycie na wesele.

Ślub warto zaplanować na nieco późniejszą godzinę. Musicie liczyć się z tym, że nie wszystkim zaproszonym osobom uda się wziąć wolne na dzień Waszego ślubu. Późniejsza godzina rozpoczęcia ceremonii da im szansę na to, by na spokojnie przygotować się na ślub i bez żadnych problemów zdążyć na mszę/uroczystość w urzędzie.

Musicie mieć również na uwadze, że nie każdy usługodawca ślubny pracuje w tygodniu. Poszukiwania odpowiedniego fotografa czy zespołu mogą zająć trochę więcej czasu. Zajmijcie się tym odpowiednio wcześniej.

Mimo kilku mało znaczących niedogodności ślub w poniedziałek może być strzałem w dziesiątkę. Koniecznie rozważcie tę opcję – szczególnie jeśli nie chcecie czekać kilku lat na wolne terminy lub zależy Wam na oszczędnościach.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę