Magiczny ślub w poniedziałek – jak go zorganizować?

Kiedy weselePoradyTradycjaTrendy

Śluby zwykle organizuje się w soboty. Jednak niektóre pary z różnych powodów decydują się na przesunięcie ceremonii na inny dzień tygodnia. Czy ślub w poniedziałek to dobre rozwiązanie? Jak zorganizować takie wydarzenie?

Ślub w poniedziałek – nieciekawy pomysł czy trafne posunięcie?

Przyjęło się, że najlepszym dniem na zawarcie związku małżeńskiego jest sobota. W dużej mierze wynika to z pragmatyzmu. Następująca po sobocie niedziela dla większości jest dniem wolnym, dzięki czemu goście nie muszą starać się o urlop i mogą bez obaw bawić się do białego rana. Jednak przy odpowiedniej organizacji zaślubiny w tygodniu również mogą się udać. 

Dlaczego warto wziąć ślub w poniedziałek? Znalezienie idealnej sali weselnej na weekendowe przyjęcie bywa trudne. Zwłaszcza kiedy wesele zaplanowane jest na gorący sezon ślubny, czyli okres od kwietnia do września. Najpiękniejsze sale weselne często mają zarezerwowane sobotnie terminy nawet na dwa lata do przodu.

Aby nie czekać kilku lat lub nie rezygnować ze ślubu w wymarzonym okresie, warto przesunąć datę ślubu na inny dzień – na przykład na poniedziałek! Ślub w poniedziałek to szansa na to, by zarezerwować wyjątkową salę weselną i do tego jeszcze… zaoszczędzić. Wiele obiektów weselnych jest bowiem w stanie zaoferować atrakcyjne zniżki dla tych par, które zdecydowały się zorganizować wesele w tygodniu

Ślub cywilny w tygodniu?

Uroczystość, podczas której Para Młoda składa przysięgę małżeńską przed urzędnikiem USC to ślub cywilny. Może on odbyć się w urzędzie stanu cywilnego lub w innych miejscach, takich jak pałace, zamki, muzea, a nawet ogrody lub parki. Wymaga to jedynie dodatkowej opłaty w wysokości 1 000 zł. Ślub cywilny jest popularnym wyborem dla narzeczonych, którzy nie są związani z żadną religią lub kulturą i dla tych, którzy chcą zawrzeć małżeństwo w sposób bardziej indywidualny niż tradycyjny kościelny ślub. Śluby cywilne często zawierane są w tygodniu, więc zorganizowanie go w poniedziałek nie jest żadnym problemem.

Ceremonia ślubna w poniedziałek to także większa szansa na wynajęcie znanego zespołu muzycznego, rozchwytywanego fotografa weselnego lub innych usługodawców, którzy weekendowe terminy mają zarezerwowane nawet na kilka lat do przodu. 

Dzień ślubu, a przesądy

Istnieje wiele przesądów związanych z datą ślubu. Dla jednych są powodem do śmiechu, dla innych zaś gwarantem szczęścia i dobrobytu w małżeństwie. To, czy wierzyć w przesądy, czy nie, jest kwestią sporną. Jednak nie da się ukryć, że zabobony na stałe wpisały się do naszej polskiej tradycji ślubnej. I zwykle, gdy organizujemy wesele w Polsce, w jakimś stopniu bierzemy je pod uwagę.

Ślub w poniedziałek ma zagwarantować parze dobre zdrowie, a we wtorek – bogactwo. Środa poświęcona jest św. Antoniemu, patronowi szczęśliwych małżeństw, co czyni ją doskonałym momentem na zawarcie związku małżeńskiego.

A kiedy ślub nie jest dobrym pomysłem? Mówi się, że nie powinno się organizować ślubu w czwartek, bo jest to dzień, który przynosi same straty. Podobno „w piątek zły początek”, a w sobotę – co ciekawe – „na dwoje babka wróżyła”.

Czy warto wierzyć w ślubne przesądy? To indywidualna kwestia każdej pary. To, kiedy wyprawicie ślub, zależy wyłącznie od Was.

Przesądy związane z datą ślubu w różnych kulturach

W różnych kulturach istnieją różne przesądy związane z datą ślubu. Oto niektóre z nich, najbardziej znane:

 1. Trzynasty dzień miesiąca – w niektórych krajach trzynasty dzień miesiąca uważany jest za nieszczęśliwy, dlatego wiele par unika planowania swojego ślubu w tym dniu.
 2. Wiosenna równonoc – niektóre kultury uważają, że ten moment to dobry czas na ślub, ponieważ symbolizuje równowagę i harmonię.
 3. Numerologia – niektórzy wierzą, że określone liczby lub kombinacje liczb są szczególnie korzystne lub niekorzystne. Na przykład w Chinach liczby 8 i 9 uważane są za szczególnie pomyślne, podczas gdy liczba 4 jest uważana za pechową.
 4. Kalendarz księżycowy – w niektórych religiach daty ślubu są wybierane zgodnie z kalendarzem księżycowym. Na przykład w hinduizmie uważa się, że daty, które odpowiadają pełni księżyca, są szczególnie pomyślne.
 5. Dzień tygodnia – w niektórych kulturach pewne dni tygodnia uważane są za szczególnie korzystne lub niekorzystne do zawarcia małżeństwa. Na przykład w Polsce śluby w soboty są bardzo popularne.
 6. Sezonowość – w niektórych kulturach pory roku mają szczególne znaczenie w wyborze daty ślubu. Na przykład w Japonii jesień uważana jest za najlepszą porę roku na ślub, ponieważ symbolizuje nowy początek i zmiany.
Blok CTA

Wyjątkowe wesele, bez względu na jego termin?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy!

Należy jednak pamiętać, że przesądy związane z datą ślubu są zwykle kwestią indywidualnego przekonania i kulturowych tradycji, a nie mają żadnego naukowego uzasadnienia. Ważne jest, aby Para Młoda wybrała datę, która pasuje do jej preferencji i potrzeb, a nie do przesądów czy tradycji.

Wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Jak zorganizować ślub w poniedziałek?

W poniedziałek można wziąć zarówno ślub kościelny, czy cywilny. Organizacja wybranej uroczystości przybiega w podobny sposób jak organizacja tradycyjnego ślubu w sobotę. Narzeczeni muszą udać się do wybranego urzędu bądź kościoła w celu ustalenia daty ślubu. Następnie muszą przygotować wszystkie niezbędne dokumenty przed ślubem i uiścić stosowne opłaty. W przypadku ślubu kościelnego muszą dodatkowo odbyć nauki przedmałżeńskie i przystąpić do spowiedzi. Ostatnie dni przed ślubem to czas, by dopełnić wszelkich formalności – spisać akt ślubu kościelnego lub podać dane świadków do USC.

Rezerwacja terminu ślubu

Rezerwacja terminu ślubu jest ważnym krokiem przy organizacji tej jedynej w swoim rodzaju uroczystości. Oto kilka wskazówek dotyczących rezerwacji terminu ślubu:

 • Zdecyduj się na datę i miejsce – upewnij się, że wybrana sala weselna ma wolne terminy na wybrany dzień i że spełnia Twoje oczekiwania.
 • Skontaktuj się z urzędem stanu cywilnego lub kościołem, jeśli planujesz ceremonię kościelną, aby omówić szczegóły i zarezerwować termin.
 • Zapytaj o wymagane dokumenty – przed dokonaniem rezerwacji terminu ślubu upewnij się, że wiesz, jakie dokumenty będą wymagane, aby dopełnić formalności.
 • Zarezerwuj pokoje dla gości, jeśli planujesz huczne wesele z poprawinami.

Rezerwacja terminu ślubu powinna być jednym z pierwszych kroków w organizacji ślubu, ponieważ to pozwala Parze Młodej na upewnienie się, że wszystko będzie gotowe na ten wyjątkowy dzień.

stylowe apartamenty pokoje saloniki

Udana zabawa w poniedziałek – czy to możliwe?

Ślub w poniedziałek niczym nie odbiega od weekendowej ceremonii. A jak wygląda kwestia wesela? Czy w tygodniu można zorganizować huczne przyjęcie weselne?

Niektórzy uważają, że dzień powszedni to data niekorzystna na ślub z punktu widzenia gości. Większość osób w ciągu tygodnia pracuje, co może utrudnić im uczestnictwo w naszym wyjątkowym wydarzeniu. Jednak z tą niewielką dogodnością można sobie sprawnie poradzić, zapraszając gości na ślub z dużym wyprzedzeniem (przynajmniej dwumiesięcznym). Kilka tygodni w zupełności wystarczy, by odpowiednio przygotować się do dnia ślubu – m.in. załatwić urlop lub zastępstwo w pracy.

Wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Poniedziałek jest dość nietypową datą na zawarcie związku małżeńskiego. W związku z tym wielu narzeczonych musi zrezygnować z weselnych poprawin, które miałyby odbyć się następnego dnia. Każdy gość ma bowiem swoje codzienne obowiązki, do których musi wrócić następnego dnia po ceremonii.

Jednak czy wesele bez poprawin to powód do wstydu? Jak się okazuje, coraz więcej par decyduje się na takie posunięcie. Zakochani zamiast tego wolą wydać zaoszczędzone pieniądze na dodatkowe atrakcje, które urozmaicą przyjęcie weselne. Warto wspomnieć również o tym, że nie każdy lubi uczestniczyć w poprawinach – szczególnie starsi goście (na przykład dziadkowie czy wujostwo), którzy zmęczeni całonocnym biesiadowaniem, woleliby odpocząć w swoich domach. 

Blok CTA

Chcesz zorganizować ślub w poniedziałek?

Dwór Korona Karkonoszy daje Ci taką możliwość!

Jeśli zależy Wam na poprawinach, zorganizujcie wspólny wypad na miasto ze znajomymi w najbliższy weekend po ślubie. Takie świętowanie poprawin bez wątpienia będzie doskonałym doświadczeniem zarówno dla Was, jak i dla Waszych gości.

Zamiast hucznego wesela w środku tygodnia, można także zorganizować przyjęcie zamiast wesela albo kameralny ślub w górach. Coraz więcej Par Młodych wybiera mniejsze imprezy zamiast wielkich wesel, bez względu na to, w jaki dzień tygodnia urządzają imprezę.

Wybór daty ślubu – ślub w poniedziałek?

Wybór daty ślubu to ważna decyzja dla Pary Młodej, która chce zorganizować uroczystość w określonym terminie. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru daty ślubu. Jakich? Lista poniżej:

 • dostępność sali weselnej i usługodawców – w tak zwanym wysokim sezonie ślubnym najbardziej oblegane domy weselne czy wykonawcy mają terminy zajęte nawet na 2 lata do przodu;
 • pora roku – wybierając datę ślubu, warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe i sezonowość, zwłaszcza jeśli planujemy ślub czy wesele w plenerze. W Polsce najpopularniejsze miesiące na śluby to maj, czerwiec i wrzesień;
 • znaczenie symboliczne daty – Para Młoda może wybrać datę, która ma dla niej szczególne znaczenie, na przykład rocznica poznania się, pierwszej randki lub urodziny jednego z narzeczonych.

Niepowtarzalne wesele w poniedziałek – atrakcje dla gości

Za ślub w poniedziałek zapłacicie mniej. Zaoszczędzone pieniądze możecie wydać na niesamowity wyjazd poślubny lub… dodatkowe atrakcje weselne, które oczarują Waszych gości i zapewnią im moc wrażeń. 

Drink bar na wesele

Ciekawą atrakcją, która urozmaici dzień ślubu, jest drink bar na wesele – najlepiej z profesjonalnym pokazem barmańskim. Drink bar to ciekawa alternatywa dla klasycznej formy podawana alkoholu, która z pewnością przypadnie do gustu koneserom kolorowych koktajli i wszystkim tym, którzy uwielbiają próbować nowych smaków. Pokaz sztuczek barmańskich do rytmicznej muzyki to zaś spektakularny show, który bez wątpienia zaskoczy gości weselnych i zapewni im potężną dawkę wyśmienitej zabawy.

Pokaz live cooking, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Pokaz live cooking

Znakomitym pomysłem jest pokaz live cooking, czyli gotowanie na żywo zaprezentowane przez doświadczonego szafa kuchni tajskiej, japońskiej czy innej. Jak wygląda atrakcja? Kucharz przy specjalnym stanowisku ustawionym w sali weselnej lub w ogrodzie przygotowuje aromatyczne potrawy na oczach gości. Podczas tworzenia kulinarnych dzieł sztuki opowiada o poszczególnych krokach i przedstawia fascynujące ciekawostki związane z kuchnią, w której się specjalizuje. Pokaz zwykle połączony jest z degustacją.

Inne atrakcje weselne

Inne atrakcje, które mogą znacznie urozmaicić wesele w poniedziałek, to:

 • food truck z Waszej ulubionej knajpy,
 • kącik z grami i zabawami w weselnym ogrodzie,
 • nowoczesna fotobudka, czyli zdjęcia robione polaroidem na tle pięknej, ślubnej ścianki,
 • wideobudka,
 • wyjątkowy pokaz tańca,
 • bar z lemoniadą,
 • bar piwny.

Koordynacja dnia ślubu – ślub w poniedziałek

Koordynacja dnia ślubu to proces planowania, organizowania i zarządzania różnymi aspektami ceremonii. Celem koordynacji jest zadbanie, by wszystkie elementy uroczystości zostały odpowiednio przygotowane, a dzień ślubu przebiegł bez żadnych zakłóceń.

Organizacja dnia ślubu

Organizacja tego dnia obejmuje wiele różnych aspektów. Takich jak:

 • wybór daty,
 • rezerwacja sali weselnej,
 • wybór zaproszeń,
 • dekorowanie sali,
 • wybranie zespołu muzycznego, kamerzysty i fotografa,
 • planowanie menu,
 • wybór tortu weselnego,
 • zorganizowanie transportu,
 • zaplanowanie ceremonii
 • skoordynowanie pracy podwykonawców.

Ważne jest, aby koordynacja była dobrze zorganizowana i przebiegała zgodnie z harmonogramem. Dlatego wiele Par Młodych decyduje się na zatrudnienie wedding managera. Czyli osoby, która pomoże w planowaniu i organizacji uroczystości oraz w zarządzaniu jej przebiegiem w dniu ślubu.

Konsultant ślubny pomoże Parze Młodej w wyborze odpowiednich dostawców, zaplanowaniu harmonogramu uroczystości, koordynacji pracy pracowników obsługi i zapewnieniu, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Dzięki temu narzeczeni mogą skupić się na swoim wielkim dniu i cieszyć się nim, zamiast martwić się szczegółami organizacyjnymi.

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu?

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu to oczywiście urlop przysługujący pracownikowi, który bierze ślub. Zazwyczaj jest to jeden dzień roboczy, jednak czasami pracodawcy oferują także dodatkowe dni wolne, zależnie od firmy. Urlop okolicznościowy zwykle przysługuje zarówno pracownikom zatrudnionym na pełen etat, jak i tym zatrudnionym na część etatu.

Aby skorzystać z urlopu okolicznościowego, pracownik powinien powiadomić pracodawcę o planach zawarcia związku małżeńskiego. Oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem i zgodnie z przepisami regulującymi udzielanie urlopów. Zazwyczaj pracownik powinien przedstawić dokument potwierdzający datę ślubu, aby uzyskać urlop okolicznościowy. Warto pamiętać, że urlop okolicznościowy nie jest wliczany do urlopu wypoczynkowego i nie powinien być zastępowany innymi rodzajami urlopu.

O czym pamiętać, organizując ślub w poniedziałek?

Ślub warto zaplanować na nieco późniejszą godzinę. Musicie liczyć się z tym, że nie wszystkim zaproszonym osobom uda się wziąć wolne na dzień Waszego ślubu. Późniejsza godzina rozpoczęcia ceremonii da im szansę na to, by na spokojnie przygotować się na ślub. Powinni wtedy bez żadnych problemów zdążyć na mszę/uroczystość w urzędzie.

Jeśli mówimy o weselu w tygodniu, to wspomnieliśmy już, że gości należy powiadomić odpowiednio wcześniej o planowanej dacie ślubu. Dzięki temu więcej osób potwierdzi swoje przybycie na wesele.

Musicie mieć również na uwadze, że nie każdy usługodawca ślubny pracuje w tygodniu. Poszukiwania odpowiedniego fotografa czy zespołu mogą zająć trochę więcej czasu. Zajmijcie się tym odpowiednio wcześniej.

Mimo kilku mało znaczących niedogodności ślub w poniedziałek może być strzałem w dziesiątkę. Koniecznie rozważcie tę opcję. Szczególnie jeśli nie chcecie czekać kilku lat na wolne terminy, rozważacie wesele last minute lub zależy Wam na oszczędnościach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wesela w tygodniu mogą być tańsze?

Tak, wesela w tygodniu często są tańsze niż te organizowane w weekendy. Wiele sal weselnych i usługodawców oferuje niższe ceny za rezerwację w dni powszednie z powodu mniejszej liczby zamówień i większej dostępności wolnych terminów. Dodatkowo, wynajem sali weselnej, dekoracje i usługi cateringowe są często tańsze w dni robocze niż w weekendy.

Sala weselna okolice Wrocławia?

Wrocław i cały region Dolnego Śląska to znane zagłębie weddingowe. Odbywa się tam mnóstwo wesel różnego rodzaju – wesel międzynarodowych, wesel tematycznych, wesel z motywem. Na tamtejszym rynku działa wiele firm specjalizujących się w organizacji imprez ślubnych. Jedną z wiodących jest Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza, dysponująca dużym obiektem z kilkoma salami do wyboru, butikowymi pokojami dla gości oraz ogrodem na śluby i wesela w plenerze.

Co oznacza miesiąc ślubu?

Miesiąc ślubu to po prostu miesiąc, w którym para młoda decyduje się zawrzeć związek małżeński. Może mieć dla pary młodej szczególne znaczenie, na przykład ze względu na pory roku lub symboliczne znaczenie danego miesiąca. Na przykład, kwiecień może być wybierany z powodu symboliki związanej z wiosną i nowym początkiem, a grudzień może być wybierany ze względu na święta Bożego Narodzenia i świąteczną atmosferę. Niektóre pary decydują się także na wybór miesiąca ślubu w zależności od dostępności sal weselnych, dekoratorów, fotografów i innych usługodawców weselnych.

Kiedy nie bierze się ślubu?

W wielu kulturach i tradycjach istnieją różne dni i miesiące, które są uważane za nieszczęśliwe lub nieodpowiednie do zawierania małżeństwa. Niektóre z nich to: piątek trzynastego; miesiąc maj; dni przed Wielkim Postem. Warto jednak pamiętać, że te wierzenia są często uwarunkowane kulturowo i zróżnicowane regionalnie, a ostateczna decyzja o terminie ślubu powinna zależeć od indywidualnych preferencji pary młodej.

Najlepsza data na ślub 2024?

Wybór najlepszej daty na ślub w 2024 roku zależy od preferencji i potrzeb pary młodej. Jednakże, jeśli szukasz daty, która jest łatwa do zapamiętania i brzmi dobrze, istnieją takie daty. Oto kilka sugestii: 1. 02.02.2024 - łatwo zapamiętana data, która brzmi dobrze dzięki swojemu powtarzającemu się wzorcowi. 2. 14.02.2024 - Walentynki, czyli dzień zakochanych. Popularny dzień na śluby, szczególnie dla par, które chcą uczcić swój związek w romantyczny sposób. 3. 20.04.2024 - data, w której występuje sekwencja rosnących cyfr, co może być atrakcyjne dla par, które lubią matematykę lub numerologię. 4. 06.06.2024 - kolejna łatwo do zapamiętania data z powtarzającym się wzorem cyfr. 5. 24.06.2024 - letnie przesilenie, co może być atrakcyjne dla par, które cenią sobie symbolikę związaną z naturą. Warto jednak pamiętać, że wybór daty ślubu zwykle podyktowany jest wieloma czynnikami, takimi jak dostępność sali weselnej oraz usługodawców, preferencje gości, kalendarz rodzinny itp. Dlatego najlepiej jest wybrać datę, która pasuje do indywidualnych potrzeb i życzeń pary młodej.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę