Czy warto zorganizować wesele w tygodniu?

Kiedy weselePoradyTradycjaTrendy

Jeszcze niedawno nie do pomyślenia było zorganizowanie ślubu w inny dzień niż sobota. Dziś narzeczeni coraz chętniej wybierają inne dni tygodnia – i to nie tylko piątek! Czy warto zorganizować wesele w tygodniu?

Chcesz zorganizować wesele w tygodniu?

Dwór Korona Karkonoszy organizuje wesela każdego dnia!

Wesele tylko w sobotę?

Rok 2020 postawił przed nami nowe wyzwania. Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia zmusiły nas do zmiany podejścia do niektórych spraw i szukania innych rozwiązań. Rozwiązań, które pozwolą nam dopasować się do nowej rzeczywistości. Kryzys epidemiologiczny odbił się na każdej dziedzinie życia społeczeństwa – również na branży ślubnej. Wiele par zrezygnowało ze ślubu, inni zaś przekładali swoje ceremonie z początku pandemii na koniec lata lub początek przyszłego roku, z nadzieją, że uda im się wstrzelić w moment poluzowania obostrzeń.

W praktyce oznaczało to ręce pełne roboty dla branży ślubnej, która w krótszym czasie musiała zorganizować więcej ceremonii. Tylko jak, kiedy wszystkie soboty są już zarezerwowane, a chętnych na wzięcie ślubu nie ubywa? Rozwiązaniem były wesela w tygodniu, co stało się wręcz nowym trendem w branży ślubnej. Obecnie sezon ślubny trwa cały rok w każdym dniu tygodnia, a narzeczeni coraz chętniej wybierają inny dzień tygodnia, by przyrzec sobie wieczną miłość na ślubnym kobiercu. Co ciekawe, organizacja wesela w tygodniu na wiele zalet. Jakich? 

Wesele w tygodniu może być równie udane

Wesele to jedna z najważniejszych imprez dla zakochanej pary. To czas radosny, prawdziwe święto miłości, które jest początkiem nowej drogi, którą pokonacie jako małżeństwo. Nic więc dziwnego, że chcecie, aby było to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Takie, o jakim marzyliście. Pewnie macie swoją idealną wizję dotyczącą tego, jak powinien wyglądać ten wyjątkowy dzień. Dlaczego więc macie rezygnować z wymarzonej sali weselnej lub czekać na ślub kolejne lata, wyłącznie dlatego, że brakuje terminów? Wesele w tygodniu może być równie piękne i magiczne, co przyjęcie zorganizowane w sobotę.

Zwłaszcza, jeśli na miejsce ślubu i wesela wybierzemy jakiś ciekawy region, w którym w dodatku znajdziemy wiele sal weselnych do wyboru. Na przykład – wesele Wrocław czy jego okolice to bardzo częsty wybór par młodych.

Podobnie jak w przypadku popularnych lokali weselnych, najbardziej rozchwytywani podwykonawcy również mają zarezerwowane terminy weekendowe często na rok, a nawet dwa lata do przodu. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w tygodniu uda Wam się wynająć dobrego fotografa czy znany zespół weselny.

Na weselu w tygodniu, podobnie jak na sobotnim przyjęciu, mogą pojawić się ciekawe atrakcje weselne, które urozmaicą wydarzenie i zapewnią gościom doskonałą zabawę i niezapomniane wrażenia. Panna młoda może włożyć elegancką, białą suknię, a pan młody – formalny frak lub garnitur. Wszystkiemu może towarzyszyć radosna oprawa muzyczna, tańce do białego rana i szalone zabawy oczepinowe. Tak zorganizowane przyjęcie nie będzie niczym odbiegać od tradycyjnej imprezy w sobotę.

Wesele w tygodniu to gwarantowane oszczędności

Organizacja ślubu i wesela wiąże się ze sporym wydatkiem. Niestety nie każda para może pozwolić sobie na tak duże obciążenie finansowe. Niektórzy, chcąc zmniejszyć ostateczną cenę wydarzenia, ograniczają listę gości lub rezygnują z dodatkowych atrakcji, inni zaś… wybierają nową datę ślubu!

Wesele w tygodniu to zdecydowanie tańsza opcja niż tradycyjny ślub w sobotę. Wiele sal weselnych oferuje specjalne rabaty i zniżki dla par, które zdecydowały się na ślub w środku tygodnia – np. niższa cena za „talerzyk” lub wybrana usługa gratis. 

Podobna zasada dotyczy usługodawców weselnych, czyli zespołów muzycznych, DJ-ów, fotografów, kamerzystów i innych. Wielu podwykonawców intensywnie pracuje w weekendy i to właśnie wtedy za ich usługi trzeba zapłacić najwięcej. W ciągu tygodnia usługodawcy mogą zaoferować niższe stawki. Czasem można wynegocjować również dodatkowe atrakcje – takie jak zdjęcia z drona czy sztuczny dym.

A co mówią przesądy o weselu w tygodniu?

Przesądy ślubne to dla wielu kwestia dość kontrowersyjna. Jedni w nie wierzą, inni uważają za głupotę i niepotrzebne straszenie. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że przesądy na stałe wpisały się w weselne zwyczaje.

Najwięcej zabobonów dotyczy daty ślubu. Najpopularniejsze jest twierdzenie, że ślub należy wziąć w tym miesiącu, który w nazwie ma literkę „r”. Według wierzeń ma to zagwarantować młodej parze szczęście w małżeństwie.

Szczęśliwe dni tygodnia

A jak przesądy ustosunkowują się do poszczególnych dni tygodnia? Najlepsze dni na zawarcie związku małżeńskiego to poniedziałek, wtorek oraz środa. Ślub w poniedziałek zagwarantuje parze dobre zdrowie, wesele we wtorek to gwarancja bogactwa. Środa jest poświęcona św. Antoniemu, który jest patronem szczęśliwych małżeństw. W związku z tym uważa się ją za idealny dzień na rozpoczęcie nowego etapu w życiu.

Niektóre źródła podają, że nie najlepszym terminem na ślub jest czwartek i piątek. Podobno czwartek przynosi same straty, a „w piątek zły początek”. W innych tekstach zaś możemy przeczytać, że czwartek, dzień spod znaku Jowisza, niesie radość parom młodym, a śluby w piątek, według starożytnych Greków i Rzymian, z całą pewnością będą szczęśliwe.

Co ciekawe, zgodnie z przesądami sobota owiana jest raczej niechlubną sławą. Uważa się bowiem, że w sobotę „na dwoje babka wróżyła”, co oznacza, że małżeństwo wcale nie musi się udać.

Minusy organizacji wesela w tygodniu

Wierzyć w przesądy czy nie – tę kwestię pozostawimy Wam. My skupimy się zaś na realnych minusach, jakie niesie za sobą wesele w tygodniu. 

Warto zacząć od tego, że nie wszyscy usługodawcy są dostępni w tygodniu. Niektórzy pracują wyłącznie w weekendy, co może znacznie zawężać możliwości wyboru. 

Organizując wesele w tygodniu, trzeba liczyć się z tym, że liczba osób odmawiających przyjścia na wydarzenie może znacznie wzrosnąć – nawet do 40% (podczas gdy sobotnie śluby wiążą się z odmową około 10-20% zaproszonych). Wiele osób musi bowiem zarezerwować sobie cały dzień, żeby przygotować się na ceremonię, dojechać na miejsce. Czasem potrzebny jest jeszcze jeden dodatkowy dzień urlopu, by móc spokojnie odpocząć po całonocnym biesiadowaniu. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na wolne w środku tygodnia, a przez to lista zaproszonych gości może wyraźnie się skurczyć.

Warto mieć również na uwadze to, że impreza prawdopodobnie potrwa krócej, niż mogłaby potrwać w weekend. Każdy ma swoje codzienne obowiązki, których nie może zaniedbywać. Zarwana nocka może skutecznie wybić z trybu pracy na cały kolejny dzień, dlatego wiele osób może opuścić imprezę jeszcze przed północą. Na całe szczęście można pogodzić wesele w tygodniu z codziennymi obowiązkami. Jak?

Wesele w tygodniu – kiedy najlepiej?

Jeśli zależy Wam na tym, żeby goście świętowali długie godziny, nie martwiąc się o poranek, rozważcie organizację wesela w dzień wypadający bezpośrednio przed długim weekendem lub świętem, które jest ustawowo wolne od pracy. Takie rozwiązanie bez wątpienia sprawi, że więcej gości pojawi się na przyjęciu, a impreza potrwa do białego rana.

Pamiętajcie, że ślub w tygodniu najlepiej zaplanować na nieco późniejszą godzinę. Część gości pewnie będzie chciało pójść do pracy tego dnia – chociaż na kilka godzin. Warto dać im czas na przygotowanie i dotarcie na miejsce ceremonii.

Wesele w tygodniu to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie planujecie hucznego świętowania. W środku tygodnia bez problemu może odbyć się kameralne przyjęcie zamiast wesela. Mały poczęstunek z pewnością nie skomplikuje planów gości, a dzięki temu więcej osób potwierdzi swoją obecność. Kameralne wesele może być równie piękne i efektowne, co duże wesele trwające całą noc. Organizacja takiego wydarzenia jest zdecydowania tańsza, co wiąże się z dużą oszczędnością pieniędzy. Zaoszczędzony kapitał można ulokować w dodatkowych atrakcjach dla gości, wykwintnym menu czy nietypowej dekoracji sali weselnej. Ciekawą opcją jest wynajęcie kwartetu smyczkowego, który zapewni romantyczną oprawę muzyczną na weselu. Spokojna muzyka grana na żywo z pewnością umili gościom czas spędzony na przyjęciu.

Czy warto zorganizować wesele w tygodniu? Oczywiście! Data ślubu nie ma większego znaczenia. Pamiętajcie, że w czasie najważniejsza jest Wasza miłość. I właśnie ona sprawia, że ten dzień jest wyjątkowy!

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę