Ile kosztuje wesele jak z bajki?

PoradySala weselnaTrendy
Przygotowania weselne

Czy wiedzieliście, że w ostatnich latach kwoty wydawane na organizację przyjęcia weselnego wzrosły nawet o 50%? Nie oznacza to jednak wcale, że koszt wesela drastycznie wzrósł. Goście hojnie obdarowują Młode Pary, a te chętniej wybierają na miejsce uroczystości obiekty weselne z dobrymi opiniami i częściej decydują się na dodatkowe udogodnienia i atrakcje. Ile kosztuje wesele jak z bajki? Poniżej podpowiadamy, na jakie czynniki poza finansowymi zwrócić uwagę wybierając miejsce na wesele.

Ile kosztuje wesele – budżet

Ile kosztuje wesele. Jak podaje polska edycja Forbes, wyprawiający wesela nowożeńcy najczęściej przeznaczają na ten cel od 60-70 000 zł, choć coraz więcej par przekracza tę sumę. Nieprzemijającą sławę mają huczne przyjęcia ślubne na kilkaset osób, ale nawet te bardziej kameralne uroczystości są organizowane ze znacznie większym rozmachem niż jeszcze dekadę temu. Większe wydatki na wesela nie oznaczają wcale, że nowożeńcy muszą pokrywać wszystkie koszty z własnej kieszeni. Rosną także kwoty ofiarowywane Państwu Młodym w kopertach. Z wyliczeń Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów wynika, że rocznie nowożeńcy otrzymują od swoich gości nawet 2,5-3 mld zł. W przeliczeniu na jedną parę może to być od 20 000 do 30 000 złotych.

Wesele Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Powszechnie stosuje się praktykę „za talerzyk”. Goście weselni przed uroczystością podpytują narzeczonych, ile płacą za talerzyk w sali weselnej. Wówczas w kopertę nie wkładają mniej niż kwota wydana za jedną parę. Chyba, że kwota ta dotyczy jednej osoby. Stosuje się zasadę, że oprócz zwrotu kosztów za talerzyk, Parze Młodej powinno jeszcze coś zostać. Dzięki takiemu podejściu nowożeńcy mogą później pozwolić sobie na podróż poślubną czy chociażby pobyt w SPA. Odpoczynek się przydaje – organizacja wesela jest bowiem dość stresująca.

Ile kosztuje wesele – na co przeznaczamy dodatkowy budżet?

Lokalizacja obiektu nie zawsze jest jedynym kryterium decydującym o wyborze. Narzeczeni doceniają również wsparcie w procesie planowania przyjęcia. Na wagę złota wyceniane są rzetelne opinie na temat zespołów, cukierni czy fryzjerów. Z tego powodu wiele sal weselnych posiada własnych wedding plannerów. Osoby takie krok po kroku podpowiadają też w kwestiach formalnych np. konstruowania umowy z DJ-em lub fotografem. To nie wszystko. Standardem większości obiektów stają się dodatkowe atrakcje na wesele, na przykład fireshow czy pokazów barmańskich.

sala ludzie
Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Ponadto kwestią, która w wielu przypadkach determinuje decyzję o wyborze konkretnego miejsca, jest możliwość zorganizowania uroczystości ślubnej w plenerze, co jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Jeśli lokal na wesele dysponuje ogrodem lub altaną z pięknym widokiem, to stanowi dodatkowy atut.

Koszt wesela – porady

Nie oznacza to jednak, że musimy korzystać ze wszystkich udogodnień. Nierzadko pary dysponujące wystarczającą ilością czasu i zapału na własną rękę realizują zadania z weselnej listy spraw do załatwienia. Nie każdy też decyduje się na dodatkowe atrakcje podczas swojego przyjęcia weselnego.

A jakie są koszty wesela od osoby? Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna Dworu Korona Karkonoszy tłumaczy: Mniejszy budżet weselny nie przekreśla marzeń o weselu jak z bajki. Należy mieć świadomość, że ceny „za talerzyk” zaczynają się już od 159 zł, więc podczas procesu planowania wydatków bez problemu można dostosować liczbę gości do posiadanych środków kalkulując koszty wesela. Najważniejsze to wybrać odpowiednie miejsce, w którym odbędzie się wesele. Opinie znalezione w Internecie – w mediach społecznościowych lub w wyszukiwarce Google mogą być pomocne w poszukiwaniach – podpowiada specjalistka.

Warto również zasięgnąć opinii innych par na grupach tematycznych. Jeśli macie dylemat, zapytajcie członków grupy o opinie na temat wszystkich miejsc, które bierzecie pod uwagę. Z pewnością pary, które miały już do czynienia z tymi salami, szczerze podpowiedzą Wam, jakie zalety i wady posiada każda z nich.

Ile kosztuje ślub w ekonomicznej wersji?

Organizacja ślubu i wesela wiąże się ze sporym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że wiele par szuka rozwiązań, które pozwolą im zaoszczędzić nieco pieniędzy. Planowanie ślubu warto rozpocząć od ustalenia budżetu weselnego i przygotowania listy wydatków z podziałem na realne kwoty, jakie możemy przeznaczyć na poszczególne elementy. W pierwszej kolejności należy wybrać najważniejsze pozycje, na których nie chcemy oszczędzać. Następnie określić te, które mają dla nas najmniejsze znaczenie – to właśnie tu będziemy szukać oszczędności.

Blok CTA

Martwicie się kosztami wesela?

Do potrzeb każdej Pary Młodej podchodzimy indywidualnie ♥

Tanie wesele wcale nie musi oznaczać kiczowatej imprezy w remizie czy świetlicy. Przemyślany podział kosztów, odrobina kreatywności i zastosowanie kilku sprytnych rozwiązań pozwoli zorganizować magiczne przyjęcie, które na długo zapadnie w pamięci nowożeńców i gości weselnych. Na czym możemy zaoszczędzić?

Wesele taniej

 • Ślub w inny dzień tygodnia niż sobota. To, ile kosztuje wesele w sobotę, a jakie są koszty organizacji ślubu w innym dniu tygodnia, może naprawdę zdziwić. Różnica jest ogromna. Ostatnio coraz popularniejsza staje się opcja organizacji ślubu w piątek. Piątkowe popołudnie to prawie weekend! Także ślub w czwartek jest często wybierany przez narzeczonych.
 • Własnoręcznie zaprojektowane zaproszenia zamiast gotowych. Płacenie po kilka czy kilkanaście złotych za jedno zaproszenie to zbędny wydatek. Przy odrobinie kreatywności i zaangażowania można zaprojektować naprawdę piękne, efektowne karty.
 • Rezygnacja z wynajęcia samochodu. Przejażdżka limuzyną może być fascynującym, a przy tym dość drogim, przeżyciem. Alternatywą jest pożyczenie samochodu od kogoś bliskiego lub wykorzystanie własnego auta. Samochód wystarczy gustownie ozdobić – na przykład eleganckimi wstążkami czy kwiatami. Nie można zapomnieć o dekoracyjnych tablicach rejestracyjnych. Poza tym – kto powiedział, że na wesele trzeba jechać samochodem. Jaki pojazd wybrać? Możliwości jest wiele – rower, motor, riksza, sanie, skuter itd.
 • Kreacje ślubne z outletów. Zakup stylizacji ślubnych szytych na miarę może wiązać się ze sporym wydatkiem. Przy ograniczonym budżecie warto przejrzeć oferty markowych outletów, w których często znaleźć można znakomite kreacje w atrakcyjnych cenach. Rozwiązaniem jest też zakup sukni lub garnituru z drugiej ręki. W tym celu warto sprawdzić oferty na popularnych portalach aukcyjnych.

  Ile kosztuje ślub w wersji ekonomicznej? Wszystko zależy od tego, na jakie oszczędności się zdecydujemy i jakim poziomem kreatywności się wykażemy. Przy odpowiednim zaangażowaniu można ograniczyć wydatki nawet o kilka czy kilkanaście tysięcy.

  Jak obniżyć koszty wesela?

  Jest kilka możliwości obniżenia całkowitego kosztu wesela. Przede wszystkim ustalcie budżet i planujcie wydatki zgodnie z nim. Określcie maksymalną kwotę, jaką jesteście gotowi przeznaczyć na wesele. Następnie starajcie się planować wszystkie wydatki zgodnie z tym kosztorysem, unikając impulsywnych zakupów i niepotrzebnych kosztów. I samodzielnie wykonajcie pewne elementy. Jeśli macie zdolności manualne, rozważcie wykonanie niektórych dekoracji, zaproszeń, pamiątek lub nawet tortu weselnego samodzielnie. Takie wesele w stylu DIY uda się zorganizować niskim kosztem.

  dekoracje krzeseł na ślub: wskazówki
  Dekoracje na wesele

  Wybierzcie mniej popularny termin lub dzień tygodnia. Ceny usług weselnych są wyższe w sezonie letnim i w weekendy. Rozważcie wybór mniej popularnego terminu lub zorganizowanie wesela w piątek lub niedzielę, co może pozwolić na negocjacje i korzystniejsze ceny. I najlepiej, by było to wesele jesienią lub wiosną. Albo wesele w lutym. Możecie też polować na termin zwolniony przez jakąś parę w wysokim sezonie i zorganizować wesele last minute.

  Wiosenne dekoracje sali, które stworzą romantyczny klimat na weselu
  Para Młoda – sesja zdjęciowa

  Rozważcie też zredukowanie liczby gości, aby zmniejszyć koszty cateringu i innych usług. Skoncentrujcie się na zaproszeniu najbliższej rodziny i przyjaciół, aby zorganizować bardziej kameralne wesele. Albo nawet przyjęcie zamiast wesela. I jeszcze wybierzcie prostsze menu.  Możecie rozważyć bufet zamiast serwowanych dań, co będzie tańszą opcją.

  Poszukajcie tańszej lokalizacji. Wybierzcie miejsce na wesele, które jest bardziej przystępne cenowo, takie jak miejski park lub nawet dom rodzinny. Unikajcie popularnych, ekskluzywnych miejsc, które mogą mieć wyższe ceny. Rozważcie może wesele w plenerze zamiast tradycyjnego przyjęcia w zamkniętym miejscu? Wesele na świeżym powietrzu pomoże zmniejszyć koszty wynajmu sali i dekoracji.

  Ile kosztuje wesele – opinie to nie wszystko!

  Ile kosztuje wesele. Organizatorzy idą o krok dalej – udostępniają autorskie poradniki, w których zwracają uwagę na najbardziej istotne kwestie. Przykładem jest Poradnik Młodej Pary stworzony przez firmę eventowa Dwór Korona Karkonoszy. Znajdują się w nim informacje, porady i opinie, dzięki którym narzeczeni mogą samodzielnie wykonać większość obowiązków wedding plannera, czego efektem są mniejsze wydatki weselne.

  To doskonałe źródło informacji, niekiedy zawierające nawet dokładny harmonogram przygotowań do tego wyjątkowego dnia. Pozwala nie zapomnieć o detalach i dopiąć wszystko na ostatni guzik.

  elegancka sala balowa

  Od czego zależą koszty wesela?

  Koszty wesela zależą od wielu czynników. Oto kilka głównych elementów, które mają wpływ na ostateczne koszty wesela:

  1. Liczba zaproszonych gości ma bezpośredni wpływ na koszty wesela, zwłaszcza jeśli większość usług jest liczona na podstawie liczby osób. Im większa liczba gości, tym wyższe będą koszty związane z cateringu, miejscem, zaproszeniami i innymi usługami.
  2. Lokalizacja – miejsce wesela ma duże znaczenie dla kosztów. W niektórych regionach ceny mogą być wyższe niż w innych. Popularne miejsca weselne lub ekskluzywne lokalizacje często wiążą się z wyższymi kosztami wynajmu.
  3. Sezon – koszty usług weselnych w dużej mierze zależą od sezonu. Wesela latem są najdroższe. 
  4. Wybór stylu wesela i poziomu luksusu również wpływa na koszty. Eleganckie przyjęcia w luksusowych hotelach lub wynajęcie zamku będą wiązać się z wyższymi kosztami niż kameralny ślub w górach.
  5. Catering – wybór menu i napojów ma duży wpływ na koszty. Bogatsze menu i napoje alkoholowe będą droższe niż prostsze opcje.
  6. Koszty związane z dekoracjami, kwiatami i wystrojem również wpływają na budżet wesela. Ekskluzywne i skomplikowane dekoracje będą droższe niż bardziej minimalistyczne opcje.
  7. Wynajęcie profesjonalnego fotografa i operatora wideo może stanowić znaczący koszt. Wyższej jakości usługi często wiążą się z wyższymi cenami.
  8. Wynajęcie zespołu muzycznego czy DJ-a również ma wpływ na koszty. Wybór bardziej znanych lub popularnych artystów może być bardziej kosztowny.
  9. Dodatkowe usługi to kolejne elementy podnoszące koszt wesela. Chodzi o takie usługi jak transport, asystent ślubny, usługi fryzjerskie i makijaż, czy fotografie z drona.
  Wesele. Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

  Warto pamiętać, że koszty wesela są elastyczne i powinny być dostosowane do budżetu Pary Młodej. Dobrym pomysłem jest ustalenie maksymalnej kwoty, jaką jesteście gotowi przeznaczyć na wesele i trzymanie się tych ustaleń. Wtedy koszty organizacji imprezy będziecie mieć pod kontrolą.

  Ile kosztuje wesele?

  Zanim jednak przystąpimy do rezerwacji terminu przyjęcia weselnego w konkretnym miejscu, zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jak my chcemy, żeby wyglądał nasz najpiękniejszy dzień w życiu. Pogoń za trendami i usilne dogadzanie gościom może sprawić, że zapomnimy o własnych potrzebach. To my szczególnie powinniśmy celebrować wesele, dlatego zarówno lokalizacja, jak i cała organizacja przyjęcia musi odpowiadać naszym potrzebom.

  wesele koszty

  Wesele to nie tylko koszt sali weselnej

  Ile kosztuje wesele. Należy jednak pamiętać, że koszt wesela nie obejmuje wyłącznie kosztów, które poniesiemy w stosunku do sali weselnej. W skład tych wydatków wchodzi koszt uroczystości, dekoracje sali, bukiet ślubny, papeteria, zespół muzyczny, obsługa fotografa i kamerzysty, koszt tortu weselnego, noclegi dla gości, koszty wynajęcia transportu, alkohol i napoje, słodki stół, atrakcje, które chcemy zapewnić gościom, m.in. drink bar czy fotobudka.

  Fotobudka na wesele

  Nie zapominajmy także o jednej z najważniejszych kwestii, mianowicie ubioru Pary Młodej. Koszt nowej sukni ślubnej zaczyna się od około 2 000 zł. Suknie w znanych salonach to nawet 6 000 – 8 000 zł. Do tego dochodzą także dodatki, na przykład welon, buty, bielizna oraz stylizacja w dniu uroczystości, m.in. usługa makijażystki i fryzjerki. U Panów
  Młodych także ten koszt stale nabiera tempa, bo oprócz garnituru czy smokingu, trzeba jeszcze kupić buty, koszule, spinki, pasek, buty. Niestety budżet się nie zmniejsza, wręcz przeciwnie. Warto jednak przygotować sobie przed weselem dokładne zestawienie poszczególnych wydatków. Wówczas nic nas nie zaskoczy.

  Cena sukni ślubnej

  Cena sukni ślubnej może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak marka, projektant, materiały, detale, wykończenia i lokalizacja sklepu ślubnego. Koszty mogą również różnić się w zależności od tego, czy wybierasz suknię gotową do zakupu, czy też zamawiasz suknię na zamówienie.

  W zależności od tych czynników, ceny sukien ślubnych mogą wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych lub więcej. Można znaleźć suknie w niższych przedziałach cenowych, zwłaszcza jeśli szukasz opcji budżetowych lub decydujesz się na zakup używanej sukni ślubnej.

  Jeśli interesuje Cię konkretna cena sukni ślubnej, najlepiej skonsultować się z różnymi salonami ślubnymi lub projektantami w Twojej okolicy. Możesz umówić się na spotkanie i omówić swoje preferencje, budżet oraz zasięgnąć informacji na temat cen dostępnych sukien ślubnych. To pozwoli Ci uzyskać dokładniejsze informacje na temat kosztów sukien ślubnych, które Cię interesują.

  suknia dla druhny

  Ile kosztuje wesele na 50, 100 i 200 osób?

  Największym wydatkiem związanym z organizacją wesela jest koszt lokalu. Obiekty weselne zwykle pobierają opłatę za tzw. talerzyk, czyli wyżywienie dla jednej osoby. Cena za talerzyk może wahać się od 100 czy 150 złotych do nawet 400-500 złotych. Koszt wyżywienia zależy od renomy i lokalizacji obiektu, liczby i rodzaju serwowanych dań, pory roku, a nawet dnia tygodnia (wesela w środku tygodnia są tańsze niż weekendowe przyjęcia). Cena talerzyka uwzględnia m.in. trzydaniowy obiad (przystawka, danie główne, deser), kilka dodatkowych potraw na ciepło serwowanych co kilka godzin i talerze z przystawkami na zimno. Czasem w cenie są również napoje bezalkoholowe w określonej ilości na osobę.

  Ile kosztuje wesele na 50, 100 i 200 osób? Albo wesele w plenerze cena – jaka jest? Przyjmując, że średnio za talerzyk musimy zapłacić 250 złotych, ostateczny koszt wyniesie kolejno 12 500 złotych, 250 000 złotych i 50 000 złotych. Do tego trzeba doliczyć opłatę korkową, koszt alkoholu, tortu weselnego i ciast oraz dodatkowych atrakcji kulinarnych – takich jak wiejski stół, stół rybny, piwo z beczki czy drink bar.

  Koszt organizacji wesela

  Koszt organizacji wesela może być bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Oto niektóre z głównych wydatków podczas organizacji wesel:

  • Miejsce wesela: cena sali weselnej – od niej w dużej mierze zależy całkowity koszt wesela.
  • Wynajem sali weselnej, hotelu lub innego miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie. Koszt może obejmować wynajem samego miejsca, lub też obsługę kelnerską, dekoracje, oświetlenie i inne usługi.
  • Catering: koszty związane z jedzeniem i napojami, takie jak koktajl powitalny, przekąski, dania główne, napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Cena zależy od wybranego menu i liczby gości.
  • Cena tortu weselnego: zwykle jest zdobiony, kilkupiętrowy. Cena zależy od rozmiaru i smaku.
  • Dekoracje: koszt dekoracji, takich jak kwiaty, oświetlenie, dekoracje stołów, krzesła i inne elementy wystroju. Może obejmować również koszt wynajmu naczyń, obrusów, pokrowców na krzesła itp.
  • Fotografia i wideo: koszt wynajęcia fotografa i operatora wideo, wraz z usługami takimi jak sesja zdjęciowa przedślubna, zdjęcia podczas ceremonii i przyjęcia weselnego, albumy i filmy.
  • Muzyka i rozrywka: koszty związane z wynajęciem zespołu muzycznego, DJ-a lub innych form rozrywki na weselu.
  • Suknia ślubna i ubiór Pana Młodego: koszt sukni ślubne, garnituru lub smokingu, akcesoriów i usług krawieckich.
  • Zaproszenia i pamiątki: koszt zaproszeń ślubnych, podziękowań dla gości, pamiątek dla gości i innych materiałów drukowanych.
  • Transport: koszty wynajęcia samochodu ślubnego lub innego środka transportu dla pary młodej i gości.
  • Usługi asystenta ślubnego: jeśli korzystacie z usług wedding plannera, może to wpłynąć na koszty organizacji wesela. Koszty wesela znacznie można obniżyć dzięki usługom profesjonalistów, którzy mają dobre rozeznanie rynku usług ślubnych.

   

  tradycja wesela tort

  Warto pamiętać, że ceny usług ślubnych różnią się w zależności od lokalizacji, terminu imprezy i preferencji. Średni koszt wesela może więc być bardzo różny, a wszystkie koszty wesela trudno podliczyć „w ciemno”. Aby uzyskać bardziej precyzyjną wycenę, najlepiej skonsultować się z różnymi dostawcami usług weselnych.

  Ile kosztuje wesele w sezonie?

  Chociaż od niedawna śluby organizuje się przez cały rok, to niewątpliwie największą popularnością wciąż cieszą się miesiące letnie. Gorący sezon ślubny zaczyna się w maju, wraz z rozkwitem pierwszych kwiatów, a kończy wczesną jesienią, kiedy to korony drzew zaczynają przybierać kolorowe barwy. Popularność letnich miesięcy wynika głównie z pięknej pogody. Latem warunki atmosferyczne nie są tak nieprzewidywalne jak jesienią czy wiosną, kiedy to znacznie częściej wieje wiatr czy pada deszcz, a temperatura nie przekracza kilku kresek. Lato to piękny czas. Powietrze pachnie świeżością, promienie słońca przyjemnie muskają skórę, a wokół słychać wyjątkowy śpiew ptaków, które celebrują wspaniałą pogodę.

  Problemem związanym z organizacją wesele w gorącym sezonie jest mała dostępność terminów u ślubnych podwykonawców. Latem zdecydowanie trudniej zarezerwować popularne miejsce na wesele czy wynająć rozchwytywanego fotografa. Minusem są też znacznie wyższe ceny poszczególnych usług. Ile kosztuje wesele w sezonie? Za tzw. talerzyk trzeba zapłacić średnio 50/100 złotych więcej, co przy 100 osobach daje sumę o 5-10 000 złotych wyższą niż w przypadku organizacji wesela poza sezonem. Zdecydowanie więcej trzeba też zapłacić za fotografa, kamerzystę, zespół muzyczny czy firmę dekoratorską.

  Poszukując oszczędności, warto zorganizować ślub zimą. W okresie zimowym można zaplanować wesele jak z bajki! Okolica pokryta białym puchem, wzorki, które dziadek mróz namalował na szybach i świąteczne światełka, które odbijają się w długich soplach zwisających z ośnieżonych dachów – zimowa aura ma w sobie coś niesamowitego. Magię, która perfekcyjnie wpisuje się w niesamowicie romantyczny klimat weselny. A ile kosztuje wesele zimą? Za romantyczne przyjęcie jak z bajki zapłacicie nawet kilkanaście tysięcy mniej. Zaoszczędzone pieniądze możecie przeznaczyć na wyjątkową podróż poślubną, podczas której będziecie mogli nacieszyć się swoimi pierwszymi chwilami jako mąż i żona.

  Ile kosztuje wesele w plenerze?

  Przyjęcie weselne cena – może być bardzo różna. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się wesela w plenerze. Świętowanie nowego związku małżeńskiego w otoczeniu malowniczej natury to kwintesencja romantyczności. Organizacja takiego wydarzenia to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Jeśli chodzi o wesele w plenerze koszt bywa różny.

  Pierwszym dodatkowym kosztem jest wynajęcie namiotu, w którym odbędzie się impreza. Przyjęcie pod chmurką, chociaż niesamowicie magiczne i nastrojowe, mocno uzależnione jest od pogody. Niemiłosierny upał, ulewny deszcz czy burza mogą skutecznie popsuć radosne nastroje weselników i negatywne wpłynąć na odczucia Młodej Pary. Wynajęcie namiotu weselnego to zatem absolutny must have w przypadku organizacji wesela w plenerze. Koszt takiej usługi waha się od 4 000 do nawet 9 000 złotych (za namiot 100-osobowy). Cena uzależniona jest m.in. od tego, czy w zestawie są dodatkowe elementy, takie jak podłoga, krzesła i stoły. Warto przyjąć, że średni wydatek za cały komplet wynosi około 7 000 złotych.

  Jeśli na terenie, na którym organizujecie plenerowe wesele, nie ma zaplecza sanitarnego, musicie liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z wynajmem przenośnych toalet. Cena za jedną toaletę to około 1 000 złotych. Przy 100-osobowym weselu trzeba wynająć przynajmniej 5-6 toalet, to generuje koszty rzędu 5 000-6 000 złotych.

  Ceny usług weselnych

  Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje wesele jak z bajki, nie można nie wspomnieć o koszcie wynajęcia zespołu lub DJ-a. Oprawa muzyczna to nieodłączny element każdego przyjęcia weselnego. To właśnie ona w dużej mierze odpowiada za charakter wydarzenia, nadaje wyjątkowy klimat i tworzy romantyczną aurę. Rytmiczna muzyka zachęca do szampańskiej zabawy! Nikt chyba nie wyobraża sobie wesela bez radosnych pląsów na parkiecie. Taniec wpisuje się w długą tradycję weselną.

  Zespół czy DJ na wesele?

  Koszt wynajęcia zespołu muzycznego waha się od 2 000 do 6 000 złotych. Rezerwacja DJ-a na wesele to wydatek rzędu 2 000-4 000 złotych. Ostateczna cena zależy od renomy wykonawcy, zakresu świadczonych usług, godzin pracy oraz daty ślubu. Za mocno rozchwytywany zespół na sobotnie wesele w sezonie letnim zapłacimy zdecydowanie więcej niż za niezbyt popularnego, ale równie uzdolnionego DJ-a na przyjęcie organizowane w tygodniu czy poza sezonem, na wesele w listopadzie.

   

  Umowa z zespolem weselnym

  Kolejny duży wydatek to wynajęcie fotografa. Zdjęcia ślubne to wyjątkowa pamiątka, która przez kolejne lata małżeństwa będzie przypominać parze emocje, które towarzyszyły im w dniu zaślubin. Dlatego niewątpliwie warto zainwestować w dobrego fotografa, który dysponuje porządnym sprzętem i wiedzą, niezbędną do tworzenia fotograficznych dzieł sztuki.

  Koszt wynajęcia fotografa to około 1 500-3 000 złotych za kilka godzin pracy. Bardziej doświadczeni, rozchwytywani usługodawcy za obsługę wesela mogą zażyczyć sobie nawet 4 000 czy 5 000 złotych.

  Ostatnia, jednak nie mniej ważna, jest dekoracja sali. Obecnie coraz więcej par decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego dekoratora. Specjaliści dysponują wiedzą i narzędziami, które pozwalają im tworzyć zapierające dech w piersiach, niesamowicie romantyczne aranżacje weselne w najróżniejszych stylach. Usługa ta nie należy jednak do najtańszych. W zależności od wielkości sali, wybranego motywu przewodniego i rodzaju dekoracji trzeba liczyć się z kosztem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Samodzielne przygotowanie dekoracji to zdecydowanie tańsza opcja. Cena prostych ozdób i świeżych kwiatów wynosi około 1 000-3 000 złotych.

  Ile kosztuje wesele – lista dodatkowych wydatków

  Na bajkowym weselu nie może zabraknąć atrakcji, które uczynią je niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem a także zapewnią gościom moc pozytywnych wrażeń. Ile kosztuje wesele wzbogacone o magiczne atrakcje? Ceny za najczęściej wybierane usługi weselne to:

  • barman – 1000-5000 złotych,
  • fotobudka – 400-4500 złotych za godzinę,
  • zabytkowe auto – 1000-4000 złotych,
  • samochód sportowy – 1500-2500 złotych,
  • limuzyna – 800-2000 złotych,
  • wypuszczenie gołębi po ceremonii – 200-500 złotych,
  • upominki dla gości – 5-50 złotych za osobę,
  • fontanna czekoladowa – 300-1000 złotych,
  • fontanna alkoholowa – 150-500 złotych + koszt alkoholu.

   Koszt ślubu cywilnego i kościelnego

   Do kosztów wesela należy doliczyć opłatę za ceremonię ślubną. Jak kształtuje się cennik w przypadku ślubu cywilnego i konkordatowego? Ile kosztuje ślub kościelny, a ile cywilny?

   Ślub kościelny, Sosnówka k. Karpacza

   Przy klasycznym ślubie w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego przyszli nowożeńcy zobowiązani są do uiszczenia opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa, która obecnie wynosi 84 złote. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ceremonii w plenerze. Koszt ślubu cywilnego poza urzędem wynosi 1000 złotych.

   Ślub konkordatowy to droższe przedsięwzięcie. Narzeczeni poza obowiązkową opłatą w USC (84 złote) muszą liczyć się z koniecznością zapłaty za:

   • wizytę w poradni życia rodzinnego – 50-100 złotych,
   • zapowiedzi przedślubne – ok. 50 złotych,
   • ślub – ślub kościelny – niby „co łaska”, ale w praktyce co najmniej 500-1 500 złotych,
   • wynagrodzenie dla organisty/muzyków – kilkaset złotych,
   • dekoracje kościoła – kilkaset złotych.

   Niektóre parafie dodatkowo naliczają opłatę za odbycie kursu małżeńskiego. Są to jednak wyjątki. W większości przypadków uczestnictwo w kursie jest darmowe.

   Para Młoda, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

   Kto płaci za wesele?

   Zgodnie z polską tradycją koszty związane z organizacją ślubu i wesela pokrywali rodzice Pary Młodej. Kto za co płaci na weselu? Według etykiety rodzice Panny Młodej płacą za kreację ślubną córki, zaproszenia na ślub, przyjęcia (bez napojów bezalkoholowych i alkoholu), ceremonię w kościele, fotografa i kamerzystę. Rodzice Pana Młodego zaś kupują garnitur dla syna, ślubne obrączki, alkohol i napoje na wesele oraz bukiet ślubny dla Panny Młodej. Ich obowiązkiem jest również opłata za wynajęcie zespołu muzycznego lub DJ-a, a także sfinansowanie ewentualnej podróży poślubnej zakochanych.

   Jak podzielić koszty wesela?

   To, ile kosztuje wesele, różni się w zależności od wybranych usługodawców, liczby zaproszonych gości czy rodzaju obrączek. W konsekwencji okazuje się, że jedna strona musi zapłacić zdecydowanie więcej niż druga, co rodzi niepotrzebne konflikty. Tradycyjny kosztów ślubu i wesela nie sprawdza się w praktyce. Chcąc uniknąć sprzeczek, wiele rodzin dzieli koszty na pół, co wydaje się bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem.

   planowanie ślubu: lista

   Jednak obecnie podział kosztów wesela obecnie wygląda inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz więcej narzeczonych decyduje się na samodzielne pokrycie kosztów ślubu i wesela. Związane jest to z przesunięciem średniego wieku, w którym Polacy wchodzą w związki małżeńskie – obecnie jest to 29 lat. Młodzi mają czas na rozwój kariery i zebranie pieniędzy na wymarzone wesele. Organizacja ślubu i wesela na własną rękę bez wątpienia jest bardziej komfortowa dla przyszłych małżonków. Wizje rodziców i młodych często mocno się od siebie różnią, co prowadzi do sporów i generuje mnóstwo stresu. Jeśli koszty wesela weźmiecie na siebie, sami możecie o wszystkim decydować, i nie musicie nikogo pytać o zdanie. To na pewno bardzo komfortowa sytuacja.

   Najczęściej zadawane pytania

   Ile kosztuje wesele na 100 osób 2023/2024

   Cena wesela na 100 osób będzie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja sali na wesele, wybranego stylu wesela, wybranych usług, sezonu, jakości cateringu i wielu innych zmiennych. Wesele na 100 osób można zrobić w wersji budżetowej - znaleźć lokal na wesele z ceną za tzw. talerzyk ok. 200 zł, samemu zrobić dekoracje, stroje ślubne kupić w sieciówce, o przygotowanie play listy poprosić przyjaciół. Wtedy ostateczny koszt wesela nie będzie zbyt wysoki. Dodatkowe koszty wesela to choćby upominki dla gości, animator na wesele, zespół muzyczny, dekoratorka, dodatkowe atrakcje podczas zabawy, noclegi dla gości itd. Zwykle koszty wesela rosną wraz z wymaganiami. Największy koszt wesela to koszt wynajęcia sali. Jeśli zdecydujemy się na mniej obleganą salę, w mniej ciekawej lokalizacji, w dodatku poza wysokim sezonem ślubnym, już zaoszczędzimy. W celu uzyskania dokładniejszej informacji, najlepiej skontaktować się z lokalnymi firmami organizującymi wesela lub salami weselnymi. Przeprowadzenie rozmów z kilkoma dostawcami i porównanie ofert pomoże wam uzyskać bardziej konkretną wycenę dla wesela na 100 osób, dostosowaną do waszych preferencji i wymagań.

   Ile płaci się za osobę na weselu?

   Cena za osobę na weselu może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, poziom luksusu, wybrane menu, rodzaj napojów, usługi dodatkowe i wiele innych. Wielu dostawców oferuje różne pakiety i opcje cenowe, które mogą obejmować rozmaite usługi, takie jak catering, dekoracje, obsługa kelnerska, napoje, tort weselny, muzyka itp. Warto skontaktować się z różnymi dostawcami usług weselnych w waszej okolicy i poprosić o oferty oraz wyceny dostosowane do waszych wymagań. To pozwoli uzyskać bardziej precyzyjne informacje na temat aktualnych kosztów organizacji wesela i wybranych usług.

   Kalkulator kosztów ślubu?

   Obecnie bez problemu znaleźć można różne narzędzia ułatwiające kontrolowanie ślubnego i weselnego budżetu. Wystarczy wpisać odpowiednie dane, a otrzymamy wynik, czyli przybliżony koszt wesela. Jednak ceny wesela mogą różnić się w zależności od lokalizacji domów weselnych i sezonu, warto więc pamiętać, że kalkulatory mogą służyć jako punkt wyjścia, ale rzeczywiste koszty mogą się różnić w zależności od dostawców i wymagań. Ważne jest, aby rozmawiać z różnymi dostawcami usług ślubnych, uzyskać oferty i dostosować budżet do własnych potrzeb. No i zachować zdrowy rozsądek, gdy planujemy wesele.

   pl_PL!!
   Szybki kontakt Zamów ofertę