Ile kosztuje wesele jak z bajki?

PoradyTrendy
koszt wesela
Czy wiedzieliście, że w ostatnich latach kwoty wydawane na organizację przyjęcia weselnego wzrosły nawet o 50%? Nie oznacza to jednak wcale, że koszt wesela drastycznie wzrósł. Goście hojnie obdarowują Młode Pary, a te chętniej wybierają na miejsce uroczystości obiekty weselne z dobrymi opiniami i częściej decydują się na dodatkowe udogodnienia i atrakcje. Im więcej pozytywnych aspektów, tym bardziej Pary Młode decydują się na daną salę. Poniżej podpowiadamy, na jakie czynniki poza finansowymi zwrócić uwagę wybierając miejsce na wesele.

Ile kosztuje wesele – budżet

Jak podaje polska edycja Forbes, wyprawiający wesela nowożeńcy najczęściej przeznaczają na ten cel do 50 tys. zł, choć coraz więcej par przekracza nawet taką sumę. Nieprzemijającą sławę mają huczne przyjęcia ślubne na kilkaset osób, ale nawet te bardziej kameralne uroczystości są organizowane ze znacznie większym rozmachem niż jeszcze dekadę temu. Większe wydatki na wesela nie oznaczają wcale, że nowożeńcy muszą pokrywać wszystkie koszty z własnej kieszeni. Rosną także kwoty ofiarowywane Państwu Młodym w kopertach. Z wyliczeń Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów wynika, że rocznie nowożeńcy otrzymują od swoich gości nawet 2,5-3 mld zł. W przeliczeniu na jedną parę może to być od 20 do 30 tys. złotych.

Powszechnie stosuje się praktykę „za talerzyk”. Goście weselni przed uroczystością podpytują młodych, ile płacą za talerzyk w sali weselnej. Wówczas w kopertę nie wkładają mniej niż kwota wydana za jedną parę. Chyba, że kwota ta dotyczy jednej osoby. Stosuje się zasadę, że oprócz zwrotu kosztów za talerzyk, Parze Młodej powinno jeszcze coś zostać dla siebie. Dzięki takiemu podejściu nowożeńcy mogą później pozwolić sobie na podróż poślubną czy chociażby pobyt w SPA. Odpoczynek się przydaje – organizacja wesela jest bowiem dość stresująca.

koszt wesela

Ile kosztuje wesele – na co przeznaczamy dodatkowy budżet?

Lokalizacja obiektu nie zawsze jest jedynym kryterium decydującym o wyborze. Narzeczeni doceniają również wsparcie w procesie planowania przyjęcia. Na wagę złota wyceniane są rzetelne opinie na temat zespołów, cukierni czy fryzjerów. Z tego powodu wiele sal weselnych posiada własnych wedding plannerów. Osoby takie krok po kroku podpowiadają też w kwestiach formalnych np. konstruowania umowy z DJ-em lub fotografem. To nie wszystko. Standardem większości obiektów stają się dodatkowe atrakcje na wesele, na przykład fireshow czy pokazów barmańskich.

Ponadto kwestią, która w wielu przypadkach determinuje decyzję o wyborze konkretnego miejsca, jest możliwość zorganizowania uroczystości ślubnej w plenerze, co jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Jeśli sala dysponuje ogrodem lub altaną z pięknym widokiem, to stanowi dodatkowy atut.

wesele koszty

Nie oznacza to jednak, że musimy korzystać ze wszystkich udogodnień. Nierzadko pary dysponujące wystarczającą ilością czasu i zapału na własną rękę realizują zadania z weselnej listy spraw do załatwienia. Nie każdy też decyduje się na dodatkowe atrakcje podczas swojego przyjęcia weselnego. A jakie są koszty wesela od osoby? Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna Dworu Korona Karkonoszy tłumaczy: Mniejszy budżet weselny nie przekreśla marzeń o weselu jak z bajki. Należy mieć świadomość, że ceny „za talerzyk” zaczynają się już od 127 zł, więc podczas procesu planowania wydatków bez problemu można dostosować liczbę gości do posiadanych środków kalkulując koszty wesela. Najważniejsze to wybrać odpowiednie miejsce, w którym odbędzie się wesele. Opinie znalezione w Internecie – w mediach społecznościowych lub w wyszukiwarce Google mogą być pomocne w poszukiwaniach – podpowiada ekspertka.

Warto również zasięgnąć opinii innych par na grupach tematycznych. Jeśli macie dylemat, zapytajcie członków grupy o opinie na temat wszystkich miejsc, które bierzecie pod uwagę. Z pewnością pary, które miały już do czynienia z tymi salami, szczerze podpowiedzą Wam, jakie zalety i wady posiada każda z nich.

wesele opinie

Ile kosztuje wesele – opinie to nie wszystko

Organizatorzy idą o krok dalej – udostępniają autorskie poradniki, w których zwracają uwagę na najbardziej istotne kwestie. Przykładem jest „Poradnik Młodej Pary” stworzony przez Dwór Korona Karkonoszy. Znajdują się w nim informacje, porady i opinie, dzięki którym narzeczeni mogą samodzielnie wykonać większość obowiązków wedding plannera, czego efektem są mniejsze wydatki weselne. To doskonałe źródło informacji, niekiedy zawierające nawet dokładny harmonogram przygotowań do tego wyjątkowego dnia. Pozwala nie zapomnieć o detalach i dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Zanim jednak przystąpimy do rezerwacji terminu przyjęcia weselnego w konkretnym miejscu, zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jak my chcemy, żeby wyglądał nasz najpiękniejszy dzień w życiu. Pogoń za trendami i usilne dogadzanie gościom może sprawić, że zapomnimy o własnych potrzebach. To my szczególnie powinniśmy celebrować wesele, dlatego zarówno lokalizacja, jak i cała organizacja przyjęcia musi odpowiadać naszym potrzebom.

ile kosztuje wesele

Ile kosztuje wesele – to nie tylko koszt sali weselnej

Należy jednak pamiętać, że koszt wesela nie obejmuje wyłącznie kosztów, które poniesiemy w stosunku do sali weselnej. W skład tych wydatków wchodzi koszt uroczystości, dekoracje sali, bukiet ślubny, papeteria, zespół muzyczny, obsługa fotografa i kamerzysty, koszt tortu weselnego, noclegi dla gości, koszty wynajęcia transportu, alkohol i napoje, słodki stół, atrakcje, które chcemy zapewnić gościom, m.in. drink bar czy fotobudka.

Nie zapominajmy także o jednej z najważniejszych kwestii, mianowicie ubioru Pary Młodej. Koszt nowej sukni ślubnej zaczyna się od około 2-2,5 tys. zł. Suknie w znanych salonach to nawet 5-6 tys. zł. Do tego dochodzą także dodatki, np. welon, buty, bielizna oraz stylizacja w dniu uroczystości, m.in. usługa makijażystki i fryzjerki. U Panów także ten koszt stale nabiera tempa, bo oprócz garnituru czy smokingu, trzeba jeszcze kupić buty, koszule, spinki, pasek, buty. Niestety budżet się nie uszczupla, wręcz przeciwnie. Warto jednak przygotować sobie przed weselem dokładne zestawienie budżetu oraz poszczególne wydatki. Wówczas nic nas nie zaskoczy.

Szybki kontakt Zamów ofertę