Ile kosztuje wesele jak z bajki?

PoradyTrendy
Przygotowania weselne

Czy wiedzieliście, że w ostatnich latach kwoty wydawane na organizację przyjęcia weselnego wzrosły nawet o 50%? Nie oznacza to jednak wcale, że koszt wesela drastycznie wzrósł. Goście hojnie obdarowują Młode Pary, a te chętniej wybierają na miejsce uroczystości obiekty weselne z dobrymi opiniami i częściej decydują się na dodatkowe udogodnienia i atrakcje. Ile kosztuje wesele jak z bajki? Poniżej podpowiadamy, na jakie czynniki poza finansowymi zwrócić uwagę wybierając miejsce na wesele.

Ile kosztuje wesele – budżet

Ile kosztuje wesele. Jak podaje polska edycja Forbes, wyprawiający wesela nowożeńcy najczęściej przeznaczają na ten cel do 50 tys. zł, choć coraz więcej par przekracza nawet taką sumę. Nieprzemijającą sławę mają huczne przyjęcia ślubne na kilkaset osób, ale nawet te bardziej kameralne uroczystości są organizowane ze znacznie większym rozmachem niż jeszcze dekadę temu. Większe wydatki na wesela nie oznaczają wcale, że nowożeńcy muszą pokrywać wszystkie koszty z własnej kieszeni. Rosną także kwoty ofiarowywane Państwu Młodym w kopertach. Z wyliczeń Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów wynika, że rocznie nowożeńcy otrzymują od swoich gości nawet 2,5-3 mld zł. W przeliczeniu na jedną parę może to być od 20 do 30 tys. złotych.

Powszechnie stosuje się praktykę „za talerzyk”. Goście weselni przed uroczystością podpytują młodych, ile płacą za talerzyk w sali weselnej. Wówczas w kopertę nie wkładają mniej niż kwota wydana za jedną parę. Chyba, że kwota ta dotyczy jednej osoby. Stosuje się zasadę, że oprócz zwrotu kosztów za talerzyk, Parze Młodej powinno jeszcze coś zostać dla siebie. Dzięki takiemu podejściu nowożeńcy mogą później pozwolić sobie na podróż poślubną czy chociażby pobyt w SPA. Odpoczynek się przydaje – organizacja wesela jest bowiem dość stresująca.

Ile kosztuje wesele – na co przeznaczamy dodatkowy budżet?

Lokalizacja obiektu nie zawsze jest jedynym kryterium decydującym o wyborze. Narzeczeni doceniają również wsparcie w procesie planowania przyjęcia. Na wagę złota wyceniane są rzetelne opinie na temat zespołów, cukierni czy fryzjerów. Z tego powodu wiele sal weselnych posiada własnych wedding plannerów. Osoby takie krok po kroku podpowiadają też w kwestiach formalnych np. konstruowania umowy z DJ-em lub fotografem. To nie wszystko. Standardem większości obiektów stają się dodatkowe atrakcje na wesele, na przykład fireshow czy pokazów barmańskich.

Ponadto kwestią, która w wielu przypadkach determinuje decyzję o wyborze konkretnego miejsca, jest możliwość zorganizowania uroczystości ślubnej w plenerze, co jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Jeśli sala dysponuje ogrodem lub altaną z pięknym widokiem, to stanowi dodatkowy atut.

Ile kosztuje wesele

Nie oznacza to jednak, że musimy korzystać ze wszystkich udogodnień. Nierzadko pary dysponujące wystarczającą ilością czasu i zapału na własną rękę realizują zadania z weselnej listy spraw do załatwienia. Nie każdy też decyduje się na dodatkowe atrakcje podczas swojego przyjęcia weselnego.

A jakie są koszty wesela od osoby? Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna Dworu Korona Karkonoszy tłumaczy: Mniejszy budżet weselny nie przekreśla marzeń o weselu jak z bajki. Należy mieć świadomość, że ceny „za talerzyk” zaczynają się już od 127 zł, więc podczas procesu planowania wydatków bez problemu można dostosować liczbę gości do posiadanych środków kalkulując koszty wesela. Najważniejsze to wybrać odpowiednie miejsce, w którym odbędzie się wesele. Opinie znalezione w Internecie – w mediach społecznościowych lub w wyszukiwarce Google mogą być pomocne w poszukiwaniach – podpowiada ekspertka.

Przygotowania weselne

Warto również zasięgnąć opinii innych par na grupach tematycznych. Jeśli macie dylemat, zapytajcie członków grupy o opinie na temat wszystkich miejsc, które bierzecie pod uwagę. Z pewnością pary, które miały już do czynienia z tymi salami, szczerze podpowiedzą Wam, jakie zalety i wady posiada każda z nich.

Ile kosztuje ślub w ekonomicznej wersji?

Organizacja ślubu i wesela wiąże się ze sporym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że wiele par szuka rozwiązań, które pozwolą im zaoszczędzić nieco pieniędzy. Planowanie ślubu warto rozpocząć od ustalenia budżetu weselnego i przygotowania listy wydatków z podziałem na realne kwoty, jakie możemy przeznaczyć na poszczególne elementy. W pierwszej kolejności należy wybrać najważniejsze pozycje, na których nie chcemy oszczędzać. Następnie określić te, które mają dla nas najmniejsze znaczenie – to właśnie tu będziemy szukać oszczędności.

Tanie wesele wcale nie musi oznaczać kiczowatej imprezy w remizie. Przemyślany podział kosztów, odrobina kreatywności i zastosowanie kilku sprytnych rozwiązań pozwoli zorganizować magiczne przyjęcie, które na długo zapadnie w pamięci nowożeńców i gości weselnych. Na czym możemy zaoszczędzić?

Martwicie się kosztami wesela?

Do potrzeb każdej Pary Młodej podchodzimy indywidualnie ♥

 1. Ślub w inny dzień tygodnia niż sobota. To ile kosztuje wesele w sobotę, a jakie są koszty organizacji ślubu w innym dniu tygodnia, może naprawdę zdziwić. Różnica jest ogromna. Ostatnio coraz popularniejsza staje się opcja organizacji ślubu w piątek. Piątkowe popołudnie to prawie weekend!
 2. Własnoręcznie zaprojektowane zaproszenia zamiast gotowych. Płacenie po kilka złotych za jedno zaproszenie to zbędny wydatek. Przy odrobinie kreatywności i zaangażowania można zaprojektować naprawdę piękne, efektowne karty.
 3. Rezygnacja z wynajęcia samochodu. Przejażdżka limuzyną może być fascynującym, a przy tym dość drogim, przeżyciem. Alternatywą jest pożyczenie samochodu od kogoś bliskiego lub wykorzystanie własnego auta. Samochód wystarczy gustownie ozdobić – np. eleganckimi wstążkami czy kwiatami. Nie można zapomnieć o dekoracyjnych tablicach rejestracyjnych.
 4. Kreacje ślubne z outletów. Zakup stylizacji ślubnych szytych na miarę może wiązać się ze sporym wydatkiem. Przy ograniczonym budżecie warto przejrzeć oferty markowych outletów, w których często znaleźć można znakomite kreacje w atrakcyjnych cenach. Rozwiązaniem jest też zakup sukni lub garnituru z drugiej ręki. W tym celu warto sprawdzić oferty na popularnych portalach aukcyjnych.

Ile kosztuje ślub w wersji ekonomicznej? Wszystko zależy od tego, na jakie oszczędności się zdecydujemy i jakim poziomem kreatywności się wykażemy. Przy odpowiednim zaangażowaniu można ograniczyć wydatki nawet o kilka czy kilkanaście tysięcy.

Ile kosztuje wesele – opinie to nie wszystko

Ile kosztuje wesele. Organizatorzy idą o krok dalej – udostępniają autorskie poradniki, w których zwracają uwagę na najbardziej istotne kwestie. Przykładem jest „Poradnik Młodej Pary” stworzony przez Dwór Korona Karkonoszy. Znajdują się w nim informacje, porady i opinie, dzięki którym narzeczeni mogą samodzielnie wykonać większość obowiązków wedding plannera, czego efektem są mniejsze wydatki weselne. To doskonałe źródło informacji, niekiedy zawierające nawet dokładny harmonogram przygotowań do tego wyjątkowego dnia. Pozwala nie zapomnieć o detalach i dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Ile kosztuje wesele

Zanim jednak przystąpimy do rezerwacji terminu przyjęcia weselnego w konkretnym miejscu, zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jak my chcemy, żeby wyglądał nasz najpiękniejszy dzień w życiu. Pogoń za trendami i usilne dogadzanie gościom może sprawić, że zapomnimy o własnych potrzebach. To my szczególnie powinniśmy celebrować wesele, dlatego zarówno lokalizacja, jak i cała organizacja przyjęcia musi odpowiadać naszym potrzebom.

wesele koszty

Wesele to nie tylko koszt sali weselnej

Ile kosztuje wesele. Należy jednak pamiętać, że koszt wesela nie obejmuje wyłącznie kosztów, które poniesiemy w stosunku do sali weselnej. W skład tych wydatków wchodzi koszt uroczystości, dekoracje sali, bukiet ślubny, papeteria, zespół muzyczny, obsługa fotografa i kamerzysty, koszt tortu weselnego, noclegi dla gości, koszty wynajęcia transportu, alkohol i napoje, słodki stół, atrakcje, które chcemy zapewnić gościom, m.in. drink bar czy fotobudka.

Nie zapominajmy także o jednej z najważniejszych kwestii, mianowicie ubioru Pary Młodej. Koszt nowej sukni ślubnej zaczyna się od około 2-2,5 tys. zł. Suknie w znanych salonach to nawet 5-6 tys. zł. Do tego dochodzą także dodatki, np. welon, buty, bielizna oraz stylizacja w dniu uroczystości, m.in. usługa makijażystki i fryzjerki. U Panów także ten koszt stale nabiera tempa, bo oprócz garnituru czy smokingu, trzeba jeszcze kupić buty, koszule, spinki, pasek, buty. Niestety budżet się nie uszczupla, wręcz przeciwnie. Warto jednak przygotować sobie przed weselem dokładne zestawienie budżetu oraz poszczególne wydatki. Wówczas nic nas nie zaskoczy.

Ile kosztuje wesele na 50, 100 i 200 osób?

Największym wydatkiem związanym z organizacją wesela jest koszt lokalu. Obiekty weselne zwykle pobierają opłatę za tzw. talerzyk, czyli wyżywienie dla jednej osoby. Cena za talerzyk może wahać się od 100 czy 150 złotych do nawet 400-500 złotych. Koszt wyżywienia zależy od renomy i lokalizacji obiektu, liczby i rodzaju serwowanych dań, pory roku, a nawet dnia tygodnia (wesela w środku tygodnia są tańsze niż weekendowe przyjęcia). Cena talerzyka uwzględnia m.in. trzydaniowy obiad (przystawka, danie główne, deser), kilka dodatkowych potraw na ciepło serwowanych co kilka godzin i talerze z przystawkami na zimno. Czasem w cenie są również napoje bezalkoholowe w określonej ilości na osobę.

Ile kosztuje wesele na 50, 100 i 200 osób? Przyjmując, że średni za talerzyk musimy zapłacić 200 złotych, ostateczny koszt wyniesie kolejno 10 tys. złotych, 20 tys. złotych i 40 tys. złotych. Do tego trzeba doliczyć opłatę korkową, koszt alkoholu, tortu weselnego i ciast oraz dodatkowych atrakcji kulinarnych – takich jak wiejski stół, piwo z beczki czy drink bar.

Ile kosztuje wesele w sezonie?

Chociaż od niedawna śluby organizuje się przez cały rok, to niewątpliwie największą popularnością wciąż cieszą się miesiące letnie. Gorący sezon ślubny zaczyna się w maju, wraz z rozkwitem pierwszych kwiatów, a kończy wczesną jesienią, kiedy to korony drzew zaczynają przybierać kolorowe barwy. Popularność letnich miesięcy głównie wynika z pięknej pogody. Latem warunki atmosferyczne nie są tak nieprzewidywalne jak jesienią czy wiosną, kiedy to znacznie częściej wieje silny wiatr czy pada deszcz, a temperatura nie przekracza kilku kresek. Lato to piękny czas. Powietrze pachnie świeżością, promienie słońca przyjemnie muskają skórę, a wokół słychać wyjątkowy śpiew ptaków, które celebrują wspaniałą pogodę.

Problemem związanym z organizacją wesele w gorącym sezonie jest mała dostępność terminów u ślubnych podwykonawców. Latem zdecydowanie ciężej zarezerwować popularną salę weselną czy wynająć rozchwytywanego fotografa. Minusem są też znacznie wyższe ceny poszczególnych usług. Ile kosztuje wesele w sezonie? Za tzw. talerzyk trzeba zapłacić średnio 50/100 złotych więcej, co przy 100 osobach daje sumę o 5-10 tys. złotych wyższą niż w przypadku organizacji wesela poza sezonem. Zdecydowanie więcej trzeba też zapłacić za fotografa, kamerzystę, zespół muzyczny czy firmę dekoratorską.

Poszukując oszczędności, warto zorganizować ślub zimą. W okresie zimowym można zaplanować wesele jak z bajki! Okolica pokryta białym puchem, wzorki, które dziadek mróz namalował na szybach i świąteczne światełka, które odbijają się w długich soplach zwisających z ośnieżonych dachów – zimowa aura ma w sobie coś niesamowitego. Magię, która perfekcyjnie wpisuje się w niesamowicie romantyczny klimat weselny. A ile kosztuje wesele zimą? Za romantyczne przyjęcie jak z bajki zapłacicie nawet kilkanaście tysięcy mniej. Zaoszczędzone pieniądze możecie przeznaczyć na wyjątkową podróż poślubną, podczas której będziecie mogli nacieszyć się swoimi pierwszymi chwilami jako mąż i żona.

Ile kosztuje wesele w plenerze?

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się wesela w plenerze. Świętowanie nowego związku małżeńskiego w otoczeniu malowniczej natury to kwintesencja romantyczności. Organizacja takiego wydarzenia to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Ile kosztuje wesele w plenerze?

Pierwszym dodatkowym kosztem jest wynajęcie namiotu, w którym odbędzie się impreza. Przyjęcie pod chmurką, chociaż niesamowicie magiczne i nastrojowe, mocno uzależnione jest od pogody. Niemiłosierny upał, ulewny deszcz czy burza mogą skutecznie popsuć radosne nastroje weselników i negatywne wpłynąć na odczucia Młodej Pary. Wynajęcie namiotu weselnego to zatem absolutny must have w przypadku organizacji wesela w plenerze. Koszt takiej usługi waha się od 4000 do nawet 9000 złotych (za namiot 100-osobowy). Cena uzależniona jest m.in. od tego, czy w zestawie są dodatkowe elementy, takie jak podłoga, krzesła i stoły. Warto przyjąć, że średni wydatek za cały komplet wynosi około 7000 złotych.

Jeśli na terenie, na którym organizujecie plenerowe wesele, nie ma zaplecza sanitarnego, musicie liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z wynajmem przenośnych toalet. Cena za jedną toaletę to około 1000 złotych. Przy 100-osobowym weselu trzeba wynająć przynajmniej 5-6 toalet, to generuje koszty rzędu 5000-6000 złotych.

Ceny usług weselnych

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje wesele jak z bajki, nie można nie wspomnieć o koszcie wynajęcia zespołu lub DJ-a. Oprawa muzyczna to nieodłączny element każdego przyjęcia weselnego. To właśnie ona w dużej mierze odpowiada za charakter wydarzenia, nadaje wyjątkowy klimat i tworzy romantyczną aurę. Rytmiczna muzyka zachęca do szampańskiej zabawy! Nikt chyba nie wyobraża sobie wesela bez radosnych pląsów na parkiecie. Taniec wpisuje się z długą tradycję weselną.

Koszt wynajęcia zespołu muzycznego waha się od 2000 do 6000 złotych. Rezerwacja DJ-a na wesele to wydatek rzędu 2000-4000 złotych. Ostateczna cena zależy od renomy wykonawcy, zakresu świadczonych usług, godzin pracy oraz daty ślubu. Za mocno rozchwytywany zespół na sobotnie wesele w sezonie letnim zapłacimy zdecydowanie więcej niż za niezbyt popularnego, ale równie uzdolnionego DJ-a na przyjęcie organizowane w tygodniu czy poza sezonem, np. zimą.

Kolejny duży wydatek to wynajęcie fotografa. Zdjęcia ślubne to wyjątkowa pamiątka, która przez kolejne lata małżeństwa będzie przypominać parze emocje, które towarzyszyły im w dniu zaślubin. Dlatego niewątpliwie warto zainwestować w dobrego fotografa, który dysponuje porządnym sprzętem i wiedzą, niezbędną do tworzenia fotograficznych dzieł sztuki.

Koszt wynajęcia fotografa to około 1500-3000 złotych za kilka godzin pracy. Bardziej doświadczeni, rozchwytywani usługodawcy za obsługę wesela mogą zażyczyć sobie nawet 4000 czy 5000 złotych.

Ostatnia, jednak nie mniej ważna, jest dekoracja sali. Obecnie coraz więcej par decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego dekoratora. Specjaliści dysponują wiedzą i narzędziami, które pozwalają im tworzyć zapierające dech w piersiach, niesamowicie romantyczne aranżacje weselne w najróżniejszych stylach. Usługa ta nie należy jednak do najtańszych. W zależności od wielkości sali, wybranego motywu przewodniego i rodzaju dekoracji trzeba liczyć się z kosztem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Samodzielne przygotowanie dekoracji to zdecydowanie tańsza opcja. Cena prostych ozdób i świeżych kwiatów wynosi około 1000-3000 złotych.

Ile kosztuje wesele – lista dodatkowych wydatków

Na bajkowym weselu nie może zabraknąć atrakcji, które uczynią je niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem a także zapewnią gościom moc pozytywnych wrażeń. Ile kosztuje wesele wzbogacone o magiczne atrakcje? Ceny za najczęściej wybierane usługi weselne to:

 • fotobudka – 300 złotych za godzinę,
 • barman – 1000-5000 złotych,
 • zabytkowe auto – 1000-4000 złotych,
 • samochód sportowy – 1500-2500 złotych,
 • limuzyna – 800-2000 złotych,
 • wypuszczenie gołębi po ceremonii – 200-500 złotych,
 • upominki dla gości – 5-50 złotych za osobę,
 • fontanna czekoladowa – 300-1000 złotych,
 • fontanna alkoholowa – 150-500 złotych + koszt alkoholu.

Koszt ślubu cywilnego i kościelnego

Do kosztów wesela należy doliczyć opłatę za ceremonię ślubną. Jak kształtuje się cennik w przypadku ślubu cywilnego i konkordatowego?

Przy klasycznym ślubie w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego przyszli nowożeńcy zobowiązani są do uiszczenia opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa, która obecnie wynosi 84 złote. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ceremonii w plenerze. Koszt ślubu cywilnego poza urzędem wynosi 1000 złotych.

Ślub konkordatowy to droższe przedsięwzięcie. Narzeczeni poza obowiązkową opłatą w USC (84 złote) muszą liczyć się z koniecznością zapłaty za:

 • wizytę w poradni życia rodzinnego – 50-100 złotych,
 • zapowiedzi przedślubne – ok. 50 złotych,
 • ślub – „co łaska”, czyli w praktyce 500-1500 złotych,
 • wynagrodzenie dla organisty/muzyków – kilkaset złotych,
 • dekoracje kościoła – kilkaset złotych.

Niektóre parafie dodatkowo naliczają opłatę za odbycie kursu małżeńskiego. Są to jednak wyjątki. W większości przypadków uczestnictwo w kursie jest darmowe.

Kto płaci za wesele?

Zgodnie z polską tradycją koszty związane z organizacją ślubu i wesela pokrywają rodzice Pary Młodej. Kto za co płaci na weselu? Według etykiety rodzice Panny Młodej płacą za kreację ślubną córki, zaproszenia na ślub, przyjęcia (bez napojów bezalkoholowych i alkoholu), ceremonię w kościele, fotografa i kamerzystę. Rodzice Pana Młodego zaś kupują garnitur dla syna, ślubne obrączki, alkohol i napoje na wesele oraz bukiet ślubny dla Panny Młodej. Ich obowiązkiem jest również opłata za wynajęcie zespołu muzycznego lub DJ-a, a także sfinansowanie ewentualnej podróży poślubnej zakochanych.

To, ile kosztuje wesele, różni się w zależności od wybranych usługodawców, liczby zaproszonych gości czy rodzaju obrączek. W konsekwencji okazuje się, że jedna strona musi zapłacić zdecydowanie więcej niż druga, co rodzi niepotrzebne konflikty. Tradycyjny kosztów ślubu i wesela nie sprawdza się w praktyce. Chcąc uniknąć sprzeczek, wiele rodzin dzieli koszty na pół, co wydaje się bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem.

planowanie ślubu: lista

Coraz więcej narzeczonych decyduje się na samodzielne pokrycie kosztów ślubu i wesela. Związane jest to z przesunięciem średniego wieku, w którym Polacy wchodzą w związki małżeńskie – obecnie jest to 29 lat. Młodzi mają czas na rozwój kariery i zebranie pieniędzy na wymarzone wesele. Organizacja ślubu i wesela na własną rękę bez wątpienia jest bardziej komfortowa dla przyszłych małżonków. Wizje rodziców i młodych często mocno się od siebie różnią, co prowadzi do sporów i generuje mnóstwo stresu. Gdy narzeczeni sami pokrywają wszystkie koszty, problemu nie ma.

Szybki kontakt Zamów ofertę