Wesele z noclegiem – co warto wiedzieć?

Porady
Wesele z noclegiem – wszystko, co warto o tym wiedzieć

Wesele to czas radosnego biesiadowania. To szczęśliwe celebrowanie nowego etapu w życiu zakochanych. Prawdziwe święto miłości, które nie może obyć się bez najbliższych. Narzeczeni powinni zadbać o komfort i dobre samopoczucie swoich gości. Zarówno przed, jak i w trakcie oraz po przyjęciu. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wesele z noclegiem. Jak zorganizować takie przedsięwzięcie?

Wesele z noclegiem – obowiązek czy miły dodatek?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Narzeczeni muszą zadbać o każdy najdrobniejszy element wydarzenia – zaczynając od wystroju sali i menu, a kończąc na oprawie muzycznej i upominkach dla gości weselnych. Nie mniej ważne, jak piękny wygląd sali weselnej i pyszne jedzenie, jest komfort weselników – nie tylko w trakcie wesela, ale również po imprezie.

Wielu przyszłych nowożeńców zastanawia się, czy do zakresu ich przedślubnych zobowiązań należy zapewnienie gościom noclegu w weselną noc. Jeśli przyjęcie odbywa się w mieście lub tuż pod nim, nie ma takiego obowiązku. Warto jednak pomyśleć o transporcie, by ułatwić weselnikom powrót do domów po skończonej imprezie. A kiedy wesele z noclegiem jest najlepszym rozwiązaniem? Co o organizacji zakwaterowania dla gości mówi ślubny savoir-vivre?

Szukacie klimatycznego miejsca na wesele z noclegiem?

W naszych wnętrzach Wy i Wasi goście spędzicie niezapomniane chwile!

Kiedy warto zorganizować wesele z noclegiem?

Według ślubnej etykiety para młoda powinna zadbać o nocleg dla weselników, jeśli:

  • goście przybywają z daleka,
  • wesele odbywa się w innym mieście niż miejsce zamieszkania większości gości.

W przypadku organizacji przyjęcia w lokalizacji, która znajduje się w bardzo dalekiej odległości od miejsca zamieszkania większości gości, warto rozważyć rezerwację noclegu na dwie noce – jedną przed weselem i drugą po przyjęciu. Dzięki temu goście dodatkowo będą mogli spokojnie przygotować się do uroczystości w swoich hotelowych pokojach.

Organizacją noclegu zajmijcie się odpowiednio wcześniej. Znalezienie zakwaterowania na ostatnią chwilę jest niezwykle trudne i może dostarczyć Wam mnóstwo niepotrzebnych nerwów. Stresu przed ślubem i tak jest dużo. Nie warto więc dokładać go sobie jeszcze więcej.

Koniecznie przekażcie wszystkie szczegóły dotyczące noclegu swoim gościom. Nie musicie pisać o tym w zaproszeniach. Możecie zadzwonić lub przesłać informacje drogą elektroniczną. Forma nie ma znaczenia. Najważniejsze jest to, żeby zrobić to przynajmniej kilka tygodni przed ślubem. Pytanie – gdzie zorganizować nocleg dla gości weselnych?

Wesele z noclegiem w jednym obiekcie

Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się organizowanie wesel w obiektach wypoczynkowych usytuowanych z dala od miejskiego zgiełku, w malowniczej, spokojnej okolicy – np. w górach czy nad morzem. Wiele obiektów wypoczynkowych dysponuje przestronnymi, stylowo urządzonymi salami weselnymi, idealnymi zarówno na kameralne przyjęcia weselne, jak i na huczne imprezy nawet na kilkaset osób. A wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody i spektakularnych widoków. Świętowanie nowego etapu w życiu w takim miejscu jest wspaniałym doświadczeniem i niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla samych zakochanych, ale również dla gości.

Dużym plusem organizacji wesela w obiekcie wypoczynkowym jest dostępność miejsc noclegowych. Wesele z noclegiem w jednym obiekcie to najlepsza i najwygodniejsza opcja. Nie tylko eliminuje problem transportu gości, ale także pozwala im na odpoczynek lub odświeżenie się w trakcie weselnej zabawy.

W tym samym obiekcie można zorganizować wspólne śniadanie lub poprawiny weselne na drugi dzień – np. w formie obiadu lub grilla. Dwa dni pełne wrażeń to gwarancja wyśmienitej zabawy i niezapomnianych wspomnień. Co ciekawe, wiele obiektów wypoczynkowych specjalizujących się w organizacji wesel, oferuje atrakcyjne zniżki na nocleg dla gości weselnych.

Nocleg w hotelu

Jeśli wybrany obiekt weselny nie dysponuje miejscami noclegowymi, zakwaterowania należy poszukać gdzieś indziej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór hotelu lub pensjonatu usytuowanego niedaleko lokalu weselnego. Rozwiąże to problem transportu dla gości. Jeśli jednak w pobliżu nie ma żadnego obiektu wypoczynkowego, musicie dodatkowo zorganizować bus lub inny środek transportu, który odwiezie ich do hotelu po skończonej zabawie.

Nocleg u rodziny lub znajomych

Jeśli wesele odbywa się w miejscu zamieszkania większości gości, a tylko niektórzy z nich przyjeżdżają z daleka, można pokusić się o zapewnienie im noclegu u rodziny lub znajomych – oczywiście za zgodą jednych i drugich. Opcja ta sprawdzi się wyłącznie w przypadku, jeśli obie strony dobrze się znają. W innym razie goście lub gospodarze mogą czuć się skrępowani.

Pamiętajcie, że rodzina czy znajomi, którzy zgodzą się przyjąć na noc Waszych gości, wyświadczają Wam dużą przysługę. Nie możecie zostawić ich bez żadnej pomocy. Dostarczcie im ręczniki i pościel dla przyjezdnych, czy chociażby zapewnijcie wszystkim smaczne śniadanie.

Wesele z noclegiem – kto pokrywa koszty noclegu?

Organizacja ślubu to spory wydatek. Nocleg dla paru gości, którzy przyjeżdżają z daleka, raczej nie będzie dużym obciążeniem finansowym. W takim wypadku kwotę za zakwaterowanie warto wliczyć w kosztorys wesela. Jest to wyraz szacunku i podziękowania dla przyjezdnych.

Problem może pojawić się wtedy, gdy wesele odbędzie się z dala od miejsca zamieszkania większości gości. Zapewnienie noclegu wszystkim weselnikom to dodatkowe koszty – często niemałe. Jeśli Wasze możliwości finansowe ogranicza ścisły budżet, nie bójcie się poinformować o tym swoich gości. Najgorsze, co możecie zrobić, to zostawić przyjezdnych bez żadnej opieki.

Jeśli nie stać Was na organizację wesela z noclegiem, dołóżcie wszelkich starań do tego, aby jak najbardziej ułatwić gościom wynajęcie pokoi na własną rękę. Przygotujcie listę obiektów wypoczynkowych usytuowanych w pobliżu lokalu weselnego, w różnych przedziałach cenowych. Możecie również stworzyć mapkę, na której zaznaczycie drogę z poszczególnych hoteli do USC/kościoła i sali weselnej.

Nocleg dla gości weselnych – kwestie organizacyjne

Bez względu na to, czy zdecydowaliście się urządzić wesele z noclegiem w jednym obiekcie, czy zarezerwowaliście pokoje w innym hotelu, o szczegółach przedsięwzięcia powinniście powiadomić każdego gościa. Przede wszystkim poinformujcie weselników o terminie potwierdzenia rezerwacji, żeby nie narażać siebie (bądź ich) na niepotrzebny stres. Dodatkowo przekażcie im informacje dotyczące godzin meldowania i wymeldowania się z obiektu, a także godziny i formy serwowania śniadania. Jeśli goście sami płacą za nocleg, koniecznie dajcie im znać o sposobie i terminie płatności.

Szybki kontakt Zamów ofertę