Maszyna Goldberga event z nią przejdzie do historii!

Imprezy firmoweIntegracjaTeam Building
Maszyna Goldberga event z nią przejdzie do historii!

Działasz w branży kreatywnej? Chcesz pokazać pracownikom, że doceniasz niezależne i nieszablonowe myślenie? Szukasz oryginalnej atrakcji na imprezę firmową? W takim razie zwróć uwagę na taka atrakcję jak maszyna Goldberga – event z nią na długo utkwi w pamięci Twoich gości.  

Twórca maszyny Goldberga

Reuben Lucius “Rube” Goldberg urodził się 4 lipca 1883 roku w San Francisco. Już jako nastolatek uwielbiał rysować, ale nie zdecydował się na karierę artystyczną. Zamiast tego poszedł na Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, gdzie zdobył dyplom z inżynierii górniczej. Rube Goldberg był znanym rysownikiem, pisarzem, wynalazcą i rzeźbiarzem. Zdobył nagrodę Pulitzera, a jego prace doskonale łączą sztukę z nauką. 

Rysował skomplikowane urządzenia, składające się z balonów, konewek, ptaków, kubków i krążków. Wspomniane konstrukcje zostały zaprojektowane po to, by wykonać proste zadanie, na przykład otworzyć okno lub ustawić budzik. Co ciekawe, słynny wynalazca Goldberg nigdy niczego nie zbudował na podstawie swoich szkiców. Warto jednak wspomnieć, że jego rysunki do dziś inspirują twórców i budowniczych. Maszyna Rube Goldberga na evencie to doskonała okazja, by zachęcić uczestników do poszukiwania nowych, nietuzinkowych rozwiązań. 

Maszyna Goldberga – event firmowy w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Na czym polega budowa firmowej maszyny Goldberga?

Zasada jest zawsze ta sama. W skrócie chodzi o to, by zbudować coś z niczego. W dodatku to coś ma jeszcze zadziałać! Jednak w przypadku imprezy firmowej określenie maszyna Goldberga ma jeszcze inne znaczenie. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o pokazanie członkom zespołu, że jeśli tylko zechcą i będą współpracować, mogą osiągnąć sukces. Bo przekonają się w praktyce, że liczy się pomysł i współpraca. I co jeszcze ważniejsze w tej zabawie team buildingowej – widać, że każdy pomysł może być dobry i każdy uczestnik jest ważny. Przekonają się, że każda część mechanizmu maszyny jest istotna, by osiągnąć końcowy efekt. Pracownicy nauczą się też prawidłowej komunikacji. To znaczy, że w luźnej zabawie nabędą bardzo ważnych dla firmy kompetencji miękkich. To naprawdę efektywne szkolenie! I jeszcze jedno. Kiedy już zbudują niepowtarzalną maszynę Goldberga, to naprawdę widać satysfakcję i radość. Na chwilę znów staną się dziećmi, które potrafią cieszyć się z drobnych sukcesów i towarzystwa innych ludzi.

Maszyna Goldberga integracja

Dobry program integracyjny musi zawierać informacje typu:

  • gdzie dokładnie odbędą się poszczególne atrakcje imprezy firmowej,
  • ile potrzeba na nie czasu,
  • kto za nie odpowiada.

Jak wiadomo, do budowy maszyny Goldberga potrzeba bardzo dużo różnych przedmiotów, akcesoriów i narzędzi. Te wszystkie elementy trzeba odpowiednio wcześniej zgromadzić i przygotować. A gotowa konstrukcja ma zadziałać na zasadzie domina, czyli poszczególne elementy wprawiają w ruch kolejne. A do tego potrzeba jest również odpowiednio dużo miejsca.

Jak działa maszyna Goldberga?

Na czym polega zabawa w budowanie maszyny Goldberga? Najłatwiej wyjaśnić, o co chodzi w tej zabawie team buildingowej zaczynając od tego, czemu ma ona służyć i czego uczyć. Przede wszystkim ma za zadanie uczyć współpracy i skutecznej komunikacji. W konstruowaniu maszyny Goldberga zadanie polega na tym, że z wielu bardzo różnych, czasem przypadkowo dobranych  elementów mamy zbudować jakąś konstrukcję. Nikt nie określa z góry, jak ma ona wyglądać ani też jakie mechanizmy zawierać. Istotne jest to, by na końcu, to znaczy po zakończeniu budowy, wykonała jakąś określoną pracę.

Blok CTA

Szukasz organizatora z kreatywnym podejściem do
organizowania eventów firmowych?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Na przykład dajemy pracownikom 1000 różnych przedmiotów. Takich jak sznurki, listwy, taśmy, sprężyny, koła zębate, gwoździe i co tylko mamy pod ręką. Powinno być tych rzeczy dużo i powinny być różnorodne. Na samym początku tej zabawy integracyjnej wspólnie decydujemy, co ta nasza maszyna powinna na końcu zrobić. Na przykład otworzyć butelkę, włączyć lampkę nocną, coś przelać albo coś nasypać. Albo uruchomić brzęczyk lub zrobić cokolwiek innego, co tylko podpowie nam wyobraźnia.

Przykład maszyny Goldberga

Teraz ważna uwaga: istotą działania maszyny Goldberga jest to, że uruchamiając ją, możemy wprawić w ruch tylko jeden element. On z kolei powinien uruchamiać następny, a ten kolejny i tak dalej. Przypomina to nieco zabawę w przewracanie pionków domina. Jednak w maszynie Goldberga kolejne elementy mogą, a nawet powinny różnić się od siebie diametralnie. Cała zabawa polega właśnie na tym, by maksymalnie uruchomić wyobraźnię i zbudować zabawną, niepowtarzalną i przy tym jeszcze skuteczną konstrukcję.

Maszyna Goldberga miejsce?

To, ile miejsca potrzeba do budowy maszyny Goldberga zależy od tego, jak liczna jest grupa uczestników zabawy. Ważne jest też to, czy zadamy im zbudowanie wielkiej maszyny, czy też konstrukcje będą mniejsze. Przykładowa maszyna Rube Goldberga zbudowana z rurek, listewek i tym podobnych rzeczy zajmuje na ogół powierzchnię około 1-2 metra na 1-2 metra kwadratowego. Ale elementów niezwykłej maszyny może być nawet kilka tej wielkości, więc potrzebujemy pomieszczenia wielkości średniej sali konferencyjnej albo szkoleniowej. Przy pięknej pogodzie całą integrację, w tym również budowę maszyny Goldberga można przenieść w plener. Na przykład do ogrodu albo, jak to ma miejsce w Dworze Korona Karkonoszy, do Centrum Usług Plenerowych.

Maszyna Goldberga – kto organizuje?

Do tego, by przygotować profesjonalną integrację dla pracowników i zrealizować cele team buldingu, potrzebna jest osoba komunikatywna, kreatywna i z poczuciem humoru. Dlatego imprezy firmowe, szkolenia i eventy najczęściej organizuje się w obiektach z doświadczoną w tym zakresie obsługą. Co też jest istotne, nie trzeba wtedy przygotowywać i wymyślać samemu wszystkich potrzebnych akcesoriów. Wygodnie jest po prostu wybrać agencję eventową dysponującą odpowiednim personelem, obiektem i sprzętem. Na przykład Dwór Korona Karkonoszy jako firma eventowa dysponuje własnym obiektem konferencyjnym koło Karpacza i oczywiście odpowiednim doświadczeniem w zakresie team buildingu.

Impreza firmowa Karpacz

Jeśli zainteresuje nas pomysł na integrację i budowę mocnego i efektywnego zespołu, to pozostaje jeszcze jedna kwestia: gdzie i kiedy to zrobić? O ile wybór czasu najlepiej dopasować do bieżącej sytuacji firmy, to wybór miejsca na imprezę integracyjną zależy wyłącznie od naszych preferencji. Bardzo modne i pożądane w ostatnim czasie są Karkonosze. Karpacz i jego okolice to najpopularniejsze miejsce na wypad w Polsce. Dla naszych pracowników również będzie to wymarzone miejsce na firmową integrację. Bo któż nie cieszyłby się z tego, że jedzie na imprezę firmową w najchętniej odwiedzane miejsce w kraju i jeszcze płaci za to pracodawca. Taka lokalizacja na szkolenie to co najmniej podwójna inwestycja. Po pierwsze, oczywisty bonus dla pracowników, który powinien zaprocentować lojalnością załogi. A po drugie, skuteczna inwestycja w profesjonalny team building i długofalowe korzyści dla firmy. Obiekty konferencyjne w górach zapewniają wysoki poziom obsługi klientów branży MICE, a wspaniałe widoki i idealne miejsce na gry w plenerze to dodatkowy atut integracji w górach.

Maszyna Goldberga – event teambuildingowy 

Coraz więcej organizatorów imprez firmowych proponuje zabawę w budowę maszyny Goldberga na evencie. Podkreślają, że wspomniana kreatywna zabawa integrująca poprawia współpracę i komunikację w zespole. Skutecznie buduje uczucie jedności, jednocześnie zapewnia mnóstwo dobrej energii, co przełoży się na lepszą atmosferę w firmie albo przy realizacji projektów przez zespół pracujący w systemie rozproszonym. A to coraz częściej spotykany model pracy.

Pomysły na maszynę Goldberga

Zastanawiasz się, jak poprawić atmosferę w pracy? Zorganizuj ciekawy event i skorzystaj z naszych podpowiedzi na 15 niezawodnych zabaw team buildingowych. Nie tylko dostarczą mnóstwo pozytywnej energii, lecz także pomogą Ci zbudować silny i skuteczny zespół. Wiele zadań można zorganizować w biurze. Jeśli jednak masz taką możliwość, zaplanuj niezapomniany wyjazd integracyjny. Scenariusz imprezy wzbogać koniecznie o elementy team buildingu, by zwiększyć zaangażowanie pracowników.  

Maszyna Goldberga – efekt domina

Każdy z nas w dzieciństwie układał kiedyś skomplikowane konstrukcje z kostek domina. Przy odrobinie szczęścia nie kończyło się na jednym opakowaniu. Aż w końcu przychodził upragniony moment i …można było popchnąć pierwszą kostkę. To wywoływało reakcję łańcuchową, co dawało mnóstwo radości. Jeśli chcesz, możesz taką zabawę zaproponować członkom zespołu na najbliższej imprezie firmowej.

Maszyna Goldberga ile czasu na zabawę?

Jak długo buduje się maszynę Goldberga zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od tego, czy chcemy przeprowadzić pogłębioną integrację i team building na najwyższym poziomie. A po drugie od tego, czy w planie mamy również koleje atrakcje. Jakie są następne punkty programu imprezy integracyjnej? Ale tworzenia firmowej maszyny Goldberga i tak zwykle zajmuje kilka godzin. Wprawdzie są to proste czynności, ale jeśli celem jest integracja firmowa, to musi być i na nią miejsce. Zespół musi mieć odpowiednio dużo czasu by się dogadać, zaplanować konstrukcję maszyny Goldberga, przygotować wszystkie elementy mechanizmu. A przy tym musi mieć czas na swobodne rozmowy, żarty, relaks i wymianę pomysłów.

Integracja firmowa – Centrum Imprez Plenerowych, Dwór Korona Karkonoszy

Gra maszyna Goldberga powinna też przebiegać w przyjaznej atmosferze i bez żadnej presji, tak aby każdy mógł się swobodnie wypowiedzieć i zaprezentować własne pomysły.

Maszyna Goldberga gra integracyjna

Przygotowując projekt imprezy integracyjnej zwykle staramy się również urozmaicić ją ciekawymi atrakcjami. Jedną z nich może być gra integracyjna maszyna Goldberga. Na czym ogólnie polega ta zabawa, wyjaśniono już wyżej. Ale jak sprawić, by dołożyć jeszcze element rywalizacji i zwiększyć motywację zespołów? Można to zrobić na dwa sposoby.

Maszyna Goldberga scenariusze zabawy

Pierwszy pomysł na maszynę Goldberga dla dużej grupy to rywalizacja zespołów. Wówczas każdy zespół buduje własną konstrukcję Goldberga, a na koniec sprawdzamy, czy mechanizm działa. Zadanie, które ma wykonać maszyna Goldberga może być jednakowe dla wszystkich grup. Można wtedy porównać jakość wykonania zadania i sprawność konstrukcji, ale także wyobraźnię i zaangażowanie budowniczych.

W drugim wariancie zadajemy wspólne pracę wszystkim uczestnikom. Razem mają zabudować maszynę Goldberga, ale dzielimy ją na etapy. Czyli każda grupa ma zbudować jakiś element tej konstrukcji. A końcowy efekt uznamy za sukces tylko wówczas, jeśli wszystkie te elementy po połączeniu zadziałają.

Oczywiście pomysły na maszynę Goldberga mogą się różnić i zawsze można wybrać swój własny. Podobnie jak cała konstrukcja maszyny Goldberga nigdy nie będzie taka sama, tak też zasady tej zabawy możemy dowolnie modyfikować.

Maszyna Goldberga event – przykłady

Można na przykład zacząć od tego, że puszczamy po pochylni kulę, ta wpada na jakąś dźwignię, która podnosi kolejny element i tak dalej, i tak dalej. Ważne, by na końcu uzyskać taki efekt, na który umówiliśmy się rozpoczynając zabawę. Każda drużyna może budować własną konstrukcję. Wygra ta, która zbuduje skuteczną maszynę wykonującą najwięcej działań. Można też umówić się, że poszczególne grupy budują tylko fragment całej maszyny Goldberga. A sukces ogłosimy wtedy, kiedy po połączeniu tych elementów osiągniemy działającą maszynę.

Konstrukcja maszyny Goldberga

Jak widać, mechanizm Goldberga to nie jest budowa według z góry narzuconego i ściśle określonego projektu. Budowanie maszyny Goldberga to kreatywne tworzenie czegoś właściwe z niczego, bo przecież zbiór różnych rzeczy nie stanowił dotychczas żadnej sensownej całości. Ta  kreatywna zabawa integracyjna z pewnością wymaga uruchomienia wyobraźni i puszczenia wodzy fantazji. Ale też logicznego myślenia, choćby podstawowych umiejętności technicznych i przede wszystkim – współpracy między pracownikami

Maszyna Goldberga – event firmowy w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Maszyna Goldberga scenariusz

Przygotowanie scenariusza pod budowę mechanizmu maszyny Goldberga nie jest skomplikowane. Najważniejsze jest po prostu dokładne przekazanie uczestnikom zabawy, jaka jest idea maszyny Goldberga. Cel końcowy, czyli jaką pracę ma wykonać ta konstrukcja, można uczestnikom zadać albo pozostawić to ich wyobraźni. Najtrudniejsze w przygotowaniu gry maszyna Goldberga jest tak naprawdę znalezienie i przygotowanie setek różnych drobnych elementów potrzebnych do konstrukcji maszyny Goldberga. Scenariusz może też zawierać proste prezentacje maszyny, ale już sam przebieg zabawy powinien być spontaniczny. Nie powinniśmy w żaden sposób narzucać uczestnikom, jak mają wyglądać poszczególne elementy maszyny. Ważne, by w ogóle konstrukcja Goldberga została zbudowana.

Maszyna Goldberga – event firmowy w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Oryginalna atrakcja na imprezę integracyjną 

Zastanawiasz się, jakie atrakcje na imprezę firmową wybrać? Chcesz pozytywnie zaskoczyć swoich współpracowników? W takim razie wykorzystaj maszynę Goldberga. Event naprawdę będzie niezapomniany! Proponowana zabawa nie tylko zachęci uczestników do kreatywnego myślenia, lecz także ich zjednoczy. Zespół powinien wykazać się opanowaniem, inicjatywą, precyzją, wytrwałością, a także dużą dozą cierpliwości. W tym przypadku może nas tylko ograniczać wyobraźnia, zgromadzone materiały i czas. Podziel pracowników na kilka mniejszych grup, by zachęcić ich do sportowej rywalizacji.  

Maszyna Goldberga – event firmowy

Gra integracyjna skutecznie oderwie pracowników od codziennych obowiązków. Z drugiej strony nawet najlepsze ćwiczenie teambuildingowe może z czasem się znudzić. Pamiętaj, by raz na jakiś czas dołączyć nową zabawę do wypróbowanego zestawu gier. Dzięki temu masz pewność, że nikt nie będzie się nudził podczas imprezy firmowej. 

Maszyna Goldberga a integracja zespołu

Na czym polega wartość zabawy w maszynę Goldberga dla integracji firmowej? Wartość takiej integracji, poza oczywistym walorem rozrywkowym, polega na tym, że wszyscy pracują na wspólny efekt. Liczy się tu każdy pomysł i podobnie jak w realnym funkcjonowaniu firmy, każdy pomysł, który firmę usprawnia i przynosi jej korzyści, jest ważny. Ponadto maszyna Goldberga uczy skutecznej komunikacji, bo przecież trzeba się dogadać w grupie, co i jak robimy. Zaakceptować wspólny projekt maszyny i po prostu ją wykonać Tu każdy ma coś do powiedzenia i każdy jest ważny. W drużynach widać, że wszyscy mają swój wkład w konstrukcję maszyny. A w przypadku kiedy drużyny pracują na efekt końcowy całego zespołu wyraźnie widać, że nawet drobne elementy są bardzo istotne. Choć na co dzień pracujemy tylko przy pewnym wycinku albo z pozoru nieistotnym fragmencie całości, bez niego nic nie zadziała.

 

Maszyna Goldberga to team building w czystej postaci. Oprócz komunikacji i współpracy uczy używania wyobraźni. Ponadto pozwala pracownikom pokazać, kim naprawdę są w zespole i jakie skrywają talenty. Na przykład w naturalny sposób może wyłonić nam się lider zespołu. Osoba, która przewodzi, koordynuje i doprowadza do końcowego efektu. Na co dzień w firmie nawet nie przypuszczalibyśmy, że dana osoba ma naturalne talenty przywódcze i korzystamy z jego potencjału tylko w bardzo okrojonym zakresie. I odwrotnie – przy budowie maszyny Goldberga może okazać się, jak faktycznie działa zespół. Czyli że być może są jakieś niesnaski personalne, które przeszkadzają w osiąganiu celów biznesowych. Albo też, że nasz zespół wymaga głębszej integracji lub odświeżenia.

Blok CTA

Team building w górach?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy!

Maszyna Goldberga, event który zaskoczy pracowników 

Szukasz inspiracji na ekscytujący i efektowny scenariusz imprezy integracyjnej? W takim razie rozważ budowanie maszyny Goldberga na evencie. Zadaniem uczestników będzie skonstruowanie skomplikowanego mechanizmu. W ten sposób przypomną sobie, jak układali konstrukcję z kostek domina. Poproś pracowników, by wprawili maszynę w ruch, by samoistnie się napędzała, doprowadzając do widowiskowego finału. 

Gra maszyna Goldberga

Eventy firmowe służą przede wszystkim integracji pracowników, klientów i partnerów biznesowych. Mogą również poprawić komunikację i współpracę w zespole albo zażegnać konflikty i wprowadzić miłą atmosferę. Dodatkowo zachęcą do dalszego wysiłku i wspólnego osiągania zamierzonych celów. To także wspaniała odskocznia od problemów zawodowych. 

Integracja firmowa

W przypadku maszyny Goldberga ważną rolę odgrywa komunikacja nie tylko we własnym zespole, lecz także współpraca z sąsiednimi drużynami. Aby osiągnąć sukces, uczestnicy muszą połączyć poszczególne elementy konstrukcji. Podobnie jak w pracy — wszystkie działy powinny ze sobą współpracować, by firma zrealizowała kluczowy projekt i wyróżniła się na tle konkurencji.

Maszyna Goldberga gra – wynik końcowy

Jak w każdej zabawie integracyjnej, również i na zakończenie budowy maszyny Goldberga powinno dobyć się podsumowanie. Najlepiej jeszcze rozdanie nagród, a później, jako uwieńczenie sukcesu, wspólna zabawa integracyjna. Nawet jeśli mechanizm maszyny Goldberga nie do końca zadziała, warto docenić zaangażowanie i pomysłowość zespołu. Każdy przecież wniósł do tej konstrukcji coś pozytywnego i warto o tym wspomnieć . Nawet jeśli sprawna jest tylko część maszyny Goldberga, to już i tak widać, że jest potencjał w zespole. I niech zabawa zawsze kończy się pozytywnym akcentem.

Maszyna Goldberga – event firmowy w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Maszyna Goldberga w akcji

Czy kiedykolwiek widziałeś maszynę Rube Goldberga w akcji? Najprawdopodobniej tak, choć mogłeś nie zdawać sobie z tego sprawy. Proponowane urządzenie wykorzystuje reakcję łańcuchową do realizacji prostego zadania. Zanim zdecydujesz się na uruchomienie programu maszyny Goldberga na evencie, obejrzyj filmy na YouTube. Dzięki temu dowiesz się, jak dokładnie działa – mówiąc najprościej, na zasadzie efektu domina. Czyli poruszenie jednego elementu wprawia w ruch kolejne.

Zastanawiasz się, jak zacząć? Przeprowadź burzę mózgu, by wybrać proste zadanie, a następnie znaleźć kreatywne sposoby wykonania projektu. Pamiętaj, by na bieżąco dokumentować wysiłki uczestników. Bawcie się dobrze, pokazując efekty pracy rodzinie i znajomym. 

Często prosta reakcja, taka jak rząd domino, bujający się obiekt, czy piłka tocząca się po rampie, wyzwala kolejną. Należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie coś może pójść nie tak. Z każdą porażką uczysz się jednak czegoś nowego, co możesz wykorzystać przy budowaniu kolejnej maszyny.  

Zabawy teambuildingowe
Konstruowanie maszyny Goldberga – event firmowy, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Zachęć członków zespołu do eksperymentów. Niech wypróbują nowe konfiguracje i rzeczy, które z pozoru wydają się niemożliwe. Jeśli poczujesz frustrację, śmiało zwróć się o pomoc. Zdziwisz się, jak uczestnicy spojrzą na problem i znajdą rozwiązanie, którego nawet nie brałeś pod uwagę. Podejmij wyzwanie i ciesz się, gdy urządzenie zadziała tak, jak sobie wymarzyłeś. 

 

Najczęściej zadawane pytania

Co to maszyna Goldberga?

Maszyna Goldberga to ciekawa atrakcja na imprezę firmową, a jednocześnie ćwiczenie i zabawa team buildingowa. Polega na budowaniu ruchomych konstrukcji z różnych dostępnych przedmiotów i obiektów. Zadaniem maszyny Goldberga jest wykonanie określonego zadania po wprawieniu w ruch tylko jednego elementu.

Team building przykłady?

Dobrym przykładem na ćwiczenie integrujące zespół jest budowa maszyny Goldberga. Team building można realizować również organizując na przykład olimpiadę firmową z zabawnymi konkurencjami. Inne popularne zabawy integracyjne to warsztaty gotowania albo turniej kulinarny pokaz barmański, zabawy tematyczne i scenariuszowe albo ognisko lub piknik firmowy, a także wspólna degustacja piw rzemieślniczych.

Event firmowy pomysły?

Imprezę firmową najlepiej jest zorganizować w oparciu o konkretny scenariusz. Może to być na przykład bal firmowy w stylu lat 20., wspólne rozwiązywanie zagadki kryminalnej albo gra terenowa. Ważne, żeby przygotować niespodzianki dla uczestników i w miarę możliwości ciekawe i angażujące atrakcje dla uczestników. Wiele gotowych podpowiedzi można znaleźć na przykład w blogu Dworu Korona Karkonoszy, w zakładce Imprezy firmowe. Ta firma eventowa z wieloletnim doświadczeniem oferuje aż 113 scenariuszy spotkań, zabaw i gier integracyjnych dla firm.

Impreza firmowa Dolny Śląsk?

Dolny Śląsk to nie tylko bogactwo atrakcji turystycznych, ale także doświadczone agencje eventowe. Na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza to jednocześnie butikowy hotel i centrum eventowe w Karkonoszach. Zorganizowano tu już ponad 1150 udanych imprez. Zapewnia on pomoc na każdym etapie organizacji eventu oraz niebanalne i ciekawe atrakcje na imprezę firmową.

Szybki kontakt Zamów ofertę