Czy huczne wesele w czwartek może się udać?

Kiedy weseleTradycjaTrendy

Ślub w tygodniu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej par. W wielu przypadkach spowodowane jest to brakiem weekendowych terminów w wymarzonych salach weselnych czasem nawet na dwa lata do przodu. Niektórych zaś kuszą niższe ceny oferowane przez usługodawców w tygodniu. Czy wesele w czwartek może być huczne? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czy można wziąć ślub w czwartek?

Zarówno polskie prawo kanoniczne, jak i cywilne nie zakazuje zawierania związków małżeńskich w tygodniu. Co ciekawe, od 2014 roku można organizować śluby kościelne również w piątki, gdzie wcześniej piątek – jako dzień męki pańskiej – był czasem zadumy i refleksji. Wyjątkiem jest czas Wielkiego Postu, kiedy to w Kościele katolickim w ogóle nie wyprawia się wesel.

Bez względu na to, w jaki dzień tygodnia chcecie zorganizować ślub, powinniście powiadomić o tym księdza z wybranej parafii lub urzędnika odpowiednio wcześniej. Według przepisów w kancelarii parafialnej trzeba stawić się przynajmniej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu – jednak warto zrobić to wcześniej. Do urzędu zaś należy udać się nie wcześniej niż pół roku i nie później niż miesiąc przed ślubem.

Data ślubu – jak wybrać?

Wybór daty ślubu to ważna decyzja, która powinna być przemyślana. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze daty ślubu:

 • na datę ślubu wybierz ulubiony miesiąc. Możesz wziąć pod uwagę ulubioną porę roku, warunki pogodowe czy też ważne dla Was wydarzenia, takie jak rocznica poznania czy pierwszej randki. Wesele w listopadzie czy zimowe wesele także mogą być klimatyczne, choć nie jest to gorący sezon ślubny.
 • wybierz dogodny dzień tygodnia. To wcale nie musi być sobota! Decydując się na ślub w tygodniu, można zaoszczędzić pieniądze, ponieważ wiele sal weselnych oferuje niższe ceny w dni powszednie. A ślub w poniedziałek czy ślub w piątek mogą być ciekawą odmianą od weekendowych imprez.
 • zadecyduj, czy chcesz ślub w plenerze. Jeśli marzysz o weselu w ogrodzie, warto wybrać datę, która odpowiada warunkom pogodowym w danym regionie.
 • uwzględnij dni wolne od pracy. Jeśli zależy Ci, aby Twoi goście mieli łatwiej dojazd na ślub, warto wybrać datę, która przypada w pobliżu dnia wolnego od pracy.
 • zarezerwuj datę wesela z wyprzedzeniem. Popularne terminy ślubów, takie jak weekendy w maju czy czerwcu, mogą być już zarezerwowane, więc warto zacząć planować ślub z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wesele w czwartek – zalety

 A jakie są zalety hucznego wesela w czwartek? Na początek warto wspomnieć o dostępności sal weselnych. Najlepsze lokale weselne są zarezerwowane nawet na dwa lata do przodu. Chociaż coraz więcej osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w inny dzień niż sobota, to tygodniowe daty nie cieszą się jeszcze aż tak dużym zainteresowaniem, co te w weekend. Daje to szansę na szybką rezerwację wymarzonej sali weselnej nawet w gorącym sezonie ślubnym, czyli latem. Podobna zasada dotyczy usługodawców. Organizując wesele w tygodniu, macie większą szansę na wynajęcie znanego zespołu muzycznego czy rozchwytywanego fotografa. 

Wesele Wrocław

Organizacja hucznego wesela wiąże się ze sporym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że wiele par szuka oszczędności na każdym kroku. Niektórzy skracają listę gości czy rezygnują z dodatkowych atrakcji, a inni… przekładają ślub na inny dzień tygodnia! Za ślub w czwartek prawdopodobnie zapłacicie mniej. Wielu podwykonawców oferuje niższe ceny usług lub atrakcyjne promocje bądź gratisy dla tych par, które zdecydowały się wyprawić przyjęcie weselne w inny dzień niż sobota. 

Blok CTA

Marzysz o niezapomnianym weselu w czwartek?

Organizujemy wesela w każdym dniu tygodnia!

A jakie są wady takiego rozwiązania?

Główną obawą związaną z organizacją wesela w czwartek jest mała frekwencja. Wielu gości potrzebuje całego dnia, żeby przygotować się do uroczystości. Po szaleństwie do białego rana również przydałaby się chwila odpoczynku. Jednak środek tygodnia to dla większości osób czas pracy, szkoły i innych codziennych obowiązków. Nie każdy może pozwolić sobie na dodatkowe wolne w tygodniu. Urlop na wesele przysługuje tylko nowożeńcom oraz ich rodzicom. Goście muszą złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy lub dogadać się z pracodawcą i współpracownikami przy układaniu grafiku pracy.

Jak zapobiec małej frekwencji? Przede wszystkim należy powiadomić gości o planowanej uroczystości z większym wyprzedzeniem. Dzięki temu każdy będzie mógł na spokojnie przygotować się do wydarzenia – załatwić wolne w pracy czy opiekę dla dzieci. 

Jak wesele w czwartek to może… w Boże Ciało?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bo tak inaczej nazywa się Boże Ciało, to jedno z największych i najważniejszych świąt katolickich. Uroczystość obchodzi się od XIII wieku. Wtedy właśnie w Kościele katolickim podczas Soboru Laterańskiego IV ogłoszono dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa podczas Eucharystii.

Jest to święto ruchome, które wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W Boże Ciało można organizować śluby – zarówno kościelne, jak i cywilne. Plusem jest fakt, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Organizując ślub w Boże Ciało, mamy pewność, że goście będą mogli na spokojnie przygotować się do wydarzenia. Co więcej, biorąc wolne na piątek, zyskamy długi weekend! 4 dni świętowania zaślubin z pewnością będą niesamowitym przeżyciem zarówno dla świeżo upieczonych małżonków, jak i wszystkich gości.

Przełom maja i czerwca (kiedy to wypada Boże Ciało) zwykle zachwyca nas piękną pogodą. Wesele w czerwcu to marzenie wielu Par Młodych – narzeczeni szczególnie upodobali sobie ten okres na zawieranie związków małżeńskich. Wiosenny świat budzący się do życia, a wraz z nich rozkwitająca wokół miłość, tworzą wyjątkowo romantyczną aurę, wprost idealną do tego, by wypowiedzieć najważniejsze „tak” w życiu i radośnie świętować nowy etap w związku zakochanych. To doskonały moment na to, by zorganizować ślub w plenerze lub romantyczny ślub w namiocie. 

Huczne wesele

Jak ślub, to i wesele! A te często bywają huczne. Całonocna impreza, suto zastawiony stół, muzyka na żywo, radosne pląsy na parkiecie i szalone zabawy oczepinowe – dla wielu to jedyny słuszny sposób na świętowanie zaślubin. W końcu ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w związku. Przełomowy moment, który rozpoczyna nowy rozdział w życiu. Dlatego trzeba celebrować go z przytupem!

Świętowanie w gronie całej rodziny i wszystkich znajomych to wzruszające, emocjonujące wydarzenie. Huczne wesele to niezapomniana impreza, która bez wątpienia dostarczy Młodej Parze i gościom mnóstwo niesamowitych wrażeń i wspaniałych wspomnień.

Ślub cywilny w plenerze

Wniosek o ślub cywilny w plenerze zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju lub regionie. W Polsce na przykład, wniosek o ślub cywilny w plenerze można złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zamieszkania jednego z przyszłych małżonków.

Wesele w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Wniosek taki musi zostać złożony co najmniej trzydzieści dni przed planowaną datą ślubu, a przed jego złożeniem należy ustalić szczegóły dotyczące miejsca i czasu ceremonii. Ważne jest, aby upewnić się, że wybrane miejsce plenerowe jest dostępne, a także posiada wszelkie niezbędne zezwolenia i zgodę władz na organizację ceremonii ślubnej. W przypadku, gdy ślub cywilny w plenerze ma odbyć się w parku, na plaży lub innym miejscu publicznym, należy upewnić się, że takie wydarzenie jest legalne i zgodne z regulaminami parku lub plaży. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, konieczne może być uzyskanie specjalnego zezwolenia na organizację ceremonii ślubnej.

Ważne jest również, aby pamiętać o kwestiach logistycznych, takich jak zapewnienie odpowiedniej infrastruktury (na przykład łazienek, stołów, krzeseł, oświetlenia), sprzętu nagłaśniającego i cateringu. Na pewno warto skonsultować się z Urzędem Stanu Cywilnego w celu uzyskania informacji na temat wymagań i procedur związanych z organizacją ślubu cywilnego w plenerze.

Wesele w plenerze?

Jeśli planujecie wesele w czwartek, w cieplejszej porze roku, pomyślcie o organizacji wesela w plenerze. To coraz bardziej popularna opcja, jeśli chodzi o wesela w Polsce. Organizacja wesela na świeżym powietrzu daje wiele możliwości w kwestii dekoracji i aranżacji przestrzeni, co może wpłynąć na wyjątkową atmosferę uroczystości. Poza tym impreza w plenerze to mimo wszystko trochę mniej formalne spotkanie, więc goście nie będą potrzebować tyle czasu na przygotowania. Dzięki temu spokojnie zdążą na czas, pomimo że to normalny dzień pracy.

Luźna atmosfera, nastrój pikniku – to niewątpliwe zalety wesela w plenerze. Należy jednak pamiętać, że wesele na świeżym powietrzu także wymaga odpowiedniego przygotowania. Zwykle istnieje potrzeba wynajęcia odpowiedniej przestrzeni, zapewnienia sprzętów (stoły, krzesła, leżaki) oraz cateringu, który pasuje do plenerowej imprezy. Warto też pamiętać o ewentualnych problemach z pogodą czy dokuczliwymi owadami i odpowiednio się zabezpieczyć. Jeśli decydujecie się na wesele w plenerze, warto skonsultować się z doświadczonym organizatorem wesel, który pomoże w przygotowaniach.

Huczne wesele w czwartek czy skromne przyjęcie?

Alternatywą dla hucznej imprezy jest kameralny ślub i przyjęcie w formie obiadu. Jest to dobre rozwiązanie dla tych par, które z pewnych przyczyn planują ślub i wesele last minute. Na ostatnią chwilę trudniej znaleźć dużą salę weselną, która pomieści 150 czy 200 gości. Problemem może być również dostępność usługodawców – w tym fotografów, fryzjerek czy zespołów muzycznych. Nie wspominając już o zwiększonej liczbie rezygnacji z uczestnictwa w wydarzeniu.

Istnieje spore ryzyko, że wielu gości odmówi przyjścia na ślub i wesele w czwartek, jeśli powiadomimy ich o nim zbyt późno. Przyjęcie zamiast wesela to szansa na to, że więcej osób będzie towarzyszyć zakochanym w tym ważnym dla nich dniu. Uroczystość w kościele lub urzędzie i zaplanowany po niej obiad w rodzinnym gronie będą łącznie trwać kilka godzin. Goście nie będą tak zmęczeni, jak po całonocnej zabawie na weselu, a dzięki temu będą mogli bez problemu wrócić do swoich obowiązków następnego dnia.

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Zalety kameralnego przyjęcia

Jednak czy przyjęcie w kameralnym gronie, bez tańców, szalonych oczepin i biesiadowania do białego rana może być równie udane co tradycyjne wesele? Oczywiście! Grunt to zaplanować je w najdrobniejszych szczegółach. Panna Młoda może włożyć piękną białą suknię, a Pan Młody – elegancki garnitur. Salę na wesele można ozdobić według wybranego motywu przewodniego. Na przyjęciu może pojawić się muzyka na żywo, która stworzy przyjemne tło do prowadzenia spokojnych rozmów przy weselnym stole. Gości można obdarować drobnymi upominkami w ramach podziękowania za wspólnie spędzony czas. A zwieńczeniem imprezy może być degustacja pysznego, ślubnego tortu, który – zgodnie z tradycją – pokroją świeżo upieczeni małżonkowie. 

Co ciekawe, przyjęcie weselne może być nawet bardziej wzruszające i emocjonujące niż huczne wesele. Świętowanie zaślubin w gronie najbliższych to gwarancja intymnej, rodzinnej atmosfery i szansa na przeżywanie wszystkich emocji związanych ze ślubem zdecydowanie mocniej. Po policzkach gości i Młodej Pary z pewnością popłyną łzy wzruszenia. 

Welon Panny Młodej na wesele w tygodniu

Welon Panny Młodej to tradycyjny element stroju ślubnego, który dodaje elegancji i romantyzmu. Czy na wesele w tygodniu można włożyć welon, czy ślubna kreacja powinna być skromniejsza? Bez względu na to, w jaki dzień tygodnia zaplanujemy ślub i wesele, ślubna suknia może być tak bogata, jak sobie życzymy, lub skromna, wedle gustu. Dzień tygodnia nie ma tu nic do rzeczy. Jaki więc welon wybrać? Oto kilka informacji na temat tego ślubnego dodatku.

  • Welon Panny Młodej ma długi i bogaty historyczny rodowód. W dawnych czasach uważany był za symbol dziewictwa i czystości. Obecnie nosi się go bardziej jako ozdobę.

  • Welon może być wykonany z różnych materiałów, takich jak tiul, koronka czy jedwab. Dobrze dobrane welony są lekkie i miękkie, co sprawia, że są wygodne w noszeniu.

  • Długość welonu może się różnić i zależy od indywidualnych preferencji i stylu sukni Panny Młodej. Najpopularniejsze są welony o długości do łokcia lub dłuższe, takie jak welony, które sięgają ziemi, tak zwane katedralne.

  • Istnieje wiele sposobów noszenia welonu. Można upiąć go na czubku głowy, na karczku czy na całej głowie. Ważne jest, aby welon był dobrze przypięty, aby nie przeszkadzał podczas poruszania się i nie odfrunął na wietrze.

  • Welon może być ozdobiony różnymi elementami, takimi jak koraliki, cekiny, kwiaty czy perły. Dobrze dobrane ozdoby podkreślą indywidualny styl Panny Młodej.

  Plusy i minusy wesela w czwartek 

  Czwartkowe wesela mają swoje zalety i wady, tak samo jak wesela w innych dniach tygodnia. Wybór najlepszego dnia na wesele zależy od preferencji i potrzeb Pary Młodej oraz ich gości. Przyjrzyjmy się, jakie są plusy i minusy wesela w czwartek.

  Minusy wesela w czwartek:

  1. Trudność w uzyskaniu urlopu. Wiele osób pracuje w dni robocze, co oznacza, że trudno jest uzyskać wolne w czwartek. Niektórzy goście mogą nie być w stanie przybyć na wesele z powodu obowiązków służbowych.
  2. Mniejsza liczba gości. Czwartkowe wesela mogą mieć mniejszą frekwencję, ponieważ niektóre osoby nie są w stanie poświęcić czasu w ciągu tygodnia na uroczystości weselne.
  3. Krótsza impreza. Nie zawsze można urządzić długie, huczne wesele z poprawinami ze względu na codzienne obowiązki, zwłaszcza zawodowe. 
  Para Młoda

  Plusy wesela w czwartek:

  1. Niższe koszty. Wesela w dni robocze są zazwyczaj tańsze niż te organizowane w weekendy, ponieważ są mniej popularne.
  2. Dostępność lokali na wesele. Dzięki temu, że mniej osób organizuje wesela w czwartki, jest większa dostępność sal weselnych i innych usługodawców związanych z organizacją wesela.
  3. Weekend wolny. Jeśli Para Młoda i ich goście wezmą wolne w piątek, to wesele w czwartek pozwali na przedłużony weekend. A to oznacza więcej czasu na odpoczynek i relaks po uroczystości.

  Udane wesele

  Podsumowując, czy huczne wesele w czwartek może się udać? Oczywiście. Jednak najważniejsza jest dobra organizacja. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby goście dowiedzieli się odpowiednio wcześniej o planowanej imprezie, by mogli załatwić wolne i na spokojnie przygotować się do wydarzenia. Świętowanie w kameralnym gronie warto zaś rozważyć w przypadku ślubu i wesela last minute. Taka forma celebrowania dnia zaślubin z pewnością będzie równie udana co huczne wesele.

  Najczęściej zadawane pytania

  Czy wesela w tygodniu są tańsze?

  Tak, zazwyczaj wesela w tygodniu są tańsze niż te organizowane w weekendy. Wynika to z faktu, że w dni robocze jest mniejsza konkurencja ze strony innych par, które chcą zorganizować swoje wesele w tym terminie. Ponadto firmy zajmujące się organizacją wesel i świadczące związane z nimi usługi, jak na przykład catering, dekoracje, fotografie, muzykę oferują zwykle niższe ceny za swoje usługi w dni robocze. W weekendy ceny rosną, ponieważ usługi tego typu są bardziej poszukiwane. Ostateczna cena wesela zależy od wielu czynników, w tym od miejsca, w którym odbywa się wesele, liczby gości, menu itp. Jeśli para młoda jest zainteresowana obniżeniem kosztów wesela, warto rozważyć organizację uroczystości w dni robocze, co może pozwolić na znaczne oszczędności.

  Sala weselna w górach?

  Wesela w górach są coraz chętniej wybierane przez pary młode. Nic dziwnego, bo wspaniałe panoramy, górskie powietrze i wyjątkowa przyroda tworzą niepowtarzalną atmosferę, idealnie pasującą do tego jedynego dnia w życiu. W dodatku w górach, zwłaszcza w Karkonoszach, jest mnóstwo obiektów, w których można urządzić wymarzone wesele. Na przykład w Sosnówce k. Karpacza znajdziemy Dwór Korona Karkonoszy – stylowy obiekt weselny z salą balową dla 170 gości, butikowymi pokojami, wspaniałym ogrodem na śluby i wesela w plenerze oraz wyśmienitą kuchnią z ponad 200 potrawami do wyboru.

  W jakie dni można wziąć ślub cywilny?

  W większości krajów możliwe jest zawarcie ślubu cywilnego w dni robocze, ale też w soboty, tak jak w Polsce. Jako że u nas sobota to najbardziej popularny termin ślubów, urzędy stanu cywilnego udzielają wtedy ślubów. Warto jednak pamiętać, że w niektóre dni, na przykład w święta państwowe, USC mogą być zamknięte, co oznacza, że nie jest możliwe zawarcie małżeństwa cywilnego w tych dniach.

  Ślub w tygodniu?

  Organizacja ślubu w tygodniu ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. Zalety ślubu w tygodniu to: niższe ceny (mniejsza konkurencja w dni robocze oznacza, że wiele firm oferuje niższe ceny za swoje usługi); większa dostępność usługodawców; większy wybór terminów w salach weselnych. Wady ślubu w tygodniu to: mniej gości (niektórzy mogą nie być w stanie uczestniczyć w ślubie w dni robocze ze względu na swoje obowiązki w pracy lub w szkole); krótszy czas zabawy (w dni robocze, imprezy często kończą się wcześniej z powodu obowiązków czekających na gości następnego dnia).

  pl_PL!!
  Szybki kontakt Zamów ofertę