Nocleg dla gości weselnych – konieczność czy dodatek?

PoradySala weselna

Każda Para Młoda pragnie, aby goście zaproszeni do wspólnego świętowania dnia zaślubin dobrze czuli się podczas ceremonii i przyjęcia weselnego. W jakich przypadkach warto zorganizować nocleg dla gości weselnych? Kto powinien za niego zapłacić? Podpowiadamy!

Nocleg dla gości weselnych – obowiązek Pary Młodej?

Polacy są znani z gościnności, co widać między innymi na weselach. Przyszli nowożeńcy robią wszystko, aby goście na weselu czuli się komfortowo. Impreza weselna to bowiem czas dobrej zabawy, miłości i radości! Tu nie ma czasu na smutek, złe samopoczucie czy narzekanie.

Po zakończeniu wesela Para Młoda może pomóc gościom dotrzeć do domów (na przykład poprzez zamówienie specjalnego autokaru) lub zorganizować im nocleg w wybranym obiekcie. W przypadku klasycznych wesel w niedalekiej odległości od miasta (lub w mieście) nocleg dla gości jest tylko miłym dodatkiem. Para Młoda może zaoferować weselnikom zakwaterowanie w pokojach, by nie musieli wracać do domów po skończonej imprezie i mogli z łatwością przygotować się na poprawiny, które odbędą się następnego dnia.

Wesele w górach – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Coraz więcej par decyduje się na takie rozwiązanie, choć wesele samo w sobie jest już dużym wydatkiem, a organizacja noclegu dla gości to dodatkowe koszty, które mogą podnieść ostateczną cenę wydarzenia o nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli mamy ograniczone środki, najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie noclegu wyłącznie tym gościom, którzy na wesele przyjeżdżają z daleka. Reszcie można zaproponować pomoc w organizacji zakwaterowania na ich koszt lub transport do domu podstawionym autokarem.

Inaczej sprawa wygląda przy weselach wyjazdowych, czyli tych organizowanych w dalekiej odległości od miejsca zamieszkania większości gości. Trudno wyobrazić sobie powrót do domu oddalonego o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilometrów od sali weselnej po całonocnej imprezie, by dosłownie kilka godzin później stawić się na poprawinach. W takich okolicznościach wręcz wypada zorganizować wesele z noclegiem w wybranym obiekcie wypoczynkowym. Kto powinien zapłacić za nocleg dla gości?

Kto płaci za nocleg dla gości weselnych?

Nie ma pisanej zasady, regulującej to, kto powinien pokryć koszty noclegu dla gości weselnych. Niektórzy twierdzą, że zgodnie ze ślubną etykietą, za zakwaterowanie gości płaci Para Młoda. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Nie każda para może pozwolić sobie na dodatkowe koszty. Organizacja ślubu i wesela sama w sobie jest dużym wydatkiem. Dodanie do tego kosztów noclegu 100 czy 150 osób sprawi, że kwota urośnie do niebotycznych rozmiarów.

Jeśli nie stać nas na opłacenie zakwaterowania, a jednocześnie nie chcemy ograniczać liczby weselników, powinniśmy szczerze porozmawiać z gośćmi, przedstawić im sytuację i przyznać, że nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe koszty. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej i, w miarę możliwości, osobiście. Rozmowa w cztery oczy z całą pewnością zostanie lepiej odebrana niż kontakt mailowy czy specjalny wierszyk w zaproszeniu.

Nawet jeśli Para Młoda nie jest w stanie pokryć kosztów noclegu dla gości weselnych, powinna zaoferować im pomoc w organizacji owego noclegu. Gdzie zakwaterować weselników?

stylowe apartamenty pokoje saloniki

Wesele z noclegiem dla gości weselnych

Pierwszą opcją jest wynajem pokojów udostępnionych przez lokal, w którym odbędzie się wesele. Organizacja wesel w hotelach, czy też dworkach to opcja, która cieszy się dużą popularnością. Zwłaszcza gdy mamy zamiar urządzić wesele tematyczne, na przykład wesele retro. Obiekty wypoczynkowe dysponują bowiem pięknymi, przestronnymi salami weselnymi, które mogą pomieścić nawet 150 czy 200 osób.

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Przykładem jest Dworska Sala Balowa w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza, w której można wyprawić wesele nawet na 170 osób. Ta sala na wesele utrzymana jest w eleganckiej stylistyce, która idealnie wpisuje się w romantyczny i wystawny charakter przyjęć weselnych. Białe, drewniane sklepienie, unoszące się ponad 9 metrów nad ziemią i ogromne okna w kształcie łuków nadają jej niepowtarzalny, wręcz bajkowy charakter. 

Wesele w górach – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Wesele z noclegiem to komfortowe rozwiązanie. Goście, zmęczeni całonocnym biesiadowaniem i radosnym balowaniem na parkiecie, mogą od razu udać się do wcześniej zarezerwowanych pokojów. Nie muszą tracić czasu na dojazd do domu. Plusem jest również możliwość odpoczynku lub odświeżenia się w swoim pokoju w trakcie imprezy. Następnego dnia w tym samym obiekcie można zorganizować poprawiny weselne w formie uroczystego śniadania lub obiadu. 

Warto wspomnieć, że hotele, dworki bądź sale weselne dysponujące miejscami noclegowymi często oferują rozmaite zniżki, dzięki czemu nocleg dla gości weselnych można zarezerwować znacznie taniej.

Nocleg dla gości weselnych w innym obiekcie niż ślub

Alternatywą dla wesela z noclegiem jest zakwaterowanie gości w innym obiekcie. Wybrany hotel powinien znajdować się w niedalekiej odległości od sali weselnej, aby goście bez problemu mogli dotrzeć na miejsce. Jeśli obiekt usytuowany jest nieco dalej, warto zorganizować transport dla gości.

Narzeczeni, organizując wesele w dużym mieście, zwykle do wyboru mają kilka hoteli, pensjonatów czy dworków, w których mogą zakwaterować gości. W takim przypadku warto przygotować zestawienie najciekawszych opcji w różnych przedziałach cenowych, by goście mogli samodzielnie zdecydować, gdzie chcą spać. Warto stworzyć również specjalną mapkę, która ułatwi im dojazd w wybrane miejsce.

Kilkudniowy nocleg dla gości weselnych, czyli wesele z przytupem

Ciekawą opcją jest organizacja wesela połączonego z 2- czy 3-dniowym urlopem dla wszystkich gości. Kilkudniowe świętowanie zaślubin to wyjątkowe przeżycie zarówno dla Pary Młodej, jak i dla pozostałych weselników.

Blok CTA

Obiekt weselny z noclegiem dla gości?

Dwór Korona Karkonoszy oferuje butikowe pokoje z widokiem na góry!

Wesela wyjazdowe z urlopem zwykle organizuje się za granicą. Przyrzeczenie sobie wiecznej miłości w malowniczej zatoczce na jednej z greckich wysp lub na eleganckim tarasie z widokiem na toskańskie winnice to kwintesencja romantyczności! Jednak wcale nie trzeba jechać kilka tysięcy kilometrów, by powiedzieć sobie sakramentalne „TAK” w takich okolicznościach.

Jednak Polska również ma wiele do zaoferowania. Chociażby piękne Karkonosze, którym liczne potoki, rzeki, malownicze kaskady i wodospady dodają niesamowitego uroku. Wesele w górach z noclegiem to atrakcyjna opcja. 

DKK obiekt noc
Dworek na wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Wesele z urlopem wiąże się z koniecznością organizacji noclegu dla gości. W związku z wysoką ceną takiego przedsięwzięcia jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, dla których wydatki na wesele nie są dużym obciążeniem finansowym. Sprawdzi się też w przypadku niewielkiego przyjęcia. Mniejsza liczba gości przekłada się oczywiście na mniejsze koszty.

Alternatywą jest zapewnienie jednego lub dwóch noclegów dla wszystkich gości i pozostawienie im wolnej ręki w kwestii pozostałych nocy bądź wyprawienie kameralnego wesela tylko z najbliższymi i pokrycie wszystkich kosztów.

A może nocleg u znajomych?

Para Młoda może również poprosić rodzinę lub znajomych mieszkających na miejscu o przenocowanie wybranych weselników. Jednak sprawdzi się to jedynie w przypadku, gdy obie strony choć trochę się znają. W innym przypadku sytuacja może być niekomfortowa zarówno dla gości, jak i dla gospodarzy.

 

Wesele wyjazdowe

Wesele wyjazdowe to rodzaj uroczystości weselnej, która odbywa się poza miejscem zamieszkania lub rodzinnym miastem Pary Młodej. Narzeczeni i zaproszeni goście jadą do miejsca docelowego w celu uczestniczenia w tej wyjątkowej uroczystości. Zwykle Para Młoda wybiera konkretne miejsce, które może być związane z ich historią, marzeniami lub po prostu jest miejscem, które uważają za wyjątkowe. Może to być plaża, góry, winnice lub inny malowniczy zakątek.

Wesele tematyczne, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Skoro goście weselni muszą dojechać do miejsca docelowego, to często wiąże się to z organizacją transportu i noclegów. Aby goście mieli nocleg, trzeba zająć się rezerwacją pokojów. Zwłaszcza że nieraz wesele wyjazdowe trwa dłużej niż tradycyjne, jednodniowe przyjęcie weselne. Para Młoda i goście mogą spędzić razem kilka dni, ciesząc się wspólnie spędzonym czasem.

Wesela wyjazdowe często mają określony temat lub styl, który jest związany z miejscem docelowym lub innymi zainteresowaniami Pary Młodej. Wesele wyjazdowe może być wyjątkowym i niezapomnianym doświadczeniem, ale wymaga starannego planowania i koordynacji. Warto również pomyśleć o zaproszeniach i terminach, aby dać gościom wystarczająco dużo czasu na przygotowanie podróży.

Nocleg dla gości weselnych – o czym pamiętać?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się pokryć koszty noclegu dla gości weselnych, czy pozostawimy tę kwestię weselnikom powinniśmy zadbać o to, by każda osoba była odpowiednio poinformowana o całym przedsięwzięciu. Goście muszą wiedzieć:

  • kiedy mają potwierdzić rezerwację,
  • jakie są godziny zameldowania i wymeldowania,
  • w jakiś sposób i kiedy muszą dokonać płatności za nocleg (jeśli sami pokrywają koszty związane z zakwaterowaniem).

Zgodnie z etykietą Para Młoda powinna pomóc gościom w organizacji noclegu po weselu. Kto zapłaci za zakwaterowanie to kwestia indywidualna, uzależniona od możliwości finansowych narzeczonych i innych czynników. W każdym przypadku najważniejsze jest to, by na bieżąco informować o wszystkim weselników i nie zostawiać ich z problemem noclegu całkiem samych.

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje nocleg dla gości weselnych?

Noclegi gości weselnych to ważna kwestia. Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile kosztują noclegi na weselach. Wiele zależy od terminu, lokalizacji i poziomu obiektu weselnego czy hotelowego. A więc gdzie wynająć pokoje dla gości weselnych? Najlepiej znaleźć sale weselne z noclegami albo zamówić nocleg dla gości w pensjonacie lub nocleg w wynajętych pokojach. A jeśli chodzi o koszty - nocleg weselny może być dość drogi, jeśli zdecydujemy się na nocleg w hotelu, ale już apartamenty czy pokoje do wynajęcia będą z pewnością tańsze. Jednak jeśli chodzi o komfort gości, najlepszy będzie nocleg w obiekcie, w którym odbywa się przyjęcie czy wesele. Nocleg blisko sali weselnej to najbardziej rozpowszechniona opcja, bo nie trzeba wynajmować transportu. Poza tym często sala weselna z pokojami dla gości oferuje preferencyjne ceny za noclegi, jak na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza.

Czy płaci się za nocleg dla gości weselnych?

Opłacenie noclegu gościom to dość drażliwa kwestia. Jedni uważają, że nocleg dla gości z daleka powinna opłacić para młoda. Inni sądzą, że pokrycie kosztów noclegu leży po stronie gości. Tak czy inaczej, hotel dla gości weselnych powinien być połączony z salą weselną, a jeśli to niemożliwe, powinien być niedaleko. Nocleg dla gości weselnych w hotelu, w którym odbywa się zabawa, to pewnością najbardziej komfortowa opcja. Warto pamiętać, że nawet jeśli to goście opłacają nocleg, my rezerwujemy gościom noclegi. Zwłaszcza że zamawiając pokoje dla większej grupy możemy liczyć na zniżki na nocleg.

Wesele bez noclegu?

Kwestia noclegów dla gości zwykle budzi emocje. Czy powinniśmy zorganizować gościom możliwość noclegu? Czy rozważać od razu obiekt z noclegiem dla gości? I kto powinien zapłacić za nocleg gości weselnych? Nie ma jednego rozwiązania. Wiele zależy od zasobności portfela – na pewno nocleg dla gości w dworku byłby wygodny, zwłaszcza jeśli goście muszą podróżować na dalszą odległość lub planują wziąć udział w weselu do późnych godzin nocnych. Jednak wesela bez noclegów też się zdarzają, zwłaszcza gdy miejsce wesela i miejsce zamieszkania gości są blisko siebie, co umożliwia łatwe dotarcie do domu po zakończeniu uroczystości. Albo gdy goście wolą sami znaleźć i zarezerwować nocleg. Gdy niewielu gości potrzebuje noclegu, także wtedy narzeczeni mogą wynająć nocleg dla gości spoza miasta. Warto pamiętać, że wesele bez noclegu będzie wygodne tylko wtedy, gdy wszyscy goście mają dostępne środki transportu i nie będą mieli problemów z powrotem do domu po weselu.

Kto płaci za nocleg dla gości weselnych?

Kwestia płacenia za nocleg dla gości weselnych zależy od wielu czynników, takich jak tradycje, zwyczaje regionalne, preferencje pary młodej oraz budżet wesela. W niektórych przypadkach para młoda może zdecydować się opłacić nocleg dla wybranych gości weselnych. Zwykle jest to nocleg dla rodziny albo dla gości przyjezdnych. Warto zaznaczyć, że to jest wybór pary młodej i nie jest to obowiązkowe. Często goście weselni sami opłacają swoje noclegi, szczególnie jeśli para młoda nie ma wystarczających środków finansowych, aby pokryć koszty noclegów dla wszystkich gości. W takim przypadku para młoda może pomóc gościom znaleźć odpowiedni nocleg obok sali weselnej lub negocjować rabaty w hotelach. W niektórych przypadkach goście mogą zdecydować się nocować u siebie lub u znajomych w okolicy, co eliminuje konieczność płacenia za nocleg w hotelach lub pensjonatach. Najważniejsze jest to, aby goście byli jasno poinformowani na temat tego, kto ponosi koszty noclegów, aby uniknąć nieporozumień i niezręcznych sytuacji.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę