Sale weselne – jak dobrze wybrać?

PoradySala weselnaStylizacje

O jakim przyjęciu weselnym marzycie? Kameralne spotkanie, huczna zabawa do białego rana, a może impreza na łonie natury? Styl boho czy glamour, a może wesele w konwencji rustykalnej? Od tego, co wybierzecie, zależy też wybór sali weselnej. Klasyczne domy weselne, eleganckie hotele, kameralne restauracje albo ogrody z zapleczem. Sale weselne – wybór jest naprawdę spory! Jak go dokonać? Podpowiemy!

Czego się dowiesz z artykułu?

Planowanie wesela to jedno z najważniejszych i najbardziej ekscytujących wydarzeń w życiu. Wybór odpowiedniej sali weselnej jest kluczowy, ponieważ to właśnie tam odbędzie się Wasza wymarzona uroczystość. Czy zastanawiacie się, jak znaleźć idealne miejsce na Wasze wesele? Jakie są koszty wynajmu sali weselnej? Co warto wziąć pod uwagę przy porównywaniu różnych opcji? W tym artykule odpowiemy na te pytania, a także podpowiemy, o co pytać właścicieli sal, jakie menu weselne najlepiej się sprawdza, jak udekorować salę oraz jakie kwiaty będą się w niej najlepiej prezentować. Dodatkowo, dowiecie się, czy moda na slow wedding jest warta uwagi i czy sala weselna blisko domu to zaleta, czy wada. Przybliżymy również rosnącą popularność sal weselnych w górach i ich unikalne walory. Zapraszamy do lektury!

Najpiękniejsze sale weselne w Polsce

Najpiękniejsze sale weselne w Polsce to z pewnością te położone w pięknej okolicy. O ile rozmiar czy wystrój może być podobny w różnych częściach kraju, to z lokalizacją nie da się wygrać. A przecież nawet w środku zimy otoczenie jest ważne. Przyjazd, powitanie, przerwy dla zaczerpnięcia świeżego powietrza, sesja zdjęciowa, dodatkowe atrakcje, z których część może odbyć się tylko na dworze – przy tych okazjach zarówno Para Młoda, jak i goście mają szansę napawać oczy otoczeniem sali weselnej. 

Najlepsze sale weselne – jak je znaleźć?

Jak znaleźć najlepsze sale weselne? Najskuteczniej w tym przypadku działa tak zwany marketing szeptany. Czyli podpytujemy znajomych, rodzinę, przyjaciół. Sala weselna z polecenia to dość bezpieczny wybór, pod warunkiem, że mamy podobny gust i oczekiwania co osoba polecająca nam dane miejsce. I oczywiście przy założeniu, że nasza impreza będzie miała podobny charakter. Bo jeśli sami planujemy urządzić kameralne przyjęcie, a polecono nam salę na 150 osób, raczej niewiele nam z tego przyjdzie, choćby wesela tam urządzane były najwspanialsze na świecie.

Dworska Sala Balowa – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Ewentualnie można wykorzystać własne doświadczenia, jeśli w miarę niedawno byliśmy gośćmi na czyimś weselu. Jeśli spodobała nam się sala i jej lokalizacja, a ponadto obsługa okazała się kompetentna i życzliwa, nie warto się długo zastanawiać – trzeba rezerwować. Pamiętajmy, że niektóre sale weselne mają terminy zajęte nawet na 2 lata do przodu! 

Oczywiście jeśli żaden z powyższych sposobów się nie sprawdził, pozostaje nam niezawodny internet. W sieci znajdziemy mnóstwo stron grupujących sale weselne różnego typu.

Blok CTA

Magiczne wesele w górach?

Tylko w Dworze Korona Karkonoszy!

Jeśli blisko nas znajdują obiekty, w których urządzane są wesela, warto wsiąść w samochód, zrobić objazd i obejrzeć je wszystkie. Nie ma to jak zobaczyć salę weselną na własne oczy. Zresztą wcześniej czy później i tak salę trzeba obejrzeć osobiście, więc można zacząć od wycieczki do tych najbliżej położonych. Jednak bliskość danego obiektu absolutnie nie powinna być podstawowym kryterium wyboru sali. To zbyt ważna decyzja, by zdać się na los, bo przecież na to, które sale weselne są umiejscowione blisko nas, nie mamy wpływu.

Wybierzmy po prostu salę najlepszą z możliwych – warto poświęcić trochę czasu na pooszukiwania, bo to w niej spędzimy jedne z najważniejszych chwil w naszym życiu!

Sale weselne ceny

Ceny sal weselnych to kwestia, która nurtuje każdą Parę Młodą. Nic dziwnego, skoro, jak obliczają konsultanci ślubni, koszt sali weselnej to nawet połowa kosztów wesela w ogóle!

Jednak przy pytaniu o ceny sal weselnych nie można podać jakieś określonej kwoty. Wszystko zależy od lokalizacji, sezonu, rozmiaru. Od tego, czy wynajmiemy tylko salę, czy od razu w pakiecie wszystkie inne usługi.

Ile kosztuje sala weselna?

Sale weselne są różnego rodzaju – sala bankietowa, sala balowa, sala na kameralne przyjęcie weselne. Zwykle różnią się rozmiarem, a więc i ceną. Ta często zależy także od lokalizacji. Sale weselne w górach czy nad morzem mogą kosztować więcej niż inne, ze względu na atrakcyjne położenie. Wiele zależy też od tego, czy w koszt sali weselnej wliczony jest dodatkowy składnik. Na przykład przystrojenie sali albo oprawa muzyczna. Na ogół jednak ceny sal weselnych liczy się po prostu, mnożąc liczbę gości przez koszt cateringu weselnego dla jednej osoby. Czyli na przykład przy weselu na 50 osób i cenie talerzyka weselnego (czyli jedzenia dla jednej osoby) około 200 zł cena sali weselnej wyniesie 10 tysięcy złotych. Więc ile kosztuje sala weselna? Warto pamiętać, że każdy dom weselny może inaczej dokonywać rozliczeń. Wszelkie wątpliwości warto omówić z wedding managerem danego obiektu na wesele.   

Wesele z widokiem na góry

Góry to niewątpliwie wyjątkowe miejsce na wesele. O każdej porze roku jest tam pięknie i taka oprawa wesela zrobi na każdym niesamowite wrażenie. Jednak nie wszystkie miejsca weselne są tak idealnie położone. Zdarzają się jednak i takie wyjątki, jak sala weselna w Sosnówce koło Karpacza. Sąsiaduje ona jednocześnie z Karkonoszami i przepięknym zalewem u ich stóp. Położenie tuż obok Karpacza daje gościom i nowożeńcom możliwość odwiedzenia po albo przed weselem tego znanego górskiego kurortu. Przy organizacji ślubu plenerowego także warto wziąć pod uwagę Dwór Korona Karkonoszy – znajdziemy tam Centrum Imprez Plenerowych, gdzie można zorganizować wesele albo poprawiny oraz piękna altaną, w której udzielane są śluby humanistyczne i cywilne.

Jak porównać sale weselne?

Sale weselne… Jest ich mnóstwo. Gdyby uważnie się rozejrzeć, pewnie okazałoby się, że od najbliższej dzieli nas co najwyżej kilkanaście kilometrów. Ale… No właśnie, zwykle istnieje jakieś „ale”. Sala weselna to nie sklep spożywczy, żeby wybierać najbliższą. Różnią się między sobą wystrojem, poziomem obsługi oraz tym czymś, co trudno zdefiniować, a co nazywamy „klasą”.

Sale bankietowe, sale balowe, sale weselne, restauracje, dworki, zamki, pałace. Wszędzie można urządzić wesele. Cały wachlarz możliwości. Jak wybrać właściwą salę weselną?

Poniżej kilka wskazówek, jak nie zgubić się w gąszczu sal weselnych…

Sala bankietowa na kameralne przyjęcie

Decydując się na małe przyjęcie ślubne, będziemy szukać również odpowiedniej, kameralnej sali weselnej. Najlepiej, żeby była to osobna sala bankietowa, a nie na przykład wydzielona część sali restauracyjnej, gdzie w tym samym czasie bawią się również inni goście. Ślub to również intymne przeżycie i pełne emocji wydarzenie, więc zwykle chcemy cieszyć się nim w gronie najbliższych. Sala bankietowa na kameralne przyjęcie powinna to zapewnić. Idealnym rozwiązaniem byłby na przykład stylowy dwór weselny, z butikowymi pokojami dla wszystkich gości i wyśmienitą, podkreślającą rangę uroczystości kuchnią. Najlepiej jeszcze byłoby mieć go na wyłączność i móc na przykład zrobić poprawiny po przyjęciu ślubnym w pięknym ogrodzie albo nawet przy ognisku. Również możliwość urządzenia ślubu plenerowego, na przykład w dworskim ogrodzie z widokiem na góry, to dodatkowy atut.  

Czy sala ślubna w górach to dobry pomysł?

Odpowiednia i wolna w wybranym przez nas terminie sala ślubna w górach to obecnie rzadkość. Większość hoteli i restauracji w górach nastawiona jest na klientów indywidualnych, a w sezonie letnim i zimowym na obsługę ferii dla dzieci i rodzin. Dlatego w takich obiektach liczba miejsc, zwłaszcza w najwyższym sezonie weselnym, może być ograniczona. Na szczęście na przykład w Karkonoszach znajdziemy salę weselną w górach w obiekcie, który nastawiony jest właśnie na organizację przyjęć weselnych. Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza posiada kilka sal ślubnych. Można tam również wziąć ślub w plenerze z widokiem na góry. Jest tam też jedna z nielicznych sali weselnych o wysokości 9 metrów i doskonałej akustyce.

sala wesele vintage

Sale weselne – co wziąć pod uwagę?

Gdy już mamy mniej więcej zarysowana koncepcję naszej ślubnej imprezy, czas na szczegółowe rozważania zalet i wad poszczególnych sal weselnych.  

Terminy – dostępność

Wiele sal trzeba rezerwować nawet na 2 lata do przodu! Zwłaszcza jeśli marzy nam się sobotni ślub w sierpniu czy wrześniu, czyli w najbardziej obleganych terminach. Sale weselne w soboty w miesiącach z literką „r” przeżywają prawdziwe oblężenie. Jeśli po obejrzeniu zdjęć czy filmów na stronie danej sali czujemy, że może to być miejsce, w którym chcielibyśmy spędzić kilkanaście najważniejszych godzin swego życia, szybko bierzmy się do roboty. Jedźmy, oglądajmy, rezerwujmy. A jeśli „nasz” termin jest już zajęty? Cóż, zawsze możemy poszukać innej sali albo rozważyć urządzenie wesela w mniej popularnym terminie. Może wesele czwartkowe, niedzielne albo ślub w piątek? Ale nie w czerwcu, lecz wesele w lutym lub listopadzie? Nie tylko łatwiej będzie znaleźć wolną salę, ale i mniej zapłacimy za jej wynajęcie, za „talerzyk” i wszelkie inne usługi ślubne.

Dlaczego lokalizacja sali weselnej ma znaczenie?

Marzy nam się wesele w górach albo nad morzem? Sala weselna nad jeziorem? Centrum wielkiego miasta czy spokojna okolica tonąca w zieleni? Możliwości jest mnóstwo. Zwłaszcza na Dolnym Śląsku, które uchodzi za zagłębie weselne, oferując niezliczoną wręcz liczbę sal, restauracji czy dworków, w których można urządzić wymarzone wesele.

Rozmiar sali weselnej

Jak duża powinna być sala weselna? Nie ma żadnych norm w tym względzie, po prostu wybieramy salę biorąc pod uwagę liczbę gości, których chcemy przyjąć. Zbyt mała sala sprawi, że goście nie będą czuć się komfortowo. I przy stole, i na parkiecie będzie tłoczno i niewygodnie. Jednak zbyt wielka – w stosunku do liczby gości – sala także nie będzie dobrym wyborem. Powstanie niemiłe wrażenie pustki, jakby impreza już się kończyła i połowa gości opuściła wesele.

Dworska Sala Balowa – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Sala weselna powinna też być dość wysoka – inaczej możemy mieć wrażanie, że jest duszno, a sufit jest zbyt blisko. Ponadto wysokość sali wpływa na akustykę. I jeszcze jedna sprawa – w wyższej sali możemy wykorzystać bardziej ciekawe i rozbudowane dekoracje bez obawy, że wyżsi goście będą zahaczać o nie głowami. 

Warto też pamiętać, że w większej sali mamy więcej opcji, jeśli chodzi o ustawienie stołów na weselu. Jeśli zależy nam na jakiejś konkretnej konfiguracji, warto od razy spytać managera obiektu, czy uda się zaaranżować przestrzeń zgodnie z naszymi oczekiwaniami.   

Jak zadbać o wystrój sali weselnej?

Co widzisz, gdy próbujesz sobie wyobrazić swój ślub i wesele? Jak powinna wyglądać Twoja wymarzona sala weselna, w której spędzisz kilka lub kilkanaście godzin w jednym z najwspanialszych dni swego życia? Oczyma wyobraźni widzisz się w eleganckiej, klasycznej sali balowej czy raczej w drewnianej sali przypominającej stodołę? A może w bajecznie kolorowej sali w stylu boho albo po prostu w sali „pod chmurką”, bo marzy Ci się wesele plenerowe?

Sala weselna powinna choćby w przybliżeniu pasować do Twojej wizji uroczystości, jeśli chodzi o estetykę. Inaczej trudno będzie osiągnąć zadowalający efekt. A przecież nie chodzi o to, by po prostu urządzić wesele – byle jak, byle gdzie. Każdy marzy o weselu z efektem „wow”; weselu, które także ze względu na wystrój i dekoracje pozostanie na długo w pamięci gości. Nie wspominając już o tym, że będzie świetnie prezentować się na pamiątkowych zdjęciach i filmach.

ozdoby na krzesła weselne: pomysły

Cena sali weselnej

Cena to oczywiście to bardzo ważny aspekt, skoro sala weselna potrafi pochłonąć nawet połowę weselnego budżetu. Trzeba dokładnie ustalić z managerem sali weselnej, co wchodzi w koszt talerzyka, jak wygląda korkowe na weselu, na jakie usługi czy udogodnienia możemy liczyć w cenie sali. W sumie kwota, jaką trzeba zapłacić za salę weselną, uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji lokalu, jego poziomu, liczby i rodzaju serwowanych potraw oraz czasu trwania przyjęcia.

Atmosfera, który tworzy klimat

To dość nieuchwytny czynnik, a mimo to także należy wziąć go pod uwagę. Problem w tym, że nie da się jej sprawdzić na podstawie zdjęć czy nawet filmów dostępnych na stronie. Trzeba osobiście przekonać się, czy wybrana przez nas sala weselna ma to „coś”. Coś, co sprawia, że dobrze się tam czujemy, że odpowiada nam energia tego miejsca.

Obsługa sali weselnej

Powinna oczywiście być profesjonalna, szybka, przyjazna, uśmiechnięta. Jak to sprawdzić przed weselem? Jeśli planujemy zorganizować imprezę w restauracja czy hotelu, warto udać się tam niejako incognito, i zamówić coś do jedzenia czy nawet przenocować. Przekonamy się wtedy, jak traktowani są „zwykli” goście. Jaki jest faktycznie standard pokojów czy jakość potraw. Kawa nie kosztuje dużo, a wiele mówi o podejściu właścicieli obiektu do jedzenia. Biorąc pod uwagę koszty wesela i fakt, że chcemy, by było naprawdę wspaniałe, warto zadać sobie trochę trudu. Można też poprosić kogoś z rodziny czy przyjaciół, by wcielił się w tak zwanego „tajemniczego klienta” i wypróbował lokal.  

Sale weselne – o co pytać?

O co pytać, jeśli chodzi o sale weselne? O wszystko! Wszystko, co nas interesuje, dręczy, niepokoi, ciekawi. Z pewnością spotkanie z managerem sali weselnej pozwoli rozwiać większość wątpliwości. Co konkretnie powinniśmy omówić? Na co zwrócić uwagę?

W zasadzie standardem jest to, że sala jest klimatyzowana i wentylowana, dzięki czemu zapewnia maksymalny komfort biesiadnikom. Często w okolicy znajduje się romantyczny ogród, który idealnie nadaje się na sesję ślubną. Lokal jest też zwykle przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Na szczególną uwagę przy wyborze sali weselnej zasługuje z pewnością lokalizacja, otoczenie, wystrój, obsługa, menu.

Ślub w polskim stylu – najciekawsze weselne zwyczaje

Sale weselne okolice Wrocławia

Wrocław, jak każde duże miasto, oferuje wiele możliwości zorganizowania przyjęcia weselnego. Można je urządzić w jednej z wielu sal weselnych, w salach bankietowych w eleganckich hotelach w centrum miasta lub w hotelowych salach na obrzeżach. Albo w bardziej nietypowych budynkach, typu dawne browary, zabytkowe ogrody przy bibliotekach czy hale pofabryczne, idealne do wesel w stylu industrialnym.  

eleganckie wesele: wystrój sali
Sale ślubne i weselne – wesele Wrocław

Jeśli chodzi o sale weselne, Wrocław i okolice z pewnością dają nam wybór. Może nawet zbyt wielki? Jak wybrać salę weselną? Wybór sali weselnej może okazać się niełatwy z powodu nadmiaru możliwości.

Menu weselne – co się sprawdza?

Rozpatrując ofertę i cenę sali weselnej zwróćmy uwagę, jaką pozycję zajmuje w tym kosztorysie przyjęcia obiad weselny. Niektóre domy weselne przy organizacji dużego wesela wliczają koszt sali weselnej do ceny za tak zwany talerzyk. Czyli jeśli jest bardzo dużo gości weselnych, to liczy się tylko catering dla nich, a sala weselna jest jakby w gratisie. Jednak w przypadku jeśli będzie to małe przyjęcie weselne, cena za talerzyk może nie wystarczyć. Chodzi o to, że sama sala i obsługa kosztują więcej niż ewentualny zarobek w przypadku małej liczby gości. A przecież każda działalność biznesowa musi przynieść zysk.

Obiad weselny to w Polsce tradycja i najbardziej wystawny moment na weselu. Sale weselne oferują najczęściej tradycyjne menu weselne nawiązujące do kuchni polskiej. Ale nie tylko, na przykład menu na wesela międzynarodowe często łączą różne kulinarne i kulturowe wpływy. Także spora część Par Młodych i gości obecnie wybiera kuchnię wegetariańską albo chce zaskoczyć gości czym wyjątkowym, niecodziennym.

poprawiny weselne

Dom weselny Karpacz

Karpacz to górski kurort w Karkonoszach z wyciągiem na Śnieżkę i atrakcyjnymi trasami narciarskimi. Czy jednak jest to również dobre miejsce na wesele? W praktyce może się okazać, że obiekty niekoniecznie weselne proponują sale na przyjęcia ślubne. I na miejscu owszem, są noclegi, ale już niekoniecznie odpowiedni ślubny catering albo sala wyłącznie na wesele dla naszych gości. Dlatego myśląc o weselu w Karpaczu i wybierając dom weselny Karpacz lepiej skorzystać z wypróbowanych dostawców ślubnych usług. Na przykład tuż obok Karpacza znajduje się pięknie położony stylowy dwór weselny. Obecnie jest on liderem w organizacji wesel w tym regionie. A co więcej, organizacja wesel oraz dużych imprez firmowych jest jego podstawową działalnością. Więc na miejscu jest wszystko, co potrzebne do organizacji przyjęcia weselnego.

Altana do ślubu plenerowego, Karpacz i okolice

Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce, bo o nim mowa, oferuje między innymi kilka sal weselnych do wyboru. Dodatkowym atutem, rzadko spotykanym w innych domach weselnych, jest możliwość organizacji ślubu w ogrodzie albo na wewnętrznej antresoli w robiącej imponujące wrażenie dworskiej sali weselnej. Ta sala weselna oddalona jest tylko kilka minut drogi od Karpacza i ogromnego górskiego zalewu w Sosnowce. Układ sal weselnych w tym stylowym dworze jest taki, że można wykorzystać na przykład Salę Złotą albo Ogród Różany do ustawienia w nich na przykład słodkich stołów, orkiestry albo stolików z napojami przy pięknej pogodzie.

O popularności i jakości usług tego stylowego dworu weselnego świadczy również duże zainteresowanie Młodych Par i liczba odwiedzin osób zainteresowanych organizacją tu swojej imprezy rodzinnej.

Wesela Dolny Śląsk, Sosnówka k. Karpacza

Jak udekorować salę weselną?

Jakie dekoracje sali weselnej, auta, ogrodu wybrać? Kierować się modą czy własnymi upodobaniami? Nie ma jednego modelu, najlepiej chyba wybrać to, co faktycznie nam się podoba i w czym dobrze się czujemy. Jeśli wybierzemy dekoracje w stylistyce, która absolutnie nam nie odpowiada, to będziemy czuć się źle na własnym weselu. A przecież nie o to chodzi!

Dekoracje sali weselnej – jest tyle różnych możliwości, że naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. Wesele retro lub minimalistyczne? Bardzo popularne są wesele utrzymane w stylu rustykalnym oraz boho. Eleganckie wesela w plażowym stylu Hamptons także mają swych zagorzałych zwolenników. Niektóre Pary Młode wybierają wesele egzotyczne, folkowe lub gotyckie. Od lat popularne są także imprezy glamour. Warto tylko pamiętać, że aranżacja wesela powinna być spójna i konsekwentna.

Jeśli chcemy, by impreza zapadła w pamięć naszym gościom ze względu na swą wyjątkowość, wystrzegajmy się nadmiaru – ozdób, kolorów, wzorów.

Często sale balowe i restauracje są na tyle atrakcyjne, że właściwie nie wymagają żadnych dodatkowych dekoracji. Jednak warto postarać się o podkreślenie rangi uroczystości za pomocą ciekawych dodatków w określonej estetyce.

zimowe wesele

Oczywiście pojawia się pytanie, jak w tym gąszczu możliwości wybrać odpowiedni motyw przewodni wesela? Musimy się zastanowić, jaki kolor lubimy najbardziej? Czym się interesujemy, jakie mamy hobby, jak lubimy spędzać wolny czas? Dekoracje ślubne i weselne to doskonały sposób, by pokazać, kim jesteśmy i co jest dla nas ważne.

Blok CTA

Szukasz idealnej sali weselnej?

Właśnie znalazłaś!

Sale weselne Legnica

Chyba nie warto z góry zakładać, że weźmiemy ślub i urządzimy wesele w konkretnym mieście. Bo jeśli Legnica, to dlaczego nie jej okolice? Może pod miastem znajdziemy salę weselną bardziej odpowiadającą naszym wymaganiom? Ale co to właściwie znaczy „pod miastem”? Jak daleko jesteśmy gotowi jechać, by zorganizować wesele naszych marzeń?

Wydaje się, że jeśli chodzi o lokalizację sali weselnej, warto zachować pewną elastyczność. W końcu tylko raz w życiu urządzamy taką imprezę! Ma ona być ukoronowaniem naszych wysiłków, by jak najbardziej uroczyście, elegancko i z klasą wejść w nowy etap życia, już z ukochaną osobą u boku. Tak więc wybierzmy taką lokalizację, która naprawdę będzie spełniała nasze oczekiwania. Możliwe, że sale weselne – Legnica sprawdzą się w naszym przypadku, i urzeknie nas któraś z nich. Jeśli nie – porzućmy bez żalu pomysł wesela w tym miejscu i poszukajmy trochę dalej. Może w pobliskiej Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej natrafimy właśnie na tę jedną, jedyną salę, która skradnie nasze serce? Może tu właśnie jest ta najpiękniejsza sala weselna w Polsce?

Jakie są rodzaje sal weselnych?

Trudno jest dokonać klasyfikacji sal weselnych. Można je pogrupować na przykład poprzez rodzaje dekoracji sal weselnych, albo styl architektoniczny, w jakim zostały wybudowane. Modne są sale weselne w stylu glamour, rustykalne, industrialne, vintage albo folkowe w stylu wiejskiej stodoły. Choć w wielu przypadkach wszystko zależy od aranżacji sal weselnych. Ponieważ część z nich na co dzień może być po prostu nijaka i dopiero odpowiednie ich przystrojenie nada im określonego charakteru. W zabytkowych obiektach przeważnie sala weselna ma już to „coś”, co ją wyróżnia. Na przykład Dworska Sala Balowa w Sosnówce. Jest ona jedną z najwyższych i najpiękniejszych sal w regionie. Posiada oryginalne drewniane łukowe sklepienie, biały drewniany parkiet i wewnętrzną antresolę. Sama w sobie jest już tak ciekawa, że wiele Par Młodych ogranicza się wyłącznie do ewentualnej dekoracji stołów weselnych.

 

Inne kryterium to to, ilu sala weselna pomieści gości. Możemy wyróżnić małe, kameralne sale weselne albo sale na duże wesele. Zestawienie sal weselnych można by jeszcze zrobić ze względu na ich lokalizację albo to, czy oferują również noclegi dla gości weselnych. Ale takie pseudonaukowe podziały nie są potrzebne do wynajęcia takiej sali weselnej, która nam się po prostu spodoba.

Sale weselne – udogodnienia

Jeśli chcemy, żeby wszyscy dobrze się bawili na naszym weselu to sprawdźmy, czy wybrane sale weselne posiadają klimatyzację. Będzie komfortowo i w czasie tańca oraz intensywnej zabawy ciągle będziemy oddychać świeżym powietrzem. Nawet w trakcie kameralnych przyjęć weselnych lepsze będą klimatyzowane sale weselne, bomniejsze sale weselne i mniejsza liczba gości weselnych tym bardziej wymagają dopieszczenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku ślubu plenerowego. Tu świeżego powietrza mamy pod dostatkiem i jeszcze gratis. Warto jednak mieć też taką opcję, by w razie gwałtownej zmiany pogody móc przeprowadzić ślub i wesele w odpowiedniej sali. Dobrym wyborem będzie taki dom weselny, który zapewnia jedno i drugie. A dodatkowo jeszcze taki, w którym doświadczona obsługa jest w stanie bardzo szybko i sprawnie przenieść przyjęcie ślubne w dowolne miejsce.

Jak zorganizować eleganckie przyjęcie weselne?

Jak powinno wyglądać eleganckie przyjęcie weselne? Czy ma być to wesele glamour, wesele w stylu Hollywood, a może w stylu Hamptons? Wydaje się, że styl wesela może być zupełnie dowolny, ponieważ elegancję i szyk zapewnić mogą po prostu odpowiednie dodatki. Ale przede wszystkim to goście weselni tworzą klimat. Bo przecież wesele w stylu boho albo ślub i wesele w plenerze również mogą być eleganckie. Choć dodatkami może być tylko otaczająca natura.

Jednak wybierając salę weselną zwróćmy uwagę również na to, jak wygląda dom weselny i jego otoczenie. Na przykład czy ma zadbane ogrody? One również tworzą klimat i mogą być świetnym miejscem na sesję ślubną. Na przykład stylowy dwór weselny w Sosnówce koło Karpacza, jakim jest Dwór Korona Karkonoszy, dysponuje ogrodami, w których można nie tylko odpocząć, ale również wziąć ślub lub nawet urządzić wesele. Oczywiście jest tam również i klimatyczna sala weselna, jedna z najciekawszych w regionie.

Sale weselne w stylu boho

Boho – konwencja bezpretensjonalna i naturalna. Przy tym bardzo malownicza. Idealna do wesel na świeżym powietrzu. Weźmy trochę plecionki, do tego etniczne wzory z różnych części świata, naturalną zieleń i mamy gotową aranżację. Niedrogo, bo możemy wykorzystać rzeczy, których i tak używamy na co dzień. Barwne poduszki, rattanowe meble, koraliki, orientalne kobierce, na których można wyruszyć w podróż poślubną, jeśli okażą się zaczarowane… Sprzęty wcale nie muszą być w idealnym stanie; przeciwnie – powinno być na nich widać upływ czasu. Poza tym zawsze można je odświeżyć przy pomocy pędzla i kilku puszek kolorowych farb. Sale weselne boho nie mogą obejść się też bez piór, frędzli i łapaczy snów. To styl dla odważnych Par Młodych o artystycznym zacięciu.

Rustykalne sale weselne

Pary Młode często decydują się na rustykalne sale weselne. Drewno, kwiaty, wiklina, len, płótno – te materiały i elementy wykorzystywane są w rustykalnych aranżacjach. Wybieramy stonowane kolory – zielenie, szarości, wszystkie odcienie drewna. Oczywiście biel i écru mile widziane! Drewniane skrzynki z kwiatami zamiast klasycznych bukietów, podstawki na stołach zrobione z plastrów drewna, drewniane drogowskazy weselne i stare koronki idealnie sprawdzą się na rustykalnym weselu. Najlepiej użyć zwykłych, polnych wiejskich kwiatów. Wymyślne, egzotyczne gatunki nie pasowałyby do tej sielskiej, ciepłej aranżacji.

Sala na wesele w stylu glamour

Jeden z najbardziej popularnych podczas wesel, czyli styl glamour to dla jednych kicz, dla innych synonim luksusu. Chyba wszystko zależy od tego, jak daleko posuniemy się w dekoracjach… Pojawił się w latach 30.-40. w Hollywood. Złota era kina i jej gwiazdy wyznaczyły ramy tego trendu wnętrzarskiego. Złoto i srebro na tle głębokiej zieleni i przepastnego fioletu robią oszałamiające wrażenie. Kojarzą się ze zbytkiem. Bo glamour kocha blask i przepych. Trzeba więc dorzucić do aranżacji kryształy i diamenty (prawdziwe lub sztuczne) i brokat, by wszystko lśniło i migotało. Tkaniny – tylko luksusowe, czyli mięsiste welwety i połyskliwe jedwabie. Jedno jest pewne – sala weselna w tym stylu nikogo nie pozostawi obojętnym!

Małe sale weselne

Zwykle sala weselna kojarzy się z wielką salą balową. Wysokie sufity, rozległe przestrzenie, w których bawić się może nawet 150 czy 200 gości. Jednak czy małe sale weselne nie mają racji bytu? Przecież w ogromnej sali nie da się zorganizować dobrego kameralnego przyjęcia. Pomijając już koszty, goście na weselu nie czuliby się dobrze w sali zbyt wielkiej. Sala dla 150 osób a sala dla 30-50 weselników to nie to samo.

Nawet jeśli urządzamy nieduże wesele, chcemy, by sala weselna była olśniewająca. Wyjątkowa. Uroda i luksus nie są zarezerwowane dla dużych sal weselnych. Coraz więcej właścicieli domów weselnych widzi potrzebę urządzania mniejszych sal, idealnych na bardziej kameralne przyjęcia i bale. Nie ustępują one niczym wielkim salom balowym, pozwalając na przygotowanie wymarzonej uroczystości w odpowiednim stylu.

pierwszy taniec: zabawa na parkiecie

Sale weselne dolnośląskie

Wiele sal weselnych, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, mieści się w pięknych, zabytkowych obiektach, pamiętających dawne bale i wesela… Same w sobie są atrakcją! Doskonałym przykładem może być Dworska Sala Balowa w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce, letniskowej wsi położonej w słynnej Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Wesele w dworku

Dworska Sala Balowa ma oryginalną, bogatą, przepiękną konstrukcję dachową, liczącą sobie już ponad sto lat. Gdy wejdziemy do tej wspaniałej sali, prawie słyszymy muzykę wygrywaną tam w poprzedniej epoce, kiedy to, według powiedzenia jednego z pisarzy, wszyscy mężczyźni byli dżentelmenami, wszystkie kobiety były piękne, a wszystkie dzieci grzeczne… Spróbujmy przywołać na chwilę dawne czasy i wyobraźmy sobie przedwojenne wystawne wesela odbywające się w tych murach.

Przy okazji warto wspomnieć, że Dworska Sala Balowa jest jedną z najwyższych sal weselnych w regionie, jako że liczy ponad 9 metrów! Na zdjęciach prezentuje się po prostu zjawiskowo. Goście mają dużo miejsca do zabawy, a jej niepowtarzalna architektura zapewnia doskonałą akustykę. Idealne miejsce na idealne wesele! Sale weselne Dolnośląskie – warto je obejrzeć.

Dom weselny w górach

Oferty sali weselnej warto również szukać w nieco inny sposób. Zamiast przeglądać tylko polecane sale weselne, można szukać całego obiektu na wyłączność. Na przykład wybierając dom weselny w górach znajdziemy między innymi ofertę stylowego dworku weselnego w Sosnówce koło Karpacza. Znajduje się tam nie tylko przestronna sala weselna, ale też do dyspozycji weselników będą niepowtarzane butikowe apartamenty i pokoje. A dodatkowo można zorganizować ślub w ogrodzie albo poprawiny w plenerze z widokiem na góry. Są tam klimatyzowane sale na lato, a w zimie nastrój buduje bawarski kominek. Atutem jest też sala taneczna z oryginalnym drewnianym parkietem.

Dworską Salę Balową można zaaranżować do dowolnego stylu przyjęcia weselnego. Taki wybór miejsca z pewnością sprawi przyjemność nie tylko Parze Młodej, ale też wszystkim gościom weselny. Karkonosze oczarują każdego, a ślub i wesele w górach to na pewno dobry początek wspólnego życia dwojga ludzi.

Piękne sale weselne, czyli jakie?

Większość sal weselnych można uczynić pięknymi, nawet jeśli takimi nie są. Trochę „szminki” i gotowe! A tak poważnie, to faktycznie sale weselne zwykle mają potencjał, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie powalają swą urodą. Pamiętajmy, że lokal na wesele najczęściej jest dodatkowo dekorowany, co pozwala ukryć pewne mankamenty. Choć oczywiście jeśli sala jest niska, ciasna, z brzydkimi meblami, w fatalnym kolorze to niewiele da się z tym zrobić. Lepiej od razu poszukać takiej sali, która ma szyk i styl. Która zachwyci nas już od progu, albo w której dostrzeżemy weselnego Kopciuszka, któremu wystarczy piękna suknia, pantofelki i karoca, by zalśnić pełnym blaskiem.

Jak zacząć poszukiwania sali weselnej?

Sala weselna to często ten element, który decyduje o wyborze danego obiektu. Znalezienie wymarzonej sali weselnej zajmuje sporo czasu. Od czego w ogóle zacząć? Oto kilka wskazówek na początek.

Najpierw trzeba się zastanowić, czego właściwie oczekujemy. Jak ma wyglądać nasza impreza – raczej przyjęcie czy zabawa taneczna? Ilu gości chcemy zaprosić – sale weselne mają różne rozmiary. W jakiej porze roku planujemy wesele – jeśli latem czy wiosną, albo wczesną jesienią, może urządzić wesele w plenerze? I czy ma ono odbyć się w miejscu zamieszkania Młodej Pary, rodziców czy większości gości, a może nie ma to znaczenia i planowane jest raczej wesele wyjazdowe? Czy chcemy, by nasze wesele miało jakiś motyw przewodni, było imprezą w określonym stylu? Jeśli tak, warto sale weselne od razu oglądać pod kątem wystroju i zastanowić się, czy będą pasować do naszej koncepcji wesela. Jeszcze jedna ważna, a może nawet najważniejsza rzecz – ile możemy wydać na salę weselną? Koszt sali stanowi dość znaczącą pozycję w ślubnym budżecie, wybór musi więc być przemyślany.

Savoir vivre na weselu, czyli jak uniknąć gafy

A może sala bankietowa na wesele?

Szukacie sali weselnej, ale nie wiecie tak do końca, jak ma ona wyglądać? Co tak naprawdę przeważy? Czy będzie to wielkość sali bankietowej, czy też odległości sali weselnej od miejsca naszego zamieszkania? A może dobry kontakt i wzajemne zrozumienie z managerem sali weselnej?

Niezależnie od tego, jakie kryterium przyjmiemy, najważniejsze jest, żeby wesele się udało. Jednak jest też kilka rzeczy, których pominąć nie można, na przykład liczba zaproszonych gości weselnych. Jeśli planujemy duże wesele, to i sala weselna musi zapewnić komfort dla wszystkich gości weselnych, orkiestry i swobodnego poruszania się dla obsługi. Musi też oczywiście być miejsce do tańców.

Choć sala bankietowa na wesele może być przeznaczona tylko do biesiady weselnej, a sala obok do zabawy. Jednak goście weselni cenią sobie bardzo to, że mogą jednocześnie siedzieć przy stole i patrzeć na bawiące się pary. Na przykład starsze osoby niekoniecznie muszą mieć taką kondycję, by dotrzymać kroku Młodej Parze albo swoim wnukom w zabawie. Dlatego wybierając salę bankietową na wesele zwróćmy uwagę na te elementy.

Sale weselne wystrój

Wystrój sali weselnej ma niebagatelne znaczenie. Chodzi o styl wesela, który pozwala nadać tej uroczystości określony, spójny charakter. W pewien sposób definiuje Parę Młodą, a przynajmniej jej upodobania estetyczne. Jedni lubią kryształki i przygotują zaproszenia ślubne w stylu glamour, inni swoje ozdobią liśćmi paproci w stylu greenery. I o to właśnie chodzi – niech dekoracje i wystrój sali coś o nas mówią naszym gościom.   

Ważna jest także trwałość ozdób. Dekoracje powinny być na tyle dobrej jakości, by nie zaczęły się rozpadać już po godzinie czy dwóch zabawy. Przecież każda Para Młoda chce, by goście zapamiętali pięknie wystrojoną, elegancką salę weselną, a nie lokal udekorowany niczym wiejska świetlica w czasach PRL-u. Dekoracje powinny pasować do motywu przewodniego przyjęcia. Ważne także, by dobrze prezentowały się na zdjęciach. 

słodki stół na weselu
Sale bankietowa weselna – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza – słodki stół

Warto wcześniej przemyśleć i przygotować aranżację, nie odkładając tego zadania na ostatnią chwilę. Może się przecież okazać, że jeśli nie korzystamy z pomocy doświadczonej dekoratorki, coś nam umknęło albo źle wyliczyliśmy rozmiar czy ilość potrzebnych dekoracji.

Jakie dekoracje wybrać? Girlandy, papierowe pompony, ledowe balony, ledowe napisy typu love czy miłość? Świetlne kurtyny? Na jakie kolory postawić? Warto kierować się własnymi upodobaniami, by wesele nie zamieniło się w jakieś przedstawienie (choć w pewnym stopniu zawsze takim jest!), lecz wyrażało naszego ducha. Najważniejsze, by dekoracje tworzyły spójny obraz tej wyjątkowej uroczystości, jaką jest przyjęcie weselne.

Sala weselna a styl wesela

Coraz częściej obserwujemy przełamanie stylu. Czyli sala ma wystrój raczej rustykalny, a urządzamy w niej wesele z motywem industrialnym. Jeśli sala jest piękna, ma ciekawy wystrój, taki miks może okazać się bardzo udany. Sala w nieciekawym kolorze, z kiepskim wyposażeniem, niska, przytłaczająca, bez potencjału, jeśli chodzi o ładne fotografie – taka się nie obroni, choćbyśmy wymyślili najciekawszy motyw przewodni i zamówili świetne dekoracje.

Sale weselne – moda na slow wedding

Dzień ślubu i wesela to najpiękniejszy czas dla każdej Pary Młodej. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że zwykle również najbardziej stresujący… Warto więc pamiętać, że to nasz dzień – nie poddawajmy się dyktatowi mody, obyczajów, rodzinnych oczekiwań. Urządźmy takie wesele, o jakim marzymy, i zróbmy to w rytmie slow. Bez pośpiechu, bez nerwowego odhaczania kolejnych punktów weselnej uroczystości.

Sala na wesele w stylu slow powinna koniecznie posiadać chill out zone, czyli strefę komfortu dla weselników. Miejsce, gdzie można się wyciszyć, ewentualnie spokojnie porozmawiać z przyjaciółmi czy rodziną. Najlepiej, by były tam wygodne leżaki lub szezlongi, może kominek, jeśli mówimy o zamkniętym pomieszczeniu. W tej roli świetnie sprawdzi się też ogród, jako że promienie słońca pozwolą się zrelaksować.   

ślub jesień
Dekoracje na wesele – jesień

Czy sala weselna blisko domu to zaleta czy wada?

Organizacja ślubu i wesela wielu osobom wydaje się bardzo trudna. Są jednak i tacy, którzy myślą, że to bardzo proste i można zrobić wesele niespecjalnie nawet ruszając się z domu. Zastanówmy się, kto ma rację?

Podstawą udanej zabawy jest dobra sala weselna. Tak faktycznie to fundament przy organizacji przyjęcia weselnego. Sale weselne blisko domu nie zawsze są takie, jak byśmy sobie życzyli. Na przykład świetlica wiejska, nawet najbardziej zadbana, nie zapewni miejsc noclegowych dla gości weselnych. Nawet dla Pary Młodej nie ma specjalnego miejsca, gdzie mogłaby się odświeżyć albo przebrać. Bliskość sali weselnej może być zaletą, ale to jest też wadą. Dlaczego? Bo ślub, wesele i emocje z nimi związane są niepowtarzalne. I żeby poczuć pewną wyjątkowość, trzeba się nieco oderwać od codzienności. Nie bez powodu uroczystości ślubu nadaje się takie znaczenie. To są chwile, o których opowiada się dzieciom i wnukom. Dlatego każdy chce mieć niezapomniane przyjęcie weselne.

Natomiast sale weselne zlokalizowane dalej od domu, ale za to w miejscach, do których i tak chętnie byśmy się wybrali, mają niewątpliwy plus. Jest nim choćby to, że będziemy mieć wesele w wymarzonym miejscu. W pięknych plenerach również sesja ślubna będzie na pewno udana. Z pewnością znajdziemy ciekawe sale weselne w interesujących nas miejscach, na przykład sale weselne w górach.

Sale weselne Wałbrzych

Wesele godne księżnej Daisy Hochberg von Pless na Zamku Książ, zaraz koło Wałbrzycha – czyż nie byłoby spełnieniem marzeń prawie każdej Pary Młodej? Czas arystokracji jednak przeminął, niewiele Par Młodych może sobie pozwolić na wystawne wesele w prawdziwym zamku. Ale to nic, w okolicy Wałbrzycha jest wiele pięknych dworów i dworków weselnych, w których można urządzić wspaniałe wesele. Gdzie poczujemy się jak księżna Daisy (nota bene uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki!), jednak za trochę niższą cenę…

Czy warto postawić na świetlne elementy dekoracyjne?

Świetlne elementy dekoracyjne są teraz bardzo modne. Efekty wizualne uzyskane dzięki użyciu profesjonalnego sprzętu nadadzą przyjęciu niepowtarzalny klimat. Impreza weselna może stać się niesamowitym show!

Jakie kwiaty w sali weselnej dobrze się prezentują?

Kwiaty są zawsze dobrym uzupełnieniem wystroju sali weselnej. Jest tyle różnych gatunków, że dopasujemy je do każdej stylistyki. Poza tym nie muszą to być koniecznie kwiaty – inne zielone dekoracje też się sprawdzą. Liście, pnącza, paprocie, mech, wrzosy – świat przyrody oferuje wiele możliwości przystrojenia sali weselnej. 

Pamiętajmy też, że niekoniecznie muszą to być kwiaty cięte. Wiele Par Młodych ze względów ekologicznych nie chce ich wykorzystywać podczas swego wesela. I bardzo dobrze! Można przecież użyć roślin doniczkowych, które potem znajdą swoje miejsce w ogrodzie. Nawet jeśli nie mamy własnego zielonego zakątka, ktoś z rodziny czy przyjaciół na pewno chętnie je przygarnie!

Kompozycje kwiatowe z różnych rodzajów zieleni mogą przydać się nie tylko do przystrojenia sali i podkreślenia stylu wesela. Przy ich pomocy możemy także przysłonić pewne niezbyt atrakcyjne elementy domu weselnego, a wyeksponować te, które uważamy za szczególnie godne uwagi.  

Jak ustawić stoły w sali weselnej?

Czy stół może być elementem dekoracyjnym sali weselnej? Oczywiście, że tak! Pięknie przystrojony, dopasowany stylem do motywu przewodniego imprezy zrobi wrażenie na gościach od pierwszego wejrzenia. Dobra porcelana, angielskie patery i stylowe świeczniki sprawią, że przyjęcie weselne nabierze klasy. Specjalnie skomponowane kwietne dekoracje dopełnią aranżacji.

Zwłaszcza okrągłe stoły na weselu robią wrażenie. Kojarzą się z luksusowymi przyjęciami w stylu amerykańskim. Pozwalają też gościom lepiej się zintegrować, bo 8 czy 12 osób siedzących razem przy okrągłym stole może swobodnie ze sobą rozmawiać.

Sale weselne w okresie świątecznym – magiczny klimat!

Niektóre Pary Młode uważają, że okres świąt Bożego Narodzenia to nie jest dobry czas na ślub i wesele. A przecież świąteczne dekoracje, które widzimy wtedy w całym kraju, to doskonałe tło zimowego ślubu. Także sale weselne i restauracje przystrajają świątecznie swoje wnętrza, więc większość dekoracji mamy właściwie za darmo! Choinki w różnych kolorach, gwiazdy betlejemskie, wszechobecne lampki sprawiają, że świat wydaje się jakiś piękniejszy i trochę magiczny. Poza tym zimą można ozdobić salę weselną lodowymi rzeźbami i dekoracjami. Która Panna Młoda nie chciałaby choć raz w życiu poczuć się jak Królowa Śniegu w swoim lodowym pałacu?

wesele zimą
Zimowy ślub

Poza tym w grudniu i tak zwykle widujemy się z rodziną, a coraz częściej część świąt spędzamy także z przyjaciółmi. Czemu by więc nie urządzić po prostu wesela i z tej okazji zgromadzić wszystkie bliskie nam osoby w jakimś pięknym miejscu, najlepiej w górach?

Ślub w styczniu – sesja zdjęciowa

Tanie sale weselne

Tak naprawdę tanie sale weselne są jak jednorożce – każdy marzy, by taką znaleźć, jednak one, niestety, nie istnieją… Nawet jeśli początkowa kwota za wynajem sali wyda nam się nadzwyczaj zachęcająca, zwykle dość szybko okazuje się, że za tę cenę dostaniemy jedynie mury. O resztę musimy zadbać – i opłacić! – we własnym zakresie, łącznie z prądem, wodą, gazem i sprzątaniem. Tak więc początkowa radość z tego, że udało się znaleźć tanią salę weselną, szybko ustąpi miejsca irytacji i złości, gdy okaże się, ile czasu, wysiłku i pieniędzy będzie nas kosztować znalezienie cateringu i obsługi, nie wspominając już o dekoracjach sali i dodatkowych atrakcjach na wesele. 

Lepiej chyba znaleźć miejsce, w którym konsultanci ślubni zajmą się wszystkimi aspektami naszego wesela i zorganizują wszystko za nas. Zadbają także o znalezienie ewentualnych podwykonawców. Profesjonalne usługi managera sali weselnej wpływają oczywiście na koszt imprezy, ale za to mamy pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Jaki jest koszt wesela?

Na pytanie – ile kosztuje wesele – nie da się odpowiedzieć tak po prostu. Jest mnóstwo czynników, które mają wpływ na kwotę, jaką ostatecznie przyjdzie nam zapłacić. Zależy jaką salę i menu wybierzemy, ile wydamy na stroje i obrączki, czym pojedziemy do ślubu i jakie atrakcje dla gości zechcemy przygotować. Możemy zaplanować wesele w wersji ekonomicznej – ślub tylko cywilny, najbliższa rodzina, wynajęta świetlica, koniecznie na miejscu, jedzenie przygotowane przez rodzinę, bez poprawin, zwykła sukienka z sieciówki i bukiet polnych kwiatów.

Ale możemy też wynająć 5-gwiazdkowy hotel w jakimś egzotycznym kraju, urządzić wesele 3-dniowe dla 300 gości, wynająć samolot lub dwa, by dolecieć na miejsce, karmić weselników kawiorem i zamówić najdroższego szampana. Widać więc, że cena wesela zależy od naszych oczekiwań i możliwości. Na pociesznie warto dodać, że nigdzie nie jest powiedziane, że wesele budżetowe będzie mniej udane od tego w wersji deluxe…

wesele koszty

Ekskluzywne sale weselne

Luxury wedding, czyli ekskluzywne przyjęcie weselne – wiele osób o nim marzy, ale oczywiście organizacja wesela klasy VIP oznacza koszty dużo wyższe od przeciętnych. Czym jest luksus w przypadku sal weselnych? To sale wyróżniające się wysoką ceną, to oczywiste, ale też ograniczoną dostępnością. Ekskluzywne sale weselne świadczą usługi na najwyższym poziomie, ale nie są one przeznaczone dla masowego klienta.

Wesele w wersji deluxe

Jak wygląda ekskluzywna sala weselna? Oczywiście nie ma jednego wzoru ani typu. To zarówno sale balowe w odrestaurowanych pałacach, sale w najlepszych restauracjach i 5-gwiazdkowych hotelach, jak i specjalne domy weselne klasy lux. Oczywistym więc jest, że różni je wystrój i lokalizacja, ale łączy jedno – oferują wesela na najwyższym poziomie. To oznacza przede wszystkim, że zajmują się wszystkim od A do Z, i potrafią zrealizować nawet najbardziej nieoczekiwane zachcianki gości. I te najbardziej kosztowne…

wesele vintage lata 20.

Wszystkie kolory sal weselnych

Kolory. Jest ich cała masa, jeśli do tych kilku podstawowych wliczymy różne połączenia i odcienie. Jedni uwielbiają zieleń. Inni wybiorą raczej niebieski czy czerwony. Niektórzy preferują różowy, pomarańczowy, fioletowy, czarny lub biały. A Ty jaki kolor lubisz najbardziej? Może by tak urządzić wesele monochromatyczne? Wyobraź sobie total look, ale w wersji weselnej. Szmaragd, pudrowy róż, błękit czy beż? Każdy z nich może stać się przebojem wesela! 

Jak to osiągnąć? Suknia ślubna w odpowiednim kolorze to nie problem, jeśli tylko starczy nam odwagi, by przeciwstawić się dyktatowi ślubnej bieli. A co z salą? Dekoracje także możemy zrobić czy zamówić właściwie w dowolnym kolorze, ale koloru ścian sali weselnej raczej nie zmienimy. Pozostaje znaleźć lokal na wesele w odpowiednim kolorze.

Wydaje się, że to nic trudnego. Wiele sal weselnych nosi nazwy nawiązujące do kolorów. Lawenda, biała perła, rubin, magnolia, orchidea, szafran, koralowa – to wszystko nazwy sal weselnych. Jednak bardzo często nazwy te wcale nie są związane z kolorem ścian. Nie odzwierciedlają ani barw użytych do wystroju, ani klimatu czy charakteru sali balowej. To tylko słowa, i nie idzie za nimi ani orientalny czy lawendowy kolor ścian lub dekoracji, ani pasujący do tego wystrój. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie, co kryje się pod poetyckimi nazwami sal weselnych, jeśli zależy nam na konkretnym kolorze sali.

Blok CTA

Sale weselne w mieście

Wesele w centrum miasta to gwar, zgiełk, energia wielu ludzi zgromadzonych na małym obszarze. Wielkomiejski sznyt ma swój urok dla wielu Par Młodych. Sesja zdjęciowa w industrialnym stylu albo na tle wiekowych kamienic może być naprawdę niezapomniana. W miastach zwykle mamy wiele sal weselnych do wyboru, zarówno w specjalnych domach weselnych, jak i tych w licznych restauracjach czy hotelach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

transport gości weselnych z kościoła
Sala bankietowa na wesele

Stylowe sale weselne

Sale weselne w zamkach, pałacach czy dworkach mają rzesze wiernych zwolenników. Urokliwe krużganki, tajemnicze zakamarki, wysokie sufity i stiuki dodają klasy każdemu weselu. Wspomnienie dawnych balów i tańców wciąż tkwi gdzieś w murach starych budowli i sprawia, że wesela w stylowych wnętrzach wydają się bajkowe. Drewniane czy kamienne posadzki, na których pięknie niesie się echo kroków w pantofelkach na wysokich obcasach… Okna o ciekawych kształtach, przez które można ukradkiem popatrywać, by wreszcie ujrzeć swego ukochanego przybywającego na białym koniu… Jakbyśmy powrócili do czasów księżniczek i rycerzy.

w płatkach róż
Sale weselne – Dworska Sala Balowa – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Światło księżyca i gwiazd… A może lampionów?   

W przypadku wesela zaplanowanego na świeżym powietrzu koniecznie trzeba zadbać o oświetlenie. Wesela to imprezy trwające czasem do białego rana, więc w drugiej części przyjęcia nie ma co liczyć na dzienne oświetlenie. A blask księżyca i gwiazd? Cóż, to bardzo romantyczny rodzaj światła, jednak może okazać się dalece niewystarczający. Idealny do tego, by wyznawać sobie miłość na jakiejś ustronnej ławeczce, lecz niekoniecznie nadający się do spożywania przy nim kolacji. 

Jak oświetlić ogród?

W ogrodach czy parkach zlokalizowanych przy restauracjach, domach weselnych, salach bankietowych czy balowych zwykle możemy liczyć na odpowiednie oświetlenie. Ale jeśli nasz ślub i wesele mają odbyć się na leśnej polanie czy plaży, sami musimy dopilnować, by pojawiło się tam wystarczająco dużo światła.

Z pomocą przyjdą nam wszelkiego rodzaju girlandy świetlne, lampiony oraz nieśmiertelne świece. Warto je rozłożyć nie tylko na stołach, lecz zawiesić także na specjalnych stojakach lub gałęziach. Będzie nie tylko jasno, lecz też bardzo klimatycznie i nastrojowo. Podświetlona zieleń będzie prezentować się wręcz zjawiskowo!

Oczywiście w celach dekoracyjnych warto zastosować te akcesoria także w salach czy restauracjach. Zawieszone pod sufitem, tego typu nastrojowe oświetlenie doda szyku i romantyzmu każdej uroczystości weselnej.

Do czego służy ścianka na wesele?

Czy sale weselne z ogrodem to dobry pomysł?

Wesele w ogrodzie? Sale weselne z ogrodem są bardzo chętnie wybierane przez Pary Młode. Nie wszyscy, w obawie przed niepogodą albo po prostu ze względu na ślub brany późną jesienią czy zimą decydują się na wesele w plenerze, a ogród stanowi taką namiastkę wesela „pod chmurką”.

Ogród pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza w trakcie biesiady lub po hucznych tańcach. Można w nim pospacerować, a także swobodnie porozmawiać z nowo poznanymi osobami. Lub odświeżyć dawne znajomości. W sali balowej zwykle nie ma warunków do rozmów, a nie wszyscy spędzają cały czas podczas wesela na parkiecie.
W ogrodzie można też urządzić kącik dla dzieci z animatorem. Najmłodsi goście po szalonych zabawach na świeżym powietrzu wieczorem szybko i bezproblemowo zapadną w sen, pozwalając rodzicom na dalsze świętowanie.
Ogród to też doskonałe miejsce na poprawiny. Posiłek na świeżym powietrzu, niespieszne dialogi i spacery docenią wszyscy goście, trochę zmęczeni po szalonej nocy.

Oczywiście możliwość urządzenia sesji zdjęciowej w pięknym ogrodzie to dodatkowy atut. Warto udekorować ogród w tym samym stylu co salę weselną.

Widać więc, że jeśli tylko możemy wybrać salę weselną z ogrodem, to na pewno warto wykorzystać tę opcje! Jednak jeśli nie możemy znaleźć takiej sali, poszukajmy przynajmniej sali weselnej z dużym tarasem.

Jaka pora roku jest najlepsza na ślub i wesele? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ustalając datę wesela, bierzemy przecież pod uwagę różne czynniki. Względy praktyczne, ale też własne upodobania do danej pory roku. Poza tym – wesele może być piękne o każdej porze roku, w każdym miesiącu. Tylko od nas zależy, jak i kiedy je zorganizujemy.

Wiosenna sala weselna w pełnym rozkwicie

Wiosna to idealny czas, by ozdobić salę weselną dużą ilością roślinnych dekoracji. Miłośnicy natury świetnie poczują się w aranżacji w stylu greenery. Ten głęboki odcień botanicznej zieleni ostatnio święci prawdziwe triumfy podczas wesel. Dodatki i dekoracje z motywem liści paproci i monstery naprawdę rzucają się w oczy, bez względu na kolor sali weselnej. Nie wolno zapomnieć o elementach z naturalnego drewna. Zieleń, zwłaszcza w połączeniu ze złotymi elementami, sprawia, że sala weselna jest z jednej strony przyjazna, a z drugiej bardzo elegancka. Dzięki botanicznym elementom poczujemy się jak na leśnej polanie. 

Letnie wesele

Warto wykorzystać naturalne pnącza, kwiaty oraz rozłożyste liście – można zrobić z nich girlandy, zawieszone na ścianach czy pod sufitem. Oczywiście nadadzą się też do ozdoby samochodów i płotów wokół sali weselnej. W ten sposób nasza aranżacja weselna będzie spójna. Na stołach warto ustawić dekoracje z sezonowych ziół, świeżych lub suszonych. Ich niepowtarzalny zapach da nam namiastkę wesela na łące.

Ten styl zyskuje popularność także wśród Par Młodych wrażliwych na ekologię. Dekoracje oparte na naturalnych materiałach pozwalają ograniczyć ślad węglowy weselnej zabawy. Do tego stylu pasują zaproszenia, kartki z podziękowaniami dla gości i winiety na stół wykonane z recyklingowego papieru. Szare, przewiązane jutowymi sznureczkami czy rafią idealnie wpiszą się w stylistykę greenery.

Gdy się nad tym zastanowić, można dojść do wniosku, że to nie sztuka zorganizować wesele. Sztuką jest dopiero zrobić z niego takie wydarzenie, które na zawsze pozostanie w pamięci Młodej Pary i wszystkich weselników. A jednocześnie wyzwanie polega na tym, by dać Młodej Parze to, czego potrzebuje, a niekoniecznie to, czego chce. Czasem wieloletnie doświadczenie podpowiada nam, że warto doradzić / odradzić pewne rozwiązania – twierdzi ekspertka branży ślubnej Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy. Bo czasem mniej znaczy więcej…

baloniki na weselu

Letnie pastelowe wesele   

Pastelowe barwy to idealny wybór na letnią imprezę. Lato to najchętniej wybierany przez Pary Młode czas na wesele. Nic dziwnego, ciepłe letnie słońce i delikatny wietrzyk niosący zapach kwiatów to piękna wizja. Metalowe lub wiklinowe, postarzane meble, stojące w ogrodzie od wielu lat idealnie pasują do letniego wesela. Do tego kwiatowe wzory, najlepiej tak zwane łączki i zwiewne tkaniny w kolorach ziemi sprawią, że atmosfera wesela będzie radosna, przyjazna, optymistyczna. Swojska i niewymuszona. Warto dodać szyku tej aranżacji za pomocą starzonych luster i kutych świeczników.

Jesienne przyjęcie weselne

Jaką kolorystykę wybrać na jesienne wesele? Może dostosować je do barw przyrody? Wesele w czerwieni i złocie będzie zjawiskowe! Wykorzystajmy typowe kolory jesieni: odcienie pomarańczowego i płomiennych czerwieni, ciemne zielenie, żółcie, czekoladowe brązy czy piaskowe beże to świetna paleta ślubna.

Złote elementy – żyrandole, kinkiety, konsole oraz ramy luster uzupełnione jesiennymi liśćmi i paprociami sprawią, że goście poczują się jak w tajemniczym ogrodzie, nawet jeśli wesele odbędzie się w sali. Pasują do tego także dekoracje z suszonych roślin, które nadadzą jesiennej aranżacji lekko rustykalnego charakteru.

Jeśli w domu weselnym jest kominek, warto urządzić tam się kącik chill out. W wygodnych fotelach, z kubkiem grzanego wina – w jesiennym czerwonym kolorze! – goście będą mogli spokojnie porozmawiać i odetchnąć przez chwilę od weselnego zgiełku.

wesele listopad

Folkowe wesele zimą

Zimowe wesele w stylu folk – idealne dla energicznych Par Młodych, lubiących kolor i szaloną zabawę. Śnieżki czy kulig to atrakcje dostępne tylko zimą. Warto zimowe wesele urządzić w folkowej stylistyce. Czerwone akcenty, drewniane dekoracje, stylizowane sanie czy narty wyciągnięte ze strychu pradziadka sprawią, że wszyscy poczujemy się jak w dawnym zimowym kurorcie. Wnętrze możemy ozdobić czerwonymi koralami i wielobarwnymi chustami, by uzyskać bardziej swojski wyraz. Można nawet pokusić się o włożenie strojów nawiązujących  do kultury ludowej, albo choć ich elementów – kamizelki, muszki w ludowy deseń, biżuterii z motywami znanymi ze skansenów.

zimowe wesele
Zimowe wesele

Sale weselne w górach – skąd ich rosnąca popularność?

Wesele w górach to niepowtarzalne przeżycie. Wydaje się, że niebo jest tak blisko, jakby na wyciągnięcie ręki… Rozległe łąki, wyniosłe szczyty, krystalicznie czyste jeziora, przezroczyste powietrze – wszystko to sprawia, że wesele w górach jest wyjątkowe.

Sala weselna w górach – wybór jest duży. Znajdziemy tam wiele sal weselnych, zajazdów, dworków czy myśliwskich pałacyków, w których można urządzić wesele. Czasem natrafimy na sale weselne w typie stodoły, idealne do wesele rustykalnych i folkowych. W ogóle w górskim otoczeniu warto postawić na naturalność, jeśli chodzi o styl wesela, i nawiązanie do ludowości. Takie aranżacje w salach weselnych w górach będą się prezentować najlepiej.

Sala na wesele Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

W dodatku imprezę w górach bez problemu można przedłużyć i od razu spędzić tam podróż poślubną, a w przypadku gości – krótki urlop. Górskie spacery, wieczory przy ognisku, kąpiele w górskich potokach pod wodospadami – czegóż chcieć więcej?   

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie wesele na Dolnym Śląsku?

Dolny Śląsk to wyjątkowy region, także jeśli chodzi o branżę ślubną. W tej części kraju znajdziemy mnóstwo zabytkowych dworków, pałacyków, zameczków myśliwskich i willi oferujących różnorakie sale na wesele. Można w nich urządzić stylowe wesele. Na przykład w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce k. Karpacza znajdziemy klimatyczny wystrój sali weselnej, butikowe pokoje oraz ogród na wesele w plenerze.

Gdzie ślub we Wrocławiu?

We Wrocławiu ślub i wesele można urządzić w wielu miejscach. Mnóstwo hoteli, restauracji, domów weselnych stanowi gwarancję, że każda para młoda znajdzie lokal odpowiedni dla siebie. Klasyczne obiekty weselne, zabytkowe pałacyki albo nowoczesne obiekty na wesele w modnym obecnie stylu industrialnym – jest w czym wybierać.

Gdzie można zorganizować wesele?

Wesele można zorganizować właściwie wszędzie. W hotelu, w restauracji, w domu weselnym, w zabytkowym dworku czy pałacyku albo willi. Imprezę ślubną można też zrobić w przestrzeniach postindustrialnych czy stodołach przystosowanych do organizacji wesel. Także w ogrodzie lub w parku, jeśli marzy nam się ślub i wesele w plenerze. Można też zastanawiać się nad regionem, w którym warto urządzić wesele. Morze, jeziora, góry, miasta czy miasteczka? Duży wybór sal weselnych znajdziemy właśnie w Kotlinie Jeleniogórskiej, u podnóża Karkonoszy, w pobliżu Karpacza.

Kameralne wesele Wrocław?

Urządzenie kameralnego wesela we Wrocławiu to żaden problem. Kameralne przyjęcia ślubne zwykle urządza się w restauracji, a tych nie brakuje w stolicy Dolnego Śląska. Urządzone w różnych stylach i mieszczące się w różnych częściach miasta pozwalają każdej parze znaleźć ciekawy obiekt, pasujący do ich oczekiwań. Niektóre z tych obiektów dysponują także ogrodem na wesele w plenerze. Można także pojechać niedaleko Wrocławia, do Kotliny Jeleniogórskiej i tam urządzić niezapomniane wesele w górach.

Sale weselne Wrocław?

Wrocław to miasto tętniące życiem. Przyciąga turystów, klientów biznesowych i pary młode. Wiele osób marzy o urządzeniu wesela w tak pięknym miejscu, jakim jest Wrocław. Pełne zabytków, ale też nowoczesne, oferuje wiele różnych sal weselnych. Sala weselna Wrocław może być położona w centrum miasta, w jednym z eleganckich hoteli czy klimatycznych restauracji. Albo w którymś z lokali na przedmieściach. Wiele obiektów oferuje także noclegi dla gości weselnych. Wesele w mieście sprawdzi się o każdej porze roku.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę