Spotkanie integracyjne – czym jest i dlaczego warto w nim uczestniczyć?

PoradyTeam Building
spotkanie integracyjne

Zastanówmy się, jak powinno wyglądać profesjonalnie przygotowane spotkanie integracyjne dla pracowników. Jakie aspekty są ważne i jak się do tego zabrać? Prawdopodobnie każdy z nas miał kiedyś okazję uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym. Może było to jeszcze na studiach, a może już w pracy. Dlatego kiedy mowa jest o integracji, często nasuwają nam się skojarzenia związane z naszymi doświadczeniami. A jak powinno to wyglądać?

Co to jest integracja?

Najogólniej rzecz ujmując, integracja to proces polegający na łączeniu różnych elementów w pewną całość. Termin ten najczęściej stosowany jest w odniesieniu do ludzi i oznacza on łączenie się ludzi w grupę społeczną. Może dotyczyć też całych środowisk, jak na przykład integracja osób z niepełnosprawnościami, migrantów czy innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pojęcia tego często używa się również w odniesieniu do różnych dziedzin i zjawisk. Może dotyczyć na przykład procesów gospodarczych, systemów informatycznych, zarządzania itp. Integracja może być spontaniczna lub też w pewien sposób świadomie ukierunkowana – wtedy mamy wpływ na poszczególne etapy integracji.

Nas szczególnie interesuje wymiar społeczny. A jeszcze ściślej – integracja w pracy.

www.koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

Atmosfera w pracy

Z badań wynika, że dla wielu ludzi  jednym z ważniejszych elementów, dla których pozostają w danym zakładzie, jest atmosfera pracy. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy pracownicy mogliby gdzie indziej otrzymać podobne wynagrodzenie lub czasem nawet odrobinę wyższe. Kluczowym elementem decydującym o pozostaniu lub odejściu jest wtedy to, jak czują się w swoim otoczeniu. Wyobraźmy sobie na przykład pracownika hurtowni, montera czy nauczyciela matematyki. Każda z tych osób może wykonywać te same czynności w innym zakładzie czy szkole. Dostaną za swoją pracę prawdopodobnie podobną pensję.

Co zatem decyduje, że pracują właśnie tam, a nie gdzie indziej? Okazuje się, że najważniejsze jest to, jak czują się wśród innych pracowników. Czy się lubią, czy są doceniani, czy mają o czym porozmawiać. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że na przykład pani Julia pracuje z nami już 10 lat, bo lubi w przerwie na kawę opowiadać o swojej ulubionej kotce czy wymieniać się przepisami na pyszne tiramisu. A pan Marek lubi luźną atmosferę i to, że ludzie robią sobie nawzajem nieszkodliwe psikusy.

Dobra atmosfera pozwala nam nie tylko zatrzymać pracownika, ale również przekłada się na tempo i efektywność w pracy. Jeśli pracownicy potrafią się dogadać, sprawniej wykonają powierzone zadania. Zaoszczędzą czas i nie będą tracić energii na wyjaśnianie nieporozumień. Dobre relacje między nimi przełożą się na realizację celów firmy, a tym samym na jej zysk. Taka pozytywna energia z pewnością wpłynie też na pojawienie się nowych pomysłów i szybszy rozwój. Zadowolony pracownik będzie również lojalny wobec swojej firmy.

Integracja

Podstawowym narzędziem do budowy dobrej atmosfery i silnego zespołu jest właśnie integracja! Dlatego tak ważne jest, aby pracodawcy organizowali spotkania integracyjne. To najlepsza okazja, by się odprężyć i lepiej poznać.

integracja online dla firm: impreza

Co trzeba wiedzieć o spotkaniach integracyjnych?

Chociaż spotkania integracyjne są świetnym sposobem na poprawę komunikacji wewnątrz zespołu, to z pewnością nie można do nich podejść, jako do leku na całe zło. Poważnych konfliktów wewnątrz firm nie rozwiąże nawet najlepsza zabawa – i to trzeba mieć na uwadze. Wszystkie zgrzyty i niesnaski warto rozwiązywać na bieżąco i nie zamiatać problemów pod dywan. Powinien o to zadbać szef, ale i pracownicy.

Spotkania integracyjne mogą natychmiastowo pozytywnie wpłynąć na relacje pracowników i realnie przyczynić się do stworzenia wyjątkowej atmosfery w każdej firmie. Warto korzystać z tego narzędzia w pełni świadomie i wiedzieć, jakie korzyści mogą płynąć ze spotkania integracyjnego. Ostatni etap to zaplanowanie spotkania, które pozwoli osiągnąć wyznaczone cele, a tym samym stworzyć zespół, o którym marzy każda firma.

Przygotowanie spotkania integracyjnego krok po kroku

Przygotowując spotkanie integracyjne pracowników, przede wszystkim musimy:

1. Ustalić wstępny budżet.

Wiedząc w jakim przedziale cenowym chcemy się zmieścić, będzie nam łatwiej zaplanować miejsce i czas spotkania.

2. Wybrać, w jakiej formie ma się ono odbyć.

Rozważmy, czy będzie to na przykład wyjazd szkoleniowy połączony z uroczystą kolacją czy też zrobimy to w innej formie. Zainteresowani często wybierają imprezy tematyczne, odnoszące się na przykład do wybranej epoki, filmu czy zainteresowań. Popularne jest również ognisko integracyjne i różnego rodzaju degustacje. Ciekawą alternatywą mogą być na przykład warsztaty proponujące wprowadzenie w daną dziedzinę sztuki. Jeśli nie możemy się zdecydować, zawsze może to być po prostu niezawodne, klasyczne przyjęcie.

3. Wybrać miejsce.

Może to być na przykład kameralny hotel na spotkania integracyjne, położony w ciekawej okolicy i z dobrym zapleczem. Taki obiekt musi posiadać niezbędną infrastrukturę i doświadczoną obsługę. W przypadku niewystarczających środków możemy ograniczyć się po prostu do wspólnego wyjścia w najbliższej okolicy. Wspólnie spędzić czas w kinie, a potem razem wyjść na piwo. Ten drugi wariant jest raczej propozycją dla osoby nowo zatrudnionej, chcącej „wkupić się” do już istniejącego zgranego zespołu. W przypadku, kiedy organizatorem jest pracodawca, oczekiwania z pewnością są dużo większe.

www.dwor-korona.pl/dla-firm/

4. Wybrać ewentualne dodatkowe atrakcje.

W zależności od przyjętej konwencji, możemy zapewnić naszym gościom dodatkowe wrażenia. Zaskoczyć pokazem iluzji, zaprosić ulubionego wokalistę, zaproponować gry towarzyskie, pokaz sztucznych ogni lub popisy baristy albo profesjonalnego barmana.

www.koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

5. Ustalić menu.

Menu powinno pasować do wariantu spotkania integracyjnego, który wybraliśmy. Na przykład jeśli będzie to uroczysty bankiet, musimy przewidzieć odpowiednie dania i przystawki.

www.dwor-korona.pl/dla-firm/

6. Zaplanować kwestie logistyczne.

Musimy wybrać sposób dojazdu, sprawdzić miejsca parkingowe, zaplanować rozlokowanie gości. W przypadku, jeśli zechcemy powierzyć organizację podmiotowi zewnętrznemu, trzeba starannie wybrać wykonawcę, ustalić z nim szczegóły i podpisać umowę.

7. W miarę szybko poinformować i zaprosić załogę.

Kiedy organizować spotkania integracyjne?

Wydaje się, że na spotkanie w dobrym gronie zawsze jest odpowiedni czas. Tu jednak nie chodzi o spotkanie z najlepszymi przyjaciółmi czy z rodziną. Chyba, że nasi współpracownicy jednocześnie nimi są, gdyż prowadzimy firmę rodzinną. Ustalając dogodny termin na imprezę firmową, powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

 – terminy świąt państwowych i kościelnych;

– tzw. długie weekendy;

– czy w tym okresie nasza firma nie będzie musiała pracować na wyższych obrotach? Na przykład, jeśli pracujemy w firmie marketingowej i sprzedajemy jakiś produkt sezonowy, choćby stroje narciarskie, to nie planujmy dodatkowych zajęć w zimie.

Unikajmy planowania wyjazdów integracyjnych w wysokim sezonie urlopowym. I za każdym razem zapowiedzmy taki wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby pracownicy mogli zorganizować na przykład opiekę dla dzieci czy zwierząt domowych.  

Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że spotkanie integracyjne będzie pilnie potrzebne. I trzeba je będzie zorganizować na ostatnią chwilę. Na przykład z powodu zatrudnienia nowych pracowników,  połączenia wydziałów, dużej zmiany organizacji pracy, czy sytuacji, kiedy trzeba rozładować napięcie. Pracownicy mówią, że czasem trzeba „przekłuć balonik” lub „spuścić powietrze”.

Mając dobre rozeznanie w tym, co dzieje się z danym zespołem czy załogą, będziemy wiedzieć, kiedy jest to po prostu konieczne. Czasem pracownicy sami sygnalizują, że przydałoby się na przykład coś uczcić. Takie spotkania z inicjatywy zatrudnionych są potrzebne i często też mają charakter nieformalny. Troska pracodawcy o dobrą atmosferę w firmie jest dobrze odbierana i doceniana.

Miejsce na spotkanie integracyjne?

Spotkania integracyjne mogą mieć formalny i nieformalny charakter. Wybór formy spotkania najczęściej leży po stronie pracodawcy, jednak ten często skłania się ku preferencjom swoich pracowników. Spotkanie integracyjne dla pracowników może odbywać się podczas wydarzenia kulturalnego, wyjazdów służbowych i szkoleń, a nawet wolontariatu. Firmy, które decydują się na organizację spotkań integracyjnych zyskują po wielokroć.

Niektórzy zastanawiają się, czy imprezy integracyjnej nie zorganizować w miejscu pracy. Pewnie niektóre zakłady dysponowałyby nawet odpowiednią przestrzenią, niezbędną do organizacji tańców czy grilla. Jednak czy to na pewno dobry pomysł? W miejscu, w którym i tak spotykamy się na co dzień i gdzie panują pewne określone relacje służbowe, na przykład brygadzista – pracownik czy kierownik projektu – wykonawca, nie do końca można wyjść z tych ról. A w udanej integracji chodzi właśnie o to, żeby poznać się z trochę innej strony. Lepiej poznać i zrozumieć siebie nawzajem. Łatwiej będzie to zrobić na neutralnym gruncie, zwłaszcza w ciekawym otoczeniu. Może się okazać, że mamy z szefem podobne pasje, tylko że w pracy się o tym nie rozmawia.

www.koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

Wybór miejsca na spotkanie integracyjne

Wybierając miejsce na integracyjne spotkanie, na pewno warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

1. Atrakcyjność miejsca – ludzie chętnie wybiorą się w miejsce dobrze się kojarzące, atrakcyjne turystycznie lub po prostu modne.

2. Standard – im wyższy, tym event będzie wydawał się bardziej ekskluzywny.

3. Dostępność miejsc noclegowych – jeśli celem jest integracja, to najlepiej umieścić wszystkich w jednym obiekcie.

4. Zaplecze gastronomiczne – dobra kuchnia, na przykład regionalna i niepowtarzalne dania czy piwa rzemieślnicze z pewnością zapadną uczestnikom w pamięć.

5. Dostępność miejsc parkingowych czy miejsca dla autokaru.

6. Wielkość obiektu, poszczególnych sal i pokoi.

7. Miejsce na ognisko, ogród, możliwość organizowania dodatkowych atrakcji itp.

www.dwor-korona.pl/dla-firm/

Prosty pomysł na spotkanie integracyjne

Pomysły – spotkania integracyjne mogą być naprawdę bardzo różne. Najczęstszym, ale jednocześnie najbardziej banalnym pomysłem na integrację jest po prostu biesiada przy suto zastawionym stole. Ale czy tego faktycznie oczekują nasi pracownicy? Możliwe, że zadowoli to jakąś część naszych gości, ale zwykle oczekujemy, że na evencie będzie coś więcej. Zwykle chcemy, żeby spotkanie było ciekawe, a może nawet ekscytujące. Sami zapraszamy gości też po to, żeby coś im pokazać, pochwalić się czymś czy po prostu ich zaskoczyć i rozbawić. Podobnie spotkania integracyjne powinny mieć jakiś rys, który je wyróżni.

Niewielu ludzi ma warunki, żeby zrobić u siebie ognisko. Dlatego na wyjazdach zawsze się sprawdza wspólne ognisko integracyjne. Dla naszych gości to okazja, by przypomnieć sobie na przykład kolonie czy obozy harcerskie albo wczasy pod gruszą z rodzicami. Zwykle wtedy właśnie pojawiają się wspólne tematy i uśmiech na twarzy. Taka forma spotkania nie wymaga też specjalnej oprawy. Zazwyczaj wystarczy sam blask płomieni i bliskość natury.

Spotkanie integracyjne –  pomysły

Zabawy tematyczne

Po okresie ograniczonych kontaktów w czasie pandemii wielu ludzi zatęskniło za zabawą w większym gronie. Dużym zainteresowaniem cieszą się zabawy tematyczne, oparte na jakimś scenariuszu lub myśli przewodniej. Pomysłów na takie imprezy jest bardzo dużo i w tym względzie ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Oto kilka tylko podpowiedzi, które można wykorzystać, żeby nadać niepowtarzalny rys naszemu spotkaniu integracyjnemu. Spróbujmy stworzyć zgraną grupę pracowniczą w nietypowy sposób:

1. impreza w stylu filmowym – zaproponujmy gościom, żeby przebrali się za wybraną postać z ekranu lub sami narzućmy jakiś motyw. Może to być zabawa w kowbojów, kosmicznych bohaterów, wikingów itp. W ten sposób każdy będzie mógł wyrazić siebie.

2. zabawa w stylu wybranej epoki – bankiet w stylu lat 20. da nam szansę na pewną dozę frywolności… Z kolei atmosferę buntu i wolności przypomnimy sobie, organizując imprezę pogo w stylu kultowych koncertów w Jarocinie w latach 80.

3. gra detektywistyczna – zabawa w łapanie przestępcy czy szpiega.

4. zabawy team buildingowe – to gry i zabawy nastawione na budowanie dobrych relacji w grupie. Jest to świetny pomysł na rozwój tak zwanych miękkich kompetencji, takich jak umiejętność współpracy i dzielenia się pomysłami, komunikatywność i asertywność. Doświadczony organizator z pewnością będzie wiedział, jakie ćwiczenia na współpracę w zespole pasują do Twojej firmy.

5. gry terenowe lub impreza plenerowa – na przykład turniej minigolfa, mecz piłkarski, szukanie skarbów czy wycieczka do parku linowego. Dla wielbicieli mocniejszych wrażeń zorganizujmy paintball, off road albo spływ pontonowy. Z kolei dla szukających relaksu i odprężenia ciekawy koncert, kręgle, bilard lub po prostu wyjście na miasto albo spacer w malowniczej okolicy będą w sam raz.

6. warsztaty kulinarne – mogą być świetną okazją do poznania kilku kulinarnych tajemnic. W zależności od potrzeb i chęci można też wprowadzić elementy profilaktyki zdrowotnej. Na przykład obrazowo pokazać, ile cukru jest w danym produkcie spożywczym czy zainteresować uczestników piramidą żywieniową. W tym wypadku nie przesadzajmy jednak z dydaktyką i cieszmy się smakiem!

Niezależnie od tego, który pomysł na spotkanie integracyjne wybierzemy, z pewnością dostarczymy naszym gościom porcję pozytywnej energii. Przy każdym wariancie budujemy dobrą atmosferę i tworzymy okazję do zacieśnienia więzi.

www.koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

Spotkanie integracyjne dla pracowników jako narzędzie

Spotkania integracyjne są dla pracowników fakultatywne, czyli nieobowiązkowe. Jeśli ktoś nie ma ochoty w nich uczestniczyć, nie powinien być do tego zmuszony. Trzeba jednak przyznać, że w naprawę ciekawych spotkaniach wszyscy chętnie biorą udział.

Spotkanie integracyjne nazywamy czasem narzędziem do poprawy komunikacji w firmie – i tak jest w istocie. Zgrana grupa pracuje lepiej i efektywniej, jest chętna do podejmowania nowych wyzwań i daje z siebie wszystko, aby sprostać oczekiwaniom pracodawcy. Organizacją spotkań integracyjnych w dużych firmach zajmuje się dział PR lub HR, a w mniejszych – bezpośredni przełożony. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na zatrudnienie ekipy eventowej albo zlecają organizację w miejscu, w którym odbywa się spotkanie, np. hotelu.

Jednym z elementów budowania zgranego zespołu są techniki team buildingu. Samo pojęcie oznacza po prostu budowanie zespołu. W ramach team buildingu stosuje się wiele zabiegów, jednym z najważniejszych jest właśnie spotkanie integracyjne. Techniki te sprawdzają się przy tworzeniu nowych zespołów, zmianie starych struktur, albo też w przypadku potrzeby wzmocnienia i poprawy komunikacji w już istniejących grupach. Założenie jest takie, że dobre relacje w grupie pozwalają efektywniej pracować, a ponadto zespół taki będzie bardziej kreatywny i zmotywowany.

Dwór Korona Karkonoszy ma duże doświadczenie w organizacji spotkań integracyjnych z elementami team buildingu. Oferuje wiele sprawdzonych scenariuszy ciekawych gier i zabaw, które uczą współpracy i prawidłowej komunikacji w grupie. Umieszczając pracowników w nowym otoczeniu, w kameralnym hotelu na imprezy integracyjne, poprzez relaks i wypoczynek osiągamy zamierzone efekty.

Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie coś inspirującego!

konkursy na imprezy integracyjne
Maszyna Goldberga – Dwór Korona Karkonoszy

Spotkania integracyjne organizowane przez… pracowników

Nie ma odgórnego nakazu, że to firma organizuje spotkanie dla pracowników i często zdarza się, że inicjatywa spotkania wychodzi od zatrudnionych w danej firmie osób. Takie praktyki najczęściej można obserwować w przedsiębiorstwach, które nie przykładają zbyt wielkiej uwagi do atmosfery panującej w miejscu pracy.

Spotkanie integracyjne

Spotkania integracyjne pracowników organizowane przez nich samych najczęściej przyjmują bardzo luźny charakter – nie obowiązuje żaden strój, a impreza toczy się do białego rana. Na takie wydarzenia, z różnych względów, najczęściej nie zaprasza się szefostwa, często pomijani są także pracownicy wyższego szczebla. Czy to jest dobre? I tak, i nie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby pracujące w jednym miejscu wyszły razem na imprezę.

integracja przez spotkanie

I to byłoby w porządku, gdyby przy tym wszystkim pracodawca zwrócił uwagę na potrzeby swojego zespołu, a idąc za ciosem postanowił zorganizować oficjalne spotkanie integracyjne. Firma ignorująca potrzebę integracji nie wypada zbyt dobrze w oczach pracowników.

Integracja w górach?
Urokliwy hotel z zapleczem konferencyjnym?

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!

Pytania na spotkanie integracyjne – jak się ubrać?  

To podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie prawie każdy pracownik, gdy dowiaduje się, że czeka go spotkanie integracyjne. Jaka jest odpowiedź? Oczywiście dobór odpowiedniego stroju powinniśmy uzależnić od tego, w jakim stylu ma być to impreza. Pamiętajmy jednak, że spotkanie integracyjne w zależności od nastroju uczestników może spontanicznie zmienić swój charakter… Dlatego zawsze warto mieć tak zwany wariant B.

Zastanówmy się też, jak długie będzie to spotkanie? Może to być przecież wyjazd połączony ze szkoleniem, a później oficjalną kolacją lub ogniskiem. Następnego dnia czekać będą jeszcze inne atrakcje. W takim przypadku musimy przygotować już co najmniej trzy warianty stroju.

Niezależnie od stroju dobre nastawienie i nastrój to klucz do dobrej zabawy.

Spotkania integracyjne – pomysły na strój

Stara zasada głosi, że dobry ubiór to ubiór dopasowany do okoliczności. A jednocześnie w dzisiejszych czasach, gdy reguły dress code’u nie są już tak restrykcyjnie przestrzegane, ubiorem chcemy wyrazić siebie. Jednak kilku zasad warto się trzymać, no i zachować zdrowy rozsądek wybierając strój na spotkanie integracyjne.

Po pierwsze, na szkolenie wypada ubrać się bardziej oficjalnie, na przykład koszula i sportowa marynarka. Jeśli organizator zarządzi, że na szkoleniu wystarczy styl casual, to będziemy mogli w takim stroju również wyjść na spacer czy zwiedzić jakąś atrakcję.

Po drugie, jeśli wiemy, że odbędzie się oficjalna, uroczysta kolacja lub w programie spotkania integracyjnego widzimy bankiet, to trzeba się przygotować na strój wieczorowy. Taka sytuacja z pewnością wymaga bardziej eleganckiego ubioru. Dużo zależy też od miejsca – gdzie przewidziany jest nasz event? Jeśli będzie to na przykład kameralny hotel na spotkanie integracyjne, możemy pozwolić sobie na niezobowiązującą elegancję, a czasem nawet odrobinę fantazji.

Po trzecie, w przypadku kiedy organizator zaplanował imprezę plenerową z elementami współzawodnictwa sportowego, niezbędny będzie wygodny strój sportowy.

Warianty oczywiście można mnożyć. Dla przykładu, przebierana impreza tematyczna wymaga jeszcze innych przygotowań i znalezienia odpowiedniego kostiumu.

Strój na imprezę firmową musi spełniać jeden podstawowy warunek – musimy się w nim dobrze czuć!

Spotkanie integracyjne – czy warto brać w nich udział

Spotkania integracyjne mają tylu samo zwolenników, co i przeciwników – zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Dla firmy to często zbytek, który dodatkowo generuje spore koszty. Argumentem przeciwko spotkaniom integracyjnym często bywa też niechęć pracowników do uczestnictwa w wydarzeniu. O ile trudno dyskutować z pierwszym stanowiskiem, które wymaga po prostu zmiany podejścia, o tyle w przypadku drugiej sytuacji dobrym wyjściem może być próba zmiany formy spotkania. Być może atrakcje zniechęcają do uczestnictwa? A może całe wydarzenie jest prowadzone w nudny i zbyt konwencjonalny sposób?

Plan spotkania integracyjnego

Problem kiepskiego planu spotkania integracyjnego dotyka też pracowników. Czasem jednak wystarczy wyjść z inicjatywą i spróbować o tym porozmawiać, przedstawić swoje pomysły i wspólnie znaleźć złoty środek, który zadowoli i pracowników, i pracodawcę. Dla niektórych spotkania integracyjne to wręcz zło konieczne. Takie osoby nie chcą poświęcać swojego czasu wolnego na zabawę z pozostałymi członkami zespołu, a jeśli już idą – to raczej z musu i niechęci do bycia przysłowiowym „outsiderem”. Czy na to mamy jakąś radę? Podobnie jak w przypadku szefa, który nie jest skory do organizacji spotkań integracyjnych – warto zmienić podejście.

spotkania integracyjne

Spotkanie integracyjne – tak czy nie?

Spotkanie integracyjne z pracownikami to zawsze dobry pomysł. Przynosi dużo korzyści dla personelu i pracodawcy. Pracownicy poczują, że ktoś o nich dba, a szefowie zobaczą, że wiele drobnych spraw i problemów rozwiązywanych jest wewnątrz zespołu, bez angażowania ich cennego czasu. Takie kwestie, jak na przykład zastępstwa w pracy, uzgodnienie drobnych zmian w grafiku czy bezpośrednia pomoc w realizacji zadań zgrany zespół załatwi między sobą. Długofalowo z pewnością zobaczymy pozytywne efekty spotkań integracyjnych.

Szybki kontakt Zamów ofertę