3 formy integracji, które warto wykorzystać

PoradyTeam Building
Zadowolona grupa pracownicza

Mówi się, że zadowoleni pracownicy to najlepsi ambasadorzy firmy. Tylko jak dbać o ich satysfakcję? Duże znaczenie ma atmosfera w pracy i relacje w zespole, które pielęgnuje się przede wszystkim poprzez integrację. Przedstawiamy 3 formy integracji, które przyniosą najlepsze efekty.

Czemu integracja pracowników jest tak ważna?

Każdy świadomy pracodawca zdaje sobie sprawę z dużej roli integracji. Integracja jest elementem tzw. team buildingu, czyli budowania zespołu. To od niej w dużej mierze zależy, jak będą kształtować się relacje między pracownikami oraz na linii pracownicy-pracodawca. Integracja nie tylko wzmacnia więzi, ale także może urozmaicić pracę, skutecznie motywować do działania i rozbudzać w pracownikach chęć wzajemnej pomocy.

Spotkania integracyjne niwelują napięcia w zespole, odstresowują i budują przyjazną atmosferę. A jak dobrze wiemy, w luźnej, koleżeńskiej atmosferze pracuje się lepiej. Przyjemna aura w pracy sprzyja produktywności – pracownicy chętniej angażują się w dodatkowe projekty i dzięki temu przyczyniają się do rozwoju firmy. Zintegrowany zespół może więcej! Może z łatwością realizować wyznaczone cele, błyskawicznie rozwiązywać wszelkie problemy i odnosić sukcesy. 

Integracja może mieć wyraźny wpływ na wskaźnik rotacji pracowników. Jak dobrze wiemy, zadowolenie poszczególnych zatrudnionych zależy nie tylko od wynagrodzenia, warunków pracy i dodatkowych benefitów. Dobra atmosfera w pracy jest tak samo ważna. Jeśli pracownik dobrze czuje się w towarzystwie swoich współpracowników i ma dobre relacje z szefem, mocniej przywiązuje się do firmy i nie czuje potrzeby poszukiwania nowej pracy.

Jednak aby integracja przyniosła oczekiwane efekty, musi spełnić pewne warunki. Jakie metody integracji są najskuteczniejsze?

Chcesz przeprowadzić ciekawą integrację pracowników?

Skorzystaj z naszej wiedzy i gotowych scenariuszy warsztatów oraz gier integracyjnych!

Skuteczne formy integracji – udana integracja, czyli jaka?

Integracja przede wszystkim musi pasować do zespołu. Zanim rozpoczniesz planowanie spotkania integracyjnego, koniecznie przeprowadź ankietę, w której pracownicy będą mogli opowiedzieć co nieco o sobie, swoich zainteresowaniach i wskazać, jaka forma integracji najbardziej im pasuje. Jeśli zarządzasz niewielką firmą, możesz porozmawiać z każdym pracownikiem osobiście. Może któryś z nich podrzuci Ci jakiś fantastyczny pomysł na integrację?

Musisz być świadomy, że na pewno nie uda Ci się spełnić oczekiwań każdego członka firmowej załogi. Jednak najważniejsze to wybrać złoty środek. Przy planowaniu integracji weź pod uwagę wszystkie czynniki, a szczególnie te, które mogłyby wykluczyć większość osób z uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym.

Najlepsza integracja to ta na neutralnym gruncie. Owszem – w pracy też można integrować pracowników. Wręcz jest to ważny obszar funkcjonowania każdego zespołu. Jednak nie warto rezygnować ze wspólnych wyjść i wyjazdów. To właśnie takie formy integracji przynoszą najlepsze efekty. Dlaczego? Bo pracownicy mogą być sobą. Mogą wyjść ze swoich firmowych ról i pokazać się z tej drugiej, prywatnej strony, co sprzyja lepszemu poznaniu i ułatwia budowanie koleżeńskich relacji.

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym, wyznacznikiem udanej integracji jest dobrowolność. Pamiętaj, że nic na siłę! „Nakaz” uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym może wywołać efekt odwrotny od zmierzonego. Jak więc zachęcić pracowników do wzięcia udziału w integracji? Przede wszystkim trzeba zadbać o ciekawy program spotkania integracyjnego. Przedstawiamy 3 formy integracji, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom.

Team building dla firm

3 formy integracji grupy 

Jeszcze do niedawna firmowe imprezy integracyjne głównie kojarzyły nam się z biesiadowaniem przy suto zastawionym stole. W filmach wyjazdy integracyjne pokazywane są jako szalone imprezy do białego rana, na których dzieją się niestworzone rzeczy. Aż cud, że pracownicy wracają do domu cali i zdrowi po takich przygodach! Jednak czy w rzeczywistości tak to wygląda? Dziś integracja to ważny filar funkcjonowania każdego zespołu. To inspirujące, ciekawe wydarzenia, które – poza zacieśnieniem więzi i rozluźnieniem atmosfery – mają zapewnić uczestnikom doskonałą zabawę i niesamowite emocje, które wygenerują mnóstwo wspaniałych wspomnień. Jakie formy integracji zawsze się sprawdzają?

Niebanalna impreza tematyczna

Taniec łączy ludzi! Wyzwala w nas emocje, które nastrajają pozytywnie i poprawiają nawet najgorsze samopoczucie. Dlatego imprezy taneczne są jedną z najlepszych form integracji grupy. Klasyczne przyjęcie ze skoczną muzyką i dobrym jedzeniem to zawsze dobry pomysł. Jednak warto pójść o krok dalej i zorganizować wydarzenie, które oczaruje wszystkich zaproszonych gości. Impreza tematyczna to gwarancja wyśmienitej zabawy i wspaniałych przygód. 

Jaki motyw przewodni pasuje do imprezy integracyjnej dla pracowników? Naszym faworytem jest przyjęcie hawajskie. Na takim wydarzeniu nie może zabraknąć girland z tropikalnych kwiatów, egzotycznych owoców w różnych formach i sztucznych palm, które dadzą namiastkę gorących wysp hawajskich. Główną atrakcją imprezy może być konkurs tańca limbo. Limbo, inaczej taniec pod porzeczką, to tradycyjna hawajska zabawa, polegająca na przechodzeniu pod specjalną rurką, którą ustawia się coraz niżej. Zwycięzcą zostaje ta osoba, która wykaże się największą kreatywnością i sporą gibkością.

Inne pomysły na integrację to:

  • kolorowe disco w stylu lat 80. z dyskotekową kulą, błyszczącymi strojami i największymi hitami z tamtych lat,
  • bal kostiumowy w stylu lat 20. z tańcem w rytm smooth jazzu i pyszną kuchnią typową dla owych czasów,
  • Viva Las Vegas, czyli wieczorek w kasynie w towarzystwie luksusowych drinków i starannie dobranej muzyki.

Impreza w stylu lat 20. - stroje

Wyjazd integracyjny pełen fascynujących atrakcji 

Idea organizowania wyjazdów integracyjnych przywędrowała do nas z zachodu. Początkowo zwyczaj praktykowano wyłącznie w dużych korporacjach. Dziś o integrację dbają wszystkie firmy, które są świadome, jak duży wpływ ma na rozwój przedsiębiorstwa. 

Ciekawe dwu- czy trzydniowe wycieczki pracownicze nie tylko umożliwią pracownikom lepiej się poznać, ale także pozwolą im się odstresować, doda im motywacji do działania i mnóstwo pozytywnej energii.

W ramach integracji możesz zabrać pracowników za granicę lub w jeden z pięknych, atrakcyjnych turystycznie regionów w naszym kraju – np. w malownicze Karkonosze. Na wyjeździe nie może zabraknąć ciekawych atrakcji, które wypełnią czas pracowników doskonałą zabawą. Wycieczkę można wzbogacić o:

  • zwiedzanie okolicznych zabytków,
  • piesze wycieczki po malowniczej okolicy,
  • gry i zabawy integracyjne – takie jak bitwa paintballowa czy turniej piłkarski,
  • inspirujące warsztaty kulinarne, rzemiosła regionalnego, survivalu czy inne,
  • grill lub ognisko integracyjne, imprezę tematyczną i inne wydarzenia.

Szkolenia integracyjne dopasowane do grupy 

Inną skuteczną formą integracji pracowników są szkolenia. Szkolenia integracyjne to spotkania o specjalnie dopasowanym programie prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. Programy warsztatów opierają się na odpowiednio skomponowanych zabawach team buildingowych i grach integracyjnych. Szkolenia to nauka poprzez zabawę, budowanie relacji w ciekawej, nieco innej – ale jakże skutecznej – formie. Szkolenie integracyjne może być ukierunkowane m.in. na:

  • zbudowanie relacji w nowo powstałym zespole,
  • wzmocnienie więzi między pracownikami, którzy pracują ze sobą od dawna,
  • naukę skutecznej komunikacji w grupie,
  • motywację do działania.

Integracja może przynieść wiele korzyści. Dlatego warto o nią dbać! Wykorzystując powyższe formy integracji, stworzysz silny zespół, który będzie działał na najwyższych obrotach i osiągał maksymalne efekty.

Szkolenia dla firm
Szybki kontakt Zamów ofertę