Jak zorganizować szkolenie? 4 rzeczy, o których warto pamiętać

Porady
Sala Szkoleniowa Refektarz w Dworze Korona Karkonoszy, spotkanie firmowe

Szkolenia dla pracowników to nieodłączny element działania każdej firmy. Jest to sposób na poprawę funkcjonowania grupy pracowników czy przedstawienie im nowego produktu. Tylko jak zorganizować szkolenie, które przyniesie oczekiwane efekty? Grunt to mieć dobry plan! Przedstawiamy 4 rzeczy, o których warto pamiętać, przygotowując takie spotkanie.

Jak zorganizować szkolenie, które przyniesie efekty?

Dla wielu przedsiębiorców szkolenia są receptą na wszystko. Porządne szkolenie doskonale wdroży nowego pracownika do zadań lub nauczy członków firmowej załogi, jak radzić sobie ze stresem. Jest to także świetny sposób na podniesienie motywacji w zespole, czy też przedstawienie produktów lub usług, które wkrótce pojawią się w ofercie firmy.

Planowanie szkoleń dla firm

Jednak aby szkolenie przyniosło oczekiwane efekty, musi być zorganizowane w sposób przemyślany. Na spotkaniu nie może zabraknąć niezbędnych materiałów dla pracowników.

Warto także zadbać o to, aby każdy uczestnik czuł się swobodnie i komfortowo podczas tych kilku godzin spędzonych w sali szkoleniowej. O czym jeszcze warto pamiętać? I przede wszystkim – od czego zacząć?

Impreza firmowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Szkolenia dla firm – analiza potrzeb to podstawa

O tym, jak zorganizować szkolenie, szczególnie to porządne, można by napisać książkę. Na przebieg i formę spotkania firmowego wpływa bowiem wiele różnych czynników, które wzajemnie się uzupełniając, czynią je efektywnym i przy okazji bardzo przyjemnym.

Zanim jednak przyjdzie czas szkolenia, trzeba określić, po co tak właściwie chcemy je zorganizować. Celem szkolenia może być:

  • przedstawienie pracownikom nowych produktów lub usług oferowanych przez przedsiębiorstwo,
  • wdrożenie nowych członków zespołu do pracy,
  • zapoznanie pracowników z nowym systemem pracy,
  • rozwiązanie firmowych problemów – takich jak spadek motywacji, nadmierny stres, czy nieskuteczna komunikacja.
Idealne miejsce na szkolenia dla firm – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Przede wszystkim należy przeprowadzić szczegółową analizę potrzeb. Jak? Poprzez obserwację i wywiady. Warto dokładnie przyjrzeć się pracy zespołu. Trzeba sprawdzić, jak poszczególni członkowie dogadują się ze sobą, jaki mają stosunek do codziennych obowiązków służbowych, jak radzą sobie ze stresem, a także, jak zachowują się w sytuacjach kryzysowych. Uzupełnieniem obserwacji powinny być wywiady z pracownikami. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie ankiety, w której uczestnicy będą mogli anonimowo przedstawić swoje opinie o funkcjonowaniu zespołu. Wnikliwa analiza otrzymanych wyników pozwoli maksymalnie dopasować formę i temat szkolenia do aktualnej sytuacji panującej w grupie pracowniczej.

Blok CTA

Bez szkoleń efektywność pracowników może maleć.
Nie ryzykuj!

Zarezerwuj dogodną datę szkolenia już dziś!
Miejscowość letniskowa Sosnówka k. Karpacza, widok na zalew

Szkolenia dla firm – rodzaje

Szkolenia dla firm są kluczowym elementem rozwoju personelu i osiągania celów organizacyjnych. Jakie są rodzaje szkoleń? Zaplanowane szkolenie pracowników powinno być dostosowane do potrzeb i celów konkretnej firmy. Kilka popularnych rodzajów szkoleń przedstawiamy poniżej.

Szkolenia zawodowe

To kursy dotyczące konkretnych umiejętności związanych z pracą zawodową, takie jak szkolenia techniczne czy szkolenia produktowe.

Szkolenia rozwoju osobistego

Takie warsztaty skoncentrowane są na rozwoju umiejętności miękkich, takich jak komunikacja interpersonalna, zarządzanie czasem, przywództwo czy rozwiązywanie konfliktów.

Jak zorganizować szkolenie z ekspertem?

Następny krok to znalezienie osoby, która poprowadzi szkolenie w profesjonalny sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie eksperta, którego kompetencje i doświadczenie potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami.

Osoba prowadząca powinna odpowiednio przygotować się do szkolenia. Bardzo pomocna może okazać się szczegółowa prezentacja, która zostanie wyświetlona podczas spotkania. Zebranie warto uzupełnić o specjalne materiały szkoleniowe dla uczestników, do których będą mogli wrócić w każdej chwili.

Warsztaty integracyjne dla firm w Dworze Korona Karkonoszy - pszczelarstwo

Szkolenia managerskie

Dla kadry zarządzającej – zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie projektami czy zarządzanie zmianą.

Szkolenia sprzedażowe

Rozwijanie umiejętności sprzedażowych, negocjacyjnych, obsługi klienta i tworzenia strategii sprzedażowych.

Szkolenia zespołowe i team building

Aktywności mające na celu budowanie zespołu, poprawę komunikacji w grupie oraz zwiększenie efektywności współpracy. Mogą to być turnieje gier planszowych, escape room, budowa maszyny Goldberga, czy aktywności outdoorowe, na przykład poszukiwanie skarbów w górach.

Szkolenia technologiczne

Spotkania szkoleniowe związane z nowymi technologiami, oprogramowaniem czy narzędziami specyficznymi dla danej branży.

Szkolenia bezpieczeństwa i higieny pracy

Wydarzenia dotyczące zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy, procedur awaryjnych oraz utrzymania zdrowego stylu życia w pracy.

Budowa maszyny Goldberga, impreza firmowa w Dworze Korona Karkonoszy

Szkolenia kulturowe

Pomoc pracownikom w zrozumieniu i dostosowaniu się do różnic kulturowych w miejscu pracy, zwiększanie świadomości dotyczącej różnorodności.

Szkolenia work-life balance

Pomoc pracownikom w efektywnym zarządzaniu czasem, radzeniu sobie ze stresem oraz osiąganiu równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Szkolenia CSR

Spotkania poświęcone praktyk zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej biznesu.

Szkolenia cyberbezpieczeństwa

Obecnie szkolenia dotyczące cyberbezpieczeństwa są niezwykle ważne. Obejmują one rozpoznawanie zagrożeń, bezpieczne korzystanie z technologii itp. Przy tej tematyce można zorganizować szkolenie online.

 

Szkolenia dla firm, Sala Złota

Przed rozpoczęciem szkolenia ważne jest dokładne zrozumienie potrzeb firmy i pracowników. Przygotowanie planu szkoleniowego powinno być oparte na analizie tych potrzeb, a efektywność szkolenia powinna być regularnie monitorowana i oceniana.

Wybierz idealne miejsce na szkolenie dla firm

Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym odbędzie się szkolenie. Można wykorzystać do tego duże pomieszczenie znajdujące się w siedzibie firmy. Jednak lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie zebrania na neutralny grunt, na przykład do hotelowej sali konferencyjnej. Jak zorganizować takie spotkanie?

Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedni obiekt. Doskonale sprawdzi się ośrodek wypoczynkowy usytuowany w spokojnej okolicy, na przykład w malowniczych Karkonoszach. Przyroda otaczająca obiekt sprzyja skupieniu i produktywności. Pobudza też wyobraźnię i kreatywność.

Sale konferencyjne w takich miejscach zwykle są odpowiednio przystosowane do prowadzenia najróżniejszych spotkań firmowych. Porządny obiekt zaoferuje klientom klimatyzowane pomieszczenie wyposażone w wygodne meble, sprzęt oraz wszystkie niezbędne akcesoria.

Gdzie na szkolenie?

Sala, w której odbędzie się szkolenie, musi być dopasowana do liczby uczestników. Każda osoba powinna czuć się swobodnie i komfortowo podczas kilku godzin spędzonych w pomieszczeniu.  Szkolenie można również zorganizować na świeżym powietrzu. Sala szkoleniowa pod chmurką na pewno wzbudzi entuzjazm pracowników!

Odpowiedni obiekt zarówno na szkolenia w plenerze, ale też w pomieszczeniach konferencyjnych oferuje Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. A po szkoleniu? Integracja przy ognisku lub grillu, poszukiwanie skarbów w górach, degustacja piw rzemieślniczych lub rozwiązywanie zagadki kryminalnej. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym.

Centrum Eventowe, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Organizacja szkolenia krok po kroku

Organizacja udanego szkolenia wymaga starannego planowania i skoordynowanej pracy. Na proces organizacji szkolenia składa się kilka etapów.

Krok 1. Określenie celów szkolenia. To pozwoli dostosować zawartość szkolenia do indywidualnych potrzeb.

Krok 2. Analiza grupy docelowej. Należy dostosować materiały i metody do poziomu wiedzy i umiejętności uczestników.

Usługi dodatkowe – catering na szkolenia, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Krok 3. Wybór metod szkoleniowych. Zdecyduj, jakie metody nauczania będą najlepiej odpowiadały grupie docelowej. Czy będą to prezentacje, warsztaty, gry symulacyjne czy case study?

Krok 4. Wybór miejsca. Decyzja, czy wynająć obiekt konferencyjny czy skorzystać z własnej przestrzeni zależy od wielu czynników. Takich jak liczba uczestników i dostępność sprzętu.

Krok 5. Opracowanie harmonogramu. Stwórz szczegółowy plan szkolenia, uwzględniając czas na przerwy, dyskusje grupowe i ćwiczenia praktyczne.

Blok CTA

Organizacja firmowych szkoleń?

Zaufaj naszemu doświadczeniu!
Zamek księcia Henryka, widok z drona

Krok 6. Wybór instruktora. Zdecyduj, kto poprowadzi szkolenie. Wybierz osobę z doświadczeniem w danej dziedzinie i umiejętnościami dydaktycznymi.

Krok 7. Opracowanie materiałów szkoleniowych. Przygotuj zrozumiałe i atrakcyjne materiały szkoleniowe.

Krok 8. Rejestracja i logistyka. Zapewnij system rejestracji uczestników oraz zadbanie o logistykę, taką jak zapewnienie materiałów szkoleniowych, identyfikatorów, jedzenia itp.

Krok 9. Komunikacja przed szkoleniem. Poinformuj uczestników o terminie, miejscu i celach szkolenia. Wysyłaj przypomnienia przed spotkaniem.

Szkolenia dla firm, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Krok 10. Przeprowadzenie szkolenia. Zadbaj o sprawne przeprowadzenie szkolenia. Pamiętaj angażujących metodach nauczania.

Krok 11. Ewaluacja szkolenia. Przeprowadź ocenę jego skuteczności. Zebrane informacje mogą pomóc w ulepszeniu przyszłych szkoleń.

Krok 12. Udostępnianie materiałów po szkoleniu. To pozwoli uczestnikom utrwalić zdobytą wiedzę.

Krok 13. Monitoring. Śledź postępy uczestników po zakończeniu szkolenia i oferuj wsparcie.

Krok 14. Analiza. Przygotuj raport zawierający analizę skuteczności szkolenia. Zidentyfikuj mocne strony i obszary do poprawy.

Pamiętaj, że kluczowym elementem udanego szkolenia jest elastyczność i zdolność do dostosowania się do potrzeb grupy docelowej. Otwartość na feedback uczestników jest kluczowa dla doskonalenia przyszłych działań szkoleniowych.

Najczęściej zadawane pytania

Szkolenia dla firm w górach?

Organizowanie szkoleń dla firm w górach może być fascynującym doświadczeniem, łączącym rozwój zawodowy z przygodą i pięknem otoczenia górskiego. Zaplanowane szkolenie pracowników można uzupełnić licznymi atrakcjami – rajdem górskim, survivalem, wizytą w parku linowym. Uczestnicy będą mieli szansę skupić się na rozwoju zawodowym, jednocześnie korzystając z piękna przyrody. A przy okazji, w mniej formalnej atmosferze, będą budować umiejętności zespołowe. Team building w górach nie tylko pozwoli zacieśniać relacje w zespole, lecz także dostarczy pozytywnych emocji. Jako atrakcje szkolenia można zaproponować warsztaty ze zdrowego stylu życia - prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej czy technik relaksacyjnych. Przy organizacji firmowych szkoleń w górach warto wykorzystać otoczenie. Zorganizuj warsztaty lub sesje szkoleniowe na otwartej przestrzeni. Szkolenia w plenerze, a potem górskie atrakcje – to na pewno będzie skuteczne szkolenie. Możesz je przeprowadzić w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza.

Co powinno zawierać dobre szkolenie?

Dobre szkolenie powinno być zorganizowane w sposób skuteczny i interaktywny. Plan szkolenia powinien być dostosowany do potrzeb uczestników. Oto kilka kluczowych elementów, które powinny być uwzględnione w dobrej sesji szkoleniowej: jasno zdefiniowany cel szkolenia jest kluczowy. Forma szkolenia powinna być dostosowana do poziomu wiedzy i umiejętności uczestników. Włączanie interaktywnych elementów, takich jak dyskusje grupowe, case study, gry symulacyjne czy ćwiczenia praktyczne pomagają uczestnikom lepiej przyswajać wiedzę i umiejętności. Przykłady związane z rzeczywistymi sytuacjami w branży pomagają zobaczyć praktyczne zastosowanie zdobywanej wiedzy. Klarowne, przejrzyste i zwięzłe materiały szkoleniowe ułatwiają przyswajanie informacji. Instruktor powinien być dobrze przygotowany i posiadać umiejętność prowadzenia szkolenia w sposób angażujący uczestników. Ćwiczenia praktyczne pomagają zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. To pozwala również na weryfikację zrozumienia i umiejętności. Dobre szkolenie zwykle kończy się przyznaniem certyfikatów lub świadectw, które potwierdzają ukończenie kursu. Jednak zdobycie wiedzy to tylko pierwszy krok. Kluczowe jest, aby szkolenie dostarczało narzędzi i umiejętności, które uczestnicy mogą zastosować w praktyce, aby wprowadzić pozytywne zmiany w swojej pracy.

Szybki kontakt Zamów ofertę