Jak zorganizować szkolenie? 4 rzeczy, o których warto pamiętać

Porady
jak zorganizować szkolenie

Szkolenia dla pracowników to nieodłączny element działania każdej firmy. Jest to sposób na poprawę funkcjonowania grupy pracowników czy przedstawienie im nowego produktu. Tylko jak zorganizować szkolenie, które przyniesie oczekiwane efekty? Grunt to mieć dobry plan! Przedstawiamy 4 rzeczy, o których warto pamiętać, przygotowując takie spotkanie.

Jak zorganizować szkolenie, które przyniesie efekty?

Dla wielu przedsiębiorców szkolenia są receptą na wszystko. Porządne szkolenie doskonale wdroży nowego pracownika lub nauczy członków firmowej załogi, jak radzić sobie ze stresem. Jest to także świetny sposób na podniesienie motywacji w zespole, czy też przedstawienie produktów lub usług, które wkrótce pojawią się w ofercie firmy.

Jednak aby szkolenie przyniosło oczekiwane efekty, musi być zorganizowane w sposób przemyślany. Na spotkaniu nie może zabraknąć niezbędnych materiałów dla pracowników. Warto także zadbać o to, aby każdy uczestnik czuł się swobodnie i komfortowo podczas tych kilku godzin spędzonych na sali szkoleniowej. O czym jeszcze warto pamiętać? I przede wszystkim – od czego zacząć?

organizacja szkolenia

Analiza potrzeb to podstawa

O tym, jak zorganizować szkolenie szczególnie to porządne, można by napisać książkę. Na przebieg i formę spotkania firmowego wpływa bowiem wiele różnych czynników, które wzajemnie się uzupełniając, czynią je efektywnym i przy okazji bardzo przyjemnym.

Zanim jednak przyjdzie czas szkolenia, trzeba określić, po co tak właściwie chcemy je zorganizować. Celem szkolenia może być:

  • przedstawienie pracownikom nowych produktów lub usług oferowanych przez przedsiębiorstwo,
  • wdrożenie nowych członków zespołu do pracy,
  • zapoznanie pracowników z nowym systemem pracy,
  • rozwiązanie firmowych problemów – takich jak spadek motywacji, nadmierny stres, czy nieskuteczna komunikacja.

Przede wszystkim należy przeprowadzić szczegółową analizę potrzeb. Jak? Poprzez obserwację i wywiady. Warto dokładnie przyjrzeć się pracy zespołu. Sprawdzić, jak poszczególni członkowie dogadują się ze sobą, jaki mają stosunek do codziennych obowiązków służbowych, jak radzą sobie ze stresem, a także, jak zachowują się w sytuacjach kryzysowych. Uzupełnieniem obserwacji powinny być wywiady z pracownikami. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie ankiety, w której uczestnicy będą mogli anonimowo przedstawić swoje opinie o funkcjonowaniu zespołu. Wnikliwa analiza otrzymanych wyników pozwoli maksymalnie dopasować formę i temat szkolenia do aktualnej sytuacji panującej w grupie pracowniczej.

Bez odpowiednich szkoleń efektywność pracowników może maleć.
Nie ryzykuj!

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę szkolenia już dziś!

Jak zorganizować szkolenie z odpowiednim eksperta

Następny krok to znalezienie osoby, która poprowadzi szkolenie w profesjonalny sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie eksperta, którego kompetencje i doświadczenie potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Osoba prowadząca powinna odpowiednio przygotować się do szkolenia. Bardzo pomocna może okazać się szczegółowa prezentacja, która zostanie wyświetlona podczas spotkania. Zebranie warto uzupełnić o specjalne materiały szkoleniowe dla uczestników, do których będą mogli wrócić w każdej chwili.

Wybierz idealne miejsce

Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym odbędzie się szkolenie. Można wykorzystać do tego duże pomieszczenie znajdujące się w siedzibie firmy. Jednak lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie zebrania na neutralny grunt – np. do hotelowej sali konferencyjnej. Jak zorganizować takie spotkanie?

Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedni obiekt. Doskonale sprawdzi się ośrodek wypoczynkowy usytuowany w malowniczej, spokojnej okolicy. Przyroda otaczająca obiekt sprzyja skupieniu i produktywności, a także pobudza wyobraźnię i kreatywność. Sale konferencyjne w takich miejscach zwykle są odpowiednio przystosowane do prowadzenia najróżniejszych spotkań firmowych. Porządny obiekt zaoferuje klientom klimatyzowane pomieszczenie wyposażone w wygodne meble, sprzęt oraz wszystkie niezbędne akcesoria.

organizowanie szkolenia

Sala, w której odbędzie się szkolenie, musi być dopasowana do liczby uczestników. Każda osoba powinna czuć się swobodnie i komfortowo podczas kilku godzin spędzonych w pomieszczeniu.  Szkolenie można również zorganizować na świeżym powietrzu.

Zadbaj o uczestników

Bez znaczenia, jak długie będzie szkolenie, nie może zabraknąć na nim smacznego cateringu. W sali obowiązkowo powinien znaleźć się bufet z zimnymi przekąskami, które pracownicy będą mogli skonsumować podczas przerw. Nie można zapomnieć również o butelkach wody, kawie oraz herbacie. Kilkugodzinne spotkanie to wskazanie do zaplanowania przerwy obiadowej. Obiad powinien składać się z dwóch dań oraz deseru. Plusem organizacji szkolenia w sali konferencyjnej usytuowanej w dworku, hotelu czy pensjonacie, jest dostępność zaplecza gastronomicznego. Większość obiektów oferuje możliwość wykupienia dowolnego wariantu cateringowego dla uczestników szkoleń.

Organizując kilkudniowe szkolenie poza murami firmy, należy również zadbać o komfortowy nocleg dla wszystkich uczestników.

Organizacja szkolenia może wydawać się trudna i pracochłonna. Jednak wykorzystując nasze wskazówki, można zrobić to w szybki, przemyślany sposób. A jak dobrze wiemy, tylko porządnie zaplanowane szkolenie zaprowadzi nas do sukcesu.

Szybki kontakt Zamów ofertę