Jak wybrać idealne miejsce na szkolenie?

Porady
miejsce na szkolenie

Jednym z elementów, który kształtuje zespół, są szkolenia. Cyklicznie organizowane spotkania zbudują silną, sprawnie funkcjonującą grupę pracowniczą, która doskonale zna się na tym, co robi i osiąga sukcesy na rynku. Organizacja szkolenia to niełatwe zadanie. Wiąże się z długim okresem przygotowań, podczas których między innymi trzeba znaleźć odpowiednią salę szkoleniową. Jak powinno wyglądać idealne miejsce na szkolenie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego obiektu?

Idealne miejsce na szkolenie, czyli jakie?

Regularne szkolenia firmowe to klucz do sukcesu! Takie spotkania to doskonały sposób na to, aby przekazać pracownikom potężną dawkę przydatnej wiedzy o produktach czy usługach oferowanych przez firmę, nowych systemach czy innych ważnych sprawach związanych z biznesem. Szkolenia organizuje się również po to, aby poprawić komunikację między pracownikami, zwiększyć ich motywację do pracy, czy też nauczyć skutecznych metod radzenia sobie z przewlekłym stresem  związanym z codziennymi obowiązkami służbowymi.

Kompleksowa organizacja szkolenia wymaga sporo pracy i zaangażowania. Trzeba ustalić optymalną datę, przygotować szczegółowy plan spotkania i wyczerpujące materiały szkoleniowe, a także zaprosić uczestników i ekspertów. Ważną kwestią jest również znalezienie sali szkoleniowej.

miejsce na szkolenie firmowe

Idealne miejsce na szkolenie powinno być funkcjonalne, ergonomiczne i jednocześnie przytulne i komfortowe. Uczestnicy spotkania muszą czuć się swobodnie podczas kilku (czy czasem nawet kilkunastu) godzin spędzonych w sali szkoleniowej. W pomieszczeniu nie może zabraknąć niezbędnych udogodnień, które zapewnią pracownikom pełną wygodę i pozwolą na sprawne i efektywne prowadzenie szkolenia. W sali powinny znaleźć się takie elementy jak:

  • odpowiednie meble (np. wygodne krzesła, fotele, stoły),
  • projektor i inne urządzenia potrzebne do przedstawienia prezentacji szkoleniowej,
  • klimatyzacja.

Miejsce na szkolenie przede wszystkim powinno być dopasowane do charakteru spotkania. Przed rozpoczęciem poszukiwań idealnej lokalizacji przede wszystkim należy określić cel szkolenia. Na tradycyjną konferencję przedstawiającą nowy produkt czy usługę doskonale sprawdzi się klasyczna sala konferencyjna wyposażona w wygodne krzesła oraz w projektor i ekran do wyświetlania prezentacji. Szkolenie integracyjne (którego celem jest rozwiązanie problemów, z którymi boryka się zespół pracowniczy) można zorganizować zarówno na sali szkoleniowej, jak i w przytulnym obiekcie wypoczynkowym lub w plenerze – np. w eleganckim ogrodzie przynależącym do hotelu, dworku czy restauracji.

Wyjazdowo czy w siedzibie firmy?

Czy można zorganizować szkolenie w siedzibie firmy? Oczywiście! Doskonale sprawdzi się do tego przestronna sala konferencyjna. Nie jest to jednak najtrafniejsze rozwiązanie. Lepiej przenieść spotkanie na neutralny grunt – czyli taki, na którym pracownicy będą czuć się swobodnie. Wybrany ośrodek powinien stwarzać doskonałe warunki do pełnego skupienia i stuprocentowej produktywności. Powinien rozwijać kreatywność i pobudzać wyobraźnię. Doskonałym rozwiązaniem – które cieszy się sporą popularnością – jest organizacja szkoleń w obiektach wypoczynkowych usytuowanych pośród malowniczych okoliczności przyrody.

Wiele ośrodków dysponuje przestronnymi, doskonale wyposażonymi salami szkoleniowymi lub konferencyjnymi, które pomieszczą kilkadziesiąt/kilkaset osób. Piękna przyroda otaczająca wybrany obiekt ukoi zmysły uczestników szkolenia i pozytywnie wpłynie na ich skupienie. Ośrodek wypoczynkowy to dobre miejsce zarówno na jednodniowe szkolenia, jak i na te, które zaplanowane są na kilka dni. W obiekcie można zarezerwować komfortowe pokoje, w których uczestnicy odpoczną po wielogodzinnym spotkaniu.

Miejsce na szkolenie i dostępne atrakcje

Istotną kwestią, o której nie można zapomnieć przy organizacji szkolenia, jest wyżywienie dla uczestników. Plusem organizacji spotkania w obiekcie wypoczynkowym, jest dostęp do restauracji i   profesjonalnej obsługi. Dzięki temu nie trzeba zamawiać dodatkowego cateringu.

Na jednodniowym szkoleniu nie może zabraknąć przerwy obiadowej, podczas której uczestnicy odpoczną i napełnią żołądki. Warto zapewnić im również możliwość zamówienia kawy, herbaty czy innych napojów w czasie szkolenia. Kilkudniowe szkolenie to wskazanie do organizacji pełnowymiarowego cateringu – ze śniadaniem, obiadem i kolacją.

miejsce na szkolenie dla firm

Ciekawym urozmaiceniem dnia szkoleniowego jest przygotowanie atrakcji dla uczestników. Znakomitym pomysłem jest organizacja ogniska integracyjnego z pieczonymi kiełbaskami, smacznym piwem i cichą muzyką w tle. Alternatywą dla ogniska jest szalona impreza z idealnie dopasowanym menu, orzeźwiającymi drinkami i skoczną muzyką taneczną. Można nieco wyjść poza utarte schematy i postawić na zabawę tematyczną. Niesamowite przyjęcie w stylu lat 80., czy też potańcówka z hawajskim klimatem przeniesie uczestników w magiczny świat. Taka impreza to niezawodny przepis na wyśmienitą zabawę i niezapomniane wspomnienia. Firmowa ekipa z pewnością doceni taki gest.

Czy znalezienie idealnego miejsca na szkolenie to trudne zadanie? Nie! Czasem wystarczy włożyć w ten proces tylko trochę kreatywności i odrobinę zaangażowania, żeby znaleźć obiekt, który sprosta naszym – nawet tym najbardziej nietypowym – wymaganiom!

Szukasz idealnego miejsca na imprezę firmową?

Sprawdź dostępne terminy w Dworze Korona Karkonoszy!

Idealne miejsce na szkolenie kilkudniowe

Czasem nie da się przedstawić całego materiału szkoleniowego w kilka godzin. Doskonałym rozwiązaniem w takim wypadku jest wydłużenie szkolenia do kilku dni. Wybór odpowiedniego miejsca na szkolenie kilkudniowe to nie lada wyzwanie. Oferowany obiekt, poza przestronną salą szkoleniową i pełnym wyżywieniem, powinien zapewniać komfortowe miejsca noclegowe dla wszystkich uczestników wyjazdu. Najlepszym wyborem będzie hotel oferujący wysoki standard zakwaterowania.

Jak zorganizować kilkudniowe szkolenie? W pierwszej kolejności należy określić datę eventu. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej, szczególnie jeśli na szkolenie przybywają pracownicy z kilku oddziałów usytuowanych w różnych częściach Polski. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia będą mogli zarezerwować sobie czas w określonym terminie. Wyznaczenie daty szkolenia zawęzi również krąg poszukiwań hotelu. Nie wszystkie obiekty mogą być bowiem dostępne w określonym terminie.

Kolejny krok to wybór miejsca na szkolenie. Jak już wspomnieliśmy, hotel powinien zapewnić uczestnikom dostęp do przestronnej, dobrze wyposażonej sali szkoleniowej i komfortowych miejsc noclegowych. Ważna jest również obecność zaplecza gastronomicznego oraz wykwalifikowanej obsługi, która zadba o to, aby uczestnikom szkolenia niczego nie brakowało.

Dużym atutem miejsca na szkolenie będzie dostęp do ciekawych atrakcji. Nie samą pracą człowiek żyje! Na kilkudniowym szkoleniu nie może zabraknąć rozrywki, która dostarczy uczestnikom moc wrażeń i potężną dawkę wyśmienitej zabawy. Pozwoli im się zrelaksować po kilku czy kilkunastu godzinach spędzonych na sali szkoleniowej i nabrać sił przed kolejnym dniem szkoleniowym.

Dwór Korona Karkonoszy oferuje szeroki wybór atrakcji, które mogą urozmaicić każdy wyjazd firmowy. Propozycją są:

  • wyjątkowe warsztaty, na których można poznać tajniki rzemiosła regionalnego, sztuki kulinarnej czy tańca,
  • najróżniejsze gry i zabawy integracyjne,
  • klasyczne przyjęcia, imprezy tematyczne lub karaoke party,
  • grille i ogniska,
  • lot szybowcem lub helikopterem,
  • wycieczki z przewodnikiem,
  • i wiele innych.

 

Organizator eventu firmowego powinien przygotować szczegółowy harmonogram szkolenia. Dzięki niemu każdy uczestnik będzie wiedział, kiedy odbywają się poszczególne bloki szkolenia, kiedy zaplanowano krótsze i dłuższe przerwy, o której godzinie skończy się część szkoleniowa, a zacznie rozrywkowa.

Fajne miejsce na szkolenie – jak wybrać idealną lokalizację?

Tak samo ważna, jak sala szkoleniowa, jest lokalizacja, w której odbędzie się szkolenie. Hotel na wyjazd firmowy powinien znajdować się w spokojnej okolicy, która sprzyja odprężeniu. Obiekty usytuowane tuż przy głównej drodze lub w centrum miasta nie są dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Hałas przejeżdżających samochodów i odgłosy miasta mogą zaburzać ciszę i spokój, które są niezbędne w dniu szkoleniowym. Uczestnicy wydarzenia potrzebują bowiem komfortowych warunków do tego, żeby w pełni skupić się na informacjach przekazywanych przez osobę prowadzącą. Ważne jest również to, aby pokoje były idealnie wyciszone, co umożliwi pracownikom spokojny wypoczynek po wielu godzinach spędzonych na sali szkoleniowej. Idealne miejsce na szkolenie to te położone na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu wyjątkowych okoliczności przyrody.

Doskonałym miejscem na szkolenie jest Dolny Śląsk. Jest to rejon niezwykle atrakcyjny turystycznie. Każdego roku przyciąga mnóstwo wczasowiczów z różnych części kraju. W regionie znajduje się wiele przepięknych jezior, dolin i lasów. We Wrocławiu podziwiać możemy wyjątkowe zabytki i inne niesamowite elementy architektury – takie jak Stary Ratusz czy kościół św. Wojciecha. W południowej części Dolnego Śląska rozciąga się zaś Karkonoski Park Narodowy, który zachwyca zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i bogactwem niezwykłych roślin.

Mimo że Dolny Śląsk to miejsce oblegane przez turystów to w okolicy znajdziemy wiele obiektów wypoczynkowych usytuowanych na uboczu, które określić można jako wyjątkowe oazy spokoju sprzyjające odprężeniu i skupieniu. Poszukując idealnego miejsca na szkolenie, należy zwrócić uwagę na takie obiekty – te spokojne, na uboczu, wyjątkowo klimatyczne.

Idealne miejsce na szkolenie – podsumowanie

Miejsce na szkolenie przede wszystkim powinno być idealnie dopasowane do formy i charakteru firmowego wyjazdu i liczby uczestników. W obiekcie powinna znaleźć się przestronna, dobrze wyposażona sala szkoleniowa, odpowiednia liczba miejsc noclegowych oraz zaplecze gastronomiczne. Przewidziane w harmonogramie dnia atrakcje na imprezy firmowe, z pewnością będą miłym ukoronowaniem szkolenia.

Idealne miejsce na szkolenie to te oddalone od miejskiego zgiełku. Warto szukać hoteli usytuowanych pośród malowniczych okoliczności przyrody. Natura tworzy bowiem wyjątkowo magiczną, spokojną aurę, która sprzyja skupieniu i produktywności. Szkolenie w takim miejscu z całą pewnością będzie dużo przyjemniejsze niż to zorganizowane w centrum głośnego miasta lub w pobliżu głównej drogi.

Szybki kontakt Zamów ofertę