Zabawy integracyjne dla pracowników – jakie kompetencje rozwijają?

PoradyTeam Building

Komedie o wyjazdach integracyjnych obnażyły prawdę, która wielu była znana od dawna. Nie każda inwestycja w integrację ma sensu. A przecież zabawy integracyjne dla pracowników mogą też rozwijać kompetencje i służyć realizacji głębszych firmowych celów.

Nie ma nic złego w zabawach integracyjnych dla pracowników, polegających na wspólnym śpiewaniu przy ognisku czy imprezowaniu. Przed każdym takim wyjazdem warto jednak zadać sobie pytanie, czy służy to realizacji określonych wcześniej celów. Jeśli nie, można pomyśleć też o bardziej wysublimowanych rodzajach zabawy, których lista znajduje się poniżej.

Zabawy integracyjne dla pracowników – dlaczego warto je organizować?

Każda firma chciałaby osiągać znakomite wyniki na rynku, generować wysokie zyski i cieszyć się dużą popularnością w swojej branży. Kluczem do sukcesu jest oferowanie doskonałych usług lub produktów, wysokie standardy obsługi klientów i doskonała strategia działania (w tym strategia marketingowa czy PR). Jednak to nie wszystko! Do tego, żeby realizować się w branży i odnosić sukcesy, niezbędna jest zgrana grupa pracowników. Jak ją zbudować? Rozwiązaniem jest integracja!

Integracja grupy powinna być nieodłącznym elementem funkcjonowania każdej firmy. To od niej w dużej mierze zależy efektywność wykonywanych zadań służbowych, atmosfera w pracy i relacje w zespole. Celem integracji jest bowiem zbudowanie i utrzymanie silnych, przyjacielskich więzi między pracownikami, które korzystnie wpłyną na ich pracę. W przypadku nowo powstałych zespołów integracja może być narzędziem służącym do lepszego poznania współpracowników.

Integracja w zespole – najnowsze trendy 

Wyróżniamy różne formy integracji. Do najpopularniejszych bez wątpienia należą zabawy integracyjne, które poza swoją podstawową funkcją, czyli polepszeniem relacji w zespole i rozluźnieniem atmosfery, pozwalają miło spędzić czas i zapewniają mnóstwo śmiechu i niezapomnianych wrażeń.

Kreatywne zabawy integracyjne dla pracowników

Zabawy integracyjne dla pracowników mogą pobudzać zmysł logiki, kreatywności lub kompetencji społecznych. Na co dzień w firmie przeważają zadania wymagające uruchomienia prawej półkuli mózgu – liczenie czy analizowanie. Jednak najważniejsze dziś firmy z branży technologicznej słyną z kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, co daje im znaczną przewagę nad konkurencją. To ważna kompetencja również dla pracowników, którzy mogą cierpieć, jeśli ich kreatywna strona nie zostanie dostrzeżona i wykorzystana. Nawet w gabinecie psychologicznym można usłyszeć, że uprawa ogrodu czy praca twórcza pozytywnie wpływają na redukcję stresu i nastrój. Warto więc angażować w takie zabawy integracyjne pracowników. Przykłady zajęć zaczerpnięte z oferty Dworu Korona Karkonoszy, to:

 • warsztaty rzemiosła regionalnego,
 • maszyna Goldberga,
 • nauka tańca,
 • warsztaty kosmetyków naturalnych
 • warsztaty piwa rzemieślniczego.

Zabawy integracyjne dla pracowników urządzane bezpośrednio na miejscu w firmie to często dobrze znane metody i ta sama co zwykle sala szkoleniowa. Kreatywne podejście pomaga zerwać z rutyną i w nowy sposób spojrzeć na siebie czy zespół. Czasem można w ten sposób odnaleźć dla siebie zupełnie nową rolę lub rozwiązanie dawno dręczącego problemu.

Zabawy pobudzające zmysł logiki

Są też branże jak reklama czy grafika, w których nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dobrze się bawić czy znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu. Gorzej z przyziemnymi kwestiami praktycznymi. W ich zrozumieniu mogą pomóc bardziej logiczne zadania zespołowe, takie jak gry planszowe i łamigłówki. Sprawdzić mogą się też zadania survivalowe, gdzie trzeba skupić się na wyzwaniu i celu, jakim jest np. rozpalenie ogniska czy zbudowanie szałasu. Takie trudniejsze zabawy integracyjne dla pracowników są świetne jako test, zanim powierzysz komuś trudne zadanie czy nową rolę. Warto sprawdzić zespół w takiej kryzysowej, ale jednak zaaranżowanej sytuacji, zanim sam będzie musiał sprawdzić się w sytuacji realnego kryzysu.

Zabawy dla pracowników, którzy znają się jak „łyse konie”

Inne zabawy integracyjne dla pracowników sprawdzają się, gdy zespół zna się ze sobą od lat. Teoretycznie nie potrzebuje już integracji i teambuildingu. Jest prawdopodobne, że grupa nie raz już była na imprezie, śpiewała wspólnie karaoke czy brała udział w banalnych grach integracyjnych. Tu sprawdzą się więc najbardziej oryginalne pomysły na team building. Wspólne rozwiązywanie kryminalnej zagadki czy gotowanie pomoże wyrwać zespół z rutyny. Być może ktoś odkryje się w nowej roli lub znajdzie swoje powołanie?

Ciekawe może być też dostępne w Dworze Korona Karkonoszy chodzenie z przewodnikiem po górach poza szlakiem. Wielu kolegów z pracy marzy, by znaleźć się choć raz w innej scenerii i nie rozmawiać o firmie. Góry są pięknym tłem dla takich odkrywanych po latach przyjaźni. Paniom bardzo mogą spodobać się warsztaty z wizerunku osobistego. Każdy co jakiś czas marzy o zmianie, a możliwość przejścia jej pośród znanych od lat koleżanek z pracy pomoże zacieśnić więzy i zyskać nowe spojrzenie na siebie i otoczenie.

Zabawy dla nowych członków zespołu

Zupełnie inne wyzwania stoją przed zespołem, który się dopiero poznaje. Tu celem jest nie tyle zaprzyjaźnienie się, co zbudowanie wstępnych relacji towarzyskich i poznanie potencjału członków grupy. Zaawansowane warsztaty psychologiczne, w których trzeba np. zaufać koledze z pracy podczas skoku, nie będą najlepszym pomysłem, jeśli nowe osoby w ogóle się nie znają. Zamiast tego lepiej postawić na zadania, które pozwolą im nabrać swobody i trochę lepiej się poznać. To może być biesiada piwna z przekąskami lub karaoke party. Jeśli natomiast warsztaty, to odbywające się w swobodnej atmosferze, jak te piwowarskie. Wszystkie wymienione zabawy integracyjne dla pracowników powinny się odbywać z dala od siedziby firmy. Daje to wrażenie, że atmosfera jest autentyczna, a koledzy z pracy zaczynają się jawić jako znajomi i mogą odsłonić cechy, których nie da się zobaczyć na co dzień w biurze.

Zastanawiasz się gdzie zorganizować zabawy integracyjne dla pracowników?

Mamy kreatywne pomysły i niezbędną infrastrukturę.
Już dziś zarezerwuj dogodny termin!

Zabawy integracyjne dla pracowników – przykłady

Kilkudniowy wyjazd integracyjny może przynieść wiele korzyści. Podróż w wyjątkowe miejsce dostarczy pracownikom mnóstwo wyśmienitej zabawy, zbliży ich do siebie i pozwoli się odprężyć. Będzie znakomitym oderwaniem od szarej codzienności i obowiązków służbowych, a dzięki temu sprawi, że pracownicy wrócą z nową motywacją i energią do pracy.

Organizację wyjazdu firmowego wypełnionego po brzegi zabawami integracyjnymi należy rozpocząć od określenia szczegółowego celu podróży. Czy będzie to klasyczna integracja, która ma rozluźnić atmosferę i zbliżyć pracowników, czy może wyjazd nowo powstałego zespołu, na którym pracownicy będą mogli poznać się lepiej. Ustalenie celu ułatwi wybór miejsca i, co najważniejsze, dobór odpowiednich zabaw integracyjnych.

Miejsce na wyjazd integracyjny powinno być komfortowe, dopasowane do charakteru podróży i na swój sposób urokliwe. Warto wybrać hotel usytuowany w malowniczym rejonie. Bliskość natury i piękne, zapierające dech w piersiach widoki sprzyjają odprężeniu i budowaniu przyjacielskich relacji. Nie bez znaczenia jest również standard zakwaterowania. Każdemu uczestnikowi należy zapewnić miejsce w komfortowym pokoju, w którym będzie mógł odpocząć po dniu pełnym wrażeń. Obiekt powinien oferować smaczne i pożywne wyżywienie, które dostarczy uczestnikom mnóstwo energii. Duże znaczenie ma również dostęp do atrakcji.

Najważniejszym elementem firmowego wyjazdu są zabawy integracyjne. Gry należy dopasować do celu podróży, ponieważ tylko wtedy przyniosą oczekiwane efekty. Zabawy integracyjne możemy podzielić na:

 • kreatywne,
 • pobudzające zmysł logiki,
 • przeznaczone dla „starych” zespołów pracowniczych,
 • przeznaczone dla „nowych” zespołów pracowniczych.

Na czym polegają poszczególne zabawy integracyjne?

Zabawy integracyjne dla pracowników – podsumowanie

Zabawy integracyjne to skuteczny sposób na budowę silnego, zgranego, dobrze funkcjonującego zespołu. To klucz do wzmocnienia przyjacielskich relacji między pracownikami i stworzenia luźnej, przyjemnej atmosfery w miejscu pracy. Zabawy integracyjne mogą rozwijać kreatywność, pobudzać zmysł logiki i poprawiać inne cenne umiejętności przydatne podczas codziennego wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki nim zespół pracuje sprawniej, efektywniej i wydajniej. Pracownicy dobrze czują się w swoim towarzystwie, a dzięki temu mają większą motywację do działania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawy integracyjnych dla pracowników?

 1. Rozrywka musi realizować wyznaczone cele. Np. jeśli pracodawca chce, żeby jego pracownicy lepiej się poznali, powinien postawić na takie zabawy integracyjne, które im to ułatwią. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku takie gry jak „Dwie prawdy i kłamstwo”, „Prawda czy wyzwanie” czy „Cecha charakteru”.
 2. Zabawy integracyjne dla pracowników muszą być ciekawe i wciągające. Powinny skutecznie zaciekawić pracowników. Jeśli uczestnicy w pełni zaangażują się w zadania, integracja przyniesie oczekiwane efekty.
 3. Zabawy integracyjne powinny idealnie wpisywać się w gusta pracowników. Na etapie organizacji integracji warto przeprowadzić wśród podwładnych krótką ankietę, w celu poznania ich preferencji i oczekiwań. Ułatwi to dobór odpowiednich zabaw integracyjnych.
 4. Integracja w pracy to doskonały sposób na przerwę od obowiązków służbowych. Jednak dużo lepszą opcją jest zaplanowanie niepowtarzalnego wyjazdu obfitującego w zabawy integracyjne dla pracowników. Taka podróż przyniesie zdecydowanie lepsze efekty. Nie tylko zbliży pracowników do siebie i rozluźni atmosferę, ale także dostarczy uczestnikom mnóstwo niezapomnianych wrażeń.
Szybki kontakt Zamów ofertę