Zabawy integracyjne dla pracowników – jakie kompetencje rozwijają?

IntegracjaPorady

Komedie o wyjazdach integracyjnych obnażyły prawdę, która wielu była znana od dawna. Nie każda inwestycja w integrację ma sens. A przecież zabawy integracyjne dla pracowników mogą też rozwijać kompetencje i służyć realizacji głębszych firmowych celów.

Nie ma nic złego w zabawach integracyjnych dla pracowników, polegających na wspólnym śpiewaniu przy ognisku czy imprezowaniu. Przed każdym takim wyjazdem warto jednak zadać sobie pytanie, czy służy to realizacji określonych wcześniej celów. Jeśli nie, można pomyśleć też o bardziej wysublimowanych rodzajach zabawy, których lista znajduje się poniżej.

Zabawy integracyjne dla pracowników – dlaczego warto je organizować?

Każda firma chciałaby osiągać znakomite wyniki na rynku, generować wysokie zyski i cieszyć się dużą popularnością w swojej branży. Kluczem do sukcesu jest oferowanie doskonałych usług lub produktów, wysokie standardy obsługi klientów i doskonała strategia działania (w tym strategia marketingowa czy PR). Jednak to nie wszystko! Do tego, żeby realizować się w branży i odnosić sukcesy, niezbędna jest zgrana grupa pracowników. Jak ją zbudować? Rozwiązaniem jest integracja!

Integracja grupy

Integracja grupy powinna być nieodłącznym elementem funkcjonowania każdej firmy. To od niej w dużej mierze zależy efektywność wykonywanych zadań służbowych, atmosfera w pracy i relacje w zespole. Celem integracji jest bowiem zbudowanie i utrzymanie silnych, przyjacielskich więzi między pracownikami, które korzystnie wpłyną na ich pracę. W przypadku nowo powstałych zespołów integracja może być narzędziem służącym do lepszego poznania się współpracowników.

Integracja w zespole – najnowsze trendy 

Wyróżniamy różne formy integracji. Do najpopularniejszych bez wątpienia należą zabawy integracyjne, które poza swoją podstawową funkcją, czyli polepszeniem relacji w zespole i rozluźnieniem atmosfery, pozwalają miło spędzić czas i zapewniają mnóstwo śmiechu i niezapomnianych wrażeń.

Blok CTA

Kreatywne zabawy integracyjne?

Tylko w Dworze Korona Karkonoszy!

Kreatywne zabawy integracyjne dla pracowników

Zabawy integracyjne dla pracowników mogą pobudzać zmysł logiki, kreatywności lub kompetencji społecznych. Na co dzień w firmie przeważają zadania wymagające uruchomienia prawej półkuli mózgu – liczenie czy analizowanie. Jednak najważniejsze dziś firmy z branży technologicznej słyną z kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, co daje im znaczną przewagę nad konkurencją. To ważna kompetencja również dla pracowników, którzy mogą cierpieć, jeśli ich kreatywna strona nie zostanie dostrzeżona i wykorzystana. Nawet w gabinecie psychologicznym można usłyszeć, że uprawa ogrodu czy praca twórcza pozytywnie wpływają na redukcję stresu i nastrój. Warto więc angażować w takie zabawy integracyjne pracowników.

Kreatywne zabawy integracyjne dla pracowników urządzane bezpośrednio na miejscu w firmie to często dobrze znane metody i ta sama co zwykle sala szkoleniowa. Kreatywne podejście pomaga zerwać z rutyną i w nowy sposób spojrzeć na siebie czy zespół. Czasem można w ten sposób odnaleźć dla siebie zupełnie nową rolę lub rozwiązanie dawno dręczącego problemu.

Wyjazdowe zabawy integracyjne

Czy warto urządzać wyjazdowe zabawy integracyjne? Oczywiście, że tak! Dlaczego lepiej przeprowadzić warsztaty integracyjne na wyjeździe, niż w miejscu pracy czy zamieszkania?

Zabawy integracyjne czy team buildingowe, które odbywają się poza siedzibą firmy, w dużo większym stopniu angażują pracowników i przykuwają ich uwagę. Wyjazd sprawia, że załoga odrywa się od codziennych spraw. Przestaje myśleć o domowych obowiązkach i tysiącu spraw do załatwienia, na które zawsze brak czasu. Pracownicy przestają spoglądać na zegarek, wypatrując końca spotkania, bo wiedzą, że firmowy event potrwa jeszcze dzień czy dnia. I że oprócz warsztatów integracyjnych czekają na nich jeszcze inne atrakcje, jak ognisko czy zabawa taneczna albo wycieczka w góry. Wszystkie te aktywności, nawet jeśli w nazwie nie mają „integracji”, temu właśnie służą. Czasem wprost, czasem w zawoalowany sposób pozwalają lepiej poznać się współpracownikom i nawiązać koleżeńskie relacje.

Warto więc zainwestować w wyjazd dla pracowników, i to podczas niego dać im szansę zarówno na dobrą zabawę, jak i ćwiczenia z kreatywności, logicznego myślenia, współpracy i komunikacji.

Zabawy pobudzające zmysł logiki

Są też branże jak reklama czy grafika, w których nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dobrze się bawić czy znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu. Gorzej z przyziemnymi kwestiami praktycznymi. W ich zrozumieniu mogą pomóc bardziej logiczne zadania zespołowe, takie jak gry planszowe i łamigłówki. Sprawdzić mogą się też zadania survivalowe, gdzie trzeba skupić się na wyzwaniu i celu, jakim jest na przykład rozpalenie ogniska czy zbudowanie szałasu. Takie trudniejsze zabawy integracyjne dla pracowników są świetne jako test, zanim powierzysz komuś trudne zadanie czy nową rolę. Warto sprawdzić zespół w takiej kryzysowej, ale jednak zaaranżowanej sytuacji, zanim sam będzie musiał sprawdzić się w sytuacji realnego kryzysu, który wcześniej czy później zaistnieje w każdej firmie.

Logiczne gry integracyjne

Zabawy dla pracowników, którzy znają się jak „łyse konie”

Inne zabawy integracyjne dla pracowników sprawdzają się, gdy zespół zna się ze sobą od lat. Teoretycznie nie potrzebuje już integracji i teambuildingu. Jest prawdopodobne, że grupa wiele razy już była na imprezie, śpiewała wspólnie karaoke czy brała udział w banalnych grach integracyjnych. Tu sprawdzą się więc najbardziej oryginalne pomysły na team building. Wspólne rozwiązywanie kryminalnej zagadki czy gotowanie pomoże wyrwać zespół z rutyny. Być może ktoś odkryje się w nowej roli lub znajdzie swoje powołanie?

Zabawy i gry dla pracowników

Ciekawe mogą być też dostępne w Dworze Korona Karkonoszy wędrówki z przewodnikiem po górach poza szlakiem. Wielu kolegów z pracy marzy, by znaleźć się choć raz w innej scenerii i nie rozmawiać o firmie. Góry są pięknym tłem dla takich odkrywanych po latach przyjaźni. Paniom bardzo mogą spodobać się warsztaty z wizerunku osobistego. Każdy co jakiś czas marzy o zmianie, a możliwość przejścia jej pośród znanych od lat koleżanek z pracy pomoże zacieśnić więzy i zyskać nowe spojrzenie na siebie i otoczenie.

Zabawy dla nowych członków zespołu

Zupełnie inne wyzwania stoją przed zespołem, który się dopiero poznaje. Tu celem jest nie tyle zaprzyjaźnienie się, co zbudowanie wstępnych relacji towarzyskich i poznanie potencjału członków grupy. Zaawansowane warsztaty psychologiczne, w których trzeba na przykład zaufać koledze z pracy podczas skoku, nie będą najlepszym pomysłem, jeśli nowe osoby w ogóle się nie znają. Zamiast tego lepiej postawić na zadania, które pozwolą im nabrać śmiałości we własnym towarzystwie i trochę lepiej się poznać. To może być biesiada piwna z przekąskami lub karaoke party. Jeśli natomiast warsztaty, to odbywające się w swobodnej atmosferze, jak choćby warsztaty piwowarskie. Wszystkie wymienione zabawy integracyjne dla pracowników powinny się odbywać z dala od siedziby firmy. Daje to wrażenie, że atmosfera jest autentyczna, a koledzy z pracy zaczynają się jawić jako znajomi i mogą odsłonić cechy, których nie da się zobaczyć na co dzień w biurze.

Blok CTA

Zastanawiasz się, gdzie zorganizować zabawy integracyjne dla pracowników?

Mamy pomysły i niezbędną infrastrukturę.
Już dziś zarezerwuj dogodny termin!

Zabawy integracyjne dla pracowników – przykłady

Kilkudniowy wyjazd integracyjny może przynieść wiele korzyści. Podróż w wyjątkowe miejsce dostarczy pracownikom mnóstwo wyśmienitej zabawy, zbliży ich do siebie i pozwoli się odprężyć. Będzie znakomitym oderwaniem od szarej codzienności i obowiązków służbowych, a dzięki temu sprawi, że pracownicy wrócą z nową motywacją i energią do pracy.

Organizację wyjazdu firmowego wypełnionego po brzegi zabawami integracyjnymi należy rozpocząć od określenia szczegółowego celu podróży. Czy będzie to klasyczna integracja, która ma rozluźnić atmosferę i zbliżyć pracowników, czy może wyjazd nowo powstałego zespołu, na którym pracownicy będą mogli poznać się lepiej. Ustalenie celu ułatwi wybór miejsca i, co najważniejsze, dobór odpowiednich zabaw integracyjnych.

Gdzie zorganizować wyjazd integracyjny?

Miejsce na wyjazd integracyjny powinno być komfortowe, dopasowane do charakteru podróży i na swój sposób urokliwe. Warto wybrać hotel usytuowany w malowniczym rejonie. Bliskość natury i piękne, zapierające dech w piersiach widoki sprzyjają odprężeniu i budowaniu przyjacielskich relacji. Nie bez znaczenia jest również standard zakwaterowania. Każdemu uczestnikowi należy zapewnić miejsce w komfortowym pokoju, w którym będzie mógł odpocząć po dniu pełnym wrażeń. Obiekt powinien oferować smaczne i pożywne wyżywienie, które dostarczy uczestnikom mnóstwo energii. Duże znaczenie ma również dostęp do atrakcji.

 

W co się bawić podczas wyjazdu integracyjnego?

Najważniejszym elementem firmowego wyjazdu są zabawy integracyjne. Gry należy dopasować do celu podróży, ponieważ tylko wtedy przyniosą oczekiwane efekty. Zabawy integracyjne możemy podzielić na:

  • kreatywne,
  • pobudzające zmysł logiki,
  • przeznaczone dla „starych” zespołów pracowniczych,
  • przeznaczone dla „nowych” zespołów pracowniczych.
Ćwiczenia integracyjne dla dorosłych przykłady, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Na czym polegają poszczególne zabawy integracyjne?

Zabawy i gry integracyjne to doskonały sposób na budowanie silnych, zgranych zespołów. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego rodzaju gry integracyjnej, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom i celom. Właśnie do nich trzeba dobrać zabawy integracyjne.

Tematyczne imprezy integracyjne

Team building dla pracowników

Jak zbudować silną i stabilną firmę? Do tego potrzebni są pracownicy. Lojalni, kreatywni, chętnie podejmujący się nowych wyzwań. Budowanie zespołu jest bardzo ważnym aspektem kultury firmy, ponieważ tworzy środowisko, w którym pracownicy czują, że mogą być sobą. Zespół oznacza współpracę i komunikację, a by one zaistniały, potrzebne jest zaufanie. Do tego potrzebny jest team building, czyli zespół działań mających na celu budowę silnych relacji w zespole.     

Silny zespół to podstawa!

Aby integracja mogła być skuteczna, muszą przede wszystkim istnieć zdrowe relacje pomiędzy wszystkimi częściami składowymi firmy. Począwszy od najwyższego kierownictwa, przez managerów różnego szczebla, aż po pracowników produkcyjnych, którzy tworzą to, co nazywamy „siłą roboczą”. Wszystkie te elementy układanki są niezbędne, by osiągnąć efekt synergii. A więc współdziałania w taki sposób, który pozwoli osiągnąć lepszy efekt niż wynikałby z sumy wyników osiągniętych przez poszczególne jednostki. Jako że dopiero łącząc doświadczenie, wiedzę i umiejętności pojedynczych pracowników osiągniemy sukces.

Prowadzenie firmy to działanie zespołowe, więc wymaga pracy zespołowej. A pracownicy powinni czuć się częścią zespołu, i wiedzieć, gdzie jest ich miejsce w grupie. Jasny podział ról, zadań i odpowiedzialności pozwoli firmie działać bez większych zakłóceń. Pracownicy w dobrze funkcjonującym zespole pomagają sobie nawzajem w wypełnianiu swoich obowiązków, wspierają się i motywują. Dlatego właśnie organizowane od czasu do czasu zabawy team buildingowe są niezbędne zarówno dla pracowników, jak i pomyślnego rozwoju firmy.     

zabawy team building dla pracowników
Zabawy integracyjne – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Praca w zespole

Relacji społecznych nie można stworzyć z dnia na dzień i „na zawołanie”. To wymaga czasu i okazji do lepszego poznania się. Nowi członkowie zespołu muszą nawiązać relacje, i najlepiej zacząć od zorganizowania eventu lub dwóch poza siedzibą firmy. Zwłaszcza że wielu pracowników marzy o tym, by znaleźć się w środowisku, w którym nie rozmawia się całymi dniami o interesach, a raczej dobrze się bawi w przyjacielskim gronie. Oczywiście nie znaczy to, że z punktu widzenia firmy takie wyjazdy są nieproduktywne. Wręcz przeciwnie, pracownicy podczas takich imprez przełamują rutynę i zyskują świeży ogląd problemów, które zostawili w firmie.

Gry integracyjne

Firmy, które chcą stymulować kreatywność swoich pracowników, powinny rozważyć zorganizowanie gier integracyjnych. Tego typu działania mogą pomóc pracownikom uwolnić się od stresu lub niepokoju, który jest przecież nieodłączną częścią życia i pracy. Pozwolą zapomnieć o tabelkach i wynikach, a skupić się na relacjach w zespole i ćwiczeniach kompetencji miękkich. Dobre samopoczucie pracowników bez wątpienia pozytywnie wpłynie na ich wydajność i wyniki w pracy. Aby zaistniała efektywna praca w zespole, najpierw musi w ogóle powstać zespół. I ma nim być nie tylko z nazwy, lecz faktycznie musi zaistnieć jakaś więź i wspólnota między pracownikami.

Gry integracyjne mogą być świetnym sposobem na poznanie i zbliżenie pracowników z różnych działów. To ważne zwłaszcza w większych firmach czy organizacjach, w których przedstawiciele różnych komórek na co dzień nie mają okazji się bliżej poznać. Wyjazd firmowy to doskonała okazja na integrację dla takich zespołów, które wtedy dopiero poczują się jednością. Zobaczą, że mają ten sam cel, nawet jeśli zajmują się tylko wycinkiem działalności firmy.

kreatywne zabawy integracyjne: zespół

Zabawy integracyjne dla pracowników – podsumowanie

Zabawy integracyjne to skuteczny sposób na budowę silnego, zgranego, dobrze funkcjonującego zespołu. To klucz do wzmocnienia przyjacielskich relacji między pracownikami i stworzenia luźnej, przyjemnej atmosfery w miejscu pracy. Zabawy integracyjne mogą rozwijać kreatywność, pobudzać zmysł logiki i poprawiać inne cenne umiejętności przydatne podczas codziennego wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki nim zespół pracuje sprawniej, efektywniej i wydajniej. Pracownicy dobrze czują się w swoim towarzystwie, a dzięki temu mają większą motywację do działania.

Terenowe gry integracyjne – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawy integracyjnych dla pracowników?

  1. Rozrywka musi realizować wyznaczone cele. Na przykład jeśli pracodawca chce, żeby jego pracownicy lepiej się poznali, powinien postawić na takie zabawy integracyjne, które im to ułatwią. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku takie gry jak „Dwie prawdy i kłamstwo”, „Prawda czy wyzwanie” czy „Cecha charakteru”.
  2. Zabawy integracyjne dla pracowników muszą być ciekawe i wciągające. Powinny skutecznie zainteresować pracowników. Jeśli uczestnicy w pełni zaangażują się w zadania, integracja przyniesie oczekiwane efekty.
  3. Zabawy integracyjne powinny idealnie wpisywać się w gusta pracowników. Na etapie organizacji integracji warto przeprowadzić wśród podwładnych krótką ankietę, w celu poznania ich preferencji i oczekiwań. Ułatwi to dobór odpowiednich zabaw integracyjnych.
  4. Integracja w pracy to doskonały sposób na przerwę od obowiązków służbowych. Jednak dużo lepszą opcją jest zaplanowanie niepowtarzalnego wyjazdu obfitującego w zabawy integracyjne dla pracowników. Taka podróż przyniesie zdecydowanie lepsze efekty. Nie tylko zbliży pracowników do siebie i rozluźni atmosferę, ale także dostarczy uczestnikom mnóstwa niezapomnianych wrażeń.

Kilkudniowy wyjazd firmowy z zabawami integracyjnymi dla pracowników może zdziałać cuda dla poprawy morale firmy, ponieważ daje możliwość oderwania się od codziennej rutyny w celu poprawienia wzajemnych relacji, a także zwiększenia kreatywności poza godzinami pracy. Gry integracyjne są sposobem na zbudowanie zaufania w zespole i zwiększenie zaangażowanie pracowników w wykonywanie ich zadań.

Turniej kulinarny – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Najczęściej zadawane pytania

Zabawy integracyjne w górach?

Zabawy integracyjne w górach mogą być świetnym sposobem na zintegrowanie zespołu, a przy okazji zapewnienie mu ciekawych wrażeń. Oto kilka propozycji zabaw integracyjnych, które można zorganizować w górach: rajdy off-road, wspinaczka, nordic walking, park linowy, paintball, lot szybowcem, lot balonem, jazda górskim rowerem, spływ kajakiem lub pontonem górską rzeką, gra trenowa – poszukiwanie skarbów w górach, survival. Te zabawy integracyjne to tylko kilka z wielu możliwości. Doświadczone agencje eventowe, na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza oferują ponad 100 atrakcji, gier i zabaw na imprezy firmowe.

Co dają zabawy integracyjne?

Zabawy integracyjne przynoszą wiele korzyści, zarówno firmie, jak i pracownikom. Jakie? Gry i zabawy integracyjne: pomagają w integracji nowych pracowników; poprawiają relacje w zespole; umożliwiają pracownikom lepsze poznanie siebie nawzajem; zwiększają zaangażowanie w pracę; poprawiają komunikację; zwiększają kreatywność; redukują stres. Warto więc postawić na team building.

Jak zintegrować grupę?

Zintegrowanie grupy to proces, który wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania ze strony wszystkich pracowników. Jakie są najlepsze sposoby na integrację? Gry i zabawy integracyjne, bo pozwalają na nawiązanie relacji z innymi członkami grupy. Sprawdzą się także warsztaty i szkolenia integracyjne, które zwiększą umiejętności i kompetencje członków grupy. W trakcie takiego szkolenia pracownicy mogą lepiej poznać swoje słabe i mocne strony. Najlepiej organizować je regularnie, na przykład podczas wyjazdów integracyjnych, choćby w Karkonosze.

Szybki kontakt Zamów ofertę