Organizacja konferencji dla firm – jak zrobić to dobrze?

Imprezy firmowePorady
Bankiet firmowy w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce

Bez znaczenia, czy organizujemy wielką konferencję międzynarodową, czy kameralne spotkanie biznesowe – przygotowanie takiego wydarzenia to nie lada wyzwanie! Wymaga konsekwencji, umiejętnego planowania działań, sporo zaangażowania i potężnej dawki kreatywności. Czasem nawet mimo usilnych starań, nie wszystko wychodzi tak, jak chcieliśmy. Jak zrobić to dobrze? Przedstawiamy, jak powinna przebiegać organizacja konferencji dla firm krok po kroku.

Organizacja konferencji – wskazówki

Zanim zabierzemy się za załatwianie jakiejkolwiek sprawy związanej z organizacją konferencji, musimy szczegółowo określić, czego oczekujemy od wydarzenia. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jaki jest cel konferencji?
  • Kogo chcemy zaprosić?
  • Jaki będzie charakter imprezy?
  • Jak długo będzie trwała?
  • Jaki mamy budżet?

Odpowiedzi na te pytania powinny być przemyślane i wyczerpujące. Pozwoli nam to przygotować szczegółową koncepcję eventu. Warto ustalić harmonogram, który udostępnimy uczestnikom eventu. Dzięki temu każda osoba będzie świadoma, kiedy rozpoczynają się poszczególne bloki konferencji, ile przerw zaplanowano, a także, jak długo potrwa całe wydarzenie.

Termin konferencji

Kolejny ważny etap to ustalenie terminu konferencji. Przy wyborze daty przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dostępność naszych gości oraz prelegentów. Nie bez znaczenia jest kalendarz wydarzeń branżowych. Nie warto planować konferencji w czasie, w którym będzie odbywać się konkurencyjne wydarzenie. Taka sytuacja może spowodować mniejsze zainteresowanie naszym eventem. Wiąże się również z ryzykiem niedostępności niektórych ekspertów. Kiepskim pomysłem jest także organizacja konferencji dla firm w okresie urlopowym lub świątecznym – czerwiec-sierpień oraz grudzień.

Bankiet dla firm, Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce, impreza firmowa

Gdzie zorganizować konferencję?

Organizacja konferencji i kongresów powinna być przemyślana. Jedna z najważniejszych decyzji to miejsce wydarzenia. Zwłaszcza planowanie większej konferencji wymaga znalezienia odpowiedniego hotelu. Wybór miejsca, w którym chcemy zorganizować konferencję, zależy od wielu czynników, takich jak liczba uczestników konferencji, budżet, cele i koncepcja organizacji konferencji.

Oto kilka popularnych opcji miejsc do organizacji konferencji:

Hotele i ośrodki wypoczynkowe

Hotele i ośrodki konferencyjne są często wybierane na miejsce konferencji czy innych spotkań firmowych ze względu na wygodę i kompleksową obsługę. Oferują różne rozmiary sal konferencyjnych, zakwaterowanie i usługi gastronomiczne.

Konferencje dla firm, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Centra konferencyjne

Specjalne centra konferencyjne są zaprojektowane z myślą o organizowaniu różnych imprez pracowniczych, w tym konferencji. Posiadają nowoczesny sprzęt i świadczą kompleksowe usługi.

Uczelnie wyższe

Uniwersytety i inne uczelnie często wynajmują swoje obiekty na organizację konferencji. To dobre rozwiązanie, jeśli konferencja ma charakter naukowy lub edukacyjny.

Event biznesowy, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Przestrzenie coworkingowe i biznesowe

W dużych miastach można znaleźć wiele przestrzeni coworkingowych i biurowych, które oferują sale konferencyjne do wynajęcia. To dobre rozwiązanie, jeśli konferencja ma charakter biznesowy.

Muzea, galerie sztuki i inne miejsca kultury

Miejsca kultury mogą być interesującą opcją dla konferencji, szczególnie jeśli związane są z tematem wydarzenia. Takie miejsca oferują unikalne otoczenie. Można w nich zorganizować międzynarodowy event, by przy okazji pochwalić się naszym dziedzictwem kulturowym. 

Miejsca na świeżym powietrzu

Jeśli konferencja ma charakter bardziej nieformalny lub jest związana z aktywnościami w plenerze, można rozważyć parki, ogrody botaniczne lub górskie ośrodki wczasowe. Na przykład w Sosnówce, na tle górskich szczytów, w Dworze Korona Karkonoszy.

Restauracje i sale bankietowe

Restauracje i sale bankietowe mogą być odpowiednie do organizacji niewielkich konferencji lub spotkań branżowych.

Puby i kluby

Jeśli konferencja ma charakter bardziej nieformalny lub jest związana z branżą kreatywną, puby lub kluby nocne mogą być dobrym, choć nietypowym miejscem do organizacji eventu. Udane spotkanie biznesowe wcale nie musi przebiegać w sztywnej atmosferze!

Centrum Eventowe Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza

Przy wyborze miejsca na konferencję warto również uwzględnić koszt organizacji wydarzenia – dostępność lokalu, koszt wynajęcia sali konferencyjnej, udogodnienia techniczne, ewentualną pomoc w organizacji konferencji, zakwaterowanie i wyżywienie. Ostateczny wybór zależy od specyficznych potrzeb i celów twojego wydarzenia.

Organizacja konferencji dla firm – jak wybrać idealne miejsce?

Ustaliliśmy podstawowe kwestie, wybraliśmy datę i przygotowaliśmy wstępny harmonogram – zatem czas znaleźć odpowiednie miejsce. Obiekt musi idealnie wpisywać się w charakter wydarzenia. Powinien być dostosowany do liczby zaproszonych gości w taki sposób, aby zapewnić im pełen komfort i swobodę przez cały czas. Ważne jest również wyposażenie lokalu. W środku powinny znaleźć się wszelkie sprzęty niezbędne do przedstawienia prezentacji, nagłośnienie, odpowiednie oświetlenie, porządne i wygodne meble oraz klimatyzacja. Kilka dni przed rozpoczęciem konferencji warto dokładnie sprawdzić stan techniczny wszystkich urządzeń. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek podczas konferencji.

Blok CTA

Hotel w górach z zapleczem konferencyjnym?

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj termin już dziś!
Miejscowość letniskowa Sosnówka k. Karpacza

W Polsce funkcjonuje mnóstwo ośrodków, w których można zorganizować najróżniejsze konferencje na wybraną liczbę osób. Dużą popularnością cieszą się sale konferencyjne w obiektach wypoczynkowych. Jest to doskonałe rozwiązanie na konferencje ogólnopolskie lub międzynarodowe, na które przybywają goście z odległych miejsc. Organizatorzy mogą zapewnić uczestnikom wydarzeń komfortowy nocleg w pokojach znajdujących się w ośrodkach.

Lokal konferencyjny powinien być usytuowany w atrakcyjnym miejscu, do którego łatwo dojechać. Świetnie sprawdzi się obiekt położony pośród pięknych okoliczności przyrody – na przykład w górach. Wyjątkowo urokliwa natura stwarza znakomite warunki do produktywności, skupienia i odprężenia.

Konferencje Wrocław i okolice

Organizacja konferencji biznesowej w dużym mieście zawsze się sprawdza. Wrocław i jego okolice oferują wiele miejsc, które mogą być odpowiednie do organizacji konferencji. Na przykład hotele w centrum Wrocławia, oferujące duże sale konferencyjne i nowoczesny sprzęt. Sprawdzą się też specjalne centra konferencyjne z kompleksową obsługą. Wrocław to miasto akademickie, więc kampusy uniwersytetów mogą być odpowiednie do organizacji konferencji naukowych lub edukacyjnych. W stolicy dolnego Śląska znajdziemy też wiele restauracji i lokali eventowych, które mogą być wynajęte na organizację nieformalnych spotkań biznesowych i konferencji.

Jeśli chcemy, by uczestnicy konferencji zapamiętali naszą imprezę, wybierzmy jakiś zamek czy pałac w okolicach Wrocławia. W takim otoczeniu konferencja zrobi wrażenie! Ważne jest zapewnienie uczestnikom konferencji odpowiednich udogodnień, więc znajdźmy hotel, który pomoże w organizacji spotkania biznesowego.

Przy wyborze miejsca na konferencję w okolicach Wrocławia ważne jest, aby dostosować je do celów i potrzeb twojego wydarzenia, a także zapewnić dogodny dostęp dla uczestników. Nie zapomnij również o udogodnieniach technicznych, zakwaterowaniu i wyżywieniu.

Widok na zamek Chojnik w Karkonoszach

Menu na konferencje dla firm

Można również zaplanować dłuższą przerwę obiadową, podczas której zostanie podany ciepły posiłek dla wszystkich gości. Nie warto ograniczać się do jednej potrawy. Lepiej dać gościom wybór – na przykład między trzema daniami. Na liście koniecznie powinna znaleźć się opcja wegańska. Nie można zapomnieć również o alergikach czy osobach z nietolerancjami pokarmowymi. Warto zapewnić im możliwość zamówienia czegoś spersonalizowanego.

Organizacja konferencji a catering

Na konferencji dla firm nie może zabraknąć smacznego cateringu. Goście przede wszystkim powinni mieć dostęp do kawy, herbaty i zimnych napojów. W sali konferencyjnej (lub w pomieszczeniu obok) może znaleźć się bufet z zimnymi przekąskami i ciastami, do którego uczestnicy będą mogli podejść w wolnych chwilach pomiędzy kolejnymi blokami firmowego eventu.

Bufet rybny, Dwór Korona Karkonoszy, spotkanie firmowe

Kilkudniowa konferencja to wskazanie do organizacji pełnowymiarowego wyżywienia dla gości – składającego się ze śniadania, obiadu i kolacji każdego dnia. Oczywiście nie jest to konieczne. Dostępność cateringu lub brak wyżywienia należy wyraźnie zaznaczyć w zaproszeniu na event.

Konferencja dla firm – o czym nie wolno zapomnieć?

Kilka dni przed konferencją warto pomyśleć o przygotowaniu materiałów promocyjnych i toreb prezentowych dla gości. Gadżety prezentowe umieszczone w torbach giftowych powinny idealnie wpisywać się w charakter eventu. Ponadto muszą być spójne z wizją organizatorów wydarzenia. Mogą być to na przykład długopisy z logo, teczki, notesy, zakładki, bony promocyjne, katalogi, eleganckie pralinki, zestawy konfitur, kaw czy herbat.

Upominki firmowe – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Kolejna ważna kwestia to zaproszenia i marketing. Gości należy powiadomić o konferencji odpowiednio wcześnie. W zaproszeniu powinny znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące eventu – w tym miejsce i data, cel i charakter konferencji, harmonogram oraz ewentualne informacje dodatkowe. Warto wspomnieć również o konieczności potwierdzenia przybycia.

Jeśli chcemy, aby o naszej konferencji było głośno, koniecznie zadbajmy o odpowiednią reklamę. W dobie internetowych możliwości możemy zrobić to za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie atrakcyjnych wizualnie, czytelnych grafik, które umieścimy na profilach marki w social mediach. Posty warto wypromować. Dzięki temu więcej osób dowie się o wydarzeniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzamy streamować event w internecie.

Blok CTA

Organizacja konferencji i innych imprez firmowych?

Zaufaj naszemu doświadczeniu!
Karkonosze

Dzień eventu biznesowego trzeba nieco urozmaicić. Jak? Można przygotować atrakcje dla gości, które odprężą ich po całym dniu spędzonym na sali konferencyjnej. Po ważnej, podniosłej konferencji warto zorganizować wystawny bankiet z przyjemną muzyką, starannie dobranym, wykwintnym menu i orzeźwiającymi drinkami. Jeśli konferencja ma nieco luźniejszy charakter, doskonale sprawdzi się ognisko z pieczonymi kiełbaskami i muzyką graną na gitarze.

Ognisko firmowe, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Organizacja konferencji dla firm to złożone, czasochłonne zadanie. Kluczem do sukcesu jest porządny, przemyślany plan. I to właśnie od niego powinniśmy zacząć prace nad tym wymagającym przedsięwzięciem!

Jak zorganizować konferencję w 7 krokach?

Jak wygląda przygotowanie konferencji krok po kroku? Organizacja konferencji wymaga starannego planowania i zarządzania wieloma detalami. Oto 7 kroków, które pomogą Ci zorganizować udaną konferencję.

Organizacja konferencji krok po kroku

1. Określenie celów konferencji. Odpowiedz sobie na pytanie, czy ma to być konferencja edukacyjna, branżowa, naukowa czy inna? Określ grupę docelową i zakres tematyczny konferencji.

2. Wybór daty, lokalizacji i budżetu. Wybierz datę, która nie koliduje z innymi ważnymi wydarzeniami w branży. Wybierz odpowiednie miejsce, uwzględniając liczbę uczestników, udogodnienia i dostępność. Określ budżet konferencji, uwzględniając koszty wynajmu miejsca, wyżywienia, materiałów promocyjnych i innych kosztów.

3. Rejestracja i promocja. Opracuj stronę internetową konferencji, na której uczestnicy będą mogli się zarejestrować. Rozpocznij kampanię promocyjną, wykorzystując media społecznościowe, e-maile, strony internetowe branżowe itp. Skalkuluj ew. opłaty rejestracyjne.

4. Program konferencji. Opracuj harmonogram wydarzeń i zaplanuj sesje, prelegentów i tematy. Zaproś renomowanych mówców. Zaplanuj sesje panelowe, warsztaty i dodatkowe atrakcje eventowe.

5. Przygotowanie materiałów i logistyka. Dostarcz niezbędne materiały konferencyjne, takie jak identyfikatory, programy, notatki i gadżety. Zorganizuj obsługę techniczną i sprzęt audiowizualny.

6. Zarządzanie dniem konferencji. Zapewnij płynność rejestracji uczestników i obsługi gości. Upewnij się, że wszystkie sesje i prezentacje rozpoczynają się i kończą punktualnie. Monitoruj feedback od uczestników i reaguj na bieżące potrzeby.

7. Podsumowanie konferencji. Podsumuj event i przeprowadź ocenę, aby dowiedzieć się, co można poprawić w przyszłości. Podziękuj mówcom, sponsorom i uczestnikom. Opublikuj materiały konferencyjne, relacje i zdjęcia na stronie internetowej.

Sala szkoleniowa Refektarz w Dworze Korona Karkonoszy

Zorganizowanie udanej konferencji to skomplikowany proces, ale z odpowiednim wsparciem przy organizacji konferencji – na przykład doświadczonej firmy eventowej Dwór Korona Karkonoszy – możesz stworzyć wartościowe wydarzenie, które zyska pozytywne opinie. Nie zapomnij o elastyczności i szybkim reagowaniu na ewentualne problemy.

Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez

Najczęściej zadawane pytania

Jak zorganizować konferencję?

Organizacja konferencji może być skomplikowanym przedsięwzięciem, ale z odpowiednim planowaniem można ją z powodzeniem przeprowadzić. Oto, jak wygląda organizacja konferencji krok po kroku: zdefiniuj cel konferencji, czyli to, co chcesz osiągnąć. Czy ma to być konferencja naukowa, branżowa, szkoleniowa, czy może coś innego? Określ budżet konferencji. Oszacuj koszty, takie jak wynajem miejsca, catering, prelegenci, materiały promocyjne, techniczne itp. Wybierz odpowiednią datę i lokalizację. Znajdź odpowiednie miejsce, które pomieści wszystkich uczestników i będzie odpowiednio wyposażone w sprzęt i udogodnienia. Sprawdź wyposażenie sal konferencyjnych. Często najwygodniejsza opcja to kompleksowa organizacja konferencji w hotelu. Wybór miejsca konferencyjnego to kluczowy element. Następnie zacznij szukać prelegentów. Skontaktuj się z ekspertami w danej dziedzinie i zaproponuj im wystąpienie. Stwórz harmonogram i plan konferencji, uwzględniając czas na prezentacje, dyskusje, przerwy i inne atrakcje. Zdecyduj, jak będzie wyglądać rejestracja uczestników konferencji. Stwórz stronę internetową konferencji. Wykorzystaj media społecznościowe, newslettery i inne narzędzia do promocji wydarzenia. Zadbaj o techniczne aspekty konferencji, takie jak projektory, mikrofony, nagłośnienie, sprzęt do prezentacji, itp. Wybierz dostawcę cateringu i zorganizuj posiłki i napoje dla uczestników. Przygotuj materiały konferencyjne, takie jak programy, identyfikatory uczestników, teczki z notatkami, długopisy, itp. Zorganizuj transport i zakwaterowanie uczestników konferencji. Po zakończeniu konferencji przeprowadź ankietę lub ocenę, aby dowiedzieć się, co poszło dobrze, a co można poprawić na przyszłość. Podziękuj uczestnikom, prelegentom i partnerom za udział.

Konferencje dla firm w górach?

Organizowanie konferencji dla firm w górach to świetny pomysł. Górskie otoczenie zapewnia optymalną atmosferę - relaks i zabawa dla uczestników konferencji gwarantowana. Także integracja między uczestnikami konferencji w wyjątkowym otoczeniu górskich szczytów nastąpi naturalnie. Takie unikalne i inspirujące otoczenie, które może pomóc uczestnikom oderwać się od codziennych obowiązków, nawiązać relacje i zyskać nową perspektywę. Wybierz górską lokalizację, która oferuje odpowiednie udogodnienia i infrastrukturę do zorganizowania konferencji. To może być ośrodek wczasowy w górach, hotel lub centrum konferencyjne. Na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza zapewnia sale konferencyjne i butikowe pokoje dla gości konferencji, a ponadto dysponuje Centrum Imprez Plenerowych, idealne na integrację na świeżym powietrzu. Zaplanuj program rozrywkowy i integracyjny, który pomoże uczestnikom nawiązać relacje. To może być wieczór tematyczny, konkursy, ognisko, czy nawet pokaz filmowy na świeżym powietrzu Opracuj też program konferencji uwzględniający atrakcje górskie. To może obejmować wycieczki piesze, jazdę na rowerze górskim, jazdę na nartach lub snowboardzie (w zimie), a także warsztaty lub sesje w plenerze. Catering konferencji to kolejna ważna sprawa. Postaw na dania regionalne z sezonowych produktów, by przyciągnąć uczestników konferencji wyjątkowymi doznaniami kulinarnymi.

Kiedy zorganizować konferencję dla firm?

Wybór odpowiedniej daty dla konferencji jest kluczowy dla jej sukcesu. Ostateczna decyzja będzie zależała od wielu czynników, takich jak cel konferencji, grupa docelowa, dostępność prelegentów i lokalizacji. Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci określić najlepszy termin na to wydarzenie biznesowe. Planowanie konferencji trzeba zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli zamierzasz zaprosić znanych prelegentów lub jeśli wybierasz popularną lokalizację. Wiele miejsc i ekspertów jest rezerwowanych na długi czas do przodu. Upewnij się, że data konferencji nie koliduje z ważnymi wydarzeniami w regionie, które mogą wpłynąć na dostępność hoteli, cateringu konferencyjnego, transportu i innych udogodnień. Ponadto, zastanów się nad warunkami pogodowymi, które mogą wpłynąć na uczestnictwo (unikaj daty konferencji w okresie wysokiego sezonu turystycznego lub niekorzystnych warunków atmosferycznych). Konferencje zwykle planuje się w dni robocze, aby uniknąć konfliktów z weekendami i świętami. Warto również omijać okresy wakacyjne, gdy wielu potencjalnych uczestników może być na urlopach. Upewnij się, że wybrany termin nie koliduje z innymi ważnymi wydarzeniami w twojej dziedzinie. Zadbaj o odpowiedni czas na promocję wydarzenia i umożliw uczestnikom rejestrację z wyprzedzeniem.

Szybki kontakt Zamów ofertę