Czy wypada organizować ślub w Wielkanoc?

PoradyTrendy
Czy wypada organizować ślub w Wielkanoc?

Ślub w Wielkanoc może budzić obawy przyszłych Nowożeńców. Czy wypada organizować tak ważną dla nas uroczystość w jakiekolwiek święta? Jakie są plusy, a jakie minusy organizowania przyjęcia weselnego w Wielkanoc? Sprawdzamy. 

Czy można organizować ślub w Wielkanoc? 

Wielkanoc jest świętem bardzo radosnym. Mimo, że poprzedza ją Wielki Post oraz bardzo restrykcyjnie obchodzony w niektórych rodzinach Wielki Tydzień. Para Młoda nie powinna spodziewać się, że ksiądz udzieli im ślubu kościelnego w Wielki Piątek, czy Wielką Sobotę. Są to bowiem w Kościele Katolickim dni ciszy, modlitwy i zadumy. W Wielki Piątek panuje post ścisły i nie jest odprawiana Msza Święta. W Wielką Sobotę zaś msza owszem jest odprawiana, ale dopiero po zmroku.  

Jednak Wielkanoc, czyli Niedziela Wielkanocna, jest dniem radości. Nie ma przeciwwskazań ze strony Kościoła, by zdecydować się na organizację ślubu tego dnia. To samo dotyczy Poniedziałku Wielkanocnego. Tak więc jak najbardziej Państwo Młodzi planować ślub w Wielkanoc. Dawniej właśnie w to święto Pary Młode pobierały się najczęściej.  

Jeżeli Para Młoda nie chce ślubu kościelnego, a jedynie cywilny, to musi zorientować się w swoim urzędzie, czy udziela on ślubów w niedzielę. Są bowiem urzędy, w których śluby udzielane są jedynie w soboty.  

Myślicie o ślubie w Wielkanoc?

Sprawdźcie wolne terminy!

Dlaczego warto zorganizować ślub w Wielkanoc? 

Ślub w Wielkanoc jest jeszcze bardziej radosny, niż w inne dni. Tradycja zaś mówi, że Pary Młode, które pobrały się w Wielkanoc są bardziej szczęśliwe. Po poście, który dla katolików pełen jest zadumy i wyrzeczeń, wesele w niedzielę tuż po nim jest tym bardziej radosne. Radość ta udziela się nie tylko Parze Młodej, ale także rodzinom i znajomym.  

Co ważne, Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy. Dlatego też biorąc ślub w Niedzielę Wielkanocną, Para Młoda nie musi się martwić o ewentualną niedyspozycję gości w poniedziałkowy poranek i związaną z obecnością na weselu absencję w pracy.  

Państwo Młodzi, którzy decydują się na ślub w Wielkanoc, nie muszą się długo zastanawiać nad dekoracjami i motywem przewodnim wesela. Jest on oczywisty. Ponadto nikt nie zabroni Małżonkom stworzyć sesji zdjęciowej, w czasie której drugoplanową rolę grać będą króliczki i kurczaczki.  

To samo dotyczy menu weselnego. Para Młoda może z łatwością je dostosować do trwającego święta i postawić na jajka pod różną postacią, żur, barszcz biały i mazurki. 

 

Zazwyczaj Wielkanoc odbywa się w takim terminie, że nie ma jeszcze upałów, ale pogoda sprzyja. Dlatego organizując wesele w Wielkanoc, Państwo Młodzi nie muszą się raczej martwić o pogodę. Zwłaszcza, że przyjęcie odbywa się w sali weselnej. I tutaj kolejna dobra wiadomość. Nie każdy decyduje się na organizację ślubu w Wielkanoc. Dlatego dostępność sal weselnych w tym terminie jest zwykle spora. Święta Wielkanocne to czas, w którym wszyscy spotykają się z rodzinami. Dlatego też wesele w Wielkanoc jest idealnym pretekstem na spotkanie zarówno z bliższą, jak i tą dalszą rodziną.  

Dlaczego Pary Młode boją się organizować ślub w Wielkanoc? 

Ślub w Wielkanoc przysparza tyle samo radości i ekscytacji, co wątpliwości i obaw. Z czym może mieć problem Para Młoda, organizująca ślub w Wielkanoc? Nie warto w tym wypadku wierzyć w przesądy ślubne i weselne. Problem może być całkiem przyziemny – mianowicie z usługodawcami. Fryzjerzy, fotografowie i kosmetyczki mogą odmówić Państwu Młodym wykonania usług w czasie świąt, lub wykonywać je w wyższych – świątecznych cenach.  

Potrawy, które muszą być przygotowane lub kupione w dniu ślubu, by były świeże, mogą być niedostępne. W Wielką Sobotę wiele zakładów takich jak piekarnie czy cukiernie nie pracują. Dlatego też produkty te mogą być niedostępne.  

Ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym, Para Młoda nie ma pewności, jaka pogoda czeka ją w dniu ślubu. A ta może okazać się bardzo kapryśna – czasem w marcu pada jeszcze śnieg. 

Jednak największe wątpliwości związane z organizacją wesela w Wielkanoc wiążą się z reakcją rodziny. Pary Młode obawiają się, że ślub w Wielkanoc będzie źle odebrany przez ich najbliższych, którzy przyzwyczajeni są do innego spędzania świątecznego czasu. Państwo Młodzi mogą obawiać się, że wielu gości wcześniej opuści salę weselną lub wręcz odmówi przybycia na wesele.  

Jak się dobrze bawić, bez względu na wszystko? 

Organizacja ślubu w Wielkanoc ma tyle samo plusów, co minusów. Pary Młode mogą obawiać się reakcji rodziny i drobnych utrudnień w organizacji. Jednak jeśli się już zdecydują na ślub w Wielkanoc, to może się okazać, że wszystkie przeszkody uda im się bez problemu pokonać. Panująca atmosfera i radość sprawiają, że warto przemyśleć tą datę. Ponadto każda rodzina jest inna i Para Młoda najlepiej wie, czy organizacja wesela w święta będzie źle odebrana przez bliskich. A może wręcz przeciwnie? Może wesele to okaże się idealnym momentem na spotkanie się całej rodziny? Małżeństwa zawarte w Wielkanoc mogą być tak samo szczęśliwe, jak w każdym innym terminie. A samo święto, kończące długi post, od wieków było początkiem sezonu ślubnego. Warto więc kultywować tradycję i weselne zwyczaje także w tym obrębie. 

Szybki kontakt Zamów ofertę