Ślub w piątek – modny zwyczaj ostatnich lat!

Kiedy weselePoradyTradycjaTrendy
ślub w piątek

Od lat najbardziej popularny dzień ślubu to sobota. W związku z tym coraz trudniej o dobry sobotni termin na ślub i wesele. Obecnie Młode Pary często decydują się ślub piątkowy. Czy to dobry pomysł? Wręcz idealny! Ślub w piątek pozwoli Wam zorganizować wesele tam, gdzie sobie wymarzyliście. Ale to nie jedyne zalety piątkowego ślubu!

Ślub w piątek jako sposób na brak terminów!

Ślub zorganizowany w piątek może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Nie tylko z uwagi na dostępność sali weselnej, ale także kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego. W takich okolicznościach Para Młoda będzie mogła przebierać w dostępnych godzinach. A sama uroczystość zaślubin nie będzie się odbywała w pośpiechu.

Coraz częściej wesela organizowane są w różne dni tygodnia. Ma to też związek z pandemią, kiedy mnóstwo wesel trzeba było odwołać ze względu na odgórne ograniczenia. Potem nie sposób było wszystkich odwołanych imprez – i tych już zaplanowanych – „upchnąć” w soboty. Zaczęły się więc poszukiwania „zamienników”. Wkrótce okazało się, że ślub w piątek nikogo już nie dziwi. Ponadto wesele w piątek można zorganizować dużo szybciej. Jeśli więc ktoś nie może się doczekać, aż stanie na ślubnym kobiercu, warto wybrać piątek zamiast soboty.   

A symbole ślubne – nałożenie obrączki, słowa przysięgi – nie są przecież zależne od dnia, w którym zamierzamy zawrzeć ślub. Są tak samo ważne w piątek, jak w sobotę czy poniedziałek. Warto o tym pamiętać rezerwując termin ślubu. Obecnie naprawdę modne stały się śluby piątkowe!

Tort weselny, Dwór Korona Karkonoszy

Dlaczego ślub w piątek to dobry pomysł?

Nie ma co ukrywać – ślub w piątek jest korzystny również z punktu widzenia finansów. Sobotnie terminy mają swoją określoną kwotę płatności za osobę, natomiast termin piątkowy w wielu salach jest znacznie tańszy. Jednym z obiektów, oferujących niższe ceny na wesela piątkowe, jest Dwór Korona Karkonoszy. Hotel z salą weselną, zza okien której goście weselni mogą podziwiać wspaniałe, górskie widoki. Warto więc zastanowić się nad organizacją tej uroczystości w piątek, chociażby z punktu widzenia oszczędności. Ślub i wesele to ogromne zobowiązanie finansowe, więc jeśli możemy oszczędzić nieco środków na dodatkową atrakcję lub podróż poślubną – czemu nie?

Przy organizacji ślubu w piątek istnieje również znacznie większa szansa na dużą frekwencję wśród gości. Biorąc jeden dzień urlopu zyskują przedłużony weekend!

Wesele w tygodniu

Obecnie coraz bardziej popularny staje się trend urządzania wesela w ciągu tygodnia. Co prawda dzień powszedni wydaje się nam – na pozór! – zupełnie nieprzystosowany do takiej uroczystości, to jednak po dłuższym zastanowieniu możemy dojść do wniosku, że jest to dla Pary Młodej tak wyjątkowy dzień, że nie zwraca ona uwagi na kalendarz.

Ślub w piątek – sposób na przedłużony urlop

Wesele w piątek – jeśli zastanawiacie się, czy wesele w piątek to dobry pomysł, ponieważ macie wątpliwości co do opinii Waszych gości weselnych pomyślcie, że to taki przedłużony urlop nie tylko dla Was, ale i dla nich. Właśnie w taki sposób przedstawiajcie swój pomysł. Na aprobatę możecie liczyć szczególnie ze strony gości przyjeżdżających z daleka – nie dość, że sobotę będą mogli spędzić aktywnie, na przykład na wycieczce po górach, to jeszcze niedziela pozwoli im na spokojny powrót do domu.

Nikt nie musi od razu pędzić prosto z zabawy tanecznej do codziennych obowiązków. Wystarczy, że przesuniecie wesele o jeden dzień, a wszyscy Wasi goście, rodzice oraz Wy, będziecie mieli możliwość odpoczynku przed wyzwaniami dnia codziennego. A, jak wiemy, potrafią one przytłoczyć. Szczególnie Parę Młodą, która chce spędzić ten wyjątkowy czas w sposób szczególny. Możecie przedłużyć go przynajmniej o jeden dzień spędzony na wycieczkach górskich, odpoczynku czy spokojnym pakowaniu się na podróż poślubną.

Krótki urlop na ślub

Dla Pary Młodej to również dobre rozwiązanie, ponieważ emocje towarzyszące uroczystości potrafią solidnie zmęczyć. Sobota i niedziela będą znakomitą kontynuacją krótkiego urlopu, połączonego z weselem. Jeśli planujecie podróż poślubną tuż po uroczystości, weekend pozwoli się do niej przygotować. Tak więc ślub w piątek wydaje się tak samo dobry jak w sobotę, a może nawet lepszy? ?

ślub w piątek

Na czym można zaoszczędzić organizując ślub w piątek?

Ślub w piątek to ogromna oszczędność. Tak naprawdę niemalże wszystkie elementy związane z organizacją przyjęcia są w znacznie niższych cenach niż w sobotę. Z czego wynika taka zależność?

Sobota to nadal najbardziej popularny dzień tygodnia na organizację ślubu i wesela. Zdarza się, że narzeczeni muszą już na dwa lata do przodu rezerwować salę weselną oraz ustalać szczegóły z podwykonawcami. Oznacza to, że wszystkie obiekty oraz usługodawcy są zajęci.

Wesele w górach – sesja zdjęciowa

Dzięki tak wysokiej popularności wesel w soboty, można żądać znacznie wyższej stawki za usługi. Wszyscy są świadomi tego, że jeżeli jedna Młoda Para zrezygnuje, z pewnością pojawi się kolejna, która będzie skora zapłacić nawet więcej, jeśli zależy jej na terminie. Dlatego ceny w piątek mogą być znacznie niższe. Jest to okazja dla podwykonawców, żeby zapełnić lukę w budżecie oraz w terminarzu. Wystarczy, że wolny termin oddadzą komuś, kto chce zorganizować wesele w piątek.

Na czym konkretnie można zaoszczędzić organizując wesele w piątek?

Sala weselna

Przygotowania weselne
Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Największym wydatkiem przy okazji organizacji przyjęcia weselnego jest lokal, w którym się ono odbędzie. Wiąże się to z kosztami rzędu kilkunastu tysięcy złotych.  Wesele w piątek wiąże się ze znacznie niższymi kosztami związanymi z wynajmem sali. W zależności od lokalu, ceny te mogą być niższe nawet do 20%. Na jednym tak zwanym „talerzyku” może wydawać się to niewielką kwotą. Jednak przy weselu na chociażby 100 osób okazuje się, że można w ten sposób zaoszczędzić kilka tysięcy.

Taka kwota umożliwia zorganizowanie ciekawej oraz pełnej atrakcji podróży poślubnej lub opłacenia dodatkowego elementu na weselu. Takiego, który nie jest konieczny, a przy weselu sobotnim byłby niemożliwy do zrealizowania.

Muzyka

Jaka muzyka najlepiej sprawdzi się na weselu? Kolejnym dużym wydatkiem dla narzeczonych jest zespół lub DJ. Muzyka na przyjęciu tanecznym jest szczególnie ważna. Dlatego Pary Młode są w stanie zapłacić naprawdę dużo tym, którzy są znani z ciekawych aranżacji muzycznych oraz porywania gości do tańca.

Piątkowe wieczory są najczęściej dla osób, które grają w zespole tym momentem, kiedy nic się nie dzieje. Jeżeli nie odpoczywają z rodziną, chętnie zapełnią ten czas pracą. Dla nich oznacza to dodatkowy zarobek, ponieważ głównym źródłem dochodu są sobotnie wesela.

Ze względu na wiele wolnych piątków, zespół lub DJ są często w stanie zaoferować bardzo atrakcyjną cenę. Nie wpływa ona w żadnym stopniu na jakość wykonywanych utworów.

Jak podpisać umowę z zespołem

Fotograf a wesele w piątek

Fotograf na ślub – jak go wybrać? Fotograficzne pamiątki ze ślubu to poważna kwestia. Warto wybierać świadomie i szukać najlepszych specjalistów. Na fotografie oraz innych podwykonawcach weselnych również można sporo zaoszczędzić. Nie każdy chce i może umówić się na sesję zdjęciową w piątek. Dlatego wielu fotografów dysponuje wówczas wolnymi terminami, które chętnie zapełni sesjami weselnymi oraz ślubnymi dla Par Młodych.

Piękna sesja zdjęciowa w znacznie niższej cenie? Brzmi jak doskonały plan weselny! Jak widzicie, jest wiele elementów związanych z organizacją wesela, na których można zaoszczędzić. Jeżeli zsumujecie wszystkie, może się okazać, że spokojnie będzie Was stać na wakacje w wymarzonym miejscu.

Wesele Karpacz i okolice

Gdzie szukać podwykonawców na wesele w piątek?

Poszukiwania podwykonawców (florystka, makijażystka, fotograf, DJ), na wesele w piątek jest bardzo podobne do poszukiwań na sobotnie przyjęcie. Istnieje kilka sposobów na znalezienie specjalistów ślubnych. My skupimy się na tych najbardziej popularnych.

Ślub w piątek – usługi polecone przez znajomych

Z pewnością każdy w swojej rodzinie lub wśród znajomych ma kogoś, kto niedawno był na przyjęciu ślubnym lub sam organizował wesele. Może powiedzieć, w jakim miejscu się odbywało oraz podać nazwę zespołu, który zajmował się oprawą muzyczną. Na pewno również ma swoje zdanie na temat dań, akustyki czy obsługi gości.

Zbierając w ten sposób informacje, można w krótkim czasie stworzyć bazę podwykonawców, z którymi warto się skontaktować. Jeżeli planujecie ślub, z pewnością w Waszym otoczeniu znajdują się znajomi, którzy mają już ten dzień za sobą. To osoby, które warto zapytać o polecenia oraz rekomendacje.

Jest to obecnie najbardziej popularny sposób na poszukiwanie podwykonawców na wesele w piątek i sobotę. Dzięki poleceniom możecie mieć pewność, że znalezione sale weselne oraz zespoły spełniają wszystkie Wasze wymagania.

Portale dla narzeczonych

Powstaje coraz więcej portali, na których reklamują się podwykonawcy. Mają oni możliwość stworzenia własnej podstrony usługowej, na której znajdują się wszystkie informacje na temat ich pracy. Jest to doskonałe miejsce dla wszystkich par, które chcą znaleźć wszystkie informacje w jednym miejscu.

Bardzo często portale dla narzeczonych proponują również dodatkowe funkcje, które można wykorzystać podczas organizacji swojego wesela. Są to między innymi listy zadań do zrobienia przed ślubem, spisy potrzebnych dokumentów oraz nazwiska podwykonawców, którzy są potrzebni do organizacji niezapomnianego wesela.

Ciekawym elementem, który znajduje się na takich portalach, jest możliwość stworzenia własnej strony weselnej. Możecie zamieścić tam wszystkie najważniejsze elementy związane z Waszym wielkim dniem oraz przekazać do niej dostęp swoim gościom. Będzie to szczególnie pomocne w przypadku wesela w piątek. Dzięki załączonej mapce dojazdu do USC, kościoła oraz sali weselnej każdy z gości będzie wiedział, ile czasu musi poświęcić na dojazd. Dzięki temu będzie miał możliwość ustalenia w pracy ewentualnego wcześniejszego wyjścia.

Wesele w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy

Wyszukiwarka Google oraz opinie

Jeżeli chcecie mieć znacznie większy wybór oraz możliwość przebierania w ofertach, sprawdźcie propozycje usługodawców w wyszukiwarce Google. Niemalże każde przedsiębiorstwo, które zajmuje się organizacją wesela oraz wszystkich kwestii z nim związanych posiada własną stronę internetową. Ta z kolei z pewnością jest widoczna w Google. Teraz wystarczy jedynie znaleźć opinie gości oraz narzeczonych na temat konkretnej firmy.

Tutaj jednak zalecamy szczególną ostrożność! Zdarzają się nieuczciwi podwykonawcy, którzy kupują opinie lub komentują specjalnie negatywnie swoją konkurencję. Nie jest to powszechna praktyka, ponieważ może się ona wiązać z konsekwencjami prawnymi. Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem jest spojrzenie na opinie jako całość, bez skupiania się na pojedynczych elementach.

Kiedy najlepiej rozpocząć poszukiwania sali na wesele w piątek?

Przyjęcie weselne w piątek jest znacznie łatwiej zorganizować. Również pod względem terminów oraz czasu, kiedy konieczne jest rozglądanie się za salą weselną. W przypadku wesela w piątek możliwe jest nawet zarezerwowanie pięknego obiektu na miesiąc przed uroczystością. Tego jednak nie polecamy. Wiąże się to z pewnym ryzykiem oraz dyskomfortem. Nie ma również odpowiednio dużo czasu na odpowiednie poinformowanie wszystkich gości oraz zaproszenie ich odpowiednio wcześniej na uroczystość. Chyba że planujemy wesele last minute.

Kiedy więc najlepiej zacząć szukać? Pamiętajmy, że sala weselna jest pierwszym elementem, który należy zorganizować. Często to do niej dobierane są wszystkie kolejne elementy przyjęcia weselnego, jak zespół, dekoracje czy fotograf.

Ze względu na to, jak istotne jest znalezienie odpowiedniej, wręcz idealnej sali weselnej, proponujemy rozpoczęcie poszukiwań na rok przed planowaną datą ślubu. Jeżeli chcecie, żeby wesele odbyło się latem, warto zacząć szukać około półtora roku przed uroczystością.

Ślub w piątek przesądy

Ślub w piątek przesądy. Czarny kot, czterolistna koniczyna czy pechowa trzynastka… W każdej kulturze istnieje mnóstwo wierzeń związanych ze szczęściem lub pechem. Czy istnieją specjalne przesądy dotyczące dnia zawarcia ślubu? Według starych porzekadeł każdy dzień coś symbolizuje. Ślub w poniedziałek miałby zapewnić zdrowie, we wtorek – bogactwo. Co ciekawe, środa, rzadko dziś wykorzystywana do zawierania małżeństw, zdaniem wróżbitów jest po prostu idealna na ożenek – powodzenie związku murowane! Ślub w czwartek dla odmiany ma przynieść jedynie straty, sobota jest niepewna, bo w sobotę „na dwoje babka wróżyła”. Niestety w tym rankingu szczęśliwych dni piątek nie wypada najlepiej – zgodnie z ludowym powiedzeniem piątek to „zły początek”… Jednak wiadomo przecież, że przesądy ślubne i weselne to – no właśnie, tylko przesądy!

Piątkowe śluby

Jeśli więc chodzi o ślub w piątek przesądy – może lepiej pójść inną ścieżką. Bo inny przesąd głosi, że warto wziąć ślub w dzień, w którym w naszej rodzinie zawierano już związki małżeńskie, które potem okazywały się szczęśliwe. A więc robimy ankietę. Trzeba wypytać babcie, dziadków, ciocie, wujków, rodziców, kuzynki, kuzynów. Wtedy dowiemy się, jaki dzień w naszej rodzinie okazał się szczęśliwy. Gorzej, jeśli odpowiedzi w sprawie pożycia okażą się rozbieżne… Na przykład dziadek Jan na pytanie, czy jest szczęśliwy z babcią Karoliną odpowie, że nie mógł sobie wymarzyć lepszej żony. Ale już babcia Karolina wyzna nam w zaufaniu, że chyba diabeł ją podkusił, by wziąć ślub w piątek, bo od tylu już lat musi się męczyć w tym małżeństwie. Co wtedy zrobić, którą wersję wybrać? Chyba pozostanie nam polegać na własnym osądzie?

Warto jeszcze wspomnieć, że rzekomo szczęście w małżeństwie uzależnione jest także od pory dnia, w której weźmiemy ślub. Polecana jest pełna godzina, najlepiej w środku dnia, między 12.00 a 15.00 – zapewni harmonię oraz powodzenie w małżeństwie. I to chyba tyle, jeśli chodzi o – ślub w piątek przesądy, przynajmniej te rodzime.

Piątek dniem Wenery!

Ale to były przesądy staropolskie. A przecież nasza cywilizacja korzeniami swymi sięga starożytności Greków i Rzymian. To od nich czerpiemy inspiracje, oni wyznaczyli Europie krąg wartości. Ich wierzenia i obyczaje znajdują ślad choćby w europejskich językach. W starożytnym Rzymie każdy dzień tygodnia miał swojego opiekuna, był nim któryś z bogów lub jedna z planet. A piątkiem opiekowała się bogini miłości, Wenera, nazywana także Wenus!

Blok CTA

Zastanawiasz się nad datą wesela?

Sprawdź nasz kalendarz!

Piątek nosił miano dies Veneris, dnia Wenery.  Od jej imienia wzięły się nazwy piątku w językach romańskich – vendredi czy venerdi. Co jeszcze ciekawsze, w mitologii nordyckiej Wenerze odpowiadała Freja, bogini nie tylko miłości, lecz także płodności i magii! Ona właśnie „opiekowała” się piątkiem u naszych sąsiadów zza morza.

Czy może być więc lepszy dzień na ślub i wesele niż piątek? Przecież podczas zaślubin obiecujemy sobie wieczną miłość. W małżeństwie płodność zwykle też nie zaszkodzi, a odrobina miłosnej magii tylko pomoże w ślubnym przedsięwzięciu. Pozostaje już tylko rezerwować piątkowy termin w wymarzonej sali weselnej. Z takimi patronkami szczęście gwarantowane! 

Dyspensa na wesele w piątek

Dyspensa na wesele w piątek – czy jest w ogóle potrzebna? Oczywiście mówimy o ślubie kościelnym, bo w przypadku cywilnego czy humanistycznego nie ma żadnych ograniczeń. Jednak od 2014 roku nawet zawarcie ślubu kościelnego w piątek jest jak najbardziej możliwe, bez żadnej dyspensy.

Nie ma żadnych zakazów w prawie kościelnym. Choć oczywiście możemy spotkać się w niektórych parafiach z bardziej tradycjonalistycznym podejściem, i niechęcią do udzielania ślubu w piątek. Wiadomo, że zwykle po ślubie urządzamy wesele, a dla części katolików piątek to dzień pokutny, a co za tym idzie – bezmięsny. I tu dopiero pojawia się tytułowa kwestia – dyspensa na wesele w piątek.

kościół Wang Karpacz

Wesele w piątek – pokarmy mięsne

Ślub w piątek może okazać się pewnym problemem dla osób, które są bardzo wierzące oraz praktykujące. W Kościele katolickim jest to dzień, w którym nakazany jest post – nie powinno się spożywać pokarmów mięsnych. Tych nie brakuje na każdym weselu, dlatego może okazać się, że sprawia to pewien problem. Jak w takim razie rozwiązać kwestię gości, którzy nie chcą bawić się na weselu ze względu na piątkowy post lub odmawiają jedzenia posiłków? Najlepszym rozwiązaniem jest uszanowanie ich decyzji.

Menu na wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Aby podczas wesela w piątek z czystym sumieniem móc delektować się wyrobami mięsnymi (wciąż jeszcze rzadko zdarzają się wesela wegetariańskie czy wegańskie), trzeba uzyskać dyspensę. Specjalne pozwolenie na spożywanie pokarmów mięsnych w miejscu organizowania przyjęcia weselnego. Udziela go proboszcz parafii, na terenie której organizowana jest uroczystość. To ważne, bo czasem ślub bierzemy w innej parafii. Zazwyczaj nie ma problemu z uzyskaniem tej dyspensy. Czasem tylko z tej okazji zbierane są datki na jakiś szczytny cel – pomoc biednym czy potrzebującym, niejako w ramach zadośćuczynienia. Warto poinformować gości, że taką dyspensę otrzymaliśmy; dla osób religijnych może to być ważne. Dzięki temu będą mogły bawić się, nie odczuwając dyskomfortu.  

Wesele w piątek opinie

Wesele w piątek – opinie zwykle ma bardzo dobre. Goście szczerze chwalą sobie piątkowe wesela. Podkreślają, że dzięki wzięciu tylko jednego dnia urlopu mogą mieć dłuższy weekend, w sobotę podczas ewentualnych poprawin wciąż mogą dobrze się bawić, nie zwracając uwagi na upływający czas, bo w zapasie mają jeszcze niedzielę na powrót do domu. Margines czasowy to chyba najczęściej przywoływana zaleta wesela w piątek. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to godzina ślubu – nie powinien on zaczynać się zbyt wcześnie, najlepiej koło godziny 18. Wtedy miejscowi goście powinni spokojnie zdążyć, nawet nie biorąc urlopu.

Także opcja trzydniowego wesela – takie przecież też się zdarzają! – sprawdzi się idealnie właśnie w przypadku ślubu na samym początku weekendu. Możemy spokojnie bawić się całe trzy dni, po staropolsku? Ale są też inne plusy, o których piszą na forach byli już Państwo Młodzi.

wesele w karnawale: wypuszczanie balonów z helem

Dodatkowy dzień wolny dla Pary Młodej

Po weselu większość Par Młodych planuje przynajmniej kilka dni wolnych. Tak, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości, powoli powrócić do codziennych zadań lub wyjechać w podróż poślubną. Zdarza się, że również tydzień przed uroczystością jest wolny. Po to, żeby poświęcić go na przygotowania do wielkiego dnia. Jednak nie jest to standardowe działanie, ponieważ wiele osób nie może pozwolić sobie na tak długie okresy dni wolnych od pracy.

ślub Jelenia Góra - panorama
Karkonosze

Natomiast ślub w piątek jest bezpośrednio związany z koniecznością dodatkowego dnia wolnego. Nie ma możliwości, żeby do godziny 16.00 być w pracy, natomiast na 17.00 pojawić się w kościele na własnym ślubie. Zdecydowanie nie polecamy podobnego rozwiązania. Znacznie lepszym pomysłem jest rozmowa z przełożonymi o wolnym dniu w piątek ze względu na ślub. Tym bardziej, że każdemu pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na własny ślub w wymiarze dwóch wolnych dni.

Jeżeli w Twojej pracy panuje miła i zdrowa atmosfera, z pewnością zdecydowana większość współpracowników zostanie przez Ciebie zaproszona przynajmniej na ślub. Jest to więc dla wszystkich zupełnie zrozumiałe, że potrzebujesz przynajmniej jednego dnia wolnego, żeby przygotować się do tej wyjątkowej chwili.

Dodatkowe atrakcje dla gości podczas wesela w piątek

Jak już wspominaliśmy, wesele w piątek wiąże się ze znacznymi oszczędnościami pieniędzy. Można je przeznaczyć na podróże lub dodatkowe atrakcje podczas przyjęcia. Jeżeli posiadacie osobny budżet na urlop, jako młode małżeństwo z pewnością ucieszycie się z okazji na wykorzystanie dodatkowej sumy pieniędzy na oryginalne rozrywki.

Pokaz sztucznych ogni

Pokaz sztucznych ogni niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Jeżeli zainwestujecie pieniądze w profesjonalny sprzęt do pokazów, z pewnością efekt będzie spektakularny.

Pamiętajcie jedynie o tym, żeby odpowiednio wcześniej porozmawiać o tych planach z właścicielem lub managerem obiektu. Powinien on wyrazić na to zgodę. Upewnijcie się wcześniej, że w regulaminie obiektu nie widnieje zapis dotyczący zakazu pokazów fajerwerków na weselach.

Jak efektownie zorganizować zimne ognie na wesele?

Profesjonalny pokaz taneczny

Wesele to przyjęcie taneczne, na którym każdy skupia się na tym, żeby wypaść możliwie najlepiej. Dlaczego więc nie zorganizować specjalnego pokazu tańca połączonego z nauką kroków dla gości? Jest to doskonała okazja do zapoznania się ze stylem profesjonalnych tancerzy, którzy robią ogromne wrażenie tym, w jaki sposób się poruszają.

Pokaz taneczny może odbyć się przy okazji oczepin. Jest to czas w trakcie wesela, kiedy wszyscy goście są zgromadzeni w jednym miejscu. Dlatego znacznie łatwiej jest przyciągnąć ich uwagę. Gwarantujemy, że podobny pokaz sprawi, że goście długo będą wspominać Wasze wesele.

Piątek – weekendu początek

Chyba każdemu słowo weekend dobrze się kojarzy. Czas odpoczynku, kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, realizowania swoich pasji. A czy można lepiej zacząć weekend niż własnym ślubem?

Wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że śluby i wesela odbywają się tylko w soboty. Od dawna jednak imprezy weselne mają miejsce także w czwartki czy poniedziałki. Więc czemu nie urządzić wesela w piątek? Będzie szybciej – argument dla tych niecierpliwych. Taniej – argument dla tych oszczędnych. Niekonwencjonalnie – argument dla „wolnych duchów”. Imprezowo – argument dla niepoprawnych imprezowiczów, którzy nie wyobrażają sobie piątku bez clubbingu.

Ślub w piątek – zalety

  • większa dostępność terminów
  • większy wybór usługodawców – wynajem auta, fryzjerka, makijażystka, fotograf, florystka itd.
  • większy wybór sal weselnych
  • niższe ceny usług
  • niższa cena sali
Miejsce na wesele w plenerzeDwór Korona Karkonoszy

Ślub w piątek – wady

  • słaba frekwencja gości – niektórzy mogą mieć problem z wzięciem urlopu
  • w dużych miastach zwykle są korki, trzeba doliczyć więcej czasu na dojazd
  • niekoniecznie będzie możliwość zorganizowania poprawin, bo na kolejny dzień sala może być już wynajęta 

Jednak skoro wcześniej uprzedzimy gości o terminie wesela, to w większości przypadków naprawdę można załatwić sobie wolne. Skoro niektórzy biorą urlop, bo chcą pomalować mieszkanie, to chyba od rodziny i przyjaciół można wymagać, by wzięli wolne na dzień naszego ślubu? Podobnie jeśli chodzi o czas przejazdu do USC czy kościoła, czy sali weselnej – to też nie jest problem. Zwykle każdy mieszkaniec dużego miasta wie, jak się po nim poruszać. A brak poprawin? Może to nawet plus… Zwykle i tak afterparty jest trochę wymuszone, bo wszyscy są zmęczeni po weselu. Można też przecież zdecydować się na opcję bardziej uroczystego, wspólnego śniadania jako poprawin, które będzie miłym, końcowym akcentem wspólnej imprezy. 

Wesele w piątek – chwilowa moda, czy nowy zwyczaj?

Kojarzycie te słowa „Za moich czasów…” lub „Ta dzisiejsza młodzież…”? Wydaje się, że można znaleźć wiele osób, które używają ich w kontekście ślubu w piątek. Kto to widział, żeby w tygodniu organizować wesele? Z pewnością zdarzą się również tacy, którzy uznają to za chwilową modę, która minie wraz z kolejnym rokiem „normalnej” organizacji wesel, bez obostrzeń pandemicznych.

Jednak przyjęcia weselne w piątki mają wiele zalet oraz stosunkowo niewiele wad. Jeżeli jakieś się pojawiają, z pewnością znaleźć można skuteczne rozwiązanie tych problemów. Dlatego prawdopodobnie wesela w piątek będą coraz bardziej popularne. Kto wie, może nawet przewyższą kiedyś swoją popularnością uroczystości w soboty?

Piątek na dobrą wróżbę

Urządźmy wesele w piątek – bądźmy odważni, złammy konwenanse! To będzie dobra wróżba – oznaczać będzie, że to my jesteśmy panami swego losu, a nie inni sterują naszym życiem tak, jak chcą, poczynając od wyboru daty naszego ślubu. Ślub w piątek oznaczać będzie, że jesteśmy uparci w dążeniu do szczęścia.  

Jak w jednej z polskich komedii – to my decydujemy, kiedy jest Sylwester, i skoro nie pasuje nam świętowanie go w środku zimy, to zmieniamy termin i zapraszamy gości w środku lata (w naszym klimacie to faktycznie lepszy termin!).

Wiele rzeczy jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia. Kiedyś – małżeństwo to była konieczność. Człowiek mógł funkcjonować tylko w rodzinie, stanowiła ona podstawę życia społecznego. A także gospodarczego, i nawet politycznego w przypadku wyższych sfer. Teraz – to nasz wybór, że zawieramy związek małżeński. Robimy to tylko i wyłącznie dlatego, że tego chcemy. Dlaczego więc, skoro ta decyzja jest nasza, nie wynika z żadnej konieczności, ulegania konwenansom czy presji społecznej, mielibyśmy im ulegać w kwestii wyboru dnia ślubu? Jeśli chcemy urządzić wesele w piątek, to po prostu tak zróbmy. Ktoś musi być w ariergardzie!

Zwłaszcza że właściwie wszystkie obyczaje ulegają z czasem zmianom. W dodatku zależne są nie tylko od czasu, lecz i miejsca. Gdy czytamy podróżnicze magazyny, w których pełno jest opowieści o odległych miejscach i ludach tzw. pierwotnych, to nieraz dziwimy się ich zwyczajom. Oni pewnie podobnie dziwiliby się naszym, gdyby je znali…

Wesele latem

Jeśli mamy w głowie od dawna układany plan wesela idealnego, to czy warto z niego rezygnować tylko dlatego, że nie ma wolnych terminów sobotnich w naszej wymarzonej sali balowej? Lepiej chyba zdecydować się na ślub w inny dzień, a resztę zorganizować dokładnie tak, jak chcieliśmy. 

Najczęściej zadawane pytania

Wesele Jelenia Góra?

Jelenia Góra to świetne miejsce na ślub. Wesele w samym mieście czy pobliskich górach na pewno wielu parom wyda się dobrym pomysłem. Zwłaszcza wesele w plenerze w okolicznych górskich kurortach, na przykład w Sosnówce koło Karpacza, to ostatnio często wybierana opcja. Wyjątkowy klimat wesela w górach zachęca do wyboru tej lokalizacji.

Czy wesela w piątek są tańsze?

Wesela w tygodniu z reguły są tańsze niż te urządzane w soboty. Wynika to z faktu, że sobota to wciąż najczęściej wybierany dzień na wesele. A więc usługi i lokale weddingowe w tym terminie są najdroższe. Jeśli zdecydujemy się na wesele w piątek albo w inny dzień w tygodniu, mamy szansę sporo zaoszczędzić. Różnicę w cenie można wydać na przykład na podróż poślubną.

Kiedy nie robi się ślubu?

Śluby organizuje się właściwie w każdy dzień tygodnia. Jeszcze do niedawna śluby i wesela urządzane w dzień inny niż sobota były rzadkością. Ale już od kilku lat coraz bardziej popularne są śluby w poniedziałki, czwartki, piątki czy niedziele. Pary młode wybierają termin ślubu kierując się własnymi upodobaniami czy kwestiami finansowymi (wesela w tygodniu są tańsze niż w soboty), a nie tylko tradycją.

Ślub cywilny w piątek?

Ślub cywilny w piątek to coraz częściej wybierana opcja przez pary młode. Dlaczego tak się dzieje? Śluby w tygodniu są tańsze. Poza tym łatwiej o wolny termin w wybranej sali na wesele. Możemy też wtedy liczyć na większą dostępność i większy wybór wykonawców branży weddingowej. A także na niższe koszty poszczególnych usług. Poza tym piątek to początek weekendu. Doskonały czas na ślub i wesele!

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę