Ślub w czwartek – nowa moda w branży ślubnej

PoradyTradycjaTrendy

Jeszcze do niedawna śluby odbywały się wyłącznie w soboty. Obecnie coraz więcej par decyduje się na organizację ceremonii w inny dzień tygodnia. Na początku narzeczeni nieśmiało wybierali piątki. Dziś nikogo nie zdziwi ślub w środku tygodnia. Czy ślub w czwartek to dobre rozwiązanie?

Ślub w czwartek – skąd wziął się ten trend?

Większość ślubów i wesel odbywa się w soboty. Liczba sobót jest jednak ograniczona, a chętnych na zorganizowanie ślubu wciąż przybywa. Co za tym idzie, terminy w kościele czy urzędzie oraz najpiękniejsze sale weselne często są zarezerwowane nawet na dwa czy trzy lata do przodu – a szczególnie latem, które wciąż uważa się za gorący sezon ślubny.

Po co czekać kilka lat, jak można zorganizować wesele w wymarzonej sali weselnej dużo szybciej? Wystarczy przełożyć uroczystość na inny dzień tygodnia! Doskonałym pomysłem może być ślub w czwartek.

Kościelny i cywilny ślub w czwartek

Ślub to magiczne wydarzenie. Zakochani uroczyście przyrzekają sobie miłość do końca swoich dni, tym samym rozpoczynając nowy rozdział w swoim związku – rozdział małżeństwa. Jeszcze do niedawna śluby odbywały się główne w soboty. Odejście od utartych schematów i zorganizowanie ślubu w inny dzień tygodnia stanowiło wyjątki. Dziś coraz więcej par decyduje się na takie posunięcie.

A jak mają się do tego przepisy prawa kościelnego i cywilnego? Czy wzięcie ślubu w czwartek bądź w inny dzień powszedni jest takie proste? Na szczęście tak! Zarówno ślub kościelny, jak i cywilny można wziąć w dowolnym dniu tygodnia. Co ciekawe, w 2014 roku Konferencja Episkopatu Polski zmieniła treść IV przykazania, tym samym dając zakochanym możliwość zawierania sakramentalnego małżeństwa i organizowania wesel również w piątki.

Bez względu na to, czy chcemy zorganizować ślub w piątek, sobotę czy każdy inny dzień tygodnia, do kościoła lub urzędu powinniśmy udać się odpowiednio wcześniej, by wyrazić chęć zawarcia związku małżeńskiego i ustalić datę ślubu. Zgodnie z przepisami w kościele należy stawić się przynajmniej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu, a w urzędzie minimum jeden miesiąc przed ślubem, a nie wcześniej niż pół roku. 

Ślub w czwartek – przesądy

Przesądy ślubne i weselne stanowią barwny element ślubnych zwyczajów. Dla jednych są gwarantem szczęścia w małżeństwie, inni uważają je za ciekawą tradycję.

Wiele przesądów dotyczy daty ślubu. Najpopularniejszy bez wątpienia jest ten, według którego związek małżeński należy zawrzeć wyłącznie w miesiącu, który w swojej nazwie ma literkę „r”. Według wierzeń wybór takiego terminu zapewni parze młodej dobre pożycie małżeńskie. 

A co przesądy mówią o ślubie w czwartek? Co ciekawe, opinie dotyczące ślubu w tym dniu tygodnia są sprzeczne. Według jednych czwartek nie jest dobrym czasem na zawarcie związku małżeńskiego, bo przynosi same straty, inni zaś uważają, że czwartek, jako dzień spod znaku Jowisza, niesie radość młodym parom i jest gwarantem dobrego życia. 

Ile źródeł, tyle opinii. Czy wierzyć w przesądy, czy nie? Według nas to kwestia indywidualna każdej pary. 

Wesele w czwartek – czy się sprawdzi?

Ceremonia zaślubin to jedno. Drugą ważną kwestią jest wesele. Wesele to prawdziwe święto miłości. Wyjątkowy czas celebrowania w towarzystwie rodziny, znajomych i innych bliskich osób. Oficjalne rozpoczęcie nowego etapu w życiu zakochanych. Wydarzenie, które małżonkowie przez wiele lat będą wspominać z uśmiechami na twarzach. Jednak czy wesele w czwartek to dobry pomysł? Jak sprawić, żeby wszyscy goście bawili się wyśmienicie (i do białego rana) na czwartkowym weselu?

Jedną z głównych obaw przyszłych nowożeńców, którzy chcą wziąć ślub w czwartek, jest ryzyko małej frekwencji na ceremonii i przyjęciu weselnym – szczególnie na tym drugim. W środku tygodnia każdy ma swoje obowiązki. Niektórzy mogą mieć spory problem z organizacją wolnego na dzień czy dwa. Wiele osób może odmówić przyjścia na uroczystość. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Przede wszystkim warto powiadomić bliskich o ślubie ze sporym wyprzedzeniem. Niektórzy goście mogą potrzebować kilku tygodni, żeby zorganizować dzień wolny. Każda firma ma bowiem nieco inne przepisy dotyczące przydzielania urlopów. Czasem istnieje konieczność złożenia wniosku nawet miesiąc czy dwa miesiące wcześniej. Warto dać gościom czas na odpowiednie przygotowanie. Wtedy frekwencja z pewnością będzie wyższa.

Bezpieczną opcją jest organizacja wesela w długi weekend lub bezpośrednio przed nim. Warto zorientować się, jakie dni są ustawowo wolne od pracy w danym roku i rozważyć organizację ślubu któregoś z nich. Pamiętajmy jednak, żeby zrobić to odpowiednio wcześniej. Terminy w długie weekendy, podobnie jak te w soboty, cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony narzeczonych.

Czasem jednak nie ma możliwości zaplanowania ślubu z dużym wyprzedzeniem i jedyną opcją jest wesele last minute. I co w takim wypadku? Organizować huczne wesele i ryzykować małą frekwencją, czy postawić na przyjęcie w nieco innej, kameralnej wersji? To drugie może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Kameralne wesele w czwartek

Kameralne przyjęcie weselne może być równie piękne, udane i niezapomniane, co duże wesele. A wręcz może mieć jeszcze bardziej romantyczny i rodzinny charakter. Świętowanie w gronie najbliższych to gwarancja dobrej zabawy i wspaniałych wspomnień.

Organizacja niewielkiego przyjęcia weselnego jest dużo łatwiejsza (i tańsza) niż organizacja hucznej imprezy trwającej do białego rana. Uroczysty obiad ślubny można wyprawić zarówno w klasycznej sali weselnej, jak i w restauracji, ogrodzie czy w innym miejscu, dopasowanym do liczby zaproszonych gości.

W menu powinien znaleźć się dwudaniowy obiad i deser w towarzystwie wykwintnego wina czy innego trunku. Na stołach mogą pojawić się dodatkowe przystawki na zimno. W sali nie może zabraknąć estetycznych dekoracji, które nadadzą przyjęciu niepowtarzalny, romantyczny klimat. W tle może przygrywać spokojna muzyka (np. z odtwarzacza), która umili gościom czas spędzony w rodzinnym gronie. Kameralne przyjęcie zamiast wesela to z całą pewnością dobry pomysł na ślub w czwartek w wersji last minute!

Marzysz o weselu w czwartek?

U nas to możliwe!
Zapraszamy do Dworu Korona Karkonoszy ♥

Jeśli jednak zdecydujecie się na huczne wesele…

Chociaż coraz więcej osób decyduje się, by wziąć ślub w tygodniu, to wciąż soboty cieszą się największą popularnością. Wesele w czwartek to zatem szansa na to, by zarezerwować wymarzoną salę weselną bez konieczności czekania w kolejce przez dwa czy trzy lata. Podobna zasada dotyczy podwykonawców, którzy głównie pracują w weekendy. Rozchwytywani usługodawcy często mają zarezerwowane weekendowe terminy nawet na rok do przodu. Organizując ślub w czwartek, mamy większą szansę na wynajęcie znakomitego fotografa czy znanego zespołu weselnego.

Nie da się ukryć, że organizacja ślubu i wesela to spory wydatek. Często ostateczny kosztorys wesela osiąga kwotę 5-cyfrową. Niestety takie sumy mogą być dużym obciążeniem finansowym dla pary, która dopiero rozpoczyna prawdziwe, dorosłe życie. Wielu narzeczonych poszukuje oszczędności, ograniczając listę gości czy rezygnując z dodatkowych atrakcji. Innym sposobem jest przeniesienie ślubu na inny dzień tygodnia! 

Wesele w czwartek to gwarantowane oszczędności. Wiele sal weselnych i podwykonawców ślubnych oferuje specjalne rabaty dla par, które zdecydowały się na ślub w innym dniu niż sobota, co pozwala zorganizować niesamowite wydarzenie niższym kosztem.

Ślub w czwartek może być tak samo udany, jak ten w sobotę! Pamiętajmy, że najważniejszym elementem tego ważnego wydarzenia jest miłość. Dzień tygodnia to kwestia drugorzędna.

Szybki kontakt Zamów ofertę