Komu przysługuje urlop na wesele?

Porady
Komu przysługuje urlop na wesele?

Wybierając termin ślubu, Pary Młode z oczywistych względów wybierają często weekend. Zwykle jest to sobota, jednak często zdarzają się śluby w piątki, a nawet w niedziele. Jest to jeden z ważniejszych w życiu dni i do jego organizacji potrzeba wielu godzin przygotowań. Wszyscy to rozumieją, dlatego Kodeks Pracy przewiduje możliwość udzielenia urlopu okolicznościowego właśnie na ślub. Komu przysługuje urlop na wesele? Podpowiadamy. 

Urlop na wesele – kto może wziąć? 

Kodeks pracy umożliwia pracownikom wykorzystanie urlopu okolicznościowego, potocznie nazywanego urlopem na ślub. Jeżeli to pracownik bierze ślub, przysługują mu dwa dni urlopu okolicznościowego. Jeżeli ślub udzielany będzie dzieciom pracownika, może on wykorzystać 1 dzień urlopu okolicznościowego.  

Ważne jest to, że urlop ten nie musi zostać wykorzystany w dniu wydarzenia. Można go wykorzystać na przykład do organizacji wesela swojego lub dziecka, a także po dniu ślubu, na przykład gdy uroczystość będzie się odbywać w niedzielę.  

Mimo, że jest to urlop okolicznościowy, warto poinformować pracodawcę wcześniej o chęci wykorzystania dnia wolnego. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu okolicznościowego, jednak może poprosić pracownika o odpis aktu małżeństwa.  

Ważne, by wykorzystać urlop na wesele w odpowiedni sposób. Warto również wiedzieć, że jeżeli z jakichkolwiek przyczyn ślub nie dojdzie do skutku, urlop ten przepada, a wykorzystane już dni będą liczyły się jako urlop wypoczynkowy.  

 Należy pamiętać, że urlop na wesele przysługuje jedynie tym osobom, które zatrudnione są w oparciu o umowę o pracę. Zatrudnionym na umowę zlecenie lub umowę o dzieło nie przysługuje urlop okolicznościowy. 

 Warto wiedzieć również, że urlop ten przysługuje zarówno osobom, które biorą ślub cywilny, jak i Parom decydującym się na ślub konkordatowy. Jest to ślub w kościele, w czasie którego Młoda Para podpisuje również dokumenty urzędowe. 

Urlop na wesele – kiedy wziąć? 

Chcąc wykorzystać urlop okolicznościowy, Para Młoda może wziąć go przed ślubem, w dniu ślubu lub bezpośrednio po nim. Najchętniej Młodzi jednak wykorzystują urlop okolicznościowy bezpośrednio przed dniem ślubu. Para Młoda może dzięki temu dopiąć na ostatni guzik uroczystość. 

Równie często Panny Młode biorą urlop okolicznościowy w dniu ślubu. Dzięki temu Pani Młoda może np. udać się do kosmetyczki i fryzjera. 

Jak wspomniano, przysługujący urlop Para Młoda może również wykorzystać bezpośrednio po ślubie. W połączeniu z urlopem wypoczynkowym zyskują dodatkowy czas, by cieszyć się sobą na wspólnych wakacjach.  

Organizując wesele, Para Młoda powinna mieć na uwadze komfort gości. Jeżeli dostępność sali weselnej na to pozwala, przyszli Nowożeńcy zazwyczaj decydują się na wesele w sobotę. Większość osób pracuje od poniedziałku do piątku. W sobotę mają więc oni czas na przygotowanie się do uroczystości, a w niedzielę bez problemu odeśpią noc spędzoną na parkiecie. 

Brakuje Ci czasu na sprawy organizacyjne związane z weselem?

Zrobimy za Ciebie zdecydowanie więcej niż myślisz!

Jeśli jednak Państwo Młodzi zdecydują się na ślub w piątek i organizację wesela w ten sam dzień, goście muszą liczyć się z koniecznością wzięcia urlopu. Wesela w piątek są raczej weselami rozpoczynającymi się w godzinach późno popołudniowych. Jednak biorąc pod uwagę to, że goście mogą przybywać z różnych stron polski, urlop taki może okazać się niezbędny. To samo dotyczy sytuacji, gdy Państwo Młodzi decydują się na wesele z poprawinami

Weselnicy nie mogą liczyć na urlopy okolicznościowe „z urzędu”. Zarówno rodzeństwo, jak i dalsza rodzina i znajomi, by móc świętować z Młodą Parą, będą musieli wykorzystać urlop wypoczynkowy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wzięli oni jedynie kilka godzin urlopu. Co jednak, jeżeli nie posiadają już takiego? Mogą wówczas wziąć urlop bezpłatny, o ile tylko pracodawca wyrazi na to zgodę. 

Urlop na wesele – jak go wykorzystać? 

Każdy wie, że są dni gdy nie da się pracować. Nadmiar emocji i ilość spraw do załatwienia w związku z weselem, uniemożliwia pracownikom odpowiednie zajęcie się powierzoną mu pracą. Dlatego właśnie pracownik zatrudniony na umowę o pracę może skorzystać z urlopu okolicznościowego. Ustawodawca zastrzega jednak, że urlop okolicznościowy musi zostać wykorzystany w sposób odpowiedni. Rodzice Pary Młodej nie powinni wykorzystywać go np. w celach wypoczynkowych, a więc po to by wyjechać sobie na wspólny weekend. Jednak w praktyce nikt nie rozlicza Pary Młodej i ich rodziców z tego, co robili w czasie urlopu okolicznościowego.  

Urlop, jaki przysługuje Młodej Parze w związku z organizacją wesela, może być wykorzystany w różnoraki sposób. Najlepiej wykorzystać go na dopracowanie wszystkich szczegółów ceremonii. Ważne, by w tej gonitwie nie zapomnieć o sobie. Urlop okolicznościowy musi zostać wykorzystany do organizacji danej uroczystości. Jednak pomimo natłoku spraw, jakie Para Młoda musi załatwić przed ślubem, warto zaplanować choć parę godzin, które spędzą razem i odpoczną. Urlop okolicznościowy można podzielić. Jeden dzień poświęcić na dopracowanie szczegółów, a drugi dzień wykorzystać po ślubie np. na sesję ślubną.

Szybki kontakt Zamów ofertę