Wesele last minute – jak szybko zorganizować przyjęcie weselne

Kiedy weselePoradyTrendy
wesele last minute

Wesele last minute to co roku bardzo popularna opcja wśród Młodych Par, często pozwalająca sporo oszczędzić na organizacji uroczystości. Warto więc przyjrzeć się opcjom, jakie oferuje szybka organizacja wesela.

Z pewnością można znaleźć Pary Młode, które rezerwują w rodzinie konkretny termin, jednak wszystkie formalności załatwiają dopiero w ostatniej chwili. Tak, żeby skorzystać z opcji last minute. Jednak w przeważającej liczbie przypadków terminy te wykorzystywane są przez narzeczonych, których zdarzenia losowe popchnęły do decyzji o zmianie planów dotyczących ich wspólnej przyszłości.

Co zrobić, jeżeli to Wy jesteście taką Młodą Parą? Sprawdźcie, jak zorganizować najlepsze wesele last minute!

Wesele last minute

Wszyscy pamiętamy sceny z amerykańskich komedii – błyskawiczne śluby i spontaniczne przyjęcia weselne, zwykle w najbliższym barze. Decyzje najczęściej podjęte pod wpływem impulsu, nierzadko podlanego sosem z kolorowych alkoholowych koktajli. A wszystko to dzieje się w Las Vegas… Jednak nie o takich ślubach last minute przeczytacie na tym blogu?

Czym jest wesele last minute?

Wesele last minute oznaczać może organizację uroczystości w przeciągu zaledwie kilku tygodni, jak i wielu miesięcy. Specyfika branży weselnej (a zwłaszcza dostępność sal na organizację przyjęcia) sprawia bowiem, że pary często rezerwują terminy nawet na 2 czy 3 lata do przodu. Promocją last minute zostają objęte mniej popularne daty lub takie, z których ktoś w ostatnim momencie zrezygnował. Jeśli zależy nam na szybkiej organizacji wesela, warto zwrócić uwagę właśnie na nie. Jakie są więc te daty?

Wyjątkowe daty na szybkie wesele

Ogólnie rzecz ujmując, szczyt sezonu ślubnego trwa w Polsce od maja do końca września. Wtedy to za oknem panuje zwykle słoneczna pogoda. Mamy pełnię sezonu grillowego i urlopowego, a na stole obfitość świeżych owoców i warzyw. Ten okres jest najbardziej oblegany, a ceny wesela są wtedy najwyższe. Ta sama sytuacja dotyczy też długich weekendów i dni świątecznych poza sezonem (na przykład Boże Narodzenie). Aby zwiększyć szansę na rezerwację szybkiego terminu wesela, powinniśmy więc skoncentrować się na miesiącach spoza tego okresu. Rozważyć choćby listopad, luty czy marzec.

Przygotowania weselne
Sala weselna w górach, Dwór Korona Karkonoszy Sosnówka k. Karpacza

Jest jednak jeszcze jeden czynnik wpływający na dostępność terminu – mianowicie to, czy chcemy zorganizować wesele w weekend czy też nie. Wesela organizowane w tygodniu, zwłaszcza w jego pierwszej połowie (poniedziałek-środa) są rzadsze. Nie sprawdzą się we wszystkich przypadkach. Jeśli jednak nasza sytuacja pozwala na organizację uroczystości w takim terminie, możemy być przyjemnie zaskoczeni dostępnością i ceną usług.

Dwór Korona Karkonoszy toast Młoda Para
Dwór Korona Karkonoszy – wesela w wyjątkowej oprawie!

Niegdyś taka sama sytuacja była, jeśli chodzi o ślub w piątek, dziś natomiast taka data uroczystości dla nikogo nie jest już zaskoczeniem. Ceny wesela piątkowego nie są już o tyle niższe, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Coraz bardziej popularne są wesela w czwartki, a goście biorą sobie dodatkowe wolne w piątek, aby odpocząć po całonocnym szaleństwie na parkiecie. Jednak wciąż wesele w piątek, czwartek czy inny dzień tygodnia poza sobotą z pewnością ma swoją zaletę w postaci większej dostępności terminów.

Zaślubiny last minute

W przypadku ślubu w tygodniu problem z dostępnością terminów przestaje być problemem. Szczególnie w Urzędzie Stanu Cywilnego ceremonia zorganizowana w środę lub czwartek jest wręcz pożądana przez urzędników. Nie wiąże się z koniecznością spędzania dodatkowego dnia w pracy w czasie weekendu.

Pamiętajcie jednak, żeby wszystkie terminy możliwie najlepiej ze sobą zgrać. Jeżeli wybierzecie salę weselną oraz oprawę muzyczną, zadzwońcie do Urzędu Stanu Cywilnego oraz potwierdźcie, czy wybrana przez Was data jest nadal dostępna.

Najlepiej, jeżeli termin swojego ślubu oraz wesela potwierdzicie we wszystkich miejscach jednocześnie. Oznacza to, że warto poświęcić kilka godzin, aby zadzwonić do managera obiektu, gdzie będzie organizowane wesele, zespołu lub DJ-a oraz Urzędu Stanu Cywilnego lub do kościoła.

Dokumenty do ślubu konkordatowego last minute

Przed narzeczonymi, którzy zdecydują się na ślub last minute może stanąć jeszcze jeden problem. Najczęściej istnieje możliwość zorganizowania ślubu kościelnego lub konkordatowego w ostatniej chwili. W obu wypadkach konieczne jest dostarczenie niezbędnych dokumentów.

Ponadto ze względu na konieczność odbycia nauk przedmałżeńskich trzeba być świadomym, że organizacja ślubu kościelnego czy konkordatowego może zająć więcej czasu niż w przypadku ślubu cywilnego. 

Last minute wesele – dlaczego?

Dlaczego ktoś miałby organizować wesele na ostatnią chwilę? Zwykle przecież ten najważniejszy – jak sądzi wielu – dzień w życiu poprzedzają wielomiesięczne – lub nawet wieloletnie! – przygotowania. Drobiazgowe ustalenia każdego, najdrobniejszego nawet szczegółu ceremonii. Dla wielu Młodych Panien czas przed weselem przez długie miesiące wypełniony jest rozmyślaniami o kolorze dekoracji, gatunkach kwiatów, smakach tortów weselnych, wzorach zaproszeń etc.

A jednak nie dla wszystkich urządzanie wesela stanowi sens życia. Niektórzy uważają wręcz, że poświęcenie kilkunastu miesięcy lub nawet kilku lat na przygotowania weselne to szaleństwo. Po co tracić na to aż tyle czasu? Ileż można rozmawiać o sukni ślubnej, sali weselnej, o menu? Jak długo można wybierać zaproszenia i kwiaty? W końcu ile czasu warto poświęcić na decyzje w sprawie dekoracji płotu i auta, którym pojedzie się do ślubu? Część Par Młodych, nawet jeśli nie podejmuje decyzji o ślubie pod wpływem impulsu, nie chce czekać miesiącami czy latami na sfinalizowanie swego „projektu”. I decyduje się na wesele last minute.

Szybki ślub – a dlaczego nie?

Czasem szybki ślub wymuszony jest sytuacją zawodową. Tak bywa, gdy jedna ze stron musi wyjechać do pracy za granicę, a jedynie osobę pozostającą z nią w sformalizowanym związku może zabrać ze sobą. Krótki termin ślubu może być też podyktowany terminem wizyty bardzo bliskiego, lecz rzadko widywanego krewnego, mieszkającego na innym kontynencie. Lub odwrotnie – wyjazdem kogoś bliskiego na dłużej, i chęcią zobaczenia danej osoby na własnym ślubie. 

Blok CTA

Szukasz idealnego miejsca na wesele na Dolnym Śląsku?

Już znaleźliście!

Może też być tak, że na naszym koncie pojawią się spore środki finansowe i chcemy je wydać – najlepiej jak najszybciej, i najlepiej na wesele! Huczne, dla całej rodziny, bliższych i dalszych znajomych, zapraszając nawet, co widujemy w amerykańskich filmach, swojego trenera jogi i manikiurzystkę. Zwłaszcza w dobie wysokiej inflacji warto szybko wydać pieniądze na szaloną imprezę, a nie czekać, aż nasze oszczędności stracą na wartości. Wesele last minute pozwoli nam zainwestować zgromadzone środki w dobrą zabawę i wspaniałe wspomnienia!

Ponadto w okresie pandemii część osób zmuszona była przekładać – nawet kilkukrotnie – ślub i wesele ze względu na ustawowe ograniczenia. A zwykle wszystko już było gotowe – stroje, obrączki, lista gości, menu. Dla takich par przygotowanie ślubu w bardzo krótkim czasie nie stanowi problemu. Warto więc skorzystać z okazji, bo ileż można czekać?

Dwór Korona Karkonoszy Sosnówka

Miłość niecierpliwa jest…

Zjawisko coup de foudre czyli miłości od pierwszego wejrzenia też może mieć swój udział w organizowanych naprędce weselach. Czasem miłość pojawia się znienacka. Nagłe zauroczenie, strzała Amora trafia celnie i nie można już nic poradzić. Pozostaje jedynie wziąć ślub i urządzić wesele… Im prędzej tym lepiej, bo stan ostrego zakochania rzadko idzie w parze z cierpliwością. Tak więc niektóre Pary Młode podejmują spontaniczną, szybką decyzję i chcą od razu zrealizować swój plan wstąpienia w związek małżeński.

Niekiedy wizja pojawienia się dziecka może przyspieszyć decyzję o ślubie. Po pierwsze – wiele Panien Młodych chce jednak dobrze bawić się na własnym weselu i idealnie prezentować w wymarzonej sukni, a w przypadku zaawansowanej ciąży może to nie być możliwe. Po drugie – gdy już jest dziecko, łatwiej jest załatwić różnego rodzaju formalności, gdy jego rodzice są małżeństwem.

Wesele w górach – wesele Karpacz i okolice

Ślub last minute – czy warto?

Wielu osobom ślub kojarzy się z wielomiesięcznym, a czasem nawet kilkuletnim, okresem przygotowań. To jednocześnie czas, który dostarcza przyszłym małżonkom mnóstwa stresu i niepotrzebnych nerwów. Długie oczekiwanie na ten wymarzony dzień może być dla zakochanej pary niezwykle frustrujące. Na szczęście dzisiejszy rynek oferuje wiele możliwości! Przy odrobinie zaangażowania, chęci i pracy można przygotować niesamowite przyjęcie weselne w kilka tygodni. Jednak czy wesele last minute rzeczywiście się opłaca? Bez wątpienia jest to doskonałe rozwiązanie dla niecierpliwych osób. Dla tych, dla których najważniejsze jest, by wreszcie wypowiedzieć „TAK” na ślubnym kobiercu. Dla tych, dla których reszta – czyli cała ślubna oprawa – nie ma większego znaczenia.

Warto jednak pamiętać, że ślub last minute może być równie piękny, jak ten organizowany przez długie miesiące. W krótkim czasie można kupić tak samo piękne kreacje. Można zarezerwować tak samo wyjątkową salę i znaleźć dobrego fotografa, który uwieczni ten magiczny moment na zdjęciach. Grunt to zrobić dobry research i włożyć odrobinę pracy w przygotowania. W organizację wydarzenia warto zaangażować profesjonalnego wedding plannera. Taka osoba, dzięki swoim znajomościom, kwalifikacjom i doświadczeniu będzie mogła załatwić i przygotować to, co trudno byłoby zrealizować  samemu. Pomoc wedding plannera może okazać się nieoceniona w szybkiej organizacji ślubu. Bez wątpienia warto rozważyć tę opcję.

Kiedy wesele last minute?

Kiedy wesele last minute się nie sprawdzi? Przede wszystkim nie jest to dobre rozwiązanie dla tych par, które marzą o uroczystości, w której wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Ślub last minute to taka „uroczystość na wariackich papierach”. Może się okazać, że Panna Młoda będzie musiała zrezygnować z wymarzonej sukni, wybrany zespół czy DJ na wesele nie będzie dysponował wolnym terminem, a żadna kwiaciarnia nie da rady zorganizować konkretnych kwiatów w krótkim czasie. Ślub last minute to dobra opcja dla odważnych i elastycznych; dla tych, którzy nie boją się nieco zmienić planów w razie konieczności.

Goście na weselu

Jak wygląda sytuacja z obecnością gości weselnych na przyjęciu last minute? Podobnie jak w każdym innym wypadku, jest ona mocno zależna od relacji, jakie macie ze swoimi najbliższymi.

Być może nie każdy z gości będzie zadowolony z zaproszenia w ostatniej chwili. Ale może przedstawmy to tak: nasze wesele to poniekąd wesele-niespodzianka. Któż nie lubi niespodzianek? Kojarzą się z magią, dobrymi wróżkami, czasem dzieciństwa… Takie niespodziewane wesele to także prezent dla gości – znienacka mogą oni oderwać się od rutyny dnia codziennego i bawić do białego rana.

Goście na weselu – sala weselna Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Oczywiście musimy liczyć się z tym, że niektóre osoby nie skorzystają z naszego zaproszenia. Trudno. Wtedy na ślubie będziemy gościć tylko tych, którym naprawdę będzie zależało, by być z nami w tym jakże ważnym dla nas dniu. Bo przecież niewiele jest takich sytuacji czy profesji, w których z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem nie można wziąć wolnego. Większości gości na pewno uda się dostosować swoje plany do terminu Waszego ślubu.

Zanim jednak zdecydujecie się na ślub w ciągu tygodnia, dodatkowo zorganizowany w ciągu kilku tygodni, upewnijcie się, że wszyscy Wasi goście będą w stanie się pojawić. Może okazać się to znacznym problemem dla tych, którzy mają pracę na etacie. Dodatkowe dni wolne mogą nie być łatwe do zorganizowania w krótkim czasie. Dlatego jeżeli zależy Wam na konkretnych osobach, zapytajcie je najpierw, czy będą w stanie pojawić się na Waszym ślubie. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi zacznijcie poszukiwania sali oraz podwykonawców.

Zaproszenia dla gości na wesele last minute

Zaproszenia na wesele są rozdawane wśród rodziny do 4 lub 5 miesięcy przed ślubem. Jednak, jeżeli jest to czas, kiedy dopiero zaczynacie organizację swojego wielkiego dnia, pojawia się problem z możliwością osobistego zaproszenia wszystkich członków rodziny oraz bliskich znajomych.

W przypadku ślubu last minute rekomendujemy możliwie najszybsze powiadomienie rodziny oraz przyjaciół o Waszych planach. Nawet jeżeli nie macie jeszcze zaproszeń, przekażcie im dobrą nowinę za pomocą wiadomości SMS lub podczas rozmowy, osobistej lub telefonicznej. W ten sposób dacie im możliwość oraz czas na zorganizowanie sobie wolnego dnia lub przełożenie planów, które pokrywają się z dniem Waszego wesela.

Jeżeli decydujecie się na wesele last minute, dobrym rozwiązaniem jest wydrukowanie zaproszeń, które mają miejsce na odręczne wpisywanie nazwisk gości. Takie produkty są znacznie szybciej dostarczane, ponieważ nie wymagają od wykonawców personalizacji każdego zaproszenia.

Check-lista wesela last minute

Żeby możliwie najbardziej ułatwić Wam organizację wesela last minute, chcemy przedstawić Wam listę zadań do wykonania przez ślubem. Oczywiście, jeżeli macie taką ochotę oraz potrzebę, możecie zrezygnować ze wszystkich list, złapać najbliższy termin w Urzędzie Stanu Cywilnego, wysłać wiadomości SMS do najbliższych, a później wybrać się na pizzę.

Brzmi ekscytująco? Może właśnie doszliście do wniosku, że to jest właśnie to, o czym marzycie? W takim wypadku nie czytajcie dalej tego paragrafu i skupcie się na poszukiwaniu idealnego terminu w Urzędzie lub kościele. Zapewniamy, jeżeli takie jest Wasze marzenie, z pewnością będziecie niesamowicie szczęśliwi podczas swojego specjalnego dnia. Jeżeli jednak uznacie, że to nie to, możecie później zorganizować huczne wesele dla całej rodziny oraz wszystkich Waszych znajomych.

Jeden – sala weselna

Sprawdźcie wszystkie sale weselne w Waszej okolicy oraz wybierzcie te, które zrobiły na Was najlepsze wrażenie. Sprawdźcie również restauracje. One rzadko reklamują się jako domy weselne, ale posiadają naprawdę ciekawe menu oraz propozycje dla Młodych Par.

Po wybraniu wszystkich, które Wam się podobają, zacznijcie dzwonić. Pytajcie o najbliższe terminy. Wszystkie notujcie. W ten sposób nie musicie zapamiętywać nadmiaru informacji, i nie pomieszacie terminów.

Wybierzcie na koniec kilka sal, które spełniają kilka kryteriów:

  • ich menu Wam się podoba;
  • mają dobre opinie w sieci lub zostały Wam polecone;
  • cena za talerzyk jest dla Was atrakcyjna;
  • podoba się Wam ich wystrój;
  • mają atrakcyjne terminy last minute.

Nie dzwońcie jeszcze do właścicieli obiektów. Teraz przyszedł czas na punkt drugi.

Dwa – oprawa muzyczna

Po wyborze kilku sal weselnych, które spełniają Wasze oczekiwania oraz są potencjalnym miejscem na idealne wesele, w podobny sposób poszukajcie zespołów lub DJ-a. Pytajcie o najbliższe terminy. Znowu, wszystko notujcie. Szczególnie informacje na temat tych podwykonawców, których oferta przypadła Wam do gustu.

Po zestawieniu wszystkich terminów sprawdźcie, które daty pokrywają się. Czy jest to termin, który Wam odpowiada? Nadal nie dzwońcie do nikogo z potwierdzeniem!

Trzy – dobry fotograf

Obecnie coraz rzadziej Młode Pary decydują się na film z wesela. Uznają to za niepotrzebny wydatek. Zadamy Wam jedno ważne pytanie. Czy kiedykolwiek, oprócz pierwszego obejrzenia, widzieliście swój film ze studniówki? Jeżeli tak, szukajcie kamerzysty oraz fotografa. Jeżeli nie, poprzestańcie na fotografie. Pozwoli Wam to zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, które możecie przeznaczyć na inne atrakcje.

Zastosujcie podobną metodę jak w przypadku dwóch poprzednich punktów. Gdy wypiszecie wszystkie dostępne daty, zaznaczcie te, które się powtarzają. Teraz pojawiają się ważne pytania.

  • czy dostępne daty spełniają Wasze oczekiwania?
  • czy dostępni podwykonawcy są w stanie zapewnić Wam wyjątkowe wesele last minute?
  • w jaki sposób możecie znaleźć rozwiązanie, które będzie dla Was satysfakcjonujące?

Następnie pozostaje zadzwonić do wybranych miejsc oraz umówić się na oglądanie sali oraz omówienie wszystkich szczegółów wesela.

Cztery – ślub

Jak tylko wybierzecie idealny termin w porozumieniu z podwykonawcami, pozostaje organizacja ślubu. Tutaj musi zapaść ważna decyzja. Ślub kościelny czy cywilny? Sprawdźcie w naszym artykule wady i zalety każdego z nich oraz przekonajcie się, co jest dla Was najlepsze.

Następnie konieczny jest telefon. Do Urzędu Stanu Cywilnego lub do kościoła. Spytajcie, czy wybrany przez Was termin jest wolny. Jeżeli tak, macie załatwiony kolejny punkt z listy to-do wesela last minute.

Ślub cywilny w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy Sosnówka k. Karpacza

Wszystkie te elementy, które wymieniliśmy możecie zorganizować w ciągu jednego dnia. Chociaż konieczne prawdopodobnie potrzebujecie choć kilku godzin na podjęcie ostatecznej decyzji.

Przygotowania do ślubu i wesela last minute są krótkie, ale bardzo intensywne. Wymagają od Pary Młodej ogromnego zaangażowania, zorganizowania oraz przygotowania. Jednak jeżeli dobrze czujecie się podczas szybkiego podejmowania decyzji, z pewnością będziecie w swoim żywiole.

Gdzie? Wesele last minute

Zdobycie wolnej sali weselnej w ostatniej chwili może nie być łatwą sprawą. Zwłaszcza że zdarzają się firmy wyjątkowo nieelastyczne, które nie chcą podejmować się tego typu zleceń bez dużej rezerwy czasowej. Na szczęście większości zawodowych organizatorów nie przeraża myśl o urządzeniu wesela w przeciągu zaledwie 3 tygodni. Doświadczeni managerowie, zgrany zespół, sprawdzeni dostawcy i zaprzyjaźnieni usługodawcy stanowią gwarancję, że nawet ślub last minute może być idealnie przygotowany! Firmy z branży ślubnej obecne na rynku od lat zwykle mają stałych współpracowników i wypróbowanych podwykonawców. Można na nich liczyć nawet w sytuacjach podbramkowych.

Miejsce na uroczystość last minute można znaleźć w Internecie, jednak lepiej polegać na opinii przyjaciół czy znajomych. Profesjonalnie opracowane oferty i ułatwienia w postaci konfiguratora wesel znacząco usprawnią przygotowanie wesela, nawet takiego na ostatnią chwilę. Oferowanie tego typu narzędzi Młodym Parom świadczy o dobrej organizacji pracy i profesjonalizmie firmy.

Wesele last minute Wrocław

Wrocław to naprawdę piękne miasto. Pełno w nim wspaniałych zabytków, a jednocześnie to miejsce żywe, pełne energii. Jednak wesele lepiej zorganizować w okolicach miasta, nie w stolicy regionu. Większa dostępność sal i terminów gwarantowana! Na przykład w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej działa mnóstwo sal weselnych, to istne ślubne zagłębie! Region ten, znany jako Dolina Pałaców i Ogrodów, obfituje w różnego rodzaju obiekty – zjawiskowe pałacyki, wspaniałe zameczki, malownicze ruiny, świątynie dumania jak z bajki, fantastyczne pałacyki myśliwskie, piękne dworki i urokliwe wille. Większość z nich oferuje możliwość zorganizowania przyjęcia weselnego. A więc wesele Wrocław i okolice to na pewno opcja warta rozważenia.

Sala weselna w górach

Na przykład Dwór Korona Karkonoszy to obiekt mogący poszczycić się wspaniałą, jedną z najwyższych w regionie salą balową i idealnie wypielęgnowanym ogrodem. Obok zabytkowego sznytu ma też nowoczesną infrastrukturę i gwarantuje otwarte podejście do każdego weselnego wyzwania. Zorganizowano tam już ponad 750 wesel!

Jeśli zdecydowaliśmy się pobrać w ostatniej chwili, warto wziąć pod uwagę ślub w ogrodzie. Wesele na świeżym powietrzu ma swój niepowtarzalny urok. I często łatwiej znaleźć wolny termin w „Sali pod Chmurką”, niż wewnątrz obiektu. Jednak, mimo wszystko, odradzamy ślub w środku lasu – w czasie przyjęcia potrzebna jest infrastruktura, catering i choćby minimum wygód. Uważajmy więc, by desperacja spowodowana zbliżającym się terminem nie pchnęła nas do nieprzemyślanych decyzji i zostawmy organizację ślubu last minute zawodowcom. Oni na pewno zdążą!  

Blok CTA

Szukacie klimatycznej sali weselnej?
Zależy Wam na czasie?

Ustalimy dla Was dogodny termin!

Catering last minute

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku kuchni w ogóle nie musimy martwić się tym, że to wesele last minute. Dlaczego? Trudno przecież przygotować catering z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli chodzi o menu, zawsze mamy do czynienia z last minute. Nawet wybierając potrawy w ostatniej chwili, na pewno uda nam się oczarować gości doskonałą kuchnią. Postawmy na sezonowe produkty, które właśnie pojawiły się na rynku. Po krótkich, acz intensywnych przygotowaniach do ślubu urządźmy przyjęcie we włoskim stylu pod hasłem dolce far niente… czyli lenistwo i celebrowanie życia! Czyż może być lepszy początek nowego życia?

menu wesele latem
Menu na wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Szybko nie znaczy gorzej

Wesele last minute nie oznacza, że musimy rezygnować z dodatkowych atrakcji czy wymarzonych dekoracji. Jeśli na przykład marzy nam się wesele w stylu boho czy inspirowane epoką wiktoriańską, najlepiej wybrać ośrodki zajmujące się kompleksową organizacją wesela, takie jak Dwór Korona Karkonoszy. Dzięki temu mamy dostęp nie tylko do doświadczonego zespołu, ale także szerokiej gamy dekoracji i gadżetów, oraz odpowiednich usługodawców. Jak mówi Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna w Dworze Korona Karkonoszy: „Jesteśmy dumni z tego, że organizowane przez nas uroczystości weselne są zawsze szyte na miarę. Nie ma dla nas pomysłów zbyt dziwnych i szalonych. Dzięki bogatemu zapleczu i doświadczeniu możemy też zorganizować przyjęcie weselne bardzo szybko, nawet w 2-3 tygodnie” – dodaje znawczyni tematu.

Dwór Korona Karkonoszy Sosnówka k. Karpacza

I w dodatku wciąż pozostaniemy wierni tradycji! Dawniej bowiem okres zaręczyn nieraz trwał dość długo – nawet do roku lub więcej. Czyli tyle, ile teraz – przeciętnie – trwa przygotowanie wesela. Ale bywało też tak, że zaręczyny trwały bardzo krótko – jedynie tyle, by zdążyć ogłosić je trzykrotnie z ambony podczas niedzielnych nabożeństw. A więc 3 tygodnie. Dokładnie tyle, ile czasu trzeba na zorganizowanie wesela last minute…

Wesele last minute a motyw przewodni

Jeśli Para Młoda chciałaby zdecydować się na wesele tematyczne – żaden problem. Możemy zorganizować każdy pomysł i zrealizować marzenia Pary Młodej. Nasze doświadczenie jest zbudowane także na wielu scenariuszach i motywach przewodnich wesel, od uroczystości w stylu lat 50-tych po wesele rodem z Casino Royale. Elastyczność to główna zaleta każdej dobrej sali weselnej, jaką Dwór Korona Karkonoszy z pewnością może się nazwać. Jesteśmy pewni swoich umiejętności i tego, że dobro i komfort naszych klientów jest dla nas na wagę złota.

ślub wrocław

Pamiętajcie, że motyw przewodni wesela wymaga dostarczenia koniecznych elementów scenografii. Jeżeli zdecydujecie się na miejsce, które nie zajmuje się kompleksowo organizacją imprez, konieczne jest znalezienie odpowiedniej osoby, która zajmie się dekoracją sali weselnej, kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego.

Styl wesela

W przypadku motywu przewodniego przyjęcia koniecznie pamiętajcie o tym, żeby był on spójny z Waszymi strojami oraz… nastrojami. Jeżeli chcecie, żeby był to bal w stylu glamour, zadbajcie również o odpowiednią salę. Jeżeli znajdują się tam zupełnie klasyczne dekoracje lub takie, które są dopasowane do wesela w stylu boho, możecie mieć problem z doborem odpowiednich ozdób pod motyw przewodni Waszego wesela.

Wesele w stylu glamour

Dlatego nasza rada jest następująca: najpierw uzgodnijcie między sobą motyw przewodni przyjęcia weselnego. Następnie oglądając każdą salę zwracajcie uwagę, czy istnieje możliwość dopasowania jej do Waszych potrzeb oraz wyobrażeń.

Konieczne jest również zapytanie właściciela obiektu, czy istnieje możliwość wniesienia własnych dekoracji. Część domów weselnych ma stałą aranżację, która nie może być zmieniana przez Parę Młodą. Może się również zdarzyć, że będzie się to wiązało z większymi kosztami niż wesele organizowane z wykorzystaniem już gotowej scenografii.

Krótkie terminy a dostępność podwykonawców

Terminy a wykonawcy – sam termin uroczystości niestety nie wystarczy. Wesele last minute jest organizowane szybko, ale powinno się do niego podejść praktycznie i solidnie. Należy pomyśleć jeszcze o kilku najważniejszych kwestiach, takich jak zespół weselny. Dobry DJ czy zespół nie zawsze pracują w tygodniu. Dlatego, jeśli zdecydujecie się na taką imprezę, w pierwszej kolejności, zaraz po rezerwacji sali, musicie zgłosić się do wybranego realizatora oprawy muzycznej na Waszym weselu. To samo dotyczy fotografa i kamerzysty, jeśli takowe usługi chcemy mieć zapewnione. Dla każdego podwykonawcy to sprawa indywidualna, czy znajdzie czas na Waszą uroczystość. Nie zwlekajcie do ostatniej chwili i od razu po decyzji o zaślubinach, rezerwujcie terminy u podwykonawców.

Suknia ślubna – błyskawiczny wybór

Zakup garnituru dla Pana Młodego nie jest problemem – dostępność butików i sklepów z asortymentem dla mężczyzn jest imponująca. Z suknią Panny Młodej nie jest już tak kolorowo. Uszycie sukni na miarę zajmuje około 6 tygodni, jednakże w salonach sukien ślubnych obowiązuje kolejka na realizacje, dlatego wiele pracowni maksymalny termin pierwszej przymiarki i wyboru sukni określa na około 9 miesięcy przed ślubem. Może to stanowić pewnego rodzaju problem, jeśli wesele last minute jest zaplanowane za kilka tygodni.

Gotowa suknia ślubna

Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest zakup gotowej sukni w dobrze dobranym rozmiarze. Wiele takich ofert można znaleźć w internetowych salonach sukien ślubnych. Można spróbować także uszyć suknię u zaprzyjaźnionej krawcowej lub wybrać jeden z używanych modeli od osoby posiadającej podobne wymiary. To sposób na znalezienie pięknej sukni w krótkim czasie, a jednocześnie spora oszczędność pieniędzy.

delikatna suknia ślubna

Pamiętajmy także, że coraz częściej, w duchu zero waste (zero odpadów, zero marnowania) lub less waste Panny Młode kupują suknie ślubne w tzw. sieciówkach. Kreacje nieporównanie tańsze niż te szyte na miarę czy kupione w specjalistycznym salonie, w dodatku często nadające się do noszenia także przy innych okazjach. Żyjąc w duchu less waste staramy się nie generować niepotrzebnych odpadów, po co więc kupować suknię na jeden raz? Włożymy ją przecież zaledwie na kilka godzin! W przypadku ślubu last minute gotowa suknia ze zwykłego sklepu lub ta pożyczona od przyjaciółki sprawdzi się idealnie – możemy ją zdobyć w godzinę!

Prezenty last minute?

Kwestia prezentów w przypadku wesel organizowanych w ostatniej chwili może okazać się nieco delikatna. Z jednej strony goście nie mieli dość czasu, by przygotować się finansowo i móc obdarować nowożeńców stosowną sumą. Z drugiej – zabrakło też czasu, by wymyślić coś ciekawego, oryginalnego, niecodziennego, co na pewno sprawiłoby radość Młodej Parze i trafiło w jej gusta. Można oczywiście przygotować listę drobnych upominków. Raczej nic kosztownego. Albo ogłosić, że zamiast nich prosimy o los na loterię – koniecznie szczęśliwy! Albo kilka losów, by jednak zwiększyć szanse wygranej (szczęściu czasem trzeba dopomóc…).

rustykalne wesele

Wesele last minute – z kim?

Na koniec, nieco żartobliwie, można by jeszcze spytać: z kim wziąć ślub last minute??

Może się bowiem okazać (tak bywa, niestety…), że nie mamy już partnera/partnerki, a mamy wolny termin i przygotowane wesele. Co zrobić w takiej sytuacji? Kandydat/kandydatka się rozmyśliła, a wszystko jest opłacone, goście zaproszeni – z kim więc wziąć ślub?

ślub w plenerze
Ślub w plenerze

Rozwiązaniem problemu może być sologamia. To dość nowe zjawisko. Termin ten oznacza małżeństwo… z samym sobą! Niektórzy uważają po prostu, że nie ma sensu szukać tej mitycznej platońskiej „drugiej połówki”, że nie można uzależniać swego szczęścia od innych osób. Logicznym rozwiązaniem więc jest zawarcie ślubu z samym sobą. Sologamiści – a raczej sologamistki, bo trend ten jest bardziej widoczny wśród kobiet – uważają, że nie muszą rezygnować ze ślubu i wesela tylko dlatego, że nie chcą się wiązać z kimś innym. Urządzają więc normalną ceremonię, oczywiście humanistyczną. Kupują sobie pierścionek zaręczynowy, a w czasie ślubu nieraz trzymają swój portret – zastępujący Wybranka. Często też wyjeżdżają, jak każe zwyczaj, w podróż poślubną. Niewątpliwym plusem takiego związku jest fakt, że raczej nigdy nie pojawi się kwestia rozwodu…

Jeśli chodzi o kandydatów do ślubu last minute, nie sposób nie wspomnieć – nadal w konwencji żartów rzecz jasna – że niektórzy chętnie wzięliby ślub z ukochanym psem albo kotem ? A jeszcze inni wydają się połączeni nierozerwalnym węzłem ze swoją pracą. Ale ci ostatni raczej nie urządzają z tej okazji wesela…

Organizacja wesela nie musi być żmudnym i długim procesem. Jeśli chcemy szybko urządzić wesele, powinniśmy skupić się na mniej popularnych terminach oraz wybrać doświadczonego organizatora, który zajmie się całością przygotowań. Reszta zależy już tylko od nas. I nawet jeśli będzie trochę stresu z powodu ślubu zbliżającego się wielkimi krokami, cóż z tego? Przynajmniej nie będzie trwał długo, bo zanim się obejrzymy, już staniemy na ślubnym kobiercu!

Najczęściej zadawane pytania

Jak szybko zorganizować wesele?

Jeśli zależy nam na szybkiej organizacji wesela, najlepiej wybierzmy salę weselną, która oferuje pomoc doświadczonego wedding managera. Wtedy na pewno wszystko uda się zapiąć na ostatni guzik, nawet jeśli czasu będzie niewiele. Jeśli mamy mało czasu do ślubu i wesela, najprościej będzie zlecić przygotowania jednej osobie, czyli asystentowi ślubnemu zatrudnianemu przez wybrany przez nas dom weselny.

Sala weselna Dolny Śląsk?

Na Dolnym Śląsku znajdziemy wiele sal weselnych do wyboru. Część z nich mieści się w zabytkowych wnętrzach – pałacykach, zameczkach, willach czy dworkach, ale nie brakuje też sal weselnych w nowo powstałych restauracjach czy domach weselnych. Każda para młoda na pewno znajdzie coś dla siebie. Tradycyjne wesele w Polsce, wesele międzynarodowe, wesele tematyczne czy wesele z motywem? Dolny Śląsk dzięki dużemu wyborowi sal weselnych na pewno spełni nasze oczekiwania.

Ile czasu potrzeba na zorganizowanie wesela?

Tak naprawdę, jeśli decydujemy się na wesele last minute, wystarczy nam kilka tygodni na przygotowanie ślubu i wesela. Jeśli tylko zależy nam na czasie, zlećmy wszystkie przygotowania i poszukiwanie podwykonawców doświadczonemu wedding managerowi. Najlepiej zatrudnianemu przez naszą wymarzoną salę weselną. Może właśnie zwolnił się interesujący nas termin? Nie zwlekajmy – szukajmy sali na wesele z cateringiem i noclegami, ślubnych strojów, kwiatów, obrączek. Szybko zaprośmy gości i bawmy się do białego rana!

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę