Czy ślub w Boże Ciało to dobry pomysł?

Kiedy weseleTradycjaWesele lato
Czy ślub w Boże Ciało to dobry pomysł?

Jednym z pierwszych etapów organizacji ślubu jest wyznaczenie daty. Dużą popularnością wśród narzeczonych cieszą się terminy świąteczne, które kuszą wyjątkową, klimatyczną aurą. Do takich dni zaliczymy m.in. Boże Ciało. Czy ślub w Boże Ciało to dobre rozwiązanie?

Boże Ciało – co to za święto?

Boże Ciało to potoczna nazwa dla Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to jedno z największych świąt katolickich w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość zapoczątkowano w XIII wieku, kiedy to w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa przy zachowaniu naturalnych cech tych substancji – takich jak smak czy forma. Od tamtej pory Eucharystia przestała być wyłącznie elementem liturgii. Zaczęto traktować ją jako dowód na trwałą obecność Chrystusa na Ziemi. W Polsce tradycję obchodzenia święta zapoczątkował biskup Nankier w 1320 roku.

Boże Ciało to święto ruchome, które wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli na przełomie maja i czerwca. Dla wielu osób jest to dzień wolny. Piękna, późnowiosenna pogoda i wolne od pracy czynią tę datę idealnym terminem na zawarcie związku małżeńskiego i celebrowanie zaślubin na weselu. Czy można zorganizować ślub w Boże Ciało?

Blok CTA

Planujesz ślub w Boże Ciało?

Już dziś zarezerwuj termin!

Ślub w Boże Ciało to 4 dni świętowania!

Święto Bożego Ciała obchodzone jest w czwartek. Wystarczy wziąć urlop na piątek i zyskamy aż 4 dni wolnego! Państwo młodzi i ich rodzice mogą wykorzystać urlop na wesele, a pozostali goście – urlop wypoczynkowy. O chęci wykorzystania jednego dnia urlopowego warto powiadomić swojego pracodawcę odpowiednio wcześniej.

Długi weekend ślubny to gwarancja wyśmienitej zabawy, wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń. W Boże Ciało oczywiście odbędzie się ślub, na piątek można zaplanować poprawiny weselne, a sobotę i niedzielę zaś spędzić tylko z najbliższymi lub we dwójkę, ciesząc się pierwszym wspólnym weekendem jako mąż i żona.

Ślub w Boże Ciało to szansa na piękną pogodę

Boże Ciało zawsze wypada na przełomie maja i czerwca. Późna wiosna w Polsce zaś praktycznie zawsze zaszczyca nas piękną, słoneczną pogodą. Narzeczeni uwielbiają ten okres! Wiosną wszystko budzi się do życia. Świat przybiera intensywne barwy, na drzewach pojawiają się pąki, promienie słoneczne przyjemnie ogrzewają nasze ciała, nad głowami latają kolorowe motyle, które świętują zakończenie długiej zimy, a w tle słychać piękny śpiew ptaków, które wróciły z ciepłych krajów. Wszystko dookoła kwitnie. Tak samo, jak kwitnie miłość dwóch zakochanych w sobie osób. Osób, które chcą wypowiedzieć najważniejsze „tak” na ślubnym kobiercu i są gotowe spędzić resztę życia razem. Ślub w Boże Ciało w wiosennej aurze może być niezapomnianym przeżyciem.

Cywilny i kościelny ślub w Boże Ciało

W Boże Ciało można wziąć zarówno ślub kościelny, jak i cywilny. O chęci zawarcia kościelnego związku małżeńskiego warto powiadomić księdza z wybranej parafii już na początku planowania ślubu i w ten sposób zarezerwować wymarzoną datę. Wszelkie formalności związane z ceremonią należy załatwiać jednak nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem (ponieważ taką ważność mają wszystkie odpisy kościelne).

W przypadku ślubu cywilnego należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed i nie później niż miesiąc przed ślubem, by zarezerwować termin.

Czy ślub w święto kościelne to dobry pomysł?

Ślub jest jednym z najważniejszych momentów w życiu pary młodej. Decyzja o tym, w jaki sposób i kiedy chcą wziąć ślub, zależy wyłącznie od nich. Jednym z pomysłów na wyjątkowy ślub jest związanie go z ważnym świętem kościelnym, takim jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Boże Ciało. Czy jednak ślub w święto kościelne to dobry pomysł?

Warto zauważyć, że powiązanie ślubu z ważnym dla wiernych dniem kościelnym może być uznane przez niektórych za symboliczne. Święta kościelne niosą ze sobą duchowy wymiar, który jest dla wielu osób bardzo istotny. Dlatego też, jeśli Para Młoda uważa, że połączenie ich ślubu z takim dniem będzie dla nich czymś szczególnym, to z pewnością warto to rozważyć. Ślub w święto kościelne może być pięknym i symbolicznym przeżyciem.

Jednak warto pamiętać, że decyzja o organizacji ślubu w święto kościelne może wpłynąć na dostępność kapłana, który będzie przewodniczył ceremonii. W takich dniach zwykle odbywają się specjalne nabożeństwa i msze, a kapłani mogą mieć ograniczoną ilość czasu na udzielanie sakramentu małżeństwa.

Huczne wesele w Boże Ciało – czy to możliwie?

Wesele to symboliczny początek nowego rozdziału w związku i przy okazji jedna z najważniejszych imprez w życiu zakochanych. Nic więc dziwnego, że wiele par pragnie hucznie celebrować ten wyjątkowy moment. Według niektórych duża impreza do białego rana to jedyny słuszny sposób na świętowanie dnia ślubu! Jednak czy wesele w Boże Ciało może być huczne? Oczywiście! Grunt to odpowiednio je zaplanować!

sala ludzie
Wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Przede wszystkim trzeba poinformować gości o ślubie ze sporym wyprzedzeniem, aby dać im czas na zorganizowanie wolnego na piątek po Bożym Ciele. W przeciwnym razie goście mogą odmówić przyjścia na ślub. Nie każdy ma bowiem możliwość wzięcia urlopu z dnia na dzień. Niektóre firmy wymagają, by powiadamiać o wolnym nawet kilka miesięcy wcześniej. Warto mieć to na uwadze, planując ślub w Boże Ciało czy w inny dzień w środku tygodnia.

Usługi weselne

Z wynajęciem sali weselnej, zespołu muzycznego lub DJ-a, fotografa czy innych podwykonawców raczej nie powinno być żadnego problemu. Większość usługodawców pracuje w tygodniu oraz w święta. Co ciekawe, niektórzy z nich są w stanie zaoferować niższe stawki dla pary, która zdecydowała się na wesele w tygodniu. Warto jednak pomyśleć o dokonaniu rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Termin ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród narzeczonych, chcących wstąpić w związek małżeński. Jeśli zależy nam na ślubie i weselu w Boże Ciało, powinniśmy znaleźć i zarezerwować podwykonawców przynajmniej rok wcześniej.

Zalety ślubu w Boże Ciało

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu Pary Młodej. To czas, który ma być radosnym i wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich zaproszonych gości. Jednym z pomysłów na nietypowe wesele może być jego organizacja w czasie święta kościelnego, takiego jak Boże Ciało.

Warto zauważyć, że organizacja wesela w czasie Bożego Ciała może stanowić dla Pary Młodej i zaproszonych gości wyjątkową okazję do połączenia świętowania z tradycją religijną. Boże Ciało jest uroczystością kościelną, która ma szczególne znaczenie dla katolików, a organizacja wesela w czasie tego święta może być dla nich istotnym przeżyciem.

Organizacja wesela w Boże Ciało

Jednak pamiętajmy, że organizacja wesela w czasie Bożego Ciała może stanowić wyzwanie logistyczne. W czasie tej uroczystości wiele kościołów jest zapełnionych wiernymi, a drogi są zamykane na czas procesji. W takiej sytuacji dostępność kościoła, w którym ma odbyć się ślub, może być problematyczna, a goście mogą mieć trudności w dotarciu na wesele. Trzeba więc dokładnie zaplanować przebieg uroczystości, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Święta kościelne zwykle spędzamy z rodziną lub najbliższymi przyjaciółmi, więc to dokonały termin na ślub i wesele – i tak bylibyśmy wtedy w gronie najbliższych. Możemy więc spędzić ten czas razem na ślubie i weselu.

Decyzja o organizacji wesela w czasie Bożego Ciała zależy od preferencji narzeczonych. Z jednej strony, taki ślub może być wyjątkowym przeżyciem, połączonym z tradycją religijną. Z drugiej strony, organizacja wesela w takim czasie może być troszkę bardziej skomplikowana i wymagać dodatkowych nakładów czasowych.

Inspiracje na wesele i ślub w Boże Ciało

Boże Ciało przypada na okres późnej wiosny. Piękną, wiosenną aurę można wykorzystać w swojej ślubnej aranżacji. Motywem przewodnim ślubu i wesela w Boże Ciało może być konkretny kolor pastelowy – na przykład jasna zieleń, pudrowy róż, brzoskwinia, mięta czy delikatna żółć. Pastele to lekkość i romantyczność. Subtelny kolor pastelowy połączony ze ślubną bielą będzie prezentować się pięknie i estetycznie. Wiosenne dekoracje sali to m.in. jasne serwetki i obrusy, ozdobne girlandy, wstążki, subtelne lampki i stół pełen pastelowych przysmaków. Babeczki z kolorową posypką, ciastka i ciasta z jasnym kremem oraz owoce obtoczone w białej czekoladzie – pastelowe desery podkreślą wiosenny charakter przyjęcia.

Przygotowania weselne
Dworska Sala Balowa, Sosnówka k. Karpacza

Na wiosennym weselu nie może zabraknąć świeżych roślin. Wiosna to czas kwiatów, które rozkwitają w ogrodach po długiej zimie, sprawiając, że świat wygląda jakoś piękniej, bardziej klimatycznie. Kwiaty tworzą romantyczną aurę, która idealnie wpisuje się w charakter ślubu. Świeże kwiaty to nieodłączny element dekoracji sali weselnej. Bukiety skomponowane z tulipanów, konwalii, frezji czy innych roślin dostępnych wiosną dodadzą niesamowitego uroku ślubnej aranżacji.

A może ślub w Boże Ciało w plenerze? Wiosenna pogoda zachęca do tego, by spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Najważniejsze „tak” w życiu pośród urokliwych okoliczności przyrody może być niesamowitym przeżyciem dla zakochanej pary. Słowa przysięgi małżeńskiej wypowiedziane przy akompaniamencie wspaniałego śpiewu ptaków będą brzmieć jeszcze piękniej. Wesele w ogrodzie o tej porze roku sprawdzi się doskonale!

A może ślub w piątek po Bożym Ciele?

Główną obawą narzeczonych związaną z ewentualną organizacją ślubu w Boże Ciało jest zwiększona liczba odmów od gości, którym nie udało się wziąć wolnego w piątek. W takim przypadku można rozważyć opcję organizacji ślubu w piątek po Bożym Ciele, ale ceremonię zaplanować na późniejszą godzinę – na przykład 19.00. Wówczas ci goście, którzy planują pracować w ciągu dnia, zdążą przygotować się do ślubu i bez problemu dotrą na ceremonię.

Jeśli zależy nam na ślubie w Boże Ciało, po ceremonii możemy zorganizować eleganckie przyjęcie weselne zamiast hucznej imprezy. Przyjęcie w formie obiadu może być równie udane i emocjonujące co duże wesele. Może pojawić się na nim muzyka na żywo, a nawet dodatkowe atrakcje dla gości czy zabawy oczepinowe. Największą różnicą jest czas trwania wydarzenia. Przyjęcie zakończy się przed północą, a dzięki temu goście będą mieć dużo czasu na odpoczynek przed piątkową pracą. Kameralny ślub, na przykład w górach, ma mnóstwo uroku.

Ślub to dla wielu osób jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, a wybór odpowiedniego terminu na jego organizację to kluczowa decyzja. Jednym z takich terminów z pewnością może być Boże Ciało, które stanowi szczególny czas dla katolików. Ślub w Boże Ciało to dobre rozwiązanie i bez wątpienia warto rozważyć tę opcję! Jednym z argumentów przemawiającym na korzyść święta jest chociażby piękna, wiosenna aura, która tworzy wyjątkową atmosferę, wprost idealną do tego, by przyrzec sobie wieczną miłość na ślubnym kobiercu.

Ślub w Boże Ciało w plenerze

Ślub w plenerze zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników. Możliwość zawarcia związku małżeńskiego w otoczeniu przyrody wydaje się bardzo pociągająca. Zwłaszcza w Boże Ciało warto zawrzeć ślub na świeżym powietrzu, nawiązując tym samym do starej tradycji. Jeśli chodzi o wesele w Polsce, tradycyjnie śluby w Boże Ciało odbywały się na polach i łąkach, w otoczeniu natury. Para Młoda wkładała tradycyjne stroje ludowe, co jeszcze bardziej podkreślało kulturowy kontekst uroczystości. Tak więc poszukajmy pięknego ogrodu czy łąki na wesele, a nasza uroczystość zyska nie tylko wymiar religijny, lecz także kulturowy.

Altana na śluby w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Wspaniałym ogrodem na wesele, a także Perłą w Koronie – altaną na wzniesieniu na śluby cywilne i humanistycznej dysponuje znany obiekt weddingowy, Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. Można tam urządzić wesele w każdy dzień tygodnia, zarówno w jednej z sal weselnych, jak i w pięknych ogrodach. A goście mogą przenocować w jednym z wielu pokoi butikowych do wyboru.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można wziąć ślub w Boże Ciało?

Nie ma żadnych przeszkód, by wziąć ślub w Boże Ciało. To świetny i popularny termin na ślub i wesele wśród narzeczonych. Ciepła aura sprzyja organizacji imprez, a wolne dni dłuższemu nawet świętowaniu wesela, bo po czwartkowym Bożym Ciele mamy jeszcze wolny weekend, jeśli tylko weźmiemy dzień wolnego w piątek. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zorganizować wyjazdowe wesele w górach, i przy okazji zrobić sobie krótki urlop – z bliskimi lub już tylko we dwoje.

Wesele Karpacz i okolice?

Organizacja wesel w górach często wiąże się z ceremonią na świeżym powietrzu. W górach jest wiele malowniczych miejsc, gdzie można zorganizować plenerową ceremonię ślubną. Odpowiednio przygotowana przestrzeń, kwiaty, dekoracje i muzyka stworzą niesamowitą atmosferę dla pary młodej i ich gości. Na przykład w okolicach Karpacza, w Sosnówce mieści się stylowy dom weselny Dwór Korona Karkonoszy. Mamy tam do wyboru kilka sal na wesele, Centrum Imprez Plenerowych w dworskich ogrodach, wyśmienity catering i butikowe pokoje dla gości weselnych.

Czy wesele w tygodniu jest tańsze?

Wesele w tygodniu zwykle jest tańsze. Niższe są koszty wynajęcia sali na wesele, niższe ceny za weselny talerzyk, także usługodawcy – fotografowie, kamerzyści, dekoratorki, florystki, fryzjerki czy makijażystki mają niższe stawki na wesela w tygodniu. Co więcej, łatwiej jest o wolny termin w najbardziej obleganych salach weselnych i wśród polecanych wykonawców usług weselnych. Warto więc rozważyć organizację ślubu i wesela w dzień inny niż sobota.

Sala weselna Dolny Śląsk?

Dolny Śląsk to znany i uznane zagłębie usług weddingowych. Znajdziemy tam mnóstwo eleganckich domów weselnych, tajemniczych zamków, urokliwych dworów i wytwornych pałaców, w których możemy urządzić ślub i wesele w dowolnym stylu. Wiele z nich dysponuje wspaniałymi ogrodami, idealnymi na ślub i wesele w plenerze. Jeśli chodzi o sale weselne Dolny Śląsk, to zwłaszcza Karkonosze warte są polecenia. Wesele w górach to wyjątkowa impreza.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę