Czy ślub w Boże Ciało to dobry pomysł?

PoradyTradycja
Czy ślub w Boże Ciało to dobry pomysł?

Jednym z pierwszych etapów organizacji ślubu jest wyznaczenie daty. Dużą popularnością wśród narzeczonych cieszą się terminy świąteczne, które kuszą wyjątkową, klimatyczną aurą. Do takich dni zaliczymy m.in. Boże Ciało. Czy ślub w Boże Ciało to dobre rozwiązanie?

Boże Ciało – co to za święto?

Boże Ciało to potoczna nazwa dla Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to jedno z największych świąt katolickich w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość zapoczątkowano w XIII wieku, kiedy to w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa przy zachowaniu naturalnych cech tych substancji – takich jak smak czy forma. Od tamtej pory Eucharystia przestała być wyłącznie elementem liturgii. Zaczęto traktować ją jako dowód na trwałą obecność Chrystusa na Ziemi. W Polsce tradycję obchodzenia święta zapoczątkował biskup Nankier w 1320 roku.

Boże Ciało to święto ruchome, które wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli na przełomie maja i czerwca. Dla wielu osób jest to dzień wolny. Piękna, późnowiosenna pogoda i wolne od pracy czynią tę datę idealnym terminem na zawarcie związku małżeńskiego i celebrowanie zaślubin na weselu. Czy można zorganizować ślub w Boże Ciało?

Planujecie ślub w Boże Ciało?

Już dziś zarezerwujcie salę weselną ♥

Ślub w Boże Ciało to 4 dni świętowania!

Święto Bożego Ciała obchodzone jest w czwartek. Wystarczy wziąć urlop na piątek i zyskamy aż 4 dni wolnego! Państwo młodzi i ich rodzice mogą wykorzystać urlop na wesele, a pozostali goście – urlop wypoczynkowy. O chęci wykorzystania jednego dnia urlopowego warto powiadomić swojego pracodawcę odpowiednio wcześniej.

Długi weekend ślubny to gwarancja wyśmienitej zabawy, wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń. W Boże Ciało oczywiście odbędzie się ślub, na piątek można zaplanować poprawiny weselne, a sobotę i niedzielę zaś spędzić tylko z najbliższymi lub we dwójkę, ciesząc się pierwszym wspólnym weekendem jako mąż i żona.

Ślub w Boże Ciało to szansa na piękną pogodę

Boże Ciało zawsze wypada na przełomie maja i czerwca. Późna wiosna w Polsce zaś praktycznie zawsze zaszczyca nas piękną, słoneczną pogodą. Narzeczeni uwielbiają ten okres! Wiosną wszystko budzi się do życia. Świat przybiera intensywne barwy, na drzewach pojawiają się pąki, promienie słoneczne przyjemnie ogrzewają nasze ciała, nad głowami latają kolorowe motyle, które świętują po zakończeniu długiej zimy, a w tle słychać piękny śpiew ptaków, które wróciły z ciepłych krajów. Wszystko dookoła kwitnie. Tak samo, jak kwitnie miłość dwóch zakochanych w sobie osób. Osób, które chcą wypowiedzieć najważniejsze „tak” na ślubnym kobiercu i są gotowi spędzić resztę życia razem. Ślub w Boże Ciało w wiosennej aurze może być niezapomnianym przeżyciem.

Cywilny i kościelny ślub w Boże Ciało

W Boże Ciało można wziąć zarówno ślub kościelny, jak i cywilny. O chęci zawarcia kościelnego związku małżeńskiego warto powiadomić księdza z wybranej parafii już na początku planowania ślubu i w ten sposób zarezerwować wymarzoną datę. Wszelkie formalności związane z ceremonią należy załatwiać jednak nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem (ponieważ taką ważność mają wszystkie odpisy kościelne).

W przypadku ślubu cywilnego należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego nie wcześniej 6 miesięcy przez i nie później niż miesiąc przed ślubem.

Huczne wesele w Boże Ciało – czy to możliwie?

Wesele to symboliczny początek nowego rozdziału w związku i przy okazji jedna z najważniejszych imprez w życiu zakochanych. Nic więc dziwnego, że wiele par pragnie hucznie celebrować ten wyjątkowy moment. Według niektórych duża impreza do białego rana to jedyny słuszny sposób na świętowanie dnia ślubu! Jednak czy wesele w Boże Ciało może być huczne? Oczywiście! Grunt to odpowiednio je zaplanować!

Przede wszystkim trzeba poinformować gości o ślubie ze sporym wyprzedzeniem, aby dać im czas na zorganizowanie wolnego na piątek po Bożym Ciele. W przeciwnym razie goście mogą odmówić przyjścia na ślub. Nie każdy ma bowiem możliwość wzięcia urlopu z dnia na dzień. Niektóre firmy wymagają, by powiadamiać o wolnym nawet kilka miesięcy wcześniej. Warto mieć to na uwadze, planując ślub w Boże Ciało czy w inny dzień w środku tygodnia.

Z wynajęciem sali weselnej, zespołu muzycznego lub DJ-a, fotografa czy innych podwykonawców raczej nie powinno być żadnego problemu. Większość usługodawców pracuje w tygodniu oraz w święta. Co ciekawe, niektórzy z nich są w stanie zaoferować niższe stawki dla pary, która zdecydowała się na ślub w tygodniu. Warto jednak pomyśleć o dokonaniu rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Boże Ciało cieszy się dużym zainteresowaniem wśród narzeczonych, chcących wstąpić w związek małżeński. Jeśli zależy nam na ślubie i weselu w Boże Ciało, powinniśmy znaleźć i zarezerwować podwykonawców przynajmniej rok wcześniej.

Inspiracje na wesele i ślub w Boże Ciało

Boże Ciało przypada na okres późnej wiosny. Piękną, wiosenną aurę można wykorzystać w swojej ślubnej aranżacji. Motywem przewodnim ślubu i wesela w Boże Ciało może być konkretny kolor pastelowy – np. jasna zieleń, pudrowy róż, brzoskwinia, mięta czy delikatna żółć. Pastele to lekkość i romantyczność. Subtelny kolor pastelowy połączony ze ślubną bielą będzie prezentować się pięknie i estetycznie. Wiosenne dekoracje sali to m.in. jasne serwetki i obrusy, ozdobne girlandy, wstążki, subtelne lampki i stół pełen pastelowych przysmaków. Babeczki z kolorową posypką, ciastka i ciasta z jasnym kremem oraz owoce obtoczone w białej czekoladzie – pastelowe desery podkreślą wiosenny charakter przyjęcia.

Na wiosennym weselu nie może zabraknąć świeżych roślin. Wiosna to czas kwiatów, które rozkwitają w ogrodach po długiej zimie, sprawiając, że świat wygląda jakoś piękniej, bardziej klimatycznie. Kwiaty tworzą romantyczną aurę, która idealnie wpisuje się w charakter ślubu. Świeże kwiaty to nieodłączny element dekoracji sali weselnej. Bukiety skomponowane z tulipanów, konwalii, frezji czy innych roślin dostępnych wiosną dodadzą niesamowitego uroku ślubnej aranżacji.

A może ślub w Boże Ciało w plenerze? Wiosenna pogoda zachęca do tego, by spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Najważniejsze „tak” w życiu pośród urokliwych okoliczności przyrody może być niesamowitym przeżyciem dla zakochanej pary. Słowa przysięgi małżeńskiej wypowiedziane przy akompaniamencie wspaniałego śpiewu ptaków będą brzmieć jeszcze piękniej.

A może ślub w piątek po Bożym Ciele?

Główną obawą narzeczonych związaną z ewentualną organizacją ślubu w Boże Ciało jest zwiększona liczba odmów od gości, którym nie udało się wziąć wolnego w piątek. W takim przypadku można rozważyć opcję organizacji ślubu w piątek po Bożym Ciele, ale ceremonię zaplanować na późniejszą godzinę – np. 19.00. Wówczas ci goście, którzy planują pracować w ciągu dnia, zdążą przygotować się do ślubu i bez problemu dotrą na ceremonię.

Jeśli zależy nam na ślubie w Boże Ciało, po ceremonii możemy zorganizować kameralne przyjęcie weselne zamiast hucznej imprezy. Przyjęcie w formie obiadu może być równie udane i emocjonujące co duże wesele. Może pojawić się na nim muzyka na żywo, a nawet dodatkowe atrakcje dla gości czy zabawy oczepinowe. Największą różnicą jest czas trwania wydarzenia. Przyjęcie zakończy się przed północą, a dzięki temu goście będą mieć dużo czasu na odpoczynek przed piątkową pracą.

Podsumowując, czy ślub w Boże Ciało to dobre rozwiązanie? Bez wątpienia warto rozważyć tę opcję! Jednym z argumentów przemawiającym na korzyść święta jest chociażby piękna, wiosenna aura, która tworzy wyjątkową atmosferę, wprost idealną do tego, by przyrzec sobie wieczną miłość na ślubnym kobiercu.

Szybki kontakt Zamów ofertę