Organizacja wesel od A do Z

Atrakcje na weseleKiedy weselePorady

Jesteśmy już zdecydowani. Tak, to właśnie Ona. Albo tak, to ten Jedyny! To właśnie z tą osobą chcemy spędzić resztę życia. Wszystko wydaje się takie proste. Już tylko ślub i wesele, a potem zaczynamy nowe, wspólne życie. Dopilnujmy, żeby te nasze pierwsze, oficjalnie już wspólne chwile były udane. Zróbmy to tak, jak chcemy budować przyszłość. Czyli niech wszystko, i to co zaplanowane, i to co spontaniczne się nam uda. Jak wiadomo, szczęściu warto nieco pomoc… Organizacja wesel od A do Z – zaczynamy!

Organizacja wesel

Przygotowanie wesela może wydawać się trudne. Natomiast na pewno jest to wdzięczne zajęcie i z pewnością może przynieść wiele satysfakcji. Jak się do tego zabrać i niczego nie zapomnieć? Najlepiej przygotować sobie listę spraw do załatwienia. Możemy zrobić ją sami bądź znaleźć w Internecie. To bardzo ułatwi organizację wesela. Najlepiej zacząć dużo wcześniej przed planowanym ślubem. Możemy też przygotować sobie arkusz albo tabelę i wpisać w niej również terminy, do kiedy daną rzecz należy załatwić oraz ile ewentualnie czasu – i pieniędzy! – na nią przeznaczymy.

Jeśli skorzystamy z usług wedding managera, to nasza lista z pewnością bardzo się skróci. Oszczędzimy również sporo czasu, a pewnie też zbędnego stresu. 

Organizacja wesel – praca czy pasja?

Ślub i wesele to bardzo ważny moment w naszym życiu, ale to jednak jednorazowe doświadczenie. To wyjątkowe wydarzenie i początek nowego etapu w życiu, dlatego ma dla nas tak wielkie znaczenie i zrobimy wszystko, by odbyło się od A do Z tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Organizacji wesela towarzyszą też zwykle duże emocje związane z koniecznością dokonywania pewnych wyborów, choćby sali weselnej, fryzury czy ślubnej kreacji. Wydaje nam się często, że nie da się tego przeżyć ponownie. Że to dla nas za wiele, zwłaszcza kiedy emocje sięgają zenitu.

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Są jednak ludzie, dla których organizacja wesel to zawód. Są to konsultanci ślubni lub też, z angielska, wedding plannerzy albo wedding managerowie. Dla większości z nich to po prostu profesja. Organizacja wesel to praca jak każda inna, można by rzec. Ale są też tacy, którzy za każdym razem przeżywają wesele wraz z Parą Młodą tak, jakby chodziło o ich własny ślub. Dla nich każde wesele jest wyjątkowe, każda emocja ważna. Tacy ludzie niczego nie odpuszczają, liczy się tylko tu i teraz – wesele, którym się zajmują to całe ich życie w tym momencie. Trudno nazwać to inaczej niż pasją albo talentem. Bo zrobić komuś wspaniałe wesele i cieszyć się nim jak własnym to wielka sztuka.

Sesja ślubna w plenerze

Jak zaplanować wesele?

Od czego zacząć planowanie ślubu i wesele (zwykle wesele następuje bezpośrednio po ślubie)? Oczywiście zakładając, że mamy już z kim się związać i jesteśmy na 100 procent zdecydowani, by to zrobić… Jeśli naszym ślubem nie chcemy zaskoczyć rodziny i przyjaciół, zacznijmy od podzielenia się z nimi tą wspaniałą nowiną. Może okazać się, że wśród nich są osoby, które chętnie pomogą nam przy organizacji ślubu i wesela. A być może zadeklarują wręcz wzięcie na siebie części spraw do załatwienia. Albo też, że na przykład rodzice lub dziadkowie już od jakiegoś czasu rozglądali się za lokalem na wesele albo zechcą pokryć część kosztów z nim związanych. Znacznie ułatwi nam to życie.

Data wesela

Jednak niezależnie od tego, czy organizacją ślubu zajmiemy się sami, czy ktoś nam w tym pomoże, to i tak pozostaje jeszcze kilka spraw do załatwienia. Jedną z nich jest wybór daty. O ile w Urzędzie Stanu Cywilnego nie powinno być problemu jeśli chodzi o ustalenie daty ślubu, to już z wynajęciem wymarzonego lokalu na wesele może być problem. Musimy działać z dużym wyprzedzeniem. Oczywiście jeśli nie jest to wesele last minute. Bo w takim przypadku po prostu korzystamy z okazji, bierzemy pierwsze nadarzające się wolne terminy i robimy spontaniczne wesele.

Kiedy (zrobić) wesele?

Wybór daty ślubu to dość istotna kwestia. Jeśli jesteśmy przesądni, to możemy się pobawić w różne wróżby, a nawet skorzystać z podpowiedzi numerologii. Wiele Par Młodych, rzekomo tak tylko na wszelki wypadek, sprawdza przesądy ślubne i weselne, by dowiedzieć się, kiedy organizacja wesel jest najlepszym pomysłem.

Jeśli natomiast chcemy do tematu organizacji wesel podejść rzeczowo i praktycznie, to po prostu zastanówmy się, ile potrzeba nam czasu na załatwienie wszystkich formalności. A także na wybór lokalu, zakup sukni ślubnej czy obrączek. Jeśli mamy już na oku jakiś lokal weselny, to sprawdźmy w nim dostępność terminów. Warto czasem nawet nieco poczekać, ale urządzić wesele tam, gdzie naprawdę chcemy, a nie w pierwszym lepszym lokalu tylko dlatego, że akurat jest dostępny. Dlatego wybierając datę wesela, wstępnie określmy tylko widełki czasowe albo na przykład miesiąc i rok. Bo jeśli chodzi już o dni tygodnia, to obecnie organizacja wesel jest możliwa praktycznie w każdy z nich. Co więcej, ślub w piątek czy terminy na wesele w tygodniu stają się już normą. Łatwiej wtedy też będzie z dostępnością choćby fotografa czy zespołu albo DJ-a.

Ogród na wesele, Dwór Korona Karkonoszy

Co ciekawe, sporo nowożeńców decyduje się dziś na nieco krótsze terminy niż było to w zwyczaju jeszcze kilka lat temu. Zmienność sytuacji, jak choćby pandemia, której nikt wcześniej nie przewidział powoduje, że nie wszyscy chcą odkładać ślub i wesele na odległą i niepewną przyszłość. I faktycznie, przecież większość rzeczy jest dostępna od ręki, a i terminy urzędowe nie są zbyt odległe. Na co więc czekać?

Blok CTA

Organizacja wesel?

To nasza pasja!

Organizacja wesel – od czego zacząć?

Organizację wesela można zacząć na przykład od decyzji o tym, jak ma wyglądać sala weselna albo wymarzony hotel na wesele. Można wybrać też styl i motyw przewodni wesela. Osoby, które lubią porządek i dobre planowanie, mogą zacząć też od określenia budżetu. Takie podejście będzie bardzo pomocne, jeśli chodzi o trzymanie w ryzach wydatków. Może się jednak okazać, że w niektórych kwestiach trzeba będzie pójść na kompromis. Ustalmy zatem swoje priorytety. Zastanówmy się, na czym zależy nam najbardziej i te pozycje uwzględnijmy jako pierwsze.

Liczba gości

Jeśli najbardziej zależy nam, żeby było to duże wesele, to ustalmy choćby wstępnie liczbę gości i sprawdźmy średnie ceny za wesele na określoną liczbę osób. Dobrym sposobem jest obliczyć koszt wesela na 100 osób, i do tego odnosić się w naszych kalkulacjach. Lokale weselne podają zazwyczaj cenę za tak zwany talerzyk, czyli ile kosztuje catering dla jednego gościa na weselu. Na ogół wynajem sali weselnej i catering to najwyższe pozycje w budżecie. Można od niej wyjść i inne elementy już po prostu dopasować do naszych możliwości.

przyjęcie poprawiny

Na pewno dość szybko należy dokonać wyboru miejsca na wesele i rezerwacji wymarzonego lokalu. Dajemy sobie wtedy czas na inne sprawy do załatwienia. Na spokojnie, z dużym wyprzedzeniem zapraszamy gości, wybieramy suknię ślubną i inne niezbędne rzeczy.  

Jak wybrać salę weselną?

Sale weselne… Jeśli chcemy nadać naszemu świętu wyjątkowy charakter, to unikajmy miejsc, które kojarzą nam się z codziennymi sprawami. Teoretycznie można wyobrazić sobie, że ktoś zorganizuje wesele w sali gimnastycznej pobliskiej szkoły albo świetlicy swojego zakładu pracy. Ale czy to faktycznie dobre miejsce na wesele? Nie. Po prostu wesele to wydarzenie wyjątkowe i takiej też wymaga oprawy.

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Jest tyle sal weselnych, bankietowych, hoteli i restauracji, gdzie można zorganizować wesele, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Na przykład sala weselna w górach, Dwór Korona Karkonoszy Sosnówka k. Karpacza, na pewno zachwyci Parę Młodą i gości. Wesele Karpacz i okolice – to zawsze się sprawdzi.

Organizacja wesel – koszt wesela

To, ile kosztuje wesele, zależy głównie od tego, ile chcemy i ile możemy wydać. Górnej granicy w tym przypadku nie ma. Ale na szczęście nie ma również dolnej. To znaczy, że wesele będzie kosztować tyle, ile na nie przeznaczymy. Zaplanujmy sobie po prostu budżet (lokal, menu itd.) i się go – w miarę możliwości – trzymajmy.

rustykalne wesele inspiracje

Organizacja wesel cennik

Nie ma jednego cennika, który można by podać. Dlaczego? Wesele to zawsze impreza szyta na miarę – pod oczekiwania i możliwości finansowe danego klienta. Dlatego choć firmy zajmujące się organizacją wesel mają oczywiście swoje cenniki, to zawsze są to kwoty orientacyjne, mieszczące się w widełkach od-do.

Wszystko zależy od zakresu usług, jakich oczekujemy, liczby podwykonawców, których trzeba zatrudnić, czasu, jaki trzeba poświęcić na przygotowanie akurat naszego wesela. Na pewno warto zatrudnić sprawdzoną firmę, która ma doświadczenie w branży weddingowej. I choć wpisując w wyszukiwarce frazę „organizacja wesel cena” spotkamy się na pewno z dużą rozpiętością cenową, warto pamiętać, że jakość kosztuje. Nie kierujmy się więc przy wyborze jedynie ceną – ten jedyny dzień w naszym życiu powinien być cudowny. Po to właśnie zatrudniamy specjalistów. A nie po to, by stresować się brakiem doświadczenia i kompetencji wedding managera. 

Wesele w górach

Organizacja ślubu krok po kroku – forma ślubu

Od czego zacząć organizację ślubu i wesela? Pierwszym krokiem powinien być wybór rodzaju ślubu. W Polsce można zalegalizować związek małżeński na trzy sposoby. Biorąc ślub cywilny, kościelny lub konkordatowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Ślub cywilny

Na przykład ślub cywilny ogranicza się do wizyty w USC lub wizyty przedstawiciela Urzędu Stanu Cywilnego w wybranym przez nas miejscu (oczywiście za dodatkową opłatą). Ślub cywilny oznacza minimum formalności, nie trzeba na przykład korzystać z nauk przedmałżeńskich. Może być bardzo elegancki, może też być raczej ślubem „na luzie”. Jego oprawa zależy tylko od nas.

Ślub kościelny dla wielu osób jest ważny ze względu na wyznawaną wiarę i tradycję. Ojciec Panny Młodej może zaprowadzić ją – przystrojoną w długą białą suknię z welonem – do ołtarza, organy zagrają marsz weselny Mendelssohna. Taki obrazek jest pielęgnowany w popkulturze i wielu ludzi nie wyobraża sobie, że może być inaczej.

Pamiętajmy jednak, że ślub wyznaniowy nie niesie za sobą automatycznie skutków prawnych. Aby ślub kościelny był honorowany przez polskie prawo, należy zawrzeć ślub konkordatowy. Jest on wtedy uznawany zarówno przez Kościół, jak i przez wszystkie urzędy świeckie. Taki ślub trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić w parafii i przedstawić wymagane dokumenty. Ślub konkordatowy to ślub cywilny i wyznaniowy w jednym. Kapłan ma obowiązek zgłosić ceremonię, która odbywa się w kościele, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dopiero wtedy ślub ten ma moc prawną.  

Humanistyczny ślub – organizacja uroczystości

Śluby humanistyczne – organizacja takich uroczystości jest naprawdę prosta. To stosunkowo nowa – i całkiem prywatna, co trzeba podkreślić – forma wstąpienia w związek małżeński. Nieraz ślub ten brany jest przez Pary Młode, którym zależy na bardziej uroczystej postaci, niż ma ślub cywilny, a nie chcą brać ślubu wyznaniowego.

przesądy ślubne
Ogród na wesele, Dwór Korona Karkonoszy

Taką ceremonię możemy urządzić, gdzie tylko nam się zamarzy, poprowadzi ją Mistrz czy Mistrzyni ceremonii. Często odbywa się na świeżym powietrzu. Para Młoda składa sobie przysięgę, którą wcześniej sama przygotowuje. Wygłasza ją w obecności zgromadzonych, jak na każdym innym ślubie, ale sama decyduje, co będzie ślubować Ukochanej / Ukochanemu.

Śluby humanistyczne mają bardzo indywidualny charakter, za każdym razem taka uroczystość wygląda inaczej. W tym przypadku to Para Młoda decyduje o wszystkim, nie musząc wpasowywać się w dość sztywne jednak ramy ślubu cywilnego czy wyznaniowego.   

Altana na śluby humanistyczne i cywilne, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Jak wybrać świadków?

Świadkowie ślubu to osoby, na których chcemy móc polegać. To dla nich także niezwykłe wyróżnienie i jasna deklaracja, że są  ważnymi ludźmi w naszym życiu. Zatem jak wybrać świadków ślubu w zgodzie ze sobą, a przy tym nikogo nie urazić? Zwykle do tej roli wybieramy kogoś z rodzeństwa lub najbliższą przyjaciółkę bądź przyjaciela. A jeśli jest ich wielu? Musimy zdecydować. Warto oczywiście porozmawiać o tym z naszym przyszłym małżonkiem czy też małżonką. Jeśli jednak decyzję tę rezerwujemy dla siebie, to wybierzmy taką osobę, na której nigdy się nie zawiedliśmy i z którą chcemy się przyjaźnić do końca życia. Niech to będzie osoba, z którą łączy nas autentyczna przyjaźń i być może nawet wspólne pasje. Wybór członka rodziny też zwykle dobrze się sprawdza. Bo przecież bratem lub siostrą jest się już na zawsze.

Świadkowie na weselu

Świadek i świadkowa tradycyjnie są zobowiązani do pełnienia pewnej roli nie tylko w czasie ślubu, ale także wesela. Część osób będących świadkami ślubu uważa też, że powinni wręczyć Parze Młodej nieco większy prezent albo grubszą kopertę. Jednak nie jest to żadną regułą i wszystko zależy od relacji, jakie łączą nas z daną osobą. Na przykład kiedy ślub biorą młodzi ludzie, zwłaszcza w trakcie studiów albo dopiero na początku drogi zawodowej, często wtedy na świadków powołują przyjaciół w podobnej sytuacji finansowej. Trudno od nich wtedy oczekiwać bardzo drogich prezentów. Dobrym i eleganckim rozwiązaniem w takiej sytuacji jest bezpośrednia rozmowa albo sporządzenie listy prezentowej. Mogą się na niej znaleźć rzeczy niedrogie, a jednocześnie takie, które sprawią nam prawdziwą przyjemność.

Pan Młody

Organizacja wesel – obowiązki świadków

Bycie świadkiem na ślubie to ogromne wyróżnienie i przywilej bycia najbliższą osobą dla Pary Młodej w najważniejszym dla nich czasie. Ale to także obowiązki. Niektóre z nich zaczynają się jeszcze przed ślubem. Świadkowie powinni służyć wszelką pomocą już w trakcie organizacji ślubu. Także w postaci zwykłego, ludzkiego wsparcia w trudnych momentach. Innym, nieco już weselszym obowiązkiem jest pomoc w organizacji i udział w wieczorze panieńskim i kawalerskim.

W trakcie ślubu świadkowie muszą mieć przy sobie dokumenty. Muszą też zadbać o drobiazgi, do których mogą nie mieć w tym dniu głowy Państwo Młodzi. Czyli pomóc innym gościom w razie potrzeby. Oczywiści muszą też pamiętać o obrączkach. W przypadku konieczności uiszczenia jakichś drobnych opłat albo negocjacji z organizatorami tak zwanych bram weselnych, to właśnie świadek powinien się tym zająć.  

W takcie ślubu i wesela świadkowie powinni pomóc Parze Młodej odebrać kwiaty, prezenty i koperty. A później o nie zadbać. Ale nie tylko o nie – przede wszystkim powinni troszczyć się o gości weselnych, żeby niczego im nie brakowało i żeby dobrze się bawili.

Wieczór panieński i wieczór kawalerski

Planując ślub i wesele czasami zapominamy, że również wieczory kawalerskie i panieńskie są – lub mogą być – jednym z ważnych elementów świętowania wstąpienia w związek małżeński. Zbyt późna ich organizacja może rzutować na przebieg całego wesela. Jeśli już decydujemy się na taką formę tak zwanego pożegnania kawalerskiej lub panieńskiej wolności i beztroski, to zróbmy to z głową. Nie na dzień przed ślubem, bo możemy być wtedy już nieco zmęczeni i nie w pełni przeżywać wiążące się z tą imprezą emocje. Takie świętowanie najlepiej zaplanować z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Nie przesadzajmy też z atrakcjami. Wszak ślub to początek nowego, lepszego życia i to jeszcze ze wsparciem ukochanej osoby, a nie ciężki wyrok. Jeśli ktoś tak to widzi, to po co w ogóle się żenić czy też wychodzić za mąż? Wiadomo powszechnie, że wieczór kawalerski czy panieński to jest impreza raczej dla kumpli, a w przypadku pań dla bliskich przyjaciółek. I niech tak będzie. Ślub i wesele jest dla nas i to już tylko nasze święto. Dlatego dotrwajmy do niego cali, zdrowi i w pełni sił.

sukienka na wesele latem

Dzień ślubu – jak się przygotować?

Dzień ślubu i wesela – prawdopodobnie będzie to długi i dość wyczerpujący dzień. Jednak na tych, którzy wytrwają, czeka wspaniała nagroda! Choć noc poślubna po hucznym weselu to też nie lada wyzwanie… Zwłaszcza jeśli impreza trwała do białego rana, a za chwilę będzie jeszcze wspólne śniadanie i rozpoczną się poprawiny. Jak się przygotować, żeby mieć siłę na taki maraton i jeszcze się nim cieszyć? Miłość powinna wystarczyć za paliwo. Dajmy jednak szansę również fizjologii.

Para Młoda

Podstawa to iść do ślubu wypoczętym i wszystko, nawet drobne potknięcia, brać za dobrą monetę. Trzeba się dobrze wyspać i zjeść normalne śniadanie oraz choćby lekki obiad, niezależnie od tego, że na weselu przecież będzie mnóstwo dobrego jedzenia. Nie pozwólmy, by tego dnia głód nas rozpraszał albo wręcz byśmy z jego powodu źle się poczuli. Na weselu, jako główni bohaterowie, będziemy mocno zajęci i rozchwytywani, więc niewiele zjemy.

Organizacja wesel – zaproszenia ślubne

Zaproszenia własnoręcznie przygotowane i wypisane ręcznie są nie tylko eleganckie. To także wyraz szacunku dla odbiorcy. Ale nie każdy ma zdolności artystyczne oraz ładny i czytelny charakter pisma. Wtedy lepiej skorzystać z gotowych wzorów lub zamówić zaproszenia w drukarni. Gotowe zaproszenie też mają klasę.  

Styl zaproszeń

Styl zaproszeń powinien być dopasowany do motywu przewodniego i stylu wesela, w ten sposób dając gościom przedsmak tego, co ujrzą w sali weselnej. Jeśli chcemy zamówić spersonalizowane zaproszenia, to jednak trzeba to zrobić z wyprzedzeniem. Samo przygotowanie i wydruk zaproszeń ślubnych zajmuje trochę czasu. A przecież najważniejsze to wysłać je lub osobiście doręczyć zapraszanym gościom z odpowiednim wyprzedzeniem. Tak, aby mieli oni czas przygotować się do wesela. Na przykład załatwić sobie wolne w pracy albo od innych obowiązków. Organizacja wesela lista jest długa.

kiedy ślub: zaproszenia

Jak doręczyć zaproszenia na wesele? W czasach, kiedy wszyscy dysponują telefonami komórkowymi, wystarczy zadzwonić i się umówić na spotkanie. Jeśli jednak odległości są znaczne, to wygodniej jest przesłać zaproszenia pocztą. Zadzwońmy jednak do osób, które chcemy zaprosić na nasz ślub i wesele i uprzedźmy je o tym. Bywają różne sytuacje życiowe i jeśli ktoś nie będzie mógł cieszyć się naszym szczęściem na weselu, to pewnie od razu nas o tym poinformuje. Dla nas oznacza to zmniejszenie kosztów imprezy albo możliwość zaproszenia innych osób.

Na zaproszeniach ślubnych warto zaznaczyć, że prosimy o potwierdzenie swej obecności. Wystarczy dodać znaną formułkę RSVP, który to skrót oznacza répondez s’il vous plaît, czyli dosłownie – prosimy odpowiedzieć.

Blok CTA

Marzysz o weselu wyjątkowym?

Zorganizujemy je dla Ciebie!

W przypadku jeśli będziemy zamawiać zaproszenia ślubne, to można od razu zamówić w tej samej stylistyce na przykład winietki ślubne. Są to kartoniki z informacją, kto siedzi przy którym stole. Żeby zachować jednolitą stylistykę, można jednocześnie zamówić na przykład etykiety na alkohol albo harmonogram weselny.

Dzięki temu, że poszczególne elementy weselnej galanterii papierniczej będzie łączył ten sam motyw, kolor i czcionka, przyjęcie zyska odpowiednią oprawę. 

Jak podpisać umowę z zespołem
Zabawa weselna

Muzyka na wesele

Trudno wyobrazić sobie wesele bez muzyki i tańca. Zwłaszcza jeśli planujemy duże i huczne wesele, to obowiązkowo trzeba zadbać o oprawę muzyczną. W przypadku kameralnego przyjęcia możemy sami przygotować playlistę, ale już na większej imprezie lepiej, żeby muzyką zajął się profesjonalista. Muzyka na żywo czyli zespół muzyczny to optymalna opcja na weselu. Dobra kapela potrafi rozruszać i rozbawić gości. Potrafi też świetnie wyczuć nastrój i dobrać pasujące do niego utwory. Muzycy, którzy często grają na weselach znają też gusty gości weselnych, a jak będzie trzeba, to i odpowiednie przyśpiewki. Choć niektórzy mając wybór – zespół czy DJ – wybierają jednak DJ-a.

Zespół czy DJ – trudny wybór!

Rozważając zatrudnienie zespołu lub DJ-a spotkajmy się z nimi na żywo i poprośmy o krótką prezentację. Chodzi o to, by dobrać muzyków reprezentujących bliskie nam nurty muzyczne. Bo to my przede wszystkim mamy dobrze się bawić. Ale jeśli na co dzień słuchamy awangardowej muzyki lub niszowych artystów, to pamiętajmy, że z jakiegoś powodu artyści ci za takich właśnie uchodzą… Czyli nie tworzą dla szerokiej publiczności, a już na pewno nie dla gości weselnych. Wesela mają swoje prawa i jeśli większość uczestników będzie się dobrze bawić przy jakimś w miarę prostym utworze, to zastanówmy się, czy nie warto ten jeden raz pójść na kompromis?

Zespół weselny Pozytywka

Pamiętajmy też o pierwszym tańcu. Nie wszystkie Pary Młode decydują się na taki występ, ale jeśli mamy na to ochotę, ustalmy wcześniej, jaki to ma być utwór. Jeśli tylko to będzie możliwe, posłuchajmy jak brzmi on w wykonaniu naszych weselnych artystów. Pozostaje już tylko nauczyć się wybranego układu, w zaciszu domowym lub w szkole tańca – wiele z nich oferuje takie usługi.

Organizacja wesel – kamerzysta czy fotograf?

Fotografia to klasyka. Chwila zatrzymana w kadrze zawsze będzie ciekawsza niż dokładne nagranie. Zdjęcie pozostawia duże pole do interpretacji, a dobre zdjęcie to również emocje i rodzaj obrazu, który możemy zapamiętać. Jednak kamerzysta na weselu to dla niektórych Par Młodych oczywistość. Film też ma swoje zalety. Jeśli zdarzy się coś zabawnego, jakaś drobna gafa albo ciekawe przejęzyczenie, to warto mieć takie nagranie. Po latach wspomnienie tej chwili wywoła uśmiech na naszych twarzach. Przy okazji może przypomnimy sobie, co tak właściwie ślubowaliśmy naszemu wybrankowi czy naszej wybrance…

Zimowa sesja ślubna

A może zdecydować się na jedno i drugie? Narzeczeńska i poślubna sesja zdjęciowa, a także wideo ze ślubu i wesela. Dlaczego nie? Zwłaszcza że sprzęt czasem zawodzi, a i oko do zdjęć czy nagrań każdy ma inne. Fotografia to rysunek światłem, a ludzie różnie to czują. Porozmawiajmy ze swoim fotografem. Poprośmy o portfolio i wtedy zdecydujmy, czy o to właśnie nam chodzi. Fotografia ślubna to sztuka opowieści ważnej historii dwojga ludzi przy pomocy obrazów. Nie będzie drugiej szansy, więc wybierzmy dobrze. Może poprośmy o kilka zdjęć przed ślubem i sprawdźmy, jak widzi nas fotograf. Czy jego estetyka jest nam bliska, czy swobodnie czujemy się w jego towarzystwie? Bez tego trudno o dobre zdjęcia.

Obrączki ślubne

Jakie obrączki na ślub?

Jak wybrać obrączki ślubne? W dzisiejszych czasach nie ma jednego wzoru obrączek. Klasyczne – szerokie i złote – takie właśnie obrączki nosili nasi dziadkowie. Dużo się jednak zmieniło od tamtej pory. Dziś obrączki ślubne wykonuje się właściwie ze wszystkich możliwych materiałów. A ich kolor i styl zależy wyłącznie od wyobraźni i marzeń kupującego.

Zresztą – pamiętajmy, że obrączki to jedynie symbol. Miłości i stałości uczuć. Chyba że ktoś traktuje je jak lokatę kapitału, to wtedy kupujmy najdroższe, na jakie nas stać.

Symbol małżeństwa

Jak zatem wybrać obrączki? Zacznijmy od tego, czy będziemy je faktycznie nosić na co dzień. Bo nie każdy może. Są takie zawody, w których ze względów bezpieczeństwa nie należy ich nosić. Na przykład operator niektórych urządzeń czy lekarz, który operuje w sterylnych warunkach. Albo działający pod przykrywką agent. Jeśli jednak nie jesteśmy jedną z tych osób, to wybierzmy takie obrączki, żeby naprawdę nam się podobały i pasowały do naszej osobowości. Nieważne, co inni będą o nich sądzić. A materiał, z jakiego będą wykonane? Jest jeden warunek – musi być w miarę trwały. Kolor – może dobierzmy go do błysku oka naszej wybranki albo przyszłego męża? W przypadku pań może lepiej jednak sprawdzi się jakiś uniwersalny, bo kobiety zwykle chcą, aby biżuteria pasowała do kreacji, a te przecież będą się zmieniać.

Motywy weselne, które zachwycą gości

Jeśli chodzi o obrączki ślubne, kluczowa jest jedna kwestia. Nie wolno zapomnieć ich na ślub!

Czym do ślubu?

Są miejsca, gdzie takie kwestie rozwiązuje tradycja. Na przykład w Sosnówce, pięknie położonej wsi letniskowej koło Karpacza, można udać się do ślubu… lektyką! Tak właśnie w XVIII wieku podróżowano po górach, oczywiście jeśli dysponowano odpowiednimi środkami pieniężnymi. W Sosnówce istniał nawet osobny związek tragarzy! Tym sposobem Para Młoda i goście weselni nie musieli obawiać się pobrudzenia i zniszczenia ślubnych strojów i obuwia. No i nie było obawy, że się zmęczą jeszcze przed rozpoczęciem wesela.  

Sosnówka k. Karpacza

Niektórzy jadą do ślubu wozem strażackim lub dorożką. Można też skuterem czy saniami, choć to ostatnie jedynie w górach w środku zimy. To tyle, jeśli chodzi o pojazdy nietypowe. To osobowość, pasja i wyobraźnia Państwa Młodych albo ich przyjaciół podpowie, co wybrać. Trudności mogą mieć jedynie miłośnicy kolei, bo przecież nie wszędzie da się położyć szyny. Albo też piloci szybowców. Ale już skoczkowie spadochronowi…, no może nie warto aż tak ryzykować. Wszak już sam ślub to poniekąd skok na głęboką wodę.

Najczęściej jednak pojazdem weselnym jest po prostu ślubna limuzyna, czyli odświętnie przystrojony elegancki samochód. A jeśli Pałac Ślubów czy kościół jest niedaleko, to może wybierzmy spacer ze ślubnym korowodem?  

wesele auto retro
Auto na wesele

Uwaga na bramy weselne!

Robienie tak zwanych bram weselnych ma długą tradycję. Chodziło o to, że Pan Młody musiał wykupić Pannę Młodą z jej środowiska, na ogół „płacił” za nią alkoholem albo słodyczami. Pół biedy, jeśli bramę weselną przygotują przyjaciele. Jest wtedy na ogół zabawnie i pewnie wiązać się to będzie z jakimś żartem.

Może się jednak zdarzyć, że zagrodzą nam drogę jacyś miejscowi panowie spod osiedlowego sklepiku. Cała sztuka polega na tym, aby nie tracić dobrego humoru. Załatwienie takiej sprawy należy do świadka Pana Młodego. Najlepiej po prostu mieć w aucie pod ręką jakiś drobny suwenir albo butelkę weselnej nalewki. Jeśli zakładamy, że coś takiego może się wydarzyć, miejmy też pod ręką jakieś słodycze. To zawsze się sprawdza, zwłaszcza jeśli bramę zorganizują dzieci albo młodzież.

zielona ścianka weselna: dekoracja
Dekoracje weselne

Pamiętajmy, że bramy weselne to element tradycji, choć już coraz rzadziej spotykany. I należy go traktować po prostu z uśmiechem, właśnie jak element folkloru.

Tort – wesele w Dworskiej Sali Balowej, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Tort weselny

Krojenie tortu weselnego to jedna z pierwszych wspólnych czynności małżonków. Nawet jeśli sami nie będziemy kroić go do końca i pomoże nam w tym obsługa, to ten pierwszy moment jest dla nas. To też wdzięczna scena dla fotografa i kamerzysty. A dla niektórych gości wyczekiwany z ciekawością – i apetytem! – moment.

Wygląd tortu weselnego

Przygotowanie tortów weselnych na ogół zleca się profesjonalistom. Bo w tym wypadku nie warto ryzykować – uda się czy się nie uda? Tort weselny to nie tylko smak, to też wygląd i przede wszystkim dekoracja. Piętrowe torty, lukrowane albo białe i w dodatku z figurkami Pary Młodej to obrazki z popkultury. Ale to właśnie one kształtują gusta i oczekiwania klientów.

Wygląd tortu weselnego często dziś uzależniamy od stylu całego wesela. Może się na nim pojawić motyw przewodni wesela, można powtórzyć wiodącą kolorystykę. Mimo wszystko pamiętajmy jednak, że tortem wszyscy goście chcą się delektować – oprócz jego urody liczy się także smak!

A propos smaku, przy zamawianiu tortu warto też wziąć pod uwagę porę roku, w jakiej odbywa się wesele. Zimą czy późną jesienią zwykle mamy większą ochotę na ciężkie, słodkie ciasta, na przykład czekoladowe czy marcepanowe. Z kolei gdy robi się ciepło, bardziej pociągają nas lżejsze wypieki, najlepiej z dużą ilością sezonowych owoców. A w środku lata postawmy na tort lodowy! Goście będą zachwyceni chłodną, słodką przekąską i wszyscy chętnie spróbują naszego ślubnego tortu.   

Organizacja wesel – słodki stół

Wspólne życie – oby słodkie! – można zacząć właśnie od weselnego stołu ze słodyczami. Taki widok zawsze cieszy zmysły i podniebienie.

Słodki stół czyli candy bar to nie to samo co patery z tradycyjnymi ciastami – sernikami, makowcami, roladami. To wspaniale udekorowane różnego rodzaju czekoladki, trufle, galaretki, żelki. Ważne, by dało się je wziąć do ręki, więc zwykle są to mini wypieki – tartaletki, ptysie, pączki, eklery i muffiny. Także babeczki czy mini tarty. Te słodkości uzupełnić można shake’ami.

Doświadczeni organizatorzy wesel współpracują z wypróbowanymi cukierniami. Nie martwmy się więc tym, kto to wszystko przygotuje. Możemy zlecić całość lub też zastrzec, że ustawienie i dekoracje słodkiego stołu wykonamy sami. Jeśli mamy już wypracowaną koncepcję, w jakim stylu będzie wesele albo dekoracja sali to można tak udekorować słodycze, żeby były spójne z całością. Choć oczywiście w tym wypadku najbardziej liczył się będzie ich smak.

Alkohol na wesele

Jak wybrać alkohole na wesele? Ile kupić wódki, ile wina czy innych trunków? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez Młode Pary. Ale też część z nich rozważa, choć rzadko, wesele bez alkoholu. Według statystyk gusta alkoholowe Polaków nieco zmieniły się w ostatnich latach. Coraz częściej odchodzimy od wódki na rzecz wina, piwa albo cydru. Ten trend jest też o tyle zasadny i zrozumiały, że mamy obecnie dostęp do naprawdę wybornego wina czy piw rzemieślniczych w dość przystępnych cenach. Przechodzimy więc na degustację dobrych trunków i delektowanie się smakiem i dobrym towarzystwem. Jak powszechnie wiadomo, nie każdy wytrzyma nawet kilka toastów wzniesionych bardzo mocnym alkoholem. A przecież na weselach bywają i samogony, i markowe trunki wysokoprocentowe. Wtedy podstawową zasada jest umiar i niemieszanie różnych alkoholi podczas zabawy.

Jaki stosować przelicznik alkoholu na głowę? Na ogół przyjmuje się 0,5 litra wódki na dorosłego gościa. Jeśli zdecydujemy się również na inne trunki, jak na przykład wino, to wydaje się, że ta proporcja będzie również odpowiednia. Zawsze pamiętajmy jednak o konieczności przewidzenia niewielkiego zapasu. Chyba że z góry wiemy, że nasi goście to pierwsza liga wśród smakoszy. Wtedy odpowiednio zmieńmy proporcje.

Inna ważna kwestia to fakt, że alkoholu nie wlicza się w tak zwany talerzyk weselny. Trzeba więc zamówić i kupić go osobno lub zlecić zakup organizatorom, jeśli takich wynajmiemy.

Alkohole na wesele
Wesele Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza alkohol na wesele

Pamiętajmy też, że sposób podania alkoholu także ma znaczenie! Wino w eleganckich karafkach, wódka z własnymi etykietami weselnymi od razu lepiej się prezentują. 

Jak posadzić gości na weselu?

Kiedy już wiemy, ile osób przybędzie na nasze wesele, trzeba zdecydować, jak posadzić gości weselnych. W dużej mierze zależeć będzie to od rodzaju stołów i ich rozmieszczenia. Ustawienia stołów na weselu mogą być bardzo różne – długi, pojedynczy stół, stoły podłużne ustawione w podkowę, w literę L albo równolegle do siebie. Za najbardziej eleganckie uchodzi wykorzystanie okrągłych stołów, jak na bankietach czy amerykańskich weselach. Co wybrać? Wiele zależy od rozmiarów sali, jej kształtu oraz liczby gości. Doświadczony wedding manager na pewno podpowie nam najlepsze rozwiązanie.

Układ stołów

Gdy już wybraliśmy układ stołów, wciąż pozostaje kwestia, jak posadzić gości? Czy na przykład „mieszać” gości z obydwu rodzin, czy też raczej posadzić obok siebie rodzinę Panny Młodej i oddzielnie rodzinę Pana Młodego? Taki układ ma swoje zalety. Z pewnością będą mieli sobie dużo do powiedzenia, przecież łączą ich wspólne wspomnienia. A jednak może warto postawić na integrację gości i nieco „przemieszać” towarzystwo. Ten drugi wariant może sprawić, że wszyscy będą bawić się razem i nie będzie małych, rodzinnych enklaw. A może posadzić razem gości, w miarę możliwości oczywiście, podobnych sobie wiekiem? Albo pogrupować ich zgodnie z zainteresowaniami, lub profesją? Ale wtedy ryzykujemy, że na przykład wędkarze będą całą noc rozprawiać o przynętach, a medycy o ciekawych przypadkach…

Tu pojawia się – jakże ważna! – postać starosty na weselu. On, a także świadkowie powinni takie towarzystwo natychmiast rozruszać i wciągnąć do wspólnej zabawy. Dobry DJ albo wodzirej również może ułatwić przełamanie pierwszych lodów.

Organizacja wesel – poprawiny

Wesele w tradycyjnym stylu zakłada również organizację poprawin. Któż by nie chciał bawić się bez końca i konieczności powrotu do pracy czy też innych obowiązków… Bywały w Polsce i tygodniowe wesela, ale to już raczej przeszłość. No chyba że ktoś poczuwa się do podtrzymywania szlacheckich czy wręcz magnackich tradycji.

Blok CTA

Wesele marzeń?

Tylko w Dworze Korona Karkonoszy!

Dziś standardem jest wesele z poprawinami, czyli wspólnym obiadem dla weselników w kolejnym po weselu dniu. Często jest to też późne śniadanie zamiast obiadu. Część gości i tak na ogół już powoli zbiera się do wyjazdu. Państwo Młodzi zwykle chcą już po prostu cieszyć się sobą, rozpakować prezenty lub też udać się w podróż poślubną. Dlatego rzadko jeszcze ktokolwiek planuje dłuższe niż dwudniowe wesele.

Poprawiny to również doskonały moment na to, żeby dopieścić tych gości, którym z jakiegoś powodu poświęciliśmy poprzedniego wieczoru mniej uwagi. A także, by spokojnie podziękować i pożegnać tych, którzy już się powoli pakują. Jeśli mamy jakieś drobne upominki dla gości weselnych, to właśnie po poprawinach trzeba je wręczyć. 

Słodkie podziękowania dla gości weselnych – na co postawić?
Słodkie upominki dla gości weselnych

Jaki styl na wesele wybrać?

Wybór stylu wesela to niełatwa sprawa. Przede wszystkim dlatego, że możliwości jest naprawdę dużo. Najbardziej popularne style na wesele to glamour (która z nas nie chciała choć raz w życiu poczuć się jak księżniczka?…), rustykalne czy boho. Ale często spotykane są ostatnio wesela utrzymane w stylu greenery, Hamptons czy imprezy folkowe. Wszystkie mogą być piękne i niezapomniane. Tylko od nas zależy, co wybierzemy. Nie warto w tym momencie ślepo podążać za modą. Stylizacja na rusałkę czy folkowe akcent budzą w nas niechęć? Zrezygnujmy z wesela rustykalnego i folkowego. Nadmiar wzorów i kolorów wydaje nam się nie do zniesienia? Boho też nie jest dla nas… Kryształki i błyszczące powierzchnie wywołują u nas alergie? Glamour też odpada.

Jesienne weselne w stylu rustykalnym

Widać wyraźnie, że warto tę kwestię przemyśleć i wybrać taki styl i takie motywy, jakie naprawdę nam się podobają, w jakich dobrze będziemy się czuły. Zwłaszcza że określona stylistyka pociąga też zwykle za sobą wybór konkretnych kolorów na wesele. Jeśli jakichś barw bardzo nie lubimy, trudno nam będzie znieść je na własnym weselu.

A motyw przewodni wesela? Wesela militarne albo survivalowe nie są jeszcze zbyt popularne, podobnie rzadko spotykana jest organizacja wesel piłkarskich, ale dla pasjonatówdlaczego nie? Wtedy w ramach atrakcji dla gości można nawet urządzić mini turniej piłkarski! Najczęściej spotykane są motywy zaczerpnięte ze świata filmu – wesele w stylu Casino Royal na przykład.   

Organizacja wesel – dekoracja sali

Na rynku weselnym istnieje wiele firm, które profesjonalnie zajmują się dekoracją sal weselnych i na przykład kościołów. Współpracują one z lokalnymi kwiaciarniami i mogą nam zapewnić pełną oprawę kwiatową lub inną, w zależności od koncepcji. Ale salę weselną można też przygotować samemu. Kwiaty na stoły weselne można po prostu zebrać na pobliskiej łące, jeśli tylko sezon jest odpowiedni. Organizując wesele w wiejskim czy rustykalnym stylu spokojnie możemy sami wykonać dekoracje kwiatowe. Warto też wykorzystać niektóre zboża i nimi udekorować salę weselną. Także mchy, paprocie, pnącza nadadzą się do dekoracji sali.

wesele dekoracje sali

Hotel na wesele – dobry pomysł?

Komfortowa sytuacja na weselu to taka, kiedy w każdej chwili możemy podejść do pokoju, odświeżyć się lub przebrać. Zwłaszcza dla Pary Młodej będzie ważne, żeby w czasie wesela mieć apartament na miejscu. Niektóre Panny Młode już po oczepinach zmieniają suknię na nieco mniej formalną, za to bardziej praktyczną i kontynuują zabawę. Również goście weselni bardzo sobie cenią noclegi na miejscu. To bardzo wygodne podjechać autem pod hotel, zostawić rzeczy w pokoju. A także móc się przebrać i odświeżyć po podroży.

Hotel na wesele, Dwór Korona Karkonoszy

Hotel na wesele powoli staje się ślubnym standardem. Pojawia się jednak pewna delikatna kwestia – kto płaci za noclegi dla gości? Szkoły są różne. Nocleg dla gości weselnych może zostać opłacony przez Parę Młodą. Zgodnie z zasadą, że to gospodarz wesela, czyli Para Młoda pokrywa koszty noclegu. Choć nie jest to regułą. Jeśli zdecydujemy, że goście sami powinni zapłacić za noclegi, to powinniśmy poinformować ich o tym odpowiednio wcześniej. Po prostu dogadać się w tej kwestii i ustalić, jak będzie. Tak czy inaczej, musimy zarezerwować odpowiednią liczbę pokojów i poprosić o ewentualne potwierdzenie rezerwacji.

Para Młoda, wesele w górach

Organizacja wesel plenerowych

Organizacja wesel w plenerze niewiele różni się od organizacji wesel mających miejsce w salach balowych czy restauracjach. Oczywiście wesele w plenerze jest nieco bardziej „wymagające” pod względem zjawisk pogodowych. Musimy wziąć pod uwagę ewentualny deszcz, wiatr czy upał. Czyli przydadzą się parasole – przeciwsłoneczne lub przeciwdeszczowe, pergole, zadaszenia. Mile widziane byłoby także oczko wodne albo fontanny, dające przyjemne uczucie chłodu w ciepłe dni.   

Ogród na wesele

Plener – ogród to najczęstszy wybór. Jeśli znajduje się obok sali weselnej czy restauracji, mamy od razu całe niezbędne zaplecze. Jeśli jednak marzy nam się wesele na odludziu, na leśnej polanie w środku lasu czy odległej plaży, musimy zadbać także o doprowadzenie wody i prądu, organizację zaplecza sanitarnego i oświetlenia.

W sumie w każdym przypadku organizacja ślubów i wesel oznacza sporo pracy. W przypadku wesela w plenerze, w odludnym miejscu tych kwestii do załatwienia będzie jeszcze więcej. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i nerwy, a czasem nawet – wbrew pozorom! – pieniądze, warto organizację wesela w plenerze powierzyć profesjonalistom. Wesele w ogrodzie może być naprawdę niezapomnianą uroczystością! 

Organizacja wesel pod namiotem

W przypadku wesela plenerowego dobrą opcją jest wynajęcie namiotu. Specjalistyczne firmy oferują namioty w różnych rozmiarach, chronią one od deszczu i upału. Można w nich też zamontować specjalne podesty do tańca. Pamiętajmy jednak, że nie wszędzie możemy je rozstawić – wesele ciągnące się długo w noc może przeszkadzać okolicznym mieszkańcom. Namioty te nie tłumią bowiem hałasu, a rzadko która impreza weselna kończy się o godzinie 22.00. 

namiot weselny: taniec
Wesele w namiocie

Organizacja wesel – Dolnośląskie

Dolny Śląsk zajmuje szczególne miejsce na ślubnej mapie Polski. Z jakiego powodu? To proste, tylko tam znajdziemy tyle pałacyków, dworków, zamków, restauracji, zajazdów oferujących organizację wesel. Zwłaszcza w Dolinie Pałaców i Ogrodów, w rejonie Jeleniej Góry, mamy ogromny wybór obiektów weddingowych. A więc jakie miejsce na wesele będzie najlepsze?

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Stolica Dolnego Śląska czyli Wrocław to wspaniałe miasto. Mnóstwo zabytków, świetne tereny zielone, a do tego niezliczona ilość restauracji i hoteli, w których można urządzić wesele – Wrocław będzie idealny! Jednak wesele w dużym mieście oznacza zwykle, że będzie stosunkowo drogo i dość tłoczno. Zabraknie spokoju, intymności i prywatności, tak potrzebnych w tym szczególnym dniu. Dlatego może lepiej wybrać jakiś urokliwy rejon poza miastem, gdzie życie biegnie wolniej, gdzie będziemy mogli liczyć na obiekt na wyłączność, gdzie nie zabraknie miejsc noclegowych dla gości oraz pięknego ogrodu na biforek i poprawiny. Tam na pewno zostaniemy potraktowani indywidualnie, a nasze wesele nie stanie się kolejną imprezą do odhaczenia w grafiku.

Najczęściej zadawane pytania

Organizator wesel Karpacz?

Od kilku lat Karpacz to prawdziwe centrum eventowe i turystyczne. Co roku ściągają tam liczni goście biznesowi, indywidualni i weselni. Wesele w górach to marzenie wielu par młodych. W Karpaczu bez problemu można je spełnić. Liczne obiekty na wesele – restauracje, dwory, zameczki, pałacyki czy wille pozwalają każdej parze młodej znaleźć odpowiedni lokal. Także okoliczne górskie kurorty chętnie wybierane są na miejsce ślubu i wesela, choćby Sosnówka, położona nad zalewem, zaledwie kilka kilometrów od Karpacza.

Jak zabrać się za organizację wesel?

Organizacja wesela wymaga dobrego planu i rozpisania wszystkich spraw do załatwienia. Z podziałem na: osoby, które mają się zająć daną sprawą; terminami; kosztami; miejscem. Wiele zależy od tego, czy planujemy wesele wyjazdowe czy na miejscu. Oczywiście duże i huczne wesele także wymaga więcej przygotowań niż kameralne przyjęcie dla najbliższych. Jeśli jednak nie mamy żadnego doświadczenia w organizacji imprez, mamy problem z dotrzymywaniem terminów czy liczeniem kosztów, lepiej pozostawmy organizację wesela profesjonalistom.

Sala weselna Dolny Śląsk?

Sal weselnych na Dolnym Śląsku jest tyle, że trudno zdecydować, którą wybrać. Na pewno warto zaufać doświadczonym organizatorom wesel. Jeśli jakaś firma eventowa czy weddingowa zorganizowała już setki tego typu uroczystości, możemy być pewni, że poradzi sobie w każdej sytuacji. Oprócz profesjonalnego podejścia organizatorów wesel zwróćmy uwagę na wystrój sali weselnej oraz catering.

Ile kosztuje organizator wesela?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje usługa zorganizowania wesela. Wedding managerowie wycenią swoje działania w zależności od tego, ile rzeczy będą musieli załatwić i ile czasu im to zajmie. Warto wynająć salę na wesele albo restaurację, która oferuje tego typu pomoc, jeśli zdecydujemy się urządzić nasze wesele właśnie w danym lokalu. Wiele obiektów weselnych zatrudnia asystentów ślubnych, których doświadczenie i kontakty gwarantują organizację niezapomnianego wesela.

Gdzie zorganizować wesele?

Jeśli chodzi o wesele w Polsce, to obecnie najpopularniejsze są Karkonosze. Wesela w górach niezmiennie cieszą się popularnością, także wśród par z zagranicy. Przykładem może być chętnie wybierany przez pary młode Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce, w którym odbyło się już prawie 780 wesel, w tym wiele wesel międzynarodowych.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę