Czy można brać ślub w adwencie?

PoradyTradycja
Czy można brać ślub w adwencie?

Okres Bożego Narodzenia to według wielu osób idealny moment na zawarcie związku małżeńskiego. Jest to bowiem magiczny czas miłości, rodziny i radości. Prawdą jest, że grudniowy ślub może być naprawdę magiczny i romantyczny. Jednak pary, które pragną stanąć na ślubnym kobiercu, muszą zmierzyć się z jedną przeszkodą. A mianowicie – z adwentem. Czy można brać ślub w adwencie? Czy rzeczywiście jest to istotna przeszkoda dla zakochanych?

Adwent – czas oczekiwania i wyciszenia

Adwent to szczególny czas dla każdego chrześcijanina. Rozpoczyna się 4 niedziele przed Bożym Narodzeniem w tzw. pierwsze nieszpory i trwa aż do 24 grudnia. Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego „adventus”, które oznacza przyjście, przybycie. Adwent ma trzy wymiary. Pierwszy z nich, historyczny, nawiązuje do wyzwolenia narodu Izraelskiego z niewoli, drugi, chrześcijański, to pamiątka narodzin Chrystusa, a trzeci, eschatologiczny, oznacza przygotowanie na spotkanie z Bogiem po zakończeniu życia. Wierni w tym czasie powinni pogłębiać swoją relację z Bogiem, poddać się refleksji i zadumie.

Warto wspomnieć, że adwent to radosny okres. Szczęśliwy czas oczekiwania na spotkanie z Jezusem. Czy to oznacza, że można zorganizować ślub w adwencie?

Zastanawiacie się nad idealną datą wesela?

Już dziś zarezerwujcie dogodny termin ♥

Ślub w adwencie – tak czy nie?

Małżeństwo jest jednym z siedmiu Sakramentów Świętych, które – według Katechizmu Kościoła Katolickiego – należą do najważniejszych momentów w życiu chrześcijanina. Na ślubie kościelnym kobieta i mężczyzna stają przed Bogiem i przed nim przyrzekają sobie wieczną miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Według wiary katolickiej Bóg tworzy więź między dwojgiem ludzi.

Adwent określa się jako czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Według Kościoła jest to moment wyciszenia, przygotowania do ponownego pojawienia się Jezusa na świecie. W tym czasie Kościół zachęca wiernych do pokuty, refleksji nad swoim życiem. Do poprawy tego, co nieodpowiednie i niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.

W katolickich księgach nie ma jednak jasno sprecyzowanych zapisów mówiących o tym, że w adwencie nie można wziąć ślubu. W rzeczywistości kwestia ta może w dużej mierze zależeć od księdza, który owego ślubu ma udzielić. Większość parafii raczej nie powinna mieć problemu z wyprawieniem ślubu w adwencie.

Czy można organizować wesele w adwencie?

Wspomnieliśmy, że adwent to czas wyciszenia, refleksji zadumy. Czy zatem można w tym okresie zorganizować wesele? Odpowiedź na to pytanie, znajdziemy w przykazaniach kościelnych. W 2014 roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła nowy tekst przykazań. W czwartym przykazaniu możemy przeczytać: „zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie wielkiego postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. O adwencie nie wspomniano. Oznacza to, że okresie przed Bożym Narodzeniem można tańczyć, a co za tym idzie – można organizować wesela.

To, czy wesele w adwencie jest dobrym pomysłem, to kwestia indywidualna. Jeśli narzeczeni czują, że adwent jest odpowiednim czasem na wzięcie ślubu, nic nie stoi na przeszkodzie.

Należy jednak pamiętać, że każdy chrześcijanin inaczej przeżywa adwent, inaczej interpretuje czas oczekiwania na przyjście Jezusa. Warto mieć na uwadze to, że część gości może nie pojawić się na weselu.

Ślub w adwencie z kameralnym przyjęciem

Ciekawym rozwiązaniem jest organizacja kameralnego przyjęcia weselnego w formie uroczystego obiadu dla najbliższych. Takie wydarzenie idealnie wpisze się w refleksyjną ideę adwentu, a przy okazji doskonale zapieczętuje nowy związek małżeński.

Kameralne wesele można zorganizować w tradycyjnej sali weselnej, w prywatnej sali w restauracji i w wielu innych miejscach. Obiad weselny może być równie udany i magiczny, co tradycyjne, duże wesele z tańcem do białego rana. Grunt to odpowiednio go przygotować. Przede wszystkim trzeba zadbać o wyjątkowe dekoracje sali, które przeniosą gości w magiczny świat. Aranżację warto przygotować według wybranego motywu przewodniego. Przyjęcie weselne w grudniu to doskonały czas na wykorzystanie mroźnego motywu krainy lodu. Na zimowej sali weselnej nie może zabraknąć śnieżnobiałych obrusów, świec w szklanych słoiczkach ozdobionych szyszkami i iglastymi gałązkami, papierowych śnieżynek, delikatnych, białych kwiatów i niewielkich choinek lekko oprószonych sztucznym śniegiem.

Kameralnemu przyjęciu powinna towarzyszyć muzyka. Warto postawić na ciche, spokojne kawałki, które umilą spożywania posiłków i rozmowy przy wspólnym stole.

Cywilny ślub w adwencie

Ślub cywilny to świeckie zawarcie związku małżeńskiego w obecności urzędnika. Zwykle odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego lub – za stosowną opłatą – w innym, dowolnym miejscu. Adwent jest zaś okresem ważnym z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej, co oznacza, że nie ma żadnego wpływu na śluby cywilne. Ślub cywilny w adwencie jest jak najbardziej możliwy. Tak samo wesele!

Warto mieć jednak na uwadze, że goście wyznający wiarę chrześcijańską mogą sceptycznie podejść do decyzji o organizacji hucznego wesela w adwencie. U niektórych wręcz może to wywołać niemałe oburzenie. Może wiązać się to z tym, że wiele osób odmówi przyjścia na przyjęcie. Aby nie narażać się na niepotrzebną krytykę, warto zorganizować kameralne przyjęcie zamiast wesela. Jeśli jednak zależy Wam na dużej imprezie, a przy tym nie chcecie urazić uczuć religijnych swoich gości, przełóżcie ją na inny termin.

Bezpieczna opcja – ślub i wesele po świętach

Doskonałą alternatywą dla ślubu w adwencie, jest ceremonia zaraz po świętach – a nawet w same święta! Okres Bożego Narodzenia to doskonały moment na zawarcie związku małżeńskiego. Jest to radosny, rodzinny czas, przepełniony miłością i dobrocią. Sakramentalne „TAK” wypowiedziane w tej wyjątkowej aurze bez wątpienia będzie dla zakochanych wspaniałym przeżyciem.

Po świętach (lub w święta) można zorganizować zarówno huczne, całonocne wesele, jak i kameralne przyjęcie w gronie najbliższych. Wszystko zależy od marzeń i preferencji zakochanych. Warto mieć jednak na uwadze, że śluby w okresie świątecznym są stosunkowo popularne. Wiąże się to z koniecznością rezerwacji sali weselnej i innych podwykonawców (tj. fotografa czy zespołu) odpowiednio wcześniej.

A może ślub w styczniu?

Marząc o zimowym ślubie i weselu, wcale nie trzeba szukać idealnej daty w grudniu. Zima trwa przecież do marca, a ślub w styczniu czy lutym może być równie piękny i magiczny co grudniowa uroczystość. Co ciekawe, styczniu i lutym prawdopodobieństwo opadów śniegu jest największe – potwierdzają to dane z ostatnich 12 lat! Biały puch pokrywający wszystko dookoła i piękne wzorki, które mróz namalował na szybach, tworzą niesamowitą, magiczną atmosferę, idealną do tego, by rozpocząć nowy etap w życiu.

Warto wspomnieć również o tym, że ślub na początku roku to gwarantowane oszczędności. Niewiele par decyduje się na wesele w lutym czy styczniu, co wiąże się z niższymi cenami usług poszczególnych podwykonawców. Mniej zapłacimy za salę weselną, fotografa czy zespół muzyczny. Zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na magiczną podróż poślubną, która będzie wspaniałym wstępem do życia jako mąż i żona.

Szybki kontakt Zamów ofertę