Ustawienie stołów na weselu

PoradySala weselna
wesela układ stołu

Jakie ustawienie stołów na weselu wybrać – to pytanie zadaje sobie niejedna Para Młoda. Kiedy zdecydowaliśmy się już na konkretną salę weselną, pora wybrać pozostałe detale, m.in. układ stołów. Temat z pozoru wydaje się być prosty, jednak jeśli się trochę zastanowić, okaże się, że nietrafny układ stołów może zepsuć najlepiej przygotowane wesele. Jak to możliwe?

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Jesteście gośćmi, a wesele jest wyjątkowo liczne. Dostaliście stolik w rogu, za filarem, gdzie jest tak ciasno, że nie macie ochoty przeciskać się przez całą salę. Siedzicie więc na swoim miejscu, choć w planach mieliście integrację z dawno niewidzianym wujkiem. Lub też macie tak mało miejsca, że po kilku chwilach cierpną wam nogi. Każdemu zepsułby się humor. A nie o to  chodzi na weselu!

Przeczytajcie zatem kilka porad jak ustawiać stoły oraz rozsadzać gości na weselu aby wszyscy dobrze się bawili.

sala ludzie

Opcje ustawienia stołów na weselu

DŁUGI, POJEDYNCZY STÓŁ. Częste rozwiązanie przy mniejszych weselach i niedużych salach. Niestety taki wybór nie sprzyja integracji, goście mogą rozmawiać tylko z kilkoma osobami po bokach i naprzeciwko. Jak radzi nasz ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: „w tej sytuacji lepiej wybrać opcję kilku okrągłych stołów. Gości usadzamy wg wieku oraz wzajemnej sympatii. Np. stolik dla znajomych, najbliższej rodziny, dalszej rodziny, dzieci etc.”.
STOŁY PODŁUŻNE ustawione podkowę lub literę L. To klasyczne rozwiązanie, dobre zarówno dla mniejszych jak i większych wesel. Środkowy, centralny stół, przeznaczamy dla Młodej Pary. Następnie rodzicie Państwa Młodych, świadkowie, najbliższa rodzina i przyjaciele. UWAGA! Przy usadzaniu gości pamiętajmy o zasadzie kobieta – mężczyzna – kobieta – mężczyzna. 

STOŁY PODŁUŻNE ustawione równolegle. Coraz częściej stosowany układ. Pamiętajmy jednak, aby zostawić swobodną przestrzeń do poruszania się naszych dla gości. Stół Pary Młodej i najbliższej rodziny ustawiamy prostopadle do reszty stołów, tak aby Młodzi stanowili punkt centralny. Salę dzielimy na pół: miejsce odpoczynku, konwersacji, posiłku i toastów oraz miejsce do tańczenia.

wesele dekoracje sali

STOŁY OKRĄGŁE stylu bankietowym. Bardzo ciekawe i w ostatnim sezonie niezwykle popularne ustawienie. Pamiętajmy jednak że przy tej opcji zmieści się nieco mniej osób, więc rozwiązanie to polecane jest do mniejszych wesel. Jeśli goście nie znają się zbyt dobrze, istnieje ryzyko, że będą bawić się tylko w małych grupkach przy swoich stolikach i nie zintegrują się.

Ustawienie stołów na weselu a kontakty towarzyskie

Dla wielu Par Młodych ustawienie stołów na weselu to jeden z najtrudniejszych elementów całego przyjęcia. Nad całą koncepcją spędzają mnóstwo czasu, a na koniec są już tak zmęczeni, że stoły na wesele ustawiają zupełnie przypadkowo. Należy jednak pamiętać, że wesele to ten rodzaj imprezy, na której nie tylko Para Młoda ma się świetnie bawić, ale również jej goście. Ich samopoczucie wpłynie bezpośrednio na odbiór całej uroczystości, dlatego pamiętajmy o kilku aspektach, z których najważniejszym są rodzinne relacje.

Z uwagi na kulturę osobistą i poszanowanie gości nie powinniśmy sadzać blisko siebie osób pozostających w konflikcie. Ani dla nich, ani dla osób siedzących blisko, nie będzie to komfortowa sytuacja. Postarajmy się usadzić ich tak, aby nie czuli się ani skrępowani, ani odrzuceni. Wówczas poczuliby się urażeni i źle odebrali intencje Pary Młodej.

Dlatego członków rodziny pozostających w konflikcie, nie powinniśmy sadzać w dwóch skrajnych częściach sali. Niech będą daleko od siebie, ale nie za daleko. Nie powinniśmy mieć tego problemu, jeśli mamy okrągłe stoły na wesele. Wówczas wystarczy posadzić takich gości przy osobnych stolikach. Jeśli mamy jednak stoły prostokątne, zostawmy im nieco miejsca, najlepiej tak, żeby odległość między nimi była porównywalna do usadzenia 6-8 gości.

wesela układ stołu

Okrągłe stoły na wesele – zagrożenia

Pamiętajmy, że przy wyborze okrągłych stołów czeka nas jeden problem. Otóż w centralnej części, gdzie zazwyczaj znajduje się bukiet, nie można zasłaniać twarzy gości. Prostokątne stoły na wesele oszczędzają nam tego problemu, ponieważ możemy ustawić kompozycje na wysokości luki między gośćmi. Przy okrągłych stołach musimy uważać na to, aby goście mogli swobodnie rozmawiać. Dlatego kompozycje kwiatowe muszą być albo bardzo wysokie, albo bardzo niskie.

Idealne miejsce na ślub i wesele?

Nie musisz dłużej szukać.

Stoły na wesele

Jeśli zastanawiacie się nad stołami, najpierw odpowiedzcie sobie na pytanie, w jakim stylu jest Wasze przyjęcie. Jeśli jest to impreza w stylu glamour, idealnie sprawdzą się stoły okrągłe. Do wesel rustykalnych czy wiejskich pasować będą stoły podłużne.

Wbrew pozorom stoły prostokątne ograniczają nam integrację z innymi, bowiem możemy komunikować się swobodnie jedynie z około 6 osobami. Do reszty musimy się wychylać i krzyczeć. Stoły okrągłe zapewniają nam swobodę rozmowy z praktycznie każdą osobą przy stoliku, więc mamy do dyspozycji od 10 do 12 osób. Jednak to na parkiecie powinna odbywać się największa integracja!

Niezależnie jaki plan stołów na wesele wybierzemy pamiętajmy też, aby przeznaczyć stolik dla obsługi oraz zespołu. Osoby starsze, niepełnosprawni oraz dzieci usadzamy blisko toalety oraz tak, aby miały swobody dostęp do sali. Radzimy także ustawić przed wejściem plan ustawienia stolików, tak aby każdy miał pewność że siedzi na swoim miejscu 🙂

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę