Korkowe na weselu: jak uniknąć ukrytych opłat?

Porady
Korkowe na weselu: jak uniknąć ukrytych opłat?

Organizacja wesela wiąże się z podpisaniem wielu umów. Zanim złożysz swój podpis, dokładnie przeczytaj dokumenty. Szczególną uwagę zwróć na to, co zostało zapisane małym drukiem. W ten sposób możesz uniknąć dodatkowych, ukrytych kosztów. Korkowe na weselu wzbudza wiele kontrowersji. Sprawdź, na czym dokładnie polega i kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie! 

Co jest korkowe na weselu? 

Korkowa to opłata naliczana przez sale weselne za możliwość wniesienia własnego alkoholu, który będzie serwowany na przyjęciu. Może poważnie nadwyrężyć budżet narzeczonych, zwłaszcza gdy nie przygotowali się na taki wydatek. Należy podkreślić, że wspomniana opłata nie odnosi się tylko do trunków, które mają korek, czyli do białego, czerwonego i różowego wina. Korkowe obejmuje też inne alkohole na wesele – whisky, koniak, wódkę, brandy czy szampana. 

W jaki sposób sala nalicza korkowe? 

Wspomniana opłata uwzględnia możliwość przetrzymania i schłodzenia butelek alkoholu, udostępnienia szkła i doniesienia trunków do stołów. To, w jaki sposób zostanie naliczone korkowe na weselu, zależy przede wszystkim od zasad obowiązujących w danym lokalu. Właściciel może pobrać opłatę: 

  • za wniesienie każdej butelki na salę, 
  • za otwarte butelki, co oznacza, że nie płaci się za alkohol, który został po przyjęciu, 
  • z góry, niezależnie od ilości wniesionego/wypitego alkoholu. 

Zastanawiacie się komu powierzyć organizację wesela?

Dołączcie do setek zadowolonych Par Młodych, które skorzystały z naszych usług!

Chociaż wciąż można spotkać się z korkowym na weselu, coraz więcej lokali rezygnuje ze wspomnianej opłaty. Zanim zarezerwujesz salę, koniecznie przedyskutuj tę kwestię z menadżerem sali. Zazwyczaj korkowe wynosi 5 zł za butelkę, ale niektóre lokale naliczają nawet 10-20 zł. Jeśli chcesz ozdobić butelki, możesz zamówić etykiety i zawieszki na alkohol. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu pasują do każdego motywu przewodniego wesela. Proponowane dodatki podkreślą wyjątkowy charakter przyjęcia, jednocześnie wzbudzą zainteresowanie gości. Wiążą się jednak z dodatkowymi wydatkami na wesele, które należy uwzględnić.  

Korkowe na weselu: jak uniknąć dodatkowych kosztów? 

Jeśli korkowe uwzględnia otwarte butelki, zastanów się, ile alkoholu mogą wypić weselnicy podczas całego przyjęcia. Pamiętaj też, by przygotować kilka butelek na zapas. Możesz je podarować świadkom i rodzicom w ramach podziękowań, a także wręczyć je gościom „na odchodne”. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź, kto i jak będzie liczył, ile butelek zostało otwartych.  

W przypadku gdy menadżer sali nalicza korkowe na weselu z góry, możesz trochę ponegocjować. Spróbuj ustalić cenę, która nie nadwyręży zbytnio Twojego budżetu, a jednocześnie zadowoli menadżera. Decydując się na takie rozwiązanie, od razu wiesz, ile zapłacisz. Nie musisz myśleć, ile alkoholu wypiją goście podczas całego wesela. 

Jeśli uzgodniłeś z właścicielem sali, że zapłacisz korkowe, koniecznie uwzględnij to w budżecie. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek. W większości przypadków lokal pobiera opłatę dopiero po weselu, przy rozliczaniu pozostałych rachunków. Wspomnianą zasadę stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy korkowe nalicza się za otwarte butelki. 

Jak obliczyć, czy korkowe się opłaca? 

W sytuacji gdy korkowe na weselu nie przekracza 5 zł, możesz rozważyć zakup alkoholu w lokalu. Jeśli jednak chcesz podać swój trunek, powinieneś skalkulować, co Ci się bardziej opłaca. Kosztorys wesela jest często napięty do granic możliwości. Liczy się każdy grosz, dlatego warto rozważyć wszystkie opcje. Jeśli koszty są zbliżone, lepiej wybrać ofertę lokalu. Nie musisz wtedy szukać i dowozić alkoholu. Dodatkowo masz pewność, że profesjonaliści odpowiednio się nim zaopiekują. Pamiętaj, że temperatura trunku wpływa na wrażenia podczas degustacji. W tym przypadku cena za alkohol będzie taka sama, a Ty skupisz się na innych zagadnieniach. W końcu organizacja ślubu i wesela wymaga dopilnowania wielu spraw.  

Czy właściciel lokalu może pobrać korkowe na weselu? 

Z korkowym możesz spotkać w wielu lokalach, szczególnie w dużych miastach. Zwykle pobiera go sala weselna, która proponuje własne alkohole. Zakup trunków przez parę młodą wiązałby się ze sporą stratą dla właściciela lokalu. Korkowe na weselu traktuje więc jako swoistą rekompensatę. W ten sposób chce również zachęcić narzeczonych do zakupu alkoholu na miejscu. 

Jeśli dysponujesz większym budżetem, a oferta alkoholowa lokalu niekoniecznie Cię zadowala, możesz kupić trunki na własną rękę i zapłacić korkowe. Alternatywnie, poszukaj sali, która nie nalicza takiej opłaty. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj wszystkie za i przeciw.  

Zastanawiasz się, gdzie zorganizować wesele? Odrestaurowana Dworska Sala Balowa jest klimatyzowana lub dogrzewana, w zależności od potrzeb. Przykuwa uwagę białym, drewnianym sklepieniem i dużymi, łukowymi oknami. Ugości do 170 osób, ponieważ ma 200 m2 powierzchni. 

Zanim wynajmiesz salę, powinieneś zadać menadżerowi lub właścicielowi kilka pytań. Oczywiście, musisz ustalić, czy wybrany przez Was termin jest wolny. Zapytaj, czy w tym czasie zaplanowane są też inne imprezy. To bardzo ważna kwestie, jeśli cenisz sobie prywatność i kameralną atmosferę. Dowiedz się, kiedy powinieneś podjąć ostateczną decyzję. Pamiętaj, by zapytać o wspomniane wcześniej korkowe. 

Szybki kontakt Zamów ofertę