Jakie miejsce na wesele wybrać?

PoradySala weselna
dwór zamek pałac

Rejon Dolnego Śląska obfituje w zamki, pałace i dworki. Osoby z okolic Wrocławia, zainteresowane zorganizowaniem wesela w tego typu ośrodku, nie będą miały więc problemu ze znalezieniem miejsca. Jednak czym tak naprawdę różni się pałac od dworku weselnego? I jakie miejsce na wesele okaże się najlepsze na imprezę?

Czego się dowiesz z artykułu?

Wybór miejsca na wesele to jedna z najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć przyszli nowożeńcy. Cena, choć ważna, nie jest jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. W końcu to właśnie miejsce stworzy atmosferę, która pozostanie w pamięci zarówno pary młodej, jak i gości na lata. Czy powinien to być elegancki dworek, majestatyczny zamek czy może urokliwy zajazd? Polska jest pełna miejsc, które mogą dodać magii każdemu weselu. W poniższym poście odpowiemy na pytania, jak znaleźć najlepsze miejsce na wesele, czym się kierować podczas poszukiwań i gdzie szukać idealnej lokalizacji, która spełni wszystkie Wasze oczekiwania.

Dwór to nic innego jak dawny kompleks mieszkalny, należący do średniozamożnej szlachty. Zwykle był wznoszony na terenach wiejskich i charakteryzowała go stosunkowo niska zabudowa w porównaniu do pałacu, nie mówiąc już o zamku. Każdy przyzwoity dwór posiadał ganek oraz taras i ogród, który stanowił często chlubę rodu, najlepiej więc, jeśli okalał całą posiadłość. Dworek natomiast to po prostu nic innego jak mniej okazały dwór.

Od XVII wieku dwory rozrastały się i zmieniały nieco swoją zabudowę. Powszechne stały się na przykład kamienne wieżyczki czy inne przybudówki. W ten sposób powstały tak zwane pałacyki wiejskie. Jeśli dodamy jeszcze trochę kamienia i odpowiednią ilość zdobień, to mówimy już raczej o pałacu niż dworze. Podobnie wygląda sprawa zieleni.

Dwory, dworki – idealne miejsca na wesele nie od dziś!

Dwory szczyciły się zwykle ogrodami, natomiast pałac okalał park, koniecznie z dużą liczbą altanek i oranżerii. Pałace i dwory nie posiadały murów obronnych, fosy, wież strzelniczych czy zwodzonych mostów – to jest już domena zamków. Czyli mówiąc o zamku mamy na myśli warowny kompleks architektoniczny z wyraźnie zaznaczoną funkcją obronną. Pałace czy dwory często były widomym znakiem bogactwa i pozycji towarzyskiej danej rodziny wśród miejscowej szlachty, ale nie pełniły funkcji obronnych. Powstawały w czasach, kiedy nie było już potrzeby, by chronić swych właścicieli przed najazdami wrogich hord. Odmiennie niż zamki – siedziby rodów rycerskich, a więc najwyższych warstw średniowiecznego społeczeństwa. Były to dość rozległe budowle, gdyż oprócz właścicieli i ich służby często musiały pomieścić zbrojnych. Warowne budowle niekoniecznie były wygodnym mieszkaniem, ale doskonale sprawdzały się jako schronienie w wypadku częstych wtedy wojen i najazdów.

W późniejszych epokach zamki nieraz były przerabiane na pałace. Miały one przede wszystkim pełnić funkcje reprezentacyjne. Dodawano duże okna, zdobienia, sale balowe i audiencyjne, które pokazywały splendor i bogactwo danego rodu szlacheckiego. Oczywiście nie każda rodzina, nawet arystokratyczna, mogła sobie pozwolić na budowę tak okazałej siedziby.

Dwór Korona Karkonoszy wesela
Zimne ognie na weselu

Dlaczego miejsce na wesele jest tak istotne?

Skoro już udało nam się dokonać wstępnego rozróżnienia, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: które miejsce będzie lepsze na zorganizowanie wesela?

CENA – to, gdzie wesele się odbędzie ma największy wpływ na ostateczną cenę przyjęcia. Za większość miejsc zabytkowych, a do tego pięknie położonych, musimy słono zapłacić. Jednak jeśli mamy dokonać rozróżnienia, kryterium ceny rozkładałoby się następująco: bez wątpienia najdroższe są zamki, potem pałace, a najkorzystniej wygląda to w przypadku dworów. Weźmy chociażby przykład cenę noclegu dla samej Młodej Pary. W zamku za taką przyjemność musimy zapłacić nawet 1 tys. zł za noc, niewiele taniej w pałacu (około 800 zł), natomiast w dworze wydamy w granicach 200-300 zł. Zamki są na ogół droższe, bo z przyczyn oczywistych najmniej ich przetrwało do naszych czasów.

Apartament dla nowożeńców w pakiecie?

Ciekawostką jest, że dwory niekiedy dają taki apartament dla nowożeńców GRATIS! A więc tysiąc złotych zostaje nam w kieszeni na podróż poślubną. Do tego butelka szampana i łazienka pełna płatków róż… Czego można chcieć więcej? Takie miejsca na wesele są najbardziej oblegane.

Apartament Młodej Pary

JAKOŚĆ – niestety współczesne pałace często najpiękniej wyglądają z daleka, a niską jakość wykończenia przykrywają na przykład tandetnymi złotymi zdobieniami. Odnowione według gustu aktualnego właściciela nie mają nic wspólnego z dawną świetnością i blichtrem. Dodatkowo, oprócz samego wystroju, niezwykle ważne są takie kwestie jak kuchnia czy koordynacja przyjęcia. Tutaj liczy się doświadczenie i jakość!

Doświadczenie organizatorów ma kluczowe znaczenie

Jak podkreśla ekspertka weselna Joanna Hoc-Kopiej: „Ważne jest, jak dużo dany obiekt organizuje wesel. Wiadomo, że im więcej, tym lepiej jest przygotowany do tego typu imprez. Wówczas wiadomo, że to miejsce na wesele jest naprawdę sprawdzone. Problem z zamkami jest też często taki, że ze względu na zaporową cenę, stosunkowo niewiele Par Młodych może sobie pozwolić na taką uroczystość. Rzadko więc odbywają się tam imprezy weselne. Stąd też zamki wydają się być gorzej przygotowane do organizacji uroczystości weselnej niż miejsca, które się w tym specjalizują” – stwierdza specjalistka, pod kierunkiem której zorganizowano już ponad 750 wesel.

sala balowa

Dlaczego cena to nie wszystko?

Nadal wiele Młodych Par zdaje się twierdzić, że najbardziej prestiżowe miejsca na ślub to te najdroższe, czyli zamki i pałace. Ostatnio popularna jednak stała się idea „prestiżu wypracowanego”, związanego z historią miejsca, silną pozycją na rynku ślubnym i dużą liczbą zorganizowanych wesel.

Sesja zdjęciowa w ruinach zamku

Sytuacja wygląda zatem następująco: podczas gdy jedne obiekty przyjmują rezerwacje z kilkuletnim wyprzedzeniem, a o najlepsze terminy prowadzona jest zacięta walka pomiędzy zainteresowanymi, inne tygodniami świecą pustkami. I to bez względu na to, czy mówimy o zamku, dworze czy pałacu. Wypracowywany latami prestiż i wysoka jakość usług powoduje, że miejsce jest znane i rekomendowane przez Młode Pary oraz środowisko ślubne, więc wszyscy zainteresowani wiedzą, że „tu warto zorganizować wesele”.

Blok CTA

Szukasz miejsca na niezapomniane wesele?

Właśnie zalazłaś! Wszystkim się zajmiemy.

USŁUGI DODATKOWE – to niezwykle ważna kwestia, często traktowana po macoszemu przez Młode Pary. Po początkowej euforii związanej ze świadomością, iż niedługo zostaniemy czyjąś żoną lub czyimś mężem, przychodzi czas na podejście bardziej praktyczne. Warto zadać sobie pytanie, czy:

  • wybrany przez nas obiekt oferuje w cenie opiekę wedding managera?
  • możemy liczyć na wyłączność całego miejsca (sal balowych, miejsc noclegowych, parkingów, ogrodów)?
  • w cenie mamy przystrojenie sali (na przykład kwiaty, świece, czerwony dywan)? To mogą okazać się kluczowe kwestie.

Sala weselna? Najlepiej na wyłączność!

Wyobraźmy sobie sytuację, że zdecydowaliśmy się na piękne i bardzo drogie wesele w zamku. A po kilku miesiącach okazuje się, że w czasie NASZEGO wesela w sali obok organizowany jest bankiet! Goście tych dwóch uroczystości mijają się w holu, muszą dzielić wspólną przestrzeń i wcale nie czują się wyjątkowo. A co gorsze, Państwo Młodzi mogą także czuć dyskomfort i to w najważniejszym dniu w życiu! Nie mówiąc już o przenikaniu się dźwięków muzyki w częściach wspólnych. Goście zatem nie wiedzą tak naprawdę, na jakiej imprezie dokładnie są. Oba wydarzenia mogą być utrzymane w zupełnie różnych klimatach i nie należy ich ze sobą łączyć.

elegancka sala balowa

Jak wybrać miejsce na wesele?

Jakie miejsce na wesele będzie najlepsze? To pytanie pojawia się zaraz po decyzji o tym, że na pewno urządzamy wesele. Rozwiązań jest kilka. W zależności od tego, czy preferujemy drobiazgowe planowanie, czy wolimy zdać się na intuicję lub lubimy spontaniczne działania. Dla osób poukładanych na pewno sprawdzi się lista i wypisanie ściśle określonych kryteriów, a potem trzymanie się tych założeń. Na przykład bierzemy pod uwagę wielkość sali, cenę czy menu albo dostępność pokojów dla gości i apartamentu dla Pary Młodej.

Wesele w Dworskiej Sali Balowej, Dwór Korona Karkonoszy

Te osoby, które kierują się częściej instynktem, po prostu poczują dreszczyk emocji na widok gór otaczających obiekt weselny, brany przez nie pod uwagę. Albo zachwyci je wspaniałe jezioro czy inny zbiornik wodny położony w pobliżu. Jeśli do tego spróbują w danym dworku czy pałacu jakiś pysznych potraw przyniesionych przez miłą i profesjonalną obsługę, wiedzą już, że to jest strzał w dziesiątkę!

Wesele w górach – niezapomniane przeżycie!

A najbardziej spontaniczne Pary Młode? Wystarczy, że staną, rozejrzą się wkoło i już stwierdzą: to tu! Właśnie tu urządzimy nasze wymarzone wesele! Na pewno będzie idealne…  

A więc jak wybrać miejsce na wesele? Z pewnością warto umówić się i zobaczyć wybrany obiekt. Porozmawiać też z managerem i może nawet umówić się na degustację, choćby to miała być tylko kawa. Pierwsze wrażenie jest naprawdę ważne! Przy okazji można dowiedzieć się, ile wesel już odbyło się w danym obiekcie. Bo przecież doświadczenie obsługi i jakość kuchni są nie do przecenienia!

Organizując wesele z pewnością liczymy na to , że będzie to wyjątkowe wydarzenie w naszym życiu. Zwykle nie chcemy banału i niczego na siłę. Bo przecież wesele to nie przykry obowiązek, tylko nasze święto! To my podejmujemy decyzję, gdzie i z kim chcemy spędzić te wyjątkowe w naszym życiu chwile. Dzielić się radością i intymnym przeżyciem…

Takie wyjątkowe chwile wymagają odpowiedniej oprawy. Niebanalne otoczenie z pewnością podkreśli wagę naszego święta. Dwór, pałac czy nawet zamek niewątpliwie podniosą rangę naszego ślubu i wesela. Do baru czy restauracji można wybrać się z bardziej błahego powodu. Ot, choćby na spotkanie ze znajomymi czy na niedzielny obiad. Jednak wesele to coś innego – na pewno nie jest to wydarzenie banalne i codzienne! Dlatego zadbajmy o nadanie mu właściwej oprawy.

dwór butikowy

Miejsce na wesele – gdzie szukać?

Kameralny ślub i skromne wesele czy ślub wystawny, a nawet ostentacyjny? A wesele huczne, wręcz w bizantyjskim stylu? Czego oczekujemy? Od takich założeń trzeba wyjść. Kwestia: drogie czy tanie wesele jest już raczej drugorzędna. Bo przecież kameralne przyjęcie ślubne można zorganizować w bardzo luksusowym i drogim miejscu, i odwrotnie. Huczne wesele można zrobić nawet w stodole czy wiejskiej świetlicy. Dlatego zanim odpowiemy na pytanie, gdzie szukać miejsca na wesele, musimy wiedzieć, choćby wstępnie, jak miałoby ono wyglądać.

Jeśli chcemy przeżywać nasz ślub wyłącznie w gronie najbliższych i cieszyć się intymnymi chwilami w wąskim gronie, znajdźmy niewielki lokal. Dobrze byłoby, żeby dysponował od razu bazą noclegową. Ważne jest także, żeby obiekt na wesele był do naszej wyłącznej dyspozycji. W tej sytuacji wybieramy miejsca oddalone od zgiełku i tłumu turystów – sprawdzą się doskonale wszelkie dworki i pałace, położne trochę na uboczu, w otoczeniu pięknych ogrodów i lasów.

Ogród na wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Huczne i duże wesela również mają swoje zalety. Jednak ich organizacja wymaga już wynajęcia większego obiektu Może to być większy dwór, pałac czy nawet zamek. Dla licznych gości potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia infrastruktura. Duża sala weselna, odpowiednia liczba pokoi i apartamentów. Parking i sporo miejsca, by móc zorganizować dodatkowe atrakcje.

Wesele w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Miejsce na wesele – jak szukać?

Wybierając miejsce na wesele, zwykle będziemy zaczynać od znanych nam już obiektów. Ewentualnie takich, które znajdują się w pobliżu. Dobrą praktyką jest też wypytanie znajomych. Pamiętajmy jednak, że to nie jedyne możliwości. Być może niedawno wybudowano jakieś nowe domy weselne albo właśnie pojawiły się atrakcyjne ceny lub rabaty w bardziej prestiżowych obiektach? Dlatego większość z nas sprawdza również oferty w Internecie.

Jeśli jesteśmy zdecydowani i nie chcemy odwlekać ślubu, warto z pewnością sprawdzić oferty na wesele last minute. To stosunkowo nowe zjawisko. Tego typu możliwości pojawiły się po zawirowaniach z terminami i przekładaniem wesel związanymi z pandemią. Jeśli tylko zależy nam na szybkim weselu, i nie boimy się spontanicznych decyzji, może okazać się, że wspaniały lokal w dobrej cenie wynajmiemy niemalże od ręki!

Idealne miejsce na wesele to kwestia indywidualna

Wszyscy zastanawiamy się, czy istnieje idealne miejsce na wesele. Odpowiedź zależy od gustu, a o nim, jako wiadomo już od czasów starożytnych, się nie dyskutuje…  Oczywiście możliwe jest znalezienie idealnego miejsca na wesele, jeśli tylko wiemy, czego dokładnie szukamy. To dość proste. Wyobraźmy sobie, że nic nas nie ogranicza. Zamknijmy oczy i opiszmy w wyobraźni, jak wygląda lokal na wesele naszych marzeń. Później zastanówmy się jeszcze, gdzie chcemy go ulokować – wśród gór, jezior czy lasów, a może jeszcze gdzie indziej? Teraz pozostaje już tylko wrzucić nasz opis w wyszukiwarkę.

Albo drugi sposób. Trzeba wybrać taki obiekt, który zapewni nam realizację tych marzeń. Doświadczeni organizatorzy wesel potrafią dokonać cudów! Mogą zaaranżować wesele w dowolnie wybranym przez nas stylu. Potrafią przenieść weselników na przykład w lata dwudzieste, urządzić wesele w stylu retro albo zorganizować imprezę boho. Wystarczy znaleźć odpowiednią, doświadczoną ekipę i opowiedzieć jej o naszych marzeniach…

Jak znaleźć najlepsze miejsce na wesele?

Najlepsze miejsce na wesele to oczywiście takie, gdzie wesele się uda, a my sami poczujemy, że to jest właśnie ten wymarzony lokal na wesele. Nie warto w tym wypadku iść na kompromisy. Wszak wesele ma się tylko raz, a przynajmniej większość ludzi tak zakłada… Dlaczego zatem ten jeden, jedyny raz nie zrobić sobie pięknego prezentu? To będzie przecież miejsce i dzień, o którym opowiemy kiedyś pewnie dzieciom i wnukom. A już na pewno zechcemy czasem do niego wrócić wspomnieniami czy obejrzeć zdjęcia ślubne. Niech będą naprawdę piękne!

Najlepsze miejsce na wesele to też takie, które zaoferuje nam możliwość takiej aranżacji, jaką tylko zechcemy. Motyw przewodni wesela powinien współgrać z wybranym przez nas lokalem. I odwrotnie – lokal na wesele musi pasować do naszych założeń. Niezależnie od tego, jakie one będą, ważnym elementem jest ogród. To miejsce, gdzie przy pięknej pogodzie można też zorganizować ślub. A nawet jeśli zdecydujemy się na ślub w innym miejscu, to ogród zawsze robi wielkie wrażenie na gościach. Również Parze Młodej pozwoli na chwilę wytchnienia i zagwarantuje piękne ujęcia podczas sesji zdjęciowej.

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy

Czym się kierować, szukając sali lub ogrodu na wesele ?  

Jednym z najważniejszych kryteriów jest oczywiście to, na ile osób planujemy wesele. Po określeniu tego musimy sprawdzić, czy  wybrane przez nas obiekty dysponują salą, która swobodnie pomieści taką liczbę gości. Chodzi o to,  by nasi goście mieli dużo swobody ruchu i mieli gdzie tańczyć, ale także wyjść, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Tu niebagatelną rolę odgrywa ogród. Nie dosyć, że przy pięknej aurze można zorganizować wesele w plenerze, to jeszcze będzie gdzie złapać oddech po intensywnej zabawie. Albo chwilę porozmawiać w spokoju z dawno niewidzianymi krewnymi czy przyjaciółmi. 

ślub w ogrodzie
Wesele w plenerze

Wybrany przez nas lokal na wesele musi jeszcze pomieścić orkiestrę albo DJ-a. Musi też mieć miejsce na dodatkowe elementy, jak choćby miejsce na kwiaty. Albo na ustawienie dodatkowego stołu – przepyszny słodki stół czy smakowity stół rybny z pewnością zainteresują gości weselnych. W przypadku, jeśli chcemy zorganizować jakieś niespodzianki dla pary młodej, również powinniśmy przewidzieć na to czas i wybrać właściwe miejsce.

Blok CTA

Dwór Korona Karkonoszy – szybka decyzja, dobry wybór

Dwór, zamek czy zajazd – polskie tradycje weselne

Tradycyjne wesele w Polsce w poszczególnych rejonach będzie się nieco różnić. W Małopolsce, na Kurpiach czy na Dolnym Śląsku są trochę inne zwyczaje i obrzędy. Ten ostatni region jest o tyle ciekawy, że tu mieszają się style i tradycje i właściwie trudno mówić o jednym kanonie kulturowym. Wraz z napływem ludności po II wojnie światowej powstał tu swoisty tygiel kulturowy. Tutaj uchodzi właściwie każdy styl i każda nowość jest akceptowana. 

Miejsce wesela – wybierz dobrze!

Polskie tradycje weselne nie określają dokładnie miejsca wesela, tylko pewien schemat przebiegu ceremonii zaślubin. W trakcie tradycyjnego ślubu ważne są taki elementy jak błogosławieństwo rodziców, bramy weselne, role pełnione przez świadków, kolejność toastów czy pierwszy taniec Pary Młodej. Właściwie każdy krok i element ślubu oraz wesela ma swoją symbolikę.

Tyle, że coraz mniej osób przykłada do tego wagę i ją rozumie. Niektóre elementy jak choćby oczepiny, rzucanie welonem i wypychanie na środek sali panien czy kawalerów trącą już nieco myszką i nie wszystkim mogą się podobać. Dlatego najważniejsze jest nie to, żebyśmy minuta po minucie trzymali się harmonogramu i tradycji, tylko żeby po prostu dobrze się bawić. Wejście w związek małżeński to przecież radość i oczekiwanie szczęśliwego życia, a nie nakładanie sobie i gościom kagańca konwenansów i zabobonów.

Jak znaleźć idealne miejsce na wesele? Odpowiedź nie taka prosta…

Jak widać odpowiedź na pytanie, czy wybrać dworek na wesele, zamek, a może pałac nie jest taka prosta, jakby się wydawało. Kwestie związanie z prestiżem i jakością wyglądają często inaczej, jeśli przyjrzymy się im z bliska. Z pewnością znajdą się amatorzy każdego z wymienionych przybytków, ponieważ każdy z nas ma nieco inne potrzeby. Pamiętajcie tylko, aby wszystko dokładnie sprawdzić i zapytać nawet kilka razy – w końcu to Wasza uroczystość i Wy o wszystkim decydujecie!

Sosnówka k. Karpacza

Miejsce na wesele Dolny Śląsk

Dzięki bliskości granicy z Niemcami i Czechami, a także bardzo wygodnej infrastruktury komunikacyjnej Dolny Śląsk stał się bardzo modnym miejscem na imprezowej mapie Polski. Organizuje się tu dużo różnego rodzaju eventów, w tym oczywiście wesel. Zresztą nie tylko Polacy, ale również goście z zagranicy doceniają piękno przyrody, walory architektoniczne i atuty turystyczne tego miejsca. Nie bez powodu ten właśnie region nazywany jest Doliną Pałaców i Ogrodów.

Dolny Śląsk uchodzi też za jeden z najbardziej tajemniczych i urokliwych rejonów Polski. Dlatego wesele Dolny Śląsk na pewno się uda! Poza znanymi i rozpoznawalnymi kurortami oferuje jeszcze wiele zaskakujących swą urodą, majestatem i spokojem miejsc, gdzie znaleźć można niebanalne lokale na wesele. Dobrym przykładem może tu być położona w sąsiedztwie Karpacza wieś letniskowa Sosnówka ze wspaniałym, a wciąż mało rozpropagowanym zalewem.

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Wesele w górach?

Chyba nie ma nic bardziej magicznego niż wesele w górach. Pewnie dlatego z roku na rok powstaje coraz więcej domów weselnych w górach. Pary młode chcą znaleźć swoją wymarzoną salę na wesele właśnie w otoczeniu górskich szczytów. A jeśli jeszcze jest możliwość urządzenia klubu i wesela w ogrodzie, to już ideał sali na wesele. Przykładem takiego miejsca jest Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce k. Karpacza. Zorganizowano tu już ponad 750 wesel z widokiem na góry.

Najpiękniejsze miejsca na ślub w Polsce?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są najpiękniejsze miejsca na ślub w Polsce. Podobno o gustach się nie dyskutuje. Jednak na pewno warto wziąć ślub w jakimś urokliwym miejscu w otoczeniu przyrody. Klimat górskich kurortów jest niepowtarzalny. Wiele osób kocha morze czy jeziora, ale tylko góry sprawdzają się o każdej porze roku. Wesele w Karkonoszach nieprzypadkowo jest marzeniem wielu par młodych.

Sala weselna Dolny Śląsk?

Sala weselna to jeden z najważniejszych elementów udanego wesela. Wybierając lokal na wesele, nie warto iść na skróty. Oprócz kreacji panny młodej i cateringu to ona najbardziej zapadnie w pamięć wszystkim gościom, a i na zdjęciach będzie obecna nader często. Warto więc poszukać takiej sali na wesele, która naprawdę olśni nas swoją urodą, a jej obsługa zachwyci profesjonalizmem. W końcu wesele urządzamy raz w życiu – warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie idealnej sali weselnej, najlepiej na Dolnym Śląsku. Dlaczego właśnie tam? Ze względu na ogromny wybór sal weselnych w tym ślubnym zagłębiu.

Ciekawe miejsca na ślub cywilny?

Nie wszyscy wiedzą, że ślub cywilny wcale nie musi odbywać się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Za drobną – w skali wydatków na całe wesele - opłatą 1000 złotych możemy zaprosić urzędnika USC, gdzie nam się tylko zamarzy. Ślub na plaży? Pewnie? W lesie? Dlaczego nie? Kopalnia? Oczywiście, że tak! Ale najlepiej zorganizować ślub cywilny w Perle w Koronie – specjalnej ślubnej altanie z widokiem na góry w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. A potem urządzić wspaniałe wesele w dworskich ogrodach albo w wyjątkowej, zabytkowej sali balowej na 170 osób.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę