Jak organizowane są śluby humanistyczne?

PoradyTrendy
Jak organizowane są śluby humanistyczne?

Śluby humanistyczne są idealną alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą wziąć ślubu cywilnego. Kto i gdzie udziela takiego ślubu? Co powinniście wiedzieć o takiej uroczystości? Podpowiadamy i wyjaśniamy. 

Czym jest ślub humanistyczny?  

Ślub humanistyczny jest to ceremonia, której udzielają sobie Narzeczeni. Nie przysięgają oni przed Bogiem ani urzędnikiem stanu cywilnego. Śluby humanistyczne nie są w żaden sposób uregulowane w Polsce prawnie. Małżonkowie przysięgają sobie i tylko sobie. Mogą oni wypowiadać ułożone już słowa przysięgi lub napisać własną, wyjątkową wersję.  

Mimo tego, że są to śluby symboliczne, cieszą się coraz większą popularnością. Całą ceremonię zaślubin można zwieńczyć weselem takim, jak podczas tradycyjnego ślubu. Co więcej, Pary Młode często zawierają ślub humanistyczny po ślubie cywilnym. Ślub cywilny bowiem trwa bardzo krótko. Natomiast ślub humanistyczny może zostać rozbudowany o rytuały, takie jak wręczenie sobie obrączek, czy podpisanie stosowanego aktu. 

Najważniejsza jednak w tym dniu jest przysięga małżonków. Jest ona bardzo osobista i właśnie na nią kładzie się największy akcent. Jeśli krótka regułka, którą wypowiadacie w urzędzie stanu cywilnego, nie oddaje tego, co chcielibyście przekazać drugiej osobie, ślub humanistyczny pozwoli Wam wyznać sobie miłość i wierność własnymi słowami.  

Pragniecie się pobrać w wyjątkowych okolicznościach przyrody?

Złóżcie przysięgę małżeńską w górach!

Dla kogo ślub humanistyczny? 

Dzięki temu, że śluby humanistyczne nie mają mocy prawnej, cieszą się coraz większą popularnością wśród par tej samej płci, oraz takich, którym nie udzielono by innego ślubu, lub byłoby to bardzo utrudnione. Chodzi tu m.in. o osoby rozwiedzione lub ateistów. Także te pary, które pragną zawrzeć związek, a uniemożliwione jest im to przez różnice kulturowe, różne wyzwania czy np. prawo obowiązujące w danym kraju, mogą zorganizować śluby humanistyczne. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób niewierzących, które chcą aby najważniejszy dzień w życiu był czymś więcej niż wizytą w urzędzie.  

Czy istnieją jakieś ograniczenia, jeśli chodzi o zawarcie tego typu ślubu? Oczywiście, że tak. Tak jak w przypadku ceremonii cywilnych czy wyznaniowych. Ślub humanistyczny wziąć może jedynie osoba pełnoletnia. W wyjątkowych sytuacjach kobieta, która ukończyła 16 lat. Pod warunkiem, że zgody udzielili opiekunowie prawni.

Ponadto ślub nie może zostać udzielony osobom ubezwłasnowolnionym lub nie w pełni władz umysłowych. Również osoby, które pozostają w innych związkach małżeńskich nie mogą wziąć ślubu humanistycznego. Istnieje jeszcze jedno ograniczenie. Śluby humanistyczne nie są udzielane osobom spokrewnionym ze sobą w linii prostej. 

 

ślub w plenerze

Zalety ślubów humanistycznych  

Śluby humanistyczne mają tę zaletę, że można je zorganizowany w innym dniu niż ślub cywilny. Daje to Młodej Parze duże możliwości. Organizacja wydarzenia i planowanie wesela w dniu innym niż ślub cywilny może być świetnym rozwiązaniem. Niektóre urzędy stanu cywilnego udzielają ślubów jedynie w ustalone z góry dni. Nie zawsze jest to weekend. W takim przypadku Państwo Młodzi mogą zdecydować się na zaproszenie do urzędu najbliższej rodziny i zorganizowanie ślubu humanistycznego w weekend dla większej ilości gości. W takim przypadku można częściowo zorganizować zarówno ślub jak i wesele na zewnątrz. Sala weselna z dostępem do ogrodu będzie idealnym rozwiązaniem.  

Jeśli Młoda Para jest międzynarodowa, ślub humanistyczny może zostać poprowadzony w dwóch językach. Jeżeli po takim ślubie Para Młoda organizuje wesele, warto pomyśleć o tym, by zwłaszcza zagraniczni goście, mogli gdzieś odpocząć. W miejscu, gdzie nie tylko będą czuli się komfortowo, ale także będą mogli nabrać sił przed długą podróżą do domu.  

Przez kogo udzielane są śluby humanistyczne? 

Śluby humanistyczne składają sobie nawzajem Narzeczeni. Jednak w czasie całej ceremonii towarzyszy im mistrz ceremonii. Mistrz ceremonii zwany jest celebrantem. Dla Państwa Młodych ważne jest to, że mistrzem ceremonii może zostać bliska im osoba. Nie musi to być mężczyzna. Celebrantem może być przyjaciel Pary Młodej lub nawet rodzic czy ktoś z rodzeństwa. By móc zostać mistrzem ceremonii, osoba taka musi przejść przez specjalne szkolenie. Musi ona również zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym jako celebrant. 

Gdzie udzielane są śluby humanistyczne? 

Ślub konkordatowy udzielany jest w kościele. Cywilny w urzędzie stanu cywilnego. Gdzie jednak udzielany jest ślub humanistyczny? Odpowiedź jest prosta. W tym miejscu, w którym wymarzyła sobie Para Młoda. Może to być sala balowa, las, plaża, szczyty gór. To zależy jedynie od tego, na jakie miejsce zdecydują się Narzeczeni. To, jak wygląda sam ślub i wesele zależy również od Pary Młodej. Mogą w tym dniu być obecne polskie tradycje weselne, lub Państwo Młodzi mogą celebrować ten dzień w zupełnie inny sposób. 

ślub w plenerze

Śluby humanistyczne – co jeszcze warto wiedzieć? 

Ślub humanistyczny nie ma w naszym kraju żadnej mocy prawnej. Można go jednak bez problemu uzupełnić podpisaniem umowy cywilnoprawnej. Taka umowa partnerska zawarta w obecności notariusza może zaspokoić potrzebę związku. Umowa partnerska może zawierać informacje o czasie jej trwania, a nawet wszelkie obowiązki, które nakładają na siebie nawzajem Małżonkowie. Takie jak opieka nad drugą osobą, przejęcie nazwisk itp.   

Małżonkowie mogą poprzez taką umowę udzielić sobie pełnomocnictw. Dzięki temu będą mogli w razie wypadku odwiedzać się w szpitalu, czy będą mogły im zostać udzielone informacje o stanie pacjenta. Małżonek będzie mógł również po podpisaniu takiej umowy zostać pełnomocnikiem w banku, czy np sprzedać z partnerem dom czy samochód.  

Ślub humanistyczny jest odpowiedzią na potrzebę zawarcia związku małżeńskiego innego niż ślub kościelny czy cywilny. Jest to dla Pary Młodej tak samo ważny, jak każdy inny ślub. Mimo, że nie jest to rozwiązanie tak popularne i rodzina może mieć wątpliwości czy jest sens organizować takie wydarzenie, odpowiednio zorganizowany ślub humanistyczny może nakładać na małżonków takie same prawa i obowiązki jak każdy inny. Jego wygląd, miejsce zawarcia, słowa przysięgi i wygląd całego dnia zależy jedynie od Państwa Młodych i ich wyobrażeniu o najważniejszym w życiu dniu.  

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę