Obowiązki świadka na weselu – o czym warto wiedzieć?

PoradyTradycjaTrendy

Świadek myli nam się z drużbą, a kwestia obowiązków jest płynna. Dlatego często dochodzi do nieporozumień, których przyczyną zwykle jest brak świadomości tego, na czym dokładnie polegają obowiązki świadka na weselu. Poniżej krótkie przypomnienie dotyczące najważniejszych kwestii z tym związanych.

Aby legalnie się pobrać, trzeba mieć dwóch świadków. Tymczasem w krajach anglosaskich Młodej Parze towarzyszy wianuszek drużb i druhen, z których wszyscy są równi, lub jedna z osób pełni rolę nadrzędną. Często te funkcje są mylone. W efekcie nie każdy wie,  które zadania należą do świadka. Nie istnieje jeden, obowiązujący kanon dotyczący tego jakie są konkretnie obowiązki świadka na weselu. Dlatego warto wraz ze swoimi świadkami konkretnie ustalić, co będzie należało ich zadań przed, w trakcie i po weselu.

Obowiązki świadka na weselu i… nie tylko

Co robi świadek na ślubie? Obowiązki świadka na weselu się ani nie kończą, ani nie zaczynają. Jego rola to  – zależnie od ustaleń z Młodą Parą – również pomoc w organizacji wydarzenia. Często przyjmuje się, że świadek organizuje wieczór kawalerski, a świadkowa – panieński. Dosyć istotne jest, by była to osoba na tyle zorganizowana i bezkonfliktowa, że uda jej się zaprosić w odpowiednie miejsce wszystkich kolegów Pana Młodego i zapewnić im rozrywkę.

Świadkowie mają też swoje obowiązki na ślubie. W urzędzie stanu cywilnego wystarczy być w dniu zawarcia małżeństwa, ale w przypadku ślubu kościelnego trzeba przyjść wcześniej na parafię. I tu kolejny wymóg – świadek nie musi być wprawdzie wierzący, ale powinien być osobą, która bez grymasu będzie w stanie brać udział w przygotowaniach i uroczystościach kościelnych. W krajach anglosaskich bardzo często to drużba przynosi w dniu ślubu obrączki.

To uroczy, symboliczny zwyczaj, ale aby powierzyć swojemu drużbie tak odpowiedzialne zadanie, trzeba mu naprawdę ufać. Niektórzy powierzają też drużbie dowiezienie Młodej Pary na miejsce. Czasem z powodów praktycznych – trudno, żeby tego dnia jadąc na własny ślub, samochodem kierował Pan Młody. Najważniejsze, by drużba nie zapomniał w dniu ślubu dowodu osobistego i przypomniał o tym również Panu Młodemu.

Jakie są obowiązki świadka na weselu?

Obowiązki świadka na weselu tak naprawdę zaczynają się na długo przedtem, nim Para Młoda przekroczy próg sali weselnej. Gdyby jego rolę trzeba było opisać jednym słowem, byłoby to „wsparcie”. Począwszy od:
– pomocy w przywiezieniu rzeczy na salę (np. prezentów dla rodziców, ubrań dla państwa młodych na przebranie),
– przez przygotowanie winietek i ich rozstawienie na stołach (jeśli ktoś nie ma konsultanta),
– po pomoc w ubieraniu się, zawiezienie na ceremonię do kościoła czy urzędu itd.
Skupiając się na samym weselu, zazwyczaj krótko po wejściu na salę młodej pary, następuje wręczanie prezentów. Przyjęło się, że świadkowa dba o przedmioty, ozdobne pudełka z prezentami i kwiaty, a obowiązki świadka na weselu obejmują przyjmowanie kopert i kart z życzeniami.

Marzysz o weselu w górach?

Jesteś w idealnym miejscu.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem, drużba Pana Młodego powinien wygłosić toast. Nie musi być długi, ale za to szczery i od serca. Idealnie, by świadek wypowiedział się po Młodej Parze i jej rodzicach. Dobrze, by świadek wiedział, jaki jest plan wieczoru. Może go mieć na kartce lub być w stałym kontakcie z wedding plannerką czy koordynatorem przyjęcia. Dzięki temu to on, a nie Pan Młody, czuwa nad realizacją kolejnych punktów programu. Powinien on też dbać o dobrą zabawę każdego z gości. Wypada zamienić z każdym choć słowo i interesować się, czy mają pełne kieliszki i czy śledzą odbywające się wydarzenia.

Obowiązki świadka na weselu w trosce o gości

Może się zdarzyć, że drużba został wybrany do pełnienia swojej roli z racji na więź, jaka łączy go z jednym z przyszłych małżonków, niemniej bycie w centrum uwagi sprawia, że nie czuje się komfortowo. Sala weselna ewidentnie go krępuje. Woli siedzieć przy stole niż prowadzić niezobowiązujący smalk talk w nieznanymi sobie osobami. Jeśli istnieje obawa, że przez nieśmiałość taką osobę obowiązki świadka na weselu mogą przerosnąć, warto mieć „zastępcę”, który zajmie się przynajmniej częścią zadań. To proste rozwiązanie pozwoli jednocześnie mieć w tym pięknym i ważnym dniu najbliższą osobę u swojego boku – przyjaciela, brata, siostrę itd. – a jednocześnie będzie gwarancją, że obowiązki świadka na weselu zostaną należycie dopełnione.

Aby skutecznie zadbać o dobry nastrój gości, trzeba zachować jasność umysłu. Świadek może oczywiście pić alkohol na zabawie, ale złota zasada mówi, że na nogach powinien się utrzymać dłużej od większości gości. Aby godnie pełnić obowiązki świadka na weselu, trzeba więc skoordynować wcześniej wieczór kawalerski tak, by nie następował dzień przed weselem, a jeśli następuje, to żeby nie był zbyt huczny. Najlepiej, by świadek w dniu ślubu był wyspany i gotowy na to, by bawić się nawet do świtu.

Co warto uzgodnić przed weselem?

Szczera rozmowa przed uroczystością na temat oczekiwań wobec świadka to coś, co jest najczęściej pomijanym krokiem. Państwo Młodzi bazują na własnych doświadczeniach wyniesionych z domu czy wesel, na których wcześniej byli. A przecież drużba może mieć zupełnie inne wyobrażenie o tym, czym są obowiązki świadka na weselu i jak wygląda sala weselna „od kuchni”. Na to trzeba nałożyć jego naturę i predyspozycje. Wszystko to prowadzi do konkluzji, że wybierając świadka, trzeba patrzeć nie tylko na stopień zażyłości. Z dwóch bliskich znajomych zawsze bezpieczniej będzie wybrać na świadka tego, który jest odpowiedzialny, otwarty na ludzi. Taka osoba nie tylko rozumie, czym są obowiązki świadka na weselu, ale także będzie w stanie im sprostać.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę