Starosta na weselu: kto może nim zostać?

Porady
starosta na weselu: butonierka

Jeśli chcesz, aby goście dobrze bawili się na Twoim przyjęciu, zastanów się, komu powierzysz rolę starosty. Poszukaj odpowiedniej osoby wśród grona rodziny i znajomych. Sprawdź, jakie obowiązki ma starosta na weselu i kto najlepiej się z nich wywiąże!

Kto może być starostą na weselu?

Szukasz podpowiedzi, czy starosta na weselu może być jednocześnie świadkiem? Oczywiście, istnieje taka możliwość. Wszystko zależy od wyboru Państwa Młodych, a także przyjętych zwyczajów w rodzinie. Zazwyczaj na świadka Pan Młody prosi brata, kuzyna lub przyjaciela, który pełni również funkcję “prawej ręki” w czasie wesela. Niekiedy starostą na weselu zostaje ojciec chrzestny Panny Młodej lub Pana Młodego. Najlepiej w takiej roli czuje się osoba komunikatywna, skłonna do pomocy, przedsiębiorcza, z poczuciem humoru. Upewnij się, że wybrany członek rodziny lub przyjaciel nie przesadza z alkoholem, dzięki czemu nie narazisz się na kompromitujące sytuacje (jeśli chcesz wiedzieć, co konkretnie wiąże się z bycie świadkiem, przeczytaj artykuł: Obowiązki świadka na weselu – o czym warto wiedzieć?)

Potrzebujesz wsparcia przy organizacji ślubu i wesela?

Sprawdź, jak w wielu rzeczach możemy Ci pomóc!

Starosta na weselu: obowiązki

Starosta na weselu czuwa nad sprawnym serwowaniem potraw na stołu, dba też, aby nie zabrakło alkoholu. Obserwuje, czy kieliszki są pełne, na wypadek toastu za Państwa Młodych. Ponadto zajmuje się gości, dba o ich samopoczucie. Sprawdza, czy niczego im nie brakuje.

starosta na weselu: podpis

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między świadkiem a drużbą? Przede wszystkim świadków może być tylko dwóch (po jednym dla Panny Młodej i Pana Młodego), z kolei druhen na weselu, podobnie jak drużbów, może być wiele. Ponadto obecność świadków jest obowiązkowa i to zarówno przy ślubie kościelnym, jak i cywilnym. Natomiast orszak druhen to zwyczaj, który przyszedł do nas z Zachodu i stopniowo zyskuje na popularności.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę