Jak wybrać obrączki ślubne i na co zwracać uwagę?

PoradyTradycja
Jak wybrać obrączki ślubne i na co zwracać uwagę?

Obrączki to nieodłączny element ceremonii ślubnej. Są symbolem nieskończonej miłości, trwałości i wierności – czyli wartości, które zakochana para przyrzeka sobie na ślubnym kobiercu. Biżuteria ślubna będzie towarzyszyć małżonkom do końca życia. Dlatego ważne jest, aby idealnie wpisywała się w ich gusta. Nie bez znaczenia jest również jej trwałość. Jak wybrać obrączki ślubne, które zachwycą nowożeńców swoim wyglądem i jednocześnie zachowają swój doskonały stan przez długie lata? 

Krótka historia obrączek ślubnych 

Polskie tradycje weselne są stosunkowo młode w porównaniu z innymi. Jedną z nich jest tradycja wręczania sobie obrączek przez nowożeńców, która ma korzenie w starożytności. Pierwsze obrączki pojawiły się ponad 5000 lat temu w starożytnym Egipcie. Początkowo Para Młoda obdarowywała się obrączkami wykonanymi z roślin i skór. Następnie zastąpiono je wyrobami z kości słoniowej. Pierwsze złote obrączki to dzieło Izraelitów. Pierwsze napisy zaś pojawiły się na obrączkach w średniowieczu. 

Kształt obrączek od tysiącleci uznawany jest za tajemny, cudowny. Niegdyś nazywano go „magicznym kręgiem”. Wierzono, że w zamknięty krąg nie mogą wedrzeć się złe duchy. Przez lata symbolika ewoluowała. Obecnie przyjmuje się, że obrączki są znakiem trwałej miłości, silnego uczucia i zaufania do małżonka. Brak końca i początku określa wieczność i jedność, a okrągły kształt – zaokrąglenie, naprostowanie wszystkiego, co w człowieku niedoskonałe. 

Marzycie o idealnym weselu?

Organizacja niezapomnianych przyjęć to nasza specjalność!

Trendy weselne zmieniają się także w kwestii obrączek. Dlatego dziś salony jubilerskie oferują niezwykłą różnorodność tych symboli małżeństwa. Na rynku znajdziemy modele płaskie, półokrągłe, ozdobione cyrkoniami czy brylantami, ze złota, srebra, platyny i wiele innych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tej wyjątkowej biżuterii do ślubu? Jak wybrać obrączki ślubne, które będą idealnie pasować do przyszłych małżonków? 

Jak wybrać obrączki biorąc pod uwagę materiał? 

Na początku należy zastanowić się, z jakiego kruszcu mają zostać wykonane obrączki ślubne. Najpopularniejsze jest złoto. To ponadczasowy materiał, który wyróżnia się wyjątkową trwałością, nieprzeciętną elegancją i pięknym blaskiem. Doskonale prezentuje się na dłoni, a przy tym jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników – takich jak środki chemiczne czy woda. Występuje w trzech wariantach kolorystycznych – żółtym, białym i różowym. Pary Młode najczęściej decydują się na żółte złoto o próbie 0,585. 

Drugim popularnym materiałem, wykorzystywanym do wyrobu obrączek, jest srebro. Srebro jest nieco miększe i mniej trwałe niż złoto, jednak nie można odmówić mu wyjątkowego charakteru. Srebrna biżuteria jest piękna, wyrazista. Decydując się na srebrne obrączki, warto postawić na modele rodowane. Zabieg rodowania zabezpiecza kruszec przed utlenianiem i zarysowaniami. 

Jeśli marzą nam się obrączki o jasnej barwie (podobnej do srebra), możemy postawić na te wykonane z platyny. Biżuteria z tego cennego materiału wyróżnia się wyjątkową trwałością – wyższą niż złoto. Minusem jest dość wysoka cena. 

Obrączki tytanowe są cenione za wysoką twardość, która zapewnia im odporność na uszkodzenia, zarysowania czy zadrapania. Tytan jest najmniej alergiczny ze wszystkich metali, ma ciemnoszarą barwę i jest stosunkowo tani. Doskonale wygląda w połączeniu ze złotem lub srebrem. 

Jak wybrać obrączki jeśli chodzi o rozmiar? 

Małżonkowie będą nosić swoje ślubne obrączki codziennie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby biżuteria była perfekcyjnie dopasowana do palca. Nie może przeszkadzać czy powodować dyskomfortu w żadnej sytuacji – w pracy, na siłowni czy przy zmiennych temperaturach. Obrączka powinna przechodzić z niewielkim oporem przez staw palca i swobodnie spoczywać u jego nasady. Jak wybrać obrączki ślubne w idealnym rozmiarze? Na przymiarki biżuterii najlepiej wybrać się po całym dniu, kiedy palce są nieco spuchnięte. Zamawiając obrączki przez internet, warto kierować się tabelami rozmiarów dostępnymi na stronach jubilerów. Każda obrączka powinna mieć odpowiednio wyprofilowane krawędzie wewnętrzne, które nie będą powodować dyskomfortu. 

Obrączki ślubne – poszukiwania idealnego modelu 

Największą popularnością cieszą się klasyczne, jednolite obrączki. Ponadczasowa biżuteria ślubna  jest piękna i gustowna. Doskonale wygląda na dłoni. Świetnie komponuje się z każdą stylizacją. 

Miłośnicy nietypowych rozwiązań również znajdą coś dla siebie w salonach jubilerskich. Marki oferują nam wyjątkową różnorodność obrączek ozdobionych delikatnymi kamieniami szlachetnymi, wgłębieniami czy wzorami. Ciekawą opcją jest unikalna biżuteria dwukolorowa – np. ze złota białego i żółtego. 

Jak wybrać perfekcyjne obrączki ślubne? Model obrączek powinien idealnie wpisywać się w gusta przyszłych nowożeńców. Powinien oddawać ich style i charaktery. Dobrze dobraną biżuterię małżonkowie będą nosić z przyjemnością. Obrączki będą przywoływać im na myśli miłe wspomnienia – wspomnienia z jednego z najważniejszych dni w ich życiu. 

Kiedy kupić obrączki ślubne? 

Zakup obrączek ślubnych – podobnie jak znalezienie odpowiedniej sali weselnej czy wybór kreacji – to ważny etap przygotowań do dnia ślubu. Poszukiwania biżuterii dla małżonków należy rozpocząć przynajmniej trzy miesiące przed ceremonią. Znalezienie idealnego modelu może zająć trochę czasu. Dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu – którego przed ślubem i tak nie brakuje! 

Pamiętajmy o tym, że obrączki – ze względu na swój unikatowy charakter – zwykle wykonywane są na zamówienie. Realizacja takiej usługi zazwyczaj trwa około miesiąca. Czas może się wydłużyć w przypadku zamówień z grawerowaniem. 

Wybór idealnych obrączek to nie lada wyzwanie. Warto porządnie przyłożyć się do tego procesu. Nie odkładajmy zakupu na ostatnią chwilę. Dokładnie przejrzyjmy oferty wszystkich jubilerów, przymierzmy różne modele i wybierzmy ten, który najbardziej wpisuje się w nasze gusta. 

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę