Ślub kościelny czy cywilny – jaką opcję wybrać?

Porady
ślub kościelny

KIEDY ZDECYDUJEMY SIĘ NA ZAWARCIE ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO STAJEMY PRZED WYBOREM – ZDECYDOWAĆ SIĘ NA ŚLUB KOŚCIELNY CZY CYWILNY? OCZYWIŚCIE WSZYSTKO ZALEŻY OD POGLĄDÓW I SYTUACJI ŻYCIOWEJ PRZYSZŁYCH MAŁŻONKÓW, WIĘC WYBRANIE JEDNEJ LUB DRUGIEJ OPCJI NIE ZAWSZE JEST OCZYWISTE.  ZANIM JEDNAK ZAREZERWUJEMY DATĘ W KOŚCIELE CZY W URZĘDZIE, WARTO POZNAĆ WSZYSTKIE WADY I ZALETY KAŻDEGO Z TYCH ROZWIĄZAŃ.

Ślub kościelny

 Wiele par nie wyobraża sobie, by ich ceremonia ślubna odbyła się gdzie indziej, niż w kościele. Dla osób wierzących jest to oczywiste rozwiązanie – w tym wypadku pozostaje tylko wybór parafii. Nie zawsze bowiem ślub odbywa się w rodzinnej parafii jednego z przyszłych małżonków. Wiele par decyduje się na zorganizowanie ceremonii ślubnej i wesela poza miejscem urodzenia i zamieszkania. Sakramentalne „tak” wypowiedziane np. w pięknym górskim kościółku to niezapomniane przeżycie zarówno dla Młodej Pary, jak i wszystkich gości. Pamiętajmy jednak, że przygotowania i formalności związane ze ślubem kościelnym zajmują sporo czasu, dlatego aby uniknąć rozczarowania, zacznijmy planować naszą uroczystość odpowiednio wcześnie.

Warto również podkreślić, że sam ślub kościelny, z prawnego punktu widzenia, nie posiada mocy prawnej. Musimy więc dodatkowo udać się do urzędu stanu cywilnego, lub zdecydować się na ślub konkordatowy. Daje nam on możliwość załatwienia wszystkich formalności od razu w kościele, dlatego jest najczęściej wybieraną przez Młode Pary opcją. Jednak spora część przyszłych małżonków decyduje się też na połączenie ślubu kościelnego z ceremonią cywilną. Dlaczego?

ślub kościelny Boże Narodzenie

Ślub cywilny

 Do 1998 r., kiedy to wprowadzono w Polsce śluby konkordatowe, ślub cywilny był jedyną opcją, nadającą związkowi małżeńskiemu moc prawną. Ten rodzaj ceremonii wybierany jest przez Młode Pary które nie są wierzące, lub jako dodatek do ślubu kościelnego. Załatwienie wszystkich formalności związanych ze ślubem cywilnym trwa dużo krócej, niż w przypadku ceremonii w kościele. Będzie to więc najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na jak najszybszym wstąpieniu w związek małżeński. Jest to także jedyne wyjście dla osób rozwiedzionych, które nie uzyskały tzw. „rozwodu kościelnego”.

Warto podkreślić, że ślub cywilny nie tylko nie musi odbywać się w rejonie zamieszkania, ale w ogóle nie musi odbywać się w budynku urzędu! Jak podkreśla nasz ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: „Bardzo popularne są np. śluby w plenerze czy ślub w ogrodzie. Przysięga złożona pod gołym niebem, w otoczeniu pięknych krajobrazów, śpiewu ptaków i kwiatów – właśnie to sprawia, że śluby cywilne wybierane są przez pary, które zawarły już ślub kościelny. Pamiętajmy jednak, że taka uroczystość będzie wiązała się zawsze z dodatkową opłatą!” – kończy wypowiedź ekspertka.

Nie masz czasu na organizację wesela?
Nie wiesz, od czego zacząć?

Zdaj się na nasze doświadczenie. Wszystkim się zajmiemy.

Ślub kościelny a cywilny

Oczywiście nie można zapomnieć również o samym porównaniu dwóch uroczystości, bowiem w obu obowiązują pewne niezmienne obrzędy, takie jak przysięga małżeńska. W obu przypadkach nie możemy zmieniać zapisów wypowiedzianej przysięgi, ponieważ nie będzie ona miała wówczas mocy prawnej bądź mocy boskiej.

Ślub kościelny a cywilny różnią się także formą – ślub kościelny czy konkordatowy jest oparty na wierze, więc sam sakrament należy do obrzędów bardziej emocjonalnych. Natomiast ślub cywilny jest uroczysty – udziela go urzędnik i tłumaczy czym jest małżeństwo z punktu widzenia prawa. W kościele natomiast duszpasterz rozpatruje małżeństwo w kategoriach prawa boskiego.

uroczystość ślub w ogrodzie

Ślub cywilny a kościelny

Jeśli zależy Wam na ślubie w plenerze, z pewnością nie będziecie mieli możliwości przyjęcia sakramentu małżeństwa poza kościołem. Niestety wiele Par, które na co dzień kultywują swoje tradycje chrześcijańskie, rezygnuje z tej możliwości, ponieważ marzą o ślubie w pięknym miejscu, np. nad brzegiem morza czy w górskiej dolinie. Ślub cywilny ma tę możliwość i wystarczy złożenie odpowiedniego wniosku oraz wcześniej wspomniana opłata, aby spełnić tak długo wyczekiwane marzenie. Pod tym względem ślub kościelny ma swój minus, jednak to wyłącznie od Pary Młodej zależy ostateczny wybór.

Ślub cywilny czy kościelny?

Pamiętajmy także, iż w przypadku ślubu poza rodzimą parafią, jesteśmy zobowiązani uzyskać z niej niezbędne informacje i dokumenty, m.in. akt chrztu, akt bierzmowania oraz zaświadczenie o wykonaniu kursu przedmałżeńskiego. W momencie ślubu w rodzinnej parafii jednego z małżonków, ten drugi jest zobowiązany do dostarczenia tych wszystkich informacji do parafii, w której będzie odbywała się uroczystość.

Przy ślubie cywilnym nie musimy dostarczać takich dokumentów. Wystarczą jedynie skrócone akty urodzenia małżonków, dowody osobiste, a w przypadku wdowców lub rozwodników, akty zawarcia małżeństwa oraz odpisy wyroku sądu orzekającego rozwód lub akt zgonu małżonka.

ślub polsko hinduski

W obu przypadkach jest kilka dokumentów, bez których weryfikacja osób chcących zawrzeć małżeństwo, nie byłaby możliwa. Dlatego zanim podejmiecie decyzję, czy ślub cywilny czy kościelny chcecie zorganizować, warto zastanowić się jedynie nad intencją i osobistymi pobudkami.

Nietypowe śluby

Ślub kościelny, konkordatowy i cywilny to oczywiście są oczywiście w naszym kraju najczęściej wybierane, ale nie są to jedyne opcje! Ślub mieszany np. to ceremonia zaślubin osób różnego wyznania. Każda z religii szczegółowo określa wymogi i nakazy związane z zawarciem takiego małżeństwa. W zależności od wyznania może okazać się nawet, że ślub kościelny w niektórych przypadkach nie będzie możliwy – wtedy narzeczonym pozostaje zawarcie ślubu cywilnego.

Mało znaną opcją jest ślub przez pełnomocnika – może on być zarówno cywilny, jak i kościelny. Do niedawna był jedyną możliwością zawarcia związku małżeńskiego poza budynkiem urzędu stanu cywilnego. Na taki ślub narzeczeni muszą otrzymać specjalną zgodę sądu, a każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Ślub przez pełnomocnika to oczywiście przypadek skrajny, dotyczący sytuacji,  kiedy np. jedno z narzeczonych nie może fizycznie stawić się na miejscu ślubu ze względu na stan zdrowia.

altanka ślub w ogrodzie

Natomiast ślub humanistyczny zyskuje coraz większą popularność, zarówno w Polsce jak i całej Europie. Podobnie jak śluby kościelne nie mają one jednak w naszym kraju mocy prawnej, dlatego łączone są najczęściej ze ślubem cywilnym. Co oferuje Młodej Parze taka ceremonia? Przede wszystkim ślub humanistyczny daje nam pełną kontrolę nad tym, jak będzie przebiegała ceremonia zaślubin. Narzeczeni mogą sami ułożyć słowa przysięgi, włączyć do ceremonii ulubioną muzykę, recytację poezji itd. – ogranicza nas tylko własna kreatywność. Również miejsce ślubu możemy wybrać w zależności od własnych upodobań – może nim być miejsce w którym się poznaliśmy, ulubiony pub czy polana w górach. Pozwala to na stworzenie wyjątkowej i oryginalnej ceremonii, która w pełni dopasowana jest do osobowości i gustów Młodej Pary. 

Szybki kontakt Zamów ofertę