Ślub kościelny czy cywilny – jaką opcję wybrać?

Porady
ślub kościelny

Kiedy decydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego stajemy przed wyborem: ślub kościelny czy cywilny? Oczywiście decyzja zależy od poglądów i sytuacji życiowej przyszłych małżonków, a wybranie jednej z opcji nie zawsze jest oczywiste. Zanim jednak zarezerwujemy datę w kościele czy urzędzie, warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Ślub kościelny

Wiele par nie wyobraża sobie, by ich ceremonia ślubna odbyła się gdzie indziej, niż w kościele. Dla osób wierzących jest to oczywiste rozwiązanie – w tym wypadku pozostaje tylko wybór parafii. Nie zawsze bowiem ślub odbywa się w rodzinnej parafii jednego z przyszłych małżonków. Wiele par decyduje się na zorganizowanie ceremonii ślubnej i wesela poza miejscem urodzenia i zamieszkania. Sakramentalne „tak” wypowiedziane na przykład w pięknym górskim kościółku to niezapomniane przeżycie zarówno dla Młodej Pary, jak i wszystkich gości.

Pamiętajmy jednak, że przygotowania i formalności związane ze ślubem kościelnym zajmują sporo czasu. Dlatego, aby uniknąć rozczarowania, zacznijmy planować naszą uroczystość odpowiednio wcześnie. Szczególnie, jeżeli decydujecie się na ślub w innej parafii niż któregokolwiek z Was. Wówczas warto znacznie wcześniej zadzwonić do proboszcza oraz dowiedzieć się, jakie dokumenty będą potrzebne. Ułatwi Wam to zadanie oraz w znacznym stopniu ograniczy liczbę koniecznych podróży w celu uzgodnienia wszystkich szczegółów oraz dopięcia formalności.

Ślub cywilny, kościelny, konkordatowy?

Warto również podkreślić, że sam ślub kościelny, z prawnego punktu widzenia, nie posiada mocy prawnej. Musimy więc dodatkowo udać się do urzędu stanu cywilnego, lub zdecydować się na ślub konkordatowy. Daje nam on możliwość załatwienia wszystkich formalności od razu w kościele, dlatego jest najczęściej wybieraną przez Młode Pary opcją. Jednak spora część przyszłych małżonków decyduje się też na połączenie ślubu kościelnego z ceremonią cywilną. Dlaczego?

ślub kościelny Boże Narodzenie

Ślub cywilny

Ślub kościelny. Do 1998 r., kiedy to wprowadzono w Polsce śluby konkordatowe, ślub cywilny był jedyną opcją, nadającą związkowi małżeńskiemu moc prawną. Ten rodzaj ceremonii wybierany jest przez Młode Pary, które nie są wierzące, lub jako dodatek do ślubu kościelnego. Załatwienie wszystkich formalności związanych ze ślubem cywilnym trwa dużo krócej, niż w przypadku ceremonii w kościele. Będzie to więc najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na jak najszybszym wstąpieniu w związek małżeński. Jest to także jedyne wyjście dla osób rozwiedzionych, które nie uzyskały tzw. „rozwodu kościelnego”.

Blok CTA

Nie masz czasu na organizację wesela?

Zdaj się na nasze doświadczenie. Wszystkim się zajmiemy.

Warto podkreślić, że ślub cywilny nie tylko nie musi odbywać się w rejonie zamieszkania, ale w ogóle nie musi odbywać się w budynku urzędu! Jak podkreśla nasza ekspertka weselna, Joanna Hoc-Kopiej: „Bardzo popularne są na przykład śluby w plenerze czy ślub w ogrodzie. Przysięga złożona pod gołym niebem, w otoczeniu pięknych krajobrazów, śpiewu ptaków i kwiatów – właśnie to sprawia, że śluby cywilne wybierane są przez pary, które zawarły już ślub kościelny. Pamiętajmy jednak, że taka uroczystość będzie wiązała się zawsze z dodatkową opłatą!” – kończy wypowiedź specjalistka od organizacji wesel z Dworu Korona Karkonoszy.

Dwór Korona Karkonoszy – po prostu piękne wesela!

Ślub kościelny a cywilny

Oczywiście nie można zapomnieć również o samym porównaniu dwóch uroczystości, bowiem w obu obowiązują pewne niezmienne obrzędy, takie jak przysięga małżeńska. W obu przypadkach nie możemy zmieniać zapisów wypowiedzianej przysięgi, ponieważ nie będzie ona miała wówczas mocy prawnej bądź mocy boskiej.

Warto o tym pamiętać podczas dopełniania wszystkich formalności. Jeżeli którekolwiek z narzeczonych nie jest wierzące, ale nie dokonało apostazji, może okazać się, że słowa wypowiedziane podczas ślubu kościelnego nie będą miały odpowiedniej mocy prawnej. Podobnie, jeżeli któreś z narzeczonych nie zgadza się ze słowami przysięgi, jaka jest wypowiadana na ślubnym kobiercu.

Forma ślubu

Ślub kościelny a cywilny różnią się także formą – ślub kościelny czy konkordatowy jest oparty na wierze, więc sam sakrament należy do obrzędów bardziej emocjonalnych. Natomiast ślub cywilny jest uroczysty – udziela go urzędnik i tłumaczy, czym jest małżeństwo z punktu widzenia prawa. W kościele natomiast duszpasterz rozpatruje małżeństwo w kategoriach prawa boskiego.

uroczystość ślub w ogrodzie

Oczywiście coraz częściej zdarza się, że duchowny, który odprawia mszę, skupia się również na aspektach prawnych. Próbuje wytłumaczyć on Młodej Parze przyszłe obowiązki oraz prawa, jakie wynikają z instytucji małżeństwa. W ten sposób zacierana jest granica pomiędzy obiema uroczystościami. W dalszym jednak ciągu zachowane są najważniejsze elementy ślubu kościelnego lub konkordatowego, jak skupienie się na wierze, duchowości oraz uczuciach.

Zimowe wesele w górach

Ślub cywilny a kościelny

Ślub cywilny a kościelny? Która opcja jest lepsza? Jeśli zależy Wam na ślubie w plenerze, będzie to trudne w przypadku ślubu kościelnego. Jednak nie niemożliwe! Ślub kościelny w plenerze z pewnością trudniej jest zorganizować ze względów formalnych, gdyż powinien on odbyć się na poświęconej ziemi. W związku z tym wiele par, które na co dzień kultywuje swoje tradycje chrześcijańskie, rezygnuje z tej możliwości, ponieważ marzą o ślubie w pięknym miejscu, na przykład nad brzegiem morza czy w górskiej dolinie. Można jednak rozważyć kapliczkę pod gołym niebem czy miejsce, w którym odprawiane są msze dla pielgrzymów. Albo tereny należące do parafii lub kościoła – choćby krzyż na zewnątrz.

W przypadku ślubu cywilnego nie ma takich problemów – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek oraz wcześniej wspomnianą opłatę, aby spełnić tak długo wyczekiwane marzenie.

ślub w plenerze: państwo młodzi
Kameralny ślub w górach

Można również spełnić swoje marzenie, jednocześnie biorąc ślub kościelny. Wystarczy, że w kościele nie zostanie przeprowadzony ślub konkordatowy. Wówczas Para Młoda może rozdzielić obie uroczystości. Tak, jak miało to miejsce przez wiele lat w polskiej tradycji.

Wówczas najpierw zawierany jest związek w kościele, gdzie narzeczeni przysięgają przed Bogiem miłość, wierność oraz uczciwość małżeńską aż do śmierci. Następnie można udać się wraz z gośćmi w piękne miejsce, które zostało uprzednio wybrane specjalnie na tę uroczystość.

Można również najpierw zawrzeć związek małżeński wobec prawa, a następnie udać się na ceremonię ślubną do kościoła. Na taką kolejność decydują się szczególnie te Pary Młode, które chcą spędzić pewien czas w tym ważnym dniu tylko we dwoje. Wówczas w ślubie cywilnym uczestniczą tylko narzeczeni, świadkowie oraz najbliższa rodzina. Mogą być również wyłącznie przyszli małżonkowie oraz para świadków. To zależy wyłącznie od woli Pary Młodej.

Wesele w górach, Karkonosze

Ślub cywilny czy kościelny?

Ślub cywilny czy kościelny? Pamiętajmy także, iż w przypadku ślubu poza rodzimą parafią, jesteśmy zobowiązani uzyskać z niej niezbędne informacje i dokumenty. To m.in. akt chrztu, akt bierzmowania oraz zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego. W momencie ślubu w rodzinnej parafii jednego z małżonków, ten drugi jest zobowiązany do dostarczenia tych wszystkich informacji do parafii, w której będzie odbywała się uroczystość.

Zazwyczaj, według tradycji, ślub odbywa się w parafii Panny Młodej. Dlatego to Pan Młody powinien dostarczyć wszystkie konieczne dokumenty ze swojej parafii. Dodatkowo narzeczeni muszą dostarczyć potrzebne dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego. Tak, aby wszystko znajdowało się w parafii Panny Młodej jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii.

Ślub kościelny czy cywilny?

Przy ślubie cywilnym nie musimy dostarczać takich dokumentów. Wystarczą jedynie skrócone akty urodzenia małżonków, dowody osobiste, a w przypadku wdowców lub rozwodników, akty zawarcia małżeństwa oraz odpisy wyroku sądu orzekającego rozwód lub akt zgonu małżonka.

W obu przypadkach jest kilka dokumentów, bez których weryfikacja osób chcących zawrzeć małżeństwo, nie byłaby możliwa. Dlatego zanim podejmiecie decyzję, czy chcecie zorganizować ślub cywilny czy kościelny, warto zastanowić się jedynie nad intencją i osobistymi pobudkami.

ślub polsko hinduski

Liczba dokumentów, jaką musimy dostarczyć niewiele się różni w obu przypadkach, pomijając zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich niezbędne przy ślubie kościelnym. Konieczne jest z pewnością odwiedzenie swojej parafii oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Jednak w zdecydowanej większości przypadków wszyscy urzędnicy oraz duchowni wspierają narzeczonych w tych trudnych formalnościach oraz ułatwiają im zdobywanie wszystkich dokumentów.

Nietypowe śluby

Ślub kościelny, konkordatowy i cywilny – Pary Młode w naszym kraju najczęściej wybierają którąś z tych opcji,. Ale to niejedyne możliwości. Ślub mieszany na przykład to ceremonia zaślubin osób różnego wyznania. Każda z religii szczegółowo określa wymogi i nakazy związane z zawarciem takiego małżeństwa. W zależności od wyznania może okazać się nawet, że ślub kościelny w niektórych przypadkach nie będzie możliwy – wtedy narzeczonym pozostaje zawarcie ślubu cywilnego.

Inne formy ślubów

Mało znaną opcją jest ślub przez pełnomocnika – może on być zarówno cywilny, jak i kościelny. Do niedawna był jedyną możliwością zawarcia związku małżeńskiego poza budynkiem urzędu stanu cywilnego. Na taki ślub narzeczeni muszą otrzymać specjalną zgodę sądu, a każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Ślub przez pełnomocnika to oczywiście przypadek skrajny, dotyczący sytuacji,  kiedy np. jedno z narzeczonych nie może fizycznie stawić się na miejscu ślubu ze względu na stan zdrowia.

altanka ślub w ogrodzie

Natomiast ślub humanistyczny zyskuje coraz większą popularność, zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Jednak śluby humanistyczne, podobnie jak śluby kościelne, nie mają w naszym kraju mocy prawnej, dlatego łączy się je najczęściej ze ślubem cywilnym. Co oferuje Młodej Parze taka ceremonia? Przede wszystkim ślub humanistyczny daje nam pełną kontrolę nad tym, jak będzie przebiegała ceremonia zaślubin. Narzeczeni mogą sami ułożyć słowa przysięgi, włączyć do ceremonii ulubioną muzykę, recytację poezji itd. – ogranicza nas tylko własna kreatywność. Również miejsce ślubu możemy wybrać w zależności od własnych upodobań – może nim być miejsce, w którym się poznaliśmy, ulubiony pub czy polana w górach. Pozwala to nam stworzyć wyjątkową i oryginalną ceremonię, która w pełni dopasowana jest do osobowości i gustów Młodej Pary. 

Ślub cywilny w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Jakie są zalety ślubu kościelnego?

Ślub kościelny jest w dalszym ciągu jedną z najbardziej popularnych form zawierania związku małżeńskiego w Polsce. Wynika to przede wszystkim z przewagi liczebnej osób, które deklarują się jako wierzące w naszym kraju.

Wiara w dalszym ciągu odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu wielu osób. Po ślubie kościelnym lub konkordatowym małżeństwo może bez żadnych przeszkód ochrzcić swoje dziecko. Są również uznawani za rodzinę zarówno w świetle prawa cywilnego, jak również kościelnego. Jest to bardzo ważne dla wielu narzeczonych, którzy są mocno wierzący.

Ślub kościelny to również uroczystość, którą wszyscy znamy oraz kojarzymy właśnie z tym wyjątkowym dniem. Długa, biała suknia, kwiaty czy uroczystość z pięknymi słowami. Wszystko to można mieć podczas ślubu kościelnego. Ale w przypadku ślubu cywilnego – także!

Wiele osób, które zaręczają się, nawet jeżeli na co dzień nie praktykują swojej wiary, od razu zakłada, że weźmie ślub kościelny. Wynika to z tradycji, zakorzenionej w naszej kulturze od wielu wieków. Dlatego część narzeczonych nie decyduje się na ślub kościelny ze względu na swoją wiarę. Uznają to za kontynuację rodzinnej tradycji, która polega na zawieraniu związku małżeńskiego w murach kościoła.

Jakie są zalety ślubu cywilnego?

Ślub cywilny ma wiele wiele zalet. Dotychczas uznawano go jedynie za dodatek do ślubu kościelnego. Decydowało się na niego również znacznie mniej osób niż na kościelny lub konkordatowy. Jednak w ostatnich czasach znacznie rośnie jego popularność. Wynika to z faktu, że coraz więcej młodych osób przestaje deklarować się jako wierzące i praktykujące. Nie zgadzają się z wieloma naukami, które są głoszone przez Kościół katolicki. Dlatego decydują się jedynie na ślub cywilny, ważny w świetle prawa cywilnego.

Kolejną zaletą ślubu cywilnego jest krótki czas jego przygotowania. Jak już wspominaliśmy, wiele osób nie chce poświęcać dużo czasu na ceremonię. Uznają to jedynie za formalność, która przypieczętuje i tak wspólne życie w jednym mieszkaniu. Dla takich narzeczonych ślub cywilny to szybka droga do małżeństwa oraz formalizacji związku. Taki argument podają szczególnie te osoby, które od wielu lat mieszkają razem. Jeżeli decydują się na dziecko lub zakup mieszkania, w świetle prawa znacznie łatwiej jest dopełnić wszystkich formalności jako małżeństwo.

Ślub cywilny to również formalność, która musi być dopełniona w przypadku każdego małżeństwa, które będzie ważne w świetle prawa. Jeżeli małżeństwo chce, żeby ich związek był formalnie uznany, konieczne jest zdecydowanie się na ślub cywilny.

suknia pastelowe kolory

Dwie osobne ceremonie czy ślub konkordatowy?

Sprawdźmy jeszcze raz, co to jest ślub konkordatowy. Jest to ceremonia, która odbywa się w kościele, ale ma również moc prawną ze względu na dostarczone oraz podpisane przez narzeczonych dokumenty. Jest to znaczne ułatwienie dla tych, którzy nie chcą poświęcać czasu na dwie osobne ceremonie, dojazd do Urzędu Stanu Cywilnego oraz kościoła oraz podwójne formalności.

Czy jednak rzeczywiście ślub konkordatowy ma same zalety, a osobne ceremonie jedynie wady? Okazuje się, że nie. Wszystko zależy od upodobań narzeczonych, ich planów oraz dnia, w którym odbywa się wesele.

Para Młoda

Część Młodych Par w dalszym ciągu decyduje się na rozdzielenie ślubu cywilnego oraz kościelnego. Najczęściej te dwie uroczystości odbywają się w innym momencie. Jakie to są sytuacje?

Najczęściej rozdzielenie uroczystości cywilnej i kościelnej odbywa się w przypadku, kiedy Panna Młoda zajdzie w ciążę jeszcze przed rozpoczęciem planowania ślubu. Jak już wspominaliśmy, liczba formalności w przypadku ślubu cywilnego jest znacznie mniejsza. Dlatego część narzeczonych decyduje się na zawarcie małżeństwa podczas skromnego oraz niewielkiego ślubu cywilnego.

Rodzina na ślubie

Najczęściej w uroczystości towarzyszą Młodym osoby z najbliższej rodziny, jak rodzice czy dziadkowie oraz świadkowie. Reszta rodziny dostaje zaproszenie dopiero na wesele, które odbywa się po ślubie kościelnym w chwili, kiedy dziecko jest już na świecie. W ten sposób narzeczeni mogą spokojnie oczekiwać na dziecko bez obaw, że pojawią się trudności prawne. Natomiast na weselu oboje mogą bawić się równie dobrze, ponieważ Panna Młoda nie jest w ciąży, co mogłoby wpłynąć na jej samopoczucie.

Innym znanym przypadkiem, kiedy Para Młoda decyduje się na ślub cywilny znacznie wcześniej niż kościelny jest sytuacja, gdy jedno z narzeczonych jest poważnie chore. W takim wypadku może pojawić się problem formalny w szpitalu. Nawet jeżeli młodzi mieszkają razem, ale nie są małżeństwem, jedno z nich nie może poznać stanu zdrowia swojego partnera lub partnerki bez koniecznej zgody.

Zdarza się, że wypełnienie takiej jest niemożliwe ze względu na szybko pogarszający się stan zdrowia chorego. Dlatego w przypadku wykrycia ciężkiej, poważnej choroby narzeczeni bardzo często decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Jeżeli oboje są wierzący, ślub kościelny odbywa się po powrocie do zdrowia. Wówczas zorganizować możemy również huczne wesele. Jednoczesne świętowanie związku małżeńskiego oraz powrotu do zdrowia to doskonała okazja do zorganizowania uroczystości w nietypowym miejscu, na przykład wesela w górach.

Odpowiadając na pytanie z początku paragrafu, rozdzielenie lub połączenie ceremonii cywilnej oraz kościelnej jest mocno zależne od sytuacji osobistej narzeczonych oraz ich osobistych preferencji.

Jaka jest najlepsza godzina na zawarcie związku małżeńskiego?

Niedługo po pierwszym pytaniu do narzeczonych, które brzmi „kiedy ślub?” pojawia się kolejne. O której godzinie chcecie urządzić ceremonię? Jest to często znacznie trudniejsze pytanie niż to dotyczące daty.

Miesiąc ślubu i wesela jest łatwy do wyboru. Każdy z nas ma swój ulubiony miesiąc. Teraz jedynym wyzwaniem jest wybór takiego, który odpowiada zarówno Pannie Młodej jak również Panu Młodemu. Co jednak z porą dnia? Tutaj może mieć wpływ wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania tego szczególnego dnia.

Ślub jesienią lub zimą

Kiedy ślub? To pytanie zadaje sobie wiele Par Młodych. W przypadku ślubu jesienią lub zimą, warto wybrać wcześniejsze godziny. Zimowe wesele najlepiej rozpocząć o godz. 14.00 lub 15.00. O tej porze roku dość wcześnie robi się ciemno, dlatego wesele będzie w nastrojowym klimacie. Jednak w dalszym ciągu po wyjściu z kościoła na zewnątrz będzie jasno.

Dzięki temu fotograf ma możliwość wykonania pięknych zdjęć podczas ceremonii oraz przy wychodzeniu z kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego.

Ślub humanistyczny – zawsze „szyty na miarę”

W przypadku ślubu humanistycznego godzina jest mocno zależna od planów, jakie mają narzeczeni. Jeżeli przysięgi będą składane na plaży, w lesie lub w innym podobnym miejscu, warto postawić na ślub w godzinach, kiedy jest jeszcze jasno. Natomiast część narzeczonych może marzyć o ślubie przy świetle świec oraz lampionów. Wówczas jesienią oraz zimą warto poczekać do godziny 17, kiedy jest już zupełnie ciemno.

wesele w namiocie: para młoda i goście

Ślub kościelny latem

Latem Para Młoda ma znacznie większe pole do popisu w kwestii godziny ceremonii ślubu. Dłużej na niebie panuje słońce, a ciemno robi się nawet w okolicach godziny 21.00. Dlatego wiosną i latem, na przykład biorąc ślub w lipcu, warto zdecydować się na późniejsze godziny. Na przykład porę między 16.00-17.00.

Jest to doskonała pora dla tych, którzy nie chcą, żeby ich wesele skończyło się zbyt wcześnie. Z pewnością wszyscy goście, którzy pojawią się na weselu zostaną przynajmniej do 1.00 lub 2.00 w nocy.

Para Młoda

Dlatego jeżeli chcecie długie przyjęcie oraz ceremonie zaślubin w pięknych okolicznościach przyrody, zdecydujcie się na wesele w wakacje. Pamiętajcie wówczas o tym, że ślub może odbywać się znacznie później niż jesienią lub zimą.

Podobnie jak w przypadku decyzji dotyczącej miejsca oraz charakteru ślubu, tak samo w kwestii daty najważniejsze jest zdanie narzeczonych. Jednak decydując się na ślub kościelny, warto pamiętać o tym, że nie w każdej parafii może on odbyć się podczas standardowej mszy. Wręcz w zdecydowanej większości wypadków ceremonia ślubu odbywa się poza standardowymi godzinami. Tak, żeby parafianie mieli możliwość uczestnictwa w klasycznej mszy, a Para Młoda mogła skupić się na przeżywaniu tego wyjątkowego dla nich dnia jedynie w gronie swoich najbliższych.

Dworska Sala Balowa – Dwór Korona Karkonoszy

Czy podczas ceremonii zaślubin w kościele może być obecna osoba niewierząca?

Zdarza się, że narzeczeni są osobami wierzącymi oraz chcą, żeby ich ślub odbył się w kościele. Wówczas decydują się na kościelną uroczystość lub ślub konkordatowy, czyli połączenie ślubu cywilnego oraz kościelnego.

Pojawia się wówczas pytanie dotyczące niewierzących członków rodziny. Co zrobić w wypadku, jeżeli jeden z członków rodziny jest niewierzący? To pytanie pada w szczególności w przypadku rodziców lub chrzestnych, którzy odeszli z Kościoła. A mimo to chcą być uczestnikami ważnego wydarzenia w życiu Pary Młodej.

Para Młoda

Jeżeli ojciec Panny Młodej jest niewierzący, wówczas nie ma on możliwości poprowadzenia swojej córki do ołtarza. Jest to zwyczaj, który został zapożyczony z kultury zachodniej, jednak wiele Par Młodych chętnie go powiela.

Jeżeli natomiast którykolwiek z gości jest niewierzący, ale chce być uczestnikiem ceremonii zaślubin, ma taką możliwość. Kościół katolicki przyjął zasadę, że nikt nie powinien być wyproszony z kościoła. Nawet osoba niewierząca ma prawo w nim przebywać. Jednak taka osoba nie może przystąpić do komunii świętej podczas mszy. Należy zachować również odpowiednią postawę oraz uszanować uczucia religijne osób, które aktywnie uczestniczą w uroczystości zaślubin Pary Młodej.

Najbardziej popularna forma ślubu wśród Par Młodych

Zdarza się, że Młoda Para nie jest pewna, jaki rodzaj ślubu będzie dla nich odpowiedni. Mogą poczuć się zagubieni oraz rozdarci pomiędzy swoimi przekonaniami oraz oczekiwaniami a tradycją swoich rodzin. Często rodziny mocno naciskają na to, żeby ślub odbył się w kościele, nawet nie biorąc pod uwagę innej opcji.

W takim wypadku może okazać się, że dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie trendów, jakie panują wśród narzeczonych. W dalszym ciągu ślub kościelny lub konkordatowy stanowią największy odsetek wybieranych ceremonii.

Jednak w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się śluby humanistyczne. Jest to spowodowane przede wszystkim dużą swobodą oraz możliwością ingerencji w układ wszystkich elementów, które składają się na całą ceremonię.

Niezależnie od tego, na jaki ślub zdecyduje się Młoda Para, powinien być on zgodny z ich przekonaniami oraz oczekiwaniami. Wówczas jest on ważny w świetle prawa oraz musi być uznany przez wszystkie instytucje kościelne – w przypadku ślubu kościelnego lub konkordatowego oraz państwowe.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki ślub jest ważniejszy – kościelny czy cywilny?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki ślub jest ważniejszy – kościelny czy cywilny. Z prawnego punktu widzenia liczy się tylko ślub cywilny. Z kolei dla osób głęboko wierzących ślub cywilny to tylko formalność, bo jedynie przysięga w kościele jest dla nich wiążąca. Wszystko zależy więc od naszego podejścia. Wiele par młodych ślub kościelny bierze jedynie z powodu tradycji, oczekiwań rodziny czy uroczystej oprawy, na którą liczą. Jednak obecnie także śluby cywilne to wspaniałe uroczystości. Zwłaszcza że można je wziąć w jakimś urokliwym, wybranym przez siebie miejscu, niekoniecznie w urzędzie stanu cywilnego. Choć i te coraz częściej oferują parom młodym śluby w zabytkowych, pięknie przystrojonych pałacach ślubów, a nie w zwykłych biurach.

Czy warto brać ślub kościelny?

Ślub kościelny to ważna ceremonia, ale tylko dla osób wierzących. Nie warto go brać, jeśli nie jest dla nas istotny z powodów religijnych. Sam ślub kościelny nie ma też mocy prawnej, chyba że zawrzemy ślub konkordatowy – połączenie ślubu cywilnego z kościelnym. Jednak jeśli zależy nam tylko na oprawie, jaka towarzyszy ślubom kościelnym, pamiętajmy, że teraz można wziąć ślub cywilny także poza urzędem, w wybranym przez nas miejscu. Mamy ulubioną polanę w górach? Albo plażę czy park? Tam także możemy zawrzeć związek małżeński przed urzędnikiem USC. I sami zadbamy o odpowiednią oprawę ślubu, w stylu, jaki nam odpowiada.

Dlaczego warto wziąć ślub cywilny?

Ślub cywilny to ślub, który ma moc prawną. Jeśli więc zależy nam na wspólnym rozliczaniu podatków, bezproblemowym dziedziczeniu po sobie (choć w momencie ślubu mało kto myśli o takich sprawach), planujemy potomstwo i chcemy uniknąć niejasnych sytuacji – weźmy ślub cywilny. To najprostszy sposób, by usankcjonować nasz związek w świetle prawa. Jeśli jednak nie zależy nam na formalnym zatwierdzeniu naszego wspólnego życia, możemy też wziąć ślub kościelny albo humanistyczny. To zindywidualizowana ceremonia, podczas której sami wymyślamy przysięgę ślubną i decydujemy o oprawie.

Czy ślub kościelny ma moc prawną?

W Polsce ślub kościelny nie ma mocy prawnej. Jako że Polska nie jest państwem wyznaniowym, tylko ślub cywilny ma moc prawną. Ewentualnie możemy zdecydować się na ślub konkordatowy, czyli ceremonię będącą połączeniem ślubu cywilnego z kościelnym. Tego typu ślub zawierany jest w kościele, a udzielający go kapłan ma obowiązek zgłosić fakt zawarcia małżeństwa w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę