Piknik integracyjny: pomysł na budowę zgranego zespołu

Jesień - imprezyLato - imprezyTeam BuildingWiosna - imprezy
piknik integracyjny: organizacja

Niezależnie od tego, ile osób ma się pojawić na Twojej imprezie plenerowej, postaraj się dopracować każdy, nawet najmniejszy szczegół. Nie wystarczy, że wybierzesz lokalizację i menu na piknik integracyjny, powinieneś również zadbać o dekoracje, atrakcje i bezpieczeństwo uczestników. Organizacja takiego przedsięwzięcia stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tym obszarze. Poniżej znajdziesz krótki poradnik dla event managerów.

Jak zaplanować niezapomnianą imprezę firmową?

Zanim przystąpisz do ustalania budżetu czy wymyślania atrakcji na event, zastanów się, kto weźmie w nim udział. Nie chodzi tylko o liczbę uczestników, lecz także wiek czy zainteresowania. Organizujesz piknik integracyjny dla samego zespołu, a może zależy Ci na tym, żeby pojawili się na nim współpracownicy z rodzinami? Decydując się na drugie rozwiązania, powinieneś zaplanować nie tylko popularne zabawy team buildingowe, lecz także ciekawe atrakcje dla najmłodszych uczestników. 

Atrakcje na piknik integracyjny – olimpiada firmowa

Dzieci uwielbiają zjeżdżalnie i dmuchawce, chętnie bawią się też w basenach z piłkami. Nie trzeba ich namawiać, żeby wzięły udział w wyścigach mini aut. Możesz również skorzystać z usług doświadczonego i kreatywnego animatora, który zorganizuje kącik małego artysty, turnieje, konkursy, czy warsztaty ekologiczne. Pamiętaj, żeby wynająć maszynę do waty cukrowej lub popcornu na piknik integracyjny. Taka atrakcja spodoba się zarówno młodszym, jak i dorosłym uczestnikom.

Kiedy zorganizować piknik integracyjny?

Jeśli do tej pory nie zajmowałeś się organizacją pikników firmowych, najprawdopodobniej nie wiesz, od czego zacząć. Przygotowaliśmy garść wskazówek, które powinny ułatwić Ci zadanie. Zazwyczaj wydarzenia plenerowe organizuje się w okresie wiosenno-letnim. Istnieje wtedy duża szansa, że pogoda będzie sprzyjać naszym planom. Zanim zarezerwujesz termin na piknik integracyjny, upewnij się, że nie będzie kolidował ze sprawami rodzinnymi i zawodowymi uczestników.

Idealny termin na piknik firmowy

W tym celu możesz przeprowadzić ankietę wśród pracowników. Zaproponuj kilka terminów, a przy okazji zachęć respondentów, żeby podali swoją propozycję. Upewnij się, że wybrana data nie wypada w gorącym okresie dla Twojej firmy. To moment, w którym współpracownicy powinni całą energię włożyć w realizację projektów, a nie świętowanie pod chmurką.

Piknik integracyjny: akcesoria

Piknik integracyjny możesz zorganizować po zakończeniu takiego okresu. W ten sposób podziękujesz swojemu zespołowi za włożony wysiłek, a przy okazji stworzysz idealne warunki na reset. Pamiętaj jednak, żeby nie organizować eventów firmowych na wakacjach, kiedy wiele osób wyjeżdża na upragniony urlop. Ogólnie rzecz biorąc, wydarzenie plenerowe warto zaplanować na maj, czerwiec lub początek września.

Organizator pikników firmowych

Organizację pikniku firmowego można zlecić działowi HR lub PR we własnej firmie. Ale jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, można zlecić to zadanie różnym zewnętrznym, profesjonalnym podmiotom. Branża eventowa w Polsce rozwija się bardzo prężnie, bo imprezy firmowe na stale już wpisały się w kalendarze większości przedsiębiorstw.

Na rynku znajdziemy wiele profesjonalnych agencji eventowych, specjalizujących się w planowaniu i organizowaniu różnego rodzaju wydarzeń, w tym pikników firmowych. Posiadają one doświadczenie w tworzeniu koncepcji imprezy, rezerwacji miejsca, koordynowaniu atrakcji, cateringu, dekoracji i wszystkich innych aspektów. Jedną z wiodących firm eventowych na Dolnym Śląsku jest Dwór Korona Karkonoszy z własnym ośrodkiem szkoleniowo-eventowym w Sosnówce koło Karpacza. Oferuje ponad 100 scenariuszy imprez firmowych, a pikniki integracyjne można urządzić w jego pięknych ogrodach.

Także niektóre firmy cateringowe oferują kompleksowe usługi organizacji pikników firmowych. Mogą zajmować się zarówno dostarczeniem jedzenia i napojów, jak i zorganizowaniem atrakcji, obsługą kelnerską oraz dekoracjami. Podobnie wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych oferuje usługi organizacji pikników firmowych. Przed podjęciem decyzji o wyborze organizatora pikniku firmowego, warto dokładnie przeanalizować cele i oczekiwania firmy, budżet oraz dostępne zasoby, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Ogrody Dworu Korona Karkonoszy

Pikniki tematyczne

Pikniki tematyczne są świetnym sposobem na niebanalną zabawę na świeżym powietrzu. Pozwalają pracownikom bardziej zaangażować się w imprezę firmową podczas przygotowywania strojów czy dekoracji i wyszukiwania gadżetów. Jakie są popularne motywy tematycznych pikników firmowych?

Piknik karnawałowy

Inspirowana karnawałem impreza firmowa pełna kolorów, przebrań i zabawy. Uczestnicy powinni przyjść w kostiumach, a punktem kulminacyjnym wieczoru może być konkurs na najlepsze przebranie. 

Blok CTA

Zastanawiasz się, jak zorganizować udany piknik integracyjny?

Prześlij brief, a my przygotujemy ciekawą ofertę!
Miejscowość letniskowa Sosnówka k. Karpacza

Piknik plażowy

Przeniesienie atmosfery plaży na teren piknikowy to świetny pomysł na letnie przyjęcie. Można zorganizować mini plażę, leżaki, parasole i zaproponować uczestnikom gry plażowe, takie jak siatkówka plażowa czy rzutki. Warto podać świeże owoce, koktajle i przekąski w stylu plażowym.

Piknik vintage

Taki tematyczny piknik pomoże przenieść uczestników w czasie. Epoka? Dowolna. Mogą to być szalone lata 80. albo elegancki piknik w stylu lat 20. Można zorganizować konkursy tańca z epoki, pokazy mody z przeszłości oraz retro gry i zabawy.

Zabawy integracyjne – piknik firmowy

Piknik filmowy

Piknik filmowy to świetna okazja do zorganizowania kina na świeżym powietrzu. Można ustawić duży ekran i projektor, przygotować koce i leżaki. A potem już tylko zanurzyć się w magicznym świecie kina złotej epoki Hollywood.

Piknik kulinarny

Taki piknik oznacza smakowanie pysznych potraw i delektowanie się nowymi smakami. Można zorganizować różne strefy kulinarne, w których uczestnicy będą mogli spróbować dań z kuchni świata. Można również zaprosić szefów kucharzy, aby przeprowadzili pokazy kulinarne lub zorganizować warsztaty kulinarne w plenerze.

Piknik integracyjny – Dwór Korona Karkonoszy, Centrum Imprez Plenerowych

Piknik ekologiczny

Pikniki związany z tematyką ekologiczną są teraz bardzo na czasie. Można zorganizować różne warsztaty i aktywności związane z recyklingiem, sadzeniem roślin itp. Dodatkowo można zadbać o catering złożony ze zdrowego i organicznego jedzenia, a dekoracje wykonać z naturalnych materiałów.

Piknik integracyjny: porady dla organizatora

Co zrobić, żeby piknik integracyjny na długo zapadł w pamięci uczestników? Uwzględnij w scenariuszu wyjątkowe zabawy integracyjne. Nie tylko zjednoczą zespół, lecz także sprawią wszystkim mnóstwo radości. Popularne gry team buildingowe pomagają utrzymać i zacieśnić więzi między współpracownikami. Pamiętaj, żeby dopasować atrakcje na imprezy firmowe do wieku i preferencji uczestników. Dzięki temu masz pewność, że każdy będzie się dobrze bawił. Jeśli Twój zespół prowadzi aktywny tryb życia, zaplanuj gry i zabawy zespołowe.

Możesz nawet zorganizować firmowe igrzyska, w czasie których pracownicy będą rywalizować w różnych konkurencjach. Aby zwiększyć zaangażowanie uczestników, możesz podzielić ich na zespoły. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. Przygotuj też ciekawe nagrody, które zachęcą do działania.

Zastanawiasz się, jak uniknąć zamieszania na imprezie plenerowej? Możesz wynająć charyzmatycznego konferansjera na piknik integracyjny. Nie tylko będzie pilnował programu, lecz także zachęci uczestników do wspólnej zabawy.

Bubble football - imprezy integracyjne

Jakie atrakcje na piknik integracyjny?

Co robić w trakcie pikniku integracyjnego? Oto kilka pomysłów na atrakcje, które możesz uwzględnić na pikniku firmowym, aby zapewnić rozrywkę i integrację uczestnikom.

Gry i zabawy:

 • Turniej sportowy – piłka nożna, siatkówka, koszykówka
 • Gra w kręgle, rzutki lub minigolf
 • Wspólne gry planszowe lub karciane

Warsztaty i aktywności:

 • Warsztaty kulinarno-gastronomiczne, na przykład przygotowywanie sushi, dekorowanie ciast, parzenia kawy
 • Warsztaty taneczne lub fitness
 • Malowanie twarzy i tatuaże
 • Pokazy sztuki, na przykład rzeźbienie w drewnie lub malowanie obrazów
 • Masaże i terapie relaksacyjne
Gry terenowe dla firm w górach
 • Rozrywka muzyczna i artystyczna:
  • Koncerty na żywo – lokalne zespoły czy soliści
  • Pokazy tańca, pokazy cyrkowe lub pokazy sztuk walki
  • Stand-up comedy lub improwizowane występy komediowe
  • Karaoke i konkursy wokalne
  • Pokazy sztuki ulicznej – akrobacje, żonglerka, pokazy ognia
 • Stoiska i atrakcje dodatkowe:
  • Strefa grillowa, gdzie pracownicy mogą przygotować własne jedzenie
  • Strefa relaksu z leżakami, hamakami i namiotami
  • Fotobudka z rekwizytami i możliwością wydruku zdjęć
  • Pokazy iluzji i magii
  • Wypożyczalnia rowerów, kajaków lub innych sprzętów sportowych.
Ognisko integracyjne, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Pamiętaj, aby dostosować atrakcje do preferencji i różnorodności uczestników pikniku firmowego. Warto również rozważyć organizację konkursów z nagrodami i drobnymi upominkami, aby dodatkowo zmotywować pracowników do udziału w integracji.

Jak urządzić udany piknik integracyjny?

Wielu początkujących event managerów zastanawia się, jak wybrać menu na swoje wydarzenie. Przypominamy, że w dużej mierze zależy to od zakładanego budżetu. Jeśli masz ograniczone fundusze na piknik integracyjny, zorganizuj grilla, kuchnię polową, czy pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. W przypadku większego budżetu możesz skorzystać z cateringu.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, czy dana firma zajmuje się nie tylko przygotowywaniem pysznych dań i przekąsek, lecz także ich sprawnym wydawaniem. Dzięki temu unikniesz kolejek nawet podczas największego eventu. Upewnij się, że wybrana firma wydaje gorące posiłki w bemarach ze stali nierdzewnej, a stoły cateringowe stawia w namiotach. Chodzi tutaj nie tylko o walory estetyczne, ale też praktyczne.

Piknik integracyjny jest złożonym i wymagającym przedsięwzięciem. Warto jednak włożyć trochę wysiłku, żeby poprawić nastrój w zespole. Z drugiej strony, jeśli czujesz, że zadanie Cię przerasta, możesz skorzystać z usług doświadczonej firmy eventowej.

Ognisko integracyjne zimą, Sosnówka k. Karpacza

Menu na piknik firmowy

Menu na piknik firmowy powinno być dość proste. Chodzi o to, żeby serwowane potrawy można było łatwo zjeść nawet siedząc na trawie, lub na stojąco. I by przy tym się nie pobrudzić. Choć oczywiście zwykle dla uczestników pikniku integracyjnego do dyspozycji są także stoły, krzesła czy leżaki. Co więc sprawdzi się na pikniku?

Przekąski i przystawki piknikowe

  • Mini kanapki z różnymi nadzieniami i pastami
  • Sałatki owocowe lub warzywne
  • Nachosy z sosem guacamole i salsą
  • Mini pierożki lub sajgonki

Dania główne idealne na piknik

  • Grillowane kiełbaski, kurczak lub karkówka
  • Hamburgery z różnymi dodatkami i sosami
  • Sałatki z grillowanym kurczakiem lub krewetkami
  • Chłodniki ogórkowe lub pomidorowe
  • Makarony lub sałatki ryżowe
Centrum Imprez Plenerowych Dworu Korona Karkonoszy

Dodatki

 1. Świeże warzywa i owoce
 2. Pieczywo
 3. Sosy do grillowanych potraw – ketchup, musztarda, majonez
 4. Dipy do warzyw – na przykład hummus, tzatziki

Desery do zjedzenia w plenerze

 1. Ciasta i babeczki
 2. Owoce sezonowe
 3. Lody i sorbety w różnych smakach
 4. Desery na bazie jogurtu lub bitej śmietany

Napoje na piknik firmowy

  • Zimne napoje bezalkoholowe – lemoniady, oranżady, woda gazowana
  • Napoje owocowe i warzywne
  • Kawa i herbata
  • Ewentualnie napoje alkoholowe, na przykład piwa rzemieślnicze do degustacji.
Atrakcje na imprezy firmowe – degustacja piwa rzemieślniczego

Piknik integracyjny: jak go zorganizować?

Zła atmosfera w pracy? Zastanawiasz się, jak poprawić relacje w zespole? Szukasz sposobu, aby wdrożyć nowych pracowników? A może chcesz wprowadzić luźną atmosferę, która sprzyja kreatywności? Pikniki firmowe to prawdziwy strzał w dziesiątkę! Aby impreza zakończyła się sukcesem, powinieneś zadbać o kilka spraw. Nie wystarczy, że wybierzesz odpowiednie miejsce na zabawę. Dobrze zorganizowany piknik integracyjny nie może być robiony w ostatniej chwili. Na Twojej liście spraw do załatwienia muszą się również znaleźć:

 • jedzenie i napoje,
 • atrakcje dla uczestników,
 • dekoracje i akcesoria piknikowe,
 • zaplecze techniczne i sanitarne (przenośne toalety, stoły i ławki piknikowe, parasole przeciwsłoneczne, kosze na śmieci).

Pikniki integracyjne mają na celu zacieśnienie więzi w zespole, integrację oraz zapewnienie rozrywki i relaksu poza miejscem pracy. Ich organizacja to na pewno dobry pomysł, jeśli zależy nam na dobrej atmosferze w zespole.

Najczęściej zadawane pytania

Atrakcje na piknik integracyjny?

Atrakcje na piknik integracyjny na pewno trzeba dostosować do preferencji i gustu uczestników, aby zapewnić im niezapomnianą rozrywkę. Co więc wybrać? Najbardziej popularne atrakcje dla dorosłych na pikniku to: turniej sportowy – może to być piłka nożna, koszykówka, siatkówka, badminton, czy turniej gry w rzutki; degustacje - różnych potraw, napojów lub produktów lokalnych, może to być degustacja win, piwa rzemieślniczego, kawy, serów czy czekolady; grillowanie; pokaz kulinarny ze znanym szefem kuchni; występ lokalnego zespołu muzycznego lub DJ-a, który zapewni dobrą muzykę i atmosferę na pikniku; konkursy i zabawy, które będą dostarczać rozrywki - konkurs talentów, quiz, karaoke; strefa relaksu, w której uczestnicy mogą odpocząć i cieszyć się czasem dla siebie.

Gdzie zorganizować piknik firmowy?

Piknik firmowy można zorganizować w różnych lokalizacjach, w zależności od preferencji, budżetu i dostępności. Na przykład wiele parków i ogrodów oferuje przestrzenie piknikowe z ławkami, trawnikami i miejscami do grillowania. To świetna opcja, jeśli szukasz naturalnego otoczenia i możliwości kontaktu z przyrodą. Inna opcja to ośrodki wypoczynkowe - często mają odpowiednie zaplecze, takie jak przestrzeń na świeżym powietrzu, place zabaw, baseny, korty tenisowe itp. Mogą również oferować usługi cateringowe i możliwość zorganizowania dodatkowych atrakcji. Jeśli twoja firma jest położona w pobliżu morza, jeziora lub rzeki, plaża może być idealnym miejscem na piknik. Możesz też wynająć przestrzeń specjalnie dedykowaną do organizacji pikników, taką jak ogród eventowy. To daje większą kontrolę nad programem imprezy. Taką przestrzenią dysponuje na przykład firma eventowa z własną siedzibą w Sosnówce koło Karpacza – Dwór Korona Karkonoszy. Jeśli preferujesz piknik w zamkniętej przestrzeni, możesz wynająć salę bankietową w hotelu, restauracji lub innym obiekcie. Wtedy piknik może mieć charakter bardziej formalny i zapewnić komfort niezależnie od warunków atmosferycznych. A jeśli twoja firma posiada odpowiednią przestrzeń na zewnątrz, możesz zorganizować piknik u siebie – w ogrodzie lub na parkingu.

Jak zorganizować piknik firmowy?

Organizacja pikniku firmowego może być zadaniem wymagającym. Jednak przy odpowiednim planowaniu i koordynacji można stworzyć udane wydarzenie dla pracowników. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę podczas organizacji pikniku firmowego. Na początku zdefiniuj cele pikniku firmowego. Czy ma to być wydarzenie integracyjne, celebracja sukcesu firmy, okazja do relaksu i zabawy czy może kombinacja różnych celów? Określ również budżet przeznaczony na organizację pikniku. Wybierz dogodną datę i godzinę pikniku, uwzględniając preferencje i dostępność pracowników. Następnie zdecyduj, czy piknik odbędzie się na terenie firmy (na przykład w ogrodzie lub na parkingu), czy też będziesz wynajmować zewnętrzną przestrzeń, na przykład park, ośrodek wypoczynkowy z ogrodem czy miejsce z infrastrukturą piknikową. Następnie sporządź harmonogram wydarzenia, uwzględniając różne atrakcje i aktywności. Może to obejmować gry i zabawy, konkursy, pokazy artystyczne, występy muzyczne, pokazy kulinarno-gastronomiczne, warsztaty, stoiska z jedzeniem i napojami itp. Zdecyduj też, czy zamówić zewnętrzną firmę cateringową, czy skorzystać z usług wewnętrznego cateringu. Upewnij się, że jest odpowiedni wybór dań, uwzględniając różne preferencje żywieniowe pracowników. Zorganizuj transport, jeśli piknik odbywa się w zewnętrznej lokalizacji. Pamiętaj o odpowiednim oznakowaniu, aby uczestnicy mogli łatwo odnaleźć miejsce pikniku. Zapewnij niezbędna infrastrukturę, czyli toalety, miejsca do siedzenia, stoły, zadaszenie w razie deszczu, itp. I wreszcie poinformuj pracowników o pikniku firmowym z odpowiednim wyprzedzeniem.

Szybki kontakt Zamów ofertę