Ślub kościelny w plenerze – jak to zorganizować?

PoradyTradycjaTrendy
slub-koscielny-w-plenerze2

Ślub kościelny to nadal najpopularniejszy sposób na wstąpienie w związek małżeński w Polsce. Obok tego jednak na z roku na rok śluby w plenerze zyskują coraz większe grono zwolenników. Nic więc dziwnego, że wiele Par Młodych zastanawia się, czy da się połączyć te dwie opcje. Czy więc ślub kościelny w plenerze jest w ogóle możliwy? I co trzeba zrobić , by go zorganizować?

Cywilne śluby plenerowe

Jeszcze nie tak dawno śluby w plenerze kojarzyliśmy w naszym kraju przede wszystkim z filmów. Zakochani składający śluby małżeńskie na plaży przy zachodzącym słońcu to romantyczny obrazek, który każdy z nas widział wiele razy. Właśnie wyjątkowa atmosfera i poetycki charakter takiej uroczystości sprawiają, że coraz więcej Młodych Par w Polsce decyduje się na zawarcie ślubu cywilnego w plenerze. Tu sytuacja jest dosyć prosta. Wystarczy dodatkowa opłata w Urzędzie Stanu Cywilnego (wynosząca 1000 zł), aby nasze marzenia o ślubie i weselu w górach, nad jeziorem czy o weselu w ogrodzie stały się rzeczywistością. Warto pamiętać jednak, że w nie każdym miejscu organizacja takiego ślubu będzie równie prosta, zwłaszcza pod względem transportu i logistyki.

Wesele Karpacz i okolice

Najwygodniejsze będzie miejsce położone blisko sali weselnej, co szerzej wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna Dworu Korona Karkonoszy z Sosnówki k. Karpacza: „Nasze specjalne miejsce na śluby plenerowe to altana Perła w Koronie, położona w sercu naszego pięknego ogrodu. Znajduje się ona na wzniesieniu, dzięki czemu rozciąga się z niej piękny widok na Karkonosze. Takie położenie ułatwia nam przygotowanie wszystkiego do ceremonii (krzesła dla gości, dekoracje, dywan itp.). Jest to także ważne w przypadku nagłego załamania pogody – możemy wtedy szybko przenieść uroczystość do specjalnej sali wewnątrz budynku” – kończy wypowiedź specjalistka.

Takie awaryjne rozwiązanie jest ratunkiem i prawdziwym planem B w przypadku nagłej zmiany pogody. A jak wiemy, w Polsce, a w szczególności w górach, nie jest o to trudno. Najczęściej śluby plenerowe odbywają się w miesiącach wiosenno-letnich. Niemniej zdarza się też, że organizowane są nawet pod koniec października, jeśli temperatura na to pozwala. Wówczas goście po prostu muszą założyć coś cieplejszego na swoje kreacje. Jednak nawet zimno nie jest w stanie ugasić ciepła, które powodują nie tylko same okoliczności zaślubin, ale także cudowne górskie pejzaże.

Ślub kościelny i wesele w plenerze – o czym pamiętać?

Ślub kościelny i przyjęcie ślubne w plenerze to coraz popularniejsze rozwiązanie dla par, które chcą mieć wyjątkowe i niezapomniane wesele. Taki wybór pozwala na zorganizowanie wesela w otoczeniu natury, co nadaje mu niepowtarzalny charakter.

Pierwszym krokiem do zorganizowania ślubu kościelnego i wesela w plenerze jest wybór odpowiedniego miejsca. Może to być park, ogród, plaża lub las, a wybór zależy przede wszystkim od własnych preferencji. Należy jednak pamiętać, że wybór miejsca powinien być dobrze przemyślany, a decyzja podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem, aby móc zarezerwować termin i zadbać o wszystkie potrzebne formalności.

Wesele w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Kolejnym krokiem jest wybór księdza, który zgodzi się odprawić mszę na świeżym powietrzu. Należy upewnić się, że wybrany duchowny jest otwarty na nowe rozwiązania i nie ma nic przeciwko odprawieniu mszy w plenerze. Warto pamiętać, że nie każdy ksiądz decyduje się na takie rozwiązanie, dlatego należy poszukać osoby, która jest elastyczna i otwarta na nowe pomysły.

Następnie należy zadbać o odpowiednie wyposażenie miejsca, w którym odbędzie się ślub i wesele. Konieczne będą krzesła dla gości, miejsce, w którym ksiądz będzie mógł odprawić mszę, a także odpowiednie nagłośnienie. W przypadku organizacji wesela w plenerze, potrzebne będą również stoły, krzesła czy namioty, które umożliwią gościom wygodne spędzenie czasu.

Wesele w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Dekoracja to kolejny ważny element ślubu kościelnego i wesela w plenerze. Powinna ona być dopasowana do wybranej scenerii i nawiązywać do otaczającej natury. W przypadku organizacji wesela w plenerze, można zdecydować się na prostą i naturalną dekorację, która podkreśli piękno otoczenia. Albo na bardziej elegancką i wytworną dekorację, która wprowadzi do otoczenia odrobinę klasy i szyku.

Blok CTA

Szukacie miejsca na wesele w ogrodzie?

Właśnie znaleźliście!

Goście na ślubie plenerowym

Organizacja wesela w plenerze wymaga również poinformowania gości o nietypowej lokalizacji, aby mogli odpowiednio się przygotować, zwłaszcza jeśli będzie to miejsce oddalone od miasta. Goście powinni wiedzieć, że ślub odbędzie się w plenerze już choćby po to, by mogli zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne i wygodne buty. Szpilki nie sprawdzą się na trawie albo piasku, podobnie jak wąskie, długie spódnice. Na wesele w plenerze wygodniej będzie włożyć luźniejsze ubrania, na przykład w stylu boho albo folkowym.

Ślub w plenerze Śląsk

Ślub w plenerze jest coraz popularniejszy wśród Par Młodych, które marzą o romantycznej ceremonii w otoczeniu natury. Śląsk, z bogatą ofertą pięknych terenów zielonych, jest doskonałym miejscem na zorganizowanie takiego wyjątkowego wydarzenia. Na Śląsku, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, mamy do wyboru piękne parki, ogrody, a nawet zamki i pałace, które stanowić mogą malownicze tło dla ceremonii.

Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego terminu. Ślub w plenerze na Śląsku najlepiej organizować w ciepłych miesiącach, kiedy pogoda sprzyja takim wydarzeniom. Wiosna i lato to idealne pory roku na plenerowe ceremonie, ale warto również rozważyć termin jesienią, kiedy przyroda jest ożywiona jesiennymi barwami.

Ślub kościelny w plenerze

W przypadku ślubu kościelnego w plenerze sprawa jest bardziej skomplikowana. Choć w teorii taka uroczystość jest możliwa, droga do niej może być trudna. Wynika to z przepisów prawa kanonicznego, które nakazują, że ceremonia ślubu musi odbywać się na uświęconej ziemi. Oczywiście w przeszłości oznaczało to wyłącznie budynek kościoła, ale wraz ze wzrostem zainteresowania ślubami w plenerze zaczęto szukać alternatyw. Może to być na przykład kapliczka pod gołym niebem, miejsce, w którym odprawiane są msze dla pielgrzymów czy tereny należące do parafii lub kościoła (na przykład krzyż na zewnątrz).

Dla osób wierzących możliwość zorganizowania takiej uroczystości jest czymś niesamowitym. Choćby ze względu na fakt, że nie muszą rezygnować ze swoich dwóch największych, do niedawna wykluczających się marzeń.  

Gdzie można urządzić ślub kościelny?

Przygotowania do takiej uroczystości należy zacząć dużo wcześniej. Pierwszym krokiem będzie uzyskanie zgody biskupa, a następnie kurii. Podanie należy mocno uargumentować, na przykład wyjaśniając jakie znaczenie ma dla nas dane miejsce. Trzeba się liczyć z tym, że rozpatrzenie takiego wniosku może zająć kilka miesięcy, a decyzja najczęściej jest odmowna. Jeśli jednak uda nam się uzyskać zgodę na taką ceremonię, nie poniesiemy dodatkowych kosztów (oczywiście z wyjątkiem opłat za transport, dekoracje itp.). Wtedy możemy cieszyć się ze ślubu kościelnego pod gołym niebem, wśród śpiewu ptaków, kwiatów i w promieniach słońca. Taka uroczystość jest naprawdę czymś wyjątkowym, a jej wspomnienie zostanie z nami na zawsze.

Warto zastanowić się więc, na jaką uroczystość się zdecydować. Ma tutaj znaczenie kilka bardzo ważnych czynników, a pierwszym z nich są osobiste przekonania Pary Młodej. Jeśli nie chcą oni rezygnować ze ślubu kościelnego, ponieważ są osobami wierzącymi i nie wyobrażają sobie tej uroczystości bez uczestnictwa księdza, nie warto rezygnować i już na początku się poddawać. Bowiem jest to sprawa, która jest warta zachodu i wysiłku, ponieważ może spełnić się marzenia o idealnej uroczystości.

Ślub kościelny poza kościołem – czy to możliwe?

Tradycyjny ślub kościelny to dla wielu par wyjątkowy moment. Wiąże się on z silnymi emocjami, religijnymi przekonaniami i tradycją. Jednakże, w niektórych przypadkach, para może mieć trudności z organizacją ślubu kościelnego w kościele ze względu na różne przeszkody, takie jak brak dostępności kościoła, brak zgody na użycie kościoła lub brak kapłana do przeprowadzenia ceremonii. W takiej sytuacji, Młoda Para może zastanowić się, czy jest możliwy ślub kościelny poza kościołem?

Ślub w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Ślub w sali weselnej

Istnieje kilka alternatywnych form ceremonii kościelnych, które pozwalają na zawarcie małżeństwa w zgodzie w wyznawaną religią w innych miejscach niż kościół. Jednym z takich rozwiązań jest organizacja ślubu kościelnego w sali weselnej. Wystarczy, że zostanie ona przygotowana i udekorowana zgodnie z religijną tradycją. Para może poprosić kapłana lub diakona, aby przeprowadził ceremonię w miejscu wesela. Taka forma ślubu pozwala na zachowanie religijnego charakteru ceremonii, a jednocześnie na dostosowanie jej do indywidualnych preferencji narzeczonych.

Blok CTA

Ślub w bajkowej scenerii? Wesele w górach? Nocleg na miejscu?

Mamy to wszystko. Zapytaj o wolne terminy.

Ślub w plenerze

Innym rozwiązaniem jest organizacja ślubu kościelnego w plenerze. Para może wybrać piękne i symboliczne miejsce na uroczystość, takie jak las, pola kwiatowe czy góry. Najlepiej jednak, by było to miejsc odpowiednio przygotowane i udekorowane tak, by podkreślić wagę sakramentu i nie uchybić godności wyznania. W takiej sytuacji, Para Młoda może również poprosić kapłana lub diakona, który przeprowadzi ceremonię zgodnie z religijną tradycją. Ta forma ślubu kościelnego pozwala na połączenie religijnej tradycji z pięknem natury i osobistym stylem narzeczonych. Dużo jednak zależy od dobrej woli właściwego miejscowo kapłana.  

Ogród na wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Warto jednak zauważyć, że organizacja ślubu kościelnego poza kościołem wymaga wcześniejszej konsultacji z przedstawicielem duchowieństwa, który przeprowadzi ceremonię. Wiele Kościołów posiada swoje zasady i wymagania dotyczące organizacji ślubów. I wierni muszą ich przestrzegać, nawet jeśli ceremonia odbywa się poza kościołem. Dodatkowo, Para Młoda powinna pamiętać, że w przypadku organizacji ślubu kościelnego poza kościołem nie ma możliwości udzielenia na przykład chrztu, spowiedzi czy innych sakramentów bezpośrednio przed ślubem w takim nietypowym miejscu.

Ślub kościelny poza kościołem jest możliwy, ale wymaga wcześniejszej konsultacji z duchowieństwem i przestrzegania określonych zasad i wymagań kościelnych. Alternatywne formy ceremonii kościelnych, takie jak organizacja ślubu kościelnego w sali weselnej lub w plenerze może być niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich uczestników. 

Ślub w ogrodzie

Planując ślub w plenerze, warto wybrać przestronny i piękny ogród, który będzie idealnym tłem dla ceremonii ślubnej. Jak przygotować ogród na wesele? Powinien on być estetycznie i funkcjonalnie urządzony, z wygodnymi ławkami, miejscami do siedzenia i pięknymi roślinami.

  • dekoracje: odpowiednie dekoracje dodadzą uroku i romantyzmu ślubowi w ogrodzie. Można wykorzystać kwiaty, girlandy, tkaniny, balony, świece, lampiony czy kolorowe parasole albo papierowe rozety, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę.
  • oświetlenie: dobrze dobrana oprawa oświetleniowa wpłynie na nastrojowy klimat uroczystości. Można wykorzystać lampiony, świeczki, girlandy świetlne, aby uzyskać romantyczny i niepowtarzalny efekt.
  • muzyka: muzyka to bardzo ważny element oprawy ślubu. Dobrze dobrana muzyka pozwoli podkreślić emocje. W zależności od preferencji, można wybrać muzykę klasyczną, jazzową, popową lub rockową.
  • catering: wyśmienite jedzenie i napoje to również bardzo ważny element imprezy ślubnej. W zależności od pory dnia, można zdecydować się na bufet z kanapkami, przekąskami i napojami, a także na obsługę kelnerską i serwowanie eleganckich dań.
  • pogoda: warto pamiętać, że organizacja ślubu w ogrodzie wiąże się z ryzykiem zmian pogodowych. W przypadku deszczu, warto mieć zapasowe plany, na przykład zorganizowanie ceremonii w przestronnym namiocie.

Podsumowując, ślub w ogrodzie to wspaniały pomysł dla par, które marzą o romantycznej i niezapomnianej oprawie ślubnej. Odpowiednio przygotowane i udekorowane miejsce oraz dobrze dobrana muzyka i catering sprawią, że ten dzień będzie wyjątkowy i niepowtarzalny.

Ślub kościelny poza kościołem

Szczególnie często decydują się na takie rozwiązanie Pary Młode, które mają w rodzinie osobę duchowną. Albo te, które pozostają z taką osobą w bliskiej przyjaźni. Być może to właśnie ten duchowny będzie w stanie pomóc nam w uargumentowaniu wniosku z użyciem odpowiednich słów. Pamiętajmy jednak, że taka decyzja kurii wymaga czasu. Nie warto więc odkładać złożenia wniosku na ostatnią chwilę, ponieważ zwyczajnie może nam zabraknąć czasu do ślubu.
 
Dwór Korona Karkonoszy jest usytuowany w miejscu wyjątkowym. Otaczają nas nie tylko piękne górskie pejzaże, ale także wyjątkowe małe kościoły i kapliczki. Mogą one być odpowiednim miejscem na zaślubiny. Dodatkowym atutem jest łatwość dotarcia na przyjęcie weselne zaraz po ceremonii. Para Młoda nie musi więc organizować transportu, ponieważ z wielu miejsc można dotrzeć pieszo.

Dwór Korona Karkonoszy – po zabawie czas na odpoczynek

Nasz obiekt oferuje także przestronne pokoje, saloniki i apartamenty w stylu butikowym. Goście będą mogli swobodnie w nich odpocząć po ceremonii zaślubin oraz przyjęciu weselnym. Piesze wędrówki, czy to przed tym wyjątkowym wydarzeniem, czy zaraz po nim, wymagają zregenerowania sił przed kolejnymi kilometrami. Szczególnie ważne jest to dla pań, które chcą odpocząć po całonocnej zabawie na obcasach.

Wesele w górach

Warto wybrać odpowiednie miejsce, które stanowi nie tylko doskonałe zaplecze weselne, ale także może zaoferować dodatkowe atrakcje i udogodnienia dla Pary Młodej oraz jej gości. Dwór Korona Karkonoszy jest właśnie takim miejscem – doceniają to wszystkie Pary Młode, które mieliśmy do tej pory zaszczyt gościć. Wesele w górach to wyjątkowo magiczna ceremonia!

Najczęściej zadawane pytania

Ślub kościelny w plenerze?

Najważniejszą kwestią ślubu w plenerze jest wybór odpowiedniego miejsca na ceremonię i wesele. Miejsce na plenerowy ślub musi być nie tylko urokliwe, ale także posiadać odpowiednie warunki do organizacji takiej uroczystości. Chodzi na przykład o miejsce na przygotowanie posiłków, toalety dla gości, wygodne meble ogrodowe, możliwość postawienia namiotu w przypadku złej pogody itp. Istotne są również odpowiednie dekoracje i oświetlenie, które dodadzą uroku uroczystości oraz ułatwią poruszanie się po terenie, zwłaszcza po zmroku. Gustownie przygotowane i w pełni wyposażone miejsce na ślub w plenerze znaleźć można na przykład w ogrodach Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza.

Ślub plenerowy?

Ślub plenerowy to uroczystość, która odbywa się poza tradycyjną świątynią lub salą weselną. Wesele w plenerze może odbyć się w otoczeniu przyrody, w ogrodzie, na plaży lub innym wybranym przez parę miejscu. Taka ceremonia daje parze większą swobodę w kreowaniu wyjątkowego klimatu, w którym wyrażą swoją miłość i złożą sobie przysięgę. Najlepiej jest przygotować go we współpracy z doświadczonym organizatorem tego typu imprez. Pozwoli to na dopracowanie uroczystości we wszystkich szczegółach i uniknięcie błędów, takich jak na przykład organizacja ślubu plenerowego w niedozwolonym miejscu czy w lokalizacji bez odpowiedniej infrastruktury.

Gdzie zrobić wesele w plenerze?

Wesele na świeżym powietrzu - wesele w plenerze będzie z pewnością dobrym wyborem dla par, które marzą o niebanalnej i romantycznej uroczystości. Ale taką uroczystość można urządzić tylko w odpowiednio wyposażonym i przygotowanym miejscu. Bez zgody odpowiednich władz nie można przygotować takiej uroczystości na przykład w parku lub w lesie. Trzeba również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego wyposażenia, takiego jak stoły, krzesła, namiot lub altanka, nagłośnienie, oświetlenie itp. Ciekawie zaaranżowane i wyposażone we wszelkie potrzebne sprzęty miejsce na ślub w plenerze znaleźć można na przykład w ogrodach Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza.

Ślub w plenerze oprawa?

Oprawa ślubu w plenerze to kluczowy element tworzący wyjątkowy i romantyczny klimat takiej uroczystości. Ważne elementy oprawy ślubu w plenerze to: dekoracje (można wykorzystać kwiaty, girlandy, balony, świece, lampiony czy tkaniny); muzyka; oświetlenie (można wykorzystać lampiony, świeczki czy girlandy świetlne); meble (wygodne krzesła, sofy, ławki i stoły, a także białe obrusy i dekoracyjne nakrycia na stoły); catering (wyśmienite jedzenie i napoje to bardzo ważny element oprawy ślubu - zwróćmy uwagę także na profesjonalną obsługę kelnerską i serwowanie eleganckich dań); fotografia czy filmy.

Kto może udzielić ślubu w plenerze?

Osobą, która może pełnić rolę celebranta w czasie ceremonii ślubnej w plenerze może być ksiądz, pastor, pop lub inna osoba duchowna w przypadku ceremonii religijnej. Z kolei w przypadku, gdy para zdecyduje się na zawarcie związku cywilnego, także istnieje możliwość przeprowadzenia ceremonii ślubnej w plenerze przed urzędnikiem USC. W plenerze zawieranych jest także wiele ślubów humanistycznych, prowadzonych przez celebrantów ślubnych. Czyli przez osoby, która zajmują się organizacją i prowadzeniem symbolicznych ceremonii ślubnych. Celebrant nie jest urzędnikiem stanu cywilnego, ale posiada wiedzę i doświadczenie w tworzeniu niepowtarzalnych ceremonii ślubnych. Warto jednak pamiętać, że symboliczna ceremonia ślubna w plenerze nie jest prawnie wiążąc, a jedynie stanowi dodatkowe, uroczyste złożenie przysięgi małżeńskiej przed rodziną i bliskimi.

Ślub w ogrodzie?

Ogród to idealne miejsce do organizacji ceremonii ślubnej, zwłaszcza w ciepłe dni, kiedy można wykorzystać urok pięknej zieleni i kwiatów. Ogród musi być jednak bardzo zadbany, najlepiej by był też przestronny i pięknie urządzony. Musimy także pamiętać na przykład o wyposażeniu w meble na wesele i stoły na catering ślubny. Ważne są też dekoracje na przyjęcie weselne, stylowe oświetlenie ogrodu na przyjęcie ślubne i muzyka, która zbuduje oczekiwany, romantyczny nastrój. Organizację wesela w ogrodzie najlepiej powierzyć profesjonalnym wedding managerom.

Ślub w plenerze Śląsk?

Śląsk to piękny region, który oferuje wiele malowniczych i niepowtarzalnych miejsc, idealnych do organizacji ślubu w plenerze. Najlepiej jest wykorzystać naturalne walory tego regionu, jak na przykład wspaniałe góry i pięknie położone zbiorniki wodne. Naturalnie łączącym te elementy majestatycznej przyrody obiektem na wesela jest Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. Pracują tam doświadczeni w organizacji ślubów w plenerze asystenci ślubni.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę