Ślub kościelny w plenerze – jak to zorganizować?

PoradyTradycjaTrendy
slub-koscielny-w-plenerze2

Ślub kościelny to nadal najpopularniejszy sposób na wstąpienie w związek małżeński w Polsce. Obok tego jednak na z roku na rok śluby w plenerze zyskują coraz większe grono zwolenników. Nic więc dziwnego, że wiele Par Młodych zastanawia się, czy da się połączyć te dwie opcje. Czy więc ślub kościelny w plenerze jest w ogóle możliwy, i co trzeba zrobić aby go zorganizować?

Cywilne śluby plenerowe

Jeszcze nie tak dawno ceremonie ślubne w plenerze kojarzyliśmy w naszym kraju przede wszystkim z filmów. Zakochani składający śluby małżeńskie na plaży przy zachodzącym słońcu to romantyczny obrazek, który każdy z nas widział nie raz. Właśnie wyjątkowa atmosfera i poetycki charakter takiej uroczystości sprawiają, że coraz więcej Młodych Par w Polsce decyduje się na zawarcie ślubu cywilnego w plenerze. Tu sytuacja jest dosyć prosta. Wystarczy dodatkowa opłata w Urzędzie Stanu Cywilnego (wynosząca 1000 zł), aby nasze marzenia o ślubie w górach, nad jeziorem czy w ogrodzie stały się rzeczywistością. Warto pamiętać jednak, że w nie każdym miejscu organizacja takiego ślubu będzie równie prosta, zwłaszcza pod względem transportu i logistyki.

Najwygodniejsze będzie miejsce położone blisko sali weselnej, co szerzej wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna Dworu Korona Karkonoszy: „Nasze specjalne miejsce na śluby plenerowe to altana Perła w Koronie, położona w sercu naszego pięknego ogrodu. Znajduje się ona na wzniesieniu, dzięki czemu rozciąga się z niej piękny widok na Karkonosze. Takie położenie ułatwia nam przygotowanie wszystkiego do ceremonii (krzesła dla gości, dekoracje, dywan itp.). Jest to także ważne w przypadku nagłego załamania pogody – możemy wtedy szybko przenieść uroczystość do specjalnej sali wewnątrz budynku” – kończy wypowiedź ekspertka.

Takie awaryjne rozwiązanie, jest ratunkiem i prawdziwym planem B, w przypadku nagłej zmiany pogody. A jak wiemy, w Polsce, a w szczególności w górach, nie jest o to trudno. Najczęściej śluby plenerowe odbywają się w miesiącach wiosenno-letnich. Niemniej zdarza się też, że organizowane są nawet pod koniec października, jeśli temperatura na to pozwala. Wówczas goście po prostu muszą założyć coś na kreacje. Jednak nawet zimno nie jest w stanie ugasić ciepła, które powodują nie tylko same okoliczności zaślubin, ale także cudowne górskie pejzaże.

Ślub kościelny w plenerze

W przypadku ślubu kościelnego w plenerze sprawa jest bardziej skomplikowana. Choć w teorii taka uroczystość jest możliwa, droga do niej może być trudna. Wynika to z przepisów prawa kanonicznego, które nakazują, że ceremonia ślubu musi odbywać się na uświęconej ziemi. Oczywiście w przeszłości oznaczało to wyłącznie budynek kościoła, ale wraz ze wzrostem zainteresowania ślubami w plenerze zaczęto szukać innych alternatyw. Może to być np. kapliczka pod gołym niebem, miejsce, w którym odprawiane są msze dla pielgrzymów czy tereny należące do parafii lub kościoła (np. krzyż na zewnątrz).

Dla osób wierzących, możliwość zorganizowania takiej uroczystości jest czymś niesamowitym. Choćby ze względu na fakt, że nie muszą rezygnować ze swoich dwóch największych, do niedawna wykluczających się marzeń.  

Przygotowania do takiej uroczystości należy zacząć dużo wcześniej. Pierwszym krokiem będzie uzyskanie zgody biskupa, a następnie kurii. Podanie należy mocno uargumentować, np. wyjaśniając jakie znaczenie ma dla nas dane miejsce. Trzeba się liczyć z tym, że rozpatrzenie takiego wniosku może zająć kilka miesięcy, a decyzja najczęściej jest odmowna. Jeśli jednak uda nam się uzyskać zgodę na taką ceremonię, nie poniesiemy za nią dodatkowych kosztów (oczywiście z wyjątkiem opłat za transport, dekoracje itp.). Wtedy możemy cieszyć się ze ślubu kościelnego pod gołym niebem, wśród śpiewu ptaków, kwiatów i w promieniach słońca. Taka uroczystość jest naprawdę czymś wyjątkowym, a jej wspomnienie zostanie z nami na zawsze.

Warto zastanowić się, więc, na jaką uroczystość się zdecydować. Ma tutaj znaczenie kilka bardzo ważnych czynników, a pierwszym z nich są osobiste przekonania Pary Młodej. Jeśli nie chcą oni rezygnować ze ślubu kościelnego, ponieważ są osobami wierzącymi i nie wyobrażają sobie tej uroczystości bez uczestnictwa księdza, nie warto rezygnować i już na początku się poddawać. Bowiem jest to sprawa, która jest warta zachodu i wysiłku, ponieważ może spełnić marzenia o idealnej uroczystości.

Ślub w bajkowej scenerii? Wesele w górach? Nocleg na miejscu?

Mamy to wszystko. Zapytaj o wolne terminy.

Ślub kościelny poza kościołem

Szczególnie często decydują się na takie rozwiązanie Pary Młode, które mają w rodzinie lub w bliskiej przyjaźni osobę duchowną. Być może to właśnie ta osoba będzie w stanie pomóc nam w uargumentowaniu wniosku z użyciem odpowiednich słów. Pamiętajmy jednak, że taka decyzja kurii wymaga czasu. Nie warto więc odkładać złożenia wniosku na ostatnią chwilę, ponieważ zwyczajnie może nam zabraknąć czasu do ślubu.
 
Dwór Korona Karkonoszy jest usytuowany w miejscu wyjątkowym – otaczają nas nie tylko piękne górskie pejzaże, ale także wyjątkowe małe kościoły i kapliczki, które mogą być odpowiednim miejscem na zaślubiny. Dodatkowym atutem jest bliskość dotarcia na przyjęcie weselne zaraz po ceremonii. Para Młoda nie musi więc organizować transportu i wszelkich dogodności, ponieważ z wielu miejsc można dotrzeć pieszo.

Dwór Korona Karkonoszy – po zabawie czas na odpoczynek

Nasz obiekt oferuje także przestronne pokoje i apartamenty w stylu butikowym, w których goście będą mogli swobodnie odpocząć po ceremonii zaślubin oraz przyjęciu weselnym. Piesze wędrówki, czy to przed tym wyjątkowym wydarzeniem, czy zaraz po nim, wymagają zregenerowania sił przed kolejnymi kilometrami. Szczególnie ważne jest to dla Pań, które chcą odpocząć po całonocnej zabawie na obcasach.

Warto wybrać odpowiednie miejsce, które stanowi nie tylko doskonałe zaplecze weselne, ale także może zaoferować dodatkowe atrakcje i udogodnienia dla Pary Młodej oraz jej gości. Korona Karkonoszy jest właśnie takim miejscem – doceniają to wszystkie Pary Młode, które mieliśmy do tej pory zaszczyt gościć.

Szybki kontakt Zamów ofertę