Zamek Chojnik – miejsce z duszą

Wstęp

Od 5 zł

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne
krajobrazy

Godziny otwarcia

10.00-18.00

Zamek Chojnik (niem. Kynast) w Sobieszowie to ruiny zamku z XIV w., położone na wzgórzu Chojnik (627 m n.p.m.) nad dzielnicą Jeleniej Góry. Warownia nazwana znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i objęta jest obszarem ochrony ścisłej. Dodatkowo w jej obrębie znajduje się schronisko PTTK „Na Zamku Chojnik”.

Z najpopularniejszego w okolicy górskiego kurortu, czyli Karpacza do zamku dojedziemy wygodną i malowniczą trasą w kierunku Szklarskiej Poręby. Po drodze warto zobaczyć pobliską Sosnówkę z Kaplicą św. Anny, Dobrym Źródłem i wspaniałym zalewem Sosnówka. Zamek Chojnik trasa dojazdu samochodem z Karpacza zajmie nam około 20 minut, a odległość do przejechania to około 15 kilometrów.

Po drodze, po prawej stronie, mijać będziemy również Zamek księcia Henryka ze wspaniałym punktem widokowym. Natomiast górę i zamek, mijając zalew, będziemy widzieć po stronie lewej. Zamek Chojnik trasa dojazdu jest więc ciekawa i malownicza. Legenda głosi że pomiędzy zamkami rozciąga się podziemny tunel. Warto dowiedzieć się, kto i dlaczego go wykopał…

Blok CTA

Imprezy firmowe lub wesela w górach?

Tylko w Dworze Korona Karkonoszy!

Równie szybko i wygodnie do Zamku Chojnik można dojechać z pobliskiej Jeleniej Góry –  samochodem albo komunikacją miejską. Zamek jest zatem bardzo dobrze skomunikowany. Ponadto, jeśli chodzi o Zamek Chojnik noclegi w okolicy, znajdziemy je bez żadnego problemu dzięki rozbudowanej bazie hotelowej.

Zamek Chojnik  – historia

Zamek Chojnik historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Murowany Zamek Chojnik pochodzi z połowy XIV wieku. Pręgierz, który do dziś stoi na zamkowym dziedzińcu, został wybudowany prawdopodobnie około 1410 roku. Prawie od początku powstania zamek był własnością rodu Schaffgotschów. Był rozbudowywany w kolejnych wiekach.

Niezdobyty ze względu na swe położenie – nie ma wzmianek, by ktokolwiek próbował go oblegać – zniszczony został nie przez wrogów, lecz przez pożar. W roku 1675 w zamek trafił piorun i ogień strawił sporą część zabudowań. Od tego momentu zamek powoli popadał w ruinę.

Dziś przystosowany do zwiedzania Zamek Chojnik jest wielką atrakcją turystyczną i świetnym punktem widokowym do podziwiania okolicznych Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich oraz całej Kotliny Jeleniogórskiej. Ponadto od południowo-wschodniej strony zamku znajduje się imponujące, 150-metrowe urwisko, które opada do tak zwanej Piekielnej Doliny. Zamek Chojnik zwiedzanie tego miejsca robi wrażenie!

Legendy Chojnik

Zamek Chojnik ciekawostki? Oczywiście i tych nie brakuje! Jak każdy szanujący się zamek, także ten nie może obejść się bez swoich legend, które ubarwiają jego długi żywot. Oto dwie opowieści – oczywiście o miłości…  

Zamek Chojnik

Okrutna Kunegunda

Z zamkiem Chojnik łączy się legenda o Kunegundzie – księżniczce, która nie chciała poślubić byle kogo. Zastrzegła, że odda swoją rękę tylko śmiałkowi będącemu w stanie objechać na koniu mury zamku. A Chojnik położony jest na stromej skarpie. Wielu śmiałków ginęło więc, spadając w przepaść, nad którą zbudowano warownię. Niektórzy rezygnowali zawczasu. I żaden nie wypełnił zadania.

W końcu jednak pojawił się rycerz, który bardzo spodobał się księżniczce. Jemu jednemu udało się objechać mury i ujść z życiem z tej niebezpiecznej próby. Księżniczka już cieszyła się na wspólne życie. Jednak dzielny rycerz nie chciał poślubić kobiety, która dla kaprysu igrała z życiem młodych ludzi i pozwoliła na śmierć wielu rycerzy. Z rozpaczy a także poczucia winy, księżniczka Kunegunda sama rzuciła się w przepaść, w której zginęło tak wielu sprowokowanych przez nią śmiałków…

Zamek Chojnik – widok z góry

Zakazane uczucie

Z zamku widać inny ciekawy obiekt – ruiny Zamku księcia Henryka. Zamki te połączyła – a może podzieliła? – wielka miłość. Dawno, dawno temu potomkowie rodów von Reuss (Zamek księcia Henryka) i Schaffgotschów (Zamek Chojnik) zapałali do siebie uczuciem. Jednak gdy dowiedzieli się o tym ich rodzice, uwięzili księżniczkę i rycerza w swych zamkach, by na zawsze ich rozdzielić. Młodzi, nie mogą znieść rozstania, zaczęli kopać podziemny korytarz, by móc się spotkać w pół drogi. I wreszcie im się to udało! W Czerwonej Dolinie, pod korzeniami grabu, ponownie się ujrzeli.

Zamek Chojnik w chmurach

Wtem zjawił się Duch Gór. Poruszony ich szczerym oddaniem, zaproponował zakochanej parze swą pomoc. Narzeczeni poprosili Karkonosza, by sprawił, by ich miłość trwała wiecznie. Spełnił swą obietnicę – młodą parę, wtuloną w siebie, grab oplótł swymi mocarnymi korzeniami, a Duch Gór zabrał z tego świata i zasypał tunel. Ponadto ukarał okrutne rodziny, odbierając im życiowy fart. Rody te podupadły i nigdy już nie odzyskały swej dawnej świetności.

Zamek Chojnik atrakcje – to nie tylko budynek jako atrakcja turystyczna i gratka dla miłośników pięknych widoków. Również przyrodniczo jest to bardzo atrakcyjny teren. Położony jest na stromej, wyniosłej skale, a otacza go niesamowity las z wieloma głazami i skalnymi przesmykami. Niezależnie od pory roku spacer po zamku i otaczającym go lesie przyniesie nam wiele pozytywnych doznań. Jesienią kolorowe, przebarwiające się liście, wiosną i latem zieleń i odgłosy natury. No i zawsze ten niesamowity zapach górskiego lasu – spacery do zamku i wokół niego to świetny relaks. Ponadto Zamek Chojnik zdjęcia zawsze są doskonałą pamiątką.

Ponadto do dziś są tu kultywowane tradycje rycerskie. Na zamku odbywają się wzorowane na średniowiecznych konkursach turnieje rycerskie i zabawy. Nie tylko dla okolicznych mieszkańców, lecz także dla turystów, którzy chętnie biorą udział w tego typu zabawach, to świetna okazja do lekcji historii na żywo. Rezyduje tu też miejscowe Bractwo Rycerskie. Na zamku można nawet spotkać sokolników i łuczników.

Zamek Chojnik atrakcje w okolicy

Warownia położona jest w Karkonoskim Parku Narodowym, w którym zobaczyć trzeba koniecznie Śnieżkę, Śnieżne Kotły, górskie szlaki i wodospady Kamieńczyka, Szklarki i Podgórnej. Zamek położony jest bardzo blisko stolicy regionu, Jeleniej Góry. Wybierając Zamek Chojnik na jednodniową wycieczkę, można ograniczyć się tylko do najbliższej okolicy. Jeśli jednak zdecydujemy się na dłuższy pobyt, to możemy cieszyć się nie tylko górami, ale również malowniczą Doliną Pałaców i Ogrodów, spróbować wyśmienitej karkonoskiej kuchni, delektować się wodami termalnymi albo aktywnie spędzić czas na pieszych lub rowerowych szlakach. Zimą oczywiście można też jeździć na nartach lub sankach. 

Zamek Chojnik dla dzieci

Dobrze zachowane ruiny średniowiecznego zamku w górach to dla dzieci nie lada atrakcja. To także lekcja historii na żywo. Można wybrać łagodne podejście do zamku i dzieci bez problemu powinny sobie dać z nim radę. Na zamku koniecznie trzeba zobaczyć basztę i rozciągające się z niej widoki. Warto również przejść wokół zamku i podziwiać jego malownicze położenie i odważnych średniowiecznych budowniczych.

Na wycieczkę z dziećmi najlepiej wybrać taki termin, kiedy na zamku będą dodatkowe atrakcje. Na przykład turniej rycerski czy pokazy sokolników albo targi regionalnego rzemiosła czy lokalnych produktów spożywczych. Zamek Chojnik dla dzieci na pewno będzie ciekawy a Zamek Chojnik mapa sporządzona po wycieczce, będzie kolejną atrakcją.

Zamek Chojnik – informacje dla turystów

Do Zamku Chojnik dotrzecie trzema szlakami turystycznymi. Zamek Chojnik szlaki są zróżnicowane. Czerwony szlak ma początek w dzielnicy Sobieszów przy Aptece Arnika i prowadzi bezpośrednio na zamek – stąd piesza podróż powinna zająć około 1 godz. Podobnie czarny szlak, również zaczyna się przy aptece i kieruje bezpośrednio na zamek. Idąc tym szlakiem, natrafimy na jaskinię nazywaną Dziurawym Kamieniem. Warto tam wejść. Informacja dla spragnionych dalszej wędrówki – dotrzecie czarnym szlakiem aż do Podgórzyna Dolnego. Szlak czarny jest nieco trudniejszy, czerwony szlak można pokonać spokojnym, spacerowym tempem.

Szlak wiodący na zamek

Żółty szlak prowadzi na zamek z Podgórzyna (warto przy okazji obejrzeć piękne Stawy Podgórzyńskie), spod restauracji „Nad Stawami”, a jego przejście zajmuje około 1 godz. i 40 minut. Jest to też trasa o dłuższym, za to mniej stromym podejściu i nie powinna być zanadto męcząca. Przy wejściach na szlaki znajdziecie prywatne parkingi, na których powinniście zapłacić około 10 zł za postój. Do wylotu szlaku, rozpoczynającego się w Sobieszowie, dotrzecie z Jeleniej Góry autobusem nr 7. Zamek Chojnik z psem zwiedzimy o każdej porze roku.

Blok CTA

Wypoczynek w górach?

Tylko w Dworze Korona Karkonoszy, w Sosnówce k. Karpacza

Zamek Chojnik godziny otwarcia różnią się w poszczególnych okresach roku. Można go zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach:

  • 10:00-16:00 w okresie listopad-marzec,
  • 10:00-17:00 od kwietnia do czerwca i od września do października,
  • 10:00-18:00 w okresie wakacyjnym, lipiec – sierpień.

Zamek Chojnik cennik

Zamek Chojnik bilety: ceny wejściówek to 6 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy. Co ważne, Zamek Chojnik bilety dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób są nieco tańsze. Zamek Chojnik parking znajduje się nieopodal. Obowiązuje za niego opłata, oscylująca w granicach 5-10 zł. Warto również pamiętać o zakupie biletu do Karkonoskiego Parku Narodowego, w obrębie którego leży zamek (8 zł bilet normalny, 4 zł ulgowy i darmowe wejście dla dzieci do lat 7).

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Czy na Zamku Chojnik można nocować?

Obecnie na terenie samego Zamku Chojnik nie można nocować. Na szczęście tuż obok zamku znajduje się schronisko PTTK, a w okolicy jest wiele atrakcyjnych miejscowości z bardzo wygodną bazą noclegową w dowolnym standardzie. Na przykład w Sosnówce k. Karpacza w pobliżu zalewu znajdziemy ciekawe obiekty noclegowe.

Ile czasu na zwiedzanie Zamku Chojnik?

Dojście do zamku z parkingu może zająć od 30 minut do godziny. Na samym zamku warto spędzić trochę czasu i pokontemplować niesamowite widoki. Żeby się nimi nacieszyć, na zamku warto spędzić co najmniej jedną godzinę. Można też zostać dłużej i urządzić sobie piknik.

Czy w Zamku Chojnik jest toaleta i bar?

W Zamku Chojnik jest restauracja, w której znajdziemy toalety i coś do jedzenia. Nie musimy się więc martwić o zaspokojenie podstawowych życiowych potrzeb podczas wycieczki do zamku, zwłaszcza z dziećmi. Można też wziąć jedzenie ze sobą i urządzić piknik w tym malowniczym miejscu.

Co widać z Zamku Chojnik?

Z Zamku Chojnik roztacza się wspaniała panorama gór. Kotlina Jeleniogórska i Karkonosze wydają się być na wyciągnięcie ręki. Dla tego widoku warto pokonać drogę na gorę, zwłaszcza że nie jest to trudny szlak. Nawet rodziny z małymi dziećmi bez problemu wejdą na Zamek Chojnik.

Ile trwa wejście na Zamek Chojnik?

Droga na Zamek Chojnik z jego podnóża nie zajmie nam więcej niż godzinę. Można dostać się na górę 3 szlakami: czerwonym, żółtym i czarnym. Żółty szlak jest najdłuższy, czarny najtrudniejszy. Czerwony szlak odpowiedni jest nawet dla niewprawnego turysty.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę